The official site of the Western Dakota Association

Click on the  above buttons

2021 All-WDA



2018 Individual WDA Scores/Averages


2017 Individual WDA Scores/Average


2022 West Region Tournament

June 1, Links of ND, east of Williston


2022 Class A Tournament
June 7-8, Rose Creek, Fargo


Upcoming Events..

2022 Season Complete


Previous meets

June 7-8

Class A Meet, Rose Creek GC, Fargo

Team totals (36 Holes)

1. West Fargo Sheyenne, 294-299-593; 2. Fargo Davies, 294-305-599; 3. GF Red River, 302-313-616; 4. Fargo North, 304-318-622; 5. Century, 307-326-633; 6. Minot, 313-327-640; 7. Fargo Shanley, 325-322-647; 8. GF Central, 314-334-648; 9. Dickinson, 327-336-663; 10. Legacy, 355-346-701; 11. St. Mary's, 355-352-707; 12. Williston, 393-382-775

Medalist: Nate Peyerl, WF Sheyenne, 70-72-142

All-State Finishers

1. Nate Peyerl, WF Sheyenne, 142; 2. Landon Olson, Fargo North, 145; 3. Gabe Benson, Fargo Davies, 146; 4. Andrew Wilhelm, WF Sheyenne, 148; T5. Jake Skarperud, Fargo Shanley, 149; T5. Jayce Johnson, Fargo Davies, 149; T7. Trent Weimken, Fargo Daveis, 150; T7. Skyler Syverson, GF Red River, 150; T9. Evan Booth, Fargo South, 152; T9. Ben Likness, WF Sheyenne, 152

June 1

West Region Meet, Links of N.D.

Team totals
1. Century, 331; 2. Minot, 338; 3. St. Mary's, 342; 4. Dickinson, 343; 5. Williston, 353; 6. Legacy, 360; 7. Bismarck High, 362; 8. Mandan, 362; 9. Jamestown, 373; 10. Watford City, 394; 11. TMCHS, 461
Medalist: Kasen Rostad, Minot, 76
All-Region Finishers (Top 10)
1. Kasen Rostad, Minot, 76; 2. Logan Schoepp, Century, 78; 3. Caden Willer, St. Mary’s, 80; T4. Jack Homiston, Dickinson, 81; T4. Jace Johnson, Mandan, 81; 6. Dylan Nosbusch, Century, 82; T7. Anders Alm, Century, 83; T7. Kale Schulz, Legacy, 83; T9. Henry Langhans, Minot, 84; T8. Parker Beck, Century, 84; T8. Evan Groll, Dickinson, 84



1. Logan Schoepp 74.17 Century
2. Dylan Nosbusch 77.17 Century
3. Cameron Whittenberg 77.5 Century
4. Kasen Rostad 78.83 Minot
5. Peyton Bartsch 79.33 Minot
5. Anders Alm 79.33 Century
7. Henry Langhans 80 Minot
7. Duncan Tufte 80 Century
9. Brock Jones 81.17 Minot
10. Matthew Souther 81.67 Legacy
10. Jayce Johnson 81.67 Mandan


 

2022 Top WDA Individual Tournament Scorers

 

 

   

May 27

Minot Invite
Team totals
1. Century, 307; 2. Minot, 314; 3. Mandan, 340; 4. Dickinson, 347; 5. Legacy, 357; 6. Jamestown, 358; 7. St. Mary’s, 358; 8. Williston, 367; 9. Bismarck High, 369; 10. Watford City, 396; TMCHS, Inc.
Medalist:
Anders Alm, Century, 74
Top 10 Finishers/Ties
1. Anders Alm, Century, 74; 2. Henry Langhans, Minot, 76; T3. Brock Jones, Minot, 77; Logan Schoepp, Century, 77; Duncan Tufte, Century, 77; 6. Cameron Wittenberg, Century, 79; 7. Peyton Bartsch, Minot, 80; T8. Jayce Johnson, Mandan, 81; T8. Lucas Boustead, Century, 81; T8. Kasen Rostad, Minot, 81

May 23
Watford City Invite
Team totals
1. Century, 299; 2. Minot, 313; 3. Bismarck High, 339; 4. St. Mary's, 343; 5. Williston, 353; 6. Legacy, 356; 7. Mandan, 359; 8. Dickinson, 360; 9. Watford City, 387
Medalist:
Logan Schoepp, Century, 72
Top 10 Finishes/Ties
1. Logan Schoepp, Century, 72; Parker Beck, 74; T3. Aidan Kaufman, Century, 76; T3. Kasen Rostad, Minot;  T5.Henry Langhans, Minot, 77; T5. Dawson Lentz, Bismarck High, 77; T5. Brock Jones, Minot, 78; T5. Cameron Wittenberg, 77; 9. Anderson Alm, Century, 79; T10. Quinn Schillingstad, St. Mary's, 81; T10. Caden Willer, St. Mary's, 81; T10. Matt Souther, Legacy, 81; T10. Jayce Johnson, Mandan, 81

   

2022 WDA Scoring Leaders (All-WDA)

Team of the Week

That's a wrap

The boys' golf season wrapped up at the Class A state tournament in Fargo on Wednesday, June 8. The EDC dominated the event, taking the top four team spots and the top 10 individual scorers. WF Sheyenne defended its crown with Fargo Davies second and G.F. Red River third. Century was the top WDA placer, taking fifth.  STATE RESULTS

Photos courtesy of WDA SID, Bismarck Tribune, Jamestown Sun



Century posted a fifth place finish to lead all WDA teams at the Class A Tournament in Fargo, June 7-8.

