The official site of the Western Dakota Association

Away

2016-17 Varsity Schedule/Results

ND State Meet
March 3-4, 2017
Bismarck Aquatic-Wellness Center, Bismarck, N.D.

Team totals

1.Century, 342; 2. Minot, 322; 3. Fargo North, 308; 4. Mandan, 251; 5. WF Sheyenne, 220; 6. Fargo South, 195; 7. Grand Forks, 133; 8. W Fargo, 128; 9. Williston, 98; 10. F Davies, 95; 11. Jamestown, 75; 12. Bismarck High, 57; 13. Dickinson, 51; 14. Legacy, 24; 15. Wahpeton, 8

Event winners
200 Medley Relay: Minot, 1:38.79 (Gerald Brown, Griffin Schaeffer, Jaydon Mehlhoff, Jordan Hamilton)
200 Freestyle: Sam Artz, Century, 1:45.67
200 Individual Medley: Gerald Brown, Minot, 1:53.84
50 Freestyle: Luke Bergstrom, Fargo South, :21.67
1M Diving: Johnny Mindt, Mandan, 480.60 points
100 Butterfly: Dillon Strangeland, WF Sheyenne, :52.11
100 Freestyle: Zack Bueling, WF Sheyenne, :48.13
500 Freestyle: Jacob Smith, WF Sheyenne, 4:51.01
200 Freestyle Relay: Fargo North, 1:28.31 (Payton Gabel, Peyton Fisher, Shaun Mengelkoch, Delton Gabel)
100 Backstroke: G. Brown, Minot, :51.71
100 Breaststroke: Jayden Porter, Century, :59.81
400 Freestyle Relay: Fargo North, 3:15.97 (P. Gabel, S. Mengelkoch, Coghlan Fisher, D. Gabel)

Minot results
200 Medley Relay: 1. Minot, 1:38.79 (Gerald Brown, Griffin Schaeffer, Jaydon Mehlhoff, Jordan Hamilton)
200 Freestyle: 8. Charlie Wentz, 1:52.19; B: 9. Easton Evanoff, 1:50.48; 12. Peyton Huss, 1:53.87
200 Individual Medley: 1. Brown, 1:53.84; 7. William Walker-Rozo, 2:06.25; B: 10. Jack Wolsky, 2:07.84; 15. Nick Burkart, 2:14.03
50 Freestyle: 6. Steve Novak, :22.48; B: 12. Gannon Miller, :23.08; 14. Taylor Miller, :23.19
1M Diving: 4. Trey Krumwiede, 395.55 points; 16. Alan Gomez, 315.20
100 Butterfly: B: 10. Mehlhoff, :55.76; 14. Schaeffer, :58.15
100 Freestyle: B: 12. Novak, :5109; 14. Wentz, :51.70
500 Freestyle: 8. Walker-Rozo, 5:14.13; B: 11. Huss, 5:08.04
200 Freestyle Relay: 5. Minot, 1:32.76 (Novak, G. Miller, Connor Templeton, Wentz)
100 Backstroke: 1. Brown, :51.71; 5. Evanoff, :56.86; 8. Hamilton, :57.67; B: Mehlhoff, :56.91
100 Breaststroke: 7. Schaeffer, 1:03.18; B: 10. Templeton, 1:03.94; 12. Patrick Malnaa, 1:04.17
400 Freestyle Relay: 2. Minot, 3:18.10 (Novak, Wentz, Mehlhoff, Brown)


Notes: Century won its fifth consecutive state title…Century placed first or second in eight events…WDA swimmers/relays won six events…Minot’s Gerald Brown was named state senior athlete of the year…Minot’s Jake Solper was named coach of the year…Three WDA teams had at least one individual champion (Century, Minot, Mandan)…Minot’s Gerald Brown was the only double winner (100 backstroke, 200 IM)

​​​​​​​​​​Proud Sponsors of

Minot Athletics and the WDA

Century Invite
Feb. 3-4, 2017
Bismarck Aquatic and Wellness Center, Bismarck, N.D

Team totals
1. Century, 400; 2. Minot, 359; 3. WF Sheyenne, 230; 4. Fargo South, 206; 5. Mandan, 202; 6. West Fargo, 162; 7. Grand Forks, 146; 8. Jamestown, 137; 9. Williston, 125; 10. Fargo Davies, 124; 11. Moorhead, MN, 78; 12. Bismarck High, 66; 13. Dickinson, 50; 14. Legacy, 22


