The official site of the Western Dakota Association

2017 Record​​

ND Individual Tournament
Oct. 13-14, 2017, 10 a.m.,
Choice Health Fitness Center, Grand Forks, N.D.

Singles Tournament
Championship
Davis Lawley, Fargo South, over Michael Janes, Legacy, 6-1, 6-0
Third Place
Joe Beske, West Fargo, over Logan Sandberg, GF Central, 7-6 (1), 6-4
Fifth Place
Kareem Kamel, Fargo Davies, over Bradley Moylan, Legacy, 7-5, 6-4

Doubles Tournament
Championship
Kaden Johnson-Gavin Loscheider, GF Red River, over Geoffrey Youngs-Max Olson, Fargo South, 1-6, 6-1, 7-6 (6)
Third Place
Jack Lindgren-Stefan Curic, GF Red River, over Finnian O’Donnell-Jonah Jelinski, Fargo Shanley, 6-3, 2-6, 6-3
Fifth Place
James Votava-Gary Wu, GF Central, over Joe Wegner-Robert Modin, Legacy, over 6-4, 3-6, 6-2

Minot results
Singles
Charlie Wentz, 2-2
Rory Taney, 0-2
Doubles
Conner Templeton-Mason Diehl, 1-1


Head Coach: Scott DeLorme

Assistant coach: Tom Scheeler

2016 Season: 11-8 Overall; 4-2 WDA (3rd)

2016 West Region Tournament Finish: 3rd

2016 State Tournament Finish: 6th

WDA championships: 22 (Last, 2015)

State championships: 3 (Last, 1988)

Home Court: Hammond Park

Minot boys' tennis website

WDA Year-by-Year Results

WDA Tennis Main Page


Team Leaders (As of Sept. 25)

Singles Wins: 4, R. Taney, C. Wentz, Z. Diehl

Doubles Wins: 3, C. Templeton-C. Wentz


(WDA dual matches)


Next Match: Neutral

Friday, Oct. 13

ND State Individual Tournament


West Region Individual Tournament
Oct. 6-7 2017, 10 a.m., Bismarck, N.D.
Bismarck, N.D.

Singles Tournament
State Qualifier Seeds:
1. M. Janes, Legacy; 2. B. Moylan, Legacy; 3. Connor Mullowney, Jamestown; 4. Charlie Wentz, Minot; 5. Baylee Hatlewick, Jamestown; 6. Matt Richter, Williston; 7. Rory Taney, Minot; 8. Sean Joyce, Legacy

First Round
Brady Helbing, Mandan, over Tyler Olson, BHS, 6-2, 6-4
Peyton Huss, Minot, over Mason Haugenoe, Williston, 6-3, 6-1
Ryder Pringle, Jamestown, over Makai Ogoshi, BHS, 6-1, 6-2
Jackson Data, Century, over Trevor Elija, Mandan, 6-2, 6-4
Korey Rennich, Century over Parker Rude, Williston, 6-4, 6-4
Matt Richter, Williston, over Andrew Peterson, Century, 6-0, 6-4

First Round
Michael Janes, Legacy, over Rory Taney, Minot, 6-0, 6-0
Sean Joyce, Legacy, over B. Helbling, Mandan, 6-1, 6-0
Baylee Hatlewick, Jamestown, over P. Huss, Minot, 6-2, 4-6, 6-0
Charlie Wentz, Minot, over R. Pringle, Jamestown, 6-2, 6-0
Matt Richter, Williston, over Andrew Peterson, Century, 6-0, 6-4
Ben Gartner, Mandan, over K. Rennich, Century, 6-2, 6-1
Bradley Moylan, Legacy, over Noah Fettig, BHS, 6-0, 6-2
Consolation
A Peterson, Century, over T. Olson, BHS, 6-4, 6-1
K. Rennich, Century, over M. Haugenoe, Williston, 6-0, 6-0
N. Fettig, BHS, over M. Ogoshi, BHS, 6-0, 7-6 (3)
R. Taney, Minot, over T. Elijah, Mandan, 6-1, 6-0
P. Huss, Minot, over P. Rude, Williston, 7-5, 2-6, 6-4

