The official site of the Western Dakota Association

Mandan Braves Boys' Tennis

​​​​​​​​Proud Sponsors of

Mandan Athletics and the WDA

2017 Varsity Schedule/Results

WF Sheyenne 5, Mandan 0 (nc)

Sept. 16, 2017, 10:15 p.m. CT
Mandan Middle School Courts, Mandan, N.D.

Singles:
1. Tanner Hanson, WFS, over Ben Gartner, 6-1, 6-4; 2. Cameron Cook, WFS, over Trevor Elija, 6-1, 6-0; 3. Jonah Stevenson, WFS, over Brady Helbling, 6-2, 3-6, 10-8
Doubles: 1. Kamden Baer-Kyle Toy, WFS, over David Hoffman-Braden Ressler, 6-2, 6-2; 2. Dylan Gagner-Kamden Coles, WFS, over Coby Wolf-Kalob Zacha, 6-0, 6-3
Notes: Mandan is 0-3 against EDC foes this season…A
Records: WF Sheyenne 9-2 Overall; 1-1 EDC; Mandan, 1-8 Overall; 1-1 WDA

Century 6, Mandan 1

Sept. 12, 4:15 p.m. CT
Mandan Middle School Courts, Mandan, N.D.

Singles:
1. Mason Pitcher, C, over Coby Wolf, 6-2, 6-1; 2. Bryce Everson, C, over Braden Ressler, 6-1, 6-1; 3. Korey Rennich, C, over Brady Helbliing, 6-3, 6-2; 4. Evan Dramko, C, over Kalob Zacha, 6-0, 6-1
Doubles: 1. Ben Garner-Kamdin Sedivec, M, over Jackson Data-Andrew Peterson, 6-2, 7-5; 2. Ben Striebel-Caleb Wanner, C, over David Hoffman-Trevor Elija, 7-6 (3), 5-7; 6-2; 3. Nate Maustad-Conner Stockert, C, over Keaton Pritchett-Ryan Ulrich, 6-1, 3-6, 6-1
Notes: Century won all four singles matches…Mandan won at No. 1 doubles…This was the second meeting of the season.
Records: Century, 4-6 Overall; 1-0 WDA; Mandan, 1-7 Overall; 1-0 WDA

Mandan 9, Bismarck High 0
Sept. 5, 2017, 4:15 p.m. CT
Mandan Middle School Courts, Mandan, N.D.

Singles:
1. Ben Gartner, M, Noah Fettig, 6-0, 6-2; 2. David Hoffman, M, over Lucas Schell, 5-7, 6-2, 6-2; 3. Kamdin Sedivec, M, over Calvin Karalus, 6-1, 6-4; 3. Coby Wolf, M, over Tyler Olson, 6-2, 6-1; 4. Trevor Elijah, M, over Adam Vasichek, 6-1, 6-0; 6. Braden Ressler, M, over Isaiah Koch, 6-2, 6-3
Doubles: 1. Gartner-Sedivec, M, over Schell-Karalus, 6-2, 6-2; 2. Hoffman-Ressler, M, over Fettig-Olson, 6-1, 6-2; 3. Wolf-Elijah, M, over Koch-Makai Ogoshi, 4-6, 6-3, 6-3
Notes: Two matches went three sets…It was BHS’ first conference dual.
Records: Bismarck High, 0-2 Overall; 0-1 WDA; Mandan, 1-4 Overall; 1-1 WDA

West Region Individual Tournament
Oct. 6-7 2017, 10 a.m., Bismarck, N.D.
Bismarck, N.D.

Singles Tournament
State Qualifier Seeds:
1. M. Janes, Legacy; 2. B. Moylan, Legacy; 3. Connor Mullowney, Jamestown; 4. Charlie Wentz, Minot; 5. Baylee Hatlewick, Jamestown; 6. Matt Richter, Williston; 7. Rory Taney, Minot; 8. Sean Joyce, Legacy

First Round
Brady Helbing, Mandan, over Tyler Olson, BHS, 6-2, 6-4
Peyton Huss, Minot, over Mason Haugenoe, Williston, 6-3, 6-1
Ryder Pringle, Jamestown, over Makai Ogoshi, BHS, 6-1, 6-2
Jackson Data, Century, over Trevor Elija, Mandan, 6-2, 6-4
Korey Rennich, Century over Parker Rude, Williston, 6-4, 6-4
Matt Richter, Williston, over Andrew Peterson, Century, 6-0, 6-4

