The official site of the Western Dakota Association

 

2017 Team Leaders

A first for Legacy

Legacy captured its first-ever WDA Championship on Saturday, Oct. 14 in Williston. The Sabers bested the field for the conference title. Century's Evan Sayler was the individual champion.

Photos courtesy of the WDA SID, Minot Daily News, Jamestown Sun, Forum Communications, Bismarck Tribune


2017 WDA Schedule/Results

 

   

Team of the Week

   

Previous results

Oct. 18

River City Classic, Bismarck

No Team Scores Kept

Individual champion: Evan Sayler, Century, 9:11.76 (3K)

Oct. 14

WDA Championships, Williston
1. Legacy, 49; 2. Century, 59; 3. Williston, 81; 4. Bismarck High, 89; 5. Dickinson, 129; 6. Mandan, 181; 7. Minot, 188; 8. Jamestown, 233; 9. TMCHS, 233
Individual champion:
Evan Sayler, Century, 15:54.48





Legacy won its first-ever WDA Championship on Oct. 14 in Wiliston. The Sabers had four runners finish in the top 20.

Previous week: Legacy



Bismarck High: 3. Morgan Fairbairn, 16:53.51, Rusty Bucket; 7. Sean Korsmo, 16:39.54, Mandan Kiwanis; 6. Sean Korsmo, 16:24.64, Anderson-Stavn; 3. Morgan Fairbairn, 16:33.8, Rapid City, SD Elks Invite; 3. Sean Korsmo,16:34.7, GF Invite; 17. Juan Flores, 17:39.68, Minot Souris; 2. Morgan Fairbairn, 16:13, WDA Meet; 3. Morgan Fairbairn, 9:29.83, River City Classic

Century: 1. Evan Sayler, 16:19.91, Rusty Bucket; 1 Evan Sayler, 15:48.79, Anderson-Stavn; 31. Griffin House, 16:56.4, Blue-White Invite; 3. Evan Sayler, 16:15.04, Willmar Meet; Evan Sayler, 15:54.48, WDA Meet; 1. Evan Sayler, 9:11.76, River City Classic

Dickinson: 4. Brady Yoder, 17:59.8, Heen-Ihmels; 3. Brady Yoder, 17:02.65, Bowman Invite; 9. Brady Yoder, 16:44.30, Mandan Kiwanis; 8. Brady Yoder, 16:27.18, Anderson-Stavn; 13. Aiden Jung, 10:40, Roy Griak; 1 Brady Yoder,16:35.40, Becki Wells; 5. Brady Yoder, 16:43.16, WDA Meet

Jamestown: 9. Justus Naumann, 18:39, Jamestown Orriginals; 3. Kaden Murray, 18:50, Hi-Liner Invite; 11. Jared Andersen, 19:03.00, Salmi-Sahli Invite; 5. Chandler Rott, 18:33.22, Devils Lake Invite; 55. Chandler Rott, 17:53.8, Blue-White Invite; 77. Justus Naumann, 20:49.30, Willmar Meet; 17. Chandler Rott, 18:08.53, Rugby Meet; 50. Chandle. Rott, 18:22.76, WDA Meet

Legacy: 2. Beau Brannan, 16:41.01, Rusty Bucket; 4 Beau Brannan, 16:26.07, Mandan Kiwanis; 4. Beau Brannan, 16:23.18, Anderson-Stavn; 6. Beau Brannan, 15:59.2, Blue-White Invite; 8. Beau Brannan, 16:41.53, Willmar Meet; 1. Beau Brannan, 16:31.32, Minot Souris; 3. Carl Reis, 16:18.84, WDA Meet;  2. Beau Brannan, 9:19.23, River City Classic

Mandan: 3. Brayden Johnson, 17:35, Jamestown Orriginals; 12. Brayden Jensen, 18:19.82, Rusty Bucket; 17. Brayden Johnson, 17:07.16, Mandan Kiwanis; 35. Brayden Johnson, 17:31.31, Anderson-Stavn; 21. Brayden Johnson, 17:40.4, Rapid City, SD Elks Invite; 7. Braydon Johnson, 17:33.53, Becki Wells; 21. Ben Fishbeck, 17:44.25, Minot Souris; 21. Brayden Johnson, 17:20.80, WDA Meet; 12. Brayden Johnson, 9:50.63, River City Classic

Minot: 15. Deven Forbes, 19:17.7; 23, Heen-Ihmels; 9. Deven Forbes, Minot Rabbit Run;  33. Deven Forbes, 18:02.49, Mandan Kiwanis; 31. Deven Forbes, 17:23.30, Anderson-Stavn; 11. Deven Forbes, 17:52.99, Becki Wells; 19. Devan Forbes, 17:42.18, Minot Souris; 25. D. Forbes, 17:27.77, WDA Meet

TMCHS Belcourt: 2. Jacob Jensen, 17:34, Jamestown Orriginals; 11. Jacob Jensen, 17:00.15, Mandan Kiwanis; 3. Jacob Jensen, 17:51.22, Devils Lake Invite; 24. Jacob Jensen, 16:48.81, Blue-White Invite; 9. Jacob Jensen, 17:06.9, GF Invite; 4. Jacob Jensen, 16:50.18, Rugby Meet; ; 6. Jacob Jensen, 16:43.61, WDA Meet

Williston:  3. Micade Shumway, 17:58.0, Heen-Ihmels; 1 Micade Shumway, 16:50.94, Bowman Invite; 5. Micade Shumway, 16:32.20, Mandan Kiwanis; 5. Micade Shumway, 16:23.69, Anderson-Stavn; 5. Micade Shumway, 15:55.5, Blue-White Invite; Micade Shumway, 16:46.88, Becki Wells; 3. Micade Shumway, 16:48.52, Minot Souris; 7. Micade Shumway, 16:52.39, WDA Meet




All-WDA (Top 20)
1. Evan Sayler, Century, 15:54.48; 2. Morgan Fairbairn, Bismarck High, 16:13.18; 3. Carl Reis, Legacy, 16:18.84; 4. Isaiah Germolus, Legacy, 16:34.40; 5. Brady Yoder, Dickinson, 16:43.16; 6. Jacob Jensen, TMCHS, 16:43.61; 7. Micade Shumway, Williston, 16:52.39; 8. Austin Wald, Century, 16:54.82; 9. Jack Markle, Legacy, 16:57.30; 10. Leif Larsen, Williston, 16:59.33; 11. Mason Kindel, Century, 17:00.79; 12. Ryan Kohler, Century, 17:01.07; 13. Grant Gader, Legacy, 17:01.37; 14. Aiden Jung, Dickinson, 17:02.41; 15. Russell Swagger, Bismarck High, 17:05.03; 16. Nolan Maher, Bismarck High, 17:08.23; 17. Alvardo Gunnar, Williston, 17:12.48; 18. Wil Olson, Williston, 17:13.86; 19. Elijah Willardson, Williston, 17:15.56; 20. Braden Will, Legacy, 17:16.28





 


Year-by-Year WDA results



2017 WDA Championships

Oct 14 Williston, Williston Municipal G.C.


2017 Class A Meet
Oct. 28, Valley City, Bjornson Park G.C.

Upcoming meets​​

Saturday, Oct. 28

Class A Meet, Valley City, 11 a.m.


Team
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
5th Place
Other
Bismarck High
One
One
One
Three

One
Century

Two
Two

One

Dickinson

Two
One

Two
Two
Jamestown
One
Two
Two


Two
Legacy
Four
Three




Mandan
One

One
One

Five
Minot

One

Two
One
Three
TMCHS Belcourt


One

One
Five
Williston
Two
Three
Two

One