The official site of the Western Dakota Association

​​Meet Finishes: 1st, 2nd, 2nd, 1st, 2nd, 1st, 1st


2017 Record​​

Minot Souris Invite
Oct. 7, 2017, 11 a.m. CT
Minot Souris Valley G.C., Minot, N.D.

Team totals
1. Legacy, 22; 2. Williston, 53; 3. G.F. Red River, 68; 4. Minot, 163; 5. G.F. Central, 164; 6. Bismarck High, 165; 7. West Fargo, 171; 8. Mandan, 172; 9. Williston Trinity Christian, 483; 10. Watford City, 11; White Shield, 517
Individual champion: Beau Brannan, Legacy, 16:31.32

Top 10 results
1. Beau Brannan, Legacy, 16:31.32; 2. Isaiah Germolus, Legacy, 16:47.87; 3. Micade Shumway, Williston, 16:48.52; 4. Carl Reis, Legacy, 16:56.23; 5. Gunnar Alvarado, Williston, 16:56.23; 6. Tim Dunham, GF Red River, 17:02.76; 7. Jack Markle, Legacy, 17:08.60; 9. Leif Larsen, Williston, 17:13.36; 10. Cole Stenseth, GF Red River, 17:18.15

Legacy results (Top 10)
1. Beau Brannan, 16:31.32; 2. Isaiah Germolus, 16:47.87; 4. Carl Reis, 16:56.23; 7. Jack Markle, 17:04.17; 8. John Ness, 17:08.60; 12. Braden Will, 17:22.78; 18. Grant Gader, 17:40.60; 20. Aiden Hasby, 17:43.11; 31. Luke Sorensen, 18:11.07; 89. Caleb Collado, 20:15.79
Notes: There were 141 runners competing…Legacy won its third meet title…Legacy’s Beau Brannan was individual champion, 16:31.32…Five WDA teams competed (BHS, Legacy, Mandan, Minot, Williston)


Willmar, MN Invite
Sept. 30, 2017, 11 a.m. CT
Eagle Creek, G.C. Willmar, MN

Team totals (Top 5 and WDA)
1. Wayzata, 18; 2. Legacy, 104; 3. Century, 104; 4. Hopkins, 106; 5. Fargo North, 138; Jamestown, Inc.
Individual champion: Khalid Hussein, Wayzata, 16:04.22

Top 10 finishers
1. Khalid Hussein, Wayzata, 16:04.22; 2. Grant Price, Wayzata, 16:08.97; 3. Evan Sayler, Century, 16:15.04; 4. Blake Buysse, Wayzata, 16:22.23; 5. Andrew Brandt, Wayzata, 16:24.48; 6. Mitchell Tolander, Wayzata, 16:28.29; 7. Alex Luz, Fargo North, 16:28:29; 8. Beau Brannan, Legacy, 16:41.53; 9. Eli Hoeft, Hopkins, 16:44.78; 10. Owen Keiser, Jordan, 16:46.85

Legacy results
8. Beau Brannan, 16:41.53; 17. Isaiah Germolus, 17:10.17; 23. Carl Reis, 17:23.54; 26. John Ness, 17:40.20; 38. Braden Gilbertson, 18:01.94; 40. Grant Gader, 18:12.76
Notes: There were 80 runners in the varsity race…Wayzata, MN placed five runners in the top 10 en route to the team title…Legacy, Century and Jamestown also competed…Century’s Evan Sayler finished third to pace all WDA runners.


Jansen Blue-White Invite
Sept. 23, 2017, 11 a.m. CT
Bjornson G.C, Valley City, N.D.

Team totals (5,000 meters) (Top 10 and WDA teams)
1. Legacy, 57; 2. Williston, 67; 3. New Town, 93; 4. Fargo North, 115; 5. Century, 190; 6. WF Sheyenne, 196; 7. Wahpeton, 214; 8. West Fargo, 245; 9. Rugby, 304; 10. Jamestown, 305; 19. TMCHS, 493
Individual champion: Alexander Luz, Fargo North, 15:33.9

