The official site of the Western Dakota Association

Becki Wells Invite
Sept. 29, 2017, 11 a.m. MT
Heart River G.C., Dickinson

Team totals

1. Bismarck High 34; 2. Dickinson, 97; 3. Mandan, 97; 4. Watford City, 101; 5. Williston, 129; 6. Bowman Co., 200; 7. Beulah, 220; 8. Stanley, 223; 9. Killdeer, 232; 10. Solen, 294
Individual champion: Kelby Rinas, Mandan, 18:29.76

Top 10 finishers
1, Kelby Rinas, Mandan, 18:29.76; 2. Matti Shirley-Fairbairn, BHS, 19:05.58; 3. Eleni Lovgren, Williston, 19:19.98; 4. Kayla Ogle, WC, 19:25.14. 5. Callie Clausnitzer, BHS, 19:45.12; 6. Morgan Ward, BHS, 20:21.00; 7. Maria Moore, Mandan, 20:21.24; 8. Jilee Golus, BHS, 20:21.59; 9. Symone Beld, Dickinson, 20:39.65; 10. Hayley Ogle, WC, 20:47.24

Dickinson results
9. Symone Beld, 20:39.65; 17. Aleigha Villars, 21:36.82; 22. Sierra Ratz, 22:04.80; 24. Mattie Obrigewitch, 22:09.68; 25. Delaynee Zubke, 22:12.50; 27. Raghyn Murphy, 22:22.35; 30. Mattie Biel, 22:30.94; 41. Amalia Lewis, 23:34.71
Notes: There were 65 runners…Bismarck High won its third meet of the season…Mandan’s Kelby Rinas won her fifth individual title…Four WDA teams took part (Bismarck High, Dickinson, Mandan and Williston).


Roy Griak Invite
Sept. 23, 2017, 2 p.m. CT
Lee Bolstad G.C., University of Minnesota

Maroon Division (Top 5  and WDA)
1. Becker, 108; 2. South St. Paul, 220; 3. Minnehaha Academy, 234; 4. Notre Dame Academy, 258; 5. Bloomington Jefferson, 275; 19. Dickinson, 494
Individual champion: Florance Uwajeneza, St. Paul Como Park, 12:03

Dickinson results
35. Symone Beld, 13:06; 63. Delayne Zubke, 13:27; 120. Raghyn Murphy, 14:00; 121. Aleigha Villars, 14:00; 155. Amalia Lewis, 14:14
Notes: There were 408 runners competing in the 3K event

WDA Championships
Oct. 14, 2017, 1 p.m. CT
Williston Municipal G.C., Williston, N.D.

Team totals
1. Bismarck High, 53; 2. Minot, 68; 3. Century, 77; 4. Dickinson, 132; 5. Legacy, 138; 6. Mandan, 151; 7. Jamestown, 8. Williston; TMCHS, Inc.
Individual champion: Kelby Rinas, Mandan, 18:22.16

All-WDA (Top 20)
1. Kelby Rinas, Mandan, 18:22.16; 2. Mattie Shirley-Fairbairn, Bismarck High, 18:34.81; 3. Lindsey Werner, Legacy, 18:49.79; 4. Meghan Ford, Jamestown, 18:54.09; 5. Eleni Lovgren, Williston, 19:00.11; 6. Emily Goldade, Century, 19:10.20; 7. Erin Palmer, Century, 19:11.00; 8. Callie Claunitzer, Bismarck High, 19:26.51; 9. Abby Hoffarth, Minot, 19:47.86; 10. Reece Vorachek, Bismarck High, 19:59.04; 11. Allie Wahlund, Minot, 20:06.24; 12. Symone Beld, Dickinson, 20:06.52; 13. Morgan Wald, Bismarck High, 20:07.89; 14. Maria Moore, Mandan, 20:08.12; 15. Adrianna Wilder, Minot, 20:08.71; 16. Trinity Jessen, Minot, 20:10.80; 17. Maliah Burke, Minot, 20:26.37; 18. Katie Wald, Century, 20:29.17; 19. Aislin Anderson, Century, 20:32.32; 20. Jilee Golus, Bismarck High, 20:49.49

Dickinson results
12. Symone Beld, 20:06.52; 31. Aleigha Villars, 21:28.57; 32. Sierra Raatz, 21:33.46; 33. Raghyn Murphy, 21:34.79; 38. Amalia Lewis, 21:55.96; 41. Delaynee Zubke, 22:05.77; 57. Matti Biel, 23:04.49; 63. Kennadi Shumaker, 23:21.96; 86. Madison Semerad, 25:10.03; 87. Bella Spaulding, 25:16.92; 94. Kaia Lehman, 25:58.52; 109. Hayley Parker, 32:52.92

Notes: There were 111 runners…Bismarck High won its 12th WDA championship….Mandan’s Kelby Rinas became the first Mandan runner to win the WDA individual title since Jody Fox in 1989….Seven teams had at least one runner earn All-WDA honors…Minot’s Adrianna Wilder was named senior athlete of the year…Minot’s Carla Wahlund was named region coach of the year…Williston was hosting the event for the first time since 2011…BHS and Minot each had five runners earn all-WDA honors.







