The official site of the Western Dakota Association

Dickinson Midgets Wrestling

Dickinson 51, Legacy 20

Jan. 30, 2018 7 p.m. CT
Dickinson High School Gymnasium, Dickinson, N.D.

Dickinson 51, Legacy 20
106: Henry Nelson, D, over Tim Kadrmas by pin, :10
113: Bristol Kelley, L, over Warrick Morel by 4-2 decision
120: Jaren Berger, D, over Jakob Blumhagen by 12-4 major decision
126: Brendan Johnson, D, over Maverick Martin by 14-1 major decision
132: Koletan Hafey, D, over Caedmon Marx by pin, 1:06
138: Todd Irwin, D, over Harrison Fuller by  6-3 decision
145: Mathew Meschke, D, over Riley Martin by technical fall, 4:00
152: Tate Nordby, D, over Henrik Jacobsen by technical fall, 4:25
160: Thomas Scheet, L, over Caleb Usher by technical fall, 4:07
170: Tanner Jarrett, D, over Brent Myers, L, by pin, 3:14
182: Kameron Clark, D, over De’Vaughn  Porter by pin, :31
195: Matthew Kaylor, L, over Harley Mischel by pin, :45
220: Chandler Brandner, L, over Garrett Usher by pin, 1:10
285: Hunter Wilson, D, over Seth Thomsen by pin, 3:14
Notes: Dickinson remained undefeated at home with the win…10 matches were decided by pin or technical fall.
Records: Legacy, 8-6 Overall; 2-6 WDA; Dickinson, 9-4 Overall; 4-4 WDA

Previous Match: Neutral

Feb. 15-17

7th, Class A Tournament

2016-17 Results

Date

OpponentScoreRecord

11-19

12-3

12-10

12-15

12-16

12-20

1-8 

1-12

1-19

1-20

1-24

1-26

1-27

1-31

2-2

2-11

2-18

Minot Early Bird

Mandan Lions

Rapid City, SD 

@Williston

MANDAN

@St. Mary's

@Bismarck Rot

CENTURY

@Jamestown

​@TMCHS

KILLDEER

MINOT

@Belle Fourche

@Legacy

@Bismarck High

@W Region Meet

@Class A Meet

--

7th

19th

48-24W 

12-43L

67-7W

14th

12-49L

58-11W

33-31W

18-47L

25-43L

4th

52-21W

30-33L

5th

9th

--

--

--

​1-0

​1-1

2-1

​--

​2-2

​3-2

​4-2

​4-3

​4-4

​--

​5-4

5-5

​--


Home games in All CAPS

Dickinson 40, Hettinger-Scranton 32 (nc)

Jan. 22, 2018, 8 p.m. CT
Dickinson High School Gymnasium, Dickinson, N.D.

Dickinson 40, Hettinger-S, 32
106: Conner Andress, H-S, over Henry Nelson 6-0 decision
113: Cade Warbis, H-S, won by forfeit
120: Carlos Martinez, H-S, won by forfeit
126: Kyle Burwick, H-S, over Jaren Berger by pin, 2:45
132: Koletan Hafey, D, over Erza Weichmann by technical fall, 15-0
138: Troy Berg, D, over Ty Warbis by 11-0 major decision
145: Cale Schlaesky, H-S over Todd Irwin by technical fall, 18-1
152: Mathew Meschke, D, over Ben Dalley by pin, 2:45
160: Tate Nordby, D, over Tristan Pekas by 9-0 major decision
170: Caleb Usher, D, won by forfeit
182: Isaac Anderson-H-S over Kameron Clark by pin, 1:10
195: Harley Mischel, D, over Paul Abrahamson by 3-2 decision
220: Garrett Usher, D, won by forfeit
285: Jessie Archuletta, D, won by forfeit
Notes: Dickinson won eight matches, including three by forfeit.
Records: Dickinson, 7-4 Overall; 3-3 WDA

2017-18 Record​​

Century 36, Dickinson 30

Jan. 18, 2018 7 p.m. CT
Century Olson Gymnasium, Bismarck, N.D.