Top 10 finishers
1. Alexander Luz, Fargo North, 15:33.9; 2. Isaac Huber, Edgeley-Kulm, 15:43.9; 3. Jaiven Hale, New Town, 15:45.0; 4. Robert White, New Town, 15:53.6; 5. Micade Shumway, Williston, 15:55.5; 6. Beau Brannan, Legacy, 15:59.2; 7. Isaiah Germolus, Legacy, 16:14.2; 8. Gunnar Alvardo, Williston, 16:15.8; 9. Hunter Gowin, Wahpeton, 16:17.5; 10. Carl Reis, Legacy, 16:19.0

Legacy results
6. Beau Brannan, 15:59.2; 7. Isaiah Germolus, 16:14.2; 10. Carl Reis, 16:19.0; 15. Jack Markle, 16:29.5; 25. Braden Gilbertson, 1649.8; 30. Grant Gader, 16:55.8; 35. Braden Will, 16:59.6; 38. Aiden Hasby, 17:08.3; 39. Luke Sorensen, 17:11.4; 117. Noah Osborn, 19:02.5; 151. Caleb Collado, 19:42.8
Notes: There were 243 runners…Legacy won the boys division…Fargo North’s Alexander Luz was the individual champion…Five WDA teams participated (Century, Jamestown, Legacy, TMCHS, Williston)…Some of the top runners from participating teams did not compete…The course will also host the Class A-B Meet next month.

Team Leaders

Top Finisher: 2. Beau Brannan, 9:19.23 (3K) (Last Race)

Individual Titles: 1. B. Brannan




Legacy Sabers Boys' Cross Country

Anderson Stavn Invite
Sept. 16, 2017, 1 p.m. CT
McDowell Dam, east of Bismarck, N.D.

Team totals (5,000 meters)
1. New Town, 58; 2. Legacy, 72; 3. Century, 82; 4. Bismarck High, 92; 5. Williston, 108; 6. GF Red River, 128; 7. Dickinson, 194; 8. GF Central, 237; 9. Mandan, 266; 10. Minot, 295; 11 Bowman, 377; 12. Southern McLean, 416; 13. Watford City, 467; 14. White Shield, 520; 15. Medina, 555; 16. Max, 563
Individual champion: Evan Sayler, Century, 15:48.79

Top 10 finishers
1. Evan Sayler, Century, 15:48.79; 2. Jalen Chase, New Town, 16:03.63; 3. Jaiven Hale, New Town, 16::18.61; 4. Beau Brannan, Legacy, 16:23.18; 5. Micade Shumway, Williston, 16:23.69; 6. Sean Korsmo, BHS, 16:24.64; 7. Morgan Fairbairn, BHS, 16:26.87; 8. Brady Yoder, Dickinson, 16:27.18; 9. Austin Wald, Century, 16:36.88; 10. Isaiah Germolus, Legacy, 16:39.64

Legacy results
4. Beau Brannan, 16:23.18; 10. Isaiah Germolus, 16:39.64; 12. Carl Reis, 16:45.28; 19. Jack Markle, 16:58.03; 27. John Ness, 17:18.51; 29. Grant Gader, 17:21.52; 42. Braden Gilbertson, 17:49.06;
Notes: There were 130 runners…Class B perennial power New Town won the meet…Legacy was the top WDA finisher, placing second…Eight WDA runners finished in the top 10…Century senior Evan Sayler was the individual champion, 15:48.79


Mandan Kiwanis

Sept. 9, 217, 11 a.m. CT

Municipal G.C., Mandan, N.D.


Team totals (5,000 Meters)
1. New Town, 52; 2. Legacy, 57; 3. Williston, 76; 4. Bismarck High, 90; 5. Dickinson, 161; 6. Mandan, 192; 7. Minot, 225; 8. Bowman Co., 260; 9. Hillsobor-CV, 265; 10. Dawson Co. MT, 314; 11. Beulah-Hazen, 339; 12. Southern McLean, 392; 13. TMCHS, 421; 14. Watford City, 440; 15. Burke Central, 494; 15. Shiloh Christian, 521; 16. Standing, Rock, 562; 18. Bishop Ryan, 599; 17. Killdeer, 604; 20. Hettinger-Scranton, 615; 21. Central McLean, 624; 22. White Shield, 628; 23. Hebron, 651
Individual champion:
Jalen Chase, New Town, 16:06.36