Previous Meet:Neutral

Oct. 14

4th, WDA Championships


Next Meet:Away

Saturday, Oct. 28, 11 a.m.

Class A Meet



​​Meet Finishes: 2nd, 1st, 4th, 7th, 19th, 2nd, 4th


2017 Season

Team Leaders

Top Finisher: 12.Symone Beld, 20:06.52 (Last Race)

Individual Titles: 1, S. Beld




Bowman Invite
Aug. 31, 2017, 10 a.m. CT
Sweetwater G.C., Bowman, N.D.

Team totals (5,000 meters)
1. Dickinson, 21; 2. Williston, 64; 3. Bowman Co., 107; 4. Dawson Co. MT, 123; 5. Beulah-Hazen, 124; 6. Killdeer, 126; 7. Lemmon, S.D, 161; 8. Hettinger-Scranton, 163
Individual champion:
Emily Kuehn, Dawson Co., 20:24.01

Top 10 finishers
1 Emily Kuehn, Dawson Co., 20:24.01; 2. Symone Beld, Dickinson, 20:50.95; 3. Delaynee Zubke, Dickinson, 21:50.51; 4. Amalia Lewis, Dickinson, 21:55.33; 5. Aleigha Villars, Dickinson, 21:59.87; 6. Alexis Miller, Bowman Co., 22:04.45;  7. Sierra Raatz, Dickinson, 22:11.08; 8. Ava Marburger, Williston, 22:34.7; 9. Katelyn Hall, Williston, 22:40.61; 10. Abby Olson, Williston, 22:44.16
Dickinson results
2. Symone Beld, 20:50.95; 3. Delaynee Zubke, 21:50.51; 4. Amalia Lewis, 21:55.33; 5. Aleigha Villars, 21:59.87; 7. Sierra Raatz, 22:11.08; 12. Raghyn Murphy, 22:55.31; 14. Mattie Obrigewitch, 23:02.29; 18. Kennadi Shumaker, 23:35.69
Notes:
There were 35 runners…Dickinson won the team title and had five runners in the top 10…There were teams from North Dakota, South Dakota and Montana.


Anderson-Stavn Meet
Sept. 16, 2017, 1 p.m. CT
McDowell Dam, east of Bismarck, N.D.

Team totals (5,000 meters)
1. GF Central, 55; 2. Minot, 82; 3. Bismarck High, 83; 4. Century, 97; 5. Legacy, 155; 6. GF Red River, 169; 7. Dickinson, 176; 8. Mandan, 221; 9. Williston, 288; 10. Southern McLean, 307; 11. Killdeer, 412; 12. Medina, 464
Individual champion: Kelby Rinas, Mandan, 18:06.74

Top 10 finishers
1. Kelby Rinas, Mandan, 18:06.74; 2. Emily Goldade, Century, 18:19.80; 3. Rachel Torrey, GF Central, 18:26.04; 4. Alexis Roehl, GF Central, 18:39.82; 5. Mattie Shirley-Fairbairn, BHS, 18:48.60; 6. Mikayla Weiss, GF Central, 18:51.96; 7. Lindsey Werner, Legacy, 19:00.41; 8. Callie Clausnitzer, BHS, 19:05.8; 9. Kayla Ogle, Watford City, 19:21.13; 10. Jadyn Guidinger, Legacy, 19:23.99

Dickinson results
22. Symone Beld, 20:30.82; 37. Delaynee Zubke, 21:33.12; 38. Raghyn Murphy, 21:38.37; 39. Amalia Lewis, 21:46.83; 40. Aleigha Villars, 21:49.18
Notes: There were 103 runners…Grand Forks Central won the meet..Minot was the top WDA finisher…Mandan’s Kelby Rinas was the individual champion…Six WDA runners finished in the top 10.


Mandan Kiwanis Meet

Sept. 9, 217, 11 a.m. CT

Municipal G.C., Mandan, N.D.


