The official site of the Western Dakota Association

Minot 9, Bismarck High 0
Sept. 14, 2017, 4:15 p.m. CT
Tom O'Leary Courts, Bismarck, N.D.

Singles:
Connor Templeton, M, over Noah Fettig, 6-1, 6-2; 2. Mason Diehl, M, over Lucas Schell, 6-3, 6-2; 3. Charlie Wentz, M, over Calvin Karlaus, 6-0, 6-1; 4. Peyton Huss, M, over Tyler Olson, 6-1, 6-3; 5. Zach Diehl, M, over Adam Vasichek, 6-0, 6-2; 6. Rory Taney, M, over Isaiah Koch, 6-0, 6-0
Doubles: 1. C. Templeton-C. Wentz, M, over L. Schell-C. Karlaus, 6-3, 6-0; 2. M. Diehl-Z. Diehl, M, over N. Fettig-T. Olson, 6-0, 6-0; 3. P. Huss-R. Taney, M, over Makai Ogosh-I. Koch, 6-2, 6-0
Notes: Minot remains unbeaten in WDA play..All nine wins were decided in straight sets…BHS has yet to win a match in conference dual play.
Records: Minot, 9-2 Overall; 3-0 WDA; Bismarck High, 0-6 Overall; 0-3 WDA


West Region Dual Tournament
Oct. 5, 2017, 10 a.m., Bismarck, N.D.

Quarterfinals
Legacy 5, Bismarck High 0
Singles:
Michael Janes, L, over Lucas Schell, 6-0, 6-0; 2. Bradley Moylan, L, over Tyler Olson, 6-0, 6-0; 3. Robert Modin, L, over Makai Ogoshi, 6-0, 6-0
Doubles: Joe Wegner-Justice McMahon, L, over Noah Fettig-Calvin Karalus, 6-0, 6-1; 2. Paxton Miller-Bradley Moylan, L, over Adam Vasichek-Isaiah Koch, 6-1, 6-2

Loser-out
Mandan 4, Bismarck High 1
Singles:
Ben Gartner, M, over Noah Fettig, 6-3, 6-1; 2. Lucas Schell, B, over Kamdin Sedivec, 6-4, 6-3; 3. Brady Helbling, M, over Calvin Karalus, 6-2, 6-3
Doubles:
1. David Hoffman-Coby Wolf, M, over Tyler Olson-Makai Ogoshi, 6-1, 6-2; 2. Trevor Elijah-Braden Ressler, M, over Isiah Koch-Adam Vasichek, 6-3, 6-2
Notes: Legacy, Minot, Century and Jamestown qualified for the state dual tournament…Legacy won its third straight West Region dual tournament…Jamestown qualified for a third straight year.

Head Coach: Justin Zainhofsky

Assistant coaches: Erik Hanson

2016 Season: 0-13 Overall; 0-6 WDA (7th)

2016 West Region Tournament Finish: Did Not Place

WDA championships: 6 (Last, 2009)

State championships: None

Home Court: Tom O'Leary Courts

BHS boys' tennis website

WDA Year-by-Year Results

WDA Tennis Main Page


Century 7, Bismarck High 0 (nc)
Thursday, Aug. 31, 2017, 4:15 p.m. CT

Sertoma Courts, Bismarck, N.D.


Singles: 1. Ronak Kumar, C, over Noah Fettig, 6-0, 6-0; 2. Korey Rennich, C, over Lucas Schell, 6-0, 7-6 (1); 3. Jackson Data, C, over Adam Vasichek, 6-1, 6-0; 4. Caleb Wanner, C, over Warren Naslan, 6-0, 6-0
Doubles: 1. Mason Pitcher-Andrew Peterson, C, over Calvin Karalus-Tyler Olson, 6-0, 6-0; 2. Bryce Everson-Evan Kramko, C, over Isaiah Koch-Jace Kleser, 6-2, 6-1; 3. Ben Striebel-Christian Spencer, C, over Makai Ogoshi-Avory Butler, 6-2; 6-1
Notes: The match did not count in the WDA standings…Century won all seven matches in straight sets.
Records: Bismarck High, 0-1 Overall; 0-0 WDA; Century, 2-3 Overall; 1-0 WDA

ND Individual Tournament
Oct. 13-14, 2017, 10 a.m.,
Choice Health Fitness Center, Grand Forks, N.D.