Century 36, Dickinson 30
106: Hayden Johnsrud, C, won by forfeit
113: Clay Radenz, C, over Warrick Morel by pin, 1:02
120: Devin Schulz, C, over Jaren Berger by 9-7 decision
126: Dylan Barchenger, C, over Brendan Johnson by 18-11 decision
132: Koletan Hafey, D, over Izaiah Bitz by 2-0 decision
138: Shane Fleck, C, over Todd Irwin by 9-3 decision
145: Clint Coleman, C, over Mathew Meschke by 5-4 decision
152: Tate Nordby, D, over Matthew Rader by 4-3 decision
160: Jacob Alexander, D, over Mason Burke by pin, 5:47
170: Caleb Usher, D, over Oliver Nelson by pin, 3:37
182: Tanner Jarrett, D, won by forfeit
195: Kameron Clark, D, won by forfeit
220: Malikai Rivera, C, over Garrett Usher by pin, 5:07
285: Riley Roesler, C, over Hunter Wilson by pin, 2:27
Notes: Century won eight matches…Four matches were decided by two points or less.
Records: Dickinson, 3-2 Overall; 3-2 WDA; Century, 12-5 Overall; 3-2 WDA

Bismarck High 63, Dickinson 1

Feb. 2, 2018, 7 p.m. CT
BHS Karlgaard Gymnasium, Bismarck, N.D.

Bismarck High 63, Dickinson 1
106: Brock Fettig, B, over Henry Nelson by 11-1 major decision
113: Preston Fettig, B, over Warrick Morel by 9-0 major decision
120: Laken Boese, B, over Jaren Berger by 4-0 decision
126: Ryan Ripplinger, B, won by forfeit
132: Adam DeBoer, B, over Koletan Hafey by 5-3 OT decision
138: Todd Irwin, D, over Jared Honeyman by 6-2 decision
145: Jaden Schmidt, B, over Mathew Mesckhe by pin, 5:05
152: Devin Steidler, B, over Tate Nordby by technical fall, 6:00
160: Gage Roaldson, B, over Caleb Usher by 15-12 decision
170: Parker Wahl, B, over Tanner Jarrett by technical fall, 3:39
182: Mason Steckler, B, over Kameron Clark by pin, 1:48
195: Connor McGregor, B, over Harley Mischel by pin, 3:52
220: Chase Dockter, B, over Garrett Usher by pin, 1:26
285: Nolan Hintz, B, won by forfeit
Notes: Bismarck High went 9-0 in the WDA dual season to clinch the conference title…Bismarck High won 13 of 14 matches…Dickinson’s coach was assessed a two-point penalty which reduced its team points from 3 to 1.

Records: Dickinson, 9-5 Overall; 4-5 WDA; Bismarck High, 14-0 Overall; 9-0 WDA

Head Coach: Pete Dobitz, Adam Orton

Assistants: 

2016-17 Season: 5-5 Overall; 5-4 WDA (5th)

2016-17 West Region Tournament: 5th

2016-17 Class A Tournament: 9th

WDA championships: None

State championships: None

​​Home Gym: Dickinson High School Gym

Dickinson official website

WDA Wrestling Main Page



Valley City Holiday Invite
Dec. 16, 2017, 9 a.m. CT
Valley City High School, Valley City, N.D.

Team totals (Top 10/WDA results)
1. Bismarck High, 264.5; 2. Lisbon, 151; 3. Mandan, 133.5; 4. Fargo Davies, 127.5; 5. Dickinson, 125; 6. Valley City, 124.5; 7. TMCHS, 113; 8. Legacy, 106.5; 9. St. Mary’s, 88; 10. Jamestown, 77.5; 17. Williston, 35

Event winners
106: Boeden Greenley, Lisbon; 113: Chase DeBlaere, WF Sheyenne; 120: Laken Boese, BHS; 126: Ryan Ripplinger, BHS; 132: Adam DeBoer, BHS; 138: Dawson Zerr, TMCHS; 145: Drew Steidler, BHS; 152: Jaden Maris, F Davies; 160: Thomas Scheet, Legacy; 170: Parker Wahl, BHS; 182: Jacob Boehm, Mandan; 195: Matthew Kaylor, Legacy; 220: Jordan Urbach, Lisbon; 285: Andre Baguma, F Davies

