The official site of the Western Dakota Association

Century Patriots Wrestling

Bismarck Rotary

Jan. 5-6, 2018, 10 a.m.

Bismarck Event Center, Bismarck, N.D


Team totals (Top 10 and WDA finishers)

Rapid City (S.D.) Stevens 211.5; 2. Bismarck High, 192.5; 3. Pierre (S.D.) 186. 4. Sidney (Mont.) 163.5; 5. Rapid City (S.D.) Central, 157.5; 6. West Fargo 135; 7. Minot, 135. 8. Watertown (S.D.), 130; 9. Aberdeen (S.D.) Central, 127; 10. Mandan 119; 12. Legacy, 101; 17. Dickinson, 75; 18. Century, 74.5; 20. St. Mary's, 64; 22. TMCHS, 48; 23. Jamestown, 44; 26. Williston, 28

Century results
106: Hayen Johnsrud, 7th, 6-2; Neal Bohrer, DNP, 0-2
113: Clay Radenz, 3RD, 5-1; Ben Weigum, DNP, 0-2
120: Devin Schulz, DNP, 3-2
126: Dylan Barchenger, DNP, 2-2
132: Izaiah Bitz, DNP, 2-2
138: Shane Fleck, DNP, 2-2
145: Clint Coleman, DNP, 3-2; Drew Geiger, DNP, 0-2
152: Matthew Rader, DNP, 2-2
160: Bryant Nelson, DNP, 0-2
170: Oliver Nelson, DNP, 1-2
195: Malikai Rivera, DNP, 1-2
220: Nick Brennan, DNP, 0-2
285: Riley Roesler, DNP, 2-2
Notes: Five WDA wrestlers won their divisions…Rapid City SD Stevens won the meet…32 teams participated.

West Region Tournament

Feb. 10, 2018, 9:30 a.m. CT
Minot State University Dome, Minot, N.D.

Team totals
1. Bismarck High, 260.5; 2. Minot, 208.5; 3. Mandan, 159; 4. Century, 152; 5. TMCHS Belcourt, 144.5; 6. Dickinson, 135; 7. Legacy, 105.5; 8. St. Mary’s, 70; 9. Jamestown, 64; 10. Williston, 42.5

Individual Champions
106: Kelby Armstrong, MIN, over Hayden Johnsrud, CEN by 12-2 major decision
113: Reece Barnhardt, SM, over Clay Radenz, CEN by 9-1 major decision
120: Laken Boese, BHS, over Corey Hooker, MIN, by pin :50
126: Ryan Ripplinger, BHS, over Drew Steidler, SM, by medical forfeit
132: Brody Armstrong, MIN, over Ethan Fleck, MAN by 8-5 decision
138: Dawson Zerr, TM, over Trevor McClaanahan, MIN by 7-0 decision
145: Devin Steidler, BHS, over Raif Horswill, WIL by pin, 3:27
152: Isaac Berger, MAN, over Matthew Rader, CEN by pin :46
160: Thomas Scheet, LEG, over Dylan Fleck, MAN by 5-0 decision
170: Parker Wahl, BHS, over Creighton Rudolph, MIN, medical forfeit
182: Trevis LaRocque, TM, over Jacob Boehm, MAN by 3-2 decision
195: Matt Kaylor, LEG, over Ronald Wilkie III, TM, by pin, 5:54
220: Chase Dockter, BHS, over Adam Boehm, MAN by 9-5 decision
285: Elijah Huff, MIN, over Koby Brunelle, TM by 4-1 decision

