Previous Match: Away

Friday-Saturday, Jan. 19-20

4-1, East-West Duals

​​​​​​​Proud Sponsors of

Legacy Athletics and the WDA


Rapid City Invite
Dec. 8-9, 2017, 9 a.m. CT
Rapid City, SD

Team totals (Top 5/WDA finishers)
1. Pierre, SD, 214; 2. Rapid City, SD Stevens, 211; 3. Rapid City, SD Central, 169.5; 4. Bismarck High, 166; 5. Aberdeen, SD Central, 157; 13. Mandan, 85.5; 14. Legacy, 83.5; 15. Dickinson, 75; 35. Williston, 8

Legacy results
120: Jakob Blumhagen, DNP, 1-2
132: Maverick Martin, DNP, 1-2
138: Chance Davis, 4th, 6-2
145: Riley Martin, DNP, 1-2
160: Bryce Gartner, DNP, 0-2; Thomas Scheet, 6th, 5-2
195: Matthew Kaylor, 2nd,  4-1
220: Chandler Brandner, 8th, 4-3
285: Seth Tomsen, DNP, 2-2
Notes: Thirty-five teams participated, including five from the WDA…Bismarck High was the top North Dakota finisher, placing fourth.

DNP: Did Not Place

Legacy 51, Williston 21

Jan. 12, 2018, 6 p.m. CT
Jon Cole Gymnasium, Williston, N.D.

Legacy 51, Williston 21
106: Tim Kadrmas, L, over Wyatt Hansen by pin, 1:59
113: Bristol Kelley, L, over Claudia PromSchmidt by pin, :21
120: Jakob Blumhagen, L, won by forfeit
126: Dalton McKenzie, W, over Maverick Martin by 7-2 decision
132: Cutter Jones, W, over Harrison Fuller by 2-0 decision
138: Draken Stugelmeyer, L, over Brandon Norpel by 8-2 decision
145: Riley Martin, L, won by forfeit
152: Comstock Krenz, W, over Henrik Jacobsen by pin, :48
160: Thomas Scheet, L, over Trevor Burgess by pin, 5:16
170: Boan Teah, W, over Bryce Gartner by pin, 1:45
182: Joe Pacheco, W, over Joshua Haag by 7-0 decision
195: Matthew Kaylor, L, over Gavin Days by pin, :41
220: Chandler Brandner, L, over Chris Laducer by pin, 2:39
285: Seth Thomsen, L, won by forfeit
Notes: Legacy won nine matches, three by forfeit
Records: Legacy, 3-4 Overall; 2-4 WDA; Williston, 0-5 Overall; 0-5 WDA

2017-18 Record

Date/Time
Opponent/Event
W/L/Finish
Score
Record
Nov. 18/9:30 a.m. CT
Minot Early Bird
No Scores


Nov. 30/6 p.m. CT
MANDAN
L
23-58
0-1
Nov. 30/7:30 p.m. CT
CENTURY
L
12-69
0-2
Dec. 1-2/9 a.m. CT
Mandan Lions Tourn.
10th
113

Dec. 2 /11 a.m. CT
Jamestown KC Meet
9th
11

Dec. 8-9/9 a.m. CT
Rapid City SD Invite
14th
83.5

Dec. 15/7 p.m. CT
ST. MARY'S
L
36-45
0-3
Dec. 16/9 a.m. CT
Valley City Invite
8th
106.5

Dec. 19/5 p.m. CT
@TMCHS*
W
34-34
1-3
Dec. 19/6 p.m. CT
Rugby (nc)
W
52-29
2-3
Dec. 29/10 a.m. CT
Rumble on the Red
30th
60

Jan. 4/7 p.m. CT
BISMARCK HIGH
L
16-59
2-4
Jan. 5-6/10 a.m. CT
Bismarck Rotary
12th
101

Jan. 12/6 p.m. CT
@Williston
W
51-21
3-4
Jan. 19-20/4 p.m. CT
East-West Duals
LWWWW

7-5

























* Legacy won-tie-break over TMCHS

​​​Overall: 4-5 / Conference: 2-4 /      Home: 0-4 / Away: 2-0 / Neutral: 2-1



East-West Duals
Jan. 19-20, 2018
Fargo, N.D.

