The official site of the Western Dakota Association

Next Match: Away

Tuesday, Jan 23, 7 p.m.

Bismarck High



St. Mary's 45, Legacy 36

Dec. 15, 2017, 7 p.m. CT
Legacy Haussler Gymnasium, Bismarck, N.D.

St. Mary’s 45, Legacy 36
106: Logan Heen, SM, won by forfeit
113: Jaxyn Richter, SM, over Amir Murad by pin, 6:00
120: Reece Barnhardt, SM, over Jakob Blomhagen by technical fall, 4:40
126: Matthew Scheer, SM, over Caedmon Marx by pin, 2:51
132: Maverick Martin, L, over Logan Weisler by pin, 5:09
138: Drew Steidler, SM, over Harrison Fuller by pin, 3:06
145: Noah Zander, SM, over Riley Martin by 17-9 major decision
152: Christian Hanson, SM, won by forfeit
160: Thomas Scheet, L, won by forfeit
170: Branden Franchuk, SM, over Brent Myers by pin, 1:27
182: De’Vaughn Porter, L, won by forfeit
195: Matthew Kaylor, L, won by forfeit
220: Chandler Brandner, L, won by forfeit
285: Seth Thomsen, L, won by forfeit
Notes: Seven of the 14 matches were decided by forfeit…St. Mary’s won all seven contested matches.
Records: St. Mary’s, 1-6 Overall; 1-1 WDA; Legacy, 0-3 Overall; 0-3 WDA

Minot Early Bird

Nov. 18, 2017, 9:30 a.m. CT

Magic City Campus, Minot, N.D.

No team scores kept

Event Winners
106A: Kelby Armstrong, Minot
113A: Gunnar Mogen, Velva
113B: Reece Barnhardt, St. Mary’s
126A: Chase Burke, Minot
126B: Corey Hooker, Minot
132: Brody Armstrong,  Minot
138A: Trevon McClaanahan, Minot
138B: Lucas Geiszler, Carrington
145A: Chance Davis, Legacy
145B: Zach Broadwell, Carrington
152: Austin Hendrickson, Carrington
160A: Christian Hanson, St. Mary’s
160B: Jacob Mortensen, Minot
170: Levi LaFountain, TMCHS
182A: Tyler Thompson, Minot
182B: Thomas Leintz, Beulah-Hazen
195: Ronald Wilkie III, TMCHS
220A: Matthew Kaylor, Legacy
220B: George DeMarce, Devils Lake
285A: Chandler Brandner, Legacy
285B: Elijah Huff, Minot
St. Mary’s results
113B: 1. Reece Barnhardt
126B: 2. Logan Weiler
132: 2. Drew Steidler
160A: 1. Christian Hanson
182A: 3. Brandon Franchuk


Notes: No team scores kept...Five WDA teams took part in the tournament (Minot, TMCHS, Williston, St. Mary's and Legacy)

​​Overall: 1-9 / Conference: 1-4 / Home: 0-2 / Away: 1-1 / Neutral: 0-6


2016-17 Results

Date

OpponentScoreRecord

11-22

12-3

12-8

12-10

12-15

12-20

1-3

1-8

1-13

1-14

1-21

1-27

1-27

2-3

2-11

2-18





@TMCHS

Mandan Lions

@Legacy

GF Sertoma 

@Minot

​DICKINSON

@Century

@Bismarck. Rot

@Mandan

Beulah Invite

Storhaug Invite

WILLISTON

BISMARCK

@Jamestown

@W Region Meet

@Class A Meet





39-37W 

11th

43-31W

5th

16-57L

6-67L

15-53L

20th

19-48L

6th

2nd

L

12-56L

58-15W

8th

11th





1-0 

--

2-0

4-2

4-3

​4-4

4-5

​--

4-6

--

​--

​4-7

4-8

​5-8

​--

​--





Home games in All CAPS

​​​​​​​Proud Sponsors of

St. Mary's Athletics and the WDA

Minot 54, St. Mary's 21

Dec. 14, 2017, 7 p.m. CT
St. Mary's High School Gymnasium, Bismarck, N.D.

