The official site of the Western Dakota Association

2017 Varsity Schedule/Results

Devils Lake Invite
Sept. 16, 2017, 11 a.m. CT
Grahams Island State Park, Devils Lake, N.D.

Team totals (5,000 meters)
1. Rugby, 45; 2. Jamestown, 59; 3. Devils Lake, 60; 4. New Rockford-Sheyenne, 140; 5. Carrington, 175; 6. TMCHS, 202; 7. Stanley, 209; 8. Harvey-Wells Co., 214; 9. Larimore, 223; 10. Rolla, 228
Individual champion: Meghan Ford, Jamestown, 19:23.58

Top 10 individuals
1. Meghan Ford, Jamestown, 19:23.58; 2. Amanda Jarett, Carrington, 20:23.32; 3. Quinn Neppl, 20:54.92; 4. Ramsey Brown, Devils Lake, 20:57.95; 5. Jessica Mertens, Devils Lake, 21:03.14; 6. Tristin Lunde, Rugby, 21:14.55; 7. Ellie Duchscherer, Rugby, 21:29.98; 8. Kiaya McLaurin, Devils Lake, 21:57.75; 9. Ellen George, Larimore, 22:22.43; 10. Karsyn Hager, Rugby, 22:37.39

Jamestown results
1. Meghan Ford, 19:23.58; 11. Alexis Kirkeby, 22:44.86; 12. Teralyn Coombs, 22:46.30; 15. Amanda Sargeant, 22:52.27; 20. Jaymee George, 23:18.48; 23. Peyton Rudnick, 23:41.71; 26. Emily Sargeant, 23:56.41; 28. Eliza Herrick, 24:14.45; 33. Sydney Zaumskis, 24:48.36; 40. Alyssa Allen, 26:00.87; 41. Sadie Meissner, 26:11.50; 45. Kristen Gee, 27:07.41; 47. Erin Gee, 27:52.37
Notes: There were 51 runners…Rugby won the team title…Jamestown’s Meghan Ford was the individual champion, finishing in a time of 19:23.58...Jamestown and TMCHS were the only WDA teams competing.


Salmi-Sahli Meet
Sept. 7, 2017, 3p.m. CT
Lee Park G.C., Aberdeen, SD

Team results (5,000 meters)
1. Aberdeen, SD Central, 21; 2. Pierre, SD, 49; 3. Jamestown, 71
Individual champion:
Meghan Ford, Jamestown, 19:23.72

Top 5 finishers
1. Meghan Ford, Jamestown, 19:23.72; 2. Melanie Jacobs, Aberdeen Central, 20:39.33; 3. Zoe Douglas, Aberdeen Central, 2O:59.90; 4. Ava Riggs, Aberdeen Central, 21:33.62; 5. Abby Kopecky, Aberdeen Central, 21:34.94

Jamestown results

1. Meghan Ford, 19:23.72; 23. Amanda Sargeant, 24:25.71; 24. Jaymee George, 24:38.61; 26. Peyton Rudnick, 25:29.01; 27. Alyssa  Allen, 25:45.05; 28. Emily Sargeant, 26:02.82; 29. Kristen Gee, 28:21.71
Notes: There were 30 runners…Jamestown was third…Freshman Meghan Ford won the meet in a time of 19:23.73

2017 Season​​

Rugby Meet

Oct. 7, 2017, 11 a.m.
Rugby G.C., Rugby, N.D.


Team totals (Top 5/WDA)
1 Rugby, 100; 2. Hillsboro-CV, 103; 3. Devils Lake,  115; 4. Jamestown, 127; 5. Mayville-Portland-C-G, 233
Individual champion: Meghan Ford, Jamestown, 18:50.14

Jamestown results: 1. Meghan Ford, 18:50.14; 24. Alexis Kirkeby, 22:07.77; 30. Peyton Rudnick, 22:29.76; 32. Jaymee George, 22:34.26; 40. Amanda Sargeant, 22:52.15; 72. Eliza Herrick, 24:02.49; 81. Emily Sargeant, 24:17.69; 100. Sydney Zalumskis, 24:59.23; 103. Sadie Meissner, 25:13.59; 108. Alyssa Allen, 25:37.99; 128. Erin Gee, 26:56.83;  140. Kristen Gee, 27:56.86; 150. Makyala Komrosky, 29:26.62
Notes: There were 164 runners…Jamestown’s Meghan Ford was the individual winner…Jamestown and TMCHS were the only WDA teams competing.


