The official site of the Western Dakota Association

West Region Dual Tournament
May 25, 2017, 10:30 a.m. CT
Hammond Park, Minot, N.D.

Quarterfinals
Williston 3, Mandan 2
Singles:
1. Bethanie Pippin, W, over Elizabeth Felderman, 6-4, 7-5; 2. Jocci Lysne, W, over Breanna Helbing, 6-1, 6-0; 3. Vanessa Monsalve, W, over Kate Kesler, 6-2, 6-1
Doubles: 1. Caitlyn Hunter-Jenna Albert, W, over Emily Tweten-Lizzie Allan, 6-1, 7-5; 2.  over Mckenna Vogel-Kylie Wieland, 6-2, 2-6, 6-2
Notes: Williston won two of three events in singles and the teams’ split the doubles.

Loser-out
Jamestown 3, Mandan 2
Singles:
1. E. Felderman, M, over M. Larson, 6-2, 6-0; 2. K. Vogel, M, over S. Montoya, 6-2, 7-5; 3. C. Peterson, J, over L. Allan, 5-7, 6-2, 6-3
Doubles: 1. K. Mullowney-P. Hoggarth, J, over E. Tweten-K. Wieland, 6-1, 6-3; 2. M. Pringle-J. Schultz, J, over B. Helbling-K. Keler, 7-6, 3-6, 6-1
Notes: Jamestown advanced to a state qualifying match while Mandan ended its season.

Records: Mandan, 6-9 Overall; 3-5 WDA



 

Individual Singles/Doubles Stats

Player

W
L

K. Vogel

E. Felderman

L. Allan

E. Tweten

B. Helbling

C. Peterson

K. Wieland

A. Kesler

K. Kesler

Felderman-E. Tweten

Helbling-Kesler

Felderman-Vogel

Felderman- Kesler

Vogel-Kesler

Vogel-K. Wieland

Allan-Helbling

Tweten-Vogel

M. Heidt-N. Mosbrucker

Allan-Kesler

Felderman-Allan

Tweten-Wieland
































5

5

4

3

3

2

0

0

0

4

2

1

1

1

2

0

0

0

0

0

0
































3

3

3

5

5

0

2

1

4

1

2

0

0

0

1

1

1

1

1

1

2





































Records are only for WDA matche

On Deck: 2017 season complete


Mandan 7, St. Mary's 2
April 18, 2017, 4:15 p.m. CT
Mandan Middle School, Mandan, N.D.

Singles: 1. Elizabeth Felderman, M, over Emily Bichler, 6-4, 6-3; 2. Lauren Botsford, SM, over Emily Tweten, 6-1, 6-3; 3. Kenna Vogel, M, over Mallory Donlin, 6-0, 6-1; 4. Lizzie Allan, M, over Jenna Stiegelmeier, 6-4, 6-0; 5. Anna Braun, SM, over Kylie Wieland, 6-4, 7-5; 6. Breanna Helbling, M, over Hannah Tibor, 6-4, 4-6, 6-4
Doubles: 1. Felderman-Tweten, M, over Bichler-Botsford, 7-5, 6-2; 2. Vogel-Wieland, M, over Donlin-Stiegelmeier, 6-4, 4-6, 6-4; 3. Allan-Helbling, M, over Braun-Tibor, 6-3, 6-1
Notes: This was the season-opening WDA match for both teams…Two matches needed three sets to decide…Mandan won all three doubles matches.
Records: St. Mary’s, 0-1 Overall; 0-1 WDA; Mandan, 2-0 Overall; 1-0 WDA




2017 Varsity Schedule/Results

ND State Individual Tournament
June 2-3, 2017
Choice Health and Fitness Center, Grand Forks, N.D.

