The official site of the Western Dakota Association

Century Patriots Girls' Cross Country


Date
Event
Place
Top 3 Runners
Aug. 31/6 pm
Rusty Bucket
2nd
5. E. Goldade, 15:14.80; 6. E. Palmer, 15:25.59; 9. K. Wald, 16:28.82
Sept. 9/11 am
Mandan Kiwanis
3rd
4. E. Goldade, 19:39.25; 5. E. Palmer, 19:39.78; 19. S. Lindell, 20:57.35
Sept. 16/1 pm
Anderson-Stavn
4th
2. E. Goldade, 18:19.80; 11. E. Palmer, 19:32.89; 18. K.  Wald, 20:18.77
Sept. 23/11 am
Jansen Blue-White
2nd
1. E. Goldade, 17:54.3 4. E. Palmer, 18:35.3; 24. K. Wald, 20:00.2
Sept. 30/11 am
Willmar Invite
4th
3. E. Goldade, 19:02.37; 17. E. Palmer, 20:04.97; 30. S. Lindell, 21:14.44
Oct. 14/1 pm
WDA Meet
3rd
6. E.Goldade, 19:10.20; 7. E. Palmer, 19:11.00; 18. K.Wald, 20:29.17
Oct. 18/4:30 pm
River City Classic
--
3. E. Goldade, 11:05.94; 4. E. Palmer, 11:09.07; 9. S. Lindell, 11:38.92





















Willmar Invite
Sept. 30, 2017, 11 a.m. CT
Eagle Creek G.C., Willmar, MN

Team totals (Top 5 and WDA)
1. Wayzata, 27; 2. Willmar, 79; 3. Marshall, 81; 4. Century, 117; 5. Hopkins, 142; 9. Legacy, 232; 10. Jamestown, 253
Individual champion: Emma Atkinson, Wayzata, MN, 18:42.87

Top 10 finishers
1. Emma Atkinson, Wayzata, 18:42.87; 2. Caroline Sasson, Wayzata, 18:56.63; 3. Emily Goldade, Century, 19:02.37; 4. Lindsey Werner, Legacy, 19:05.37; 5. Meghan Ford, Jamestown, 19:09.28; 6. Heidi Schmitz, Willmar, 19:20.65; 7. Rhynn Paulsen, Wayzata, 19:33.84; 8. Lauren McCollor, Wayzata, 19:39.72; 9. Brooke Young, Wayzata, 19:46.37; 10. Kaia Sueker, Marshall, 19:47.62

Century results
3. Emily Goldade, 19:02.37; 17. Erin Palmer, 20:04.97; 30. Shalae Lindell, 21:14.44; 32. Katie Wald, 21:16.63; 44. Aislin Anderson, 21:43.53; 54. Gracie Grinsteiner, 22:10.23; 59. Addison Willett, 22:20.54; 70. Olivia Murdhoff, 22:56.16
Notes: There were 89 runners in the varsity race…Wayzata, MN won the team title…Century, Legacy and Jamestown were WDA teams that competed…Three WDA runners finished in the top 10.



Jansen Blue-White Invite

Sept. 23, 2017, 11 a.m. CT
Bjornson G.C, Valley City, N.D.

Team totals (5,000 meters) (Top 10 and WDA teams)
1. West Fargo, 84; 2. Century, 89; 3. Fargo North, 144; 4. WF Sheyenne, 164; 5. Legacy, 177; 6. Excel Athletica, 214; 7. Rugby, 229; 8. Williston, 241; 9. Devils Lake, 242; 10. Jamestown 357; 
Individual champion: Emily Goldade, Century, 17:54.3

Top 10 finishers
1. Emily Goldade, 17:54.3; 2. Lindsey Werner, Legacy, 18:15.6; 3. Eleni Lovgren, Williston, 18:20.5; 4. Erin Palmer, Century, 18:35.3; 5. Catlin Mann, Excel Athletica; 6. Elise Ramberg,  Langdon-M, 18:40.7; 7. Jadyn Guidinger, Legacy, 18:49.7; 8. Dreah Frolek, Sargent Central-L, 18:53.8; 9. Ann Lien, Fargo North, 19:12.4; 10. Amandan Jarrett, Carrington, 19:14.9

Century results
1. Emily Goldade, 17:54.3 4. Erin Palmer, 18:35.3; 24. Katie Wald, 20:00.2; 25. Shalae Lindell, 20:00.9; 38. Aislin Anderson, 20:19.7; 52. Gracie Grinsteiner, 20:50.3; 57. Kate Weigum, 21:14.6; 62. Addison Willett, 21:22.6; 63. Marissa Russon, 21:23.7
Notes: There were 184 runners… Century was the top WDA finisher, placing second…Four WDA teams competed (Century, Jamestown, Legacy, Williston)…Century’s Emily Goldade was individual champion…Some of the top runners from participating teams did not compete…The course will also host the Class A-B Meet next month.


Team Leaders

Top Finisher: 3. Emily Goldade, 11:05.94 (3K) (Last Race)

Individual Titles: 1, E. Goldade



2017 Season

​​​​​​​​Proud Sponsors of

Century Athletics and the WDA

Anderson-Stavn Meet
Sept. 16, 2017, 1 p.m. CT
McDowell Dam, east of Bismarck, N.D.