Event winners
200 Medley Relay: Century, 1:43.95 (Eric Bergeson, Jayden Porter, Trysten Ruhland, Adam Nodland)
200 Freestyle: Sam Artz, Century, 1:50.37
200 IM: E. Bergeson, Century, 2:06.83
50 Freestyle: Gerald Brown, Minot, :21.64
1M Diving: Brian Hoffman, Moorhead, MN, 422.95 points
100 Butterfly: Rhys Enget, Williston, :55.07
100 Freestyle: Zack Bueling, WF Sheyenne, :50.66
500 Freestyle: Jacob Smith, WF Sheyenne, 4:58.84
200 Freestyle Relay: Century, 1:32.38 (Artz, Bergeson, Johnson, Nodland)
100 Backstroke: G. Brown, Minot, :53.05
100 Breaststroke: Jayden Porter, Century, 1:03.61
400 Freestyle Relay: Minot, 3:23.45 (Novak, Evanoff, Mehlhoff, Brown)

Minot results (Top 5 results)
200 Medley Relay: 2. Minot, 1:44.35 (Gerald Brown, Griffin Schaeffer, Taylor Miller, Jordan Hamilton)
200 IM: 4. Jack Wolsky, 2:11.34; 5. William Walker-Rozo, 2:12.11
50 Freestyle: 1. G. Brown, :21.64; 5. Steve Novak, :23.28
1M Diving: 4. Trey Krumwiede, 364.55 points
100 Butterfly: Jaydon Mehlhoff, :57.38
100 Freestyle: 3. Easton Evanoff, :52.04
200 Freestyle Relay: 4. Minot, 1:36.52 (Miller, Burkhart, L. Roongin, Novak)
100 Backstroke: 1. Brown, :53.05
100 Breaststroke: 3. Griffin Schaeffer, 1:04.85
400 Freestyle Relay: 1. Minot, 3:23.45 (Novak, Evanoff, Mehlhoff, Brown)

 

Home

All-WDA

Gerald Brown, William Walker-Rozo, Easton Evanoff, Steve Novak, Griffin Schaeffer, Charlie Wentz, Peyton Huss, Trey Krumwiede

All-State

G. Brown, T. Krimwiede, E. Evanoff, S. Novak, Jayden Mehlhoff,


Minot Invitational
Jan. 21, 2017, 10 a.m.
Magic City Campus Pool, Minot, N.D.


Teams totals
1. Minot, 568.5; 2. Century, 494.5; 3. Mandan, 364.5; 4. Grand Forks, 244; 5. Williston, 202; 6. Bismarck High, 162; 7. Dickinson, 158.5; 8. Legacy, 117
Event winners
200 Medley Relay: Century, 1:44.64 (Charles Koebele, Eric Bergerson, Trysten Ruhland, Adam Nodland)
200 Freestyle: Sam Artz, Century, 1:53.83
200 Individual Medley: Gerald Brown, Minot, 2:02.79
50 Freestyle: Nodland, :22.92
1M Diving: Johnny Mindt, Mandan, 423.85 points
100 Butterfly: S. Artz, Century, :55.77
100 Freestyle: A. Nodland, Century, :52.69
500 Freestyle: C. Koebele, Century, 5:19.08
200 Freestyle Relay: Century, 1:36.09 (Artz, Bergeson, Birnbaum, Ryan Johnson)
100 Backstroke: Brown, Minot, :53.40
400 Freestyle Relay: Minot, 3:28.82 (Brown, Evanoff, Novak, Wentz)

Minot (Top 5)
200 Medley Relay: 2. Minot, 1:45.28 (Eason Evanoff, Griffin Schaeffer, Gerald Brown, Steve Novak)
200 Freestyle: 4. William Walker-Rozo, 1:57.75; 5. Connor Templeton, 1:59.14
200 Individual Medley: 1. Brown, 2:02.79; 4. Evanoff, 2:11.75; 5. Jack Wolsky, 2:14.34
50 Freestyle: 2. Novak, :23.81
100 Butterfly: 4. Peyton Huss, :59.20; 5. Griffin Schaeffer, 1:00.35
100 Freestyle: 4. Jaydon Mehlhoff, :53.15
500 Freestyle: 3. Novak, 5:24.50; 4. W. Walker-Rozo, 5:26.99; 5. Taylor Miller, 5:40.11
200 Freestyle Relay: 2. Minot, 1:37.86 (Mehlhoff, Templeton, Wolsky, Miller)
100 Backstroke: 1. Brown, :53.40; 4. Evanoff, :59.02; 5. Charlie Wentz, 1:00.36
100 Breaststroke: 3. Wolsky, 1:08.26; 5. Patrick Malnaa, 1:10.69
400 Freestyle Relay: 1. Minot, 3:28.82 (Brown, Evanoff, Novak, Wentz)
Notes: 7 WDA teams participated…Grand Forks was the lone EDC team.