Singles Division
Champion
Monti Knewtson, WF Sheyenne, over Shaelyn Johnson, GFRR, 7-5, 6-1
Third Place
Preeti Chemiti, WF Sheyenne, over Jamie Stoppler, Century, 6-0, 6-0
Fifth Place
Mimi Gu, WF Sheyenne, over Raquel Egge, 6-1, 6-1

Mandan results
Elizabeth Felderman, 2-2, DNP
Kenna Vogel, 0-2, DNP


Doubles Division
Championship:
Johnson-Anderson, GFRR, over Reagan Ingstad-Cali Halgrimson, Valley City, 6-2, 6-3
Third Place:
Bethanie Pippin-Jocci Lysne, Williston, over Pooja Chemiti-Annie McIntosh, WF Sheyenne, 6-3, 6-3
Fifth Place:
Emily Bichler-Lauren Botsford, St. Mary’s, over Isabel Thiner-Claire Johnson, Fargo South, 6-3, 6-1


DNP: Did Not Place

Notes:
Century’s Jamie Stoppler was the top WDA singles finisher, placing fourth; Williston doubles Bethanie Pippin-Jocci Lysne finished third to lead all WDA teams.

​​​​​​​​Proud Sponsors of

Mandan Athletics and the WDA

Head Coach: Megan Hanson and Paul Christen
Assistant Coaches: Kathryn Neubauer

2016 Finish: 12-7 Overall; 5-3 WDA (3rd)

2016 West Region Finish: 3rd

2016 ND State Tournament Finish: Did Not Place

WDA championships: 1 (1978)

State championships: 1 (1966)

Home Court: Mandan Middle School Courts

Mandan athletic website

WDA Tennis Main Page


Mandan 6,

Dickinson 3
May 4, 2017, 5:15 p.m. CT
Dickinson High School Courts, Dickinson, N.D.


Singles:
1. Elizabeth Felderman, M, over Katie Riely, 6-1, 6-1; 2. Emily Tweten, M, over Halie Karlen, 6-2, 6-3; 3. McKenna Vogel, M, over Cora Knipp, 6-3, 6-2; 4. Marcail Allderings, D, over Elizabeth Allen, 6-0, 6-0; 5. Breanna Helbling, M, over Alexa Cofer, 6-4, 6-3; 6. Jaida Harden, D, over Anne Kesler, 3-6, 6-1, 6-1
Doubles: 1. Felderman-Tweten, M, over Riely-Allderdings, 6-2, 6-3; 2. Vogel-Kesler, M, over Karlen-Cofer, 7-6, 7-6; 3. Knipp-Harden, D, over a Mandan team, 6-3, 6-2
Notes: Mandan won its third straight match while the loss by Dickinson snapped its two-match win streak.
Records: Mandan, 5-1 Overall; 3-1 WDA; Dickinson, 2-4 Overall; 1-4 WDA



Legacy 5, Mandan 4
May 15, 2017, 4:15 p.m. CT
Tom O'Leary Courts, Bismarck, N.D.

Singles:
1. Elizabeth Felderman, M, over Abby McPherson, 7-6, 6-2; 2. Brianna Metzger, L, over Emily Tweten, 6-4, 6-2; 3. Kenna Vogel, M, over Hannah Felt, 6-0, 6-0; 4. Lizzie Allan, M, over Karissa Albaugh, 6-0, 6-2; 5. Sierra Knoll, L, over Breanna Helbling, 7-5, 6-3; 6. Alexi Ness, L, over Kate Kesler, 1,6, 7-6, 7-6.
Doubles: 1. Felderman-Tweten. M, over Metzger-Felt, 7-6, 6-1; 2. McPherson-Camaryn Beasley, L, over Allan-K. Kesler, 4-6, 6-4, 6-4; 3. Albaugh-Ness, L, over Helbling-Anne Kesler, 1-6, 7-6, 6-4
Notes: Two matches went three sets (both won by Legacy)…Legacy has won three of its last four matches.
Records: Mandan, 6-5 Overall; 3-3WDA; Legacy, 6-7 Overall; 4-4 WDA



Mandan 7, W Fargo 2 (nc)
April 28, 2017, 12:30 p.m. CT
Middle School Courts, Mandan, N.D.