Top 10 finishers
1. Jalen Chase, NT, 16:06.36; 2. Jaiven Hale, NT, 16:21.45; 3. Robert White, NT, 16:22.30; 4. Beau Brannan, Leg., 16:26.07; 5. Micade Shumway, Will., 16:32.20; 6. Isiaiah Germolus, Leg., 16:38.58; 7. Sean Korsmo, BHS, 16:39.54; 8. Morgan Fairbairn, BHS, 16:44.07; 9. Brady Yoder, Dick., 16:44.30; 10. Aiden Young, Dick., 16:58.50

Legacy results

4. Beau Brannan, 16:26.07; 6. Isaiah Germolus, 16:38.58; 12. Carl Reis, 17:01.57; 14. Jack Markle, 17:03.34; 21. Braden Gilbertson, 17:13.95; 23. John Ness, 17:23.09; 26. Grant Gader, 17:34.14
Notes: There were 135 runners…Class B perennial power New Town won the meet and had the top three finishers…Legacy was the top WDA finisher, placing second…Seven WDA teams competed.



Next Meet: Neutral

Saturday, Oct. 28, 11 am

Class A Meet, Valley City


Head Coach: Andrew Reichenberg

Assistant: Sage Walz

2016 WDA Finish: 4th

2016 Class A Finish: 5th

WDA championships: None

State championships: None

Legacy cross country website

WDA Year-by-Year Results

WDA Cross Country Main Page


​​​​​​​​Proud Sponsors of

Legacy Athletics and the WDA

2017 Varsity Schedule/Results

Rusty Bucket

Aug. 31, 2017, 6 p.m.

McDowell Dam, east of Bismarck, N.D.


Team totals (5,000 meters)
1. Legacy, 32; 2. Century 40; 3. Bismarck High, 61; 4. Mandan, 130; 5. Shiloh Christian, 239
Individual champion: Evan Sayler, Century, 16:19.91

Top 10 finishers
1. Evan Sayler, Century, 16:19.91; 2. Beau Brannan, Legacy, 16:41.01; 3. Morgan Fairbairn, BHS, 16:53.51; 4. Isaiah Germolus, Legacy, 17:01.67; 5. Sean Korsmo, BHS, 17:10.07; 6. Austin Wald, Century, 17:14.28; 7. Carl Reis, Legacy, 17:23.40; 8. Jack Markle, Legacy, 17:24.26; 9. Mason Kindel, Century, 17:40. 81; 10. Charlie Koebele, Century, 17:41.07

Legacy results (Top 10)
2. Beau Brannan, 16:41.01; 4. Isaiah Germolus, Legacy, 17:01.67; 7. Carl Reis, Legacy, 17:23.40; 8. Jack Markle, Legacy, 17:24.26; 11. Braden Gilbertson, 17:42.06; 13. John Ness, 17:46.28; 17. Grant Gader, 18:15.31; 23. Luke Sorensen, 18:36.89; 26. Braden Will, 18:44.82; 29. Noah Osborn, 18:56.02
Notes: There were 66 runners…Century won the title which is combined with the overall boys-girls scores…Century’s Evan Sayler was the overall champion with a time of 16:19.91



Previous Meet:Neutral

Oct. 18

No team scores kept

River City Classic


River City Fall Classic
Oct. 18, 2017, 4:30 p.m. CT
McDowell Dam, east of Bismarck, N.D.


No team scores kept
Top 10 finishers (3,000 meters)
1. Evan Sayler, Century, 9:11.76; 2. Beau Brannan, Legacy, 9:19.23; 3. Morgan Fairbairn, Bismarck High, 9:29.83; 4. Isaiah Germolus, Legacy, 9:35.41; 5. Austin Wald, Century, 9:37.97; 6. Carl Reis, Legacy, 9:40.68; 7. Nolan Maher, Bismarck High, 9:44.59;  8. Michael Omvig, Bismarck High, 9:46.97; 9. Braden Will, Legacy, 9:48.50; 10. Jack Markle, Legacy, 9:49.99

Legacy results (Top 10)
2. Beau Brannan, 9:19.23; 4. Isaiah Germolus, 9:35.41; 6. Carl Reis, 9:40.68; 9. Braden Will, 9:48.50; 10. Jack Markle, 9:49.99; 11. Grant Gader, 9:50.03; 20. Braden Gilbertson, 10:02.98; 22. Aiden Hasby, 10:06.17; 26. Luke Sorensen, 10:08.02; 47. Calob Larson, 11:01.51


WDA Championships
Oct. 14, 2017, 1 p.m. CT
Williston Municipal G.C., Williston, N.D.