First Round
Michael Janes, Legacy, over Rory Taney, Minot, 6-0, 6-0
Sean Joyce, Legacy, over B. Helbling, Mandan, 6-1, 6-0
Baylee Hatlewick, Jamestown, over P. Huss, Minot, 6-2, 4-6, 6-0
Charlie Wentz, Minot, over R. Pringle, Jamestown, 6-2, 6-0
Matt Richter, Williston, over Andrew Peterson, Century, 6-0, 6-4
Ben Gartner, Mandan, over K. Rennich, Century, 6-2, 6-1
Bradley Moylan, Legacy, over Noah Fettig, BHS, 6-0, 6-2
Consolation
A Peterson, Century, over T. Olson, BHS, 6-4, 6-1
K. Rennich, Century, over M. Haugenoe, Williston, 6-0, 6-0
N. Fettig, BHS, over M. Ogoshi, BHS, 6-0, 7-6 (3)
R. Taney, Minot, over T. Elijah, Mandan, 6-1, 6-0
P. Huss, Minot, over P. Rude, Williston, 7-5, 2-6, 6-4

Consolation Round 2
R. Pringle, Jamestown, over P. Huss, 6-2, 6-2
R. Taney, Minot, over B. Helbling, Mandan, 6-2, 6-3
K. Rennich, Century, over N. Fettig, 7-5, 6-0
A. Peterson, Century, over J. Data, Century, 6-4, 6-1

Consolation Round 3
B. Hatlewick, Jamestown, over S. Joyce, Legacy, 6-3, 6-3
M. Richter, Williston, over R. Taney, Minot, 7-6, 6-4

Quarterfinals
M. Janes, Legacy, over S. Joyce, Legacy, 6-1, 6-1
C. Wentz, Minot, over B. Hatlewick, Jamestown, 6-1, 4-6, 6-2
C. Mullowney, Jamestown, over M. Richter, Williston, 6-2, 6-1
B. Moylan Legacy, over B. Gartner, Mandan, 6-1, 6-3

Semifinals
M. Janes, Legacy, over C. Wentz, Minot, 6-1, 6-0
B. Moylan, Legacy, over C. Mullowney, Jamestown, 1-6 6-1, 6-0
Seventh Place
R. Taney, Minot, over S. Joyce, Legacy, 6-3, 6-4
Fifth Place
B. Hatlewick, Jamestown, over M. Richter, 3-6, 6-4, 6-1
Third Place
C. Mullowney, Jamestown, over C. Wentz, Minot, 6-3, 5-7, 6-0
Championship
M. Janes, Legacy, over B. Moylan, Legacy, 6-0, 6-0

Doubles Tournament
State Qualifier Seeds:
1. Ronak Kumar-Mason Pitcher, Century; 2. Connor Templeton-Mason Diehl, Minot; 3. Joe Wegner-Robert Modin, Legacy; 4. Rhys Enget-P. Krom, Williston; 5. Cole Bennion-Ryder Lunzman, Jamestown; 6. Bryce Everson-Colton Schulte, Century; 7. Paxton Miller-Jay Moylan, Legacy; 8. Lucas Schell-Calvin Karalus, Bismarck High

First Round
Bryce Everson-Colton Schulte, Century, over Lucas Schell-Calvin Karalus, BHS, 6-2, 6-2
Paxton Miller-Jay Moylan, Legacy, over Zach Diehl-Gage Jaeger, Minot, 6-3, 7-6 (3)
Joe Wegner-Robert Modin, Legacy, over Matt Jorgenson-Larry Smith, Williston, 6-2, 6-1
Rhys Enget-Parker Krom, Williston, over Adam Vasichek-Isaiah Koch, BHS, 6-0-6-0
Cole Bennion-Ryder Lunzman, Jamestown, Coby Wolf-Braden Ressler, 6-2, 6-1
Isaac Mimong-Kaden Williams, Jamestown, over David Hoffman-Kamdin Sedivec, Mandan, 2-6, 6-3, 7-6 (5)

