The official site of the Western Dakota Association

Next Match: Neutral

Friday, Oct. 13-14

ND State Dual Individual Tournament


Minot 4, Legacy 3 (nc)
Aug. 31, 2017 4:15 p.m.
Tom O’Leary Courts, Bismarck, N.D.

Singles:
1. Michael Janes, L, over Peyton Huss, 6-0, 6-1; 2. Bradley Moylan, L,  over Zach Diehl, 6-1, 6-0; 3. Rory Taney, M, over Sean Joyce, 6-4, 4-6, 6-2; 4. Nick Mathern, L, over Josh Wolsky, 4-6, 6-2, 7-5
Doubles: 1. Connor Templeton-Mason Diehl, M, over Joe Wegner-Justice McMahon, 2-6, 6-4, 6-4; 2. Charlie Wentz-Gage Jaeger, M, over Paxton Miller-Jay Moylin, 6-1, 6-1; 3. Eric Wentz-Ridge Jaeger, M, over Carson Fettig-Corby Svihovec, 6-4, 6-4
Notes: The match did not count in the WDA standings…Minot won all three doubles matches.
Records: Minot, 4-1 Overall; 0-0 WDA; Legacy, 4-1 Overall; 1-0 WDA

Legacy 9, Mandan 0
Sept. 19, 2017 4:15 p.m.
Tom O’Leary Courts, Bismarck, N.D.

Singles:
1. Michael Janes, L, over Ben Gartner, 6-1, 6-0; 2. Bradley Moylan, L, over David Hoffman, 6-0, 6-0; 3. Joe Wegner, L, over Kamdin Sedivec, 6-0, 6-3; 4. Sean Joyce, L, over Coby Wolf, 6-2, 6-0; 5. Robert Modin, L, over Trevor Elijah, 6-0, 6-0; 6. Paxton Miller, L, over Braden Ressler, 6-1, 7-5
Doubles: 1. M. Janes-B. Moylan, L, over B. Gartner-K. Sedivec, 6-2, 6-0; 2. S. Joyce-R. Modin, L, over D. Hoffman-B. Ressler, 6-3, 6-1; 3. J. Wegner-P. Miller, L, over T. Elijah-Brady Helbling, 6-2, 6-2
Notes: Legacy won all nine matches in straight sets and won its third WDA dual of the season.
Records: Mandan, 2-9 Overall; 1-2 WDA; Legacy, 10-5 Overall; 3-1 WDA

​​Overall: 17-8/ Conference: 4-1       Home: 4-1 / Away: 4-5 / Neutral: 9-2


East-West Crossover

Sept. 8, 2017, 11:15 a.m. CT
 Fargo, N.D.. West Fargo, N.D.

WF Sheyenne 3, Legacy 2
Singles:
1. Michael Janes, L, over Cameron Cook, 6-0, 6-0; 2. Bradley Moylan, L, over Tanner Hanson, 6-2, 6-2; 3. Jonah Stevenson, S, over Joe Wegner 2-6, 6-3, 7-6,
Doubles: 1. Kamden Baer-Kyle Toy, S, over Sean Joyce-Paxton Miller, 6-2, 6-0; 2. Dylan Gagner-Kamden Cole, S, over Justice McMahon-Robert Modin, 6-2, 7-6

Records: Legacy, 6-2 Overall; 1-0 WDA

Legacy 3, Fargo North 2
Singles:
1. Michael Janes, L, over Brett Skeldum, 6-0, 6-0; 2. Bradley Moylan, L, over Jacob Shelver, 6-2, 6-3. 3. Jay Moylan, L, over Dustin Honska, 6-2, 6-4
Doubles: 1. Ben Laber-Blake Atkins, FN, over Sean Joyce-Robert Modin, 6-2, 6-2. 2. Michael Hallquist-Mitchell Dummer, FN, over Justice McMahon-Paxton Miller, 6-0, 6-4

Records: Legacy, 7-2, Overall; 1-0 WDA

Legacy 5, Wahpeton 0
Singles:
1. Sean Joyce, L, over Jacob Albers, 6-0, 6-0; 2. Robert Modin, L, over Jared Bartels, 6-2, 6-1; 3. Jay Moylan, L, over Aaron Bohn, 6-0, 6-0.
Doubles: 1. Michael Janes-Paxton Miller, L, over Jacob Bartels-Brady Sande, 6-0, 6-1; 2. Bradley Moylan-Justice McMahon, L, over  Xander Bohn-Logan Arth, 6-0, 6-1.
Records: Legacy 8-2 Overall; 1-0 WDA

Fargo Shanley 3, Legacy 2 (nc)
Sept. 16, 2017, 2 p.m .CT
Island Park, Fargo, N.D.