 



Minot Magicians Boys' Swim-Dive

2016-17 Results

Date

OpponentScoreRecord

12-10

12-10

12-15

12-20

12-22

12-30

1-6

1-7

1-20

1-21

2-4

2-9

2-11

2-25

3-4






@Dickinson

Williston

JAMESTOWN

@Mandan

@Williston

Mandan Pent.

F North Trian.

Manley Meet

GRAND FORKS

​MINOT INVITE

@Century

@Century Invite

@Mandan Invite

WDA Champ.

ND State Meet






135-39W

115-61W

120-64W

111-75W

137-44W

​2nd

1st

1st

​135-47W

2nd

92-94L

2nd

1st

1st

2nd






1-0

2-0

3-0

​4-0

​5-0

--

--

​--

6-0

--

6-1

​--

--

--

--






Home dates in All CAPS

On Deck:

2016-17 season complete





Previous Event: Neutral

March 3-4

2nd

ND State Meet

Mandan Invite
Feb. 11, 2017
Mandan Aquatic Center, Mandan, N.D.

Team totals
1, Minot, 677. 2, Mandan, 479. 3, Williston High School, 314. 4. Dickinson, 267. 5, Legacy, 238. 6, Bismarck High
229.

Event winners
200 Medley Relay: Mandan, 1:45.68 (Reed Bergman, Luke Peterson, TJ Reinhardt, Joey Clark)
200 Freestyle: Reed Bergman, Mandan, 1:54.40
200 Individual Medley: Gerald Brown, Minot, 2:00.04
50 Freestyle: Joey Clark, Mandan, :23.24
100 Butterfly: Rhys Enget, Williston, :56.70
100 Freestyle: Eric Krug, Bismarck High, :51.98
500 Freestyle: William Walker-Rozo, Minot, 5:15.75
200 Freestyle Relay: Mandan, 1:35.47 (Reinhardt, Peterson, Hoffman, Clark)
100 Backstroke: G. Brown, Minot, :52.78
100 Breaststroke: R. Bergman, Mandan, 1:06.17
1M Diving: Johnny Mindt, Mandan, 437.90 points
400 Freestyle Relay: Minot, 3:26.13 (Wentz, Walker-Rozo, Evanoff, Brown)


Minot results (Top 5)
200 Medley Relay: 2. Minot, 1:46.66 (Benjamin Hunter, Gerald Brown, Steve Novak, Jordan Hamilton)
200 Freestyle: 2. Charlie Wentz, 1:56.71; 3. Peyton Huss, 1:56.72
200 IM: 1. Gerald Brown, 2:00.04; 2. Easton Evanoff, 2:11.23; 3. Jaydon Mehlhoff, 2:12.42
50 Freestyle: 3. Novak, :23.77; 4. Connor Templeton, :24.27; 4. Taylor Miller, :24.30
100 Butterfly: 2. Mehlhoff, :58.04; 3. Griffin Schaeffer, :59.64
100 Freestyle: 2. Novak, :52.04; 5. Evanoff, :53.07
500 Freestyle: 1. William Walker-Rozo, 5:15.75; 2. Huss, 5:17.31; 3. Patrick Malnaa, 5:43.98; 5. Hunter, 6:02.26
200 Freestyle Relay: 2. Minot, 1:35.56 (Novak, Templeton, Wentz, Mehlhoff)
100 Backstroke: 1. G. Brown, :52.78; 2. J. Hamilton, :58.69; 5. Keegan Summers, 1:04.44
100 Breaststroke: 5. Taylor Miller, 1:10.02
1M Diving: 3. Trey Krumwiede, 365.55 points


For the complete varsity schedule, click on the link above.

​Manley Memorial Invite
Jan. 8, 2017, 10 a.m. CT
Fargo, N.D.