Quarterfinals
Ronak Kumar-Mason Pitcher, Century, over B. Everson-C. Schulte, 6-1, 6-3
J. Wegner-Robert Modin, Legacy, over P. Miller-J. Moylan, 6-1, 6-1
R. Enget-P. Krom, Williston, over C. Bennion-R. Lunzman, 6-2, 6-1
C. Templeton-M. Diehl, Minot, over I. Mimong-K. Williams, Jamestown, 6-4, 6-0
Semifinals
R. Kumar-M. Pitcher, Century, over J. Wegner-R. Modin, Legacy, 7-6 (4), 6-2
C. Templeton-M. Diel, Minot, over R. Enget-P. Krom, 6-4, 6-1
Consolation Round 1
Z. Diehl-G. Jaeger, Minot, over M. Jorgenson-L. Smith, Willilston, 6-4, 6-4
C. Wolf-B. Ressler, Mandan, over A. Vasichek-I. Koch, BHS, 2-6, 6-4, 6-2
Consolation Round 2
L. Schell-C. Karalus, BHS, over I. Mimong-K. Williams, Jamestown, 6-4, 3-6, 6-1
C. Bennion-R. Lunzman, Jamestown, over Z. Diehl-G. Jaeger, Minot, 6-4, 6-4
P. Miller-J. Moylan, Legacy, over C. Wolf-B. Ressler, Mandan, 2-6, 6-4, 6-2
B. Everson-C. Schulte, Century, over D. Hoffman-K. Sedivec, Mandan, 6-1, 6-2
Seventh Place
P. Miller-J. Moylan, Legacy, over L. Schell-Calvin-Karalus, BHS, 6-2, 4-6, 6-1
Fifth Place
C. Bennion-R. Lunzman, Jamestown over B. Everson-C. Schulte, Century, 2-6, 7-6 (9), 6-4
Third Place
J. Wegner-R. Modin, Legacy, over R. Enget-P. Krom, Williston, 7-6 (4), 6-2
Championship
R. Kumar-M. Pitcher, Century, over C. Templeton-M. Diehl, Minot, 6-4, 6-1
Notes:
Legacy led the way with five singles/doubles players earning all-WDA honors...Century's Dan Keith is coach of the year...Ronak Kumar, Century; Bradley Moylan, Legacy; Charie Wentz, Minot; Connor Mullowney, Jamestown are region athlete of the year nominees

Legacy 9, Mandan 0
Sept. 19, 2017 4:15 p.m.
Tom O’Leary Courts, Bismarck, N.D.

Singles:
1. Michael Janes, L, over Ben Gartner, 6-1, 6-0; 2. Bradley Moylan, L, over David Hoffman, 6-0, 6-0; 3. Joe Wegner, L, over Kamdin Sedivec, 6-0, 6-3; 4. Sean Joyce, L, over Coby Wolf, 6-2, 6-0; 5. Robert Modin, L, over Trevor Elijah, 6-0, 6-0; 6. Paxton Miller, L, over Braden Ressler, 6-1, 7-5
Doubles: 1. M. Janes-B. Moylan, L, over B. Gartner-K. Sedivec, 6-2, 6-0; 2. S. Joyce-R. Modin, L, over D. Hoffman-B. Ressler, 6-3, 6-1; 3. J. Wegner-P. Miller, L, over T. Elijah-Brady Helbling, 6-2, 6-2
Notes: Legacy won all nine matches in straight sets and won its third WDA dual of the season.
Records: Mandan, 2-9 Overall; 1-2 WDA; Legacy, 10-5 Overall; 3-1 WDA


2017 Schedule

Date/Time
Opponent
W/L
Score
Record
Aug. 25 / 10:30 a.m.
Williston, Minot, Jamestown (nc)
LL
1-4, 0-5, 0-5
0-3
Aug. 26/9 a.m.
Minot Round Robin

6th

Aug. 29/4:15 p.m.
@Century
L
1-8
0-4
Sept. 5/4:15 p.m.
BISMARCK HIGH
W
9-0
1-4
Sept. 8/11 a.m.
@Valley City, Fargo Davies (nc)
LL
1-4, 0-5
1-6
Sept. .9/9 a.m.
WF Sheyenne Invite