Legacy, 4-1
Legacy 34, West Fargo 33
Legacy 48, GF Central 24
Legacy 60, Fargo South 21
Fargo Davies 42, Legacy 36
Legacy 57, Devils Lake 18

Legacy Sabers Wrestling

St. Mary's 45, Legacy 36

Dec. 15, 2017, 7 p.m. CT
Legacy Haussler Gymnasium, Bismarck, N.D.

St. Mary’s 45, Legacy 36
106: Logan Heen, SM, won by forfeit
113: Jaxyn Richter, SM, over Amir Murad by pin, 6:00
120: Reece Barnhardt, SM, over Jakob Blomhagen by technical fall, 4:40
126: Matthew Scheer, SM, over Caedmon Marx by pin, 2:51
132: Maverick Martin, L, over Logan Weisler by pin, 5:09
138: Drew Steidler, SM, over Harrison Fuller by pin, 3:06
145: Noah Zander, SM, over Riley Martin by 17-9 major decision
152: Christian Hanson, SM, won by forfeit
160: Thomas Scheet, L, won by forfeit
170: Branden Franchuk, SM, over Brent Myers by pin, 1:27
182: De’Vaughn Porter, L, won by forfeit
195: Matthew Kaylor, L, won by forfeit
220: Chandler Brandner, L, won by forfeit
285: Seth Thomsen, L, won by forfeit
Notes: Seven of the 14 matches were decided by forfeit…St. Mary’s won all seven contested matches.
Records: St. Mary’s, 1-6 Overall; 1-1 WDA; Legacy, 0-3 Overall; 0-3 WDA

Legacy 34 TMCHS Belcourt 34

Legacy 52, Rugby 29 (nc)

Dec. 19, 2017, 5 p.m. CT
TMCHS Gymnasium, Belcourt, N.D.

Legacy 34, TMCHS 34
106: Tim Kadrmas, L, over Stephen Leonard by technical fall, 4:57
113: Josiah Marcellais, TM, won by forfeit
120: Jakob Blumhagen, L, over Frank Chapman by 9-1 major decision
126: Tanner Nein, L, over Wyatt Goulet by 23-10 major decision
132: Maverick Martin, L, won by forfeit
138: Dawson Zerr, TM over Chance Davis by 7-4 decision
145: Clay LaRocque, TM, over Riley Martin by pin, :54
152: Chance Brunelle, TM, over Hunter Sabot by pin, :33
160: Thomas Scheet, L, over Nolen Demery by 8-2 decision
170: Bryce Gartner, L over Levi LaFountain by disqualification
182: Melvin Nadeau, TM, over De’Vaughn Porter by 7-3 decision
195: Matthew Kaylor, L, over Ronald Wilkie III by pin, 5:49
220: Marcus Goulet, TM, over Chandler Brander by 14-6 major decision
285: Seth Baker, TM over Seth Thomsen by pin, 2:50

Legacy 52, Rugby 29
106: Tim Kadrmas, L, over Ridley Odden by 11-3 major decision
113: Brenden Kleespie, R, won by forfeit
120: Jakob Blumhagen, L, won by forfeit
126: Caedmon Marx, L, won by forfeit
132: Riley Zachmeier, R, over Maverick Martin by pin, 5:08
138: Chance Davis, L, over Jayden Mack by pin, :23
145: Joey Berg, R, over Riley Martin by technical fall, 4:35
152: Brady Volk, R, over Hunter Sabot by pin, 3:40
160: Thomas Scheet, L, over Dylan Grove by pin, 2:19
170: Bryce Gartner, L, won by forfeit
182: De’Vaughn Porter, L, won by forfeit
195: Matthew Kaylor, L, won by forfeit
220: Chander Brandner, L, won by forfeit
285: David Jr. Schneibel, R, over Seth Thomsen by pin, 1:59

Notes: Legacy won tie-break over TMCHS to earn the conference dual win...The win over Class B Rugby was the Sabers' first non-conf. win of the season.
Records: Legacy 1-3 Overall; 1-3 WDA; TMCHS 4-3 Overall; 2-1 WDA

Mandan 58, Legacy 23

Nov. 30, 2017, 6 p.m. CT
Legacy Haussler Gymnasium, Bismarck, N.D.

