The official site of the Western Dakota Association

St. Mary's 6, W Fargo 3(nc)
April 29, 2017, 1 p.m. CT
Tom O’Leary Courts, Bismarck, N.D.
 
Singles: 1. Emily Bichler, SM, over Grace Faiman, 6-4, 6-3; 2. Lauren Botsford, SM, over Izzi Nankivel, 6-1, 6-3; 3. Tiffany Kindem, WF, over Maria Fleck, 6-3, 6-4; 4. Chloe Stone, WF, over Anna Braun, 6-3, 6-4; 5. Hannah Tibor, SM, over Karley Warner, 6-2, 7-6; 6. Lauren Leidinix, SM, over Reet Goyal, 6-4, 6-0
Doubles: 1. Bichler-Botsford, SM, over Faiman-Nankivel, 6-1, 6-1; 2. Warner-Kindem, WF, over Braun-Tibor, 6-3, 6-3; 3. Fleck-Leidinix, SM, over Emma Breidenbach-Goyal, 6-4, 6-3
Notes: St. Mary’s won its first match of the season…The Saints won two of three doubles.

Records: St. Mary's, 1-3 Overall; 0-3 WDA


WF Sheyenne 9, St. Mary's 0 (nc)
May 5, 2017, 4:30 p.m. CT
Tom O'Leary Courts, Bismarck, N.D.

Singles:
1. Monti Knewtson, WF-S, over Emily Bichler 6-1, 6-1; 2. Pooja Chemiti, WF-S, over Lauren Botsford 6-3, 6-3; 3. Mimi Gu, WF-S, over Mallory Donlin, 6-0, 6-2; 4. Annie McIntosh, WF-S, over Jenna Steigelmeier, 6-2, 6-0; 5. Liv Dobrinz, WF-S, over Maria Fleck, 6-1, 6-1; 6. Hailey Raan, WF-S, over  Anna Braun, 6-3, 6-1
Doubles: 1. Chemiti-McIntosh, WF-S, over Bichler-Botsford, 6-4, 6-3; 2. Knewtson-Gu, WF-S, over Donlin-Steigelmeier, 6-1, 6-0; 3. Dobrinz-Katie College, WF-S, over Fleck-Lauren Leidinix, 6-1, 6-2
Notes: St. Mary’s dropped its third straight match.
Records: WF Sheyenne, 7-0 Overall; 4-0 EDC; St. Mary’s, 1-6 Overall; 0-5

WDA



 2017 Results 

Century 7, St.. Mary's 2
May 2, 2017, 4:15 p.m. CT

Sertoma Courts, Bismarck, N.D.

Singles: 1. Jamie Stoppler, C, over Emily Bichker, 6-4, 6-0; 2. Lauren Botstford, SM, over Sophia Holmen, 6-3, 6-2; 3. Cam Clark, C, over Mallory Donlin, 6-1, 7-5; 4. Sam Clark, C,  over Jenna Stiegelmaier, 6-3, 6-4; 5. Heather Davis, C, over Maria Fleck, 6-1, 6-1; 6. Sidney Mann, C, over Anna Braun, 6-0, 6-0
Doubles: 1. Bichler-Botsford, SM, over Stoppler-C. Clark, 6-4, 6-1; 2. Holmen-Mann, C, over Donlin-Stiegelmaier, 6-4, 6-1; 3. S. Clark-Davis, C, over Fleck-Lauren Leidenix, 6-2, 6-0
Notes: Century won its sixth straight match…St. Mary’s is 0-3 in road matches.
Records: St. Mary’s, 1-4 Overall; 0-4 WDA; Century, 6-1 Overall; 3-0 WDA


Legacy 5, St. Mary's 4
May 11 , 2017, 4:15 p.m. CT
Tom O'Leary Courts, Bismarck, N.D.

