The official site of the Western Dakota Association

Head Coach: Shane Wahlstrom

2016 WDA Finish: 2nd

2016 Class A Finish: 2nd

WDA championships: 7 (Last, 2004)

State championships: 3 (Last, 2004)

Williston cross country website

WDA Year-by-Year Results

WDA Cross Country Main Page


Team Leaders

Top Finisher: 4. Micade Shumway, 16:15.55

(Last Race)

Individual Titles: 1. M. Shumway




2017 Varsity Schedule/Results

Date
Event
Place
Top 3 Runners
Aug. 26/10:30 am
Heen-Ihmels Invite
2nd
3. M.Shumway, 17:58.0; 6. L. Larsen, 18:17.5; 9. Wil Olson, 18;38.1
Aug. 31/10 am
Bowman Invite
1st
1. M. Shumway, 16:50.94; 2. G. Alvardo, 16:58.55; 4. L. Larsen, 17:15.99
Sept. 9/11 am
Mandan Kiwanis
3rd
5. M. Shumway, 16:32.20; 13. W. Olson, 17:03.02; 15. G. Alvardo, 17:04.64
Sept. 16/1 pm
Anderson-Stavn
5th
5. M. Shumway, 16:23.69; 13. G. Alvarado, 16:49.37; 24. E. Willardson, 17:14.45
Sept. 23/11 am
Jansen Blue-White
2nd
5. M. Shumway, 15:55.5; 8. G. Alvardo, 16:15.8; 10. L. Larsen, 16:19.3
Sept. 29/11 am
Becki Wells Invite
1st
2. M. Shumway, 16:46.88; 2. G. Alvarado, 17:18.21; 4. G. Swain, 17:24.96
Oct. 7/11 am
Minot Souris Invite
2nd
3. M. Shumway, 16:48.52; 5. G. Alvardo, 16:56.95; 9. L. Larsen, 17:13.36
Oct. 14/1 pm
WDA Meet
3rd
7. M. Shumway, 16:52.39; 10. L. Larsen, 16:59.33 17. A. Gunnar, 17:12.48
Oct. 28/11 am
Class A Meet
2nd
4. M. Shumway, 16:15.55; 7. G. Alvardo, 16:24.80; 14. L. Larsen, 16:36.28













Williston Boys' Cross Country

​​​​​​​​Proud Sponsors of

Williston Athletics and the WDA

Anderson Stavn Invite
Sept. 16, 2017, 1 p.m. CT
McDowell Dam, east of Bismarck, N.D.

Team totals (5,000 meters)
1. New Town, 58; 2. Legacy, 72; 3. Century, 82; 4. Bismarck High, 92; 5. Williston, 108; 6. GF Red River, 128; 7. Dickinson, 194; 8. GF Central, 237; 9. Mandan, 266; 10. Minot, 295; 11 Bowman, 377; 12. Southern McLean, 416; 13. Watford City, 467; 14. White Shield, 520; 15. Medina, 555; 16. Max, 563
Individual champion: Evan Sayler, Century, 15:48.79

Top 10 finishers
1. Evan Sayler, Century, 15:48.79; 2. Jalen Chase, New Town, 16:03.63; 3. Jaiven Hale, New Town, 16::18.61; 4. Beau Brannan, Legacy, 16:23.18; 5. Micade Shumway, Williston, 16:23.69; 6. Sean Korsmo, BHS, 16:24.64; 7. Morgan Fairbairn, BHS, 16:26.87; 8. Brady Yoder, Dickinson, 16:27.18; 9. Austin Wald, Century, 16:36.88; 10. Isaiah Germolus, Legacy, 16:39.64

Williston results
5. Micade Shumway, 16:23.69; 13. Gunnar Alvarado, 16:49.37; 24. Elijah Willardson, 17:14.45; 25. Leif Larsen, 17:15.93; 41. Grayson Swain, 17:48.73; 62. Gavin Jorgensen, 18:21.25; 65. Tyrel Ackman, 18:25.94; 74. Dalton McKenzie, 18:51.93
Notes: There were 130 runners…Class B perennial power New Town won the meet…Legacy was the top WDA finisher, placing second…Eight WDA runners finished in the top 10…Century senior Evan Sayler was the individual champion, 15:48.79


Mandan Kiwanis

Sept. 9, 217, 11 a.m. CT

Municipal G.C., Mandan, N.D.


