The official site of the Western Dakota Association

​​Meet Finishes: 3rd, 4th 4th, 2nd, 1st, 6th, 4th


Head Coach: Darrell Anderson

Assistant: Ken Molenda

2016 WDA Finish: 3rd

2016 Class A Finish: 3rd

WDA championships: 20 (Last, 2015)

State championships: 18 (Last, 2015)

BHS cross country website

WDA Year-by-Year Results

WDA Cross Country Main Page


Rusty Bucket

Aug. 31, 2017, 6 p.m.

McDowell Dam, east of Bismarck, N.D.


Team totals (5,000 meters)
1. Legacy, 32; 2. Century 40; 3. Bismarck High, 61; 4. Mandan, 130; 5. Shiloh Christian, 239
Individual champion: Evan Sayler, Century, 16:19.91

Top 10 finishers
1. Evan Sayler, Century, 16:19.91; 2. Beau Brannan, Legacy, 16:41.01; 3. Morgan Fairbairn, BHS, 16:53.51; 4. Isaiah Germolus, Legacy, 17:01.67; 5. Sean Korsmo, BHS, 17:10.07; 6. Austin Wald, Century, 17:14.28; 7. Carl Reis, Legacy, 17:23.40; 8. Jack Markle, Legacy, 17:24.26; 9. Mason Kindel, Century, 17:40. 81; 10. Charlie Koebele, Century, 17:41.07

Bismarck High results (Top 10)
3. Morgan Fairbairn, 16:53.51; 5. Sean Korsmo, 17:10.07; 15. Michael Omvig, 18:08.02; 16. Russell Swagger, 18:12.88; 22. Juan Flores, 18:34.01; 24. Nolan Maher, 18:43.08; 33. Jared Honeyman, 19:29.44; 34. Blake Rohrich, 19:51.39; 35. Dreden Milk, 19:52.40; 36. Isaac Anderson, 20:07.4
Notes: There were 66 runners…Century won the title which is combined with the overall boys-girls scores…Century’s Evan Sayler was the overall champion with a time of 16:19.91



Date
Event
Place
Top 3 Runners
Aug. 31/6 pm
Rusty Bucket
3rd
3. M. Fairbairn, 16:53.51; 5. S. Korsmo, 17:10.07; 15. M.Omvig, 18:08.02
Sept. 9.11 am
 Mandan Kiwanis
4th
7. S.Korsmo, 16:39.54; 7. M. Fairbairn, 16:44.07; 12. N. Maher, 17:08.13
Sept. 16/1 pm
Anderson-Stavn
4th
6. S.Korsmo, 16:24.64; 7. M. Fairbairn, 16:26.87; 17. N. Maher, 16:56.11;
Sept. 22/3 pm
Rapid City Elks
2nd
3. M. Fairbairn, 16:33.8; 8. S. Korsmo, 16:39.0; 9. N. Maher, 17:00.9
Sept. 30/12 noon
Grand Forks Invite
1st
3. S.Korsmo, 16:34.7; 4. M. Fairbairn, 16:34.7; 6. N. Maher, 16:49.2
Oct. 7.11 am
Minot Souris Invite
6th
17. J. Flores, 17:39.68; 33. B. Rohrich, 18:15.71; 34. M.Penn, 18:16.46
Oct. 14/1 pm
WDA Meet
4th
2. M. Fairbairn, 16:13.18; 15. R. Swagger, 17:05.03; 16. N. Maher, 17:08.23
Oct. 18/4:30 pm
River City Classic
--
3. M. Fairbairn, 9:29.83; 7. N. Maher, 9:44.59; 8. M. Omvig, 9:46.97

















Minot Souris Invite
Oct. 7, 2017, 11 a.m. CT
Minot Souris Valley G.C., Minot, N.D.

