The official site of the Western Dakota Association

West Region Dual Tournament
May 25 , 2017, 10:30 a.m. CT

Hammond Park, Minot, N.D.

Quarterfinals
Minot 4, St. Mary’s 1
Singles:
1. Emily Bichler, SM, over Raquel Egge, 6-3, 6-4; 2. Kali Askvig, M, over Lauren Botsford, 6-3, 6-1; 3. Haya Dodin, M, over Maria Fleck, 6-1, 6-0
Doubles: Alyssa Henson-Evie Reynolds, M, over Mallory Donlin-Anna Braun, 6-0, 6-2; 2. Jolene Fettig-Gwen Mathews, M, over Jenna Steigelmeier-Lauren Leidinix, 6-3, 6-2
Notes: St. Mary’s win came at No. 1 singles…All five matches were in straight sets.

Semifinals
Minot 5, Bismarck High 0
Singles:
1. R. Egge, M, over L. Andre, 3-6, 6-2, 7-6 (5); 2. K. Askvig, M, over T. Richter, 6-2, 6-3; 3. H. Dodin, M, over S. LaFave, 6-2, 6-0
Doubles: 1. E. Reynolds-A. Henson, M, over S. Helgeson-N. Schuh, 6-1, 6-1; 2. J. Fettig-G. Mathews, M, over D. Scanson-M. Fisher, 7-5, 6-0
Notes: Minot qualified for the state tournament with the victory…BHS dropped into a state qualifying match.
 
Championship
Minot 5, Williston 0

Singles: 1. R. Egge, Minot over B. Pippin, 5-7, 6-4; 2. K. Askvig, M, over M. Barraza, 6-2, 6-3; 3. H. Dodin, M, over S. Rose, 6-1, 6-0
Doubles: 1. E. Reynolds-A. Henson, M, over C. Hunter-J. Lysne, 6-4, 3-6, 6-3;  2. J. Fettig-G. Mathews, M, over J. Albert-V. Mosalve, 7-5, 3-6
Notes: Minot won its first West Region Tournament title since 1993.

Records: Minot, 17-1 Overall; 8-0 WDA


Minot High Majettes Girls' Tennis

Minot 6, Williston 1 (nc)
April 18, 2017, 4 p.m. CT
Davidson Courts, Williston, N.D.

Singles: 1. Raquel Egge, M, over Caitlyn Hunter, 6-2, 6-2; 2. Kali Askvig, M, over Sophia Rose, 6-0, 6-1; 3. Haya Dodin, M, over Ella Pederson, 6-0, 6-0; 4. Taylor Matson, M, over Stephanie Brackey, 6-1, 6-1
Doubles: 1. Bethanie Pippin-Jocci Lysne, W, over Evie Reynolds-Alyssa Henson, 6-4, 2-6, 6-3; 2. Gwen Mathews-Joelle Fettig, M, over Jenna Albert-Vanessa Monsalve, 6-4, 0-6, 6-4; 3. Harper Wentz-Eden Olson, M, over Miranda Barraza-Alysse Ogaard, 6-4, 6-2
Notes: It was a non-conference match and did not count in the WDA standings…Minot won all four singles matches.
Records: Minot, 4-0 Overall; 0-0 WDA; Williston, 1-3 Overall; 0-0 WDA



Previous matches: Away

June 2-3

ND State Individual Tournament



Minot 9, Dickinson 0
May 11, 2017, 4 p.m. CT
Dickinson High School, Dickinson, N.D.