Singles Tournament
Championship
Davis Lawley, Fargo South, over Michael Janes, Legacy, 6-1, 6-0
Third Place
Joe Beske, West Fargo, over Logan Sandberg, GF Central, 7-6 (1), 6-4
Fifth Place
Kareem Kamel, Fargo Davies, over Bradley Moylan, Legacy, 7-5, 6-4

Doubles Tournament
Championship
Kaden Johnson-Gavin Loscheider, GF Red River, over Geoffrey Youngs-Max Olson, Fargo South, 1-6, 6-1, 7-6 (6)
Third Place
Jack Lindgren-Stefan Curic, GF Red River, over Finnian O’Donnell-Jonah Jelinski, Fargo Shanley, 6-3, 2-6, 6-3
Fifth Place
James Votava-Gary Wu, GF Central, over Joe Wegner-Robert Modin, Legacy, over 6-4, 3-6, 6-2

Bismarck High results

Doubles

Lucas Schell-Kalvin Karalus, 0-2


Williston 9, Bismarck High 0
Sept. 15, 2017, 4:15 p.m. CT
Capital Racquet and Fitness Center, Bismarck, N.D.

Singles:
1. Rhys Enget, W, over Noah Fettig, 6-0, 6-2; 2. Parker Krom, W, over Lucas Schell, 6-3, 6-1; 3. Matt Richter, W, over Calvin Karlaus, 6-1, 6-2; 4. Hayden Kemp, W, over Tyler Olson, 6-2, 6-1; 5. Matt Jorgenson, W, over Adam Vasichek, 6-0, 6-2; 6. Parker Rude, W, over Isaiah Koch, 6-2, 6-1
Doubles: 1. P. Krom-M. Richter, W, over L. Schell-C. Karlaus, 6-3, 6-1; 2. R. Enget-Jake Donner, W, over N. Fettig-T. Olson, 6-0, 6-1; 3. M. Jorgenson-H. Kemp, W, over I. Koch-Avery Butler, 6-1, 6-3
Notes: Williston won its first WDA dual of the season…The Coyotes won all nine matches in straight set.
Records: Williston, 5-4 Overall; 1-1 WDA; Bismarck High, 0-7 Overall; 0-4 WDA


​​​​​​​​Proud Sponsors of

Bismarck High Athletics and the WDA

West Fargo 5, Bismarck High 0 (nc)
Sept. 16, 2017, 10 a.m. CT
Capital Racquet and Fitness Center, Bismarck, N.D.

Singles:
1. Joe Beske, WF, over Calvin Karlaus, 6-0, 6-0; 2. Rishab Advani, WF, over Isaiah Koch, 6-0, 6-2; 3. Ben Sikorski, WF, Makai Ogoshi, 6-3, 6-2
Doubles: 1. Pad Kavasseri-Het Mehta, WF, over Lucas Schell-Noah Fettig, 6-0, 6-3; 2. Sohum Mallik-Jacob Ruona, WF, over Adam Vasichek-Tyler Olson, 6-2, 6-1
Records: Bismarck High, 0-7 Overall; 0-4 WDA


Mandan 9, Bismarck High 0
Sept. 5, 2017, 4:15 p.m. CT
Mandan Middle School Courts, Mandan, N.D.

Singles:
1. Ben Gartner, M, Noah Fettig, 6-0, 6-2; 2. David Hoffman, M, over Lucas Schell, 5-7, 6-2, 6-2; 3. Kamdin Sedivec, M, over Calvin Karalus, 6-1, 6-4; 3. Coby Wolf, M, over Tyler Olson, 6-2, 6-1; 4. Trevor Elijah, M, over Adam Vasichek, 6-1, 6-0; 6. Braden Ressler, M, over Isaiah Koch, 6-2, 6-3
Doubles: 1. Gartner-Sedivec, M, over Schell-Karalus, 6-2, 6-2; 2. Hoffman-Ressler, M, over Fettig-Olson, 6-1, 6-2; 3. Wolf-Elijah, M, over Koch-Makai Ogoshi, 4-6, 6-3, 6-3
Notes: Two matches went three sets…It was BHS’ first conference dual.
Records: Bismarck High, 0-2 Overall; 0-1 WDA; Mandan, 1-4 Overall; 1-1 WDA

Jamestown 9, Bismarck High 0
Sept. 12, 2017, 4:15 p.m. CT
Bollinger Courts, Jamestown, N.D.