Team totals
1. Legacy, 22; 2. Williston, 53; 3. G.F. Red River, 68; 4. Minot, 163; 5. G.F. Central, 164; 6. Bismarck High, 165; 7. West Fargo, 171; 8. Mandan, 172; 9. Williston Trinity Christian, 483; 10. Watford City, 11; White Shield, 517
Individual champion: Beau Brannan, Legacy, 16:31.32

Top 10 results
1. Beau Brannan, Legacy, 16:31.32; 2. Isaiah Germolus, Legacy, 16:47.87; 3. Micade Shumway, Williston, 16:48.52; 4. Carl Reis, Legacy, 16:56.23; 5. Gunnar Alvarado, Williston, 16:56.23; 6. Tim Dunham, GF Red River, 17:02.76; 7. Jack Markle, Legacy, 17:08.60; 9. Leif Larsen, Williston, 17:13.36; 10. Cole Stenseth, GF Red River, 17:18.15
Bismarck High results (Top 10)
17. Juan Flores, 17:39.68; 33. Blake Rohrich, 18:15.71; 34. Micah Penn, 18:16.46; 35. Jared Honeyman, 18:18.35; 46. Harley Knodel, 18:54.69; 68. Isaac Anderson, 19:39.43; 72. Logan Hasper, 19:45.57; 76. Corey Kugel, 19:49.99; 81. Joey Olheiser, 20:06.05; 85. Tyler Hanson, 20:11.64
Notes: There were 141 runners competing…Legacy won its third meet title…Legacy’s Beau Brannan was individual champion, 16:31.32…Five WDA teams competed (BHS, Legacy, Mandan, Minot, Williston)


Grand Forks Invite
Sept. 30, 2017, 1 p.m.
Lincoln Park, Grand Forks, N.D.

Team totals
1. Bismarck High, 38; 2. GF Red River, 69; 3. New Town, 80; 4. Fargo Davies, 101; 5. GF Central, 145; 6. West Fargo Sheyenne, 160; 7. Fargo Shanley 172; 8. West Fargo, 178; 9. TMCHS, 271; 10. Devils Lake, 293; 11. Central Cass, 295
Individual champion: Jaiven Hale, New Town, 16:20.27

Top 10 finishers

1. Jaiven Hale, New Town, 16:20.27; 2. Robert White, New Town, 16:29.1; 3. Sean Korsmoe, BHS, 16:34.7; 4. Morgan Fairbairn, BHS, 16:34.7; 5. Andrew Lundstrom, Fargo Davies, 16:49.1; 6. Nolan Maher, BHS, 16:49.2; 7. Cole Stenseth, Red River, 16:59.3; 8. Tim Dunham, Red River, 17:00.9; 9. Jacob Jensen, TMCHS, 17:06.9; 10. Ryan Meyer, GF Central, 17:09.11
Bismarck High results
6. Sean Korsmo, 16:34.7; 4. Morgan Fairbairn, 16:34.7; 6. Nolan Maher, 16:49.2; 12. Russell Swagger, 17:24.0; 13. Michael Omvig, 17:24.4; 27. Juan Flores, 17:48.6; 30. Micah Penn, 17:57.2


Rapid City Elks Invite

Sept. 22, 2017, 4 p.m. CT

Elks G.C., Rapid City, S.D.


Team totals (Top 5 and WDA)
1. Laramie, WY, 36; 2. Bismarck High, 56; 3. Rapid City, SD Stevens, 84; 4. Custer, SD, 115; 5. Aberdeen, SD Central, 153; 8. Mandan, 205
Individual champion:
Albert Steiner, Laramie, WY, 15:43.8

Top 5
1. Albert Steiner, Laramie, WY, 15:43.8; 2. Daniel Burkhalter, Bison, 15:48.0; 3. Philip Henry, Laramie, WY, 15:56.1; 4. Morgan Fairbairn, 16:33.8; 5. Liam McInroy, Laramie, WY, 16:37.1