Dickinson results
113: Joshua Johnson, 4th, 2-2; Warrick Morel, DNP, 2-2
120: Brendan Johnson, 2nd, 3-1
126: Jaren Berger, 4th, 2-2
132: Cody Booth, DNP, 1-2
138: Cris Pinto, 8th, 2-3
145: Todd Irwin, DNP, 1-2
152: Tate Nordby, 3rd, 3-1
160: Caleb Usher, 5th, 4-1
170: Tanner Jarrett, DNP, 1-2
182: Kameron Clark, 3rd, 3-1
195: Harley Michel, DNP, 1-2
220: Garrett Usher, DNP, 1-2
285: Hunter Wilson, 5th, 4-1
Notes: Bismarck High won the team title…Nine of the 14 individual titles were won by a WDA wrestler…5 WDA teams had at least one champion.

​​​​​​​​Proud Sponsors of

Dickinson Athletics and the WDA

Minot 47, Dickinson 22

Jan. 25, 2018, 7 p.m. CT
Magic City Campus, Minot, N.D.

Minot 47, Dickinson 22
106: Kelby Armstrong, M, over Henry Nelson by technical fall, 5:40
113: Samuel Goodman, M, over Warrick Morel by pin, :43
120: Corey Hooker, M, won by forfeit
126: Brendan Johnson, D, over Chase Burke by 11-3 major decision
132: Brody Armstrong, M, over Koletan Hafey by 10-4 decision
138: Trevor McClaanahan, M, over Todd Irwin by 3-2 decision
145: Mathew Meschke, D, over Carter Peterson by pin, 3:35
152: Jacob Mortensen, M, over Tate Nordby by 6-1 OT decision
160: Caleb Usher, D, over Luke Tyler Nathe by pin, 3:11
170: Jacob Carmichael, M, over Tanner Jarrett by 8-6 decision
182: Kameron Clark, D, over Jorge Talamantes by pin, 1:43
195: Preston Jones, M, over Nicholas Maya by pin, 1:39
220: Wyatt Willenbring, M, over Garrett Usher, by pin, 2:18
285: Elijah Huff, M, over Hunter Wilson by pin, :59
Notes: Minot won 10 matches…Minot went 4-0 in decisions.
Records:
Dickinson, 7-5 Overall; 3-4 WDA; Minot, 13-3 Overall; 6-1 WDA

Mandan Lions Tournament

Dec. 1-2, 2017, 9 a.m. CT
Mandan High School-Middle School, Mandan, N.D.                                

Team totals
1. Bismarck High, 289.5; 2. Rapid City, SD Central, 270; 3. Rapid City, SD Stevens, 220.5; 4. Sturgis, SD, 199; 5. Mandan, 189; 6. Century, 178.5; 7. West Fargo, 151.5; 8. Dickinson, 121.5; 9. Hettinger, 119; 10. Legacy, 113; 11. TMCHS, 110; 12. St. Marys, 92

Dickinson results
106: Warrick Morel, 0-4, 8th
120: Brendan Johnson, 5-2, 5th
126: Jaren Berg, 3-3, 8th; Joshua Johnson, 1-4, 12th
132: Koletan Hafey, 5-2, 2nd
138: Jaxin Torgerson, 2-4, 8th
152: Tate Nordby, 4-3, 4th
160: Caleb User, 5-2, 4th
170: Tanner Jarrett, 2-4, 8th
182: Kameron Clark3-3, 8th
220: Garrett Usher, 1-4, 12th
285: Hunter Wilson, 1-4, 12th


Notes: Bismarck High won the meet…This was the 47th annual event…Six WDA teams took part…Tourney awards: Zachmeier Award: Jared Franek, W. Fargo; Most Pins: J. Franek, W. Fargo; Outstanding Wrestler: Chance Davis, Legacy

2018-19


Dickinson 63, St. Mary's 14; Dickinson 37, Jamestown 30
Dec. 19,  2017, 5:30 p.m. CT
Dickinson High School Gymnasium, Dickinson, N.D.