Century results
106: Hayden Johnsrud, 2nd
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by pin, 1:13; Semifinal: Won by 3-2 decision; Championship: Lost by major 12-2 major decision
106: Neal Bohrer, 4th
Round 1: Lost by 8-6 decision; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Won by 8-2 decision; Cons. 3: Won by 7-3 decision; Cons. Semifinal: Won by pin, 4:59; Third Place: Lost by pin, 1:56
113: Clay Radenz, 2nd
Round 1: Won by pin, :53; Quarterfinal: Won by 16-5 major decision; Semifinal: Won by 7-0 decision; Championship: Lost by 9-1 major decision
113: Ben Weigum, 5th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by 5-3 decision; Cons. 2: Won by 4-0 decision; Cons. 3: Won by 5-0 decision; Cons. Semifinal: Lost by 8-2 decision; Fifth Place: Won by 3-1 decision
120: Devin Schulz, 6th
Round 1: won by pin, :36; Quarterfinal: Lost by pin, 3:02; Cons. 2: Bye; Cons. 3: Won by 16-5 major decision; Cons. Semifinal: Lost by 8-1 decision; Fifth Place: Lost by pin, 3:36
126: Dylan Barchenger, 4th
Round 1: Won by pin, 1:26; Quarterfinal: Lost by pin, 1:07; Cons. 2: Won by pin, 1:00; Cons. 3: Won by pin, 2:08; Cons. Semifinal: Won by pin, 1:32; Third Place: Lost by RULE
132: Izaiah Bitz, 4th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by 3-1 decision; Semifinal: Lost by 11-2 major decision; Cons. Semifinal: Won by pin, 1:13; Third Place: Lost by 5-2 decision
138: Shane Fleck, 3rd
Round 1: Won by pin, 1:22; Quarterfinal: Won by 7-5 OT decision; Semifinal: Lost by technical fall, 4:18; Cons. Semifinal: Won by 5-3 decision; Third Place: Won by 3-2 decision
145: Clint Coleman, 6th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by 6-0 decision; Semifinal: Lost by pin, 3:18; Cons. Semifinal: Lost by 8-3 OT decision; Fifth Place: Lost by 8-6 decision
145: Drew Geiger, 8th
Round 1: Won by 4-3 decision; Quarterfinal: Lost by pin, 1:31; Cons. 2: Won by 7-0 decision; Cons. 3: Lost by pin, 4:28; Seventh Place: Lost by pin, 3:43
152: Matthew Rader, 2nd
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by 3-1 OT decision; Semifinal: Won by 3-2 decision; Championship: Lost by pin, :46
160: Bryant Nelson: 5th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by 9-8 decision; Semifinal: Lost by 11-2 major decision; Cons. Semifinal: Lost by UTB-5-4; Fifth Place: Won by RULE
170: Oliver Nelson, DNP
Round 1: Lost by 9-8 decision; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by 11-10 decision
195: Malakai Rivera, 8th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by pin, 1:21; Cons. 2: Bye; Cons. 3: Lost by 5-2 decision; Seventh Place: Lost by 5-1 decision
220: Nick Brennan, DNP
Round 1: Lost by pin, :58; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by pin, :47
285: Riley Roesler, 3rd
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by pin, 2:45; Semifinal: Lost by 7-5 decision; Cons. Semifinal: Won by 3-1 decision; Third Place: Won by 1-0 decision
Notes:
Bismarck High won its 19th West Region Tournament title…Six WDA teams had at least one individual region champion…Bismarck High had five…Minot’s Brody Armstrong was named region senior athlete of the year…Bismarck High’s Jeff Schumacer and Mark Lardy were named region coaches of the year


Rumble on the Red
Dec. 28-29, 2017, 10 a.m. CT
Fargodome, Fargo, N.D.

Team totals (Top 10/WDA finishers)
1. Scott West, MN, 186.5; 2. Willmar, MN, 142.5; T3. Albert Lea, MN, 135.5; T3. Perhman, MN, 135.4; 5. Soughton, WI, 132; 6. Rapid City, SD Stevens, 125.5; 7. Waconia, MN, 116; 8. Fairmount-Martin Co. West, MN, 115.5; 9. St. Cloud, MN Tech, 107; 10. Minot, 104.5; 11. Bismarck High, 104; 30. Legacy, 60; 40. Century, 50; 43. St. Mary’s, 47.5; 48. Mandan, 41; 65. TMCHS, 23; T73. Jamestown, 13


Century results
106: Hayden Johnsrud, DNP, 2-2
113: Clay Radenz, DNP, 3-2
120: Devin Schulz, DNP, 2-2
126: Dylan Barchenger, DNP,, 1-2
132: Izaiah Bitz, DNP, 2-2
138: Shane Fleck, DNP, 1-2
145: Clint Coleman, DNP, 1-2; Drew Geiger, DNP, 1-2
152: Matthew Rader, DNP, 0-2
160: Andrew Walter, DNP, 0-2
170: Oliver Nelson, DNP, 1-2
285: Konnor Stordalen, DNP, 1-2

Notes
: Bismarck High’s Ryan Ripplinger (126) and Minot’s Kelby Armstrong (106) won individual titles.

Pat Weede Dual Invite

Dec. 15-16, 2017, 9 a.m. CT
Gillette, WY                           

Team results
1 Sidney, MT; 2. Thunder Basin, WY; 3. Rapid City, SD Central; 4. Century; 5. Natrona Co. WY; 6. Moorcraft, WY; 7. Scottsbluff, NE; 8. Campbell Co. WY

Century results (5-2)
RD 1: Century 71, Campbell Co. WY 6
RD 2: Thunder Basin, WY 44, Century 33
RD 3: Century 42, Moorcraft, WY 30
RD 4: Century 39, Rapid City, SD Central, 38
RD 5: Century 52, Natrona Co. WY, 37
RD 6: Sidney, MT 51, Century 12
RD: 7 Century 60, Scottsbluff, NE, 15
Notes:
There were teams from North Dakota, South Dakota, Wyoming, Nebraska and Montana

Mandan Lions Tournament

Dec. 1-2, 2017, 9 a.m. CT
Mandan High School-Middle School, Mandan, N.D.                                

