The official site of the Western Dakota Association

2016-17 Varsity Schedule/Results

 ​​​​​Meet Finishes: DNP


Gerrells Meet
April 11, 2017, 3 p.m.
Roller Field, Devils Lake, N.D.

TMCHS results (Top 8)
100 Meters: 2. Keisin Peltier, :12.04
200 Meters: 8. K. Peltier, :25.88
400 Meters: 5. K. Peltier, :56.14
800 Meters: 2. Jacob Jensen, 2:19.66
1600 Meters: 3. Jensen, 4:50.91
High Jump: 6. Loren Lunday, 5-6; 8. Jensen, 5-4
Long Jump: 7. Lunday, 18-2

LINK TO FULL RESULTS


WDA Indoor
March 31, 2017, 2 p.m. CT
Williston Recreation Center, Williston, N.D.

Team totals: NA

Event winners
60 Meters: Alex Brosseau, Legacy, :7.13
200 Meters: Brandon Lewis, Legacy, :22.88
400 Meters: Logan Goheen, Minot, :50.93
800 Meters: Leif Everson, Williston, 2:00.59
1600 Meters: L. Everson, Will., 4:26.82
800 Relay: Century, 1:33.84 (Hunter Wilmes, Cole Anderson, Jeremiah Morrisette, Grant Anderson)
1600 Relay: Minot, 3:35.11 (L. Goheen, Jace Johnson, Jonathan Mathistad, Gabe Hegstad)
3200 Relay: Minot, 8:27.72 (Brady Halvorson, Austin Folk, L. Goheen, G. Hegstad)
60 Hurdles: Dominic Martinez, Williston, :8.33
High Jump: Josh Sipes, Century, 6-2; Dane Allen, BHS, 6-2; Lucas Mayer, Century, 6-2
Long Jump: Brandon Lewis, Legacy, 21-6
Triple Jump: B. Lewis, Legacy, 44-2.5
Shot Put: Levi Rockey, Century, 52-8
Pole Vault: Mike Herauf, Dickinson, 15-0


TMCHS results (Top 8 results)
1600 Meters: 7. Jacob Jensen, 4:47.67
3200 Meters: 3. Jensen, 10:31.30

Head Coach: Chad Davis
Assistant Coaches: Cheri Poitra, Mary Blue
Kurt Peltier, Eric Poitra

2016 WDA Finish:10th

2016 State Finish: Did Not Compete

WDA championships: None

State championships: None

TMCHS athletic website

WDA Track Main Page


2017 Varsity Schedule/Results

Home

​​​​​​​​Proud Sponsors of

TMCHS Athletics and the WDA

Next Meet: Season Complete





Away

For the complete varsity schedule, click on the link above.

TMCHS Braves Boys' Track-Field

WDA Championships
May 19, 2017, 4 p.m. CT
Biesiot Activities Center, Dickinson, N.D.


Team totals
1.  Legacy, 182; 2. Century, 152.5; 3. Bismarck High, 127; 4. Minot, 96.5; 5. Mandan, 70; 6. Williston, 64.5; 7. Dickinson, 31; 8. St. Mary’s, 10.5; 9. Jamestown, 5; TMCHS, 0

Event winners
100 Meters: Brandon Lewis, Legacy, :10.90
200 Meters: Alex Brosseau, Legacy, :22.05
400 Meters: Logan Goheen, Minot, :49.64
800 Meters: Beau Brannan, Legacy, 1:57.35
1600 Meters: Leif Everson, Williston, 4:18.78
3200 Meters: L. Everson, Williston, 9:27.20
110 Hurdles: Dominic Martinez, Williston, :14.74
300 Hurdles: Jason Fetch, Legacy, :39.26
High Jump: Austin Wolf, Legacy, 6-4
Pole Vault: Mike Herauf, Dickinson, 15-0
Long Jump: Adrian Davis-Aguilar, Minot, 23-3.25
Triple Jump: Dane Allen, Bismarck High, 45-1.5
Shot Put: Levi Rockey, Century, 166-10
Discus: Rockey, Century, 166-10
Javelin: Matt Kraft, Legacy, 178-0
400 Relay: Century, :42.21 (Roarick Schollmeyer, Cole Anderson, Caleb Monger, Jeremiah Morrissette)
800 Relay: Century, 1:30.85 (Caleb Monger, Grant Anderson, Dalton Kemmesat, Josh Sipes)
1600 Relay:  Legacy, 3:27.31 (Alex Anderson, Beau Brannan, Austin Wolf, Thomas Tieszen)
3200 Relay: Century, 8:03.87 (Grant Bushaw, Mitch Honeyman, Joseph Wolf, Evan Sayler)

Notes: Legacy won its first-ever WDA title..Six WDA teams had at least one individual/relay champion...TMCHS also competed but did not have a top eight finisher.


 



 

2017 Results

Date

OpponentScorePlace

3-31

4-11

5-19

WDA Indoor

Gerrells Meet

WDA Champ.

--

--

0

--

--

DNP


DNP: Did Not Place


 2017 Results 

Class A Meet
May 26-27, 2017
MDU Resources Community Bowl, Bismarck, N.D.


Team totals
1. Legacy, 143; 2. Century, 109; 3. Minot, 87; 4. Bismarck High, 60; 5. Fargo Davies, 54; 6. GF Red River, 49; 7. Williston, 48; T8. Fargo South, 44; T8. WF Sheyenne, 44; 10. Fargo North, 34; 11. Mandan, 28; 12. West Fargo, 23; 13. Dickinson, 11; 14. Wahpeton, 7
Event winners
100 Meters: Brandon Lewis, Legacy, :11.07
200 Meters: Alex Brosseau, Legacy, :22.05
400 Meters: Logan Goheen, Minot, :49.11
800 Meters: Hunter Lucas, Fargo Davies, 1:55.45
1600 Meters: Lucas, F Davies, 4:13.81
3200 Meters: Lucas, F Davies, 9:21.09
110 Hurdles: Dominic Martinez, Williston, :15.09
300 Hurdles: Roarick Schollmayer, Century, :39.10
400 Relay: Legacy, :42.29 (Lewis, Brosseau, Patrick Doan, Tyler Boone)
800 Relay: Century, 1:28.61 (Caleb Monger, Cole Anderson, Dalton Kemmesat, Jeremiah Morrisette)
1600 Relay: Legacy, 3:27.61 (Alex Anderson, Brannan, Larson, Tieszen)
3200 Relay: Century, 7:59.92 (Grant Bushaw, Honeyman, Wolfe, Sayler)
High Jump: Austin Wolf, Legacy, 6-7
Long Jump: Lewis, Legacy, 22-10.5
Triple Jump: Devon Pope, GF Red River, 45-9
Shot Put: Levi Rockey, Century, 54-8.5
Discus: Rockey, Century, 174-1
Javelin: Matt Kraft, Legacy, 186-9

Notes: Legacy won its first track-field title...A WDA athlete/relay won 14 of 19 events...Legacy's Chris Clements was state coach of the year.


Team Leaders 





Previous Event: Away

May 19

WDA Championships

Did Not Place