The official site of the Western Dakota Association

Team Leaders

Top Finisher: 5. Brady Yoder, 16:43.16 (Last Race)

Individual Titles: 1, B. Yoder



2017 Season

Becki Wells Invite
Sept. 29, 2017, 11 a.m. CT
Heart River G.C., Dickinson, N.D.

Team totals
1. Williston, 23;  2. Dickinson, 70; 3. Mandan, 91; 4. Minot, 100; 5. Bowman Co., 148; 6. Beulah, 196; 7. Killdeer, 235; 8. Watford City, 256; 9,. Stanley, 295; 10. Dawson Co., 328; 11. Solen, 357; 12. Hebron, 375; 13. Hettinger-Scranton, 383
Individual champion: Brady Yoder, Dickinson, 16:35.40

Top 10 finishers
1. Brady Yoder, Dickinson, 16:35.40; 2. Micade Shumway, Williston, 16:46.88; 3. Gunnar Alvardo, Williston, 17:18.21; 4. Grayson Swain, Williston, 17:24.96; 5. Aiden Jung, Dickinson, 17:30.31; 6. Elijah Willardson, Williston, 17:30.57; 7. Braydon Johnson, Mandan, 17:33.53; 8. Wil Olson, Williston, 17:40.84; 9. Leif Larsen, Williston, 17:42.54; 10. Garrett Hughes, Dickinson, 17:48.55

Dickinson results
1. Brady Yoder, 16:35.40;; 5. Aiden Jung,  17:30.31; 10. Garrett Hughes,  17:48.55; 24. Brayden Groll, 18:27.38; 30. Hunter Gregoire, 18:43.81; 32. Kyler Smith, 18:52.48; 33. Reece Anderson, 18:53.32; 34. Griffin Obrigewitch, 18:57.77; 37. Austin Ratz, 19:16.68; 45. Ethan Dietz, 19:42.68; 47. Joey Pavek, 19:45.58; 57. Jeremy Parker, 20:39.69; 65. Landon Pavlish, 21:35.54
Notes: There were 78 runners…Williston placed six runners in the top 10 en route to the team title…Dickinson’s Brady Yoder was individual champion….Four WDA teams took part (Dickinson, Mandan, Minot, Williston)


Roy Griak Invite
Sept. 23, 2017, 1:20 p.m. CT
Lee Bolstad G.C., University of Minnesota

Maroon Division (Top 5 and WDA)
1. Notre Dame Academy, 161; 2; Bellevue,  IA, 250; 3. Champlin Park, 306; 4. Clear Lake,  IA, 343; 5. Benilde-St. Margaret’s, 355; 8. Dickinson, 384

Dickinson results
13. Aiden Jung, 10:40; 20. Brady Yoder, 10:48; 68 Garrett Hughes, 11:17; 115. Hunter Gregoire, 11:37; 168. Brayden Groll, 11:51; 197. Kyler Smith, 11:57; 227. Griffin Obrigewitch, 12:08
Individual champion:
Joe Anderson, George-Little Rock, 10:16
Notes:
There were 499 runners competing in the 3K event.

 

Dickinson Midgets Boys' Cross Country

2017 Varsity Schedule/Results

Next Meet: Away

Saturday, Oct. 28, 11 a.m.

Class A Meet


Heen-Ihmels Invite
Aug. 26, 2017, 10:30 a.m. CT
Municipal G.C., Williston, N.D.

Team totals (5,000 meters)
1. New Town, 44; 2. Williston, 45; 3. Dickinson, 65; 4. Glasgow, MT, 90; 5. Minot, 125; 6. Watford City, 282
Individual champion: Jalen Chase, New Town, 17:08.1

Top 10 finishers
1. Jalen Chase, New Town, 17:08.1; 2. Jaiven Hale, New Town, 17:46.1; 3. Micade Shumway, Williston, 17:58; 4. Brady Yoder, Dickinson, 17:59.8; 5. Aiden Jung, Dickinson, 18:07.4; 6. Leif Larsen, Williston, 18:17.5; 7. Ellis McKean, Glasgow, 18:28.6; 8. Ricardo Chase, New Town, 18:37.1; 9. Wil Olson, Williston, 18:38.1; 10. Gunnar Alvardo, Williston, 18:40

