2018-19

The official site of the Western Dakota Association

Minot 128, Mandan 57
Dec. 19, 2017, 5 p.m. CT
Magic City Campus, Minot, N.D.

Event winners
200 Medley Relay: Minot, 1:45.06 (Easton Evanoff, Griffin Schaeffer, William Walker-Rozo, Charlie Wentz); 200 Freestyle: Peyton Huss, Minot, 1:56.17; 200 IM: Walker-Rozo, Minot, 2:05.35; 50 Freestyle: Steve Novak, Minot, :23.14; 1M Diving: Layton King, Minot, 189.00 points; 100 Butterfly: Huss, :57.06; 100 Freestyle: Joey Clark, :52.93; 500 Freestyle: Walker-Rozo, 5:13.20; 200 Freestyle Relay: Mandan, 1:3.89 (David Hoffmann, Clark, TJ Reinhardt, Matheus Pimenta); 100 Backstroke: Evanoff, Minot, :57.34; 100 Breaststroke: Griffin Schaeffer, Minot, 1:06.57; 400 Freestyle Relay: Minot, 3:30.72 (Evanoff, Gannon Miller, Novak, Walker-Rozo)


Minot results (Top 3)
200 Medley Relay: 1. Minot, 1:45.06 (Easton Evanoff, Griffin Schaeffer, William Walker-Rozo, Charlie Wentz); 2. Minot B, 1:50.27 (Jack Wolsky, Patrick Malnaa, Gannon Miller, Connor Templeton)
200 Freestyle: 1. Peyton Huss, 1:56.17; 2. Evanoff, 1:56.95; 3. Nick Burkhart, 1:58.34)
200 IM: 1. Walker-Rozo, 2:05.35; 3. Wolsky, 2:08.5
50 Freestyle: 1. Steve Novak, :23.14; 3 Gannon Miller, :23.45
1M Diving: 1. Layton King, 189.00 points; 2. Reece Pederson, 170.75 points; 3. Harrison Shanklin, 152.30
100 Butterfly: 1. Huss, :57.06; 3. Burkart, 1:01.46
100 Freestyle: 2. Novak, :53.35; 3. Templeton, :54.39
500 Freestyle: 1. Walker-Rozo, 5:13.20; 3. Josh Boen, 5:52.57
200 Freestyle Relay: 2. Minot, 1:36.55 (Templeton, Zac Spaulding, Schaeffer, Novak); 3. 1:41.80 (Burkhart, Aaron Gochanour, Tyler Smith, Huss)
100 Backstroke: 1. Evanoff, :57.34; 2. Wolsky, :59.96; 3. Wentz, 1:00.44
100 Breaststroke: 1. Schaeffer, 1:06.57; 2. Malnaa, 1:07.25
400 Freestyle Relay: 1. Minot, 3:30.72 (Evanoff, Miller, Novak, Walker-Rozo); 3. Minot B, 3:38.76 (Huss, Spaulding, Wolsky, Wentz)

Team Leaders (As of Feb. 15)

Top Times

50 Free: Steve Novak, :23.05
100 Free: Easton Evanoff :50.69
200 Free: E. Evanoff, 1:51.68
500 Free: W. Walker-Rozo, 5:10.04
100 Back: Easton Evanoff, :56.48
100 Breast: Griffin Schaeffer, 1:03.92
100 Fly: W. Walker-Rozo, :56.11
1M Diving: Layton King, 209.90

200 IM: W. Walker-Rozo, 2:04.35
200 Free Relay: 1:33.23 (E. Evanoff, Z. Spaulding, W. Walker-Rozo, S. Novak)
200 Medley Relay: 1:42.24 (E. Evanof, G. Schaeffer, W. Walker-Rozo, S. Novak)
400 Free Relay: 3:26.71 (E. Evanoff, W. Walker-Rozo, S. Novak, G. Miller)



2017-18 Varsity Schedule/Results

​​​​​​​​​​Proud Sponsors of

Minot Athletics and the WDA

Minot Magicians Boys' Swim-Dive

2016-17 Results

Date

OpponentScoreRecord

12-10

12-10

12-15

12-20

12-22

12-30

1-6

1-7

1-20

1-21

2-4

2-9

2-11

2-25

3-4






@Dickinson

Williston

JAMESTOWN

@Mandan

@Williston

Mandan Pent.