Singles:
1. Elizabeth Felderman, M, over Grace Faiman, 6-2, 6-0; 2. Emily Tweten, M, over Izzy Nankivel, 6-4, 4-6, 6-2; 3. McKenna Vogel, M, over Tiffany Kindem, 6-1, 6-1; 4. Lissie Allan, M, over Chloe Stone, 6-1, 6-2; 5. Karley Warner, WF, over Kylie Wieland, 7-5, 6-3; 6. Breanna Helbling, M, over Paige Kraft, 6-0, 6-2
Doubles: 1. Tweten-Vogel, M, over Faiman-Nankivel, 6-4, 6-4; 2. Felderman-Allan, M, over Stoner-Warner, 6-2, 6-2; 3. Kindem-Reet Goyal, WF, over Wieland-Helbling, 7-6 (6), 6-4
Notes: Mandan won five of six singles matches.
Records: Mandan, 3-1 Overall; 1-1 WDA


Bismarck High 6, Mandan 3
May 9, 2017, 4:15 p.m. CT
Tom O’Leary Courts, Bismarck, N.D.

Singles:
1. Lauryn Andre, BHS, over Elizabeth Felderman, 6-4, 4-6, 6-4; 2. Taylor Richter, BHS, over Emily Tweten 7-6 (1), 6-1; 3. Skyler LaFave, BHS, over Kenna Vogel 7-6 (4), 1-6, 6-3; 4. Lizzie Allan, Man., over Sydney Helgeson 6-1, 7-5; 5. Delaney Scanson, BHS, over Breanna Helbling 6-2, 6-2; 6. Morgan Fisher, BHS, over Kate Kesler 6-3, 6-0
Doubles: 1. Andre-Richter, BHS, over Felderman-Tweten 6-3, 6-4; 2. Vogel-Kylie Wieland, Man., over LaFave-Helgeson 6-4, 6-7 (4), 6-3; 3. Helbling-Kesler, Man., over Scanson-Fisher 6-3, 3-6, 6-3
Notes: Four matches needed three sets to decide (Each team won two).
Records: Mandan, Bismarck High, 5-4 Overall; 4-3 WDA


Previous matches: Away

June 2-3

ND State Individual Tournament



​​​​Overall: 6-9 / WDA: 3-5    Home: 3-2 / Away: 3-5 / Neutral: 0-2


Team Leaders 





WF Sheyenne 9,

Mandan 0(nc)
May 6, 2017, 9 a.m. CT
Middle School Courts, Mandan, N.D.
 
Singles: 1. Monti Knewtson, WFS, over Elizabeth Feldermann 6-0, 6-1; 2. Preeti Chemiti, WFS, over. Emily Tweten 6-2, 6-2; 3. Pooja Chemiti, WFS, over Kenna Vogel 6-1, 6-0; 4. Mimi Gu, WFS, over Lizzie Allan 6-2, 6-4; 5. Annie McIntosh, WFS, over Breanna Helbling 6-2, 6-4; 6. Miranda Sommerfeld, WDS, over Kate Kesler 6-2, 6-3.
Doubles: 1. Knewtson-P.Chemiti, WFS, over Felderman-Tweten 6-0, 6-0; 2. P.Chemiti-McIntosh, WFS, over Anne Kesler-Helbling 6-0, 6-0; 3. Gu-Liv Dobinz, WFS, over K.Kesler-Kylie Wieland 7-4, 7-6 (3)
Notes: Mandan is now 1-1 in non-conference matches...WF Sheyenne improved to 8-0
Records: WF Sheyenne, 8-0 Overall; 4-0 EDC; Mandan, 5-2 Overall; 3-1 WDA



West Region Individual Tournament
May 26-27, 2017, 9 a.m. CT
Hammond Park, Minot, N.D.