Dickinson results

4. Brady Yoder, 17:59.8; 5. Aiden Jung, 18:07.4; 14. Garrett Hughes, 19:10.7; Hunter, 19:23.3; 26. Brayden Groll, 20:22.7; 34. Austin Raatz, 20:55.6; 36. Kyler Smith, 21:00.4; 38. Reece Anderson, 21:09.6; 43. Griffin Obrigewitch, 21:23.7; 55. Jimmy Lee Hicks, 22:37.0; 56. Caden McCormick, 22:38.7; 58. Jacob Shilman, 22:51.3; 60. Ethan Main, 22:54.7; 68. Xander Krump, 24:08.7; 69. Jeremy Parker, 24:11.8; 72. Landon Pavlish, 24:16.7; 73. Kyle Simonson, 24:27.1; 84. Zackary Meuche, 26:43.0; 91. Levi Jacobson, 30:36.2; 94. Zachary Sprague, 31.44;8; 95. Jaren Hugelen, 31:58.8
Notes: Top ranked New Town of Class B won the meet…There were 96 runners…Williston, Minot and Dickinson were WDA participants.


​​Meet Finishes: 3rd, 2nd, 5th, 7th, 8th, 2nd, 5th


Bowman Invite
Aug. 31, 2017, 10 a.m. CT
Sweetwater G.C., Bowman, N.D.

Team totals
1. Williston, 19; 2. Dickinson, 47; 3. Bowman Co., 90; 4. Dawson Co., MT, 132; 5. Beulah-Hazen, 161; 6. Killdeer, 220; 7. Lemmon, SD, 232; 8. Hettinger-Scranton, 244; 9. Hebron, 259; 10. Solen, 270
Individual champion:
Micade Shumway, Williston, 16:50.94

Top 10 finishers
1. Micade Shumway, Williston, 16:50.94; 2. Gunnar Alvardo, Williston, 16:58.55; 3. Brady Yoder, Dickinson, 17:02.65; 4. Leif Larsen, Williston, 17:15.99; 5. Wil Olson, Williston, 17;25.74; 6. Ase Ackerman, Dawson Co. MT, 17:33.53; 7. Elijah Willardson, Williston, 17:49.87; 8. Aiden Jung, Dickinson, 17:50.49; 9. Hunter Gregoire, Dickinson, 17:58.62; 10. Garrett Hughes, Dickinson, 18:04.48

Dickinson results
3. Brady Yoder, 17:02.65;; 8. Aiden Jung,  17:50.49; 9. Hunter Gregoire, 17:58.62; 10. Garrett Hughes, 18:04.48; 17. Reece Anderson, 19:23.38; 20. Braden Groll, 19:30.92; 21. Austin Ratz, 19:45.24; 22. Kyler Smith, 19:51.69; 24. Griffin Obrigewitch, 19:59.88; 29. Caden McKormick, 20:30.40; 32. Ethan Dietz, 20:46.15; 39. Jacob Shilman, 21:23.13; 40. Jeremy Parker, 21:49.15; 45. Ethan Main, 22:11.45; 47. Landon Pavlish, 22:21.01; 49. Jimmy Hicks, 22:40.50
Notes: There were 58 runners…Williston won the team title…There were teams from North Dakota, South Dakota and Montana competing…Williston’s Micade Shumway was the overall winner in a time of 16:50.94


​​​​​​​​Proud Sponsors of

Dickinson Athletics and the WDA


WDA Championships
Oct. 14, 2017, 1 p.m. CT
Williston Municipal G.C., Williston, N.D.

Team totals
1. Legacy, 49; 2. Century, 59; 3. Williston, 81; 4. Bismarck High, 89; 5. Dickinson, 129; 6. Mandan, 181; 7. Minot, 188; 8. Jamestown, 233; 9. TMCHS, 233
Individual champion: Evan Sayler, Century, 15:54.48