Consolation Round 2
R. Pringle, Jamestown, over P. Huss, 6-2, 6-2
R. Taney, Minot, over B. Helbling, Mandan, 6-2, 6-3
K. Rennich, Century, over N. Fettig, 7-5, 6-0
A. Peterson, Century, over J. Data, Century, 6-4, 6-1

Consolation Round 3
B. Hatlewick, Jamestown, over S. Joyce, Legacy, 6-3, 6-3
M. Richter, Williston, over R. Taney, Minot, 7-6, 6-4

Quarterfinals
M. Janes, Legacy, over S. Joyce, Legacy, 6-1, 6-1
C. Wentz, Minot, over B. Hatlewick, Jamestown, 6-1, 4-6, 6-2
C. Mullowney, Jamestown, over M. Richter, Williston, 6-2, 6-1
B. Moylan Legacy, over B. Gartner, Mandan, 6-1, 6-3

Semifinals
M. Janes, Legacy, over C. Wentz, Minot, 6-1, 6-0
B. Moylan, Legacy, over C. Mullowney, Jamestown, 1-6 6-1, 6-0
Seventh Place
R. Taney, Minot, over S. Joyce, Legacy, 6-3, 6-4
Fifth Place
B. Hatlewick, Jamestown, over M. Richter, 3-6, 6-4, 6-1
Third Place
C. Mullowney, Jamestown, over C. Wentz, Minot, 6-3, 5-7, 6-0
Championship
M. Janes, Legacy, over B. Moylan, Legacy, 6-0, 6-0

Doubles Tournament
State Qualifier Seeds:
1. Ronak Kumar-Mason Pitcher, Century; 2. Connor Templeton-Mason Diehl, Minot; 3. Joe Wegner-Robert Modin, Legacy; 4. Rhys Enget-P. Krom, Williston; 5. Cole Bennion-Ryder Lunzman, Jamestown; 6. Bryce Everson-Colton Schulte, Century; 7. Paxton Miller-Jay Moylan, Legacy; 8. Lucas Schell-Calvin Karalus, Bismarck High

First Round
Bryce Everson-Colton Schulte, Century, over Lucas Schell-Calvin Karalus, BHS, 6-2, 6-2
Paxton Miller-Jay Moylan, Legacy, over Zach Diehl-Gage Jaeger, Minot, 6-3, 7-6 (3)
Joe Wegner-Robert Modin, Legacy, over Matt Jorgenson-Larry Smith, Williston, 6-2, 6-1
Rhys Enget-Parker Krom, Williston, over Adam Vasichek-Isaiah Koch, BHS, 6-0-6-0
Cole Bennion-Ryder Lunzman, Jamestown, Coby Wolf-Braden Ressler, 6-2, 6-1
Isaac Mimong-Kaden Williams, Jamestown, over David Hoffman-Kamdin Sedivec, Mandan, 2-6, 6-3, 7-6 (5)

Quarterfinals
Ronak Kumar-Mason Pitcher, Century, over B. Everson-C. Schulte, 6-1, 6-3
J. Wegner-Robert Modin, Legacy, over P. Miller-J. Moylan, 6-1, 6-1
R. Enget-P. Krom, Williston, over C. Bennion-R. Lunzman, 6-2, 6-1
C. Templeton-M. Diehl, Minot, over I. Mimong-K. Williams, Jamestown, 6-4, 6-0
Semifinals
R. Kumar-M. Pitcher, Century, over J. Wegner-R. Modin, Legacy, 7-6 (4), 6-2
C. Templeton-M. Diel, Minot, over R. Enget-P. Krom, 6-4, 6-1
Consolation Round 1
Z. Diehl-G. Jaeger, Minot, over M. Jorgenson-L. Smith, Willilston, 6-4, 6-4
C. Wolf-B. Ressler, Mandan, over A. Vasichek-I. Koch, BHS, 2-6, 6-4, 6-2
Consolation Round 2
L. Schell-C. Karalus, BHS, over I. Mimong-K. Williams, Jamestown, 6-4, 3-6, 6-1
C. Bennion-R. Lunzman, Jamestown, over Z. Diehl-G. Jaeger, Minot, 6-4, 6-4
P. Miller-J. Moylan, Legacy, over C. Wolf-B. Ressler, Mandan, 2-6, 6-4, 6-2
B. Everson-C. Schulte, Century, over D. Hoffman-K. Sedivec, Mandan, 6-1, 6-2
Seventh Place
P. Miller-J. Moylan, Legacy, over L. Schell-Calvin-Karalus, BHS, 6-2, 4-6, 6-1
Fifth Place
C. Bennion-R. Lunzman, Jamestown over B. Everson-C. Schulte, Century, 2-6, 7-6 (9), 6-4
Third Place
J. Wegner-R. Modin, Legacy, over R. Enget-P. Krom, Williston, 7-6 (4), 6-2
Championship
R. Kumar-M. Pitcher, Century, over C. Templeton-M. Diehl, Minot, 6-4, 6-1
Notes:
Legacy led the way with five singles/doubles players earning all-WDA honors...Century's Dan Keith is coach of the year...Ronak Kumar, Century; Bradley Moylan, Legacy; Charie Wentz, Minot; Connor Mullowney, Jamestown are region athlete of the year nominees