Singles

First Round
Raquel Egge, Min, Bye; Katie Pitcher, Cen, over Marcail Allerdings, Dick, 6-4, 6-2. Sophia Rose, Will, over Medora Pringle, J, 6-1, 6-2; Haya Dodin, Min, over Courtney Peterson, J, 6-3, 7-5; Abby McPherson, Leg, Bye; Miranda Barraza, Will, over Emily Sauvageau, Cen, 6-2, 6-4; Skyler LaFave, Bis, over Emma Dazell, Dick, 6-3, 6-2; Elizabeth Felderman, Man, Bye; Jamie Stoppler, Cen, Bye; Lizzie Allanm Man, def. Anna Braun, SM, 7-5, 6-0; Vanessa Monsalve, Will, over Jess Schultz, J, 6-4, 6-4; Taylor Richter, Bis, over Hannah Tibor, SM, 6-0, 6-0; Brianna Metzger, Leg, over Katie Riley, Dick, 6-4, 6-0; Kenna Vogel, Man, def. Sierra Knoll, Leg, 6-1, 6-1; Taylor Mattson, Min, def. Maria Fleck, SM, 6-2, 6-1; Lauryn Andre, Bis, Bye.
Second round
Egge, Min, over Pitcher, Cen, 6-0, 6-0; Dodin, Min, over Rose, Will, 6-0, 6-0; McPherson, Leg, over Barraza, Will, 6-0, 6-3; Felderman, Man, over LaFave, Bis, 6-3, 6-4; Stoppler, Cen, over Allan, Man, 6-2, 6-1; Richter, Bis, over Monsalve, Will, 6-3, 6-1; Vogel, Man, over Metzger, Leg, 6-3, 6-4; Andre, Bis, over Mattson, Min, 6-0, 6-2.
Quarterfinals
Egge, Min, over. Dodin, Min, 6-1, 6-3; Felderman, Man, over McPherson, Leg, 7-5, 6-4; Stoppler, Cen, over Richter, Bis, 6-0, 6-0; Andre, Bis, over Mattson, Min, 6-0, 6-2
Semifinals
Raquel Egge, Minot, over Elizabeth Felderman, Mandan, 4-6, 7-6 (5), 6-4; Jamie Stoppler, Century, over Lauryn Andre, Bis, 6-2, 6-0
Championship
Jamie Stoppler, Century, over Raquel Egge, Minot, 6-0, 6-1
Third Place
Lauryn Andre, BHS, over Elizabeth Felderman, Mandan, 6-4, 6-3
Consolation First round
Peterson, J, over Pringle, J, 6-1, 6-0; Tibor, SM, over Schultz, J, 6-3, 7-6; Knoll, Leg, over Riley, Dick, 6-4, 6-4.
Second round
Allan, Man, over Allerdings, Dick, 6-3, 6-0; Peterson, J, over Monsalve, Will, 7-5, 6-2; Metzger, Leg, over Savageau, Cen, 6-3, 6-3; Mattson, Min, over Dazell, Dick, 4-6, 6-1, 6-2; Pitcher, Cen, over Braun, SM, 6-7 (1), 6-1, 6-2; Rose, Will, over Tibor, SM, 6-0, 6-0; Knoll, Leg, over Barraza, Will, 6-3, 0-6, 6-4; LaFave, Bis, over Fleck, SM, 6-1, 6-2.
Third round
Peterson, J, over Allen, Man, 6-2, 6-1; Metzger, Leg, over Mattson, Min, score N/A; Rose, Will, over Pitcher, Cen, 6-1, 7-5; Knoll, Leg, over. LaFave, Bis, 6-3, 7-6 (5).
Consolation Quarterfinals

Kaitlin Mullowney-Payton Hoggarth, Jamestown, def. Mallory Donlin-Jenna Stiegelmeier, St. Mary’s, 6-2, 6-1; Megan Larson-Savannah Montoya, Jamestown, def. Breanna Helbling-Kate Kesler, Mandan, 3-6, 6-1, 7-6 (3); Sophia Holmen-Sidney Mann, Century, def. Cora Knipp-Jaia Harden, Dickinson, 4-6, 6-4, 6-4; Gwen Mathews-Alyssa Henson, Minot, def. Syndey Helgeson-Natalie Schuh, Bismarck, 6-2, 7-6 (1).
Consolation Semifinals
Mullowney-Hoggarth, J, def. Larson-Montoya, J, 4-6, 6-4, 6-4; Holmen-Mann, Cen, def. Mathews-Henson, Min, 6-4, 4-6, 7-5.
Fifth Place
Haya Dodin, Minot, over Kenna Vogel, Mandan, 6-1, 6-2
Seventh Place