All-WDA (Top 20)
1. Evan Sayler, Century, 15:54.48; 2. Morgan Fairbairn, Bismarck High, 16:13.18; 3. Carl Reis, Legacy, 16:18.84; 4. Isaiah Germolus, Legacy, 16:34.40; 5. Brady Yoder, Dickinson, 16:43.16; 6. Jacob Jensen, TMCHS, 16:43.61; 7. Micade Shumway, Williston, 16:52.39; 8. Austin Wald, Century, 16:54.82; 9. Jack Markle, Legacy, 16:57.30; 10. Leif Larsen, Williston, 16:59.33; 11. Mason Kindel, Century, 17:00.79; 12. Ryan Kohler, Century, 17:01.07; 13. Grant Gader, Legacy, 17:01.37; 14. Aiden Jung, Dickinson, 17:02.41; 15. Russell Swagger, Bismarck High, 17:05.03; 16. Nolan Maher, Bismarck High, 17:08.23; 17. Alvardo Gunnar, Williston, 17:12.48; 18. Wil Olson, Williston, 17:13.86; 19. Elijah Willardson, Williston, 17:15.56; 20. Braden Will, Legacy, 17:16.28
Dickinson results
5. Brady Yoder, 16:43.16; 14. Aiden Jung, 17:02.41; 38. Hunter Gregoire, 17:47.45; 43. Garrett Hughes, 17:51.52; 51. Brayden Groll, 18:24.65; 64. Kyler Smith, 18:55.40; 76. Reece Anderson, 19:19.20; 86. Griffin Obrigewitch, 19:34.44; 89. Ethan Dietz, 19:42.76; 93. Austin Raatz, 19:50.87; 108. Garin Anderson, 20:21.96 ; 109. Jacob Shilman, 20:22.30; 111. Jimmy Hicks, 20:24.99; 116. Levi Jacobsen, 20:37.21; 123. Landon Pavlish, 20:58.86; 127. Xander Krump, 21.12.97; 133. Joey Pavek, 21:26.30; 134. Caden McCormick, 21:27.79; 135. Peter Pavek, 21.28.98; ; 137. Kyle Simonson, 21:31.43; 140. Jeremy Parker, 21:40.00; 144. Daniel Carroll, 21:53.10 145. Ethan Main, 22:04.19; 146. Brycen Yazzie, 22:12.86; 148. Angel Martinez, 22:28.63; 154. Zachary Meuchel, 26:12.10; 155. Zachary Sprague, 26:56.73; 156. Jaren Hugelen, 28:34.44
Notes:
There were 156 runners competing…Legacy won its first-ever WDA Championship…Century’s Evan Sayler was individual champion and became the first Patriot runner since Brett Kelly (2009) to win the win the meet…Six WDA teams had at least one all-WDA finisher…Century’s Evan Sayler was senior athlete of the year…Legacy’s Andrew Reichenberg was named region coach of the year…Williston was hosting the event for the first time since 2011.



Date
Event
Place
Top 3 Runners
Aug. 26/10:30 am
Heen-Ihmels Invite
3rd
4. B. Yoder, 17:59.8; 5. A. Jung, 18:07.4; 14. G.Hughes, 19:10.7
Aug. 31/10 a.m.
Bowman Invite
2nd
3. B. Yoder, 17:02.65; 8. A. Jung, 17:50.49; 9. H. Gregoire, 17:58.62
Sept. 9/11 am
Mandan Kiwanis
5th
9. B. Yoder, 16:44.30; 9. A. Jung, 16:58.50; 41. G. Hughes, 18:25.64
Sept. 16/1 pm
Anderson-Stavn
7th
8. B. Yoder, 16:27.18; 22. A. Jung, 17:05.01; 37. G.Hughes, 17:38.78
Sept. 23/1 pm
Roy Griak Invite
8th
13. A. Jung, 10:40; 20. B. Yoder, 10:48; 68 G. Hughes, 11:17
Sept. 29/11 am
Becki Wells Invite
2nd
1. B. Yoder, 16:35.40; 5. A. Jung,  17:30.31; 10. G. Hughes,  17:48.55
Oct. 14/1 pm
WDA Meet
5th
5. B.Yoder, 16:43.16; 14. A.Jung, 17:02.41; 38. H. Gregoire, 17:47.45





















Head Coach: Greg Jung

2016 WDA Finish: 6th

2016 Class A Finish: 10th

WDA championships: 5 (Last, 2002)

State championships: 2 (Last, 2000)

Dickinson CC website

WDA Year-by-Year Results

WDA Cross Country Main Page


Previous Meet:Neutral

Oct. 14

5th, WDA Championships



Anderson Stavn Invite
Sept. 16, 2017, 1 p.m. CT
McDowell Dam, east of Bismarck, N.D.