Singles:
1. Kali Askvig, M, over Katie Riely, 7-6, 6-0; 2. Evie Reynolds, M, over Halie Karlen, 6-0, 6-2; 3, Haya Dodin, M, over Cora Knipp, 6-3, 6-1; 4. Alyssa Henson, M, over Marcail Allerdings, 4-6, 6-1 (10); 5. Taylor Mattson, M, over Alexa Cofer, 6-1, 6-4; 6. Gwen Mathews, MHS, over Jaida Harden, 6-3, 6-1
Doubles: 1. Askvig/Dodin, M, over Riely/Allerdings, 6-1, 6-2; 2. Reynolds/Henson, M, over Cofer-Karlen, 7-5, 6-1; 3. Mathews/Joelle Fettig, MHS, over Knipp/Harden, 6-3, 6-1
Notes: Minot remained unbeaten in WDA play with the victory…Dickinson dropped its third straight dual.
Records: Minot, 9-1 Overall; 5-0 WDA; Dickinson, 2-6 Overall; 1-6 WDA



Team Leaders 





WDA-EDC Crossover
May 12, 2017
Fargo, N.D.

Minot 5, Fargo North 0
Singles:
1. Raquel Egge, M, over Sierra Voglewede, 6-0, 6-0; 2. Haya Dodin, M, over Alie Hardie, 6-1, 6-1; 3. Taylor Mattson, M, over Julia Morris, 0-6, 6-1, 6-4
Doubles: 1. Evie Reynolds-Kali Askvig, M, over Lauren Harr-Hallquist, 6-2, 6-1; 2. Alyssa Henson-Gwen Mathews, M, over Sophie Thompson-Erika Spanjer, 6-0, 6-3

Minot 4, Fargo Davies 1
Singles:
1. Raquel Egge, M, over Habiba Heshmat, 6-1, 6-0; 2. Kali Askvig, M, over Emily Stenhjem, 6-0, 6-1 3. Haya Dodin, M, over Kati Lee, 6-1, 6-2
Doubles: 1. Evie Reynolds-Alyssa Henson, M, over Maria Wanzek-Ishika Gupta, 3-6, 6-0, 10-7; 2. Jenna Forknell-Kalea Blanchard, FD, over Gwen Mathews-Taylor Mattson, 6-0, 6-3
Notes: Minot won both WDA-EDC crossover duals
Records: Minot, 11-1 Overall; 5-0 WDA


Minot 7, Legacy 2
May 4, 2017, 4:15 p.m. CT
Tom O'Leary Courts, Bismarck, N.D.

Singles:
1. Raquel Egge, M, over Abby McPherson, 6-4, 6-1; 2. Brianna Metzger, L, over Kali Askvig, 6-4, 6-2; 3. Evie Reynolds, M, over Hannah Felt, 6-1, 6-2; 4. Haya Dodin, M, over Karlissa Albaugh, 6-0, 6-0; 5. Sierra Knoll, L, over Taylor Mattson, 7-5, 6-2; 6. Alyssa Hanson, M, over Alexi Ness, 6-1, 6-1
Doubles: 1. Askvig-Reynolds, M, over Metzger-Felt, 6-0, 6-4; 2. Egge-Dodin, M, over McPherson-Camaryn Beasley, 6-3, 6-2; 3. Hanson-Gwen Mathews, M, over Albaugh-Ness, 6-1, 6-1
Notes: Minot remained undefeated  with the win and swept all three doubles matches.
Records: Minot, 7-0 Overall; 3-0 WDA; Legacy, 3-4 Overall; 2-3 WDA



ND State Dual Tournament
June 1, 2017
Choice Health and Fitness Center, Grand Forks, N.D.

Quarterfinals
Minot 3, Valley City 2
Singles:
1. Reagan Ingstad, VC, over Raquel Egge, 6-1, 6-1; 2. Kali Askig, M, oer Cali Halgrimson, 6-1, 6-4; 3. Breanna McDonald, VC, over Haya Dodin, 6-1, 6-4
Doubles:
1. Evie Reynolds-Alyssa Henson, M, over Angela Larson-Kallie Brand, 6-1, 6-0; 2. Gwen Mathews-Joelle Fettig, M, over Hannah Aberle-Hannah Dockter, 6-2, 6-2