Singles:
1. Emily Bichler, SM, over Abby McPherson 6-3, 6-0; 2. Brianna Metzger, L, over Lauren Botsford 6-4, 6-0; 3. Mallory Donlin, SM, over Hannah Felt 6-1, 6-2; 4. Jenna Stiegelmeier, SM, over Kanessa Albaugh 5-7, 7-6, 12-10; 5. Sierra Knoll, L, over Maria Fleck 7-5, 6-0; 6. Alexi Ness, L, over Hannah Tibor, 6-3, 7-6
Doubles: 1. Bichler-Donlin, SM, over Metzger-Felt 6-2, 6-0; 2. McPherson-Camaryn Beasley, L, over Stiegelmeier-Fleck 6-2, 6-4; 3. Albaugh-Ness, L, over Botsford-Lauren Leidinix 7-5, 6-7, 6-2
Notes: Legacy won two of three doubles matches…St. Mary’s dropped its third WDA dual by a 5-4 score
Records: Legacy, 4-6 Overall; 3-4 WDA; St. Mary’s, 1-8 Overall; 0-7 WDA


For the complete varsity schedule, click on the link above.

Previous matches: Away

June 2-3

ND State Individual Tournament



​​​​​​​​Proud Sponsors of

St. Mary's Athletics and the WDA

On Deck: 2017 season complete


2017 Varsity Schedule/Results

Minot 7, St. Mary's 2
May 16 , 2017, 12 noon CT

Capital Racquet and Fitness,  Bismarck, N.D.

Singles:
1. Emily Bichler, SM,  over Raquel Egge, 6-2, 6-4; 2. Kali Askvig, M, over Lauren Botsford, 7-6 (4), 7-6 (2); 3. Evie Reynolds, M, over Mallory Donlin, 6-0, 6-1; 4. Haya Dodin, M, over Jenna Steigelmeier, 6-0, 6-3; 5. Alyssa Henson, M, over Maria Fleck, 6-0, 6-0; 6. Taylor Mattson, M, over Anna Braun, 6-3, 6-2
Doubles: 1. Bichler-Botsford, SM, over Askvig-Reynolds, 6-2, 6-2; 2. Egge-Dodin, M, over Donlin-Fleck, 6-1, 6-0; 3. Henson-Gwen Mathews, M, over Steigelmeier-Laurenl Leidinix, 6-4, 6-3
Notes: St. Mary’s finished its regular season WDA schedule and will face Dickinson in a region play-in match…Minot won its fourth straight match.
Records: Minot, 11-1 Overall; 6-0 WDA; St. Mary’s 1-9 Overall; 0-8 WDA


Team Leaders 





Home

Individual Singles/Doubles Stats

Player

W
L

E. Bichler

L. Botsford

J. Stiegelmeier

M Donlin

A. Braun

M Fleck

H. Tibor

Bichler-Botsford

Donlin-Stiegelmeier

Fleck-Braun

Bichler-Donlin

Botsford-L. Leidenix

Fleck-Leidenix

Stiegelmeier-Felck

Donlin-Fleck

Steigelmeier-Leidenix
































5

4

3

2

0

0

0

4

0

0

1

1

0

0

0

0
































3

4

5

6

7

8

1

2

4

3

1

1

1

2

2

2





































Records are only for WDA matches


ND State Individual Tournament
June 2-3, 2017
Choice Health and Fitness Center, Grand Forks, N.D.

Singles Division
Champion
Monti Knewtson, WF Sheyenne, over Shaelyn Johnson, GFRR, 7-5, 6-1
Third Place
Preeti Chemiti, WF Sheyenne, over Jamie Stoppler, Century, 6-0, 6-0
Fifth Place
Mimi Gu, WF Sheyenne, over Raquel Egge, 6-1, 6-1



Doubles Division
Championship:
Johnson-Anderson, GFRR, over Reagan Ingstad-Cali Halgrimson, Valley City, 6-2, 6-3
Third Place:
Bethanie Pippin-Jocci Lysne, Williston, over Pooja Chemiti-Annie McIntosh, WF Sheyenne, 6-3, 6-3
Fifth Place:
Emily Bichler-Lauren Botsford, St. Mary’s, over Isabel Thiner-Claire Johnson, Fargo South, 6-3, 6-1


St. Mary’s results
Emily Bichler-Lauren Botsford, 4-1, 5th


DNP: Did Not Place

Notes:
Century’s Jamie Stoppler was the top WDA singles finisher, placing fourth; Williston doubles Bethanie Pippin-Jocci Lysne finished third to lead all WDA teams.