Mandan 58, Legacy 23
106: Ben Kleinknecht, M, won by forfeit
113: Devon Johnson, M, over Amir Murad by pin :25
120: Jakob Blumhagen, C, over Trevin Yeoman by pin, 1:17
126: Will Kleinknecht, M, over Caedmon Marx by pin 1:14
132: Ethan Fleck, M, over Maverick Martin by 10-2 major decision
138: Chance Davis, L, over Seth Berg by technical fall, 4:20
145: Kolten Reisenauer, M, over Riley Martin by pin, 1:32
152: Isaac Berger, M, over Devon Rempel by pin, 2:43
160: Dylan Fleck M, over Bryce Gartner by pin, 2:00
170: Isaac Watson, M, over Henrik Jacobsen by pin 2:29
182: Jacob Boehm, M over Joshua Haag by pin, :43
195: Dank Vega, M, over De’Vaughn Porter by pin, 1:15
220: Matthew Kayler, L, over Adam Boehm by pin, 1:23
285: Chandler Brandner, L, over Kordell Myers by pin, 3:05

Notes: Mandan won 10 of 14 matches, including eight by pin.
Records: Mandan, 2-1 Overall; 2-1 WDA; Legacy, 0-1 Overall; 0-1 WDA

Bismarck Rotary

Jan. 5-6, 2018, 10 a.m.

Bismarck Event Center, Bismarck, N.D


Team totals (Top 10 and WDA finishers)

Rapid City (S.D.) Stevens 211.5; 2. Bismarck High, 192.5; 3. Pierre (S.D.) 186. 4. Sidney (Mont.) 163.5; 5. Rapid City (S.D.) Central, 157.5; 6. West Fargo 135; 7. Minot, 135. 8. Watertown (S.D.), 130; 9. Aberdeen (S.D.) Central, 127; 10. Mandan 119; 12. Legacy, 101; 17. Dickinson, 75; 18. Century, 74.5; 20. St. Mary's, 64; 22. TMCHS, 48; 23. Jamestown, 44; 26. Williston, 28

Legacy results
106: Tim Kadrmas, DNP, 2-2
113: Bristol Kelley, DNP, 0-2; Shaydon Auck, DNP, 1-2
120: Jakob Blumhagen, DNP, 1-2
126: Maverick Martin, 8th, 2-3
132: Harrison Fuller, DNP, 1-2; Draken Stugelmeyer, 1-2
138: Chance Davis, 2nd, 4-1
145: Riley Martin, DNP, 1-2
152: Henrik Jacobsen, DNP, 1-2
160: Thomas Scheet, DNP, 1-2
170: Brent Myers, DNP, 1-2
182: De’Vaughn Porter, DNP, 1-2
195: Matthew Kaylor, 1st, 5-0
220: Chandler Brandner, DNP, 1-2
285: Seth Thomsen, DNP, 1-2
Notes: Five WDA wrestlers won their divisions…Rapid City SD Stevens won the meet…32 teams participated.

2017-18 Varsity Schedule/Results

Minot Early Bird

Nov. 18, 2017, 9:30 a.m. CT

Magic City Campus, Minot, N.D.

No team scores kept

Event Winners
106A: Kelby Armstrong, Minot
113A: Gunnar Mogen, Velva
113B: Reece Barnhardt, St. Mary’s
126A: Chase Burke, Minot
126B: Corey Hooker, Minot
132: Brody Armstrong,  Minot
138A: Trevon McClaanahan, Minot
138B: Lucas Geiszler, Carrington
145A: Chance Davis, Legacy
145B: Zach Broadwell, Carrington
152: Austin Hendrickson, Carrington
160A: Christian Hanson, St. Mary’s
160B: Jacob Mortensen, Minot
170: Levi LaFountain, TMCHS
182A: Tyler Thompson, Minot
182B: Thomas Leintz, Beulah-Hazen
195: Ronald Wilkie III, TMCHS
220A: Matthew Kaylor, Legacy
220B: George DeMarce, Devils Lake
285A: Chandler Brandner, Legacy
285B: Elijah Huff, Minot
Legacy results
126A: 3. Jakob Blumhagen
132: 4. Maverick Martin
145: Chance Davis
220A: 1. Matthew Kaylor
285A: 1. Chandler Brandner


Notes: No team scores kept...Five WDA teams took part in the tournament (Minot, TMCHS, Williston, St. Mary's and Legacy)

Century 69, Legacy 12

Nov. 30, 2017, 7:30 p.m. CT
Legacy Haussler Gymnasium, Bismarck, N.D.