Dickinson 63, St. Mary’s 14
106: Henry Nelson, D, over Jaxyn Ricter by pin, 1:59
113: Reece Barnhardt, SM, over Warrick Morel by technical fall, 1:55
120: Brendan Johnson, D, over Matthew Scheer by pin, 2:21
126: Jaren Berger, D, over William Langenfelder by pin, 5:34
132: Drew Steidler, SM, over Cody Booth by pin, 2:58
138: Jaxin Torgerson, D, over Noah Zander by 13-7 decision
145: Todd Irwin, D, won by forfeit
152: Tate Nordby, D, won by forfeit
160: Jake Wolf, D, won by forfeit
170: Branden Franchuk, SM, over Tanner Jarrett by 7-5 SV decision
182: Kameron Clark, D, won by forfeit
195: Harley Mischel, D, won by forfeit
220: Garrett Usher, D, won by forfeit
285: Hunter Wilson, D, won by forfeit
Notes: Dickinson won 11 matches, including seven by forfeit…The win was Dickinson’s third straight dual win.

Dickinson 37, Jamestown 30
106: Henry Nelson, D, over Aden Braun by pin, 1:33
113: Talor Huebner, J, over Warrick Morel by pin, 5:20
120: Brendan Johnson, D, over Colton Mewes by 14-3 major decision
126: Ethan Bowman, J, over Jaren Berger by 8-4 decision
132: Braden Hatcher, J, over Cody Booth by 7-4 decision
138: Jaxin Torgerson, D, won by forfeit
145: Todd Irwin, D, won by forfeit
152: Noah Braun, J, over Tate Nordby by 4-3 decision
160: Johnny Browning, J, won by forfeit
170: Aaron Mack, J, over Tanner Jarrett by 5-3 decision
182: Kameron Clark, D, won by forfeit
195: Harley Mischel, D, over Tyler Magnusco by 11-9 SV decision
220: Paul VanDal, J, over Garrett Usher by pin, 3:44
285: Hunter Wilson, D, over Sam Krebs by pin, 1:23
Notes: Of the 10 contested matches, Jamestown won six….Dickinson earned three wins by forfeit.

Mandan 43, Dickinson 21

Dec. 7, 2017, 7 p.m. CT
Mandan High School Gymnasium, Mandan, N.D.

Mandan 43, Dickinson 21
106: Henry Nelson, D, over Ben Kleinknecht by 9-0 major decision
113: Devon Johnson, M, over Warrick Morel by pin, 1:39
120: Brendan Johnson, D, over Trevin Yeoman by pin, 2:49
126: Will Kleinknecht, M, over Jaren Berger by 6-4 decision
132: Ethan Fleck, M over Koletan Hafey by 4-3 decision
138: Jaxin Torgerson, D, over Seth Berg by 8-4 decision
145: Kolten Reisenauer, M, over Troy Berg by 13-5 major decision
152: Isaac Berger, M, won by forfeit
160: Caleb Usher, D, over Dylan Fleck by 6-3 decision
170: Tanner Jarrett, D, over Isaac Watson by pin, 3:27
182: Jacob Boehm, M, over Kameron Clark by 8-2 decision
195: Danek Vega, M, won by forfeit
220: Adam Boehm, M, won by forfeit
285: Kordell Myers, M, over Hunter Wilson by pin, 3:37
Notes: Five of the 14 matches were decisions (Mandan won 3)…Mandan won its third straight dual…Dickinson was competing in its first WDA dual of the season…Dual started at 113
Records: Dickinson, 0-1 Overall; 0-1 WDA; Mandan, 3-1 Overall; 3-1 WDA

Team Leaders (As of Feb. 7)

Wins: 7: B. Johnson

Pins: 4: H. Nelson

Decisions: 3: T. Irwin

Major Decisions-T. Falls: 3. B. Johnson


WDA matches only








Bismarck Rotary

Jan. 5-6, 2018, 10 a.m.

