TK Relays
April 20, 2017, 3 p.m. CT

Concordia College, Moorhead, MN

Team totals (Top 5)
1. Hillsboro-Central Valley, 91.5; 2. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood, 90.5; 3. Wahpeton, 81.5; 4. Jamestown, 77.5; 5. Kindred, 72

Jamestown results (Top 8)
100 Meters: 6. Alyssa Ukestad, :14.03
1600 Meters: 6. Teralyn Coombs, 6:09.36; 7. Bailey Heinert, 6:14.72
3200 Meters: 1. Meghan Ford, 11:23.96; 6. Amanda Sargeant, 13:34.90; 7 Maya Moltzen, 14:10.41
100 Hurdles: 4. Kameron Selvig, :18.16; 8. Catlyn Rapp, :19.10
High Jump: 1. Abby Kallenbach, 5-1; 6. Kaitlyn Schwind, 4-9
Long Jump: 5. Rapp, 15-1.25
Triple Jump: 3. Kallenbach, 34-1
Pole Vault: 2. Sargeant, 8-6
800 Relay: 7. Jamestown, 1:58.11 (Selvig, Ukestad, Alexis Triebenbach, Abby Kallenbach)
1600 Relay: 1. Jamestown, 4:33.98 (Jessa Anderson, Bailey Heinert, Selvig, Ukestad)
3200 Relay: 3. Jamestown, 10:58.08 (Bailey Heinert, Alyssa Allen, Amanda Sargeant, Meghan Ford)

LINK TO FULL RESULTS


Gerrells Meet
April 11, 2017, 3 p.m.
Roller Field, Devils Lake, N.D.

Jamestown results (Top 8)
Shot Put: 5. Alex Leiferman, 30-10
Discus: Brianna Mayhair, 82-10

LINK TO FULL RESULTS


Kindred Invite
April 4, 2017, 4 p.m. CT
Kindred High School, Kindred, N.D.

Team totals (Top 5 and WDA teams)
1. Fargo Shanley, 92; 2. Milnor-W-L, 80; 3. Jamestown, 64; 4. Wahpeton, 59; 5. Hillsboro-CV, 58

Jamestown results (Top 8)
200 Meters: 7. Alyssa Ukestad, :28.60
1600 Meter: 2. Meghan Ford, 5:27.27
3200 Meters: 1. Ford, 11:45.70
100 Hurdles: 5. Kameron Selvig, :18.39
High Jump: 4. Abby Kallenbach, 4-9
Pole Vault: 3. Amanda Sargeant, 8-2
Triple Jump: 2. Kallenbach, 33-7
400 Relay: 5. Jamestown, :54.89 (Kristen Gee, Ukestad, Caitlyn Rapp, Kallenbach)
800 Relay: 4. Jamestown, 1:55.79
1600 Relay: 3. Jamestown, 4:43.39 (Mackenzie Clark, Selvig, Jessa Anderson, Sargeant)
3200 Relay: 3. Jamestown, 11:06.80 (Bailey Heinert, Alyssa Allen, Teralyn Coombs, Sargeant)

LINK TO FULL RESULTS


ND State Indoor

March 24, 2017, 2 p.m. CT
NDSU, Fargo, N.D.