Minot 54, St. Mary’s 21
106: Kelby Armstrong, M, over Jaxyn Richter by pin, 2:25
113: Reece Barnhardt, SM won by forfeit
120: Matthew Scheer, SM, won by forfeit
126: Drew Steidler, SM, over Corey Hooker by pin, 3:34
132: Brody Armstrong, M, over Logan Weiler by pin, 3:05
138: Trevon McClaanahan, M, won by forfeit
145: Carter Peterson, M, won by forfeit
152: Double Forfeit
160: Jacob Mortensen, M, over Christian Hanson by pin, 3:43
170: Branden Franchuk, SM, over Michael Gleason by 3-0 decision

182 Luke Tyler Nathe, M, won by forfeit
195: Jacob Carmichael, M, won by forfeit
220: Hunter Swartwout, M, won by fofeit
285: Elijah Huff, M, won by forfeit
Notes: The dual featured eight forfeits (Minot won five)…The WDA dual was the first of the season for St. Mary’s
Records: Minot, 5-2 Overall; 3-0 WDA; St. Mary’s, 0-6 Overall; 0-1 WDA

​St. Mary's Saints Wrestling


Rumble on the Red
Dec. 28-29, 2017, 10 a.m. CT
Fargodome, Fargo, N.D.

Team totals (Top 10/WDA finishers)
1. Scott West, MN, 186.5; 2. Willmar, MN, 142.5; T3. Albert Lea, MN, 135.5; T3. Perhman, MN, 135.4; 5. Soughton, WI, 132; 6. Rapid City, SD Stevens, 125.5; 7. Waconia, MN, 116; 8. Fairmount-Martin Co. West, MN, 115.5; 9. St. Cloud, MN Tech, 107; 10. Minot, 104.5; 11. Bismarck High, 104; 30. Legacy, 60; 40. Century, 50; 43. St. Mary’s, 47.5; 48. Mandan, 41; 65. TMCHS, 23; T73. Jamestown, 13
 
St. Mary’s results
113: Reece Barnhardt, 2nd, 4-1
120: Matthew Scheer, DNP, 0-2; William Langenfelder, DNP, 0-2
126: Drew Steidler, 6th, 5-3
145: Christian Hanson, DNP, 1-2
170: Branden Franchuk, DNP, 1-2
Notes
: Bismarck High’s Ryan Ripplinger (126) and Minot’s Kelby Armstrong (106) won individual titles.

2017-18 Varsity Schedule/Results

2017-18 Record​​

Bismarck Rotary

Jan. 5-6, 2018, 10 a.m.

Bismarck Event Center, Bismarck, N.D


Team totals (Top 10 and WDA finishers)

Rapid City (S.D.) Stevens 211.5; 2. Bismarck High, 192.5; 3. Pierre (S.D.) 186. 4. Sidney (Mont.) 163.5; 5. Rapid City (S.D.) Central, 157.5; 6. West Fargo 135; 7. Minot, 135. 8. Watertown (S.D.), 130; 9. Aberdeen (S.D.) Central, 127; 10. Mandan 119; 12. Legacy, 101; 17. Dickinson, 75; 18. Century, 74.5; 20. St. Mary's, 64; 22. TMCHS, 48; 23. Jamestown, 44; 26. Williston, 28


St. Mary’s results
106: Jaxyn Richter, DNP, 0-2; Logan Heen, 0-2
113: Reece Barnhardt, 1ST, 5-0; James Richter, DNP, 0-2
120: William Lagenfelder, DNP, 1-2; Matthew Scheer, DNP, 2-2
126: Drew Steidler, 3rd, 5-1; Logan Weiler, DNP, 1-2
152: Christian Hanson, DNP, 3-2
160: Branden Franchuk, DNP, 0-2
Notes: Five WDA wrestlers won their divisions…Rapid City SD Stevens won the meet…32 teams participated.