Bismarck Event Center, Bismarck, N.D


Team totals (Top 10 and WDA finishers)

Rapid City (S.D.) Stevens 211.5; 2. Bismarck High, 192.5; 3. Pierre (S.D.) 186. 4. Sidney (Mont.) 163.5; 5. Rapid City (S.D.) Central, 157.5; 6. West Fargo 135; 7. Minot, 135. 8. Watertown (S.D.), 130; 9. Aberdeen (S.D.) Central, 127; 10. Mandan 119; 12. Legacy, 101; 17. Dickinson, 75; 18. Century, 74.5; 20. St. Mary's, 64; 22. TMCHS, 48; 23. Jamestown, 44; 26. Williston, 28

Dickinson results
106: Henry Nelson, DNP, 2-2
113: Warrick Morel, DNP, 0-2
120: Jaren Berger, 5th, 5-2
126: Brendan Johnson, DNP, 0-2
132: Koletan Hafey, DNP, 4-2; Cris Pinto, DNP, 0-2
138: Troy Berg, 8th, 3-3
145: Todd Irwin, DNP, 2-2; Jaxin Torgerson, DNP, 1-2
152: Tate Nordby, DNP, 2-2
160: Caleb Usher, DNP, 2-2
170: Tanner Jarrett, DNP, 0-2
182: Kameron Clark, DNP, 3-2
195: Harley Mischel, DNP, 0-2
220: Garrett Usher, DNP, 0-2
285: Jessie Archuletta, DNP, 0-2; Hunter Wilson, DNP, 1-2
Notes: Five WDA wrestlers won their divisions…Rapid City SD Stevens won the meet…32 teams participated.

Class A Tournament

Feb. 15-17, 2018

Fargodome, Fargo N.D.

 
Team totals
1. Bismarck High, 216; 2. Minot, 205; 3. Valley City, 140; 4. Mandan, 133.5; 5. West Fargo, 127; 6. TMCHS, 123; 7. Dickinson, 110; 8. Century, 104; 9. Legacy, 104; 10. Fargo Davies, 83; 11. St. Mary’s, 64.5; 12. Jamestown, 59; 13. Williston, 50; 14. Devils Lake, 43; 15. GF Central, 41; 16. Wahpeton, 28.5; 17. Fargo South, 25; 18. WF Sheyenne, 19.5; 19. Fargo North, 19; 20. GF Red River, 15

Individual champions
106: Kelby Armstrong, Minot, over Jacob Thomas, F South, by 5-4 decision
113: Reece Barnhardt, St. Mary’s,  over Clay Radenz, Century, by 8-1 decision
120: Ethan Bowman, Jamestown, over Corey Hooker, Minot, by 5-2 decision
126: Ryan Ripplinger, Bismarck High, over Drew Steidler, St. Mary’s, by 10-2 major decision
132: Brody Armstrong, Minot, over Adam DeBoer, Bismarck High, by 5-0 decision
138: Dawson Zerr, TMCHS, over JJ Harms, West Fargo, by 5-4 decision
145: Devin Steidler, Bismarck High, over Gavin LeNoue, Wahpeton, by 5-2 decision
152: Isaac Berger, Mandan, over Jaden Mairs, Fargo Davies, by 11-0 major decision
160: Jared Franek, West Fargo, over David Peterson, Valley City, by pin, 1:34
170: Parker Wahl, Bismarck High, over Creighton Rudolph, Minot, by 1-0 decision
182: Logan Erlandson, Valley City over Trevis LaRocque, TMCHS by pin, :48
195: Matt Kaylor, Legacy, over Jake Tangen, Valley City, by 12-0 major decision
220: Chase Dockter, Bismarck High, over Hunter Swartwout, Minot, by 1-0 decision
285: Andre Baguma, Fargo Davies, over Elijah Huff, Minot, by 4-3 decision

Dickinson results
106: Henry Nelson, DNP, 1-2
120: Jaren Berger, 3rd, 5-1
126: Brendan Johnson, 4th, 4-2
132: Koletan Hafey, 8th, 2-3
138: Todd Irwin, 4th, 4-2
138: Troy Berg, 5th, 3-2
145: Mathew Meschke, 7th, 3-2
152: Tate Nordby, 4th, 3-2
152: Jaxin Torgerson, DNP, 1-2
160: Caleb Usher, 6th, 3-3
170: Tanner Jarrett, DNP, 1-2
182: Kameron Clark, 6th, 3-3
220: Garrett Usher, DNP, 1-2
285: Hunter Wilson, DNP, 1-2