Semifinals
WF Sheyenne 4, Minot 1
Singles:
Monti Knewtson, WFS, over Racquel Egge, 6-2, 6-1; 2. Preeti Chemiti, WFS, over Kali Askvig, 6-0, 6-1; 3. Mimi Gu, WFS, over Haya Dodin, 6-1, 6-4
Doubles:
1. Pooja Chemiti-Annie McIntosh, WFS, oer Evie Reynolds-Alyssa Henson, 6-4, 6-4; 2. Gwen Mathews-Joelle Fettig, M, over Liv Dobrinz-Miranda Sommerfeld, 6-2, 6-4

Third Place
Minot 4, Williston 1
Singles:
1. Racquel Egge, M, over Jocci Lysne, 6-3, 6-2; 2. Kali Askvig, M, oer Miranda Barraza, 6-2, 6-2; 3. Haya Dodin, M, over Holly McCoy, 6-2, 6-0
Doubles:
1. Caitlyn Hunter-Jenna Albert, W, over Evie Reynolds-Alyssa Henson, 4-6, 6-4, 6-4; 2. Gwen Mathews-Joelle Fettig, M, over Bethanie Pippin-Stephanie Brackey, 6-2, 6-4
Notes:
Minot defeated Williston for a fifth time this season.
Records:
Minot, 19-2 Overall; 8-0 WDA; Williston, 13-9 Overall; 5-2 WDA

 2017 Results 

Minot 9, Century 0
May 19, 2017, 4 p.m. CT
Hammond Park, Minot, N.D.

Singles: 1. Raquel Egge, M, over Jamie Stoppler, 6-4, 6-2; 2. Kali Askvig, M, over Sophia Holmen, 6-3, 6-1; 3. Evie Reynolds, M, over Heather Davis, 6-2, 6-2; 4. Haya Dodin, M, over Sidney Mann, 6-4, 6-0; 5. Alyssa Henson, M, over Katie Pitcher, 6-1, 7-5; 6. Taylor Mattson, M, over Emily Savageau, 4-6, 6-4, 6-4
Doubles: 1. Askvig-Reynolds, M, over Stoppler-Davis, 6-4, 6-2; 2. Dodin-Egge, M, over Holmen-Mann, 6-2, 6-2; 3. Henson-Gwen Matthews, M, def. Pitcher-Savageau, 6-0, 6-2
Notes: Minot clinched the WDA title and top overall seed for the West Region Tournament…Century dropped its first conference dual of the season.
Records: Century, 11-3 Overall; 6-1 WDA; Minot, 13-1 Overall; 7-0 WDA


Minot 7, St. Mary's 2
May 16 , 2017, 12 noon CT

Capital Racquet and Fitness,  Bismarck, N.D.

Singles:
1. Emily Bichler, SM,  over Raquel Egge, 6-2, 6-4; 2. Kali Askvig, M, over Lauren Botsford, 7-6 (4), 7-6 (2); 3. Evie Reynolds, M, over Mallory Donlin, 6-0, 6-1; 4. Haya Dodin, M, over Jenna Steigelmeier, 6-0, 6-3; 5. Alyssa Henson, M, over Maria Fleck, 6-0, 6-0; 6. Taylor Mattson, M, over Anna Braun, 6-3, 6-2
Doubles: 1. Bichler-Botsford, SM, over Askvig-Reynolds, 6-2, 6-2; 2. Egge-Dodin, M, over Donlin-Fleck, 6-1, 6-0; 3. Henson-Gwen Mathews, M, over Steigelmeier-Laurenl Leidinix, 6-4, 6-3
Notes: St. Mary’s finished its regular season WDA schedule and will face Dickinson in a region play-in match…Minot won its fourth straight match.
Records: Minot, 11-1 Overall; 6-0 WDA; St. Mary’s 1-9 Overall; 0-8 WDA


Minot 8, Jamestown 1
May 5, 2017, 4:15 p.m. CT
Hammond Park, Minot, N.D.