Singles:
1. Connor Mullowney, J, over Noah Fettig, 6-0, 6-0; 2. Baylee Hatlewick, J, over Lucas Schell, 6-2, 6-0; 3. Cole Bennion, J, over Calvin Karlaus, 6-2, 6-1; 4. Ryder Lunzman, J, over Tyler Olson, 6-1, 6-2; 5. Kaden Williams, J, over Adam Vasichek, 6-1, 6-3; 6. Isaac Mimong, J, over Isaiah Koch, 6-2, 6-1
Doubles: 1. Mullowney-Hatlewick, J, over Schell-Karalus, 6-2, 6-2; 2. Bennion-Lunzman, J, over Fettig-Olson, 6-4, 6-1; 3. Williams-Mimong, J, over Koch-Makai Ogosh, 6-1, 6-1
Notes: Jamestown picked up its first WDA dual…The Blue Jays won all nine matches in straight sets.
Records: Bismarck High, 0-5 Overall; 0-2 WDA; Jamestown, 5-3 Overall; 1-2 WDA


Legacy 9, Bismarck High 0
Sept. 28, 2017, 4:15 p.m. CT
Tom O'Leary Courts, Bismarck, N.D.

Singles:
1. Michael Janes, L, over Noah Fettig, 6-0, 6-1; 2. Bradley Moylan, L, over Lucas Schell, 6-2, 6-2; 3. Joe Wegner, L, over Calvin Karalus, 6-1, 6-1; 4. Sean Joyce, L, over Tyler Olson, 6-0, 6-3; 5. Robert Modin over Adam Vasichek, 6-0, 6-2; 6. Paxton Miller over Isaiah Koch, 6-1, 6-2
Doubles: 1. M. Janes-B. Moylan, L, over L. Schell-C. Karalus, 6-1, 6-0; 2. S. Joyce-R. Modin, L, over N. Fettig-A. Vasichek, 6-3, 6-1; 3. J. Wegner-Justice McMahon, L, over T. Olson-I. Koch, 6-0, 6-1
Notes: This was the final regular season dual for both teams…Legacy won all nine matches in straight sets…Legacy clinched at least a share of the WDA title with the win, coupled with a Minot loss
Records: Legacy, 13-5 Overall; 5-1 WDA; Bismarck High, 0-12 Overall; 0-6 WDA

2017 Schedule

Date/Time
Opponent/Event
W/L
Score
Record
Aug. 26/9 a.m.
Minot Early Bird
--
5th
--
Aug. 31/4:15 p.m.
@Century (nc)
L
0-7
0-1
Sept. 5/4:15 p.m.
@Mandan
L
0-9
0-2
Sept. 8/11:15 a.m.
@WF Sheyenne, Fargo South (nc)
LL
0-5, 0-5
0-4
Sept. 9/9 a.m.
WF Sheyenne Invite

T15th

Sept. 12/4:15 p.m.
@Jamestown
L
0-9
0-5
Sept. 14/4:15 p.m.
MINOT
L
0-9
0-6
Sept. 15/4:15 p.m.
WILLISTON
L
0-9
0-7
Sept. 16/1TBA
WEST FARGO (nc)
L
0-5
0-8
Sept. 18/4:15 p.m.
MANDAN (nc)
L
1-4
0-9
Sept. 19/4:15 p.m.
JAMESTOWN (nc)
L
0-5
0-10
Sept. 26/4:15 p.m.
CENTURY
L
0-9
0-11
Sept. 28/4:15 p.m.
LEGACY
L
0-9
0-12
Oct. 5/10 a.m.
#Legacy
L
0-5
0-13
Oct. 5/1 p.m.
%Mandan
L
1-4
0-14



































# West Region quarterfinal; % West Region Loser-out

2017 Varsity Schedule/Results

Mandan 4, Bismarck High 1 (nc)
Sept. 18, 2017, 4:15 p.m. CT
Tom O'Leary Courts, Bismarck, N.D.

Singles:
1. David Hoffman, M, over Noah Fettig, 6-4, 6-2; 2. Kamdin Sedivec, M, over Lucas Schell, 7-5, 7-6 (9-7); 3. Calvin Karalus, B, over Coby Wolf, 6-4, 4-6, 6-2
Doubles: 1. Ben Gartner-Braden Ressler, M, over Tyler Olson-Jace Klesser, 6-0, 6-1; 2. Trevor Elijah-Brody Helbling, M, over Isaiah Koch-Adam Vasichek, 6-2, 6-2
Notes: The match did not count in the WDA standings…Bismarck High’s Calvin Karlaus picked up the Demons’ first singles win.
Records:  Mandan, 2-8 Overall; 1-1 WDA; Bismarck High, 0-8 Overall; 0-4 WDA


West Region Individual Tournament
Oct. 6-7 2017, 10 a.m., Bismarck, N.D.
Bismarck, N.D.