West Region Dual Tournament
Oct. 5, 2017, 10 a.m., Bismarck, N.D.

Semifinals
Minot 4, Jamestown 1
Singles:
1. Connor Mullowney, J, over Mason Diehl, 6-4, 6-2; 2. Charlie Wentz, M, over Baylee Hatlewick, 6-0, 6-2; 3. Rory Taney, M, over Ryder Pringle, 6-3, 7-5
Doubles:
1. Connor Templeton-Peyton Huss, M, over Cole Bennion-Ryder Lunzman, 6-1, 6-4; 2. Zach Diehl-Gage Jaeger, M, over Isaac Mimong-Kaden Williams, 7-5, 6-1

Championship
Legacy 3, Minot 2
Singles:
1. Michael Janes, L, over Peyton Huss, 6-0, 6-0; 2. Bradley Moylan, L, over Zach Diehl, 6-0, 6-0; 3. Joe Wegner, L, over Rory Taney, 6-2, 6-1
Doubles: 1. Connor Templeton-Mason Diehl, M, over Sean Joyce-Paxton Miller, 6-1, 6-0; 2. Charlie Wentz-Gage Jaeger, M, over Robert Modin-Justice McMahon, 6-3, 6-1
Notes:
Legacy, Minot, Century and Jamestown qualified for the state dual tournament…Legacy won its third straight West Region dual tournament…Jamestown qualified for a third straight year.

Century 5, Minot 4
Sept. 28, 2017, 4:15 p.m. CT
Sertoma Courts, Bismarck, N.D.

Singles:
1. Ronak Kumar, C, over Connor Templeton, 6-2, 6-3; 2. Mason Pitcher, C, over Mason Diehl, 6-1, 6-1; 3. Charlie Wentz, M, over Bryce Everson, 6-3, 6-1; 4. Peyton Huss, M, over Jackson Data, 6-4, 6-2; 5. Andrew Peterson, C, over Zach Diehl, 6-1, 0-6, 6-4; 6. Rory Taney, M, over Evan Dramko, 6-1, 6-0
Doubles:
1. R. Kumar-M. Pitcher, C, over C. Templeton-C. Wentz, 7-5, 4-6, 6-1; 2. M. Diehl-Z. Diehl, M, over J. Data-A. Peterson, 6-4, 6-0; 3. B. Everson-Colton Shulte, C, over P. Huss-Gage Jaeger, 6-4, 7-6 (1)
Notes:
Minot dropped its first WDA dual of the season… Century moved into third place with the win…Century won two of three doubles matches...Minot can clinch a share of the WDA title and the No. 1 seed in next week's regional tournament with a win in its final dual.
Records:
Minot, 10-3 Overall; 4-1 WDA; Century, 7-10 Overall; 3-2 WDA

East-West Crossover

Sept. 8, 2017, 11:15 a.m. CT
 Fargo, N.D.. West Fargo, N.D.

