2018-19

The official site of the Western Dakota Association

2019-20
--


2017-18


Football (AAA)

Bismarck Century: *Jakob Olson; *Levi Rockey; *Tanner Thorsness, Kade Lynch, Devyn Vance, Reyer Fenoff
Bismarck High: *Jalen Sprecher, *Bennett Beehler, *Zach Strombeck, *Trajan Jangula, Will Madler, Chase Dockter, Isaiah Olsen
Bismarck Legacy: *Jason Hoekstra, *Austin Wolf, Jacob Hudson,
Bismarck St. Mary’s: (AA) *Cole Gendreau, *Luke Kambeitz, *Joseph Richter, *Dylan Gross, *Mason Spies, *John Nordberg, Jonah Krebs, Spencer Churchill
Dickinson: Krew Mathern
Jamestown: (AA) *Jared Harr, Zach Petrek, Jared Kallenbach, Aaron Mack
Mandan: Trae Steckler, Quinn Halstengard
Minot High: *Lofton Klabunde, *Hunter Danelson, *Peyton Lamoureux, *Logan Krueger, Creighton Rudolph, Hunter Swartwout
TMCHS (Belcourt) (AA)* Trevis LaRocque, Marcus Goulet
Williston: *Dylan Evans, Hunter Gentry


Cross Country (Boys)
Bismarck Century: Evan Sayler, Austin Wald, Ryan Kohler, Mason Kindel
Bismarck High: Morgan Fairbairn, Nolan Maher, Sean Korsmo
Bismarck Legacy: Isaiah Germolus, Carl Reis, Jack Markle
Dickinson: Brady Yoder, Aiden Jung
TMCHS Belcourt: Jacob Jensen
Williston: Micade Shumway, Gunnar Alvardo, Leif Larsen, Fynn Krenz


Cross Country (Girls)
Bismarck Century: Emily Goldade, Erin Palmer, Shalae Lindell
Bismarck High: Mattie Shirley Fairbairn, Callie Clausnitzer, Reece Vorachek
Bismarck Legacy: Lindsey Werner
Jamestown: Meghan Ford
Mandan: Kelby Rinas
Minot High: Abby Hoffart
Williston: Eleni Lovgren


Girls' Golf
Bismarck Century: Hannah Herbel, Amber Domres
Bismarck St. Mary’s:
Sydney Smith, Tonya Dvorak
Jamestown:
Kaitlin Mullowney
Mandan:
Payton Roehrich
Williston
Kaleigh Carmichael


Boys' Tennis
Bismarck Legacy: Michael Janes

Volleyball
Bismarck Century: *Lauren Ware, *Katelyn Selensky, Megan Anderson
Bismarck Legacy: *Whitney Thomas
Jamestown: *Megan Gaffaney, *Hannah Schiele, *Courtney Peterson
Mandan: Kennedy Harris
Minot High: Rylee Terrel


Boys’ Soccer
Bismarck Century: *Logan Brown, Fabian Lunell, Oumar Gueye
Bismarck High:
*Tresor Mugwaneza, *Merci Ndaberewe, Dane Allen
Bismarck Legacy:
Austin Wolf
Jamestown:
*Austin Schafer
Mandan:
Ian Dahners
Minot High:
*JJ Johannsen, *Avery Weishaar, Evan Bolinske


Girls’ Swimming-Diving
Bismarck Century: Vanessa Herrmann, Lexi Duchscherer, Briana Rittenbach, Carly Palmer
Mandan:
Olivia Lacher
Minot High:
Rylie Webb, Addisyn Widdel
Williston:
Demi Peterson


Boys' Hockey
Bismarck Century:  Isaiah Thomas, Kirklan Irey, Carter Bailey
Bismarck High:
Caleb Petrie, Drew Lenertz
Jamestown:
Connor Fuchs, Matthew Schneider


Girls' Hockey
Bismarck: Britta Curl, Riley Ball, Taylor Lenertz
Dickinson:
Taia Klaman, Baylee Kram
Minot:
Dessa Flom
Williston:
Lynze Swanson, Kaia Wenstad


Boys' Swimming-Diving

 
Girls' Basketball

Bismarck Century: *Lily Keplin, *Lauren Ware

Bismarck Legacy: Whitney Thomas

Bismarck St. Mary's: Tonya Dvorak

Mandan: *Megan Zander, Kennedy Harris

Boys' Basketball

Bismarck Century: *Kade Amundson, *Josh Sipes

Jamestown: Mason Walters

Mandan: *Trae Steckler

Minot: Chandler Alberston

 

 

 

*First Team selection


 

WDA All-State Selections/Recipients



2018-19
--