Team totals (5,000 Meters)
1. New Town, 52; 2. Legacy, 57; 3. Williston, 76; 4. Bismarck High, 90; 5. Dickinson, 161; 6. Mandan, 192; 7. Minot, 225; 8. Bowman Co., 260; 9. Hillsobor-CV, 265; 10. Dawson Co. MT, 314; 11. Beulah-Hazen, 339; 12. Southern McLean, 392; 13. TMCHS, 421; 14. Watford City, 440; 15. Burke Central, 494; 15. Shiloh Christian, 521; 16. Standing, Rock, 562; 18. Bishop Ryan, 599; 17. Killdeer, 604; 20. Hettinger-Scranton, 615; 21. Central McLean, 624; 22. White Shield, 628; 23. Hebron, 651
Individual champion:
Jalen Chase, New Town, 16:06.36

Top 10 finishers
1. Jalen Chase, NT, 16:06.36; 2. Jaiven Hale, NT, 16:21.45; 3. Robert White, NT, 16:22.30; 4. Beau Brannan, Leg., 16:26.07; 5. Micade Shumway, Will., 16:32.20; 6. Isiaiah Germolus, Leg., 16:38.58; 7. Sean Korsmo, BHS, 16:39.54; 8. Morgan Fairbairn, BHS, 16:44.07; 9. Brady Yoder, Dick., 16:44.30; 10. Aiden Young, Dick., 16:58.50

Williston results

5. Micade Shumway, 16:32.20; 13. Wil Olson, 17:03.02; 15. Gunnar Alvardo, 17:04.64; 16. Leif Larsen, 17:06.02; 27. Elijah Willardson, 17:36.19; 40. Grayson Swain, 18:23.37; 42. Tyrel Ackman, 18:28.32; 67. Gavin Jorgensen, 19:38.17
Notes: There were 135 runners…Class B perennial power New Town won the meet and had the top three finishers…Legacy was the top WDA finisher, placing second…Seven WDA teams competed.




Minot Souris Invite
Oct. 7, 2017, 11 a.m. CT
Minot Souris Valley G.C., Minot, N.D.

Team totals
1. Legacy, 22; 2. Williston, 53; 3. G.F. Red River, 68; 4. Minot, 163; 5. G.F. Central, 164; 6. Bismarck High, 165; 7. West Fargo, 171; 8. Mandan, 172; 9. Williston Trinity Christian, 483; 10. Watford City, 11; White Shield, 517
Individual champion: Beau Brannan, Legacy, 16:31.32

Top 10 results
1. Beau Brannan, Legacy, 16:31.32; 2. Isaiah Germolus, Legacy, 16:47.87; 3. Micade Shumway, Williston, 16:48.52; 4. Carl Reis, Legacy, 16:56.23; 5. Gunnar Alvarado, Williston, 16:56.23; 6. Tim Dunham, GF Red River, 17:02.76; 7. Jack Markle, Legacy, 17:08.60; 9. Leif Larsen, Williston, 17:13.36; 10. Cole Stenseth, GF Red River, 17:18.15

Williston results (Top 10)
3. Micade Shumway, 16:48.52; 5. Gunnar Alvardo, 16:56.95; 9. Leif Larsen, 17:13.36; 14. Wil Olson, 17:28.57; 22. Elijah Willardson, 17:45.85; 41. Tyrel Ackman, 18:31.25; 71. Dalton Mckenzie, 19:43.58; 75. James Powers, 19:49.69; 80. Camden Jasmin, 20:01.71; 87. Noah Tarbox, 20:12.98
Notes: There were 141 runners competing…Legacy won its third meet title…Legacy’s Beau Brannan was individual champion, 16:31.32…Five WDA teams competed (BHS, Legacy, Mandan, Minot, Williston)


Becki Wells Invite
Sept. 29, 2017, 11 a.m. CT
Heart River G.C., Dickinson, N.D.