Singles:
1. Michael Janes, L, over Finnian O’Donnell, 6-0, 6-2; 2. Bradley Moylan, L, over Jonah Jelinski, 6-2, 6-1; 3. Ben Trayner, FS, over Joe Wegner, 4-6, 6-4, 6-4
Doubles: 1. Mason Thimjon-Jacob Jelinski, FS, over Sean Joyce-Robert Modin, 6-3, 6-2; 2. Adam Sayler-Michael Sayler, FS, over Paxton Miller-Justice McMahon, 6-4, 1-6, 6-2
Records: Legacy, 9-5 Overall; 2-1 WDA

West Region Individual Tournament
Oct. 6-7 2017, 10 a.m., Bismarck, N.D.
Bismarck, N.D.

Singles Tournament
State Qualifier Seeds:
1. M. Janes, Legacy; 2. B. Moylan, Legacy; 3. Connor Mullowney, Jamestown; 4. Charlie Wentz, Minot; 5. Baylee Hatlewick, Jamestown; 6. Matt Richter, Williston; 7. Rory Taney, Minot; 8. Sean Joyce, Legacy

First Round
Brady Helbing, Mandan, over Tyler Olson, BHS, 6-2, 6-4
Peyton Huss, Minot, over Mason Haugenoe, Williston, 6-3, 6-1
Ryder Pringle, Jamestown, over Makai Ogoshi, BHS, 6-1, 6-2
Jackson Data, Century, over Trevor Elija, Mandan, 6-2, 6-4
Korey Rennich, Century over Parker Rude, Williston, 6-4, 6-4
Matt Richter, Williston, over Andrew Peterson, Century, 6-0, 6-4

First Round
Michael Janes, Legacy, over Rory Taney, Minot, 6-0, 6-0
Sean Joyce, Legacy, over B. Helbling, Mandan, 6-1, 6-0
Baylee Hatlewick, Jamestown, over P. Huss, Minot, 6-2, 4-6, 6-0
Charlie Wentz, Minot, over R. Pringle, Jamestown, 6-2, 6-0
Matt Richter, Williston, over Andrew Peterson, Century, 6-0, 6-4
Ben Gartner, Mandan, over K. Rennich, Century, 6-2, 6-1
Bradley Moylan, Legacy, over Noah Fettig, BHS, 6-0, 6-2
Consolation
A Peterson, Century, over T. Olson, BHS, 6-4, 6-1
K. Rennich, Century, over M. Haugenoe, Williston, 6-0, 6-0
N. Fettig, BHS, over M. Ogoshi, BHS, 6-0, 7-6 (3)
R. Taney, Minot, over T. Elijah, Mandan, 6-1, 6-0
P. Huss, Minot, over P. Rude, Williston, 7-5, 2-6, 6-4

Consolation Round 2
R. Pringle, Jamestown, over P. Huss, 6-2, 6-2
R. Taney, Minot, over B. Helbling, Mandan, 6-2, 6-3
K. Rennich, Century, over N. Fettig, 7-5, 6-0
A. Peterson, Century, over J. Data, Century, 6-4, 6-1

Consolation Round 3
B. Hatlewick, Jamestown, over S. Joyce, Legacy, 6-3, 6-3
M. Richter, Williston, over R. Taney, Minot, 7-6, 6-4

Quarterfinals
M. Janes, Legacy, over S. Joyce, Legacy, 6-1, 6-1
C. Wentz, Minot, over B. Hatlewick, Jamestown, 6-1, 4-6, 6-2
C. Mullowney, Jamestown, over M. Richter, Williston, 6-2, 6-1
B. Moylan Legacy, over B. Gartner, Mandan, 6-1, 6-3