Team totals
1. Minot, 450.5; 2. Century, 444; 3. Fargo North, 326.5; 4. West Fargo Sheyenne,
267.5; 5. Fargo South, 254.5; 6. Mandan, 198; 7. Fargo Davies, 126; 8. Williston, 110; 9 Dickinson, 63; 10. Bismarck High, 49; 11. Wahpeton, 23; 12. Legacy, 9; 13. West Fargo, 4
Event winners
200 Medley Relay: Century, 1:43.43 (Eric Bergeson, Jayden Porter, Trysten Ruhland, Adam Nodland)
200 Freestyle: Gerald Brown, Minot, 1:47.90
200 Individual Medley: Jacob Smith, WF Sheyenne, 2:04.65
50 Freestyle: Adam Nodland, Century, :22.45
1M Diving: Josh Pikarski, Century, 374.10 points
100 Butterfly: Sam Artz, Century, :55.89
100 Freestyle: G. Brown, Minot, :47.92
500 Freestyle: J. Smith, WF Sheyenne, 4:58.18
200 Freestyle Relay: Century, 1:33.07 (A. Nodland, Ryan Johnson, Bergeson, Artz)
100 Backstroke: Reed Bergman, :57.30
100 Breaststroke: Jacob Ellerkamp, Dickinson, 1:04.61
400 Freestyle Relay: Minot, 3:25. 53 (Steve Novak, William Walker-Rozo, Charlie Wentz, Brown)

Minot results (Top 5)
200 Medley Relay: 4. Minot, 1:47.28 (Easton Evanoff, Griffin Schaeffer, Taylor Miller, Steve Novak)
200 Freestyle: 1. Gerald Brown, 1:47.90.
100 Butterfly: 5. Evanoff, :58.81
100 Freestyle: 1. G. Brown, :47.92
500 Freestyle: 5. William Walker-Rozo, 5:24.62
200 Freestyle: 3. Minot, 1:34.15 (Brown, Gannon Miller, Evanoff, Miller)
100 Backstroke: Charlie Wentz, 1:00.09
100 Breaststroke: 4. Connor Templeton, 1:06.39
400 Freestyle Relay: 1. Minot, 3:25. 53 (Steve Novak, William Walker-Rozo, Charlie Wentz, Brown)
Notes: Minot won the meet which featured several teams from the EDC




Head Coach: Jake Solper

Assistant Coaches: Disher, Jen Callahan

2016 WDA Finish: 2nd

2016 State Finish: 3rd

WDA championships: 34 (2015)

State championships: 25 (Last, 2011)

Home Pool Magic City Campus

Minot boys' swim-dive website

WDA Swim-Dive Main Page


2016-17 Record​​

​​​​Meet Finishes: 2nd, 1st, 1st, 2nd, 2nd, 1st,1st, 2nd


WDA Championships
Feb. 25, 2017, 11 a.m. CT
Jamestown HS Pool, Jamestown, N.D.

Team totals
1. Minot, 530; 2. Century, 450; 3. Mandan, 323; 4. Jamestown, 238; 5. Williston, 182; 6. Bismarck High, 134; 7. Dickinson, 133; 8. Legacy, 113

Event winners
200 Medley Relay: Mandan, 1:41.53 (Reed Bergman, Luke Peterson, TJ Reinhardt, Joey Clark)
200 Freestyle: Sam Artz, Century, 1:49.68
200 Individual Medley: Gerald Brown, Minot, 1:57.36
50 Freestyle: Adam Nodland, Century, :22.50
1M Diving: Johnny Mindt, Mandan, 41.8.95 points
100 Butterfly: Rhys Enget, Williston, :54.90
100 Freestyle: Joey Clark, Mandan, :50.60
500 Freestyle: Chris Birnbaum, Century, 5:10.75
200 Freestyle Relay: Mandan, 1:31.72 (Reinhardt, L. Peterson, Hoffman, Clark)
100 Backstroke: G. Brown, Minot, :52.38
100 Breaststroke: Jayden Porter, Century, 1:03.14
400 Freestyle Relay: Minot, 3:21.18 (Novak, Wentz, Mehlhoff, Brown)


Minot results (Top 8)
200 Medley Relay: 2. Minot, 1:41.64 (Gerald Brown, Griffin Schaeffer, Jaydon Mehlhoff, Jordan Hamilton)
200 Freestyle: 3. Charlie Wentz, 1:52.92; 4. Easton Evanoff, 1:53.52; 6. Peyton Huss, 1:57.59
200 IM: 1. Brown, 1:57.36; 3. William Walker-Rozo, 2:07.30; 6. Jack Wolsky, 2:11.48; 8. Nick Burkart, 2:12.76
50 Freestyle: 4. Steve Novak, :23.24; 5. Gannon Miller, :23.82; 8. Hamilton, :24.24
1M Diving: 3. Terry Krumwiede, 381.84 points; 6. Alen Gomez, 327.35
100 Butterfly: 3. Jaydon Mehlhoff, :57.06; 6. Schaeffer, :58.34
100 Freestyle: 3. Novak, :51.55; 6. Wentz, :52.05
500 Freestyle: 2. Walker-Rozo, 5:12.98; 4. Peyton Huss, 5:19.62; 6. Burkart, 5:25.85
200 Freestyle Relay: 3. Minot, 1:34.74 (Novak, Miller, Connor Templeton, Wentz)
100 Backstroke: 1. Brown, :52.38; 3. Evanoff, :57.33; 6. Hamilton, :59.71
100 Breaststroke: 2. Schaeffer, 1:03.99; 7. Wolsky, 1:06.91; 8. Patrick Malnaa, 1:08.02
400 Freestyle Relay: 1. Minot, 3:21.18 (Novak, Wentz, Mehlhoff, Brown)
 

Mandan Pentathlon
Dec. 30, 2016, 10 a.m.
Mandan Aquatic Center, Mandan, N.D.