Willmar Invite
Sept. 30, 2017, 11 a.m. CT
Eagle Creek G.C., Willmar, MN

Team totals (Top 5 and WDA)
1 Wayzata, 27; 2. Willmar, 79; 3. Marshall, 81; 4. Century, 117; 5. Hopkins, 142; 9. Legacy, 232; 10. Jamestown, 253
Individual champion: Emma Atkinson, Wayzata, MN, 18:42.87

Top 10 finishers
1. Emma Atkinson, Wayzata, 18:42.87; 2. Caroline Sasson, Wayzata, 18:56.63; 3. Emily Goldade, Century, 19:02.37; 4. Lindsey Werner, Legacy, 19:05.37; 5. Meghan Ford, Jamestown, 19:09.28; 6. Heidi Schmitz, Willmar, 19:20.65; 7. Rhynn Paulsen, Wayzata, 19:33.84; 8. Lauren McCollor, Wayzata, 19:39.72; 9. Brooke Young, Wayzata, 19:46.37; 10. Kaia Sueker, Marshall, 19:47.62

Jamestown results
5. Meghan Ford, 19:09.28; 68. Amanda Sargeant, 22:5162; 72. Jaymee George, 23:01.13; 74. Alexis Kirkeby, 23:03.67; 77. Teralyn Coombs, 23:20.13; 84. Peyton Rudnick, 24:44.62; 85. Eliza Herrick, 24:46.13; 87. Emily Sargeant, 24:58.87; 89. Alyssa Allen, 26:49.64
Notes: There were 89 runners in the varsity race…Wayzata, MN won the team title…Century, Legacy and Jamestown were WDA teams that competed…Three WDA runners finished in the top 10.


Jansen Blue-White Invite

Sept. 23, 2017, 11 a.m. CT
Bjornson G.C, Valley City, N.D.

Team totals (5,000 meters) (Top 10 and WDA teams)
1. West Fargo, 84; 2. Century, 89; 3. Fargo North, 144; 4. WF Sheyenne, 164; 5. Legacy, 177; 6. Excel Athletica, 214; 7. Rugby, 229; 8. Williston, 241; 9. Devils Lake, 242; 10. Jamestown 357; 
Individual champion: Emily Goldade, Century, 17:54.3

Top 10 finishers
1. Emily Goldade, 17:54.3; 2. Lindsey Werner, Legacy, 18:15.6; 3. Eleni Lovgren, Williston, 18:20.5; 4. Erin Palmer, Century, 18:35.3; 5. Catlin Mann, Excel Athletica; 6. Elise Ramberg,  Langdon-M, 18:40.7; 7. Jadyn Guidinger, Legacy, 18:49.7; 8. Dreah Frolek, Sargent Central-L, 18:53.8; 9. Ann Lien, Fargo North, 19:12.4; 10. Amandan Jarrett, Carrington, 19:14.9

Jamestown results
67. Amanda Sargeant, 21:31.6; 71. Teralyn Coombs, 21:38.2; 72. Alexis Kirkeby, 21:39.4; 84. Jaymee George, 21:59.2; 88. Peyton Rudnick, 22:10.9; 102. Emily Sargeant, 22:35.5; 116. Eliza Herrick, 22:59.8; 138. Alyssa Allen, 23:57. 3

Notes: There were 184 runners… Century was the top WDA finisher, placing second…Four WDA teams competed (Century, Jamestown, Legacy, Williston)…Century’s Emily Goldade was individual champion…Some of the top runners from participating teams did not compete…The course will also host the Class A-B Meet next month.