F North Trian.

Manley Meet

GRAND FORKS

​MINOT INVITE

@Century

@Century Invite

@Mandan Invite

WDA Champ.

ND State Meet






135-39W

115-61W

120-64W

111-75W

137-44W

​2nd

1st

1st

​135-47W

2nd

92-94L

2nd

1st

1st

2nd






1-0

2-0

3-0

​4-0

​5-0

--

--

​--

6-0

--

6-1

​--

--

--

--






Home dates in All CAPS

Next Meet: Neutral

Friday-Saturday, March 2-3

ND State Meet, West Fargo




Head Coach: Jake Solper

Assistant Coaches: Disher, Jen Callahan

2016-17 WDA Championships: Champion

2016-17 ND State Meet: Runner-up

WDA championships: 35 (Last, 2017)

State championships: 25 (Last, 2011)

Home Pool Magic City Campus

Minot boys' swim-dive website

WDA Swim-Dive Main Page


Previous Meet: Neutral

Feb. 24
1st, WDA Championships





2017-18 Schedule

Date/Time
Event
Place
Score
Results
Dec. 9/10 a.m. CT
Williston Sprint Meet
2nd
484
Results
Dec. 14/5 p.m. CT
@Legacy
W
135-48

Dec. 19/5 p.m. CT
MANDAN
W
128-57

Dec. 29/10 a.m. CT
Mandan Pentathlon
1st
295
Results
Jan. 5/5 p.m. CT
Fargo North Quad
2nd
197
Results
Jan. 6/10 a.m. CT
Manley Invite
3rd
341
Results
Jan. 11/5 p.m. CT
@Bismarck High
L
133-55

Jan. 19/4 p.m. CT
GRAND FORKS, JAMESTOWN
WW


Jan. 20/11 a.m. CT
MINOT INVITE
1st
664
Results
Jan. 26/4 p.m. CT
West Fargo Duals
1st
685.5
Results
Jan. 27/11 a.m. CT
West Fargo Invite
1st
384
Results
Feb. 1/5 p.m. CT
@Jamestown
W
135-51

Feb. 8/5 p.m. CT
CENTURY
W
94-91
Results
Feb. 10/11 a.m. CT
Mandan Invite
1st
566
Results
Feb. 15/5 p.m.CT
WILLISTON
W
137-48

Feb. 24/2 p.m. CT
WDA Championships
1st
496.5

















2017-18 Record​​

​​​​Meet Finishes: 2nd, 1st, 2nd, 3rd, 1st, 1st, 1st, 1st, 1st



Williston Sprint Meet
Dec. 9, 2017, 10 a.m. CT
Williston Recreation Center, Williston, N.D.

Team totals
1. Century, 503; 2. Minot, 484; 3. Williston, 306; 4. Bismarck High, 190; 5. Dickinson, 161; 6. Legacy, 151

Event winners
200 Medley Relay: Century, 1:43.14 (Charles Koebele, Jayden Porter, Trysten Ruhland, Will Dohrmann)
200 Freestyle: Chris Birnbaum, Century, 1:51.48
50 Breaststroke: J. Porter, Century, :28.53
50 Freestyle: Adam Nodland, Century, :22.28
1M Diving: Josh Pikarski, Century, 247.90 points
50 Butterfly: Nodland, Century, :24.24
100 Freestyle: Eric Krug, Bismarck High, :50.39
50 Backstroke: Koebele, Century, :27.01
100 IM: Jack Wolsky, Minot, :59.07
200 Freestyle Relay: Minot, 1:37.49 (Steve Novak, Nick Burkart, Zac Spaulding, Connor Templeton)