Abby McPherson, Legacy over Taylor Richter, BHS, 6-1, 6-1

Notes: Top eight placewinners advance to the state tournament.


Doubles

First round
Cam Clark-Sam Clark, Cen, over Mallory Donlin-Jenna Stiegelmeier, SM, 6-2, 6-4; Emily Tweten-Kylie Wieland, Man, over Camaryn Beasley-Sydney Seamands, Leg, 6-1, 6-3.
Second round
Kali Askvig-Evie Reynolds, Min, over C.Clark-S.Clark, Cen, 6-1, 6-2; Megan Larson-Savannah Montoya, J, over Sydney Helgeson-Natalie Schuh, Bis, 6-3, 6-2; Kaitlin Mullowney-Payton Hoggarth, J, def. Hannah Felt-Karissa Albaugh, Leg, 6-7 (3), 7-6 (3), 6-4; Caitlyn Hunter-Jenna Albert, Will, over Cira Knipp-Jaida Harden, Dick, 6-3, 6-0. Emily Bichler-Lauren Botsford, SM, over Breanna Helbling-Kate Kesler, Man, 6-1, 6-1; Gwen Mathews-Alyssa Henson, Min, over Halie Karlen-Alexa Cofer, Dick, 6-2, 6-3; Sophia Holmen-Sidney Mann, Cen, over Delaney Scanton-Morgan Fisher, Bis, 6-4, 6-1; Bethanie Pippen-Jocci Lysne, Will, 6-3, 6-3.
Quarterfinals
Askvig-Reynolds, Min, over Larson,-Montoya, J, 6-7 (3), 6-0, 6-2; Hunter-Albert, Will, over Mullowney-Hoggarth, J, 6-3, 6-4; Bichler-Botsford, SM, over Mathews-Henson, Min, 6-2, 4-6, 6-1; Pippen-Lysne, Will, over Holmen-Mann, Cen, 6-1, 6-0
Semifinals
Kali Askvig-Evie Reynolds, Minot, over Caitlyn Hunter-Jenna Albert, Williston, 7-5, 6-3; Bethanie Pippen-Jocci Lysne, Williston, over Emily Bichler-Lauren Botsford, St. Mary’s, 7-6 (5), 6-2.
Championship
Askvig-Reynolds, Min, over Pippen-Lysne, Will, 7-5, 3-6, 6-0.
Third place
Bichler-Botsford, SM, over Hunter-Albert, Will, 6-1, 6-2.
Consolation Second round
Donlin-Stiegelmeier, SM, over Tweten-Wieland, Man, 2-6, 6-1, 6-2; C.Clark-S.Clark, Cen, over Beasley-Seamands, Leg, 2-6, 6-2, 6-3.
Third round
Donlin-Stielgelmeier, SM, over Scanson-Fisher, BHS, 6-0, 6-1; Helbling-Kesler, Man, over Karlen-Cofer, Dick, 6-2, 7-6 (2); Knipp-Harden, Dick, over Felt-Albaugh, Leg, 6-4, 4-6, 6-0; Helgeson-Schuh, Bis, over C.Clark-S.Clark, Cen, 7-6 (5), 4-6, 6-3.
Consolation Quarterfinals
Kaitlin Mullowney-Payton Hoggarth, Jamestown, over Mallory Donlin-Jenna Stiegelmeier, St. Mary’s, 6-2, 6-1; Megan Larson-Savannah Montoya, Jamestown, over Breanna Helbling-Kate Kesler, Mandan, 3-6, 6-1, 7-6 (3); Sophia Holmen-Sidney Mann, Century, over Cora Knipp-Jaia Harden, Dickinson, 4-6, 6-4, 6-4; Gwen Mathews-Alyssa Henson, Minot, over Syndey Helgeson-Natalie Schuh, Bismarck, 6-2, 7-6 (1).
Consolation Semifinals
Mullowney-Hoggarth, J, over Larson-Montoya, J, 4-6, 6-4, 6-4; Holmen-Mann, Cen, over Mathews-Henson, Min, 6-4, 4-6, 7-5.
Fifth place
Mullowney-Hoggarth, J, over Holmen-Mann, Cen, 6-4, 5-7, 6-2.
Seventh place
Mathews-Henson, Min, over Larson-Montoya, J, 6-4, 6-1
Notes: The top eight placewinners qualify for the state tournament.