2017 Results

Date

OpponentScoreRecord

4-18

4-20

4-27

4-29

5-2

5-4

5-5

5-9

5-11

5-13

5-16

5-18

5-25

5-25


@Mandan

@Bismarck

Dickinson

West Fargo

@Century

@Jamestown

WF Sheyenne

Williston

Legacy

@WF Invite

Minot

Dickinson!

Minot$

Legacy#


2-7L

2-7L

4-5L

6-3W

2-7L

4-5L

0-9L

1-8L

4-5L

T12th

2-7L

3-2W

1-4L

2-3L


0-1

0-2

0-3

1-3

1-4

1-5

1-6

1-7

1-8

--

1-9

2-9

2-10

2-11



$ West Region Quarterfinal, Minot

# West Region Loser-out, Minot

​​​​Overall: 2-11 / WDA: 0-8    Home: 1-3 / Away: 1-7 / Neutral: 0-1


Williston 8, St. Mary's 1
May 9, 2017, 4:15 p.m. CT
Davidson Courts, Williston, N.D.

Singles:
1. Emily Bichler, SM, over Caitlyn Hunter, 6-1, 6-4; 2. Bethanie Pippin, W, over Lauren Botsford, 6-1, 6-2; 3. Jocci Lysne, W, over Mallory Donlin, 6-4, 6-2; 4. Jenna Albers, W, over Jenna Steigelmeier, 6-1, 6-0; 5. Vanessa Monsalve, W, over Maria Fleck, 6-3, 6-1; 6. Miranda Barraza, W, over Anna Braun 6-1, 6-1
Doubles: 1. Lysne-Pippin, W, over Bichler-Botsford, 6-2, 4-6, 7-5; 2. Hunter-Albert, W, over Donlin-Fleck, 6-1, 6-0; 3. Monsolve-Barraza, W, over Steigelmeier-Lauren-Leidnix, 6-3, 6-2
Notes: Williston has won three of its last four duals…St. Mary’s has dropped its last four duals.
Records: St. Mary’s, 1-7 Overall; 0-6 WDA; Williston, 7-5 Overall; 4-2 WDA



Bismarck High 7,

St. Mary's 2
April 20, 2017, 4:15 p.m. CT
Tom O’Leary Courts, Bismarck, N.D.

Singles:
1. Lauryn Andre, B, over Emily Bichler, 6-0, 6-2; 2. Taylor Richter, B, over Lauren Botsford, 6-1, 6-1; 3. Skylar LaFave, B, over Mallory Donlin, 6-4, 6-4; 4. Jenna Stiegelmeier, SM, over Sydney Helgeson, 6-3, 7-6 (7-4); 5. Delaney Scanson, B, over Maria Fleck, 6-1, 6-1; 6. Morgan Fisher, B, over Anna Braun, 4-6, 6-1, 10-3
Doubles:
1. Bichler- Botsford, SM, over Andre-Helgeson, 6-3, 7-6 (7-5); 2. LaFave-Richter, B, over Donlin-Stiegelmeier, 6-3, 7-5; 3. Scanson-Fisher, B, over Fleck-Braun, 3-6, 6-2, 6-2
Notes:
Bismarck High won five of six singles matches...Two of three doubles matches needed three sets to decide.
Records:
St. Mary’s, 0-2 Overall; 0-2 WDA; Bismarck High, 2-2 Overall; 1-1 WDA


Jamestown 5, St. Mary's 4
May 4, 2017, 4:15 p.m. CT
Bolliinger Courts, Jamestown, N.D.