Team totals (5,000 meters)
1. GF Central, 55; 2. Minot, 82; 3. Bismarck High, 83; 4. Century, 97; 5. Legacy, 155; 6. GF Red River, 169; 7. Dickinson, 176; 8. Mandan, 221; 9. Williston, 288; 10. Southern McLean, 307; 11. Killdeer, 412; 12. Medina, 464
Individual champion: Kelby Rinas, Mandan, 18:06.74

Top 10 finishers
1. Kelby Rinas, Mandan, 18:06.74; 2. Emily Goldade, Century, 18:19.80; 3. Rachel Torrey, GF Central, 18:26.04; 4. Alexis Roehl, GF Central, 18:39.82; 5. Mattie Shirley-Fairbairn, BHS, 18:48.60; 6. Mikayla Weiss, GF Central, 18:51.96; 7. Lindsey Werner, Legacy, 19:00.41; 8. Callie Clausnitzer, BHS, 19:05.8; 9. Kayla Ogle, Watford City, 19:21.13; 10. Jadyn Guidinger, Legacy, 19:23.99

Century results
2 Emily Goldade, 18:19.80; 11. Erin Palmer, 19:32.89; 18. Katie Wald, 20:18.77; 31. Gracie Grinsteiner, 21:09.05; 35. Kate Weigum, 21:27.11; 41. Addison Willett, 21:50.01; 51. Aislin Anderson, 22:10.11; 60. Olivia Murdoff, 22:30.86
Notes: There were 103 runners…Grand Forks Central won the meet..Minot was the top WDA finisher…Mandan’s Kelby Rinas was the individual champion…Six WDA runners finished in the top 10.


Mandan Kiwanis Meet

Sept. 9, 217, 11 a.m. CT

Municipal G.C., Mandan, N.D.


Team totals (5,000 Meters)
1. Bismarck High, 58; 2. Minot, 68; 3. Century, 77; 4. Dickinson, 146; 5. Mandan, 192; 6. Legacy, 194; 7. Hillsboro-CV, 212; 8. Southern McLean, 241; 9. Williston, 306; 10. Dawson Co. MT, 313; 11. Shiloh Christian, 333; 12. Bowman Co., 336; 13. Watford City, 345; 14. Killdeer, 369; 15. Bishop Ryan, 387; 16. Max-Garrison, 422; 17. TMCHS, 435; 18 Standing Rock, 481
Individual champion: Kelby Rinas, Mandan, 18:13.31
Top 10 Finishers
1. Kelby Rinas, Man., 18:13.31; 2. Mattie Shirley-Fairbairn, BHS, 18:57.63; 3. Lindsey Werner, Leg., 19:19.87; 4. Emily Goldade, Century, 19:39.25; 5. Erin Palmer, Cent., 19:38.78; 6. Jensyn Zink, Hillsboro-CV, 19:41.10; 7. Abby Hoffarth, Min., 19:45.99; 8. Kayla Ogle, WC, 19:51.76; 9. Emily Kuehn, Daw. Co., 19:59.79; 10. Callie Clausnitzer, BHS, 20:01.32

Century results
4. Emily Goldade, 19:39.25; 5. Erin Palmer, 19:39.78; 19. Shalae Lindell, 20:57.35; 23. Katie Wald, 21:12.64; 26. Addison Willet, 21:43.36; 33. Kate Weigum, 22:12.01; 36. Aislin Anderson, 22:18.94

Notes: There were 97 runners in the varsity race…Mandan’s Kelby Rinas was champion in a time of 18:13.31…Bismarck High won the team title…Eight WDA teams participated.

 



Previous Meet:Home

Oct. 18

No team scores kept

River City Classic



River City Fall Classic
Oct. 18, 2017, 4:30 p.m. CT
McDowell Dam, east of Bismarck, N.D.

No team scores kept
Top 10 finishers (3,000 meters)
1. Mattie Shirley-Fairbairn, Bismarck High, 10:35.01; 2. Lindsey Werner, Legacy, 10:56.10; 3. Emily Goldade, Century 11:05.94; 4. Erin Palmer, Century, 11:09.07; 5. Morgan Wald, Bismarck High, 11:29.38; 6. Maria Moore, Mandan, 11:30.98; 7. Reece Vorachek, Bismarck High, 11:35.66; 8. Jilee Golus, Bismarck High, 11:38.25; 9. Shalae Lindell, Century, 11:38.92; 10. Amber Stevahn, Shiloh Christian, 11:39.86

Century results
3. Emily Goldade, 11:05.94; 4. Erin Palmer, 11:09.07; 9. Shalae Lindell, 11:38.92; 12. Katie Wald, 11:44.35; 16. Aislin Anderson, 11:55.53; 19. Gracie Grintseinner, 12:00.23; 21. Addison Willett, 12:10.46; 22. Kate Weigum, 12:13.58; 23. Marissa Russon, 12:13.83; 36. Katelyne Streibel, 13:04.15


WDA Championships
Oct. 14, 2017, 1 p.m. CT
Williston Municipal G.C., Williston, N.D.