T15th

Sept. 12/4:15 p.m.
CENTURY (nc)
L
1-6
1-7
Sept. 16/10:15 p.m.
WF SHEYENNE (nc)
L
0-5
1-8
Sept. 18/4:15 p.m.
@Bismarck High (nc)
W
4-1
2-8
Sept. 19/4:15 p.m.
@Legacy
L
0-9
2-9
Sept. 21/4:15 p.m.
JAMESTOWN
L
0-9
2-10
Sept. 29/4 p.m.
@Williston
L
0-9
2-11
Sept. 30/12 noon
@Minot
L
0-9
2-12
Oct. 5/10 a.m.
#Century
L
1-4L
2-13
Oct. 5/1 p.m.
%Bismarck High
W
4-1
3-13
Oct. 5/4 p.m.
%%Jamestown
L
1-4
3-14































Team Leaders (As of Sept. 25)

Singles Wins: 2, Kamdin Sedivec

Doubles Wins: C. Wolf-T. Elijah; B. Gartner-K. Sedivec; D. Hoffman-B. Ressler


(WDA dual matches)


West Region Dual Tournament
Oct. 5, 2017, 10 a.m., Bismarck, N.D.

Quarterfinals
Century 4, Mandan 1
Singles:
Ronak Kumar, C, over Coby Wolf, 6-1, 6-0; 2. Mason Pitcher, C, over Trevor Elijah, 6-0, 6-0; 3. Bryce Everson, C, over Brady Helbling, 6-2, 6-1
Doubles: Ben Gartner-Kamdin Sedivec, M, over Jackson Data-Christian Spencer, 6-2, 6-3; 2. Andrew Peterson-Colton Schulte, C, over David Hoffman-Braden Ressler, 4-6, 6-0, 6-1

Loser-out
Mandan 4, Bismarck High 1   

Singles: Ben Gartner, M, over Noah Fettig, 6-3, 6-1; 2. Lucas Schell, B, over Kamdin Sedivec, 6-4, 6-3; 3. Brady Helbling, M, over Calvin Karalus, 6-2, 6-3
Doubles: 1. David Hoffman-Coby Wolf, M, over Tyler Olson-Makai Ogoshi, 6-1, 6-2; 2. Trevor Elijah-Braden Ressler, M, over Isiah Koch-Adam Vasichek, 6-3, 6-2

Jamestown 4, Mandan 1
Singles:
1. Connor Mullowney, J, over Trevor Elijah, 6-0, 6-0; 2. Baylee Hatlewick, J, over Braden Ressler, 6-0,6 -0; 3. Ryder Lunzman, J, over Brady Helbling, 6-2, 6-0
Doubles: 1. Ben Gartner-Kamdin Sedivec, M, over Cole Bennion-Ryder Pringle, 7-5, 7-5; 2. Isaac Mimong-Kaden Williams, J, over Davis Hoffman-Coby Wolf, 6-3, 6-3
Notes: Legacy, Minot, Century and Jamestown qualified for the state dual tournament…Legacy won its third straight West Region dual tournament…Jamestown qualified for a third straight year.

Century 8, Mandan 1

Aug. 29, 2017, 4:15 p.m. CT
Sertoma Courts, Bismarck, N.D.

Singles:
1. Ronak Kumar, C, over Ben Gartner, 6-3, 6-3; 2. Mason Pitcher, C, over David Hoffman, 6-1, 6-0; 3. Kamdin Sedivec, M, over Bryce Everson, 6-4, 3-6, 6-3; 4. Korey Rennich, C, over Colby Wolf, 6-1, 6-1; 5. Jackson Data, C, over Trevor Elijah, 6-2, 3-6, 6-1; 6. Evan Dramko, C, over Braden Ressler, 6-1, 6-4
Doubles: 1. Kumar-Everson, C, over Gartner-Sedivec, 6-0, 7-6; 2. Pitcher-Andrew Peterson, C, over Hoffman-Elijah, 6-1, 6-2; 3. Rennich-Data, C, over Wolf-Ressler, 6-3, 6-2
Notes: It was the WDA dual opener for both teams…Century went 5-1 in singles matces…The win was the Patriots’ first of the season.
Records: Mandan, 0-3 Overall; 0-1 WDA; Century, 1-3 Overall; 1-0 WDA

Previous Match:Neutral

Oct. 6-7

West Region Individual Tournament





Mandan 4, Bismarck High 1 (nc)
Sept. 18, 2017, 4:15 p.m. CT
Tom O'Leary Courts, Bismarck, N.D.