Minot 3, Fargo North 2
Singles:
Ben Luber, FN, over Connor Templeton, 6-2, 1-6, 6-2; 2. Mason Diehl, M, over Michael Hallquist, 6-4, 6-2; 3. Zach Diehl, M, over Sam Harr, 6-3, 6-2
Doubles: 1. Charlie Wentz-Peyton Huss, M, over Jacob Shelver-Mitchell Dummer, 6-3, 6-2; 2. Blake Atkins-Dustin Honska, FN, over Rory Taney-Gage Jaeger, 6-2, 6-4
Records: Minot, 6-1 Overall; 1-0 WDA

Fargo South 3, Minot 2
Singles:
Davis Shawley, FS, over Mason Diehl, 6-0, 6-0; 2. Max Olson, FS, over Charlie Wentz, 6-1, 6-3; 3. Rory Taney, M, over Alex Hetland, 7-6(4), 2-6, 7-5
Doubles: 1. Geoffrey Youngs-Austin Zurn, FS, over Connor Templeton-Peyton Huss, 6-4, 6-1; 2. Gage Jaeger-Zach Diehl, M, over Kain Carlson-Adam Fischer, 2-6, 7-5, 6-2
Records: Minot, 6-2 Overall; 1-0 WDA
 
Minot 3, WF Sheyenne 2
Singles:
Connor Templeton, M, over Cameron Cook, 4-6, 6-4, 6-3; 2. Charlie Wentz, M, over Tanner Hansen, 6-2, 6-2; 3. Rory Taney, M, over Jonah Stevenson, 3-6, 6-3, 6-2
Doubles: 1. Kamden Baer-Kyle Toy, WFS, over Mason Diehl-Peyton Huss, 6-2, 6-2; 2. Daylan Gagner-Kamden Coles, WFS, over Zach Diehl-Gage Jaeger, 6-2, 6-4
Records: Minot, 7-2 Overall; 1-0 WDA

Minot High Magicians Boys' Tennis

Minot 8, Williston 1
Sept. 25, 2017, 4 p.m. CT
Hammond Park, Minot, N.D.

Singles:
1. Rhys Enget, W, over Connor Templeton, 2-6, 6-4, 6-2; 2. Mason Diehl, M, over Matt Richter, 3-6, 7-5, 7-5; 3. Charlie Wenz, M, over Parker Krom, 6-4, 7-5; 4. Peyton Huss, M, over Hayden Kemp, 6-4, 6-2; 5. Zach Diehl, M, over Matt Jorgenson, 6-2, 6-4; 6. Rory Taney, M, over Parker Rude, 6-3, 6-4
Doubles: 1. C. Templeton-C. Wentz, M, over M. Richter-P. Krom, 6-1, 7-5; 2. M. Diehl-Z. Diehl, M, over R. Enget-M. Jorgenson, 6-2, 7-6 (2); 3. P. Huss-Gage Jaeger, M, over H. Kemp-P. Rude, 6-3, 6-4
Notes: Minot is 2-0 vs. Williston in duals this season…Williston’s victory came at No. 1 singles (Rhys Enget)…Minot can clinch at least a share of the WDA title with one more conference dual win.
Records: Williston, 6-6 Overall; 2-2 WDA; Minot, 10-2 Overall; 4-0 WDA


Minot 6, Jamestown 3
Sept. 7, 2017, 4:15 p.m .CT
Bolliinger Courts, Jamestown, N.D..

Singles:
1. Connor Mullowney, J, over Connor Templeton, 7-5, 6-1; 2. Mason Diehl, M, over Baylee Hatlewick, 6-4, 6-4; 3. Charlie Wentz, M, over Cole Bennion, 6-0, 6-3; 4. Ryder Lunzman, J, over Peyton Huss, 6-3, 6-7 (2), 6-4; 5. Zach Diehl, M, over Kaden Williams, 6-1, 6-4; 6. Rory Taney, M, over Isaac Mimong, 6-2, 2-6, 6-3
Doubles: 1. Mullowney-Hatlewick, J, over Templeton-M. Diehl, 2-6, 6-2, 6-3; 2. Wentz-Huss, M, over Bennion-Lunzman, 6-2, 3-6, 6-3; 3. Z. Diehl-Gage Jaeger, M, over Williams-Mimong, 7-5, 6-4
Notes: It was Minot’s first WDA dual of the season…Minot won four of six singles matches.
Records: Minot, 5-1 Overall; 1-0 WDA; Jamestown, 3-3 Overall; 0-2 WDA


Minot 7, Williston 0 (nc)
Aug. 29, 2017, 4 p.m. CT
Davidson Courts, Williston, N.D.