Bismarck High results
3. Morgan Fairbairn, 16:33.8; 8. Sean Korsmo, 16:39.0; 9. Nolan Maher, 17:00.9; 21. Michael Omvig, 17:38.9; 25. Russell Swagger, 17:41.4; 38. Juan Flores, 18:05.2; 47. Lucas Wetzel, 18:19.0; 69. Jared Honeyman, 18:48.6; 85. Blake Rohrich, 19:06.3

Notes: Bismarck High and Mandan were the only two WDA teams competing...A team from Laramie, WY won the meet











2017 Season​​

Bismarck Demons Boys' Cross Country

Next Meet: Neutral

Saturday, Oct. 28, 11 am

Class A Meet, Valley City




Anderson Stavn Invite
Sept. 16, 2017, 1 p.m. CT
McDowell Dam, east of Bismarck, N.D.

Team totals (5,000 meters)
1. New Town, 58; 2. Legacy, 72; 3. Century, 82; 4. Bismarck High, 92; 5. Williston, 108; 6. GF Red River, 128; 7. Dickinson, 194; 8. GF Central, 237; 9. Mandan, 266; 10. Minot, 295; 11 Bowman, 377; 12. Southern McLean, 416; 13. Watford City, 467; 14. White Shield, 520; 15. Medina, 555; 16. Max, 563
Individual champion: Evan Sayler, Century, 15:48.79

Top 10 finishers
1. Evan Sayler, Century, 15:48.79; 2. Jalen Chase, New Town, 16:03.63; 3. Jaiven Hale, New Town, 16::18.61; 4. Beau Brannan, Legacy, 16:23.18; 5. Micade Shumway, Williston, 16:23.69; 6. Sean Korsmo, BHS, 16:24.64; 7. Morgan Fairbairn, BHS, 16:26.87; 8. Brady Yoder, Dickinson, 16:27.18; 9. Austin Wald, Century, 16:36.88; 10. Isaiah Germolus, Legacy, 16:39.64

Century results

1. Evan Sayler, 15:48.79; 9. Austin Wald, 16:36.88; 18. Charlie Koebele, 16:57.21; 21. Mason Kindel, 17:01.86; 33. Cole Jensen, 17:28.25; 38. Brett Ovind, 17:41.50; 43. Mitch Honeyman, 17:50.36; 45. Diego Guzman, 17:53.27; 47. Ryan Kohler, 17:56.70; 55. Ethan Bender, 18:06.24; 61. Hunter Hoheisel, 18:20.77; 64. Luke Gasper, 18:25.13; 70. Hunter Wilmes, 18:36.18;

Legacy results
4. Beau Brannan, 16:23.18; 10. Isaiah Germolus, 16:39.64; 12. Carl Reis, 16:45.28; 19. Jack Markle, 16:58.03; 27. John Ness, 17:18.51; 29. Grant Gader, 17:21.52; 42. Braden Gilbertson, 17:49.06;

Williston results
5. Micade Shumway, 16:23.69; 13. Gunnar Alvarado, 16:49.37; 24. Elijah Willardson, 17:14.45; 25. Leif Larsen, 17:15.93; 41. Grayson Swain, 17:48.73; 62. Gavin Jorgensen, 18:21.25; 65. Tyrel Ackman, 18:25.94; 74. Dalton McKenzie, 18:51.93;

Bismarck High results
6. Sean Korsmo, 16:24.64; 7. Morgan Fairbairn, 16:26.87; 17. Nolan Maher, 16:56.11; 30 Russell Swagger, 17:22.67; 32. Michael Omvig, 17:26.29; 46. Juan Flores, 17:55.71; 52. Micah Penn, 18:03.94; 54. Jared Honeyman, 18:04.67;

Dickinson results
8. Brady Yoder, 16:27.18; 22. Aiden Jung, 17:05.01; 37. Garrett Hughes, 17:38.78; 58. Hunter Gregoire, 18:18.11; 69. Brayden Groll, 18:35.05; 76. Kyler Smith, 19:05.26; 79. Griffin Obrigewitch, 19:09.65; 84. Ethan Dietz, 19:22.49; 89. Reece Anderson, 19:52.67; 104. Jeremy Parker, 20:59.83; 114. Landon Pavlish, 21:40.24