Team totals

1. Fargo Davies, 119; 2. G.F. Red River, 60; 3. Bismarck High, 58; 4. Century, 56; T5. Minot, 39; T5. West Fargo, 39; T5. Legacy, 39; T8. Dickinson, 26; T8. WF Sheyenne, 26; T8. Fargo North, 26; 11. GF Central, 25; 12. Shanley, 10; 13. Fargo South, 9.5; 14. Devils Lake, 9; 15. Mandan, 7; 16. Jamestown, 6; 17. Wahpeton, 5.5
Event winners
60 Meters: Rose Gaye, F Davies, :7.86
200 Meters: R. Gaye, F. Davies, :25.91
400 Meters: Kaydee Wescom, Legacy, :59.86
800 Meters: Lindsey Werner, Legacy, 2:21.03
1 Mile Run: Karly Ackley, GF Central, 5:03.15
2 Mile Run: K. Ackley, GF Central, 10:56.40
60 Hurdles: Kaia Beil, Fargo Davies, :9.32
800 Relay: Grand Forks Red River, 1:48.03 (Grace Emineth, Mckenzie Meland, Claire Leach, Mackenzie Severson)
1600 Relay: Fargo North, 4:11.99 (Mary Sem, Jennie Sem, Alexis Bachmeier, Kaia Hudson)
3200 Relay: Century, 10:03.89 (Kelb. Anderson, Grinsteiner, Markovic, Addison Willett)
High Jump: Blythe Ehrmantraudt, Bismarck High, 5-3
Pole Vault: Mckenzie Johnson, Bismarck High, 10-0
Long Jump: B. Ehrmantraudt, Bismarck High, 17-5-25
Triple Jump: Kylee Bergantine, F Davies, 35-11
Shot Put: Akealy Moton, West Fargo, 50-3

Jamestown results (Top 8)
2 Mile Run: 3. Meghan Ford, 11:26.26

LINK TO FULL BOXSCORE


Cobber HS Indoor
March 17, 2017, 3 p.m.
Olson Sports Forum, Moorhead, MN

Team totals (Top 5)
1. GF Red River, 165; 2. Jamestown, 82; 3. Shanley, 66; 4. GF Central, 51; 5. Milnor-W-L, 39

Jamestown results
1600 Meters: 4. Meghan Ford, 5:29.98
3200 Meters: 1. Ford, 12:04.49; 3. Maya Moltzen, 14:19.23
55 Hurdles: 4. Kameron Selvig, :9.85
High Jump: 1. Abby Kallenbah, 5-3
Long Jump: 2. Kallenbach, 15-0.5; 5. Catlyn Rapp, 13-9.5
Triple Jump: 2. Kallenbach, 32-01
Pole  Vault: 2. Amanda Sargeant, 7-6
Shot Put: 3.  Alex Leiferman, 30-6
800 Meter Relay: 3. Jamestown, 1:58.74 (Alyssa Ukestad, Rapp, Jessica Walters, Kallenbach)

LINK TO FULL RESULTS

​​​​​​​​Proud Sponsors of

Jamestown Athletics and the WDA

The official site of the Western Dakota Association

Stutsman Outdoor Meet

May 6, 2017, 3 p.m.

Ernie Gates Field, Jamestown, N.D.


Team totals 1, Jamestown 264; 2, Medina-Pingree-Buchanan 144; 3, Carrington 110; 4, Barnes County North 73

Jamestown results (Top 8)
100 Meters: 4. Beatrice Metzger, :12.32; 5. Kristen Gree, :13.42; 6. Amissa Siwajibu, :14.09
200 Meters: 2. Catlyn Reap, :28.46; 3. Alexis Triebenbach, :29.21; 5. Gee, :29.81; 6. Metzger, :29.95; 8. Swiajibu, :30.21
800 Meters: 1. Meghan Ford, 2:22.3; 3. Tealyn Coombs, 2:50.17
1600 Meters: 1. Bailey Heinert, 6:10.58; 2. Coombs, 6:13.00; 3. Maya Moltzen, 6:34.15; 4. Amanda Sargeant, 6:34.56
3200 Meters: 1. Alyssa Allen, 15:16.6
100 Hurdles: 2. Kameron Selvig, :17.5; 3.
300 Hurdles: 1. Alyssa Ukestad, :48.0; 2. Selvig, :51.20; 6. Triebenbach, :59.35
400 relay: 4. JHS, 56.37.
1600 relay: 4. JHS, 4:53.31
3200 relay: 2. Jamestown, 11:55.69
Long Jump: 1. Abby Kallenbach, 16-9
High Jump; 1. Kallenbach, 5-1; 3. Treibenbach, 4-5
Triple Jump: 1. Kallenbach, 34-10.5; 3. Jessa Anderson, 33-4
Pole Vault: 1. Sargeant, 6-6; 2. Madison Mandan, 6-6
Shot Put: 2. Alex Leiferman, 32-6; 3. Jessica Walter, 30-11; 7. Tanaya Brahmer, 27-2
Discus: 6. Brahmer, 93-2; 8. Leiferman, 85-8
Javelin: 2. Walter, 93-3; 4. Leiferman, 86-2; 5. Jessie Paulson, 85-3