Notes: Bismarck High won its 36th state title…Five WDA teams finished in the top 10…Eleven WDA wrestlers won individual titles, representing seven different teams...BHS coaches Jeff Schumacher and Mark Lardy were named state coach of the year...Ryan Ripplinger of BHS and Brody Armstrong of Minot became three-time champions...Matt Kaylor became Legacy's first-ever state champion

2017-18 Varsity Schedule/Results

​​Overall: 9-5 / Conference: 4-5      Home: 5-0 / Away: 0-4 / Neutral: 4-1



East-West Duals
Jan. 19-20, 2018
Fargo, N.D.

Dickinson, 4-0
Dickinson 46, G.F. Central 27
Dickinson 40, Carrington 28
Dickinson 51, Devils Lake 19
Dickinson 58, WF Sheyenne 20

TMCHS 42, Dickinson 30

Jan. 19, 2018, 4 p.m. CT
Fargo, N.D.

TMCHS 42, Dickinson 30
106: Tristin LaRocque, TM won by forfeit
113: Frank Chapman, TM, over Warrick Morel by pin, 1:35
120: Jaren Berger, D, over Wyatt Goulet by pin, 3:04
126: Brendan Johnson, D, over Keon Laducer by pin, 3:26
132: Koletan Hafey, D, over Tate Laducers by pin, 1:49
138: Dawson Zerr, TM over Troy Berg by 13-3 major decision
145: Todd Irwin, D, over Clay LaRocque by 5-2 decision
152: Mathew Meschke, D over Chance Brunelle by pin, 2:24
160: Tate Nordby, D, over Nolen Demery by 5-4 decision
170: Levi LaFountain, TM over Jacob Alexander by 5-4 decision
182: Trevis LaRocque, TM over Tanner Jarrett by pin, 1:18
195: Ronald Wilkie III TM, over Kameron Clark by technical fall, 5:24
220: Marcus Goulet, TM, over Garrett Usher by pin, :38
285: Seth Baker, TM, over Hunter Wilson by pin, 1:16
Notes: The WDA match was held in Fargo during the East-West Duals…Three duals were decided by two three or less points.
Records: Dickinson, 3-3 Overall; 3-3 WDA; TMCHS, 8-4 Overall; 4-2 WDA

Dickinson 66, Williston 7


Dec. 15, 2017, 8 p.m. CT

Dickinson High School Gymnasium, Dickinson, N.D.

Dickinson 66, Williston 7
106: Henry Nelson, D, over Wyatt Hansen by pin, 5:53

113: Rigquelmy Barrera, D, over Claudi PromSchmidt by 12-1 major decision
120: Brendan Johnson, D, won by forfeit
126: Jaren Berger, D, over Nicholas Sewell by technical fall, 4:00
132: Dalton McKenzie, W, over Cody Booth by 10-1 major decision
138: Koletan Hafey, D, over Brandon Norpel by pin, :59
145: Todd Irwin, D, by forfeit
152: Raif Horswill, W, over Tate Nordby by 1-0 decision
160: Caleb Usher, D, over Trevor Burgess by 11-8 decision
170: Tanner Jarrett, D, over Jarek Anderson by pin, 1:29
182: Kameron Clark, D, over Joe Pacheco by pin, 2:43
195: Harley Mischel, D, over Gavin Days by pin, :49
220: Garrett Usher, D, over Chris Laducer by pin 2:48
285: Hunter Wilson, D, over Van Smith by pin, :26
Notes: Dickinson won its first dual match of the season…Dickinson won 12 of 14 matches.
Records: Williston, 0-3 Overall; 0-3 WDA; Dickinson, 1-1 Overall; 1-1 WDA

2017-18 Record

Date/Time
Opponent/Event
W/L/Finish
Score
Record
Nov. 18/9 a.m. CT
Minot Early Bird