Previous Match: Away

Jan. 13

Beulah Invite



Mandan 51, St. Mary's 26

Jan. 12, 2018, 7 p.m. CT
St. Mary's High School Gymnasium, Bismarck, N.D.

Mandan 51, St. Mary’s 26
106: Jaxyn Richter, SM, over Ben Kleinknecht by 3-0 decision
113: James Richter, SM, over Devon Johnson by pin, 5:28
120: Reece Barnhardt, SM, over Trevin Yeoman by technical fall, 2:15
126: Matthew Scheer, SM, won by forfeit
132: Ethan Fleck, M, over Logan Weiler by technical fall, 4:00
138: Seth Berg, M, over Noah Zander by pin, 4:52
145: Kolten Reisenauer, M, won by forfeit
152: Isaac Berger, M, over Christian Hanson by 16-3 major decision
160: Dylan Fleck, M, won by forfeit
170: Branden Franchuk, SM, over Isaac Watson by pin, :56
182: Jacob Boehm, M, won by forfeit
195: Danek Vega, M, won by forfeit
220: Adam Boehm, M, won by forfeit
285: Noah Gerhardt, M, won by forfeit
Notes: Mandan won nine matches, five by forfeit
Records: Mandan, 5-2 Overall; 5-2 WDA; St. Mary’s, 1-4 Overall; 1-9 WDA


Valley City Holiday Invite
Dec. 16, 2017, 9 a.m. CT
Valley City High School, Valley City, N.D.

Team totals (Top 10/WDA results)
1. Bismarck High, 264.5; 2. Lisbon, 151; 3. Mandan, 133.5; 4. Fargo Davies, 127.5; 5. Dickinson, 125; 6. Valley City, 124.5; 7. TMCHS, 113; 8. Legacy, 106.5; 9. St. Mary’s, 88; 10. Jamestown, 77.5; 17. Williston, 35

Event winners
106: Boeden Greenley, Lisbon; 113: Chase DeBlaere, WF Sheyenne; 120: Laken Boese, BHS; 126: Ryan Ripplinger, BHS; 132: Adam DeBoer, BHS; 138: Dawson Zerr, TMCHS; 145: Drew Steidler, BHS; 152: Jaden Maris, F Davies; 160: Thomas Scheet, Legacy; 170: Parker Wahl, BHS; 182: Jacob Boehm, Mandan; 195: Matthew Kaylor, Legacy; 220: Jordan Urbach, Lisbon; 285: Andre Baguma, F Davies

St. Mary’s results
106: Jaxyn Richter, DNO, 0-2
113: Reece Barnhardt, 2nd, 3-1
120: Adam Richter, DNP, 1-2; Matthew Scheet, 1-2
126: Drew Steidler, 2nd, 3-1; Logan Weiler, 5th, 4-1
138: Noah Zander, 7th, 2-2
152: Christian Hanson, 6th, 3-2
170: Branden Franchuk, 2nd, 3-1
Notes: Bismarck High won the team title…Nine of the 14 individual titles were won by a WDA wrestler…4 WDA teams had at least one champion.

2017-18 Record

Date/Time
Opponent/Event
W/L/Finish
Score
Record
Nov. 18/9:30 a.m.
@Minot Early Bird
No Scores


Dec. 1-2/9 a.m.
Mandan Lions Tourn.
12th
92

Dec. 8-9/9 a.m.
GF Sertoma Dual
LLLLL
12th
0-5
Dec. 14/7 p.m.
MINOT
L
21-54
0-6
Dec 15/7 p.m.
@Legacy
W
45-36
1-6
Dec. 16/9 a.m.
Valley City Invite
9th
88

Dec. 19/6:30 p.m.
Jamestown^
L
18-48
1-7
Dec. 19/7:30 p.m.
Dickinson
L
14-63
1-8
Dec. 29/10 a.m.
Rumble on the Red
43rd
47.5

Jan. 5-6/10 a.m.
Bismarck Rotary
20th
64

Jan. 12/7 p.m.
MANDAN
L
26-51
1-9













































^ In Dickinson

Team Leaders (As of Jan. 10)

Wins: D. Steidler, R. Barnhardt, B. Franchuk (all 4)

Pins: D Steidler, 3

Major Decisions-T. Falls: R. Barnhardt, 2


WDA matches only



Mandan Lions Tournament

Dec. 1-2, 2017, 9 a.m. CT
Mandan High School-Middle School, Mandan, N.D.                                

