The official site of the Western Dakota Association

Bismarck Demons Girls' Cross Country

Minot Souris Valley Invite
Oct. 7, 11 a.m. CT
Souris Valley G.C., Minot, N.D.

Team totals
1. West Fargo, 58; 2. G.F. Central, 58; 3. Bismarck High, 72; 4. Minot, 86; 5. Mandan, 179; 6. G.F. Red River, 184; 7. Williston, 211; 8. Watford City, 273; 9. Legacy, 355; 10. Williston Trinity Christian, 450
Individual champion: Kelby Rinas, Mandan, 18:35.27

Top 10 finishers
1. Kelby Rinas, Mandan, 18:35.27; 2. Mattie Shirley-Fairbairn, Bismarck High, 18:50.21; 3. Rachel Torrey, G.F. Central, 19:01.89; 4. Alexis Roehl, G.F. Central, 19:17.09; 5. Abby Smith, West Fargo, 19:29.39; 6. Callie Clausnitzer, Bismarck High, 19:32.76; 7. Mikayla Weiss, G.F. Central, 19:33.20; 8. Eleni Lovgren, Williston, 19:34.98; 9. Kayla Ogla, Watford City, 19:51.02; 10. Clare Boldingh, West Fargo, 19:58.46

Bismarck High results (Top 10)
2. Mattie Shirley-Fairbairn, 18:50.21; 6. Callie Clausnitzer, 19:32.76; 17. Morgan Wald, 20:26.73; 20. Reece Vorachek, 20:30.28; 27. Jilee Golus, 21:05.69; 28. Angeline Gannon, 21:10.62; 31. Bella Kraft, 21:23.90; 33. Cadee Ryckman, 21:36.98; 34. Brooke Neideffer, 21:42.71; 40. Brooke Burgard, 21:51.03
Notes: There were 102 runners competing…West Fargo won the meet…Mandan’s Kelby Rinas was individual champion, 18:35.27…Five WDA teams competed (Bismarck High, Legacy, Mandan, Minot, Williston).



Becki Wells Invite
Sept. 29, 2017, 11 a.m. MT
Heart River G.C., Dickinson

Team totals
1. Bismarck High 34; 2. Dickinson, 97; 3. Mandan, 97; 4. Watford City, 101; 5. Williston, 129; 6. Bowman Co., 200; 7. Beulah, 220; 8. Stanley, 223; 9. Killdeer, 232; 10. Solen, 294
Individual champion: Kelby Rinas, Mandan, 18:29.76

Top 10 finishers
1, Kelby Rinas, Mandan, 18:29.76; 2. Matti Shirley-Fairbairn, BHS, 19:05.58; 3. Eleni Lovgren, Williston, 19:19.98; 4. Kayla Ogle, WC, 19:25.14. 5. Callie Clausnitzer, BHS, 19:45.12; 6. Morgan Ward, BHS, 20:21.00; 7. Maria Moore, Mandan, 20:21.24; 8. Jilee Golus, BHS, 20:21.59; 9. Symone Beld, Dickinson, 20:39.65; 10. Hayley Ogle, WC, 20:47.24

Bismarck High results
2. Mattie Shirley-Fairbairn, 19:05.58; 5. Callie Clausnitzer, 19:45.12; 6. Morgan Wald, 20:21.00; 8. Jilee Golus, 20:21.59; 13. Bella Kraft, 21:17.46; 14. Cadee Ryckman, 21:21.25; 15. Brooke Burgard, 21:24.62; 16. Brooke Neideffer, 21:28.44; 18. Angeline Gannon, 21:38.66; 26. Eliza Lofberg, 22:15.25; 33. Gabby Gannon, 22:41.71
Notes: There were 65 runners…Bismarck High won its third meet of the season…Mandan’s Kelby Rinas won her fifth individual title…Four WDA teams took part (Bismarck High, Dickinson, Mandan and Williston).