Singles:
1. Emily Bichler, SM, over Kaitlin Mullowney, 7-5, 7-6 (8-6); 2. Lauren Botsford, SM, over Megan Larson, 6-7 (4-7), 6-2, 6-2; 3. Medora Pringle, J, over Mallory Donlin, 6-0, 6-4; 4. Jenna Stiegelmeier, SM, over Savannah Montoya, 6-3, 6-3; 5. Payton Hoggarth, J, over Maria Fleck, 7-6 (6-3), 6-1; 6. Courtney Peterson, J, over Anna Braun, 6-1, 6-0
Doubles:
1. Mullowney-Hoggarth, J, over Bichler-Donlin, 7-5, 7-5; 2. Larson-Pringle, J, over Stiegelmeier-Fleck, 6-1, 6-3; 3. Botsford-Lauren Leidinix, SM, over Montoya-Peterson, 7-5, 6-4
Notes:
The win was Jametown’s first on the season…The Blue Jays won two of three doubles matches…St. Mary’s remains winless in conference play.
Records:
St. Mary’s, 1-5 Overall; 0-5 WDA; Jamestown, 1-6 Overall; 1-2 WDA



St. Mary's Saints Girls' Tennis

West Region Dual Tournament
May 25 , 2017, 10:30 a.m. CT

Hammond Park, Minot, N.D.

Quarterfinals
Minot 4, St. Mary’s 1
Singles:
1. Emily Bichler, SM, over Raquel Egge, 6-3, 6-4; 2. Kali Askvig, M, over Lauren Botsford, 6-3, 6-1; 3. Haya Dodin, M, over Maria Fleck, 6-1, 6-0
Doubles: Alyssa Henson-Evie Reynolds, M, over Mallory Donlin-Anna Braun, 6-0, 6-2; 2. Jolene Fettig-Gwen Mathews, M, over Jenna Steigelmeier-Lauren Leidinix, 6-3, 6-2
Notes: St. Mary’s win came at No. 1 singles…All five matches were in straight sets.

Loser-out
Legacy 3, St. Mary’s 2
Singles:
1. E. Bichler, SM, over H. Felt, 6-0, 6-1; 2. L. Botsford, SM, over K. Albaugh, 6-4, 6-2; 3. S Knoll, L, voer J. Steigelmeier, 5-7, 6-3, 6-1
Doubles: 1. A. McPherson-C. Beasley, 6-3, 6-3; 2. B. Metzger-A. Ness, L, over H. Tibor-L. Leidinix, 6-0, 6-4
Notes: Legacy advanced to a state qualifying match while St. Mary’s ended its season

Records: St. Mary's, 2-11 Overall; 0-8 WDA

 


West Region Individual Tournament
May 26-27, 2017, 9 a.m. CT
Hammond Park, Minot, N.D.