Minot results (Top 5)
200 Medley Relay: 2. Minot, 1:46.83 (Jack Wolsky, Griffin Schaeffer, William Walker-Rozo, Charlie Wentz)
50 Breaststroke: 2. Schaeffer, :29.83; 3. Wolsky, :30.34; 5. Connor Templeton, :31.20
50 Freestyle: 3. Steve Novak, :23.76; 4. Gannon Miller, :23.94
1M Diving: 4. Layton King, 175.45 points; 5. Reece Pederson, 168.20
50 Butterfly: 4. Schaeffer, :26.21
100 Freestyle: 3. Walker-Rozo, :52.38
50 Backstroke: 3. Wentz, :27.79; 4. Dominic Yoder, :28.51
100 IM: 1. Wolsky, :59.07; 2. Walker-Rozo, :59.12
200 Freestyle Relay: 1. Minot, 1:37.49 (Novak, Burkart, Zac Spaulding, Templeton)
Notes: There were 10 events in the special meet…Century won the team title…Century, Minot and Bismarck High had at least one individual winner.

Minot 133, Bismarck High 55
Jan. 11, 2018, 5 p.m. CT
Bismarck Aquatic and Wellness Center, Bismarck, N.D.

Event winners
200 Medley Relay: Minot, 1:51.40 (Summers Keegan, Jack Wolsky, Steve Novak, Connor Templeton)
200 Freestyle: Eric Krug, Bismarck High, 1:53.62
200 IM: William Walker-Rozo, 2:06.14
50 Freestyle: S. Novak, Minot, :23.50
1M Diving: Layton King, Minot, 179.30 points
100 Butterfly: Bryce Haug, Minot, 1:02.73
100 Freestyle: E. Krug, Bismarck High :50.26
500 Freestyle: Easton Evanoff, Minot, 5:26.21
200 Freestyle Relay: Minot, 1:37.23 (Evanoff, Wolsky, Zac Spaulding, Novak)
100 Backstroke: Dominic Yoder, Minot, 1:01.78
100 Breaststroke: Walker-Rozo, 1:06.71
400 Freestyle Relay: Minot, 3:39.21 (Walker-Rozo, Gannon Miller, Peyton Huss, Griffin Schaeffer)


Minot results (Top 3)
200 Medley Relay: 1. Minot A, 1:51.40 (Keegan Summers, Jack Wolsky, Steve Novak, Connor Templeton); 3. Minot B, 2:03.23 (Andrew Swartwout, Aaron Gochanour, Easton Evanoff, Micah Carter)
200 Freestyle: 2. Charlie Wentz, 1:55.50; 3. Patrick Malnaa, 2:10.08
200 IM: 1. Walker-Rozo, 2:06.14; 2. Peyton Huss, 2:15.12
50 Freestyle: 1. Novak, :23.50; 2. Evanoff, :23.59; 3. Templeton, :24.85
1M Diving: 1. Layton King, 179.30 points 3. Reece Pederson, 154.95
100 Butterfly: 1. Bryce Haug, 1:02.73; 3. Dominic Yoder, 1:04.02
100 Freestyle: 2. Wolsky, :53.20; 3. Wentz, :54.47
500 Freestyle: 1. Evanoff, 5:26.21; 2. Keegan, 5:38.39
200 Freestyle Relay: 1. Minot, 1:37.23 (Evanoff, Wolsky, Spaulding, Novak); 3. Minot B, 1:50.94 (Wentz, Tyler Hills, Gabriel Leys, Keegan)
100 Backstroke: 1. Yoder, 1:01.78; 2. Gannon Miller, 1:03.48; 3. Griffin Schaeffer, 1:08.26
100 Breaststroke: 1. Walker-Rozo, 1:06.71; 2. Templeton, 1:08.73; 3. Aaron Gochanour, 1:10.71
400 Freestyle Relay: 1. Minot, 3:39.21 (Walker-Rozo, Miller, Huss, Schaeffer); 2. Minot B, 3:52.52 (Yoder, Spaulding, Templeton, Malnaa)