Team totals
1. Bismarck High, 53; 2. Minot, 68; 3. Century, 77; 4. Dickinson, 132; 5. Legacy, 138; 6. Mandan, 151; 7. Jamestown, 8. Williston; TMCHS, Inc.
Individual champion: Kelby Rinas, Mandan, 18:22.16

All-WDA (Top 20)
1. Kelby Rinas, Mandan, 18:22.16; 2. Mattie Shirley-Fairbairn, Bismarck High, 18:34.81; 3. Lindsey Werner, Legacy, 18:49.79; 4. Meghan Ford, Jamestown, 18:54.09; 5. Eleni Lovgren, Williston, 19:00.11; 6. Emily Goldade, Century, 19:10.20; 7. Erin Palmer, Century, 19:11.00; 8. Callie Claunitzer, Bismarck High, 19:26.51; 9. Abby Hoffarth, Minot, 19:47.86; 10. Reece Vorachek, Bismarck High, 19:59.04; 11. Allie Wahlund, Minot, 20:06.24; 12. Symone Beld, Dickinson, 20:06.52; 13. Morgan Wald, Bismarck High, 20:07.89; 14. Maria Moore, Mandan, 20:08.12; 15. Adrianna Wilder, Minot, 20:08.71; 16. Trinity Jessen, Minot, 20:10.80; 17. Maliah Burke, Minot, 20:26.37; 18. Katie Wald, Century, 20:29.17; 19. Aislin Anderson, Century, 20:32.32; 20. Jilee Golus, Bismarck High, 20:49.49

Century results
6. Emily Goldade, 19:10.20; 7. Erin Palmer, 19:11.00; 18. Katie Wald, 20:29.17; 19. Aislin Anderson, 20:32.32; 30. Addison Willett, 21:28.33; 34. Kate Weigum, 21:45.43; 35. Gracie Grinsteiner, 21:51.20; 36. Shalae Lindell, 21:52.34; 43. Marissa Russon, 22:07.95; 44. Olivia Murdoff, 22:12.24; 54. Brenna Dietrich, 22:55.71; 58. Ashlyn Kaul, 23:11.91; 62. Katelyn Streibel, 23:15.44; 67. Avery Vasichek, 23:40.49; 74. Camille Jones, 24:14.70; 93. DeDe Doe, 25:54.01; 106. Maddy House, 27:41.76

Notes: There were 111 runners…Bismarck High won its 12th WDA championship….Mandan’s Kelby Rinas became the first Mandan runner to win the WDA individual title since Jody Fox in 1989….Seven teams had at least one runner earn All-WDA honors…Minot’s Adrianna Wilder was named senior athlete of the year…Minot’s Carla Wahlund was named region coach of the year…Williston was hosting the event for the first time since 2011…BHS and Minot each had five runners earn all-WDA honors.







Rusty Bucket

Aug. 31, 2017, 6 p.m.

McDowell Dam, east of Bismarck, N.D.


1. Bismarck High, 33; 2. Century, 47; 3. Legacy, 119; 4. Mandan, 130; 5. Shiloh Christian, 171
Individual champion:
Kelby Rinas, Mandan, 14:26.31

Top 10 finishers
1. Kelby Rinas, Mandan, 14:26.31; 2. Mattie Shirley-Fairbairn, BHS, 14:46.77; 3. Callie Clausnitzer, BHS, 15:01.45; 4. Lindsey Werner, Legacy, 15:05.12; 5. Emily Goldade, Century, 15:14.80; 6. Erin Palmer, Century, 15:25.59; 7. Morgan Wald, BHS, 16:04.36; 8. Brooke Neideffer, BHS, 16:09.47; 9. Katie Wald, Century, 16:28.82; 10. Peyton Jensen, Legacy, 16:34.38

Century results (Top 10)
5. Emily Goldade, 15:14.80; 6. Erin Palmer, 15:25.59; 9. Katie Wald, 16:28.82; 12. Shalae Lindell, 16:41.05; 15. Aislin Anderson, 16:46.62; 16. Gracie Grinsteiner, 16:52.20; 18. Kate Weigum, 17:00.13; 22. Addison Willett, 17:32.64; 25. Olivia Murdoff, 17::44.87; 26. Marissa Russon, 17:51.51
Notes: There were 67 runners…Century won the title which is combined with the overall boys-girls scores…Mandan’s Kelby Rinas was the overall champion in the 4,000 meter race with a time of 14:26.31



2017 Varsity Schedule/Results

​​Meet Finishes: 2nd, 3rd, 4th, 2nd, 4th, 3rd


Head Coach: Julie Stavn

Assistant coaches: Teresa Hanson, Kacee Reinisch

2016 WDA Finish: Champion

2016 Class A Finish: 2nd

WDA championships: Four  (2016)

State championships: One (2015)

Century cross country website

WDA Year-by-Year Results

WDA Cross Country Main Page



Next Meet: Neutral

Saturday, Oct. 28, 11 am

Class A Meet, Valley City