Rapid City Elks Invite

Sept. 22, 2017, 3 p.m. MT
Rapid City, SD

Team totals (Top 5 and WDA)
1 Laramie, WY, 83; 2. Hill City, SD, 129; 3. Aberdeen, SD Central, 141; 4. Brandon Valley, 141; 5. Bismarck High, 149
Individual champion: Abigail Whitman, Laramie, WY, 18:23.7

Top 5 finishers
1. Abigail Whitman, Laramie, WY, 18:23.7; 2. Mattie Shirley-Fairbairn, BHS, 18:49.5; 3. Emmy Johnson, Laramie, WY, 19:07.7; 4. Callie Clausnitzer, BHS, 19:17.5; 5. Delaney Kost, Rapid City, SD Central, 19:22.8
Bismarck High results
2. Mattie Shirley-Fairbairn, 18:49.5; 4. Callie Clausnitzer, 19:17.5; 34. Morgan Wald, 20:41.5; 62 Jilee Golus, 21:19.2; 63. Bella Kraft, 21:20.2; 75. Eliza Lofberg, 21:58.3; 89. Cadee Ryckman, 22:17.4
Notes: Bismarck High was the only WDA team competing…There were teams from North Dakota, South Dakota, Wyoming and Montana...A team from Laramie, WY won the meet.



2017 Varsity Schedule/Results

Team Leaders

Top Finisher: 1. Mattie Shirley-Fairbairn, 10:35.01 (3K) (Last Race)

Individual Titles: 1. M. Shirley-Fairbairn


Next Meet: Home

Wednesday, Oct. 18

River City Classic

 





Anderson-Stavn Meet
Sept. 16, 2017, 1 p.m. CT
McDowell Dam, east of Bismarck, N.D.

Team totals (5,000 meters)
1. GF Central, 55; 2. Minot, 82; 3. Bismarck High, 83; 4. Century, 97; 5. Legacy, 155; 6. GF Red River, 169; 7. Dickinson, 176; 8. Mandan, 221; 9. Williston, 288; 10. Southern McLean, 307; 11. Killdeer, 412; 12. Medina, 464
Individual champion: Kelby Rinas, Mandan, 18:06.74

Top 10 finishers
1. Kelby Rinas, Mandan, 18:06.74; 2. Emily Goldade, Century, 18:19.80; 3. Rachel Torrey, GF Central, 18:26.04; 4. Alexis Roehl, GF Central, 18:39.82; 5. Mattie Shirley-Fairbairn, BHS, 18:48.60; 6. Mikayla Weiss, GF Central, 18:51.96; 7. Lindsey Werner, Legacy, 19:00.41; 8. Callie Clausnitzer, BHS, 19:05.8; 9. Kayla Ogle, Watford City, 19:21.13; 10. Jadyn Guidinger, Legacy, 19:23.99

Bismarck High results
5. Mattie Shirley-Fairbairn, 18:48.60; 8. Callie Clausnitzer, 19:05.8;0; 15. Morgan Wald, 19:54.63; 26. Brooke Neideffer, 20:49.83; 29. Bella Kraft, 20:58..43; 32. Jilee Golus, 21:10.94; 36. Cadee Ryckman, 21:29.60; 63. Eliza Lofberg, 22:49.20
Notes: There were 103 runners…Grand Forks Central won the meet..Minot was the top WDA finisher…Mandan’s Kelby Rinas was the individual champion…Six WDA runners finished in the top 10.


Mandan Kiwanis Meet

Sept. 9, 217, 11 a.m. CT

Municipal G.C., Mandan, N.D.


Team totals (5,000 Meters)
1. Bismarck High, 58; 2. Minot, 68; 3. Century, 77; 4. Dickinson, 146; 5. Mandan, 192; 6. Legacy, 194; 7. Hillsboro-CV, 212; 8. Southern McLean, 241; 9. Williston, 306; 10. Dawson Co. MT, 313; 11. Shiloh Christian, 333; 12. Bowman Co., 336; 13. Watford City, 345; 14. Killdeer, 369; 15. Bishop Ryan, 387; 16. Max-Garrison, 422; 17. TMCHS, 435; 18 Standing Rock, 481
Individual champion: Kelby Rinas, Mandan, 18:13.31
Top 10 Finishers
1. Kelby Rinas, Man., 18:13.31; 2. Mattie Shirley-Fairbairn, BHS, 18:57.63; 3. Lindsey Werner, Leg., 19:19.87; 4. Emily Goldade, Century, 19:39.25; 5. Erin Palmer, Cent., 19:38.78; 6. Jensyn Zink, Hillsboro-CV, 19:41.10; 7. Abby Hoffarth, Min., 19:45.99; 8. Kayla Ogle, WC, 19:51.76; 9. Emily Kuehn, Daw. Co., 19:59.79; 10. Callie Clausnitzer, BHS, 20:01.32

Bismarck High results
2. Mattie Shirley-Fairbairn, 18:57.63; 10. Callie Clausnitzer, 20:01.32; 14. Morgan Wald, 20:38.43; 15. Brooke Neideffer, 20:47.73; 17. Jilee Golus, 20:55.66; 24. Bella Kraft, 21:26.35; 51. Cadee Ryckman, 23:20.75

Notes: There were 97 runners in the varsity race…Mandan’s Kelby Rinas was champion in a time of 18:13.31…Bismarck High won the team title…Eight WDA teams participated.