Semifinals
M. Janes, Legacy, over C. Wentz, Minot, 6-1, 6-0
B. Moylan, Legacy, over C. Mullowney, Jamestown, 1-6 6-1, 6-0
Seventh Place
R. Taney, Minot, over S. Joyce, Legacy, 6-3, 6-4
Fifth Place
B. Hatlewick, Jamestown, over M. Richter, 3-6, 6-4, 6-1
Third Place
C. Mullowney, Jamestown, over C. Wentz, Minot, 6-3, 5-7, 6-0
Championship
M. Janes, Legacy, over B. Moylan, Legacy, 6-0, 6-0

Doubles Tournament
State Qualifier Seeds:
1. Ronak Kumar-Mason Pitcher, Century; 2. Connor Templeton-Mason Diehl, Minot; 3. Joe Wegner-Robert Modin, Legacy; 4. Rhys Enget-P. Krom, Williston; 5. Cole Bennion-Ryder Lunzman, Jamestown; 6. Bryce Everson-Colton Schulte, Century; 7. Paxton Miller-Jay Moylan, Legacy; 8. Lucas Schell-Calvin Karalus, Bismarck High

First Round
Bryce Everson-Colton Schulte, Century, over Lucas Schell-Calvin Karalus, BHS, 6-2, 6-2
Paxton Miller-Jay Moylan, Legacy, over Zach Diehl-Gage Jaeger, Minot, 6-3, 7-6 (3)
Joe Wegner-Robert Modin, Legacy, over Matt Jorgenson-Larry Smith, Williston, 6-2, 6-1
Rhys Enget-Parker Krom, Williston, over Adam Vasichek-Isaiah Koch, BHS, 6-0-6-0
Cole Bennion-Ryder Lunzman, Jamestown, Coby Wolf-Braden Ressler, 6-2, 6-1
Isaac Mimong-Kaden Williams, Jamestown, over David Hoffman-Kamdin Sedivec, Mandan, 2-6, 6-3, 7-6 (5)

Quarterfinals
Ronak Kumar-Mason Pitcher, Century, over B. Everson-C. Schulte, 6-1, 6-3
J. Wegner-Robert Modin, Legacy, over P. Miller-J. Moylan, 6-1, 6-1
R. Enget-P. Krom, Williston, over C. Bennion-R. Lunzman, 6-2, 6-1
C. Templeton-M. Diehl, Minot, over I. Mimong-K. Williams, Jamestown, 6-4, 6-0
Semifinals
R. Kumar-M. Pitcher, Century, over J. Wegner-R. Modin, Legacy, 7-6 (4), 6-2
C. Templeton-M. Diel, Minot, over R. Enget-P. Krom, 6-4, 6-1
Consolation Round 1
Z. Diehl-G. Jaeger, Minot, over M. Jorgenson-L. Smith, Willilston, 6-4, 6-4
C. Wolf-B. Ressler, Mandan, over A. Vasichek-I. Koch, BHS, 2-6, 6-4, 6-2
Consolation Round 2
L. Schell-C. Karalus, BHS, over I. Mimong-K. Williams, Jamestown, 6-4, 3-6, 6-1
C. Bennion-R. Lunzman, Jamestown, over Z. Diehl-G. Jaeger, Minot, 6-4, 6-4
P. Miller-J. Moylan, Legacy, over C. Wolf-B. Ressler, Mandan, 2-6, 6-4, 6-2
B. Everson-C. Schulte, Century, over D. Hoffman-K. Sedivec, Mandan, 6-1, 6-2
Seventh Place
P. Miller-J. Moylan, Legacy, over L. Schell-Calvin-Karalus, BHS, 6-2, 4-6, 6-1
Fifth Place
C. Bennion-R. Lunzman, Jamestown over B. Everson-C. Schulte, Century, 2-6, 7-6 (9), 6-4
Third Place
J. Wegner-R. Modin, Legacy, over R. Enget-P. Krom, Williston, 7-6 (4), 6-2
Championship
R. Kumar-M. Pitcher, Century, over C. Templeton-M. Diehl, Minot, 6-4, 6-1
Notes:
Legacy led the way with five singles/doubles players earning all-WDA honors...Century's Dan Keith is coach of the year...Ronak Kumar, Century; Bradley Moylan, Legacy; Charie Wentz, Minot; Connor Mullowney, Jamestown are region athlete of the year nominees

2017 Varsity Schedule/Results

Legacy 8, Jamestown 1
Aug. 29, 2017, 4:15 p.m .CT
Bolliinger Courts, Jamestown, N.D..

