2017-18 Record

Date/Time
Opponent/Event
W/L/Finish
Score
Record
Nov. 18/9:30 a.m. CT
Minot Early Bird
No Scores


Nov. 21/7 p.m. CT
@Williston
W
52-6
1-0
Dec. 1/3:15 p.m. CT
Columbia, ID
L
27-43
1-1
Dec. 2/8 a.m. CT
Sidney Eagles Invite
5th
132.5

Dec. 7/7 p.m. CT
CENTURY
W
40-33
2-1
Dec. 8/5 p.m. CT
Carrington Duals
LWW

4-2
Dec. 9/9 am. CT
Al Larsen Invite
2nd
166.5

Dec. 14/7 p.m. CT
@St. Mary's
W
54-21
5-2
Dec. 29/10 a.m. CT
Rumble on the Red
10th
104.5

Jan. 4/7 p.m. CT
@Jamestown
W
56-13
6-2
Jan. 11/7 p.m. CT
BISMARCK HIGH
L
23-37
6-3
Jan. 18/7 p.m. CT
MANDAN
W
49-21
7-3
Jan. 19-20/4 p.m. CT
East-West Duals
WWWWW

12-3





































Eagle Invite
Dec. 1-2, 2017, 9 a.m. CT
Sidney, MT High School, Sidney, MT

Team totals (Top 10)
1. Post Falls, 186; 2. Columbia, ID, 170; 3. Bozeman, 160.5; 4. Lake Stevens, 137.5; 5. Minot, 132.5; 6. Billings Skyview, 124.5; 7. Sidney, MT, 115; 8. Costrip, 110.5; 9. Billings Senior, 102; 10. Hardin, 96.5

Minot place winners
103: Kelby Armstrong, 9-0, 1st; Davian Rios, 6-5, 6th
120: Samuel Goodman, 5-4, 6th; Chase Burke, 3-2, DNP
126: Corey Hooker, 4-2, 5th
132: Brody Armstrong, 9-0, 1st
138: Trevon McClaanahan, 8-2, 5th
152: Jacob Mortensen, 6-3, 6yh
160: Creighton Rudolph, 1-2, DNP
170: Tyler Thompson, 4-2, DNP
182: Jacob Carmichael, 3-3, DNP
285: Elijah Huff, 8-0, 1st

Notes:
Minot and Williston were the only WDA teams competing…Teams were from  North Dakota, Montana, Idaho, Wyoming.

Minot 40, Century 33

Dec. 7, 2017, 7 p.m. CT
Magic City Campus, Minot, N.D.

Minot 40, Century 33
106: Kelby Armstrong, M, over Hayden Johnsrud by 11-2 major decision
113: Clay Radenz, C, over Davian Rios by pin, 1:27
120: Devin Schulz, C, over Chase Burke, by 5-2 decision
126: Corey Hooker, M, over Dylan Barchenger by pin, 5:50
132: Brody Armstrong, M, over Izaiah Bitz by technical fall, 5:49
138: Trevon McClaanahan, M, over Shane Fleck by 16-5 major decision
145: Clint Coleman, C, over Carter Peterson by pin, 1:05
152: Matthew Rader, C, won by forfeit
160: Jacob Mortensen, M, over Bryant Nelson by pin, 3:19
170: Andrew Walter, C, over Michael Gleason by pin, 5:29
182: Oliver Nelson, C, over Luke Tyler Nathe, by pin, 3:08
195: Jacob Carmichael, M, over Malikai Rivera by pin, 1:45
220: Hunter Swartwout, M, over Nick Brennan by pin, :11
285: Elijah Huff, M, over Riley Roesler by 3-2 decision
Notes: Minot led 34-33 when it came down to the final match at 160 (A Minot pin)… The dual started at 170.
Records: Century, 2-2 Overall; 2-2 WDA; Minot, 2-1 Overall, 2-1 WDA


Rumble on the Red
Dec. 28-29, 2017, 10 a.m. CT
Fargodome, Fargo, N.D.