Singles Tournament
State Qualifier Seeds:
1. M. Janes, Legacy; 2. B. Moylan, Legacy; 3. Connor Mullowney, Jamestown; 4. Charlie Wentz, Minot; 5. Baylee Hatlewick, Jamestown; 6. Matt Richter, Williston; 7. Rory Taney, Minot; 8. Sean Joyce, Legacy

First Round
Brady Helbing, Mandan, over Tyler Olson, BHS, 6-2, 6-4
Peyton Huss, Minot, over Mason Haugenoe, Williston, 6-3, 6-1
Ryder Pringle, Jamestown, over Makai Ogoshi, BHS, 6-1, 6-2
Jackson Data, Century, over Trevor Elija, Mandan, 6-2, 6-4
Korey Rennich, Century over Parker Rude, Williston, 6-4, 6-4
Matt Richter, Williston, over Andrew Peterson, Century, 6-0, 6-4

First Round
Michael Janes, Legacy, over Rory Taney, Minot, 6-0, 6-0
Sean Joyce, Legacy, over B. Helbling, Mandan, 6-1, 6-0
Baylee Hatlewick, Jamestown, over P. Huss, Minot, 6-2, 4-6, 6-0
Charlie Wentz, Minot, over R. Pringle, Jamestown, 6-2, 6-0
Matt Richter, Williston, over Andrew Peterson, Century, 6-0, 6-4
Ben Gartner, Mandan, over K. Rennich, Century, 6-2, 6-1
Bradley Moylan, Legacy, over Noah Fettig, BHS, 6-0, 6-2
Consolation
A Peterson, Century, over T. Olson, BHS, 6-4, 6-1
K. Rennich, Century, over M. Haugenoe, Williston, 6-0, 6-0
N. Fettig, BHS, over M. Ogoshi, BHS, 6-0, 7-6 (3)
R. Taney, Minot, over T. Elijah, Mandan, 6-1, 6-0
P. Huss, Minot, over P. Rude, Williston, 7-5, 2-6, 6-4

Consolation Round 2
R. Pringle, Jamestown, over P. Huss, 6-2, 6-2
R. Taney, Minot, over B. Helbling, Mandan, 6-2, 6-3
K. Rennich, Century, over N. Fettig, 7-5, 6-0
A. Peterson, Century, over J. Data, Century, 6-4, 6-1

Consolation Round 3
B. Hatlewick, Jamestown, over S. Joyce, Legacy, 6-3, 6-3
M. Richter, Williston, over R. Taney, Minot, 7-6, 6-4

Quarterfinals
M. Janes, Legacy, over S. Joyce, Legacy, 6-1, 6-1
C. Wentz, Minot, over B. Hatlewick, Jamestown, 6-1, 4-6, 6-2
C. Mullowney, Jamestown, over M. Richter, Williston, 6-2, 6-1
B. Moylan Legacy, over B. Gartner, Mandan, 6-1, 6-3

Semifinals
M. Janes, Legacy, over C. Wentz, Minot, 6-1, 6-0
B. Moylan, Legacy, over C. Mullowney, Jamestown, 1-6 6-1, 6-0
Seventh Place
R. Taney, Minot, over S. Joyce, Legacy, 6-3, 6-4
Fifth Place
B. Hatlewick, Jamestown, over M. Richter, 3-6, 6-4, 6-1
Third Place
C. Mullowney, Jamestown, over C. Wentz, Minot, 6-3, 5-7, 6-0
Championship
M. Janes, Legacy, over B. Moylan, Legacy, 6-0, 6-0

Doubles Tournament
State Qualifier Seeds:
1. Ronak Kumar-Mason Pitcher, Century; 2. Connor Templeton-Mason Diehl, Minot; 3. Joe Wegner-Robert Modin, Legacy; 4. Rhys Enget-P. Krom, Williston; 5. Cole Bennion-Ryder Lunzman, Jamestown; 6. Bryce Everson-Colton Schulte, Century; 7. Paxton Miller-Jay Moylan, Legacy; 8. Lucas Schell-Calvin Karalus, Bismarck High