Singles:
1. Connor Templeton, M, over Rhys Enget, 7-5, 6-1; 2. Charlie Wentz, M, over Matt Richter, 6-3, 7-5; 3. Zach Diehl, M, over Parker Rude,  7-5, 6-1; 4. Rory Taney, M, over Colby Nehring, 6-0, 6-3
Doubles: 1. Mason Diehl-Peyton Huss, M, over Hayden Kemp-Parker Krom 6-3, 6-1; 2. Gage Jaeger-Josh Wolsky, M, over Matt Jorgenson-Mason Haugenoe, 7-5, 64; 3. Eric Wentz-Ridge Jaeger, M, over Jake Donner-Cole Hasking, 6-0, 6-2
Notes: The match did not count in the WDA standings…All seven matches were decided in straight sets.
Records: Minot, 3-1 Overall; 0-0 WDA; Williston, 2-2 Overall; 0-0 WDA

Minot 9, Bismarck High 0
Sept. 14, 2017, 4:15 p.m. CT
Tom O'Leary Courts, Bismarck, N.D.

Singles:
Connor Templeton, M, over Noah Fettig, 6-1, 6-2; 2. Mason Diehl, M, over Lucas Schell, 6-3, 6-2; 3. Charlie Wentz, M, over Calvin Karlaus, 6-0, 6-1; 4. Peyton Huss, M, over Tyler Olson, 6-1, 6-3; 5. Zach Diehl, M, over Adam Vasichek, 6-0, 6-2; 6. Rory Taney, M, over Isaiah Koch, 6-0, 6-0
Doubles: 1. C. Templeton-C. Wentz, M, over L. Schell-C. Karlaus, 6-3, 6-0; 2. M. Diehl-Z. Diehl, M, over N. Fettig-T. Olson, 6-0, 6-0; 3. P. Huss-R. Taney, M, over Makai Ogosh-I. Koch, 6-2, 6-0
Notes: Minot remains unbeaten in WDA play..All nine wins were decided in straight sets…BHS has yet to win a match in conference dual play.
Records: Minot, 9-2 Overall; 3-0 WDA; Bismarck High, 0-6 Overall; 0-3 WDA


Minot 4, Legacy 3 (nc)
Aug. 31, 2017 4:15 p.m.
Tom O’Leary Courts, Bismarck, N.D.

Singles:
1. Michael Janes, L, over Peyton Huss, 6-0, 6-1; 2. Bradley Moylan, L,  over Zach Diehl, 6-1, 6-0; 3. Rory Taney, M, over Sean Joyce, 6-4, 4-6, 6-2; 4. Nick Mathern, L, over Josh Wolsky, 4-6, 6-2, 7-5
Doubles: 1. Connor Templeton-Mason Diehl, M, over Joe Wegner-Justice McMahon, 2-6, 6-4, 6-4; 2. Charlie Wentz-Gage Jaeger, M, over Paxton Miller-Jay  Moylin, 6-1, 6-1; 3. Eric Wentz-Ridge Jaeger, M, over Carson Fettig-Corby Svihovec, 6-4, 6-4
Notes: The match did not count in the WDA standings…Minot won all three doubles matches.
Records: Minot, 4-1 Overall; 0-0 WDA; Legacy, 4-1 Overall; 1-0 WDA

2017 Varsity Schedule/Results

Minot 5, Legacy 4
Sept. 12, 2017, 4:15 p.m .CT
Hammond Park, Minot, N.D.