Team Leaders

Top Finisher: 1. Meghan Ford, 18:50.14  (Last Race)

Individual Titles: 4, M. Ford


​​​​​​​​Proud Sponsors of

Jamestown Athletics and the WDA

Date
Event
Place
Top 3 Runners
Aug. 26/11 am
Jamestown Orriginals Invite
1st
2. M. Ford, 19:26; 11. A. Sargeant, 22:52; 17. Alyssa Allen, 23:51
Sept. 1/2 pm
VC Hi-Liner Invite
2nd
1. M. Ford, 18:56; 4. A. Sargeant, 22:30; 12. J. George 24:51
Sept. 7/3 pm
Salmi-Sahli Meet
3rd
1. M. Ford, 19:23.72; 23. A. Sargeant, 24:25.71; 24. J. George, 24:38.61
Sept 16/11 am
Devils Lake Invite
2nd
1. M. Ford, 19:23.58; 11. A. Kirkeby, 22:44.86; 12. T. Coombs, 22:46.30
Sept. 23/11 am
Jansen Blue-White Invite
10th
67. A.Sargeant, 21:31.6; 71. T. Coombs, 21:38.2; 72. A. Kirkeby, 21:39.4
Sept. 30/11 am
Willmar Invite
10th
5. M.Ford, 19:09.28; 68. A.Sargeant, 22:5162; 72. J. George, 23:01.13;
Oct. 7/11 am
Rugby Meet
4th
1. M. Ford, 18:50.14; 24. A. Kirkeby, 22:07.77; 30. P. Rudnick, 22:29.76
Oct. 14/1 pm
WDA Meet
7th
4. M. Ford, 18:54.09; 45. E Herrick, 22:12.69; 46. T. Coombs, 22:16.29

















Head Coach: Ken Gardner

2016 WDA Finish: 8th

2016 Class A Finish: 12th

WDA championships: None

State championships: 10 (Last, 2005)

Jamestown cross country website

WDA Year-by-Year Results

WDA Cross Country Main Page


WDA Championships
Oct. 14, 2017, 1 p.m. CT
Williston Municipal G.C., Williston, N.D.

Team totals
1. Bismarck High, 53; 2. Minot, 68; 3. Century, 77; 4. Dickinson, 132; 5. Legacy, 138; 6. Mandan, 151; 7. Jamestown, 8. Williston; TMCHS, Inc.
Individual champion: Kelby Rinas, Mandan, 18:22.16

All-WDA (Top 20)
1. Kelby Rinas, Mandan, 18:22.16; 2. Mattie Shirley-Fairbairn, Bismarck High, 18:34.81; 3. Lindsey Werner, Legacy, 18:49.79; 4. Meghan Ford, Jamestown, 18:54.09; 5. Eleni Lovgren, Williston, 19:00.11; 6. Emily Goldade, Century, 19:10.20; 7. Erin Palmer, Century, 19:11.00; 8. Callie Claunitzer, Bismarck High, 19:26.51; 9. Abby Hoffarth, Minot, 19:47.86; 10. Reece Vorachek, Bismarck High, 19:59.04; 11. Allie Wahlund, Minot, 20:06.24; 12. Symone Beld, Dickinson, 20:06.52; 13. Morgan Wald, Bismarck High, 20:07.89; 14. Maria Moore, Mandan, 20:08.12; 15. Adrianna Wilder, Minot, 20:08.71; 16. Trinity Jessen, Minot, 20:10.80; 17. Maliah Burke, Minot, 20:26.37; 18. Katie Wald, Century, 20:29.17; 19. Aislin Anderson, Century, 20:32.32; 20. Jilee Golus, Bismarck High, 20:49.49