Singles

First Round
Raquel Egge, Min, Bye; Katie Pitcher, Cen, over Marcail Allerdings, Dick, 6-4, 6-2. Sophia Rose, Will, over Medora Pringle, J, 6-1, 6-2; Haya Dodin, Min, over Courtney Peterson, J, 6-3, 7-5; Abby McPherson, Leg, Bye; Miranda Barraza, Will, over Emily Sauvageau, Cen, 6-2, 6-4; Skyler LaFave, Bis, over Emma Dazell, Dick, 6-3, 6-2; Elizabeth Felderman, Man, Bye; Jamie Stoppler, Cen, Bye; Lizzie Allanm Man, def. Anna Braun, SM, 7-5, 6-0; Vanessa Monsalve, Will, over Jess Schultz, J, 6-4, 6-4; Taylor Richter, Bis, over Hannah Tibor, SM, 6-0, 6-0; Brianna Metzger, Leg, over Katie Riley, Dick, 6-4, 6-0; Kenna Vogel, Man, def. Sierra Knoll, Leg, 6-1, 6-1; Taylor Mattson, Min, def. Maria Fleck, SM, 6-2, 6-1; Lauryn Andre, Bis, Bye.
Second round
Egge, Min, over Pitcher, Cen, 6-0, 6-0; Dodin, Min, over Rose, Will, 6-0, 6-0; McPherson, Leg, over Barraza, Will, 6-0, 6-3; Felderman, Man, over LaFave, Bis, 6-3, 6-4; Stoppler, Cen, over Allan, Man, 6-2, 6-1; Richter, Bis, over Monsalve, Will, 6-3, 6-1; Vogel, Man, over Metzger, Leg, 6-3, 6-4; Andre, Bis, over Mattson, Min, 6-0, 6-2.
Quarterfinals
Egge, Min, over. Dodin, Min, 6-1, 6-3; Felderman, Man, over McPherson, Leg, 7-5, 6-4; Stoppler, Cen, over Richter, Bis, 6-0, 6-0; Andre, Bis, over Mattson, Min, 6-0, 6-2
Semifinals
Raquel Egge, Minot, over Elizabeth Felderman, Mandan, 4-6, 7-6 (5), 6-4; Jamie Stoppler, Century, over Lauryn Andre, Bis, 6-2, 6-0
Championship
Jamie Stoppler, Century, over Raquel Egge, Minot, 6-0, 6-1
Third Place
Lauryn Andre, BHS, over Elizabeth Felderman, Mandan, 6-4, 6-3
Consolation First round
Peterson, J, over Pringle, J, 6-1, 6-0; Tibor, SM, over Schultz, J, 6-3, 7-6; Knoll, Leg, over Riley, Dick, 6-4, 6-4.
Second round
Allan, Man, over Allerdings, Dick, 6-3, 6-0; Peterson, J, over Monsalve, Will, 7-5, 6-2; Metzger, Leg, over Savageau, Cen, 6-3, 6-3; Mattson, Min, over Dazell, Dick, 4-6, 6-1, 6-2; Pitcher, Cen, over Braun, SM, 6-7 (1), 6-1, 6-2; Rose, Will, over Tibor, SM, 6-0, 6-0; Knoll, Leg, over Barraza, Will, 6-3, 0-6, 6-4; LaFave, Bis, over Fleck, SM, 6-1, 6-2.
Third round
Peterson, J, over Allen, Man, 6-2, 6-1; Metzger, Leg, over Mattson, Min, score N/A; Rose, Will, over Pitcher, Cen, 6-1, 7-5; Knoll, Leg, over. LaFave, Bis, 6-3, 7-6 (5).
Consolation Quarterfinals

Kaitlin Mullowney-Payton Hoggarth, Jamestown, def. Mallory Donlin-Jenna Stiegelmeier, St. Mary’s, 6-2, 6-1; Megan Larson-Savannah Montoya, Jamestown, def. Breanna Helbling-Kate Kesler, Mandan, 3-6, 6-1, 7-6 (3); Sophia Holmen-Sidney Mann, Century, def. Cora Knipp-Jaia Harden, Dickinson, 4-6, 6-4, 6-4; Gwen Mathews-Alyssa Henson, Minot, def. Syndey Helgeson-Natalie Schuh, Bismarck, 6-2, 7-6 (1).
Consolation Semifinals
Mullowney-Hoggarth, J, def. Larson-Montoya, J, 4-6, 6-4, 6-4; Holmen-Mann, Cen, def. Mathews-Henson, Min, 6-4, 4-6, 7-5.
Fifth Place
Haya Dodin, Minot, over Kenna Vogel, Mandan, 6-1, 6-2
Seventh Place

Abby McPherson, Legacy over Taylor Richter, BHS, 6-1, 6-1

Notes: Top eight placewinners advance to the state tournament.