Shanley Relays
May 2,  2017, 3 p.m. CT

Concordia College, Moorhead, MN

Team totals (Top 5 and WDA)
1. GF Red River, 184.9; 2. West Fargo, 141.2; 3. Shanley, 113; 4. Fargo North, 77; 5. GF Central, 63.4; 6. Jamestown, 39.25

Jamestown results (Top 8)
400 Meters: 6. Alyssa Ukestad, 1:05.56
1600 Meters: 4. Meghan Ford, 5:15.61
100 Hurdles: 7. Kameron Selvig, :17.71
300 Hurdles: 6. Ukestad, :49.35
800 Relay: 6. Jamestown, 1:55.04 (Selvig, Jessa Anderson, Alexis Treibenbach, Jessica Walters)
1600 Relay: 4. Jamestown, 4:20.36 (Anderson, Ford, Abby Kallenbach, Ukestad)
3200 Relay: 4. Jamestown, 11:09.16 (Bailey Heirnt, Maya Moltzen, Amanda Sargeant, Teralyn Coombs)
High Jump: 8. Abby Kallenbach, 4-7
Long Jump: 3. Kallenbach, 16-7.75
Triple Jump: 3. Kallenbach, 33-6
Discus: 8. Tanaya Brahmer, 85-9

LINK TO FULL RESULTS

 2017 Results 

Previous Event: Away

May 26-27

Class A Meet

14th


Head Coach: Michael Dietz
Assistant Coaches:

2016 WDA Finish: 5th
2016 State Finish: 7th

WDA championships: None

State championships: None

Jamestown girls' track website

WDA Track Main Page


Home

Next Meet: 2017 season complete


2017 Varsity Schedule/Results

Team Leaders 





Jamestown Blue Jays Girls' Track-Field

​​​​​Meet Finishes: 2nd, 16th, 4th, 6th, 1st, 1st, 7th, 14th


WDA Championships
May 19, 2017, 4 p.m. CT
Biesiot Activiites Center, Dickinson, N.D.

Team totals
1. Bismarck High, 174.5; 2. Century, 166; 3. Legacy, 100; 4. Dickinson, 90.5; 5. Minot, 86; 6. Mandan, 42; 7. Jamestown, 40; 8. Williston, 19; 9. St. Mary’s, 15; TMCHS, 0


Event winners
100 Meters: Cara Haussler, Bismarck High, :12.11
200 Meters: Haussler, BHS, :24.93
400 Meters: Haussler, BHS, :57.47
800 Meters: Lindsey Werner, Legacy, 2:15.97
1600 Meters: Kelby Anderson, Century, 5:03.56
3200 Meters: K. Anderson, Century, 11:05.69
100 Hurdles: Chloe Lambrecht, Century, :16.46
300 Hurdles: Carly Fornshell, Century, :47.88
400 Relay: Bismarck High, :49.20 (Kaitlyn Page, Kate Dillman, Maddi Iverson, Mady Mosolf)
800 Relay: Legacy, 1:46.30 (Mercedes Baumgartner, Kaydee Wescom, Naomi Gross, Taylor Weidner)
1600 Relay: Bismarck High, 4:03.74 (Michaela Dora, Page, Mosolf, Haussler)
3200 Relay: Legacy, 9:24.58 (Payton Jensen, Jadyn Guidinger, Patty Brodie, Emme Fricke)
High Jump: Allie Nelson, Minot, 5-3.25
Pole Vault: Blythe Ehrmantraudt, BHS, 9-9
Long Jump: Ehrmantraudt, BHS, 17-9
Triple Jump: Ehrmantraudt, BHS, 37-7.75
Shot Put: Regan Dennis, Century, 39-7
Dicus: Dennis, Century, 124-3
Javelin: Britta Curl, St. Mary’s, 122-10