Singles:
1. Michael Janes, L, over C. Templeton, 6-4, 4-1 (match ended with injury/forfeit); 2. Bradley Moylan, L, over Mason Diehl, 6-2, 6-1; 3. Charlie Wentz, M, over Joe Wegner, 6-3, 6-2; 4. Sean Joyce, L, over Peyton Huss, 2-6, 6-3, 6-2; 5. Zach Diehl, M, over Robert Modin, 6-3, 6-4; 6. Rory Taney, M, over Paxton Miller, 6-1, 6-3
Doubles: 1. C. Wentz-C. Templeton, M, over B. Moylan-J. Wegner, 6-2, 6-1; 2. M. Janes-P. Miller, L, over M. Diehl-Z. Diehl, 7-6(8), 6-2; 3. P. Huss-Gage Jaeger, M, over R. Modin-Justice McMahon, 5-7, 6-0, 6-3
Notes:
This was the third meeting of the season, but this counted in the WDA standings…Minot won two of three doubles matches.
Records:
Legacy, 8-3 Overall; 2-1 WDA; Minot, 8-2 Overall; 2-0 WDA

​​​​​​​​Proud Sponsors of

Minot High Athletics and the WDA

​​Overall: 14-5 / Conference: 5-1       Home: 5-1 / Away: 6-2 / Neutral: 3-2


Previous Match: Neutral

Oct. 12

ND State Dual Tournament

2-3 Loss vs. Fargo South

4-1 Win vs. Jamestown

3-2 Win vs. Fargo Shanley








2017 Schedule

Date/Time
Opponent
W/L
Score
Record
Aug. 25/10:30 a.m.
CENTURY, MANDAN, LEGACY (nc)
WWL
3-2, 5-0, 2-3
2-1
Aug. 26/9 a.m.
MINOT ROUND ROBIN

2nd

Aug. 29/4:15 p.m.
@Williston (nc)
W
7-0
3-1
Aug. 31/4:15 p.m.
@Legacy (nc)
W
4-3
4-1
Sept. 7/4:15 p.m.
@Jamestown
W
6-3
5-1
Sept. 8/10 a.m.
@Sheyenne, F. North, F. South (nc)
WWL
3-2, 3-2, 2-3
7-2
Sept. 9/9 a.m.
WF Sheyenne Invite

7th

Sept. 12/4:15 p.m.
LEGACY
W
5-4
8-2
Sept. 14/4:15 p.m.
@Bismarck High
W
9-0
9-2
Sept. 25/4 p.m.
WILLISTON
W
8-1
10-2
Sept. 28/4:15 p.m.
@Century
L
4-5
10-3
Sept. 30/12 noon
MANDAN
W
9-0
11-3
Oct. 5/1 p.m.
##Jamestown
W
4-1
12-3
Oct. 5/4 p.m.
###Legacy
L
2-3
12-4
Oct. 12/10 a.m.
$ Fargo Shanley
L
2-3
12-5
Oct. 12/1 p.m.
% Jamestown
W
4-1
13-5
Oct. 12/4:30 p.m.
%% Fargo Shanley
W
3-2

14-5


























## W Region Semifinal  ### West Region Championship

$ ND State Quarterfinal % ND State Consolation %% ND State Fifth

Minot 9, Mandan 0
Sept. 30, 2017, 12 noon. CT
Hammond Park, Minot, N.D.

Singles:
1. Connor Templeton, Min., over Ben Gartner, 6-3, 6-0; 2. Mason Diehl, Min., over Kamdin Sedivec, 6-2, 6-0; 3. Charlie Wentz, Min., over Coby Wolf, 6-0, 6-0; 4. Peyton Huss, Min., over Trevor Elijah, 6-2, 6-2; 5. Zach Diehl, Min., over Braden Ressler, 6-1, 6-4; 6. Rory Taney, Min., over Brady Helbling, 6-3, 6-0
Doubles: 1. C. Templeton-C. Wentz, Min., over B. Gartner-K. Sedivec, 7-5, 6-2; 2. M. Diehl-Z. Diehl, Min., over. C. Wolf-B. Ressler, 6-0, 6-3; 3. P. Huss-Gage Jaeger, Min., over T. Elijah-B. Helbling, 6-0, 6-0
Notes: Minot clinched a share of the WDA title and earned the No. 1 seed at the West Region Dual Tournament with the win…Conditions were cold and breezy.
Records: Mandan, 2-11 Overall; 1-5 WDA; Minot, 11-3 Overall; 5-1 WDA

Minot Duals
Friday, Aug. 25, 2017
Hammond Park, Minot, N.D.