Team totals (5,000 Meters)
1. Bismarck High, 58; 2. Minot, 68; 3. Century, 77; 4. Dickinson, 146; 5. Mandan, 192; 6. Legacy, 194; 7. Hillsboro-CV, 212; 8. Southern McLean, 241; 9. Williston, 306; 10. Dawson Co. MT, 313; 11. Shiloh Christian, 333; 12. Bowman Co., 336; 13. Watford City, 345; 14. Killdeer, 369; 15. Bishop Ryan, 387; 16. Max-Garrison, 422; 17. TMCHS, 435; 18 Standing Rock, 481
Individual champion: Kelby Rinas, Mandan, 18:13.31
Top 10 Finishers
1. Kelby Rinas, Man., 18:13.31; 2. Mattie Shirley-Fairbairn, BHS, 18:57.63; 3. Lindsey Werner, Leg., 19:19.87; 4. Emily Goldade, Century, 19:39.25; 5. Erin Palmer, Cent., 19:38.78; 6. Jensyn Zink, Hillsboro-CV, 19:41.10; 7. Abby Hoffarth, Min., 19:45.99; 8. Kayla Ogle, WC, 19:51.76; 9. Emily Kuehn, Daw. Co., 19:59.79; 10. Callie Clausnitzer, BHS, 20:01.32


Dickinson results
13. Symone Beld, 20:26.61; 25. Delaynee Zubke, 21:42.88; 31. Aleigha Villars, 21:53.08; 35. Raghyn Murphy, 22:18.45; 42. Amalia Lewis, 22:38.71; 54. Sierra Raatz, 23:43.09

Notes: There were 97 runners in the varsity race…Mandan’s Kelby Rinas was champion in a time of 18:13.31…Bismarck High won the team title…Eight WDA teams participated.

 



Date
Event
Place
Top 3 runners
Aug. 26/10:30 am
Heen-Ihmels Invite
2nd
3. S. Beld, 22:21.8; 9. M. Lewis, 23:32.7; 10. A.Villars, 23:39.4
Aug. 31/10 am
Bowman Invite
1st
2. S. Beld, 20:50.95; 3. D. Zubke, 21:50.51; 4. A. Lewis, 21:55.33
Sept. 9/11 am
Mandan Kiwanis
4th
13. S. Beld, 20:26.61; 25. D. Zubke, 21:42.88; 31. A. Villars, 21:53.08
Sept. 16/1 pm
Anderson-Stavn
7th
22. S. Beld, 20:30.82; 37. D. Zubke, 21:33.12; 38. R. Murphy, 21:38.37
Sept. 23/2 pm
Roy Griak Invite
19th
35. S. Beld, 13:06; 63. D. Zubke, 13:27; 120. R. Murphy, 14:00
Sept. 29/11 am
Becki Wells Invite
2nd
9. S. Beld, 20:39.65; 17. A. Villars, 21:36.82; 22. S. Ratz, 22:04.80
Oct. 14/1 pm
WDA Meet
4th
12. S.Beld, 20:06.52; 31. A. Villars, 21:28.57; 32. S.Raatz, 21:33.46.





















Heen-Ihmels Invite
Aug. 26, 2017, 10:30 a.m. CT
Municipal G.C., Williston, N.D.

Team totals (5,000 meters)
1. Minot, 19; 2. Dickinson, 49; 3. Glasgow, MT, 124; 4. Williston, 140; 5. Stanley, 174
Individual champion: Allie Wahlund, Minot, 21:26.7

Top 10 finishers
1. Allie Wahlund, Minot, 21:26.7; 2. Abby Hoffarth, Minot, 21:52.7; 3. Symone Beld, Dickinson, 22:21.8; 4. Allie Nelson, Minot, 22:36.2; 5. Ashley Nelson, Minot, 22:48.2; 6. Shambre Feiring, Stanley, 23:15.2; 7. Maliah Burke, Minot, 23:30.3; 8. Brooke Keller, Minot, 23:22.1; 9. Mali Lewis, Dickinson, 23:32.7; 10. Aleigh Villars, Dickinson, 23:39.4

Dickinson results
3. Symone Beld, 22:21.8; 9. Mali Lewis, 23:32.7; 10. Aleigh Villars, 23:39.4; 13. Delaynee Zubke, 23:54.5; 14. Sierra Raatz, 23:56.0; 17. Raghyn Murphy, 24:32.7; 24. Mattilyn Biel, 25:54.8; 26. Kennadi Shumaker, 26:02.4; 36. Hayley Parker, 26:59.3; 37. Isabella Hilty Spalding, 27:37.3; 43. Amber Hutzenbiler, 30:26.4; 44. Kaia Lehman, 3:52.6
Notes: There were 50 runners…Minot had six finishers in the top 10, including Allie Wahlund, who finished first…Minot, Dickinson and Williston from the WDA competed.

2017 Varsity Schedule/Results

Head Coach: Greg Jung

2016 WDA Finish: 6th

2016 Class A Finish: 9th

WDA championships: 9 (Last, 2004)

State championships: 5 (Last, 2004)

Dickinson CC website

WDA Year-by-Year Results

WDA Cross Country Main Page


Dickinson Midgets Girls' Cross Country

​​​​​​​​Proud Sponsors of

Dickinson Athletics and the WDA