Century 69, Legacy 12
106: Hayden Johnsrud, C, won by forfeit
113: Ben Weigum, C, over Amir Murad by pin, :48
120: Clay Radenz, C, over Jakob Blumhagen by 11-8 decision
126: Devin Schulz, C, over Caedmom Marx by pin, :35
132: Izaiah Bitz, C, over Maverick Martin by pin, 1:15
138: Chance Davis, L, over Trevor Choukalos by pin, 1:15
145: Clint Coleman, C, over Riley Martin by pin, 1:34
152: Drew Geiger, C, over Hunter Sabot by pin, 1:13
160: Matthew Rader, C, over Bryce Gartner by pin, 3:13
170: Andrew Walter, C, over Henrik Jacobsen by pin, 3:13
182: Oliver Nelson, C, over Joshua Haag by pin, 3:50
195: Malikai Rivera, C, over De’Vaughn Porter by pin, 2:26
220: Matthew Kaylor, L, over Nick Brennan by pin, :41
285: Riley Roesler, C, over Chandler Brandner by pin 1:45
Notes: Twelve of the 14 matches were decided by pin.
Records: Century, 2-1 Overall; 2-1 WDA; Legacy, 0-2 Overall; 0-2 WDA

Next Match: Home

Friday, Jan. 26, 7 p.m.

MINOT

Team Leaders (As of Jan. 10)

Wins: M. Kaylor, 5

Pins: M. Kaylor, 4

Major Decisions-T. Falls: C. Davis, 2


WDA matches only








2017-18 Record​​

Head Coach: Lars Jacobsen

Assistant Coaches: Kurt Mueller,Steven Monk, Andrew Voorhees,

2016-17 Season: 1-11 Overall; 1-8 WDA (9th)

2016-17 West Region Tournament: 9th

2016-17 Class A Tournament: 14th

WDA championships: None

State championships: None

​​Home Gym: Haussler Gymnasium

Legacy Wrestling official website

WDA Wrestling Main Page


Bismarck High 59, Legacy 16

Jan. 4, 2018, 7 p.m. CT
Legacy Gymnasium, Bismarck, N.D.

Bismarck High 59, Legacy 16
106: Brock Fettig, B, over Tim Kadrmas by 9-3 decision
113: Preston Fettig, B, over Bristol Kelley by 7-1 decision
120: Laken Boese, B, over Jakob Blumhagen by technical fall, 4:20
126: Ryan Ripplinger, B, over Maverick Martin by pin, 1:16
132: Adam DeBoer, B, over Harrison Fuller by pin, 3:31
138: Chance Davis, L, over Jaden Schmidt by 8-0 major decision
145: Devin Steidler, B, over Riley Martin by pin, 1:34
152: Gage Roaldson, B, over Henrik Jacobsen by pin, 1:07
160: Thomas Scheet, L, over Cullen Glatt by pin, 3:43
170: Paker Wahl, B, over Brent Myers by pin, 1:18
182: Jordan Schumacher, B, over De’Vaughn Porter by pin, 3:50
195: Matthew Kaylor, L, over Connor McGregor by pin, 1:44
220: Chase Dockter, B, over Chandler Brandner by pin, 2:20
285: Bennett Beehler, B, over Seth Thomsen by 9-3 decision
Notes: Bismarck High is unbeaten in dual competition…BHS won 11 of 14 matches…Nine matches were decided by pin.
Records: Bismarck High, 3-0 Overall; 3-0 WDA; Legacy, 2-4 Overall; 1-4 WDA


Rumble on the Red
Dec. 28-29, 2017, 10 a.m. CT
Fargodome, Fargo, N.D.

Team totals (Top 10/WDA finishers)
1. Scott West, MN, 186.5; 2. Willmar, MN, 142.5; T3. Albert Lea, MN, 135.5; T3. Perhman, MN, 135.4; 5. Soughton, WI, 132; 6. Rapid City, SD Stevens, 125.5; 7. Waconia, MN, 116; 8. Fairmount-Martin Co. West, MN, 115.5; 9. St. Cloud, MN Tech, 107; 10. Minot, 104.5; 11. Bismarck High, 104; 30. Legacy, 60; 40. Century, 50; 43. St. Mary’s, 47.5; 48. Mandan, 41; 65. TMCHS, 23; T73. Jamestown, 13

Legacy results
120: Jakob Blumhagen, DNP, 0-2
126: Maverick Martin, 1-2, DNP
138: Chance Davis, DNP, 2-2
160: Thomas Scheet, DNP, 3-2
195: Matthew Kaylor, 3rd, 5-1
220: Chandler Brandner, DNP, 1-2
285: Seth Thomsen, DNP, 2-2
Notes
: Bismarck High’s Ryan Ripplinger (126) and Minot’s Kelby Armstrong (106) won individual titles.