Team totals
1. Williston, 23;  2. Dickinson, 70; 3. Mandan, 91; 4. Minot, 100; 5. Bowman Co., 148; 6. Beulah, 196; 7. Killdeer, 235; 8. Watford City, 256; 9,. Stanley, 295; 10. Dawson Co., 328; 11. Solen, 357; 12. Hebron, 375; 13. Hettinger-Scranton, 383
Individual champion: Brady Yoder, Dickinson, 16:35.40

Top 10 finishers
1 Brady Yoder, Dickinson, 16:35.40; 2. Micade Shumway, Williston, 16:46.88; 3. Gunnar Alvardo, Williston, 17:18.21; 4. Grayson Swain, Williston, 17:24.96; 5. Aiden Jung, Dickinson, 17:30.31; 6. Elijah Willardson, Williston, 17:30.57; 7. Braydon Johnson, Mandan, 17:33.53; 8. Wil Olson, Williston, 17:40.84; 9. Leif Larsen, Williston, 17:42.54; 10. Garrett Hughes, Dickinson, 17:48.55

Williston results
2. Micade Shumway, 16:46.88; 3. Gunnar Alvardo, 17:18.21; 4. Grayson Swain, 17:24.96; 6. Elijah Willardson, 17:30.57; 7. 8. Wil Olson, 17:40.84; 9. Leif Larsen, 17:42.54;
Notes: There were 78 runners…Williston placed six runners in the top 10 en route to the team title…Dickinson’s Brady Yoder was individual champion….Four WDA teams took part (Dickinson, Mandan, Minot, Williston)



Jansen Blue-White Invite
Sept. 23, 2017, 11 a.m. CT
Bjornson G.C, Valley City, N.D.

Team totals (5,000 meters) (Top 10 and WDA teams)
1. Legacy, 57; 2. Williston, 67; 3. New Town, 93; 4. Fargo North, 115; 5. Century, 190; 6. WF Sheyenne, 196; 7. Wahpeton, 214; 8. West Fargo, 245; 9. Rugby, 304; 10. Jamestown, 305; 19. TMCHS, 493
Individual champion: Alexander Luz, Fargo North, 15:33.9

Top 10 finishers
1. Alexander Luz, Fargo North, 15:33.9; 2. Isaac Huber, Edgeley-Kulm, 15:43.9; 3. Jaiven Hale, New Town, 15:45.0; 4. Robert White, New Town, 15:53.6; 5. Micade Shumway, Williston, 15:55.5; 6. Beau Brannan, Legacy, 15:59.2; 7. Isaiah Germolus, Legacy, 16:14.2; 8. Gunnar Alvardo, Williston, 16:15.8; 9. Hunter Gowin, Wahpeton, 16:17.5; 10. Carl Reis, Legacy, 16:19.0

Williston results
5. Micade Shumway, 15:55.5; 8. Gunnar Alvardo, 16:15.8; 10. Leif Larsen, 16:19.3; 21. Wil Olson, 16:45.3; 22. Grayson Swain, 16:47.7; 26. Elijah Willardson, 16:51.7; 51. Tyrel Ackerman, 17:36.6; 63. Dalton Mckenzie, 18:05.7; 73. Gavin Jorgenson, 18:14.8
Notes: There were 243 runners…Legacy won the boys division…Fargo North’s Alexander Luz was the individual champion…Five WDA teams participated (Century, Jamestown, Legacy, TMCHS, Williston)…Some of the top runners from participating teams did not compete…The course will also host the Class A-B Meet next month.

​​Meet Finishes: 2nd, 1st, 3rd 5th, 2nd, 1st, 2nd, 3rd, 2nd


Heen-Ihmels Invite
Aug. 26, 2017, 10:30 a.m. CT
Municipal G.C., Williston, N.D.

Team totals (5,000 meters)
1. New Town, 44; 2. Williston, 45; 3. Dickinson, 65; 4. Glasgow, MT, 90; 5. Minot, 125; 6. Watford City, 282
Individual champion: Jalen Chase, New Town, 17:08.1

Top 10 finishers
1. Jalen Chase, New Town, 17:08.1; 2. Jaiven Hale, New Town, 17:46.1; 3. Micade Shumway, Williston, 17:58; 4. Brady Yoder, Dickinson, 17:59.8; 5. Aiden Jung, Dickinson, 18:07.4; 6. Leif Larsen, Williston, 18:17.5; 7. Ellis McKean, Glasgow, 18:28.6; 8. Ricardo Chase, New Town, 18:37.1; 9. Wil Olson, Williston, 18:38.1; 10. Gunnar Alvardo, Williston, 18:40