Team totals
1. Bismarck High, 289.5; 2. Rapid City, SD Central, 270; 3. Rapid City, SD Stevens, 220.5; 4. Sturgis, SD, 199; 5. Mandan, 189; 6. Century, 178.5; 7. West Fargo, 151.5; 8. Dickinson, 121.5; 9. Hettinger, 119; 10. Legacy, 113; 11. TMCHS, 110; 12. St. Marys, 92

Century results
106: Hayden Johnsrud, 3-2, 3rd; Neal Bohrer, 2-3, 4th
113: Clay Radenz, 4-3, 4th; Ben Weigum, 2-4, 8th
120: Devin Schulz, 6-1, 2nd
126: Dylan Barchenger, 5-2, 5th
132: Izaiah Bitz, 6-1, 5th
145: Clint Coleman, 4-3, 4th; Jacob Boehm, 0-5, 12th
152: Matthew Rader, 3-4, 6th; Drew Geiger, 1-4, 12th
160: Andrew Walter, 1-4, 12th
170: Oliver Nelson, 1-4, 12th
285: Riley Roesler, 7-0, 1st; Konnor Stordalen, 6-1, 2nd


Notes: Bismarck High won the meet…This was the 47th annual event…Six WDA teams took part…Tourney awards: Zachmeier Award: Jared Franek, W. Fargo; Most Pins: J. Franek, W. Fargo; Outstanding Wrestler: Chance Davis, Legacy

Previous Match: Away

Feb. 15-17

8th, Class A Tournament



Century 69, Legacy 12

Nov. 30, 2017, 7:30 p.m. CT
Legacy Haussler Gymnasium, Bismarck, N.D.

Century 69, Legacy 12
106: Hayden Johnsrud, C, won by forfeit
113: Ben Weigum, C, over Amir Murad by pin, :48
120: Clay Radenz, C, over Jakob Blumhagen by 11-8 decision
126: Devin Schulz, C, over Caedmom Marx by pin, :35
132: Izaiah Bitz, C, over Maverick Martin by pin, 1:15
138: Chance Davis, L, over Trevor Choukalos by pin, 1:15
145: Clint Coleman, C, over Riley Martin by pin, 1:34
152: Drew Geiger, C, over Hunter Sabot by pin, 1:13
160: Matthew Rader, C, over Bryce Gartner by pin, 3:13
170: Andrew Walter, C, over Henrik Jacobsen by pin, 3:13
182: Oliver Nelson, C, over Joshua Haag by pin, 3:50
195: Malikai Rivera, C, over De’Vaughn Porter by pin, 2:26
220: Matthew Kaylor, L, over Nick Brennan by pin, :41
285: Riley Roesler, C, over Chandler Brandner by pin 1:45
Notes: Twelve of the 14 matches were decided by pin.
Records: Century, 2-1 Overall; 2-1 WDA; Legacy, 0-2 Overall; 0-2 WDA


Century 54, Jamestown 12
Nov. 21, 2017, 7 p.m. CT
Jerry Meyer Arena, Jamestown, N.D.

Century 54, Jamestown 12
106: Hayden Johnsrud, C, over Joel Bowman by 6-2 decision
113: Neal Bohrer, C, over Talor Huebner by 17-10 decision
120: Ben Weigum, C, won by forfeit
126: Ethan Bowman, J, over Clay Radenz, by 9-3 decision
132: Izaiah Bitz, C, over Braden Hatcher, 11-2 major decision
138: Shane Fleck, C, won by forfeit
145: Clint Coleman, C, won by forfeit
152: Drew Geiger, C, over Coty Huebner, 6-5 decison
160: Matthew Rader, C, over S. Hutstedde by pin, :21
170: Aaron Mack, J, over Bryant Nelson, 10-3 decision
182: Andrew Walter, C, over Tyler Magnasco, tech. fall, 4:54
195: Oliver Nelson, C, over Austin Kessler, by pin, :44
220: Paul VanDal, J, over Malikai Rivera, by pin, 3:18
285: Riley Roesler, C, over Sam Krebs, by pin, 1:00
Notes: Century picked up three wins by forfeit…Two of three Jamestown wins came by decision
Records: Century, 1-0 Overall; 1-0 WDA; Jamestown, 0-1 Overall; 0-1 WDA

Team Leaders (As of Feb. 7)

Wins: 8: D. Schulz; R. Roesler

Pins: 4: C. Radenz, D. Schulz

Decisions: 3: R. Roesler, M. Rader

Major Decisions-T. Falls: 2: I. Bitz; S. Fleck


WDA matches only




2017-18 Record

Date/Time
Opponent/Event
W/L/Finish
Score
Record
Nov. 21/7 p.m. CT
@Jamestown
W
54-12
1-0
Nov. 30/4:30 p.m. CT
Mandan
L
25-41
1-1
Nov. 30/6 p.m. CT
@Legacy
W
69-12
2-1
Dec. 1-2/9 a.m. CT

Mandan Lions Tourn.