Minot results
31. Deven Forbes, 17:23.30; 60. Bailey Bonham, 18:19.91; 63. William Walker-Rozo, 18:23.34; 68. Noah Keller, 18:33.64; 73. Hunter Cope, 18:49.11; 75. Courage Amsbury, 18:58.16; 88. Aaron Gochanour, 19:41.94; 97. Nick Burkhart, 2:37.81

Mandan results
35. Brayden Johnson, 17:31.31; 39. August Fleck, 17:43.18; 44. Ben Fishbeck, 17:51.79; 66. Mason Brown, 18:27.20; 82. Mason Schreder, 19:14.50; 107. Keshawn Lafromboise, 21:15.93; 108. Richard Mitchel, 21:18.18; 109. Ethan Babb, 21:19.07; 117. Zayden Lafromboise, 22:11.34; 121. Caleb Fry, 22:54.13
Notes: There were 130 runners…Class B perennial power New Town won the meet…Legacy was the top WDA finisher, placing second…Eight WDA runners finished in the top 10…Century senior Evan Sayler was the individual champion, 15:48.79


Mandan Kiwanis

Sept. 9, 217, 11 a.m. CT

Municipal G.C., Mandan, N.D.


Team totals (5,000 Meters)
1. New Town, 52; 2. Legacy, 57; 3. Williston, 76; 4. Bismarck High, 90; 5. Dickinson, 161; 6. Mandan, 192; 7. Minot, 225; 8. Bowman Co., 260; 9. Hillsobor-CV, 265; 10. Dawson Co. MT, 314; 11. Beulah-Hazen, 339; 12. Southern McLean, 392; 13. TMCHS, 421; 14. Watford City, 440; 15. Burke Central, 494; 15. Shiloh Christian, 521; 16. Standing, Rock, 562; 18. Bishop Ryan, 599; 17. Killdeer, 604; 20. Hettinger-Scranton, 615; 21. Central McLean, 624; 22. White Shield, 628; 23. Hebron, 651
Individual champion:
Jalen Chase, New Town, 16:06.36

Top 10 finishers
1. Jalen Chase, NT, 16:06.36; 2. Jaiven Hale, NT, 16:21.45; 3. Robert White, NT, 16:22.30; 4. Beau Brannan, Leg., 16:26.07; 5. Micade Shumway, Will., 16:32.20; 6. Isiaiah Germolus, Leg., 16:38.58; 7. Sean Korsmo, BHS, 16:39.54; 8. Morgan Fairbairn, BHS, 16:44.07; 9. Brady Yoder, Dick., 16:44.30; 10. Aiden Young, Dick., 16:58.50

Bismarck High results
7. Sean Korsmo, 16:39.54; 7. Morgan Fairbairn, 16:44.07; 12. Nolan Maher, 17:08.13; 22. Russell Swagger, 17:20.69; 34. Jared Honeyman, 18:06.96; 36. Juan Flores, 18:10.19; 37. Michael Omvig, 18:15.74; 53. Bosten Bartholomay, 19:01.46
Notes:
There were 135 runners…Class B perennial power New Town won the meet and had the top three finishers…Legacy was the top WDA finisher, placing second…Seven WDA teams competed.

 




River City Fall Classic
Oct. 18, 2017, 4:30 p.m. CT
McDowell Dam, east of Bismarck, N.D.