Dec. 1-2/9 a.m. CT
Mandan Lions Tourn.
8th
121.5

Dec. 7/7 p.m. CT
@Mandan
L
21-43
0-1
Dec. 8-9/9 a.m. CT
Rapid City SD Invite
15th
75

Dec. 15/8 p.m. CT
WILLISTON
W
66-7
1-1
Dec. 16/9 a.m. CT
Valley City Invite
5th
125

Dec. 19/5:30 p.m. CT
JAMESTOWN
W
37-30
2-1
Dec. 19/7:30 p.m. CT
ST. MARY'S
W
63-14
3-1
Jan. 5-6/10 a.m. CT
Bismarck Rotary
17th
75

Jan. 11/7 pm. CT
@Sidney, MT (nc)
--
----
--
Jan. 12-13/11 a.m. CT
Custer Co. MT Invite
10th
99

Jan. 18/7 p.m. CT
@Century
L
30-36
3-2
Jan. 19/4 p.m. CT
#TMCHS Belcourt
L
30-42
3-3
Jan. 19-20/4 p.m. CT
East-West Duals
WWWW

7-3
Jan. 22/8 p.m. CT
HETTINGER-SC. (nc)
W
40-32
8-3
Jan. 25/7 p.m. CT
@Minot
L
22-47
8-4
Jan. 30/7 p.m. CT
LEGACY
W
51-20
9-4
Feb. 2/7 p.m. CT
@Bismarck High
L
1-63
9-5
Feb. 10/9:30 a.m. CT
West Region Tournament
6th
135

Feb. 15-17
Class A Tournament
7th
110

# In Fargo


Rapid City Invite
Dec. 8-9, 2017, 9 a.m. CT
Rapid City, SD

Team totals (Top 5/WDA finishers)
1. Pierre, SD, 214; 2. Rapid City, SD Stevens, 211; 3. Rapid City, SD Central, 169.5; 4. Bismarck High, 166; 5. Aberdeen, SD Central, 157; 13. Mandan, 85.5; 14. Legacy, 83.5; 15. Dickinson, 75; 35. Williston, 8

Dickinson results
113: Joshua Johnson, DNP, 1-2
120: Brendan Johnson, 5th, 5-2
126: Jaren Berger, DNP, 0-2
132: Koletan Hafey, 4th, 5-2
138: Jaxin Torgerson, DNP, 2-2
160: Caleb User, 7th, 3-2
170: Tanner Jarrett, DNP, 1-2
182: Kameron Clark, 5th, 4-2
285: Hunter Wilson, DNP, 3-2
Notes: Thirty-five teams participated, including five from the WDA…Bismarck High was the top North Dakota finisher, placing fourth.

DNP: Did Not Place

West Region Tournament

Feb. 10, 2018, 9:30 a.m. CT
Minot State University Dome, Minot, N.D.

Team totals
1. Bismarck High, 260.5; 2. Minot, 208.5; 3. Mandan, 159; 4. Century, 152; 5. TMCHS Belcourt, 144.5; 6. Dickinson, 135; 7. Legacy, 105.5; 8. St. Mary’s, 70; 9. Jamestown, 64; 10. Williston, 42.5

Individual Champions
106: Kelby Armstrong, MIN, over Hayden Johnsrud, CEN by 12-2 major decision
113: Reece Barnhardt, SM, over Clay Radenz, CEN by 9-1 major decision
120: Laken Boese, BHS, over Corey Hooker, MIN, by pin :50
126: Ryan Ripplinger, BHS, over Drew Steidler, SM, by medical forfeit
132: Brody Armstrong, MIN, over Ethan Fleck, MAN by 8-5 decision
138: Dawson Zerr, TM, over Trevor McClaanahan, MIN by 7-0 decision
145: Devin Steidler, BHS, over Raif Horswill, WIL by pin, 3:27
152: Isaac Berger, MAN, over Matthew Rader, CEN by pin :46
160: Thomas Scheet, LEG, over Dylan Fleck, MAN by 5-0 decision
170: Parker Wahl, BHS, over Creighton Rudolph, MIN, medical forfeit
182: Trevis LaRocque, TM, over Jacob Boehm, MAN by 3-2 decision
195: Matt Kaylor, LEG, over Ronald Wilkie III, TM, by pin, 5:54
220: Chase Dockter, BHS, over Adam Boehm, MAN by 9-5 decision
285: Elijah Huff, MIN, over Koby Brunelle, TM by 4-1 decision