6th

122


Dec. 2/11 a.m. CT
Jamestown KC Meet
7th
52

Dec. 7/7 p.m. CT
@Minot
L
33-40
2-2
Dec. 8-9/9 a.m. CT
GF Sertoma Dual
WWWLW
3rd
6-3
Dec. 15-16/9 a.m. CT
Pat Weede Dual Invite
WLWWWLW
4th
11-5
Dec. 29/10 a.m. CT
Rumble on the Red
40th
50

Jan. 5-6/10 a.m. CT
Bismarck Rotary
18th
74.5

Jan. 12-13/9 a.m. CT
Rugby Panther Meet
1st
199

Jan. 18/7 p.m. CT
DICKINSON
W
36-30
12-5
Jan. 19-20/4 p.m. CT
East-West Duals
WWWW

16-5
Jan. 26/4:30 p.m. CT
TMCHS Belcourt
W
46-24
17-5
Jan. 26/7:30 p.m. CT
@St. Mary's
W
60-8
18-5
Jan. 27/10 a.m. CT
@Lee Wolf Invite
8th
101

Feb. 1/7 p.m. CT
BISMARCK HIGH
L
13-46
18-6
Feb. 3/1 p.m. CT
WILLISTON
W
60-6
19-6
Feb. 10/9:30 a.m. CT
West Region Tournament
4th
152

Feb. 15-16, 12:30 p.m. CT

Feb. 15-17, 10 a.m. CT

Class A Dual Tournament

Class A Tournament

WLW

8th

104

21-7

-


2017-18 Varsity Schedule/Results


East-West Duals
Jan. 19-20, 2018
Fargo, N.D.

Century, 4-0
Century 55, GF Central 22
Century 59, Fargo Davies 18
Century 61, Fargo North 16
Century 72, Fargo South 6

Bismarck High 46, Century 13

Feb. 1, 2018, 7 p.m. CT
Century Olson Gymnasium, Bismarck, N.D.

Bismarck High 46, Century 13
106: Hayden Johnsrud, C, over Brock Fettig by 1-0 decision
113: Clay Radenz, C, over Preston Fettig by 4-0 decision
120: Laken Boese, B, over Ben Weigum by pin, 1:20
126: Ryan Ripplinger, B, over Dylan Barchenger by pin, 1:56
132: Adam DeBoer, B, over Izaiah Bitz by 7-3 decision
138: Jaden Schmidt, B, over Shane Fleck by 4-1 decision
145: Devin Steidler, B, over Clint Coleman by 11-3 major decision
152: Tate Olson, B, over Matthew Rader by 6-1 decision
160: Bryant Nelson, C, over Cullen Glatt by 12-4 major decision
170: Parker Wahl, B, over Oliver Nelson by pin, 1:10
182: Mason Steckler, B, won by forfeit
195: Connor McGrego, B, over Malikai Rivera by 8-6 decision
220: Chase Dockter, B, over Nick Brennan by pin, :11
285: Riley Roesler, C, over Nolan Hintz by 3-2 decision
Notes: Bismarck High clinched a share of the WDA title with the victory…Seven matches went to decision (BHS won 4)…Century clinched a spot in the Class A dual despite the loss.
Records: Bismarck High, 13-0 Overall; 8-0 WDA; Century, 18-6 Overall; 5-3 WDA

Century 46, TMCHS 24

Jan. 26, 2018, 4:30 p.m. CT
St. Mary’s High School, Bismarck, N.D.

Century 46, TMCHS 24
106: Hayden Johnsrud, C, over, Frank Chapman by injury default
113: Clay Radenz, C, over Josiah Marcellais by pin, :43
120: Devin Schulz, C, won by forfeit
126: Dylan Barchenger, C, over Keon Laducer by pin, :47
132: Izaiah Bitz, C, over Tate Laducer by pin, :44
138: Dawson Zerr, TM, over Noah Jones by pin, 1:20
145: Shane Fleck,, C, over Clay LaRocque by 9-0 major decision
152: Clint Coleman, C, over Chance Brunelle by pin, 5:10
160: Nolen Demery, TM, over Matthew Rader by 7-2 decision
170: Levi LaFountain, TM, over Bryant Nelson by 10-8 decision
182: Oliver Nelson, C, over Melvin Nadeau by 1-0 decision
195: Ronald Wilkie III, TM, over Malikai Rivera by pin, 4:24
220: Marcus Goulet, TM, over Nick Brennan by pin, :40
285: Riley Roesler, C, over Seth Baker, by 2-1 OT decision
Notes: Century won nine matches.
Records: Century, 16-6 Overall; 4-2 WDA; TMCHS, 11-5 Overall; 4-3 WDA

Mandan 41, Century 25

Nov. 30, 2017, 4:30 p.m. CT
Legacy Haussler Gymnasium, Bismarck, N.D.