Singles:
1. Michael Janes, L, over Connor Mullowney, 6-1, 6-1; 2. Bradley Moylan, L, over Ryder Pringle, 6-3, 6-3; 3. Joe Wegner, L, over Baylee Hatlewick, 6-1, 7-5; 4. Cole Bennion, J, over Justice McMahon, 6-0, 6-1; 5. Sean Joyce, L, over Ryder Lunzman, 6-4, 6-0; 6. Robert Modin, L, over Isaac Mimong, 6-2, 6-2
Doubles: 1. Janes-Moylan, L, over Mullowney-Pringle, 6-0, 6-1; 2. Wegner-Modin, L, over Bennion-Lunzman, 6-3, 6-1; 3. McMahon-Paxton Miller, L, over Hatlewick-Mimong, 6-2, 4-6, 11-9
Notes: it was the WDA dual opener for both teams...Just on match needed three sets to compete…Legacy went 5-1 in singles play
Records: Legacy, 4-0 Overall; 1-0 WDA; Jamestown, 2-2 Overall; 0-1 WDA


​​​​​​​​Proud Sponsors of

Legacy Athletics and the WDA

2017 Schedule

Date/Time
Opponent
W/L
Score
Record
Aug. 25 / 10:30 a.m.
Williston, Jamestown, Minot (nc)
WWW
5-0, 4-1, 3-2
3-0
Aug. 26/9 a.m.
Minot Round Robin

1st

Aug. 29/4:15 p.m.
@Jamestown
W
8-1
4-0
Aug. 31/4:15 p.m.
MINOT (nc)
L
3-4
4-1
Sept. 5/4:15 p.m.
CENTURY (nc)
W
5-2
5-1
Sept. 7/4:15 p.m.
WILLISTON
W
8-1
6-1
Sept. 8/11:15 a.m.
@Sheyenne, Fargo North, Wahpeton (nc)
LWW
2-3, 3-2, 5-0
8-2
Sept. 9/9 a.m.
WF Sheyenne Invite
2nd


Sept. 12/4:15 p.m.
@Minot
L
4-5
8-3
Sept. 15/3p.m.
WEST FARGO (nc)
W
4-1
9-3
Sept. 16/10 a.m.
@F South, Fargo Shanley (nc)
L
2-3, 2-3
9-5
Sept. 19/4:15 p.m.
MANDAN
W
9-0
10-5
Sept. 21/4:15 p.m.
@Century
W
8-1
11-5
Sept. 22/11 a.m.
Fargo Davies, @Valley City (nc)
WL
3-2, 1-4
12-6
Sept. 28/4:15 p.m.
@Bismarck High
W
9-0
13-6
Oct. 5/10 a.m.
# Bismarck High
W
5-0
14-6
Oct. 5/1 p.m.
##Century
W
4-1
15-6
Oct. 5/4 p.m.
###Minot
W
3-2
16-6
Oct. 12/10 a.m.
$ Fargo Shanley
W
3-2
17-6
Oct. 12/1 p.m.
$$ GF Central
L
2-3
17-7
Oct. 12/4:30 p.m.
& GF Red River
L
2-3
17-8






Legacy 8, Williston 1
Sept. 7, 2017, 4:15 p.m. CT
Tom O'Leary Courts, Bismarck, N.D.