Team totals (Top 10/WDA finishers)
1. Scott West, MN, 186.5; 2. Willmar, MN, 142.5; T3. Albert Lea, MN, 135.5; T3. Perhman, MN, 135.4; 5. Soughton, WI, 132; 6. Rapid City, SD Stevens, 125.5; 7. Waconia, MN, 116; 8. Fairmount-Martin Co. West, MN, 115.5; 9. St. Cloud, MN Tech, 107; 10. Minot, 104.5; 11. Bismarck High, 104; 30. Legacy, 60; 40. Century, 50; 43. St. Mary’s, 47.5; 48. Mandan, 41; 65. TMCHS, 23; T73. Jamestown, 13

Minot results
106: Kelby Armstrong, 1st, 5-0
113: Samuel Goodman, DNP, 1-2
120: Corey Hooker, DNP, 3-2; Chase Burke, DNP, 3-2
132: Brody Armstrong, 7th, 5-2
138: Trevon McClaanahan, DNP, 3-2
220: Hunter Swartwout, 4th, 4-2; Wyatt Willenbring, DNP, 2-2
285: Elijah Huff, 7th, 6-2
Notes
: Bismarck High’s Ryan Ripplinger (126) and Minot’s Kelby Armstrong (106) won individual titles.

Team Leaders (As of Jan. 10)

Wins: K. Armstrong, B. Armstrong, T. McClaanahan, J. Mortensen, E. Huff (all 4)

Pins: J. Mortensen, 3

Major Decisions-T. Falls: B. Armstrong, 2


WDA matches only



The official site of the Western Dakota Association

Minot 52, Williston 6

Nov. 21, 2017, 7 p.m. CT
Williston Jon Cole Gymnasium, Williston, N.D.

Minot 52, Williston 6
106: Davian Rios, M, over Wyatt Hansen, by pin 5:50
113: Kelby Armstrong, M, won by forfeit
120: Samuel Goodman, M, won by forfeit
126: Chase Burke, M, won by forfeit
132: Brody Armstrong, M, over Dalton McKenzie, by 11-3 major decision
138: Trevon McClaanahan, M, over Cutter Jones, by pin, 3:55
145: Triston Walsh, M, over Brandon Norpel, by pin, 3:08
152: Raif Horswill, W, over Levi Cope, by pin, :54
160: Jacob Mortensen, M, over Trevor Burgess, by pin, 1:50
170: Creighton Rudolph, M, over Comstock Krenz, by pin, 1:37
182: Tyler Thompson, M, over Colbey Deckard, by pin, :58
195: Jorge Talamantes, M, over Joe Pacheco, by pin, 4:33
220: Double forfeit
285: Elijah Huff, M, over Peters Welsch, by pin, 1:15
Notes: Minot won eight matches by pin…There was a double forfeit at 220.
Records: Minot, 1-0 Overall; 1-0 WDA; Williston, 0-1 Overall; 0-1 WDA

Minot High Magicians Wrestling

Minot Early Bird

Nov. 18, 2017, 9:30 a.m. CT

Magic City Campus, Minot, N.D.

No team scores kept

Event Winners
106A: Kelby Armstrong, Minot
113A: Gunnar Mogen, Velva
113B: Reece Barnhardt, St. Mary’s
126A: Chase Burke, Minot
126B: Corey Hooker, Minot
132: Brody Armstrong,  Minot
138A: Trevon McClaanahan, Minot
138B: Lucas Geiszler, Carrington
145A: Chance Davis, Legacy
145B: Zach Broadwell, Carrington
152: Austin Hendrickson, Carrington
160A: Christian Hanson, St. Mary’s
160B: Jacob Mortensen, Minot
170: Levi LaFountain, TMCHS
182A: Tyler Thompson, Minot
182B: Thomas Leintz, Beulah-Hazen
195: Ronald Wilkie III, TMCHS
220A: Matthew Kaylor, Legacy
220B: George DeMarce, Devils Lake
285A: Chandler Brandner, Legacy
285B: Elijah Huff, Minot
Minot results
106A: 1. Kelby Armstrong; 2. Davian Rios
126A: 1. Chase Burke
132: 1. Brody Armstrong
138. 1. Trevon McClaanahan
145A: 3. Triston Walsh
145B: 3. Levi Cope
160B: 1. Jacob Mortensen
182A: 1. Tyler Thompson
182B: 3. Jorge Talamantes
285A: 3. Preston Jones
28B: 1. Elijah Huff


Notes: No team scores kept...Five WDA teams took part in the tournament (Minot, TMCHS, Williston, St. Mary's and Legacy)

Bismarck High 37, Minot 23

Jan. 11, 2018, 7 p.m. CT
Magic City Campus, Minot, N.D.