Doubles

First round
Cam Clark-Sam Clark, Cen, over Mallory Donlin-Jenna Stiegelmeier, SM, 6-2, 6-4; Emily Tweten-Kylie Wieland, Man, over Camaryn Beasley-Sydney Seamands, Leg, 6-1, 6-3.
Second round
Kali Askvig-Evie Reynolds, Min, over C.Clark-S.Clark, Cen, 6-1, 6-2; Megan Larson-Savannah Montoya, J, over Sydney Helgeson-Natalie Schuh, Bis, 6-3, 6-2; Kaitlin Mullowney-Payton Hoggarth, J, def. Hannah Felt-Karissa Albaugh, Leg, 6-7 (3), 7-6 (3), 6-4; Caitlyn Hunter-Jenna Albert, Will, over Cira Knipp-Jaida Harden, Dick, 6-3, 6-0. Emily Bichler-Lauren Botsford, SM, over Breanna Helbling-Kate Kesler, Man, 6-1, 6-1; Gwen Mathews-Alyssa Henson, Min, over Halie Karlen-Alexa Cofer, Dick, 6-2, 6-3; Sophia Holmen-Sidney Mann, Cen, over Delaney Scanton-Morgan Fisher, Bis, 6-4, 6-1; Bethanie Pippen-Jocci Lysne, Will, 6-3, 6-3.
Quarterfinals
Askvig-Reynolds, Min, over Larson,-Montoya, J, 6-7 (3), 6-0, 6-2; Hunter-Albert, Will, over Mullowney-Hoggarth, J, 6-3, 6-4; Bichler-Botsford, SM, over Mathews-Henson, Min, 6-2, 4-6, 6-1; Pippen-Lysne, Will, over Holmen-Mann, Cen, 6-1, 6-0
Semifinals
Kali Askvig-Evie Reynolds, Minot, over Caitlyn Hunter-Jenna Albert, Williston, 7-5, 6-3; Bethanie Pippen-Jocci Lysne, Williston, over Emily Bichler-Lauren Botsford, St. Mary’s, 7-6 (5), 6-2.
Championship
Askvig-Reynolds, Min, over Pippen-Lysne, Will, 7-5, 3-6, 6-0.
Third place
Bichler-Botsford, SM, over Hunter-Albert, Will, 6-1, 6-2.
Consolation Second round
Donlin-Stiegelmeier, SM, over Tweten-Wieland, Man, 2-6, 6-1, 6-2; C.Clark-S.Clark, Cen, over Beasley-Seamands, Leg, 2-6, 6-2, 6-3.
Third round
Donlin-Stielgelmeier, SM, over Scanson-Fisher, BHS, 6-0, 6-1; Helbling-Kesler, Man, over Karlen-Cofer, Dick, 6-2, 7-6 (2); Knipp-Harden, Dick, over Felt-Albaugh, Leg, 6-4, 4-6, 6-0; Helgeson-Schuh, Bis, over C.Clark-S.Clark, Cen, 7-6 (5), 4-6, 6-3.
Consolation Quarterfinals
Kaitlin Mullowney-Payton Hoggarth, Jamestown, over Mallory Donlin-Jenna Stiegelmeier, St. Mary’s, 6-2, 6-1; Megan Larson-Savannah Montoya, Jamestown, over Breanna Helbling-Kate Kesler, Mandan, 3-6, 6-1, 7-6 (3); Sophia Holmen-Sidney Mann, Century, over Cora Knipp-Jaia Harden, Dickinson, 4-6, 6-4, 6-4; Gwen Mathews-Alyssa Henson, Minot, over Syndey Helgeson-Natalie Schuh, Bismarck, 6-2, 7-6 (1).
Consolation Semifinals
Mullowney-Hoggarth, J, over Larson-Montoya, J, 4-6, 6-4, 6-4; Holmen-Mann, Cen, over Mathews-Henson, Min, 6-4, 4-6, 7-5.
Fifth place
Mullowney-Hoggarth, J, over Holmen-Mann, Cen, 6-4, 5-7, 6-2.
Seventh place
Mathews-Henson, Min, over Larson-Montoya, J, 6-4, 6-1
Notes: The top eight placewinners qualify for the state tournament.