Mandan 41, Century 25
106: Hayden Johnsrud, C, over Ben Kleinknecht by 11-2 major decision
113: Clay Radenz, C, over Devon Johnson, by pin, 1:47
120: Devin Schulz, C, over Trevin Yeoman, by pin, 5:29
126: Will Kneinknecht, M, won by forfeit
132: Ethan Fleck, M, over Izaiah Bitz, by 1-0 decision
138: Seth Berg, M, over Trevor Choukalos by pin, :52
145: Kolten Reisenauer, M, over Clint Coleman, by 5-1 decision
152: Isaac Berger, M, over Drew Geiger by technical fall, 5:13
160: Matthew Rader, C, over Dylan Fleck by 4-2 decision
170: Andrew Walter, C, over Isaac Watson by 12-10 decision
182: Jacob Boehm, M, over Oliver Nelson by pin, 3:11
195: Danek Vega, M, over Malikai Rivera by pin, 2:00
220: Adam Boehm, M, over Nick Brennan, by :46 pin
285: Riley Roesler, C, over Kordell Myers by 4-0 decision
Notes: Mandan won eight matches
Records: Mandan, 1-1 Overall; 1-1 WDA; Century, 1-1 Overall; 1-1 WDA

Head Coach: Jerald Lemar

Assistants: Jordan Eckholm, Daron Hohbein, Lucas Krueger, Aric Lee, Travis Lutman, J.J. Nelson, Travis Rau

2016-17 Season: 19-9 Overall; 8-1 WDA (2nd)

2016-17 West Region Tournament: Champion

2016-17 Class A Tournament: Runner-up

2016-17 Class A Dual Tournament: Runner-up

WDA championships: 5 (Last, 1997)

State championships: 6 (Last, 2001)

​​Home Gym: Olson Gymnasium

Century wrestling website

WDA Wrestling Main Page


​​Overall: 21-7 / Conference: 6-3 /     Home: 2-1 / Away: 3-1 / Neutral: 16-5


2016-17 Results

Date

OpponentScoreRecord

11-22

12-3

12-8

12-10

12-17

12-30

1-5

1-8

1-12

1-14

1-17

1-17

1-26

1-28

2-3

2-4

2-11

2-16

2-17

2-17

2-18




JAMESTOWN

Mandan Lions

@Minot

GF Sertoma Duals

Pate Weede Invite

The Clash Invite

ST. MARY'S

BISMARCK ROT.

@Dickinson

@Rugby Meet

LEGACY

MANDAN

@TMCHS

@Lee Wolf Inv.

@Bismarck

@Williston

@W Region Meet

Wahpeton$

Mandan$$

Bismarck$$$

Class A Meet




70-6W 

2nd

31-37L

3rd

3rd

8th

53-15W

3rd

49-12W

1st

72-6W

42-21W

60-10W

1st

37-30W

52-9W

1st

64-14W

39-21W

28-33L

2nd




1-0 

--

1-1

5-2

8-4

10-8 

11-8

--

12-8

​--

13-8

​14-8

​15-8

​--

16-8

​17-8

​--

18-8

19-8

19-9

​--




Home games in All CAPS

$ ND Dual Quarterfinal

Century 60, Williston 6

Feb. 3, 2018, 1 p.m. CT
Century Olson Gymnasium, Bismarck, N.D.

Century 60, Williston 6
106: Neal Bohrer, C, over Wyatt Hansen by technical fall, 5:31
113: Clay Radenz, C, over Claudia PromSchmidt by pin, :02
120: Devin Schulz, C, won by forfeit
126: Dylan Barchenger, C, won by forfeit
132: Izaiah Bitz, C, over Cutter Jones by 12-1 major decision
138: Shane Fleck, C, over Brandon Norpel by pin, 1:21
145: Raif Horswill, W, over Clint Coleman by 1-0 decision
152: Matthew Rader, C, over Comstock Krenz by 5-2 decision
160: Trevor Burgess, W, over Mason Burke by 8-1 decision
170: Bryant Nelson, C, over Boan Teah by 3-0 decision
182: Oliver Nelson, C, over Joe Pacheco by 10-8 OT decision
195: Malikai Rivera, C, won by forfeit
220: Nick Brennan, C, won by forfeit
285: Riley Roesler, C, won by forfeit
Notes: Century won 12 matches, including five by forfeit
Records: Williston, 3-10 Overall; 1-8 WDA; Century, 19-6 Overall; 6-3 WDA