Williston results
3. Micade Shumway, 17:58.0; 6. Leif Larsen, 18:17.5; 9. Wil Olson, 18;38.1; 10. Gunnar Alvardo, 18:40; 17. Elijah Willardson, 19:25.3; 19. Tyler Ackerman, 19:32.9; 20. Grayson Swain, 19:45.4; 27. Gavin Jorgenson, 20:24.3; 28. James Powers, 20:28.1; 31. Dalton McKenzie, 20:35.3; 45. Camden Jasmin, 21:29.6; 50. Cree-L Mattson, 22:00.2; 7. Taylor Jager, 24:13.4
Notes: Top ranked New Town of Class B won the meet…There were 96 runners…Williston, Minot and Dickinson were WDA participants.


2017 Season

Class A Meet
Oct. 27, 2017, 11 a.m. CT
Bjornson G.C., Valley City, N.D.

Team totals
1. Century, 60; 2. Williston, 64; 3. Legacy, 85; 4. Bismarck High, 126; 5. Fargo North, 177; 6. G.F. Red River, 188; 7. Fargo Davies, 205; 8. Dickinson, 250; 9. Fargo Shanley, 283; 10. Mandan, 306; 11. Minot, 321; 12. G.F. Central, 339; 13. WF Sheyenne, 411; 14. West Fargo, 438; 15. Fargo South, 450; 16. Jamestown, 516; 17. Devils Lake, 651; 18. TMCHS, 678; 19. Valley City, 755
Individual champion: Evan Sayler, Century, 15:42.0

All-state (Top 20)
1. Evan Sayler, Century, 15:42.0; 2. Morgan Fairbairn, Bismarck High, 16:04.9; 3. Alex Luz, Fargo North, 16:11.7; 4. Micade Shumway, Williston, 16:15.6; 5. Austin Wald, Century, 16:22.3; 6. Isaiah Germolus, Legacy, 16:22.3; 7. Gunnar Alvarado, Williston, 16:24.8; 8. Brady Yoder, Dickinson, 16:27.1; 9. Carl Reis, Legacy, 16:28.1; 10. Nolan Maher, Bismarck High, 16:28.9; 11. Ryan Kohler, Century, 16:30.9; 12. Jacob Jensen, TMCHS, 16:34.2; 13. Mason Kindel, Century, 16:34.9; 14. Leif Larsen, Williston, 16:36.3; 15. Aiden Jung, Dickinson, 16:42.0; 16. Caleb Yokom, Fargo North, 16:42.6; 17. Sean Korsmo, Bismarck High, 16:43.2; 18. Fynn Krenz, Williston, 16:43.8; 19. Jack Markle, Legacy, 16:44.8; 20. Andrew Lundstrom, Fargo Davies, 16:45.4

Williston results
4. Micade Shumway, 16:15.55; 7. Gunnar Alvardo, 16:24.80; 14. Leif Larsen, 16:36.28; 18. Fynn Krenz, 16:43.78; 21. Grayson Swain, 16:47.87; 35. Elijah Willardson, 17:02.25; 38. Wil Olson, 17:12.41; 89. Tyrel Ackman, 18:03.26; 123. Gavin Jorgensen, 18:41.51; 139. James Powers, 19:04.09

Notes: There were 175 runners…Century won its second straight Class A title…Century’s Evan Sayler becomes the first Patriot individual champion since Mike Lindquist, 1993…The WDA took the top four spots (Century, Williston, Legacy, BHS)…Seventeen WDA runners earn all-state honors (Top 20)…Six WDA teams had at least one all-state runner led by Century and Williston which each had four.


WDA Championships
Oct. 14, 2017, 1 p.m. CT
Williston Municipal G.C., Williston, N.D.