Mandan Lions Tournament

Dec. 1-2, 2017, 9 a.m. CT
Mandan High School-Middle School, Mandan, N.D.                                

Team totals
1. Bismarck High, 289.5; 2. Rapid City, SD Central, 270; 3. Rapid City, SD Stevens, 220.5; 4. Sturgis, SD, 199; 5. Mandan, 189; 6. Century, 178.5; 7. West Fargo, 151.5; 8. Dickinson, 121.5; 9. Hettinger, 119; 10. Legacy, 113; 11. TMCHS, 110; 12. St. Marys, 92

Legacy results
120: Jakob Blumhagen, 3-3, 8th
132: Maverick Martin, 2-4, 8TH
138: Chance Davis, 7-0, 1st
145: Riley Martin, 1-4, 12th
160: Bryce Gartner, 0-5, 12th
195: Matthew Kaylor, 7-0, 1st
220: Chandler Brandner, 3-4, 6th


Notes: Bismarck High won the meet…This was the 47th annual event…Six WDA teams took part…Tourney awards: Zachmeier Award: Jared Franek, W. Fargo; Most Pins: J. Franek, W. Fargo; Outstanding Wrestler: Chance Davis, Legacy

The official site of the Western Dakota Association


Valley City Holiday Invite
Dec. 16, 2017, 9 a.m. CT
Valley City High School, Valley City, N.D.

Team totals (Top 10/WDA results)
1. Bismarck High, 264.5; 2. Lisbon, 151; 3. Mandan, 133.5; 4. Fargo Davies, 127.5; 5. Dickinson, 125; 6. Valley City, 124.5; 7. TMCHS, 113; 8. Legacy, 106.5; 9. St. Mary’s, 88; 10. Jamestown, 77.5; 17. Williston, 35

Event winners
106: Boeden Greenley, Lisbon; 113: Chase DeBlaere, WF Sheyenne; 120: Laken Boese, BHS; 126: Ryan Ripplinger, BHS; 132: Adam DeBoer, BHS; 138: Dawson Zerr, TMCHS; 145: Drew Steidler, BHS; 152: Jaden Maris, F Davies; 160: Thomas Scheet, Legacy; 170: Parker Wahl, BHS; 182: Jacob Boehm, Mandan; 195: Matthew Kaylor, Legacy; 220: Jordan Urbach, Lisbon; 285: Andre Baguma, F Davies

Legacy results
113: Amr Murad, DNP, 0-2
120: Jakob Blumhagen, 3rd, 3-1
126: Alfredo Jimenez, DNP, 0-2
132: Maverick Martin, 7th, 3-2
145: Riley Martin, DNP, 0-2
160: Thomas Scheet, 1st, 4-0; Bryce Gartner, DNP, 1-2; Henrik Jacobsen, DNP, 0-2
170: Brent Myers, 6th, 3-2
195: Matthew Kaylor, 1st, 4-0
220: Chanderl Brandner, 6th, 3-2
285: Seth Thomsen, 8th, 2-3
Notes: Bismarck High won the team title…Nine of the 14 individual titles were won by a WDA wrestler…5 WDA teams had at least one champion.

2016-17 Results

Date

OpponentScoreRecord

12-2 

12-8

12-10

12-20

12-22

1-5

1-5

1-8

1-13

1-13

1-14

1-17

1-17

1-21

1-28

1-31

2-11

2-18







Mandan Lions

@St. Mary's

Rapid City Meet

TMCHS 

@Minot

@Bismarck High

Williston

BISMARCK ROT

@Jamestown

Valley City

@Beulah Meet

@Century

Mandan

@GF Duals

@Lee Wolf Inv.

DICKINSON

@W Region Meet

@Class A Meet







10th

31-43L

20th

18-60L

6-67L

9-65L

41-38W

21st

30-40L

24-53L

2nd

6-72L

21-57L

LL

11th

21-52L

9th

14th







--

0-1

--

0-2

​0-3

​0-4

​1-4

​--

1-5

​1-6

​--

​1-7

​1-8

​1-10

​--

​1-11

​--

​--







Home games in All CAPS