Mandan Braves Girls' Tennis

Home

Mandan 6, Jamestown 3
May 2, 2017, 4:15 p.m. CT
Middle School Courts, Mandan, N.D.

Singles:
1. Elizabeth Felderman, M, over Kaitlyn Mullowney, 6-2, 6-1; 2. Emily Tweten, M, over Megan Larson, 4-6, 6-1, 6-1; 3. McKenna Vogel, M, over Medora Pringle, 6-1, 6-0; 4. Lizzie Allan, M, over Savannah Montoya, 6-7 (3), 6-1, 6-4; 5. Breanna Helbling, M, over Payton Hoggarth, 6-2, 6-1; 6. Courtney Peterson, J, over Kate Kesler, 6-2, 6-1
Doubles: 1. Mullowney-Hoggarth, J, over Tweten-Voegal, 6-4, 6-4; 2. Felderman-Anne Kesler, M, over Larson-Pringle, 6-3, 6-4; 3. Montoya-Peterson, J, over McKenna Heidt-Natasha Mosbrucker, 6-0, 6-1
Notes: Mandan won two straight matches….Jamestown won two of three doubles matches.
Records: Jamestown, 0-6 Overall; 0-2 WDA; Mandan, 4-1 Overall; 2-1 WDA



WDA-EDC Crossover
May 12, 2017
Fargo, N.D.

Mandan 3 Valley City 2
Singles:
1. Reagan Ingstad, VC, over Elizabeth Felderman, 6-4, 7-6 (6); 2. Kenna Vogel, M, over Cali Halgrimson, 6-4, 6-4; 3. Breanna Helbling, M, over Hope Peterson, 6-4, 6-4
Doubles: 1. Emily Tweten-Kylie Wieland, M, over Angela Larson-Kallie Brandt, 6-3, 6-4; 2. Hannah Dockter-Hannah Aberle, VC, over Lizzie Allan-Kate Kesler, 6-3, 6-4

Fargo Shanley 5, Mandan 0
Singles:
1. Hannah Manz, S, over Emily Tweten, 6-2, 6-3; 2. Annie Frie, S, over L. Allan, 6-0, 6-4; 3. Karsen Aune, S over Kate Kesler, 6-0, 6-1
Doubles: 1. Dina Rabadi-Taryn Nellermoe, S, over Elizabeth Felderman-Kylie Wieland, 3-6, 6-2, 6-2; 2. Maddie Noesen-Sophie Kesslin, S, over Breanna Helbling-Natasha Mosbrucker, 6-4, 6-4
Notes: Mandan split sits two WDA-EDC crossover matches.
Records: Mandan, 6-4 Overall; 3-2 WDA


Williston 7, Mandan 2
May 19, 2017, 4:15 p.m. CT
Davidson Courts,Williston, N.D.