Singles:
1. Raquel Egge, M, over Kaitlin Mullowney, 6-1, 6-3; 2. Kalie Askvig, M, over Megan Larson, 6-1, 6-1; 3. Evie Reynolds, M, over Medora Pringle, 6-2, 6-3; 4. Haya Dodin, M, over Savannah Montoya, 6-0, 6-1; 5. Taylor Mattson, M, over Payton Hoggarth, 6-4, 6-3; 6. Courtney Peterson, J, over Alyssa Henson, 6-2, 6-2
Doubles: 1. Askvig-Reynolds, M, over Mullowney-Hoggarth, 6-2, 6-2; 2. Dodin-Egge, M, over Larson-Pringle, 6-3, 6-0; 3. Henson-Gwen Mathew, M, over Montoya-Peterson, 4-6, 6-3, 6-3
Notes: Minot remained unbeaten with the win over Jamestown…Just one set when three sets
Records: Jamestown, 1-7 Overall; 1-3 WDA; Minot, 8-0 Overall; 4-0 WDA



Minot 8,

Mandan 1
May 20, 2017, 12 noon CT

Hammond Park, Minot, N.D.

Singles:
1. Raquel Egge, Min. over Elizabeth Felderman 6-3, 6-2; 2. Kali Askvig, Min., over Emily Tweten 7-4 (5), 7-5; 3. Haya Dodin, Min. over Mckenna Vogel 6-3, 6-2; 4. Alyssa Henson, Min, over Lizzie Allan 7-5, 6-4; 5. Taylor Mattson, Min. over Breanna Helbling 6-2, 6-2; 6. Gwen Mathews, Min., over Kate Kesler 6-0, 6-0

Doubles: 1. Felderman-Vogel, Man, over Askvig-Dodin 6-2, 6-1. 2. Egge-Henson, Min, over Tweten-Kylie Wieland 6-2, 6-1. 3. Mathews-Joelle Fettig, Min, over Helbling-Kesler 6-2, 6-1
Notes: Minot finished WDA play undefeated…Mandan’s win came at No. 1 doubles.
Records: Mandan, 6-7 Overall; 3-5 WDA; Minot, 14-1 Overall; 8-0 WDA


Individual Singles/Doubles Stats

Player

W
L

E. Reynolds

H. Dodin

T. Mattson

A. Henson

K. Askvig

R. Egge

G. Mathews

Egge-Dodin

A. Henson-G. Mathews

K. Askvig-E. Reynolds

Askvig-Dodin

Mathews-Fettig

Reynolds-Henson

Egge-Henson























7

8

7

6

6

5

2

6

5

4

1

2

1

1
























0

0

1

1

2

2

0

0

1

2

1

0

0

0





























Records are only for WDA matches



2017 Results

Date

OpponentScoreRecord

4-17

4-17

4-17

4-18

4-27

5-2

5-4

5-5

5-6

5-11

5-12

5-12

5-13

5-16

5-19

5-20

5-25

5-25

5-25

6-1

6-1

6-1

Jamestown (nc)

Williston (nc)

Century (nc)

@Williston (nc)

Bismarck High

Williston

@Legacy

Jamestown

WF Sheyenne#

@Dickinson

@F North

@F Davies

@WF Invite

@St. Mary's

Century

Mandan

St. Mary's$

Bismarck $$

Williston $$$

Valley City!

WF Sheyenne!!