Jamestown results (Top 8)
3200 Meters: 3. Meghan Ford, 11:22.76
100 Hurdles: 7. Kameron Selvig, :17.88
300 Hurdles: 3. Alyssa Ukestad, :48.68
High Jump: 2. Abby Kallenbach, 5-1; T7. Grace Hegerle, 4-9
Long Jump: 6. Kallenbach, 16-6.75; 7. Carly Raap, 16-6.5
Triple Jump: 8. Kallenbach, 34-10.5
400 Relay: 7. Jamestown, :53.06 (McKenna O’Neal, Ukestad, Kaelyn Nygaard, Rapp)
3200 Relay: 4. Jamestown, 10:14.37 (Bailey Herint, Kaylee Panchot, Teralyn Coombs, Ford)

Notes: Bismarck High won its first WDA title since 2009…Five teams had at least one individual champion.

LINK TO FULL RESULTS

Away

2017 Results

Date

Opponent
ScorePlace

3-17

3-24

3-28

4-4

4-11

4-20

5-2

5-6

5-13

5-19

5-27


Cobber Inv.

ND State Indoor

Wolves Indoor

Kindred Invite

Gerrells Meet

TK Relays

Shanley Relays

Stutsman Outdoor

Al Cassel Relays

WDA Champ.

Class A Meet


82

6

--

64

--

77.5

39.25

264

158

40

8


2nd

16th

--

3rd

--

4th

6th

1st

1st

7th

14th




For the complete varsity schedule, click on the link above.

Class A Meet
May 26-27, 2017
MDU Resources Community Bowl, Bismarck, N.D.

Team totals
1. Fargo  Davies, 158.75; 2. Bismarck High, 134.5; 3. Century, 74; 4. Red River, 71; 5. GF Central, 56; 6. Legacy, 49; 7. West Fargo, 24; 8. Minot, 41; 9. Dickinson, 24; 10. Wahpeton, 23.5; 11. St. Mary's, 19; 12. WF Sheyenne, 11.5; 13. Fargo North, 9; 14. Jamestown, 8; 15. Mandan, 7; 16. Fargo Shanley, 6.25; 17. Williston, 5; 8. Devils Lake, 1.25

Event winners

100 Meters: Cara Haussler, Bismarck High, :12.50
200 Meters: C. Haussler, BHS, :25.15
400 Meters: C. Haussler, BHS, :58.22
800 Meters: Karly Ackley, GF Central,  2:15.43
1600 Meters: K. Ackley, GFC, 4:57.63
3200 Meters: K. Ackley, GFC, 10:46.22
100 Hurdles: Kaia Beil, Fargo Davies, :15.82
300 Hurdles: Sally Korgho, Fargo Davies, :44.43
400 Relay: Fargo Davies, :48.41 (Bell, Katelyn Carlson, Emily Jahner, Roseline Gaye)
800 Relay: Fargo Davies, 1:41.91 (R. Gaye, Carlson, Jahner, Korgho)
1600 Relay: Bismarck High, 4:02.45 (Michaela Dora, Kaitlyn Page, Mady Mosolf, Haussler)
3200 Relay: Legacy, 9:22.68 (Peyton Jensen, Kaydee Wescom, Jadyn Guidinger, Lindsey Werner)
High Jump: Blythe Ehrmantraut, Bismarck High, 5-4
Pole Vault: Alya Kretchman, Fargo Davies, 10-6
Long Jump: Grace Emineth, GF Red River, 17-11.5
Triple Jump: B. Ehrmantraut, BHS, 38-8
Shot Put: Akealy Moton, West Fargo, 48-6
Discus: Shelby Frank, GF Red River, 155-9
Javelin: A. Moton, W Fargo, 145-5

Jamestown results (Top 8)
High Jump: 2. Abby Kallenbach, 5-4

Notes Bismarck High placed in 17 events…Bismarck High senior Cara Haussler won three events (100, 200 and 400).

LINK TO FULL RESULTS