Class A Dual Tournament
Feb. 15-16, 2018
Fargodome, Fargo, N.D

Third Place
Century 35, Mandan 30
152: Isaac Berger, M, over Mason Burke, C, by pin, 5:49
160: Matthew Rader, C, over Dylan Fleck by 3-1 decision
170: Bryant Nelson, C, over Isaac Watson by 5-3 decision
182: Jacob Boehm, M, won by forfeit
195: Danek Vega, M, over Malikai Rivera by pin, 3:57
220: Adam Boehm, M, over Nick Brennan by pin, :19
285: Riley Roesler, C, over Levi Haugen by 4-2 decision
106: Hayden Johnsrud, C, over Ben Kleinknecht by 15-5 major decision
113: Clay Radenz, C, over Devon Johnson by pin, 1:38
120: Devin Schulz, C, over Trevin Yeoman by pin, 1:31
126: Will Kleinknecht, M, over Noah Jones by 11-4 decision
132: Izaiah Bitz, C, over Ethan Fleck by pin, 2:30
138: Shane Fleck, M, over Konner Nelson by 9-1 major decision
145: Kolten Reisenauer, M, over Clint Coleman by 3-2 decision
Notes: The teams split their two matches this season…The dual began at 152

Semifinals

Minot 45, Century 20
152: Jacob Mortensen, M, over Jacob Boehm, C, by pin, 1:20
160: Bryant Nelson, C, over Luke Tyler Nathe by pin, 5:06
170: Creighton Rudolph, M, won by forfeit
182: Jorge Talamantes, M, won by forfeit
195: Malikai Rivera, C, over Preston Jones by 3-2 decision
220: Hunter Swartwout, M, over Nick Brennan by pin, :19
285: Elijah Huff, M, over Riley Roesler by pin, 4:28
106: Kelby Armstrong, M, over Hayden Johnsrud by 14-5 major decision
113: Clay Radenz, C, over Samuel Goodman by 3-0 decision
120: Corey Hooker, M, over Ben Weigum by 14-3 major decision
126: Chase Burke, M, over Noah Jones by 9-0  major decision
132: Brody Armstrong, M, over Izaiah Bitz by 5-1 decision
138: Shane Fleck, C, over Triston Walsh by 11-0 major decision
145: Clint Coleman, C, over Carter Peterson by 10-2 major decision
Notes: Minot reaches the state title for…The dual began at 152

Quarterfinal

4W Century 40, 1E West Fargo 35
285: Riley Roesler, C, over Brandon Steinhauer by pin, 7:00
106: Hayden Johnsrud, C, over Kaleb Poert by 8-5 decision
113: Clay Radenz, C, over Nicholas Anderson by 6-2 decision
120: Ben Weigum, C, over Sierra Ramberg by pin, 3:32
126: Devin Schulz, C, over Max Kringlie by pin, 1:26
132: Izaiah Bitz, C, over Aaron Magnell by pin, :48
138: JJ Harms, WF, over Shane Fleck by technical fall, 23-8
145: Clint Coleman, C, over Zak Sellers by pin, :35
152: Matthew Rader, C, over Spencer LaDoux by 9-1 major decision
160: Jared Franek, WF, over Mason Burke by pin, 2:39
170: Cade Pederson, WF, over Bryant Nelson by pin, 5:26
182: Houston Visto, WF, won by forfeit
195: Joe Masumbuko, WF, over Malakai Rivera by pin, 1:35
220: Riley Kringlie, WF, over Nick Brennan by pin, :15
Notes:
Century won eight matches, including the first six of the dual..West Fargo was EDC champion...Match started at 285

Minot 40, Century 33

Dec. 7, 2017, 7 p.m. CT
Magic City Campus, Minot, N.D.