Singles:
1. Michael Janes, L, over Rhys Enget, 6-0, 6-0; 2. Bradley Moylan, L, over Matt Richter, 6-1, 6-3; 3. Parker Krom, W, over Joe Wegner, 7-5, 6-4; 4. Sean Joyce, L, over Hayden Kemp, 4-6, 6-1, 6-4; 5. Robert Modin, L, over Matt Jorgenson, 6-0, 6-4; 6. Justice McMahon, L, over Parker Rude, 6-1, 2-6, 6-1
Doubles: 1. Moylan-Wegner, L, over Enget-Krom, 7-6 (2), 6-1; 2. Janes-McMahon, L, over Richter-Kemp, 6-3, 6-2; 3. Joyce-Modin, L, over Jorgenson-Parker Rude ,0-6, 6-3, 6-4
Notes: Three matches needed three sets to decide (Legacy won all three).
Records: Williston, 3-3 Overall; 0-1 WDA; Legacy, 5-1 Overall; 2-0 WDA

ND Individual Tournament
Oct. 13-14, 2017, 10 a.m.,
Choice Health Fitness Center, Grand Forks, N.D.

Singles Tournament
Championship
Davis Lawley, Fargo South, over Michael Janes, Legacy, 6-1, 6-0
Third Place
Joe Beske, West Fargo, over Logan Sandberg, GF Central, 7-6 (1), 6-4
Fifth Place
Kareem Kamel, Fargo Davies, over Bradley Moylan, Legacy, 7-5, 6-4

Doubles Tournament
Championship
Kaden Johnson-Gavin Loscheider, GF Red River, over Geoffrey Youngs-Max Olson, Fargo South, 1-6, 6-1, 7-6 (6)
Third Place
Jack Lindgren-Stefan Curic, GF Red River, over Finnian O’Donnell-Jonah Jelinski, Fargo Shanley, 6-3, 2-6, 6-3
Fifth Place
James Votava-Gary Wu, GF Central, over Joe Wegner-Robert Modin, Legacy, over 6-4, 3-6, 6-2

Legacy results
Singles
Michael Janes, 3-1
Bradley Moylan, 3-2

Sean Joyce, 0-2
Doubles
Joe Wegner-Robert Modin, 3-2
Bradley Moylan-Paxton Miller, 0-2


Head Coach: Scott McPherson

Assistant coach: James McMahon

2016 Season: 21-1 Overall; 6-0 WDA (1st)

2016 West Region Tournament Finish: Champion

2016 State Tournament Finish: Runner-up

WDA championships: 3 (Last, 2016)

State championships: None

Home Court: Tom O'Leary Courts

Legacy boys' tennis website

WDA Year-by-Year Results

WDA Tennis Main Page


Minot 5, Legacy 4
Sept. 12, 2017, 4:15 p.m .CT
Hammond Park, Minot, N.D.

Singles:
1. Michael Janes, L, over C. Templeton, 6-4, 4-1 (match ended with injury/forfeit); 2. Bradley Moylan, L, over Mason Diehl, 6-2, 6-1; 3. Charlie Wentz, M, over Joe Wegner, 6-3, 6-2; 4. Sean Joyce, L, over Peyton Huss, 2-6, 6-3, 6-2; 5. Zach Diehl, M, over Robert Modin, 6-3, 6-4; 6. Rory Taney, M, over Paxton Miller, 6-1, 6-3
Doubles: 1. C. Wentz-C. Templeton, M, over B. Moylan-J. Wegner, 6-2, 6-1; 2. M. Janes-P. Miller, L, over M. Diehl-Z. Diehl, 7-6(8), 6-2; 3. P. Huss-Gage Jaeger, M, over R. Modin-Justice McMahon, 5-7, 6-0, 6-3
Notes:
This was the third meeting of the season, but this counted in the WDA standings…Minot won two of three doubles matches.
Records:
Legacy, 8-3 Overall; 2-1 WDA; Minot, 8-2 Overall; 2-0 WDA

Minot Duals
Aug. 25, 2017
Hammond Park, Minot, N.D.