Team totals
1. Bismarck High, 289.5; 2. Rapid City, SD Central, 270; 3. Rapid City, SD Stevens, 220.5; 4. Sturgis, SD, 199; 5. Mandan, 189; 6. Century, 178.5; 7. West Fargo, 151.5; 8. Dickinson, 121.5; 9. Hettinger, 119; 10. Legacy, 113; 11. TMCHS, 110; 12. St. Marys, 92


St. Mary’s results
113: Reece Barnhardt, 7-0, 1st
120: Matthew Scheer, 24, 8th
126: Adam Richter, 0-5, 12th; Drew Steidler, 5-2, 3rd
132: Noah Zander, 0-5, 12th
152: Christian Hanson, 4-3, 5th
170: Branden Franchuk, 1-4, 12th


Head Coach: Jayden Richter

Assistants: Jake Mellmer, Collin Engelhardt, Andrew Beine

2016-17 Season: 5-8 Overall; 3-6 WDA (7th)

2016-17 West Region Tournament: 8th

2016-17 Class A Tournament: 11th

WDA championships: None

State championships: One (1964)

​​Home Gym: St. Mary's High School Gym

St. Mary's official website

WDA Wrestling Main Page



Jamestown 48, St. Mary's 18; Dickinson 63, St. Mary's 14
Dec. 19,  2017, 5:30 p.m. CT
Dickinson High School Gymnasium, Dickinson, N.D.

Dickinson 63, St. Mary’s 14
106: Henry Nelson, D, over Jaxyn Ricter by pin, 1:59
113: Reece Barnhardt, SM, over Warrick Morel by technical fall, 1:55
120: Brendan Johnson, D, over Matthew Scheer by pin, 2:21
126: Jaren Berger, D, over William Langenfelder by pin, 5:34
132: Drew Steidler, SM, over Cody Booth by pin, 2:58
138: Jaxin Torgerson, D, over Noah Zander by 13-7 decision
145: Todd Irwin, D, won by forfeit
152: Tate Nordby, D, won by forfeit
160: Jake Wolf, D, won by forfeit
170: Branden Franchuk, SM, over Tanner Jarrett by 7-5 SV decision
182: Kameron Clark, D, won by forfeit
195: Harley Mischel, D, won by forfeit
220: Garrett Usher, D, won by forfeit
285: Hunter Wilson, D, won by forfeit


Jamestown 48, St. Mary’s 18
106: Aden Braun, J, over Jaxyn Richter by pin, 1:11
113: Reece Barnhardt, SM, over Talor Huebner by pin, 3:51
120: Colton Mewes, J, over Matthew Scheer by 8-2 decision
126: Ethan Bowman, J, over William Lagenfelder by pin, 5:40
132: Drew Steidler, SM, won by forfeit
138: Braden Hatcher, J, over Noah Zander by 8-6 decision
145: Double Forfeit
152: Christian Hanson, SM, over Noah Braun by 8-3 decision
160: Johnny Browning, J, won by forfeit
170: Branden Franchuk, SM, over Aaron Mack by 5-3 decision
182: Tyler Magnusco, J, won by forfeit
195: Paul VanDal, J, won by forfeit
220: Sam Krebs, J, won by forfeit
285: Damien Krebs, won by forfeit
Notes: Dickinson won 11 matches, including seven by forfeit…The win was Dickinson’s third straight dual win.

Records: Jamestown, 5-7 Overall; 1-4 WDA; Dickisnon, 3-1 Overall; 3-1 WDA; St. Mary's, 1-3 Overall; 1-3 WDA