Minot 40, Century 33
106: Kelby Armstrong, M, over Hayden Johnsrud by 11-2 major decision
113: Clay Radenz, C, over Davian Rios by pin, 1:27
120: Devin Schulz, C, over Chase Burke, by 5-2 decision
126: Corey Hooker, M, over Dylan Barchenger by pin, 5:50
132: Brody Armstrong, M, over Izaiah Bitz by technical fall, 5:49
138: Trevon McClaanahan, M, over Shane Fleck by 16-5 major decision
145: Clint Coleman, C, over Carter Peterson by pin, 1:05
152: Matthew Rader, C, won by forfeit
160: Jacob Mortensen, M, over Bryant Nelson by pin, 3:19
170: Andrew Walter, C, over Michael Gleason by pin, 5:29
182: Oliver Nelson, C, over Luke Tyler Nathe, by pin, 3:08
195: Jacob Carmichael, M, over Malikai Rivera by pin, 1:45
220: Hunter Swartwout, M, over Nick Brennan by pin, :11
285: Elijah Huff, M, over Riley Roesler by 3-2 decision
Notes: Minot led 34-33 when it came down to the final match at 160 (A Minot pin)… The dual started at 170.
Records: Century, 2-2 Overall; 2-2 WDA; Minot, 2-1 Overall, 2-1 WDA

2016-17 Record​​

Lee Wolf Invite

Jan. 27, 2018, 10 a.m. CT
Aberdeen, S.D.

Team totals (Top 5/WDA finishers)
1. Canton, SD, 192; 2. Mandan, 167; 3. Watertown, SD, 163; 4. Winner, SD, 141.5; 5. Huron, SD, 140; 8. Century, 101; 11. Legacy, 66; 13. Jamestown, 50

Century results
106: Hayden Johnsrun, 6TH, 3-3
113: Clay Radenz, 1st, 4-0; Ben Weigum, 5th, 3-2
120: Devin Schulz, 8th, 2-3
126: Dylan Barchenger, 5th, 3-2
132: Izaiah Bitz, 3rd, 3-1
138: Shane Fleck, 5th, 4-2
152: Matthew Rader, 6th, 2-3
160: Bryant Nelson, 6th, 3-3
170: Oliver Nelson, DNP, 0-2
195: Malikai Rivera, DNP, 0-2
220: Nick Brennan, DNP, 0-2
285: Konner Stordalen, 4th, 4-2; Riley Roesler, 5th, 3-2

Notes: Canton, SD won the team title…Four WDA teams participated (Mandan, Century, Legacy, Jamestown).

Class A Tournament

Feb. 15-17, 2018

Fargodome, Fargo N.D.

 
Team totals
1. Bismarck High, 216; 2. Minot, 205; 3. Valley City, 140; 4. Mandan, 133.5; 5. West Fargo, 127; 6. TMCHS, 123; 7. Dickinson, 110; 8. Century, 104; 9. Legacy, 104; 10. Fargo Davies, 83; 11. St. Mary’s, 64.5; 12. Jamestown, 59; 13. Williston, 50; 14. Devils Lake, 43; 15. GF Central, 41; 16. Wahpeton, 28.5; 17. Fargo South, 25; 18. WF Sheyenne, 19.5; 19. Fargo North, 19; 20. GF Red River, 15

Individual champions
106: Kelby Armstrong, Minot, over Jacob Thomas, F South, by 5-4 decision
113: Reece Barnhardt, St. Mary’s,  over Clay Radenz, Century, by 8-1 decision
120: Ethan Bowman, Jamestown, over Corey Hooker, Minot, by 5-2 decision
126: Ryan Ripplinger, Bismarck High, over Drew Steidler, St. Mary’s, by 10-2 major decision
132: Brody Armstrong, Minot, over Adam DeBoer, Bismarck High, by 5-0 decision
138: Dawson Zerr, TMCHS, over JJ Harms, West Fargo, by 5-4 decision
145: Devin Steidler, Bismarck High, over Gavin LeNoue, Wahpeton, by 5-2 decision
152: Isaac Berger, Mandan, over Jaden Mairs, Fargo Davies, by 11-0 major decision
160: Jared Franek, West Fargo, over David Peterson, Valley City, by pin, 1:34
170: Parker Wahl, Bismarck High, over Creighton Rudolph, Minot, by 1-0 decision
182: Logan Erlandson, Valley City over Trevis LaRocque, TMCHS by pin, :48
195: Matt Kaylor, Legacy, over Jake Tangen, Valley City, by 12-0 major decision
220: Chase Dockter, Bismarck High, over Hunter Swartwout, Minot, by 1-0 decision
285: Andre Baguma, Fargo Davies, over Elijah Huff, Minot, by 4-3 decision

Century results
106: Hayden Johnsrud, 3rd, 4-1
106: Neal Bohrer, 6th, 3-3
113: Ben Weigum, 8th, 2-3
120: Devin Schulz, 6th, 3-3
132: Izaiah Bitz, 4th, 3-2
138: Shane Fleck, 8th, 2-3
145: Clint Coleman, 5th, 4-2
145: Drew Geiger, DNP, 1-2
152: Matthew Rader, 6th, 3-3
160: Bryant Nelson, DNP, 1-2
195: Malikai Rivera, DNP, 0-2
285: Riley Roesler, 4th, 3-2

Notes: Bismarck High won its 36th state title…Five WDA teams finished in the top 10…Eleven WDA wrestlers won individual titles, representing seven different teams...BHS coaches Jeff Schumacher and Mark Lardy were named state coach of the year...Ryan Ripplinger of BHS and Brody Armstrong of Minot became three-time champions...Matt Kaylor became Legacy's first-ever state champion

Century 60, St. Mary's 8

Jan. 26, 2018, 7:30 p.m. CT
St. Mary’s High School, Bismarck, N.D.