Team totals
1. Legacy, 49; 2. Century, 59; 3. Williston, 81; 4. Bismarck High, 89; 5. Dickinson, 129; 6. Mandan, 181; 7. Minot, 188; 8. Jamestown, 233; 9. TMCHS, 233
Individual champion: Evan Sayler, Century, 15:54.48

All-WDA (Top 20)
1. Evan Sayler, Century, 15:54.48; 2. Morgan Fairbairn, Bismarck High, 16:13.18; 3. Carl Reis, Legacy, 16:18.84; 4. Isaiah Germolus, Legacy, 16:34.40; 5. Brady Yoder, Dickinson, 16:43.16; 6. Jacob Jensen, TMCHS, 16:43.61; 7. Micade Shumway, Williston, 16:52.39; 8. Austin Wald, Century, 16:54.82; 9. Jack Markle, Legacy, 16:57.30; 10. Leif Larsen, Williston, 16:59.33; 11. Mason Kindel, Century, 17:00.79; 12. Ryan Kohler, Century, 17:01.07; 13. Grant Gader, Legacy, 17:01.37; 14. Aiden Jung, Dickinson, 17:02.41; 15. Russell Swagger, Bismarck High, 17:05.03; 16. Nolan Maher, Bismarck High, 17:08.23; 17. Alvardo Gunnar, Williston, 17:12.48; 18. Wil Olson, Williston, 17:13.86; 19. Elijah Willardson, Williston, 17:15.56; 20. Braden Will, Legacy, 17:16.28
Legacy results

3. Carl Reis, 16:18.84; 4. Isaiah Germolus, 16:34.40; 9. Jack Markle, 16:57.30; 13. Grant Gader, 17:01.37; 13. Grant Gader, 17:01.37; 23. Beau Brannan, 17:20.68; 24. Braden Gilbertson, 17:21.92; 26. Aiden Hasby, 17:28.06; 30, Luke Sorensen, 17:33.59; 33. John Ness, 17:35.18; 82. Cameron Goodman, 19:28.86; 91. Noah Osborn, 19:45.08; 94. Caleb Collado, 19:51.58
Notes:
There were 156 runners competing…Legacy won its first-ever WDA Championship…Century’s Evan Sayler was individual champion and became the first Patriot runner since Brett Kelly (2009) to win the win the meet…Six WDA teams had at least one all-WDA finisher…Century’s Evan Sayler was senior athlete of the year…Legacy’s Andrew Reichenberg was named region coach of the year…Williston was hosting the event for the first time since 2011.



Date
Event
Place
Top 3 Runners
Aug. 31/6 pm
Rusty Bucket
1st
2. B. Brannan, 16:41.01; 4. I.Germolus, 17:01.67; 7. C. Reis, 17:23.40
Sept. 9/11 am
Mandan Kiwanis
2nd
4. B. Brannan, 16:26.07; 6. I. Germolus, 16:38.58; 12. C. Reis, 17:01.57
Sept. 16/1 pm
Anderson-Stavn
2nd
4. B. Brannan, 16:23.18; 10. I. Germolus, 16:39.64; 12. C. Reis, 16:45.28
Sept. 23/11 am
Jansen Blue-White
1st
6. B. Brannan, 15:59.2; 7. I. Germolus, 16:14.2; 10. C. Reis, 16:19.0
Sept. 30/11 am
Willmar Invite
2nd
8. B.Brannan, 16:41.53; 17. I. Germolus, 17:10.17; 23. C. Reis, 17:23.54
Oct. 7/11 am
Minot Souris Invite
1st
1. B. Brannan, 16:31.32; 2. I. Germolus, 16:47.87; 4. C. Reis, 16:56.23
Oct. 14/1 pm
WDA Meet
1st
3. C.Reis, 16:18.84; 4. I. Germolus, 16:34.40; 9. J. Markle, 16:57.30
Oct. 18/4:30 pm
River City Classic
--
2. B. Brannan, 9:19.23; 4. I. Germolus, 9:35.41; 6. C. Reis, 9:40.68