Williston^

5-0W

4-1W

3-2W

6-1W

6-3W

9-0W

7-2W

8-1W

2-7L

9-0W

5-0W

4-1W

2nd

7-2W

9-0W

8-1W

4-1W

5-0W

5-0W

3-2W

1-4L

4-1W

1-0

2-0

3-0

4-0

5-0

6-0

7-0

8-0

8-1

9-1

10-1

11-1

--

12-1

13-1

14-1

15-1

16-1

17-1

18-1

18-2

19-2


# In Mandan

$ West Region Quarterfinal, Minot

$$ West Region Semifinal, Minot

$$$ West Region Championship, Minot

! ND State Quarterfinal, Grand Forks

!! ND State Semifinal, Grand Forks

^ ND State Third Place, Grand Forks

WF Sheyenne 7, Minot 2 (nc)
May 6, 2017, 1 p.m. CT
Mandan Middle School, Minot, N.D.

Singles:
1. Monti Knewtson, WFS, over Raquel Egge, 6-2, 6-2; 2. Preeti Chemiti, WFS, over Kali Askvig, 6-2, 6-1; 3. Pooja Chemiti, WFS, over Evie Reynolds, 6-2, 6-3; 4. Tianna Gu, WFS, over Haya Dodin, 6-4, 6-2; 5. Annie McIntosh, WFS, over Taylor Mattson, 6-2, 6-0; 6. Alyssa Henson, M, over Olivia Dobrinz, 6-1, 6-1
Doubles: 1. Knewtson-Pre. Chemiti, WFS, over Askvig-Reynolds, 6-3, 6-0; 2. Poo. Chemiti-McIntosh, WFS, over Dodin-Henson, 6-2, 6-0; 3. Egge-Gwen Mathews, M, over Gu-Debrinz, 6-3, 6-4
Notes: Minot dropped its first match of the season…The dual was held in Mandan.
Records: WF Sheyenne, 8-0 Overall; 4-0 EDC; Minot, 8-1 Overall; 4-0 WDA



​​​​​​​​Proud Sponsors of

Minot High Athletics and the WDA

On Deck: 2017 season complete


2017 Varsity Schedule/Results

Minot 6,

Bismarck High 3
April 27, 2017, 4 p.m. CT

Hammond Park, Minot, N.D.

Singles:
1. Lauryn Andre, B, over Raquel Egge, 6-2, 6-4; 2. Taylor Richter, B, over Kali Askvig, 2-6, 6-2, 6-3; 3. Evie Reynolds, M, over Skyler LaFave, 6-1, 6-2; 4. Haya Dodin, M, over Sydney Helgeson, 6-2, 6-0; 5. Taylor Mattson, M, over Delaney Scanson, 6-4, 7-5; 6. Alyssa Henson, M, over Morgan Fisher, 6-0, 6-0
Doubles:
1. Andre-Helgeson, B, over Askvig-Reynolds, 2-6, 6-4, 7-5; 2. Egge-Dodin, M, over Richter-LaFave, 6-2, 6-4; 3. Henson-Gwen Mathews, M, over Scanson-Fisher, 6-1, 7-5
Notes:
Minot was playing its first WDA dual of the season..BHS’ singles players  Lauryn Andre and Taylor Richter remained undefeated in WDA dual play.
Records:
Bismarck High, 3-3 Overall; 2-2 WDA; Minot, 1-0 Overall; 5-0 WDA


Home

Head Coach: Scott DeLorme
Assistant Coaches: Rick Stevens, Tom Scheeler, Erin Black, Michael Carlson, Hunter Oothoudt

2016 Finish: 10-10 Overall; 5-3 WDA (4th)

2016 West Region Finish: 4th

2016 ND State Tournament: Did Not Place

WDA championships: 8 (Last, 1993)

State championships: 5 (Last, 1991)

Home Court: Hammond Court

Minot girls' tennis website

WDA Tennis Main Page


​​​​Overall: 19-2 / WDA: 8-0     Home: 11-0 / Away: 6-0 / Neutral: 2-2


For the complete varsity schedule, click on the link above.

West Region Individual Tournament
May 26-27, 2017, 9 a.m. CT
Hammond Park, Minot, N.D.