Century 60, St. Mary's 8
106: Hayden Johnsrud, C, over Jaxyn Richter by pin, :43
113: Reece Barnhardt, SM, over Clay Radenz by 12-4 major decision
120: Devin Schulz, C, over Matthew Scheer by pin, 1:21
126: Dylan Barchenger, C, over William Langenfelder by technical fall, 4:00
132: Izaiah Bitz, C, over Logan Weiler by pin, 1:11
138: Shane Fleck, C, over Noah Zander, by 12-0 major decision
145: Clint Coleman, C, won by forfeit
152: Matthew Rader, C, over Christian Hanson by 6-2 decision in OT
160: Bryant Nelson, C, won by forfeit
170: Branden Franchuk, SM, over Oliver Nelson by 11-2 major decision
182: Double Forfeit
195: Malikai Rivera, C, won by forfeit
220: Nick Brennan, C, won by forfeit
285: Riley Roesler, C, won by forfeit
Notes: Century won 11 matches, including five by forfeit.
Records: Century, 17-6 Overall; 5-2 WDA; St. Mary’s, 1-12 Overall; 1-7 WDA

Century 36, Dickinson 30

Jan. 18, 2018 7 p.m. CT
Century Olson Gymnasium, Bismarck, N.D.

Century 36, Dickinson 30
106: Hayden Johnsrud, C, won by forfeit
113: Clay Radenz, C, over Warrick Morel by pin, 1:02
120: Devin Schulz, C, over Jaren Berger by 9-7 decision
126: Dylan Barchenger, C, over Brendan Johnson by 18-11 decision
132: Koletan Hafey, D, over Izaiah Bitz by 2-0 decision
138: Shane Fleck, C, over Todd Irwin by 9-3 decision
145: Clint Coleman, C, over Mathew Meschke by 5-4 decision
152: Tate Nordby, D, over Matthew Rader by 4-3 decision
160: Jacob Alexander, D, over Mason Burke by pin, 5:47
170: Caleb Usher, D, over Oliver Nelson by pin, 3:37
182: Tanner Jarrett, D, won by forfeit
195: Kameron Clark, D, won by forfeit
220: Malikai Rivera, C, over Garrett Usher by pin, 5:07
285: Riley Roesler, C, over Hunter Wilson by pin, 2:27
Notes: Century won eight matches…Four matches were decided by two points or less.
Records: Dickinson, 3-2 Overall; 3-2 WDA; Century, 12-5 Overall; 3-2 WDA

​​​​​​​Proud Sponsors of

Century Athletics and the WDA

Panther Booster Tournament

Jan. 12-13, 2018, 9 a.m. CT
Charles Hanneman Gymnasium, Rugby, N.D.

Team totals
1 Century, 199; 2. TMCHS, 191.5; 3. Minot Bisop Ryan, 189.5; 4. New Salem, 176.5; T5. Napoleon, 160.5; T5. Velva, 160.5

Century results
106: Hayden Johnsrud, 1st, 5-0; Neal Bohrer, 4th, 5-2; Kaden DeCoteau, DNP, 2-2
113: Clay Radenz, 3rd, 4-1; Ben Weigum, 5th, 4-2; Cole Radenz, DNP, 2-2; Jonathan Nistler, DNP, 2-2
120: Devin Schulz, DNP, 2-2
126: Dylan Barchenger, 3rd, 4-1; Dany Tanefeu, DNP, 1-2
132: Izaiah Bitz, 2nd, 3-1
138: Shane Fleck, 5Th, 5-2
145: Clint Coleman, 3rd, 4-1; Jacob Boehm, 8th, 3-3
152: Matthew Rader, 2nd, 3-1; Kaynen Malec, DNP, 0-2; Mason Burke, DNP, 0-2
160: Bryant Nelson, DNP, 0-2
170: Ethan Morris, DNP, 0-2; Oliver Nelson, DNP, 0-2; Lykken Parlett, DNP, 0-2
195: Malikai Rivera, DNP, 1-2
195: Riley Roesler, 1st, 3-0; Konnor Stordalen, 4th, 3-2; Jacob Buckhard, DNP, 0-2
Notes: Century won the tournament…There were 20 teams competing…TMCHS also competed..