Legacy 4, Jamestown 1
Singles
: 1. Michael Janes, L, over Connor Mullowney, 6-3, 6-2; 2. Joe Wegner, L, over Ryder Pringle, 6-3, 6-4; 3. Bailey Hatlewick, J, over Jay Moylan, 4-6, 6-4, 6-3
Doubles: 1. Bradley Moylan-Justice McMahon, L, over Cole Bennion-Ryan Lunzman, 6-3, 6-2; 2. Robert Modin-Paxton Miller, L, over Isaac Mimong-Caden Williams, 6-3, 6-0
Notes: The match was part of the Minot non-conference dual series
Records: Legacy, 1-0 Overall; 0-0 WDA; Jamestown, 0-1 Overall; 0-0 WDA
Legacy 5, Williston 0
Singles:
1. Michael Janes, L, over Rhys Enget, 6-0, 6-2; 2. Bradley Moylan, L, over Matt Richter, 6-4, 6-0; 3. Joe Wegner, L, over Parker Rude, 6-1, 6-1
Doubles: 1. Robert Modine-Justice McMahon, L, over Matt Jorgenson-Hayden Kemp, 6-4, 6-3; 2. Paxton Miller-Jay Moylan, L, over Mason Haugenoe-Cole Haskins, 6-3, 6-2
Notes: The match was part of the Minot non-conference dual series
Records: Legacy, 2-0 Overall; 0-0 WDA; Williston, 0-1 Overall; 0-0 WDA
Legacy 3, Minot 2
Singles:
1. Michael Janes, L, over Mason Diehl, M, 6-0, 6-0; 2. Bradley Moylan, L, over Charlie Wentz, 6-0, 6-2; 3. Robert Modin, L, over Rory Taney, 7-5, 6-2
Doubles: 1. Connor Templeton-Peyton Huss, M, over Joe Wegner-Justice McMahon, 6-2, 6-3; 2. Zach Diehl-Gage Jaeger, M, over Paxton Miller-Jay Moylan, 6-4, 7-5
Notes: The match was part of the Minot non-conference dual series
Records: Legacy, 3-0 Overall; 0-0 WDA; Minot, 2-1 Overall; 0-0 WDA

Legacy 9, Bismarck High 0
Sept. 28, 2017, 4:15 p.m. CT
Tom O'Leary Courts, Bismarck, N.D.

Singles:
1. Michael Janes, L, over Noah Fettig, 6-0, 6-1; 2. Bradley Moylan, L, over Lucas Schell, 6-2, 6-2; 3. Joe Wegner, L, over Calvin Karalus, 6-1, 6-1; 4. Sean Joyce, L, over Tyler Olson, 6-0, 6-3; 5. Robert Modin over Adam Vasichek, 6-0, 6-2; 6. Paxton Miller over Isaiah Koch, 6-1, 6-2
Doubles: 1. M. Janes-B. Moylan, L, over L. Schell-C. Karalus, 6-1, 6-0; 2. S. Joyce-R. Modin, L, over N. Fettig-A. Vasichek, 6-3, 6-1; 3. J. Wegner-Justice McMahon, L, over T. Olson-I. Koch, 6-0, 6-1
Notes: This was the final regular season dual for both teams…Legacy won all nine matches in straight sets…Legacy clinched at least a share of the WDA title with the win, coupled with a Minot loss
Records: Legacy, 13-5 Overall; 5-1 WDA; Bismarck High, 0-12 Overall; 0-6 WDA

ND Dual Tournament
Oct. 12, 2017, 10 a.m.,
Choice Health Fitness Center, Grand Forks, N.D.

Quarterfinals

Legacy 3, Fargo Shanley 2
Singles:
1. Michael Janes, L, over Finnian O’Donnell, 6-2, 6-3; 2. Bradley Moylan, L, over Jonah Jelinski, FS, 6-3, 6-3; Ben Traynor, FS, over Joe Wegner, 7-5, 6-2
Doubles:
1. Sean Joyce-Justice McMahon, L, over Charlie Perhus-Jacob Jelinski, 6-3, 6-3; 2. Adam Sayler-Mason Thimjon, over 7-5, 7-5

Grand Forks Central 3, Legacy 2
Singles:
1. Michael Janes, L, over James Votava, 6-1, 6-3; 2. Gary Wu, GFC, over 6-2, 6-2; 3. Logan Sandberg, GFC, over Robert Modin, 6-0, 6-3
Doubles:
1. Cole Spicer-Braden Panzer, GFC, over Sean Joyce-Paxton Miller, 6-2, 6-1; 2. Joe Wegner-Justice McMahon, L, over Kyle Strauss-Hunter Bjorge, 7-5, 6-3