Singles:
1. David Hoffman, M, over Noah Fettig, 6-4, 6-2; 2. Kamdin Sedivec, M, over Lucas Schell, 7-5, 7-6 (9-7); 3. Calvin Karalus, B, over Coby Wolf, 6-4, 4-6, 6-2
Doubles: 1. Ben Gartner-Braden Ressler, M, over Tyler Olson-Jace Klesser, 6-0, 6-1; 2. Trevor Elijah-Brody Helbling, M, over Isaiah Koch-Adam Vasichek, 6-2, 6-2
Notes: The match did not count in the WDA standings…Bismarck High’s Calvin Karlaus picked up the Demons’ first singles win.
Records:  Mandan, 2-8 Overall; 1-1 WDA; Bismarck High, 0-8 Overall; 0-4 WDA


​​Overall: 3-14 / Conference: 1-5      Home: 1-3 / Away: 1-6 / Neutral: 1-5


Minot Duals
Aug. 25, 2017
Hammond Park, Minot, N.D.


Williston 4, Mandan 1
Singles:
Ben Gartner, M, over Rhys Enget, 7-6 (2), 2-6, 6-4; 2. Matt Richter, W, over Trevor Elijah, 6-0, 6-2; 3. Parker Rude, W, over Brady Helbling, 4-6, 6-1, 6-0
Doubles: 1. Matt Jorgenson-Hayden Kemp, W, over David Hoffman-Kamdin Sedivec, 6-3, 3-6, 7-6 (5); 2. Mason Haugenoe-Cole Haskins W, over Coby Wolf-Braden Ressler, 7-6 (4), 6-1
Notes: The match was part of the Minot non-conference dual series
Records: Mandan, 0-1 Overall; 0-0 WDA; Williston, 1-0 Overall; 0-0 WDA

Minot 5, Mandan 0
Singles:
1. Connor Templeton, Min., over Ben Gartner, 7-6 (4), 6-1; 2. Mason Diehl, Min., over David Hoffman, 6-3, 6-0; 3. Zach Diehl, Min., over Kamdin Sedivec, 6-4, 6-1
Doubles: 1. Charlie Wentz-Peyton Huss, Min., over Coby Wolf-Braden Ressler, 6-1, 6-2; 2. Gage Jaeger-Rory Taney, Min., over Trevor Elijah-Brady Helbling, 6-2, 6-3
Notes: The match was part of the Minot non-conference dual series
Records: Mandan, 0-2 Overall; 0-0 WDA; Minot, 2-0 Overall; 0-0 WDA

Jamestown 5, Mandan 0
Singles:
1. Connor Mullowney, J, over Coby Wolf, 6-1, 6-0; 2. Ryder Pringle, J, over Trevor Elijah, 6-0, 6-0; 3. Baylee Hatlewick, J, over Braden Ressler, 6-1, 6-1
Doubles: 1. Cole Bennion-Ryder Lunzman, J, over Ben Gartner-David Hoffman, 6-3, 7-6 (7); 2. Isaac Mimong-Caden Williams, J, over Kamdin Sedivec-Brady Helbling, 7-5, 7-6 (6)
Notes: The match was part of the Minot non-conference dual series
Records: Jamestown, 2-1 Overall; 0-0 WDA; Mandan, 0-3 Overall; 0-0 WDA


2017 Record​​

Williston 9, Mandan 0
Sept. 29, 2017 4:15 p.m. CT
Davidson Courts, Williston, N.D.

Singles:
1. Matt Richter, W, over Ben Gartner, 6-3, 6-4; 2. Parker Krom, W, over Kamden Sedivec, 6-3, 6-3; 3. Hayden Kemp, W, over Coby Wolf, 6-0, 6-1; 4. Matt Jorgenson, W, over Trevor Elijah, 6-4, 6-1; 5. Parker Rude, W, over Braden Ressler, 7-5, 6-2; 6. Jacob Donner, W, over Brady Helbling, 6-2, 7-5
Doubles: 1. Rhys Enget-P. Krom, W, over B. Gartner-K. Sedivec, 7-5, 6-2; 2. M. Richter-H. Kemp, W, over C. Wolf-B. Ressler, 6-2, 6-0; 3. M. Jorgenson-P. Rude, W, over T. Elijah-B. Helbling, 6-1, 6-2

Notes: Williston won its second match of the season over Mandan.
Records: Mandan, 2-11 Overall; 1-4 WDA;  Williston, 7-6 Overall; 3-2 WDA

Minot 9, Mandan 0
Sept. 30, 2017, 12 noon. CT
Hammond Park, Minot, N.D.