Team totals
1. Legacy, 49; 2. Century, 59; 3. Williston, 81; 4. Bismarck High, 89; 5. Dickinson, 129; 6. Mandan, 181; 7. Minot, 188; 8. Jamestown, 233; 9. TMCHS, 233
Individual champion: Evan Sayler, Century, 15:54.48

All-WDA (Top 20)
1. Evan Sayler, Century, 15:54.48; 2. Morgan Fairbairn, Bismarck High, 16:13.18; 3. Carl Reis, Legacy, 16:18.84; 4. Isaiah Germolus, Legacy, 16:34.40; 5. Brady Yoder, Dickinson, 16:43.16; 6. Jacob Jensen, TMCHS, 16:43.61; 7. Micade Shumway, Williston, 16:52.39; 8. Austin Wald, Century, 16:54.82; 9. Jack Markle, Legacy, 16:57.30; 10. Leif Larsen, Williston, 16:59.33; 11. Mason Kindel, Century, 17:00.79; 12. Ryan Kohler, Century, 17:01.07; 13. Grant Gader, Legacy, 17:01.37; 14. Aiden Jung, Dickinson, 17:02.41; 15. Russell Swagger, Bismarck High, 17:05.03; 16. Nolan Maher, Bismarck High, 17:08.23; 17. Alvardo Gunnar, Williston, 17:12.48; 18. Wil Olson, Williston, 17:13.86; 19. Elijah Willardson, Williston, 17:15.56; 20. Braden Will, Legacy, 17:16.28
Williston results
7. Micade Shumway, 16:52.39; 10. Leif Larsen, 16:59.33 17. Alvardo Gunnar, 17:12.48; 18. Wil Olson, 17:13.86; 19. Elijah Willardson, 17:15.56; 22. Grayson Swain, 17:17.42; 47. Tyrel Ackman, 18:12.94; 65. Gavin Jorgensen, 18:58.10; 67. James Power, 19:02.19; 75. Dalton Mckenzie, 19:18.95; 83. Ethan Fox, 19:30.37; 84. Camden Jasmin, 19:31.71; 117. Noah Tarbox, 20:43.78; 124. Taylor Jager, 21:00.77; 136. Luke Ferguson, 21:30.34; 139. Brogan Bennett, 21.39.66; 149. Dawson Ebel, 23:01.12
Notes:
There were 156 runners competing…Legacy won its first-ever WDA Championship…Century’s Evan Sayler was individual champion and became the first Patriot runner since Brett Kelly (2009) to win the win the meet…Six WDA teams had at least one all-WDA finisher…Century’s Evan Sayler was senior athlete of the year…Legacy’s Andrew Reichenberg was named region coach of the year…Williston was hosting the event for the first time since 2011.



Previous Meet:Neutral

Oct. 28

2nd, Class A Meet


Bowman Invite
Aug. 31, 2017, 10 a.m. CT
Sweetwater G.C., Bowman, N.D.

Team totals
1. Williston, 19; 2. Dickinson, 47; 3. Bowman Co., 90; 4. Dawson Co., MT, 132; 5. Beulah-Hazen, 161; 6. Killdeer, 220; 7. Lemmon, SD, 232; 8. Hettinger-Scranton, 244; 9. Hebron, 259; 10. Solen, 270
Individual champion:
Micade Shumway, Williston, 16:50.94
Top 10 finishers
1. Micade Shumway, Williston, 16:50.94; 2. Gunnar Alvardo, Williston, 16:58.55; 3. Brady Yoder, Dickinson, 17:02.65; 4. Leif Larsen, Williston, 17:15.99; 5. Wil Olson, Williston, 17;25.74; 6. Ase Ackerman, Dawson Co. MT, 17:33.53; 7. Elijah Willardson, Williston, 17:49.87; 8. Aiden Jung, Dickinson, 17:50.49; 9. Hunter Gregoire, Dickinson, 17:58.62; 10. Garrett Hughes, Dickinson, 18:04.48

Williston results

1. Micade Shumway, 16:50.94; 2. Gunnar Alvardo, 16:58.55; 4. Leif Larsen, 17:15.99; 5. Wil Olson, 17;25.74; 7. Elijah Willardson, Williston, 17:49.87; 14; 12. Tyrel Ackman, 18:40.74; 13. Gavin Jorgenson, 18:43.07; 16. Dalton McKenzie, 19:18.84; 25. Camden Jasmin, 20:04.65; 41. Taylor Jager, 21:51.62
Notes: There were 58 runners…Williston won the team title…There were teams from North Dakota, South Dakota and Montana competing…Williston’s Micade Shumway was the overall winner in a time of 16:50.94