 



Head Coach: Scott Reichenberger 

Assistant: Janelle Olson

2016 WDA Finish: 3rd

2016 Class A Finish: 4th

WDA championships: 11 (Last, 2015)

State championships: 10 (Last, 2015)

BHS cross country website

WDA Year-by-Year Results

WDA Cross Country Main Page


2017 Season​​

​​​​​​​​Proud Sponsors of

Bismarck High Athletics and the WDA



​​Meet Finishes: 1st, 1st, 3rd, 5th, 1st, 3rd, 1st


Previous Meet:Neutral

Oct. 14

1st, WDA Championships



River City Fall Classic
Oct. 18, 2017, 4:30 p.m. CT
McDowell Dam, east of Bismarck, N.D.

No team scores kept
Top 10 finishers (3,000 meters)
1 Mattie Shirley-Fairbairn, Bismarck High, 10:35.01; 2. Lindsey Werner, Legacy, 10:56.10; 3. Emily Goldade, Century 11:05.94; 4. Erin Palmer, Century, 11:09.07; 5. Morgan Wald, Bismarck High, 11:29.38; 6. Maria Moore, Mandan, 11:30.98; 7. Reece Vorachek, Bismarck High, 11:35.66; 8. Jilee Golus, Bismarck High, 11:38.25; 9. Shalae Lindell, Century, 11:38.92; 10. Amber Stevahn, Shiloh Christian, 11:39.86

Bismarck High results
1. Mattie Shirley-Fairbairn, 10:35.01; 5. Morgan Wald, 11:29.38; 7. Reece Vorachek, 11:35.66; 8. Jilee Golus, 11:38.25; 11. Bella Kraft, 11:43.38; 13. Angeline Gannon, 11:47.39; 14. Cadee Ryckman, 11:51.38; 15. Brooke Neideffer, 11:54.06; 9. Brooke Burgard, 12:08.14; 28. Gabby Gannon, 12:25.58


WDA Championships
Oct. 14, 2017, 1 p.m. CT
Williston Municipal G.C., Williston, N.D.

Team totals
1. Bismarck High, 53; 2. Minot, 68; 3. Century, 77; 4. Dickinson, 132; 5. Legacy, 138; 6. Mandan, 151; 7. Jamestown, 8. Williston; TMCHS, Inc.
Individual champion: Kelby Rinas, Mandan, 18:22.16

All-WDA (Top 20)
1. Kelby Rinas, Mandan, 18:22.16; 2. Mattie Shirley-Fairbairn, Bismarck High, 18:34.81; 3. Lindsey Werner, Legacy, 18:49.79; 4. Meghan Ford, Jamestown, 18:54.09; 5. Eleni Lovgren, Williston, 19:00.11; 6. Emily Goldade, Century, 19:10.20; 7. Erin Palmer, Century, 19:11.00; 8. Callie Clausnitzer, Bismarck High, 19:26.51; 9. Abby Hoffarth, Minot, 19:47.86; 10. Reece Vorachek, Bismarck High, 19:59.04; 11. Allie Wahlund, Minot, 20:06.24; 12. Symone Beld, Dickinson, 20:06.52; 13. Morgan Wald, Bismarck High, 20:07.89; 14. Maria Moore, Mandan, 20:08.12; 15. Adrianna Wilder, Minot, 20:08.71; 16. Trinity Jessen, Minot, 20:10.80; 17. Maliah Burke, Minot, 20:26.37; 18. Katie Wald, Century, 20:29.17; 19. Aislin Anderson, Century, 20:32.32; 20. Jilee Golus, Bismarck High, 20:49.49