Bismarck High 37, Minot 23
106: Kelby Armstrong, M, over Brock Fettig by 7-3 decision
113: Preston Fettig, B, over Samuel Goodman by 5-1 decision
120: Laken Boese, B, won by forfeit
126: Ryan Ripplinger, B, over Chase Burke by pin, :50
132: Brody Armstrong, M, over Adam DeBoer by 3-0 decision
138: Trevon McClaanahan, M, over Jaden Schmidt by 12-4 major decision
145: Brandt Kringlie, B, over Carter Peterson, by 7-1 decision
152: Drew Steidler, B, won by forfeit
160: Jacob Mortensen, M, over Gage Roaldson by 6-3 decision
170: Parker Wahl, B, over Michael Gleason by pin, 1:25
182: Jacob Carmichael, M, over Jordan Schumacher by 17-6 major decision
195: Connor McGregor, B, over Jorge Talamantes by 10-2 major decision
220: Chase Docter, B, over Hunter Swartwout by 8-3 decision
285: Elijah Huff, M, won by forfeit
Notes: Bismarck High took over sole possession of first place in the WDA standings…The match featured three forfeits (Minot lost two).
Records: Bismarck High, 4-0 Overall; 4-0 WDA; Minot, 6-3 Overall; 4-1 WDA

Next Match: Away

Friday-Saturday, Jan. 19-20

5-0, East-West Dual, Fargo


Al Larsen Invite
Dec. 9, 2017, 9 a.m. CT
Carrington High School, Carrington, N.D.



Team totals

1. Velva, 188; 2. Minot, 166.5; 3. Carrington, 163; 4. Napoleon, 142; 5. Pembina Co. North, 112; 10. BHS JV, 40; 11. Mandan, JV, 32; 12. Legacy, JV, 23

Minot results
106: Kelby Armstrong, 1st, 3-0; Davian Rios, 2nd, 2-1
106B: Paden Combs, 1st, 4-0
120: Chase Burke, 1st, 4-0
126: Corey Hooker, 2nd; 2-1
132: Brody Armstrong, 1st, 3-0
138: Trevon McClaanahan, 2nd, 2-1; Carter Peterson, DNP, 1-2
170: Michael Gleason, DNP, 1-2; Luke Tyler Nathe, DNP, 0-2
182: Jacob Carmichael, 3rd, 4-1; Blake McRae, DNP, 0-2
220: Preston Jones, 5th, 2-2; JR Erickson, DNP, 0;2
285: Elijah Huff, 1st, 3-0

Notes: Minot had five individual winners...Velva won the meet.

DNP: Did Not Place

Minot 49, Mandan 21

Jan. 18, 2018, 7 p.m. CT
Magic City Campus, Minot, N.D.

Minot 49, Mandan 21
106: Kelby Armstrong, Min, over Ben Kleinknecht by pin, 1:22
113: Samuel Goodman, Min, over Devon Johnson by pin, 3:53
120: Corey Hooker, Min, over Trevin Yeoman by pin, 1:08
126: Chase Burke, Min, over Kage Ekstrom by pin, 1:19
132: Brody Armstrong, Min, over Ethan Fleck by 7-4 decision
138: Trevon McClaanahan, Min over Seth Berg by technical fall, 4:38
145: Konner Nelson, Man over Triston Walsh by 7-5 decision
152: Kolten Reisenauer, Man, won by forfeit
160: Isaac Berger, Man, over Michael Gleason by pin, 1:49
170: Jacob Mortensen, Min, over Dylan Fleck by 10-1 major decision
182: Jacob Carmichael, Min, over Isaac Watson by 11-3 major decision
195: Jacob Boehm, Man over Preston Jones by pin, 1:50
220: Hunter Swartwout, Min over Adam Boehm by 10-4 decision
285: Elijah Huff, Min, over Noah Gerhardt by pin, :28
Notes: Minot won 10 matches and remained in second place in the WDA with the win…Mandan has just one more WDA match remaining
Records: Mandan, 5-3 Overall; 5-3 WDA; Minot, 7-3 Overall; 5-1 WDA