No team scores kept
Top 10 finishers (3,000 meters)
1 Evan Sayler, Century, 9:11.76; 2. Beau Brannan, Legacy, 9:19.23; 3. Morgan Fairbairn, Bismarck High, 9:29.83; 4. Isaiah Germolus, Legacy, 9:35.41; 5. Austin Wald, Century, 9:37.97; 6. Carl Reis, Legacy, 9:40.68; 7. Nolan Maher, Bismarck High, 9:44.59;  8. Michael Omvig, Bismarck High, 9:46.97; 9. Braden Will, Legacy, 9:48.50; 10. Jack Markle, Legacy, 9:49.99

Bismarck High results (Top 10)
3. Morgan Fairbairn, 9:29.83; 7. Nolan Maher, 9:44.59; 8. Michael Omvig, 9:46.97; 17. Bosten Bartholomay, 9:59.10; 21. Jared Honeyman, 10:05.75; 23. Russell Swagger, 10:06.36; 24. Blake Rohrich, 10:06.93; 25. Juan Flores, 10:07.40; 30. Micah Penn, 10:17.02; 37. Lucas Wetzel, 10:30.48


WDA Championships
Oct. 14, 2017, 1 p.m. CT
Williston Municipal G.C., Williston, N.D.

Team totals
1. Legacy, 49; 2. Century, 59; 3. Williston, 81; 4. Bismarck High, 89; 5. Dickinson, 129; 6. Mandan, 181; 7. Minot, 188; 8. Jamestown, 233; 9. TMCHS, 233
Individual champion: Evan Sayler, Century, 15:54.48

All-WDA (Top 20)
1. Evan Sayler, Century, 15:54.48; 2. Morgan Fairbairn, Bismarck High, 16:13.18; 3. Carl Reis, Legacy, 16:18.84; 4. Isaiah Germolus, Legacy, 16:34.40; 5. Brady Yoder, Dickinson, 16:43.16; 6. Jacob Jensen, TMCHS, 16:43.61; 7. Micade Shumway, Williston, 16:52.39; 8. Austin Wald, Century, 16:54.82; 9. Jack Markle, Legacy, 16:57.30; 10. Leif Larsen, Williston, 16:59.33; 11. Mason Kindel, Century, 17:00.79; 12. Ryan Kohler, Century, 17:01.07; 13. Grant Gader, Legacy, 17:01.37; 14. Aiden Jung, Dickinson, 17:02.41; 15. Russell Swagger, Bismarck High, 17:05.03; 16. Nolan Maher, Bismarck High, 17:08.23; 17. Alvardo Gunnar, Williston, 17:12.48; 18. Wil Olson, Williston, 17:13.86; 19. Elijah Willardson, Williston, 17:15.56; 20. Braden Will, Legacy, 17:16.28
Bismarck High results
2. Morgan Fairbairn, 16:13.18; 15. Russell Swagger, 17:05.03; 16. Nolan Maher, 17:08.23; 27. Michael Omvig, 17:28.99; 34. Juan Flores, 17:40.85; 35. Micah Penn, 17:44.17; 37. Bosten Bartholomay, 17:46.47; 44. Jared Honeyman, 17:54.84; 48. Lucas Wetzel, 18:18.77; 49. Blake Rohrich, 18:22.02; 66. Harley Knodel, 18:59.79; 69. Cory Kugel, 19:11.76; 72. Logan Hasper, 19:16.84; 78. Isaac Anderson, 19:22.41; 90. Brayden Erickson, 19:43.99; 99. Kade Ironroad, 20:04.22; 100. Tyler Hanson, 20:05.92; 101. Joey Olheiser, 20:06.86; 104. Kyler Kadrmas, 20:18.58; 115. Hunter Horner, 20:31.67; 126. Josiah Penn, 21:12.25
Notes:
There were 156 runners competing…Legacy won its first-ever WDA Championship…Century’s Evan Sayler was individual champion and became the first Patriot runner since Brett Kelly (2009) to win the win the meet…Six WDA teams had at least one all-WDA finisher…Century’s Evan Sayler was senior athlete of the year…Legacy’s Andrew Reichenberg was named region coach of the year…Williston was hosting the event for the first time since 2011.



​​​​​​​​Proud Sponsors of

Bismarck High Athletics and the WDA

Team Leaders

Top Finisher: 3. Morgan Fairbairn, 9:29.83 (3K) Last Race)

Individual Titles




2017 Varsity Schedule/Results

Previous Meet:Home

Oct. 18

No Scores kept

River City Classic