Head Coach: Tammy Martian
Assistant Coaches: Diane Roller

2016 Finish: 5-9 Overall; 3-5 WDA (6th)

2016 West Region Finish: Did Not Place

WDA championships: 5 (Last, 2014)

State championships: None

Home Court: Tom O'Leary Courts

St. Mary's girls' tennis website

WDA Tennis Main Page


West Region Play-in St. Mary's 3, Dickinson 2
May 18, 2017, 5 p.m. CT
Dickinson High School, Dickinson, N.D.

Singles:
1. Emily Bichler, SM, over Katie Riely, 6-0, 6-1; 2. Lauren Botsford, SM, over Halie Karlen, 6-2, 6-0; 3. Marcail Allerdings, D, over Mallory Donlin, 6-2, 6-0
Doubles: Cora Knipp-Jaida Harden, D, over Maria Fleck-Hannah Tibor, 6-4, 6-0; 2. Jenna Steigelmeier-Lauren Leidinix, SM, over Alex Cofer-Emma Dazell, 6-4, 6-4
Notes: St. Mary’s advances to the West Region Tournament and will play the No. 1 seed…Dickinson won the regular season meeting, 5-4
Records: St. Mary’s, 2-9 Overall; 0-8 WDA; Dickinson, 3-9 Overall; 1-7 WDA



Mandan 7, St. Mary's 2
April 18, 2017, 4:15 p.m. CT
Mandan Middle School, Mandan, N.D.

Singles: 1. Elizabeth Felderman, M, over Emily Bichler, 6-4, 6-3; 2. Lauren Botsford, SM, over Emily Tweten, 6-1, 6-3; 3. Kenna Vogel, M, over Mallory Donlin, 6-0, 6-1; 4. Lizzie Allan, M, over Jenna Stiegelmeier, 6-4, 6-0; 5. Anna Braun, SM, over Kylie Wieland, 6-4, 7-5; 6. Breanna Helbling, M, over Hannah Tibor, 6-4, 4-6, 6-4
Doubles: 1. Felderman-Tweten, M, over Bichler-Botsford, 7-5, 6-2; 2. Vogel-Wieland, M, over Donlin-Stiegelmeier, 6-4, 4-6, 6-4; 3. Allan-Helbling, M, over Braun-Tibor, 6-3, 6-1
Notes: This was the season-opening WDA match for both teams…Two matches needed three sets to decide…Mandan won all three doubles matches.
Records: St. Mary’s, 0-1 Overall; 0-1 WDA; Mandan, 2-0 Overall; 1-0 WDA



Dickinson 5,

St. Mary's 4
April 27, 2017, 4:15 p.m. CT

Tom O'Leary Courts, Bismarck, N.D.

Singles:
1. Emily Bichler, SM, over Katie Riely, 6-2, 6-0; 2. Lauren Botstford, SM, over Halie Karlen, 6-3, 6-2; 3. Mallory Donlin, SM, over Cora Knipp, 2-6, 6-1, 6-2; 4. Marcail Allerdings, D, over Jenna Stiegelmeier, 6-4, 6-1; 5. Alexa Cofer, D, over Maria Fleck, 6-4, 6-0; 6. Jaida Harden, D, over Anna Braun, 6-2, 6-4
Doubles:
1. Bichler-Botsford, SM, over Riely-Allerdings, 7-6, (2), 6-1; 2. Karlen-Cofer, D, over Donlin-Stiegelmeier, 6-2, 6-4; 3. Knipp-Harden, D, over Fleck-Braun, 6-2, 6-2
Notes:
Dickinson won its first dual of the season…Dickinson swept all three doubles matches…One match went three sets.
Records:
Dickinson, 1-3 Overall; 1-3 WDA; St. Mary’s, 0-3 Overall; 0-3 WDA


Away