Third Place
Red River 3, Legacy 2
Singles:
1. Michael Janes, L, over Jack Lindgren, 6-0, 6-2; 2. Bradley Moylan, L, over Sam Rath, 6-0, 6-1; 3. Koby Kuenzel, GFRR, over Jay Moylan, 6-3, 6-1
Doubles:
1. Kaden Johnson-Gavin Loscheider, GFRR, over Sean Joyce-Robert Modin, 6-2, 6-2; 2. Stefan Curic-Adam Durrani, GFRR, over Joe Wegner-Justice McMahon, 6-1, 6-4
Notes:
Legacy finished in the top four for a second year in a row...Michael Janes went 3-0 in singles play
Records:
Legacy, 17-8 Overall; 5-1 WDA


Team Leaders (As of Sept. 25)

Singles Wins: 5, M. Janes, B. Moylan, S. Joyce

Doubles Wins: 3, Janes-B.Moylan



(WDA dual matches)


Valley City 4, Legacy 1 (nc)
Sept. 22, 2017, 2 p.m. CT
Valley City High School, Valley City, N.D.

Singles: 1. Riley Miller, VC, over Bradley Moylan, 6-2, 3-6, 11-9; 2. Liam Williams, VC, over Sean Joyce, 4-6, 6-4, 10-7; 3.  Zach Baumgartner, VC, over Jay Morin, 6-2, 6-3
Doubles: 1. Michael Janes-Robert Modin, L, over Jack Ingstad-Bake Triebold, 6-3, 6-0; 2. Collin White-Trevor Winter, VC, over Joe Wegner-Paxton Miller, 6-3, 1-6, 10-7
Notes: Legacy’s win came at No. 1 doubles.
Records: Legacy, 12-6 Overall; 4-1 WDA

Legacy 3, Fargo Davies 2 (nc)
Sept. 22, 2017, 11 a.m. CT
Valley City High School, Valley City, N.D.

Singles:
1. Michael Janes, L, over Kareem Kamel, 5-7, 6-3, 10-8; 2. Bradley Moylan, L, over Jacob Bieth, 6-4, 7-5; 3. Allen Wu, FD, over Paxton Miller, 3-6, 6-2, 10-2
Doubles: 1. Tre Johnson-Aron Halilovic, FD, over Sean Joyce-Robert Modin, 6-2, 6-3; 2. Joe Wegner-Justice McMahon, L, over Jack Wanzek-Drew Fleming, 2-6, 7-6 (2), 10-3
Notes: The match was played in Valley City…Legacy won two of three singles matches, including wins at No. 1 and 2.
Records: Legacy, 12-5 Overall; 4-1 WDA

Legacy Sabers Boys' Tennis

Legacy 5, Century 2 (nc)
Sept. 5, 2017, 4:15 p.m. CT
Sertoma Courts, Bismarck, N.D.

Singles:
1. Bradly Moylan, L, over Ronak Kumar, 6-4, 6-1; 2. Mason Pitcher, C, over Sean Joyce, 6-2, 6-0; 3. Bryce Everson, C over Jay Moylan, 6-4, 6-4; 4. Nicki Mathern, L, over Korey Rennich, 6-2, 6-7, 10-2
Doubles: 1. Michael Janes-Robert Modin, L, over Evan Dramko-Jackson Data, 6-1, 6-2; 2. Joe Wegner-Justice McMahon, L, over Caleb Wanner-Andrew Peterson, 6-1, 6-0; 3. Paxton Miller-Corby Svihovec, L, over Christian Spencer-Ben Streibel, 6-3, 6-4
Notes:
The match did not count in the WDA standings…Legacy swept all three doubles matches.
Records: Century, 2-4 Overall; 1-0 WDA; Legacy, 5-1 Overall; 1-0 WDA

Legacy 4, West Fargo 1 (nc)
Sept. 15, 2017, 3 p.m.
Capital Racquet and Fitness Center, Bismarck, N.D.