 
Singles: 1. Elizabeth Felderman, M, over Caitlyn Hunter, 4-6, 6-3, 6-2; 2. Bethanie Pippin, W, over Emily Tweten, 6-3, 6-0; 3. Jocelyn Lysne, W, over McKenna Vogel, 6-4, 6-0; 4. Elizabeth Allan, M, over Jenna Albert, 7-5, 6-3; 5. Vanessa Monsalve-Wagner, W, over Breanna Helbling, 6-3, 6-4; 6. Miranda Barraza, W, over Kate Kesler, 6-2, 6-3
Doubles: 1. Pippin-Lysne, W, over Felderman-Allan, 6-0, 6-4; 2. Hunter-Albert, W, over Tweten-Kylie Wieland, 6-3, 6-2; 3. Monsalve-Wagner – Barraza, W, over Helbling-K. Kesler, 6-3, 6-2
Notes: Williston and Mandan will meet in the first round of the West Region Tournament in Minot next week…Williston won all three doubles matches.
Records: Mandan, 6-6 Overall; 3-4 WDA; Williston, 10-6 Overall; 6-2 WDA




2017 Results

Date

OpponentScoreRecord

4-17

4-18

4-27

4-28

5-2

5-4

5-6

5-9

5-12

5-12

5-13

5-15

5-19

5-20

5-25

5-25

@Bismarck (nc)

St. Marys

Century

W Fargo

Jamestown

@Dickinson

WF Sheyenne

@Bismarck

@Valley City

@F Shanley

@WF Invite

@Legacy

@Williston

@Minot

Williston$

Jamestown#

3-2W

7-2W

3-6L

7-2W

6-3W

6-3W

0-9L

3-6L

3-2W

0-5L

T4th

4-5L

2-7

1-8L

2-3L

2-3L

1-0

2-0

2-1

3-1

4-1

5-1

5-2

5-3

6-3

6-4

--

6-5

6-6

6-7

6-8

6-9



 2017 Results 

For the complete varsity schedule, click on the link above.

Away

Century 6, Mandan 3
April 27, 2017, 4:15 p.m. CT
Middle School Courts, Mandan, N.D.

Singles:
1. Jamie Stoppler, C, over Elizabeth Felderman, 6-7 (3), 6-1, 6-1; 2. Emily Tweten, M, over Cameron Clark, 6-0, 6-2; 3. Kenna Vogel, M, over Samantha Clark, 6-4, 6-2; 4. Heather Davis, C, over Lizzie Allan, 6-2, 6-4; 5. Sidney Mann, C, over Kylie Wieland, 6-0, 6-2; 6. Amy Warren, C, over Breanna Helbling, 6-2, 6-3
Doubles:
1. Felderman-Tweten, M, over Stoppler-C. Clark, 6-4, 5-7, 6-3; 2. S. Clark-Mann, C, over Vogel-Wieland, 6-4, 6-3; 3. Davis-Emily Savageua, C, over Allan-Helbling, 7-5, 6-3
Notes:
Century won its second straight WDA dual…Two matches went three sets.
Records:
Century, 3-1 Overall; 2-0 WDA; Mandan, 2-1 Overall; 1-1 WDA


Minot 8,

Mandan 1
May 20, 2017, 12 noon CT

Hammond Park, Minot, N.D.

Singles:
1. Raquel Egge, Min. over Elizabeth Felderman 6-3, 6-2; 2. Kali Askvig, Min., over Emily Tweten 7-4 (5), 7-5; 3. Haya Dodin, Min. over Mckenna Vogel 6-3, 6-2; 4. Alyssa Henson, Min, over Lizzie Allan 7-5, 6-4; 5. Taylor Mattson, Min. over Breanna Helbling 6-2, 6-2; 6. Gwen Mathews, Min., over Kate Kesler 6-0, 6-0

Doubles: 1. Felderman-Vogel, Man, over Askvig-Dodin 6-2, 6-1. 2. Egge-Henson, Min, over Tweten-Kylie Wieland 6-2, 6-1. 3. Mathews-Joelle Fettig, Min, over Helbling-Kesler 6-2, 6-1
Notes: Minot finished WDA play undefeated…Mandan’s win came at No. 1 doubles.
Records: Mandan, 6-7 Overall; 3-5 WDA; Minot, 14-1 Overall; 8-0 WDA