Minot 3, Century 2
Singles:
1. Connor Templeton, M, over Korey Rennich, 6-2, 6-0; 2. Charlie Wentz, M, over Jackson Data, 6-3, 6-0; 3. Rory Taney, M, over Evan Dramko, 6-1, 6-0
Doubles: 1. Ronak Kumar-Bryce Everson, C, over Mason Diehl-Peyton Huss, 6-4, 6-7 (7); 10-3; 2. Mason Pitcher-Andrew Peterson, C, over Zach Diehl-Gage Jaeger, 7-6 (7), 6-4
Notes: The match was part of the Minot non-conference dual series
Records: Century, 0-1 Overall; 0-0 WDA; Minot, 1-0 Overall; 0-0 WDA


Minot 5, Mandan 0
Singles:
1. Connor Templeton, Min., over Ben Gartner, 7-6 (4), 6-1; 2. Mason Diehl, Min., over David Hoffman, 6-3, 6-0; 3. Zach Diehl, Min., over Kamdin Sedivec, 6-4, 6-1
Doubles: 1. Charlie Wentz-Peyton Huss, Min., over Coby Wolf-Braden Ressler, 6-1, 6-2; 2. Gage Jaeger-Rory Taney, Min., over Trevor Elijah-Brady Helbling, 6-2, 6-3
Notes: The match was part of the Minot non-conference dual series
Records: Mandan, 0-2 Overall; 0-0 WDA; Minot, 2-0 Overall; 0-0 WDA


Legacy 3, Minot 2
Singles:
1. Michael Janes, L, over Mason Diehl, M, 6-0, 6-0; 2. Bradley Moylan, L, over Charlie Wentz, 6-0, 6-2; 3. Robert Modin, L, over Rory Taney, 7-5, 6-2
Doubles: 1. Connor Templeton-Peyton Huss, M, over Joe Wegner-Justice McMahon, 6-2, 6-3; 2. Zach Diehl-Gage Jaeger, M, over Paxton Miller-Jay Moylan, 6-4, 7-5
Notes: The match was part of the Minot non-conference dual series
Records: Legacy, 3-0 Overall; 0-0 WDA; Minot, 2-1 Overall; 0-0 WDA

ND Dual Tournament
Oct. 12, 2017, 10 a.m., Bismarck, N.D.
Choice Health Fitness Center, Grand Forks, N.D.

Quarterfinals
Fargo South 3, Minot 2
Singles:
1. Davis Lawley, FS, over Peyton Huss, 6-0, 6-0; 2. Max Olson, FS, over Zach Diehl, 4-6, 6-4, 6-2; 3. Rory Taney, M, over Austin Zurn, 6-3, 6-4
Doubles:
1. Geoffrey Youngs-Kain Carlson, FS, over Connor Templeton-Charlie Wentz, 7-5, 3-6, 6-4; 2. Mason Diehl-Gage Jaeger, M, over Alex Hetland-Adam Fischer, 6-3, 6-3

Consolation
Minot 4, Jamestown 1
Singles:
1. Connor Mullowney, J, over Mason Diehl, 6—1, 6-0; 2. Charlie Wentz, M, over Ryder Pringle, 6-1, 6-1; 3. Rory Taney, M, over Ryder Lunzman, 6-1, 6-0
Doubles:
1. Connor Templeton-Peyton Huss, M, over Baylee Hatlewick-Isaac Mimong, 3-6, 7-5, 6-2; 2. Zach Diehl-Gage Jaeger, M, over Cole Bennion-Kaden Williams, 6-0, 6-3

Fifth Place
Minot 3, Fargo Shanley 2
Singles:
1. Connor Templeton, M, over Finnian O’Donnell, 3-6, 6-2, 6-2; 2. Charlie Wentz, M, over Jonah Jelinski, 7-6 (3), 6-4; 3. Ben Traynor, FS, over Rory Taney, 6-1, 6-0
Doubles: 1. Charlie Perhus-Mason Thimjon, FS, over Mason Diehl-Zach Diehl, 2-6, 6-2, 6-3; Peyton Huss-Gage Jaeger, M, over Adam Sayler-Kai Pierce, 6-2, 6-1
Notes: Minot finishes fifth in the ND State Dual Tournament…Charlie Wentz and Rory Taney won two singles matches.
Records: Minot, 14-5 Overall; 5-1 WDA