Minot 54, St. Mary's 21

Dec. 14, 2017, 7 p.m. CT
St. Mary's High School Gymnasium, Bismarck, N.D.

Minot 54, St. Mary’s 21
106: Kelby Armstrong, M, over Jaxyn Richter by pin, 2:25
113: Reece Barnhardt, SM won by forfeit
120: Matthew Scheer, SM, won by forfeit
126: Drew Steidler, SM, over Corey Hooker by pin, 3:34
132: Brody Armstrong, M, over Logan Weiler by pin, 3:05
138: Trevon McClaanahan, M, won by forfeit
145: Carter Peterson, M, won by forfeit
152: Double Forfeit
160: Jacob Mortensen, M, over Christian Hanson by pin, 3:43
170: Branden Franchuk, SM, over Michael Gleason by 3-0 decision

182 Luke Tyler Nathe, M, won by forfeit
195: Jacob Carmichael, M, won by forfeit
220: Hunter Swartwout, M, won by fofeit
285: Elijah Huff, M, won by forfeit
Notes: The dual featured eight forfeits (Minot won five)…The WDA dual was the first of the season for St. Mary’s
Records: Minot, 5-2 Overall; 3-0 WDA; St. Mary’s, 0-6 Overall; 0-1 WDA

Columbia, ID 43, Minot 27 (nc)

Dec. 1, 2017, 3:15 p.m. CT
Sidney HS Gymnsium, Sidney, MT

Columbia 43, Minot 27
103: Kelby Armstrong, M, over Coby Armstrong by pin
113: Josh Scott, C, won by pin
120: Levi Cuff, C, over Samuel Goodman by 4-2 decision
126: Corey Hooker, M, over Skylar Watson by pin, 2:00
132: Brody Armstrong, M, over Angel Rios by 5-4 decision
138: Kade Grigsby, C, over Trevon McClanahan, by technical fall
145: Kakana Fouret, C, won by forfeit
152: Jacob Mortensen, M, over Kristopher Perez by pin
160: Alamar Alexander, C, over Creighton Rudolph, injury
170: Luis Cerrantes, C, over Tyler Thompson by pin
182: Michael Cox, C, over Jacob Carmichael won by technical fall
205: Skylar Huges, C, won by forfeit
285: Elijah Huff, M, over Bailey Bringham by pin

Notes: Columbia is from Idaho...Minot won five matches.

Records: Minot, 1-1 Overall; 1-0 WDA

Bismarck Rotary

Jan. 5-6, 2018, 10 a.m.

Bismarck Event Center, Bismarck, N.D


Team totals (Top 10 and WDA finishers)

Rapid City (S.D.) Stevens 211.5; 2. Bismarck High, 192.5; 3. Pierre (S.D.) 186. 4. Sidney (Mont.) 163.5; 5. Rapid City (S.D.) Central, 157.5; 6. West Fargo 135; 7. Minot, 135. 8. Watertown (S.D.), 130; 9. Aberdeen (S.D.) Central, 127; 10. Mandan 119; 12. Legacy, 101; 17. Dickinson, 75; 18. Century, 74.5; 20. St. Mary's, 64; 22. TMCHS, 48; 23. Jamestown, 44; 26. Williston, 28

Minot results
106: Kelby Armstrong, 3rd, 5-
113: Samuel Goodman, 7th, 4-2
120: Corey Hooker, 6th, 4-3; Chase Burke, DNP, 3-2
132: Brody Armstrong, 2nd, 4-1
138: Trevon McClaanahan, 5th, 4-2; Triston Walsh DNP, 1-2
170: Jacob Carmichael, DNP, 2-2
182: Jorge Talamantes, DNP, 1-2
195: Preston Jones, DNP, 0-2
220: Hunter Swartwout, 2nd, 4-1; Wyatt Willenbring, 6th, 3-3
285: Elijah Huff, 5th, 4-2
Notes: Five WDA wrestlers won their divisions…Rapid City SD Stevens won the meet…32 teams participated.