Jamestown results
4. Meghan Ford, 18:54.09; 45. Eliza Herrick, 22:12.69; 46. Teralyn Coombs, 22:16.29; 49. Jaymee George, 22:31.71; 53. Alexis Kirkeby, 22:55.27; 55. Amanda Sargeant, 23:02.07; 64. Peyton Rudnick, 23:31.36; 66. Emily Sargeant, 23:38.29; 80. Sydney Zalumskis, 24:32.35; 81. Sadie Meissner, 24:34.83; 95. Erin Gee, 26:01.99; 96. Jera Truax, 26:06.33; 99. Alyssa Allen, 26:43.66; 101. Makayla Kromrosky, 27:07.11; 107. Kristen Gee, 28:41.03

Notes: There were 111 runners…Bismarck High won its 12th WDA championship….Mandan’s Kelby Rinas became the first Mandan runner to win the WDA individual title since Jody Fox in 1989….Seven teams had at least one runner earn All-WDA honors…Minot’s Adrianna Wilder was named senior athlete of the year…Minot’s Carla Wahlund was named region coach of the year…Williston was hosting the event for the first time since 2011…BHS and Minot each had five runners earn all-WDA honors.







Jamestown Orriginals Invite
Aug. 26, 2017, 11 a.m. CT
Pipestem Reservoir, Jamestown, N.D.

Team totals (5,000 meters)
1. Jamestown, 67; 2. Mandan, 69; 3. Devils Lake, 79; 4. Southern McLean, 89; 5. Beulah-Hazen, 120; 6. LaMoure, 126; 7. Max-Garrison-SP, 150; 8. Edgeley-Kulm, 154; 9. Medina-P-B, 164
Individual champion: Kelby Rinas, Mandan, 18:38.00

Top 10 finishers
1. Kelby Rinas, Mandan, 18:38.00; 2. Meghan Ford, Jamestown, 19:26.00; 3. Jakkia Duffy LaMoure, 20:30.00; 4. Jasmine Rascon, Edgeley-Kulm, 21:43.00; 5. Ramsey Brown, Devils Lake, 21:59.00; 6. Jessica Mertens, Devils Lake, 22:00.00; 7. Alayna Hill, Mandan, 22:15.00; 8. Katherine Fox, Max-Garrison-SP, 22:31.00; 9. Amaya Ramsey, Mandan, 22:38.00; 10. Brook Tibke, Southern McLean, 22:41.00

Jamestown results
2. Meghan Ford, 19:26.00; 11. Amanda Sargeant, 22:52.00; 17. Alyssa Allen, 23:51.00; 18. Peyton Rudnick, 23:54.00; 19. Jaymee George, 24:01.00; 32. Kristen Gee, 27:20.00
Notes: There were 35 runners…Mandan’s Kelby Rinas was the individual champion…Mandan and Jamestown were the only WDA teams competing.

​​Meet Finishes: 1st, 2nd, 3rd, 2nd, 10th, 10th, 4th, 7th


Hi-Liner Invite
Sept. 1, 2017, 2 p.m. CT
Bjornson G.C., Valley City, N.D.

Team totals
1. Valley City, 55; 2. Jamestown, 56; 3. Central Cass, 102; 4. LaMoure, 114; 5. Edgeley-Kulm, 119; 6. Barnes Co. North, 124; 7. Ellendale, 132; 8. Medina-P-B, 157
Individual champion: Meghan Ford, Jamestown, 18:56
Top 5 finishers
1. Meghan Ford, Jamestown, 18:56; 2. Jakki Duffy, LaMoure, 20:34; 3. Jasmine Rascon, Edgeley-Kulm, 22:02; 4. Amanda Sargeant, 22:30; 5. Ashley McFadgen, BCN, 22:32
Jamestown results
1. Meghan Ford, 18:56; 4. Amanda Sargeant, 22:30; 12. Jayme George, 24:51; 19. Emilly Sargeant, 26:13; 20. Peyton Rudnick, 26:37; 23. Kristen Gee, 27:09
Notes: Jamestown won the meet…Jamestown’s Meghan Ford was the individual winner.

Jamestown Girls' Cross Country

Previous Meet:Neutral

Oct. 14

7th, WDA Championships



Next Meet: Away

Wednesday, Oct. 18

TBA