Bismarck High results
2. Mattie Shirley-Fairbairn, 18:34.81; 8. Callie Clausnitzer, 19:26.51; 10. Reece Vorachek, 19:59.04; 13. Morgan Wald, 20:07.89; 20. Jilee Golus, 20:49; 21. Angeline Gannon, 20:57.76; 23. Bella Kraft, 21:04.96; 25. Brooke Burgard, 21:15.77; 27. Brooke Neideffer, 21:27.54; 29. Cady Ryckman, 21:28:03; 42. Gabby Gannon, 22:06.61; 48. Eliza Lofberg, 22:30.22; 51. Mary Matthews, 22:43.27; 52. Delaney Scanson, 22:44.66; 68. Darian Coghlan, 23:52.15; 72. Lauren Leindenix, 24:09.35


Notes: There were 111 runners…Bismarck High won its 12th WDA championship….Mandan’s Kelby Rinas became the first Mandan runner to win the WDA individual title since Jody Fox in 1989….Seven teams had at least one runner earn All-WDA honors…Minot’s Adrianna Wilder was named senior athlete of the year…Minot’s Carla Wahlund was named region coach of the year…Williston was hosting the event for the first time since 2011…BHS and Minot each had five runners earn all-WDA honors.







Date
Event
Place
Top 3 Runners
Aug. 31/6 pm
Rusty Bucket
1st
2. M. Shirley-Fairbairn, 14:46.77; 3. C. Clausnitzer, 15:01.45; 7. M. Wald, 16:04.36
Sept. 9/11 am
Mandan Kiwanis
1st
2. M. Shirley-Fairbairn, 18:57.63; 10. C.Clausnitzer, 20:01.32; 14. M. Wald, 20:38.43
Sept. 16/1 pm
Anderson-Stavn
3rd
5. M. Shirley-Fairbairn, 18:48.60; 8. C. Clausnitzer, 19:05.8;0; 15. M. Wald, 19:54.63
Sept. 22/3 pm
Rapid City Elks
5th
2. M. Shirley-Fairbairn, 18:49.5; 4. C. Clausnitzer, 19:17.5; 34. M. Wald, 20:41.5
Sept. 29/11 am
Becki Wells Invite
1st
2. M. Shirley-Fairbairn, 19:05.58; 5. C. Clausnitzer, 19:45.12; 6. M. Wald, 20:21.00
Oct. 7/11 am
Minot Souris Invite
3rd
2. M. Shirley-Fairbairn, 18:50.21; 6. C. Clausnitzer, 19:32.76; 17. M. Wald, 20:26.73
Oct. 14/1 pm
WDA Meet
1st
2. M.Shirley-Fairbairn, 18:34.81; 8. C. Clausnitzer, 19:26.51; 10. R. Vorachek, 19:59.04
Oct. 18/4:30 pm
River City Classic
--
1. M. Shirley-Fairbairn, 10:35.01; 5. M. Wald, 11:29.38; 7. R. Vorachek, 11:35.66

















Rusty Bucket

Aug. 31, 2017, 6 p.m.

McDowell Dam, east of Bismarck, N.D.


1. Bismarck High, 33; 2. Century, 47; 3. Legacy, 119; 4. Mandan, 130; 5. Shiloh Christian, 171
Individual champion:
Kelby Rinas, Mandan, 14:26.31

Top 10 finishers
1. Kelby Rinas, Mandan, 14:26.31; 2. Mattie Shirley-Fairbairn, BHS, 14:46.77; 3. Callie Clausnitzer, BHS, 15:01.45; 4. Lindsey Werner, Legacy, 15:05.12; 5. Emily Goldade, Century, 15:14.80; 6. Erin Palmer, Century, 15:25.59; 7. Morgan Wald, BHS, 16:04.36; 8. Brooke Neideffer, BHS, 16:09.47; 9. Katie Wald, Century, 16:28.82; 10. Peyton Jensen, Legacy, 16:34.38

Bismarck High results (Top 10)
2. Mattie Shirley-Fairbairn, 14:26.31; 3. Callie Clausnitzer, 15:01.45; 7. Morgan Wald, 16:04.36; 8. Brooke Neideffer, 16:09.47; 13. Cadee Ryckman, 16:44.94; 17. Jilee Golus, 16:45.40; 17. Bella Kraft, 16:53.68; 19. Eliza Lofberg, 17:21.73; 21. Gabby Gannon, 17:30.69; 23. Brooke
Notes: There were 67 runners…Century won the title which is combined with the overall boys-girls scores…Mandan’s Kelby Rinas was the overall champion in the 4,000 meter race with a time of 14:26.31