Next Match: Away

Friday, Jan. 26, 6 p.m. 

Legacy


Proud sponsors of Minot High Athletics and the WDA


2017-18 Season​

2017-18 Varsity Schedule/Results


East-West Duals
Jan. 19-20, 2018
Fargo, N.D.

Minot, 5-0
Minot 54, West Fargo 22
Minot 51, Devils Lake 16
Minot 60, WF Sheyenne 18
Minot 57, GF Central 12
Minot 50, Fargo Davies 18

​​​Overall: 12-3 / Conference: 5-1       Home: 2-1 / Away: 3-1/ Neutral: 7-1


Head Coach: Justin Racine

Assistant coaches: Mike Stien, Derek Bischoff, Sam Goodman

2016-17 Season: 14-2 Overall; 9-0 WDA (1st)

2016-17 West Region Tournament Finish: 2nd

2016-17 ND State Tournament: Champion

2016-17 ND Dual Tournament: 4th

WDA championships: 3 (Last, 2017)

State championships: 7 (Last, 2017)

Home Arena: Magic City Campus Gym

​​WDA Wrestling Main Page



Minot 56, Jamestown 13

Jan. 4, 2018, 7 p.m. CT
Jerry Meyer Arena, Jamestown, N.D.

Minot 56, Jamestown 13
106: Kelby Armstrong, M, over Aden Braun by pin, 5:02
113: Samuel Goodman, M, over Joel Bowman by pin, 3:30
120: Chase Burke, M, over Colton Mewes by 6-3 decision
126: Corey Hooker, M, over Ethan Bowman by 4-2 decision
132: Brody Armstrong, M, over Braden Hatcher by pin, 5:23
138: Triston Walsh, M, won by forfeit
145: Trevor McClaanahan, M, over Coty Huebner by pin, 1:39
152: Jacob Mortensen, M, over Noah Braun, by 9-1 major decision
160: Johnny Browning, J, over Michael Gleason by 10-0 major decision
170: Aaron Mack, J, over Jacob Carmichael by 1-0 decision
182: Jorge Talamantes, M, over Tyler Magnasco by 9-1 major decision
195: Paul VanDal, J, won by forfeit
220: Hunter Swartwout, M, won by forfeit
285: Elijah Huff, M, over Damien Krebs by pin, :18
Notes: Minot won 11 of 14 matches…Minot is remains unbeaten in WDA matches (4-0)…Three matches were decided by three or less points.
Records: Minot, 6-2 Overall; 4-0 WDA; Jamestown, 5-8 Overall; 1-5 WDA

2016-17 Results

Date

OpponentScoreRecord

11-22

12-3

12-8

12-9

12-10

12-15

12-22

1-5

1-8

1-13

1-19

1-21

1-26

2-2

2-11

2-16

2-17

2-17

2-18









WILLISTON

Sidney, MT Invite

@Century

@Carrington

Carrington Meet

ST. MARY'S

LEGACY

JAMESTOWN

@Bismarck. Rot.

@Bismarck High

@Mandan

@GF Duals

@Dickinson

TMCHS

@W Region Meet

Valley City$

Bismarck$$

Mandan!

Class A Meet









59-11W

6th 

37-31W

50-21W

1st

57-16W

67-6W

77-5W

5th

30-27W

37-28W

WWW

43-25W

61-3W

2nd

66-9W

26-28L

28-45L

1st









1-0 

--

2-0

3-0

--

4-0

​5-0

​6-0

--

7-0

8-0

​11-0

12-0

​13-0

​--

14-0

14-1

14-2

--









Home games in All CAPS

$ ND Dual Quarterfinal

$$ ND Dual Semifinals

! ND Dual Third Place