Singles:
1. Michael Janes, L, over Joe Beske, 6-4, 6-1; 2. Bradley Moylan, L, over Ben Sikarski, 6-1, 6-0; 3. Joe Wegner, L, over Jacob Ruona, 6-0, 6-1
Doubles:
1. Pad Kavasseri-Rishab Advani, WF, over Sean Joyce-Robert Modin, 6-7 (3), 6-4, 10-5; 2. Paxton Miller-Robert Modin, L, over Het Mehta-Sohum Mallik, 6-4, 3-6, 10-7

Record: Legacy, 9-3 Overall; 2-1 WDA

2017 Record​​

Legacy 8, Century 1
Sept. 21, 2017, 4:15 p.m. CT
Sertoma Courts, Bismarck, N.D.

Singles:
1. Michael Janes, L, over Ronak Kumar, 6-2, 6-1; 2. Bradley Moylan, L, over Mason Pitcher, 6-4, 6-4; 3. Joe Wegner, L, over Bryce Everson, 6-1, 6-1; 4. Sean Joyce, L, over Jackson Data, 6-4, 6-3; 5. Robert Modin, L, over Andrew Peterson, 6-3, 6-3; 6. Paxton Miller, L, over Korey Rennich, 6-2, 6-4
Doubles: 1. R. Kumar-M. Pitcher, C, over M. Janes-B. Moylan, 7-5, 5-7, 10-5; 2. S. Joyce-R. Modin, L, over B. Everson-K. Rennich, 6-1, 6-1; 3. J. Wegner-P. Miller, L, over J. Data-A. Peterson, 6-3, 6-0
Notes: Legacy swept all six singles matches…The only three-set match was at No. 1 doubles which Century won.
Records: Legacy, 11-5 Overall; 4-1 WDA; Century, 4-9 Overall; 1-2 WDA

Fargo South 3, Legacy 2 (nc)
Sept. 16, 2017, 10 a.m .CT
Fargo South High School, Fargo, N.D.

Singles:
1. Davis Lawley, FS, over Michael Janes, 6-0, 6-0; 2. Bradley Moylan, L, over Max Olson, 6-3, 1-6, 6-0; 3. Alex Hetland, FS, over Sean Joyce, 6-4, 1-6, 6-3
Doubles:
1. Joe Wegner-Robert Modin, L, over Geoffrey Youngs-Austin Zurn, 7-5, 2-6, 6-3; 2. Kain Carlson-Adam Fischer, FS, Paxton Miller-Justice McMahon, 6-3, 6-4
Records:
Legacy, 9-4 Overall; 2-1 WDA

West Region Dual Tournament
Oct. 5, 2017, 10 a.m., Bismarck, N.D.

Quarterfinals
Legacy 5, Bismarck High 0
Singles:
Michael Janes, L, over Lucas Schell, 6-0, 6-0; 2. Bradley Moylan, L, over Tyler Olson, 6-0, 6-0; 3. Robert Modin, L, over Makai Ogoshi, 6-0, 6-0
Doubles: Joe Wegner-Justice McMahon, L, over Noah Fettig-Calvin Karalus, 6-0, 6-1; 2. Paxton Miller-Bradley Moylan, L, over Adam Vasichek-Isaiah Koch, 6-1, 6-2

Semifinals
Legacy 4, Century 1
Singles:
1. Michael Janes, L, over Bryce Everson, 6-0, 6-0; 2. Bradley Moylan, L, over Jackson Data, 6-0, 6-0; 3. Joe Wegner, L, over Andrew Peterson, 6-1, 6-2
Doubles: 1. Sean Joyce-Paxton Miller, L, over Ronak Kumar-Christian Spencer, 1-6, 7-6, 6-1; 2. Mason Pitcher-Colton Schulte, C, over Robert Modin-Justice McMahon, 7-5, 6-1

Championship
Legacy 3, Minot 2
Singles:
1. Michael Janes, L, over Peyton Huss, 6-0, 6-0; 2. Bradley Moylan, L, over Zach Diehl, 6-0, 6-0; 3. Joe Wegner, L, over Rory Taney, 6-2, 6-1
Doubles: 1. Connor Templeton-Mason Diehl, M, over Sean Joyce-Paxton Miller, 6-1, 6-0; 2. Charlie Wentz-Gage Jaeger, M, over Robert Modin-Justice McMahon, 6-3, 6-1
Notes:
Legacy, Minot, Century and Jamestown qualified for the state dual tournament…Legacy won its third straight West Region dual tournament…Jamestown qualified for a third straight year.