Team totals (5,000 meters)
1. New Town, 58; 2. Legacy, 72; 3. Century, 82; 4. Bismarck High, 92; 5. Williston, 108; 6. GF Red River, 128; 7. Dickinson, 194; 8. GF Central, 237; 9. Mandan, 266; 10. Minot, 295; 11 Bowman, 377; 12. Southern McLean, 416; 13. Watford City, 467; 14. White Shield, 520; 15. Medina, 555; 16. Max, 563
Individual champion: Evan Sayler, Century, 15:48.79

Top 10 finishers
1. Evan Sayler, Century, 15:48.79; 2. Jalen Chase, New Town, 16:03.63; 3. Jaiven Hale, New Town, 16::18.61; 4. Beau Brannan, Legacy, 16:23.18; 5. Micade Shumway, Williston, 16:23.69; 6. Sean Korsmo, BHS, 16:24.64; 7. Morgan Fairbairn, BHS, 16:26.87; 8. Brady Yoder, Dickinson, 16:27.18; 9. Austin Wald, Century, 16:36.88; 10. Isaiah Germolus, Legacy, 16:39.64

Dickinson results
8. Brady Yoder, 16:27.18; 22. Aiden Jung, 17:05.01; 37. Garrett Hughes, 17:38.78; 58. Hunter Gregoire, 18:18.11; 69. Brayden Groll, 18:35.05; 76. Kyler Smith, 19:05.26; 79. Griffin Obrigewitch, 19:09.65; 84. Ethan Dietz, 19:22.49; 89. Reece Anderson, 19:52.67; 104. Jeremy Parker, 20:59.83; 114. Landon Pavlish, 21:40.24
Notes: There were 130 runners…Class B perennial power New Town won the meet…Legacy was the top WDA finisher, placing second…Eight WDA runners finished in the top 10…Century senior Evan Sayler was the individual champion, 15:48.79


Mandan Kiwanis

Sept. 9, 217, 11 a.m. CT

Municipal G.C., Mandan, N.D.


Team totals (5,000 Meters)
1. New Town, 52; 2. Legacy, 57; 3. Williston, 76; 4. Bismarck High, 90; 5. Dickinson, 161; 6. Mandan, 192; 7. Minot, 225; 8. Bowman Co., 260; 9. Hillsobor-CV, 265; 10. Dawson Co. MT, 314; 11. Beulah-Hazen, 339; 12. Southern McLean, 392; 13. TMCHS, 421; 14. Watford City, 440; 15. Burke Central, 494; 15. Shiloh Christian, 521; 16. Standing, Rock, 562; 18. Bishop Ryan, 599; 17. Killdeer, 604; 20. Hettinger-Scranton, 615; 21. Central McLean, 624; 22. White Shield, 628; 23. Hebron, 651
Individual champion:
Jalen Chase, New Town, 16:06.36

Top 10 finishers
1. Jalen Chase, NT, 16:06.36; 2. Jaiven Hale, NT, 16:21.45; 3. Robert White, NT, 16:22.30; 4. Beau Brannan, Leg., 16:26.07; 5. Micade Shumway, Will., 16:32.20; 6. Isiaiah Germolus, Leg., 16:38.58; 7. Sean Korsmo, BHS, 16:39.54; 8. Morgan Fairbairn, BHS, 16:44.07; 9. Brady Yoder, Dick., 16:44.30; 10. Aiden Young, Dick., 16:58.50

Dickinson results
9. Brady Yoder, 16:44.30; 9. Aiden Jung, 16:58.50; 41. Garrett Hughes, 18:25.64; 49. Hunter Gregoire, 18:55.30; 52. Braden Groll, 18:58.27; 6. Kyler Smith, 19:20.42; 66. Ethan Dietz, 19:37.77; 69. Austin Raatz, 19:39.53; 98. Jeremy Parker, 21:09.97; 103. Reece Anderson, 21:22.35; 106. Landon Pavlish, 21:25.28
Notes:
There were 135 runners…Class B perennial power New Town won the meet and had the top three finishers…Legacy was the top WDA finisher, placing second…Seven WDA teams competed.