First Round
Bryce Everson-Colton Schulte, Century, over Lucas Schell-Calvin Karalus, BHS, 6-2, 6-2
Paxton Miller-Jay Moylan, Legacy, over Zach Diehl-Gage Jaeger, Minot, 6-3, 7-6 (3)
Joe Wegner-Robert Modin, Legacy, over Matt Jorgenson-Larry Smith, Williston, 6-2, 6-1
Rhys Enget-Parker Krom, Williston, over Adam Vasichek-Isaiah Koch, BHS, 6-0-6-0
Cole Bennion-Ryder Lunzman, Jamestown, Coby Wolf-Braden Ressler, 6-2, 6-1
Isaac Mimong-Kaden Williams, Jamestown, over David Hoffman-Kamdin Sedivec, Mandan, 2-6, 6-3, 7-6 (5)

Quarterfinals
Ronak Kumar-Mason Pitcher, Century, over B. Everson-C. Schulte, 6-1, 6-3
J. Wegner-Robert Modin, Legacy, over P. Miller-J. Moylan, 6-1, 6-1
R. Enget-P. Krom, Williston, over C. Bennion-R. Lunzman, 6-2, 6-1
C. Templeton-M. Diehl, Minot, over I. Mimong-K. Williams, Jamestown, 6-4, 6-0
Semifinals
R. Kumar-M. Pitcher, Century, over J. Wegner-R. Modin, Legacy, 7-6 (4), 6-2
C. Templeton-M. Diel, Minot, over R. Enget-P. Krom, 6-4, 6-1
Consolation Round 1
Z. Diehl-G. Jaeger, Minot, over M. Jorgenson-L. Smith, Willilston, 6-4, 6-4
C. Wolf-B. Ressler, Mandan, over A. Vasichek-I. Koch, BHS, 2-6, 6-4, 6-2
Consolation Round 2
L. Schell-C. Karalus, BHS, over I. Mimong-K. Williams, Jamestown, 6-4, 3-6, 6-1
C. Bennion-R. Lunzman, Jamestown, over Z. Diehl-G. Jaeger, Minot, 6-4, 6-4
P. Miller-J. Moylan, Legacy, over C. Wolf-B. Ressler, Mandan, 2-6, 6-4, 6-2
B. Everson-C. Schulte, Century, over D. Hoffman-K. Sedivec, Mandan, 6-1, 6-2
Seventh Place
P. Miller-J. Moylan, Legacy, over L. Schell-Calvin-Karalus, BHS, 6-2, 4-6, 6-1
Fifth Place
C. Bennion-R. Lunzman, Jamestown over B. Everson-C. Schulte, Century, 2-6, 7-6 (9), 6-4
Third Place
J. Wegner-R. Modin, Legacy, over R. Enget-P. Krom, Williston, 7-6 (4), 6-2
Championship
R. Kumar-M. Pitcher, Century, over C. Templeton-M. Diehl, Minot, 6-4, 6-1
Notes:
Legacy led the way with five singles/doubles players earning all-WDA honors...Century's Dan Keith is coach of the year...Ronak Kumar, Century; Bradley Moylan, Legacy; Charie Wentz, Minot; Connor Mullowney, Jamestown are region athlete of the year nominees

2017 Record​​

Bismarck High Demons Boys' Tennis

Next Match: Neutral

Oct. 13-14

ND State Individual Tournament, Grand Forks




​​Overall: 0-14 / Conference: 0-6      Home: 0-7 / Away: 0-5 / Neutral: 0-2


Team Leaders (As of Sept. 18)

Singles Wins

Doubles Wins


(WDA dual matches)


Century 9, Bismarck High 0
Sept. 26, 2017, 4:15 p.m. CT
Tom O’Leary Courts, Bismarck, N.D.

Singles:
1. Ronak Kumar, C, over Noah Fettig, 6-1, 6-0; 2. Mason Pitcher, C, Lucas Schell, 6-0, 6-0; 3. Bryce Everson, C, over Calvin Karalus, 6-1, 6-4; 4. Jackson Data, C, over Tyler Olson, 6-4, 6-4; 5. Andrew Peterson, C, over Adam Vasichek, 6-4, 6-0; 6. Korey Rennich, C, over Isaiah Koch, 6-1, 6-0
Doubles: 1. R. Kumar-M. Pitcher, C, over L. Schell-C. Karalus, 6-1, 6-0; 2. J. Data-A. Peterson, C, over N. Fettig-T. Olson, 6-2, 6-3; 3. B. Everson-Colton Schulte, C, over A. Vasichek-I. Koch, 6-1, 6-1
Notes: The win snapped a two-match WDA losing streak for Century…BHS has yet to win a singles or doubles match in WDA play.
Records: Bismarck High, 0-11 Overall; 0-5 WDA; Century, 6-10 Overall; 2-2 WDA