Singles

First Round
Raquel Egge, Min, Bye; Katie Pitcher, Cen, over Marcail Allerdings, Dick, 6-4, 6-2. Sophia Rose, Will, over Medora Pringle, J, 6-1, 6-2; Haya Dodin, Min, over Courtney Peterson, J, 6-3, 7-5; Abby McPherson, Leg, Bye; Miranda Barraza, Will, over Emily Sauvageau, Cen, 6-2, 6-4; Skyler LaFave, Bis, over Emma Dazell, Dick, 6-3, 6-2; Elizabeth Felderman, Man, Bye; Jamie Stoppler, Cen, Bye; Lizzie Allanm Man, def. Anna Braun, SM, 7-5, 6-0; Vanessa Monsalve, Will, over Jess Schultz, J, 6-4, 6-4; Taylor Richter, Bis, over Hannah Tibor, SM, 6-0, 6-0; Brianna Metzger, Leg, over Katie Riley, Dick, 6-4, 6-0; Kenna Vogel, Man, def. Sierra Knoll, Leg, 6-1, 6-1; Taylor Mattson, Min, def. Maria Fleck, SM, 6-2, 6-1; Lauryn Andre, Bis, Bye.
Second round
Egge, Min, over Pitcher, Cen, 6-0, 6-0; Dodin, Min, over Rose, Will, 6-0, 6-0; McPherson, Leg, over Barraza, Will, 6-0, 6-3; Felderman, Man, over LaFave, Bis, 6-3, 6-4; Stoppler, Cen, over Allan, Man, 6-2, 6-1; Richter, Bis, over Monsalve, Will, 6-3, 6-1; Vogel, Man, over Metzger, Leg, 6-3, 6-4; Andre, Bis, over Mattson, Min, 6-0, 6-2.
Quarterfinals
Egge, Min, over. Dodin, Min, 6-1, 6-3; Felderman, Man, over McPherson, Leg, 7-5, 6-4; Stoppler, Cen, over Richter, Bis, 6-0, 6-0; Andre, Bis, over Mattson, Min, 6-0, 6-2
Semifinals
Raquel Egge, Minot, over Elizabeth Felderman, Mandan, 4-6, 7-6 (5), 6-4; Jamie Stoppler, Century, over Lauryn Andre, Bis, 6-2, 6-0
Championship
Jamie Stoppler, Century, over Raquel Egge, Minot, 6-0, 6-1
Third Place
Lauryn Andre, BHS, over Elizabeth Felderman, Mandan, 6-4, 6-3
Consolation First round
Peterson, J, over Pringle, J, 6-1, 6-0; Tibor, SM, over Schultz, J, 6-3, 7-6; Knoll, Leg, over Riley, Dick, 6-4, 6-4.
Second round
Allan, Man, over Allerdings, Dick, 6-3, 6-0; Peterson, J, over Monsalve, Will, 7-5, 6-2; Metzger, Leg, over Savageau, Cen, 6-3, 6-3; Mattson, Min, over Dazell, Dick, 4-6, 6-1, 6-2; Pitcher, Cen, over Braun, SM, 6-7 (1), 6-1, 6-2; Rose, Will, over Tibor, SM, 6-0, 6-0; Knoll, Leg, over Barraza, Will, 6-3, 0-6, 6-4; LaFave, Bis, over Fleck, SM, 6-1, 6-2.
Third round
Peterson, J, over Allen, Man, 6-2, 6-1; Metzger, Leg, over Mattson, Min, score N/A; Rose, Will, over Pitcher, Cen, 6-1, 7-5; Knoll, Leg, over. LaFave, Bis, 6-3, 7-6 (5).
Consolation Quarterfinals