Dickinson results
106: Henry Nelson, 6th

Round 1: Won by 8-6 decision; Quarterfinal: Lost by 6-0 decision; Cons. 2: Won by 12-4 major decision; Cons. 3: Won by 10-2 major decision; Cons. Semifinal: Lost by 8-1 decision; Fifth Place: Lost by RULE
113: Warrick Morel, DNP
Round 1: Lost by pin, :53; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by 4-0 decision
126: Brendan Johnson, 3rd
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by pin, 1:07; Semifinal: Lost by pin, 1:24; Cons. Semifinl: Won by 4-1 decision; Third Place: Won by RULE
132: Koletan Hafey, 5th
Round 1: Won by pin, :12: Quarterfinal: Lost by 3-1 decision; Cons. 2: Won by pin, 4:30; Cons. 3: Won by pin, 4:29; Cons. Semifinal: Lost by 5-3 decision; Fifth Place: Won by RULE
132: Cris Pinto, DNP
Round 1: Lost by pin, 6:00; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by pin, 4:30
138: Troy Berg, 7th
Round 1: Won by 7-0 decision; Quarterfinal: Lost by pin, :43; Cons. 2: Won by 7-0 decision; Cons. 3: Lost by 7-4 decision; Seventh Place: Won by 8-2 decision
138: Todd Irwin, 6th
Round 1: Won by 13-4 major decision; Quarterfinal: Lost by 3-0 decision; Cons. 2: Won by pin, :47; Cons. 3: Won by 9-2 decision; Cons. Semifinal: Lost by 5-3 decision; Fifth Place: Lost by RULE
145: Mathew Meschke, 4th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by 5-3 decision; Cons. 2: Bye; Cons. 3: Won by pin, 4:28; Cons. Semifinal: Won by 8-3 OT decision; Third Place: Lost by 4-3 decision
152: Jaxin Torgerson, 8th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by pin, 4:54; Cons. 2: Won by pin, 4:31; Cons. 3: Lost by pin, 4:20; Seventh Place: Lost by pin, :27
152: Tate Nordby, 4th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by 4-3 decision; Semifinal: Lost by 11-0 major decision: Cons. Semifinal: Won by 2-1 decision; Third Place: Lost by pin, 2:29
160: Caleb Usher, 4th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by 13-4 major decision; Semifinal: Lost by 7-4 decision; Cons. Semifinal: Won by 7-6 decision; Third Place: Lost by 7-2 decision
170: Tanner Jarrett, 4th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by 11-1 major decision; Cons. 2: Won by 5-2 decision; Cons. 3: Won by 5-1 decision; Cons. Semifinal: Won by 6-2 decision; Third Place: Lost by 12-5 decision
182: Kameron Clark, 4th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by 5-1 decision; Semifinal: Lost by pin, 5:02; Cons. Semifinal: Won by pin, 2:35; Third Place: Lost by 3-2 decision
195: Harley Mischel, DNP
Round 1: Lost by 4-3 decision; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by 4-3 decision
220: Garrett Usher, 8th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by pin, 2:59; Cons. 2: Won by pin, 2:30; Cons. 3: Lost by pin, 1:35; Seventh Place: Lost by pin, 1:50
285: Hunter Wilson, 6th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by pin, 5:52; Cons. 2: Bye; Cons. 3: Won by pin, 3:00; Cons. Semifinal: Lost by pin, 4:01; Fifth Place: Lost by pin, 3:38
Notes:
Bismarck High won its 19th West Region Tournament title…Six WDA teams had at least one individual region champion…Bismarck High had five…Minot’s Brody Armstrong was named region senior athlete of the year…Bismarck High’s Jeff Schumacer and Mark Lardy were named region coaches of the year