Team totals
1 Century, 210; 2. Minot, 177; 3. Mandan, 161
Event winners
100 Butterfly: Gerald Brown, Minot, :54.84
100 Backstroke: G. Brown, Minot, :55.33
100 Breaststroke: G. Brown, 1:04.87
100 Freestyle: G. Brown, Minot, :50.28
50 Freestyle: G. Brown, Minot,  :22.68
1M Diving: Johnny Mindt, Mandan, 383.45 points

Minot results (Top 5)
100 Butterfly: 1. Gerald Brown, :54.84
100 Backstroke: 1. G. Brown, :55.33; 4. Easton Evanoff, :58.35
100 Breaststroke: 1. G. Brown, 1:04.87; 5. Griffin Schaeffer, 1:06.32
100 Freestyle: 1. G. Brown, :50.28
50 Freestyle: 1. G. Brown, :22.68
​Notes: Minot’s Gerald Brown won five events…Century won the meet despite no individual winner.


Dickinson Multi-Dual
Dec. 10, 2016, 10 a.m. CT
West River Pool, Dickinson, N.D.

Team scores: Minot 135, Dickinson High 39; Williston 96, Dickinson 61; Minot 115, Williston 61.50.


Event winners
50 Freestyle
: Rhys Enget, Will., :24.34
100 Backstroke: Easton Evanoff, Min., :58.51
100 Breaststroke: Griffin Schaeffer, Min., 1:06.11
100 Butterfly: R. Enget, Will., :58.31
100 Freestyle: Steve Novak, Min., :53.62
200 Freestyle: William Walker-Rozo, Min., 1:59.56
200 Individual Medley: Evanoff, Min., 2:17.14
200 Medley Relay: Minot, 1:47.36 (Evanoff, Schaeffer, Huss, Novak)
500 Freestyle Relay: Walker-Rozo, Min., 5:31.00
200 Freestyle Relay: Williston, 5:31.00 (Bratcher, Krom, Tanner Germundson, Enget)
400 Freestyle Relay: Minot, 3:49.97 (Wolsky, G. Miller, T. Miller, Walker-Rozo)
1M Diving: Matthew Jorgenson, Will., 201.55 points


Minot results
50 Freestyle: 2. Steve Novak, :24.31; 3. Jack Wolsky, :24.74
100 Backstroke: 1. Easton Evanoff, :58.51; 2. Wolsky, 1:02.33
100 Breaststroke: 1. Griffin Schneider, 1:06.11
100 Butterfly: 2. Peyton Huss, :59.38; 3. Taylor Miller, 1:01.82; 4. Bryce Hauge, 1:11.02
100 Freestyle: 1. Novak, :53.62; T2. Gannon Miller, :55.91
200 Freestyle: 1. William Walker-Rozo, 1:59.56; 2. T. Miller, 2:03.51; 3. G. Miller, 2:14.33
200 Individual Medley: 1. Evanoff, 2:17.14; 2. Huss, 2:17.62; 3. Schaeffer, 2:18.49
200 Medley Relay: 1. Minot, 1:47.36 (Evanoff, Schaeffer, Huss, Novak); 3. Minot, 1:55.46
500 freestyle: 1, Walker-Rozo, M, 5:31.00. 2, Nick Burkart, M, 5:47.47. 3, Christian Pfau, W, 5:57.85. 4, Bratten, D, 5:57.85.
200 Freestyle Relay: 2. Minot, 5:47.47 (G. Miller, Jayden Frantsvog, Layton King, Huss); 3. Minot, 5:57.83
400 Freestyle: 1. Minot, 3:48.97 (Wolsky, G. Miller, T. Miller, Walker-Rozo); 2. Minot, 4:02.96 (Burkart, Zac Spaulding, Keegan Summers, Evanoff)
1M Diving: 4. Reece Pederson, 103.15 points
Notes: It was the season opener for all three schools…Minot won eight events…Williston won four.