Kaitlin Mullowney-Payton Hoggarth, Jamestown, def. Mallory Donlin-Jenna Stiegelmeier, St. Mary’s, 6-2, 6-1; Megan Larson-Savannah Montoya, Jamestown, def. Breanna Helbling-Kate Kesler, Mandan, 3-6, 6-1, 7-6 (3); Sophia Holmen-Sidney Mann, Century, def. Cora Knipp-Jaia Harden, Dickinson, 4-6, 6-4, 6-4; Gwen Mathews-Alyssa Henson, Minot, def. Syndey Helgeson-Natalie Schuh, Bismarck, 6-2, 7-6 (1).
Consolation Semifinals
Mullowney-Hoggarth, J, def. Larson-Montoya, J, 4-6, 6-4, 6-4; Holmen-Mann, Cen, def. Mathews-Henson, Min, 6-4, 4-6, 7-5.
Fifth Place
Haya Dodin, Minot, over Kenna Vogel, Mandan, 6-1, 6-2
Seventh Place

Abby McPherson, Legacy over Taylor Richter, BHS, 6-1, 6-1

Notes: Top eight placewinners advance to the state tournament.


Doubles

First round
Cam Clark-Sam Clark, Cen, over Mallory Donlin-Jenna Stiegelmeier, SM, 6-2, 6-4; Emily Tweten-Kylie Wieland, Man, over Camaryn Beasley-Sydney Seamands, Leg, 6-1, 6-3.
Second round
Kali Askvig-Evie Reynolds, Min, over C.Clark-S.Clark, Cen, 6-1, 6-2; Megan Larson-Savannah Montoya, J, over Sydney Helgeson-Natalie Schuh, Bis, 6-3, 6-2; Kaitlin Mullowney-Payton Hoggarth, J, def. Hannah Felt-Karissa Albaugh, Leg, 6-7 (3), 7-6 (3), 6-4; Caitlyn Hunter-Jenna Albert, Will, over Cira Knipp-Jaida Harden, Dick, 6-3, 6-0. Emily Bichler-Lauren Botsford, SM, over Breanna Helbling-Kate Kesler, Man, 6-1, 6-1; Gwen Mathews-Alyssa Henson, Min, over Halie Karlen-Alexa Cofer, Dick, 6-2, 6-3; Sophia Holmen-Sidney Mann, Cen, over Delaney Scanton-Morgan Fisher, Bis, 6-4, 6-1; Bethanie Pippen-Jocci Lysne, Will, 6-3, 6-3.
Quarterfinals
Askvig-Reynolds, Min, over Larson,-Montoya, J, 6-7 (3), 6-0, 6-2; Hunter-Albert, Will, over Mullowney-Hoggarth, J, 6-3, 6-4; Bichler-Botsford, SM, over Mathews-Henson, Min, 6-2, 4-6, 6-1; Pippen-Lysne, Will, over Holmen-Mann, Cen, 6-1, 6-0
Semifinals
Kali Askvig-Evie Reynolds, Minot, over Caitlyn Hunter-Jenna Albert, Williston, 7-5, 6-3; Bethanie Pippen-Jocci Lysne, Williston, over Emily Bichler-Lauren Botsford, St. Mary’s, 7-6 (5), 6-2.
Championship
Askvig-Reynolds, Min, over Pippen-Lysne, Will, 7-5, 3-6, 6-0.
Third place
Bichler-Botsford, SM, over Hunter-Albert, Will, 6-1, 6-2.
Consolation Second round
Donlin-Stiegelmeier, SM, over Tweten-Wieland, Man, 2-6, 6-1, 6-2; C.Clark-S.Clark, Cen, over Beasley-Seamands, Leg, 2-6, 6-2, 6-3.
Third round
Donlin-Stielgelmeier, SM, over Scanson-Fisher, BHS, 6-0, 6-1; Helbling-Kesler, Man, over Karlen-Cofer, Dick, 6-2, 7-6 (2); Knipp-Harden, Dick, over Felt-Albaugh, Leg, 6-4, 4-6, 6-0; Helgeson-Schuh, Bis, over C.Clark-S.Clark, Cen, 7-6 (5), 4-6, 6-3.
Consolation Quarterfinals
Kaitlin Mullowney-Payton Hoggarth, Jamestown, over Mallory Donlin-Jenna Stiegelmeier, St. Mary’s, 6-2, 6-1; Megan Larson-Savannah Montoya, Jamestown, over Breanna Helbling-Kate Kesler, Mandan, 3-6, 6-1, 7-6 (3); Sophia Holmen-Sidney Mann, Century, over Cora Knipp-Jaia Harden, Dickinson, 4-6, 6-4, 6-4; Gwen Mathews-Alyssa Henson, Minot, over Syndey Helgeson-Natalie Schuh, Bismarck, 6-2, 7-6 (1).
Consolation Semifinals
Mullowney-Hoggarth, J, over Larson-Montoya, J, 4-6, 6-4, 6-4; Holmen-Mann, Cen, over Mathews-Henson, Min, 6-4, 4-6, 7-5.
Fifth place
Mullowney-Hoggarth, J, over Holmen-Mann, Cen, 6-4, 5-7, 6-2.
Seventh place
Mathews-Henson, Min, over Larson-Montoya, J, 6-4, 6-1
Notes: The top eight placewinners qualify for the state tournament.