Singles:
1. Connor Templeton, Min., over Ben Gartner, 6-3, 6-0; 2. Mason Diehl, Min., over Kamdin Sedivec, 6-2, 6-0; 3. Charlie Wentz, Min., over Coby Wolf, 6-0, 6-0; 4. Peyton Huss, Min., over Trevor Elijah, 6-2, 6-2; 5. Zach Diehl, Min., over Braden Ressler, 6-1, 6-4; 6. Rory Taney, Min., over Brady Helbling, 6-3, 6-0
Doubles: 1. C. Templeton-C. Wentz, Min., over B. Gartner-K. Sedivec, 7-5, 6-2; 2. M. Diehl-Z. Diehl, Min., over. C. Wolf-B. Ressler, 6-0, 6-3; 3. P. Huss-Gage Jaeger, Min., over T. Elijah-B. Helbling, 6-0, 6-0
Notes: Minot clinched a share of the WDA title and earned the No. 1 seed at the West Region Dual Tournament with the win…Conditions were cold and breezy.
Records: Mandan, 2-11 Overall; 1-5 WDA; Minot, 11-3 Overall; 5-1 WDA

East-West Crossover
Sept. 8, 2017, 11:15 a.m. CT
Valley City, N.D.. Fargo, N.D.

Valley City 4, Mandan 1
Singles:
1. Riley Miller, VC, over Ben Gartner, 6-3, 6-4; 2. Collin White, VC, over Trevor Elija, 6-2, 6-1; 3. Zach Baumgartner, VC, over Brady Helbling, 6-2, 6-1
Doubles: 1. David Hoffman-Kamdin Sedivec, M, over Liam Williams-Jack Ingstad, 7-6 (3), 6-3; 2. Blake Triebold-Austin Rogelstad, VC, over Coby Wolf-Braden Ressler, 6-0, 6-1
Records: Mandan, 1-5 Overall; 1-1 WDA

Fargo Davies 5, Mandan 0
Singles: 
1. Kareem Kamel, FD, over David Hoffman, 6-1, 6-1; 2. Tre Johnson, FD, over Kamdin Sedivec, 6-2, 7-6 (3); 3. Aron Hailovic, FD, over Coby Wolf, 6-3, 6-1
Doubles: 1. Jace Wanzek-Drew Fleming, FD, over Ben Gartner-Brady Helbling, 6-1, 6-3; 2. Jacob Rieth-John Wuitschick, FD, over Trevor Elijah-Braden Resser, 6-1, 6-1
Records: Mandan, 1-6  Overall; 1-1 WDA

Jamestown 9, Mandan 0
Sept. 21, 2017 4:15 p.m. CT
Mandan Middle School Courts, Mandan, N.D.

Singles:
1. Connor Mullowney, J, over Ben Gartner, 6-1, 6-1; 2. Baylee Hatlewick, J, over David Hoffman, 6- 6-2; 3. Cole Bennion, J over Kamdin Sedivec, 6-2, 6-3; 4. Ryder Lunzman, J, over Coby Wolf, 6-2, 6-1; 5. Kaden Williams, J, over Trevor Elijah, 6-1, 6-4; 6. Isaac Mimong, J, over Braden Ressler, 6-1, 6-1
Doubles: 1. C. Mullowney-B. Hatlewick, J, over Hoffman-Sedivec, 6-4, 6-2; 2. C. Bennion-R. Lunzman, J, over B. Gartner-B. Ressler, 6-2, 6-3; 3. K. Williams-I. Mimong, J, over T. Elijah-Brady Helbling, 7-5, 6-0
Notes: Jamestown is 2-0 against Mandan this season…All nine matches were completed in straight sets.
Records: Jamestown, 7-4 Overall; 2-2 WDA; Mandan, 2-10 Overall; 1-3 WDA

Head Coach: Paul Christen

Assistant: Kevin Allan

2016 Season: 3-14 Overall; 1-5 WDA (6th)

2016 West Region Tournament: Did Not Place

WDA championships: None

State championships: None

Home Court: Mandan Middle School Courts

Mandan official athletic website

WDA Year-by-Year Results

WDA Tennis Main Page