Minot 9, Williston 0
May 2, 2017, 3 p.m. CT
Cameron Indoor Courts, Minot, N.D.

Singles:
1. Raquel Egge, M, over Caitlyn Hunter, 7-5, 6-0; 2. Kali Askvig, M, over Bethanie Pippin, 6-3, 6-4; 3. Evie Reynolds, M, over Jocci Lysne, 7-5, 6-3; 4. Haya Dodin, M, over Jenna Albert, 6-1, 6-2; 5. Taylor Mattson, M, over Vanessa Monslave, 6-2, 6-3; 6. Alyssa Henson, M, over Miranda Barraza, 6-1, 6-2
Doubles: 1. Askvig-Reynolds, M, over Pippin-Lysne, 7-6 (6), 2-6, 7-5; 2. Egge-Dodin, M, over Hunter-Albert, 6-3, 7-6 (3); 3. Henson-Gwen Mathews, M, over Monslave-Barraza, 6-3, 6-2
Notes: Minot won its sixth straight match…The loss snapped Williston’s two-match win streak…The dual was moved indoors due to inclement weather...This was the third meeting of the season.
Records: Williston 3-4 Overall; 2-1 WDA; Minot, 6-0 Overall; 2-0 WDA



Away

ND State Individual Tournament
June 2-3, 2017
Choice Health and Fitness Center, Grand Forks, N.D.

Singles Division
Champion
Monti Knewtson, WF Sheyenne, over Shaelyn Johnson, GFRR, 7-5, 6-1
Third Place
Preeti Chemiti, WF Sheyenne, over Jamie Stoppler, Century, 6-0, 6-0
Fifth Place
Mimi Gu, WF Sheyenne, over Raquel Egge, 6-1, 6-1


Minot results
Raquel Egge, 3-2, 6th
Haya Dodin, 1-2, DNP

Doubles Division
Championship:
Johnson-Anderson, GFRR, over Reagan Ingstad-Cali Halgrimson, Valley City, 6-2, 6-3
Third Place:
Bethanie Pippin-Jocci Lysne, Williston, over Pooja Chemiti-Annie McIntosh, WF Sheyenne, 6-3, 6-3
Fifth Place:
Emily Bichler-Lauren Botsford, St. Mary’s, over Isabel Thiner-Claire Johnson, Fargo South, 6-3, 6-1


Minot results
Kali Askvig-Evie Reynolds, 1-2 DNP
Gwen Mathews-Alyssa Henson, 0-2, DNP


DNP: Did Not Place

Notes:
Century’s Jamie Stoppler was the top WDA singles finisher, placing fourth; Williston doubles Bethanie Pippin-Jocci Lysne finished third to lead all WDA teams.