Previous week: St. Mary's Century

Team of the Week

Dickinson Invite  1. Dylan Nosbusch, Century, 76*; 2. Aidan Kaufman, Century, 76; T3. Jack Homiston, Dickinson, 78; T3. Cameron Wittenberg, Century, 78; T5. Evan Groll, Dickinson, 79; T5. Peyton Bartsch, Minot, 79; T7. Tyler Bast, Minot, 80; T7. Logan Schoepp, Century, 80; 9. Duncan Tufte, Century, 81; 10. Matthew Souther, Legacy, 82

Mandan Invite: 1. Dylan Nosbusch, Century, 74; T2. Kasen Rostad, Minot, 75; T2. Jace Elkin, Dickinson, 75; 4. Jack Homiston, Dickinson, 76; 5. Grant Bittner, Dickinson, 77; T6. Logan Schoepp, Century, 78; T6. Jayce Johnson, Mandan, 78; T8. Cameron Wittenberg, Century, 79; T8. Henry Langhans, Minot, 79; T8. Peyton Bartsch, Minot, 79; T8. Andrew Walz, Jamestown, 79

Century-Legacy Invite: 1. Logan Schoepp, Century, 69; 2. Anders Alm, Century, 74; T3. Cameron Wittenberg, Century, 76; T3. Tyler Bast, Minot, 76; T5. Lucas Boestead, Century, 77; T5. Dylan Nosbusch, Century, 77; T7. Andrew Walz, Jamestown, 78; T7. Matt Souther, Legacy, 78; T7. Luke Dockter, Bismarck High, 78; T10. Duncan Tufte, Century, 79; T10. Caden Willer, St. Mary’s, 79; T10. Peyton Bartsch, Minot, 79

Bismarck High Invite: 1. Logan Schoepp, Century, 72; 2. Jack Homiston, Dickinson, 74; 3. Dylan Nosbusch, Century, 75; 4. Cameron Wittenberg, Century, 76; 5. Peyton Bartsch, Minot, 78; T6. Duncan Tufte, Century, 79; T6. Anders Alm, Century, 79; T6. Caden Willer, St. Mary’s, 79; 9. Matt Souther, Legacy, 80; T10. Brock Jones, Minot, 82; T10. Tyler Bast, Minot, 82; T10. Lucas Boustead, Century, 82; T10. Grant Bittner, Dickinson, 82

Jamestown Invite: 1. Logan Schoepp, Century, 77; 2. Peyton Bartsch, Minot, 81; 3. Kasen Rostad, Minot, 82; 4. Lucas Boustead, Century, 83; T5. Henry Langhans, Minot, 84; T5. Duncan Tufte, Century, 84; T5. Dylan Nosbusch, Century, 84; T5. Cameron Wittenberg, Century 84; T9. Tyler Bast, Minot, 85; T9. Matthew Souther, Legacy, 85

Watford City Invite: 1. Logan Schoepp, Century, 72; Parker Beck, 74; T3. Aidan Kaufman, Century, 76; T3. Kasen Rostad, Minot;  T5.Henry Langhans, Minot, 77; T5. Dawson Lentz, Bismarck High, 77; T5. Brock Jones, Minot, 78; T5. Cameron Wittenberg, 77; 9. Anderson Alm, Century, 79; T10. Quinn Schillingstad, St. Mary's, 81; T10. Caden Willer, St. Mary's, 81; T10. Matt Souther, Legacy, 81; T10. Jayce Johnson, Mandan, 81

Minot High Invite: 1. Anders Alm, Century, 74; 2. Henry Langhans, Minot, 76; T3. Brock Jones, Minot, 77; Logan Schoepp, Century, 77; Duncan Tufte, Century, 77; 6. Cameron Wittenberg, Century, 79; 7. Peyton Bartsch, Minot, 80; T8. Jayce Johnson, Mandan, 81; T8. Lucas Boustead, Century, 81; T8. Kasen Rostad, Minot, 81

West Region Tournament: 1. Kasen Rostad, Minot, 76; 2. Logan Schoepp, Century, 78; 3. Caden Willer, St. Mary’s, 80; T4. Jack Homiston, Dickinson, 81; T4. Jace Johnson, Mandan, 81; 6. Dylan Nosbusch, Century, 82; T7. Anders Alm, Century, 83; T7. Kale Schulz, Legacy, 83; T9. Henry Langhans, Minot, 84; T9. Parker Beck, Century, 84; T9. Evan Groll, Dickinson, 84

Class A Tournament: T13. Matt Souther, Legacy, 154; T19. Jack Homiston, Dickinson, 155; T19. Brock Jones, Minot, 155; T22. Kasen Rostad, Minot, 156; T22. Logan Schoepp, 156; 24. Duncan Tufte, 157; T27. Cameron Wittenberg, 159; T32. Grant Bittner, 162; T32. Parker Beck, 162; T35. Dylan Nosbusch, 164


Team of the Week

Tournament
BHS
Century
Dickinson
Jamestown
Legacy
Mandan
Minot
St. Mary's
TMCHS
Watford City
Williston
Dickinson Invite
378 (9th)
310 (1st)
335 (3rd)
354 (5th)
376 (7th)
345 (4th)
328 (2nd)
378 (8th)
DNC
413 (10th)
367 (6th)
Mandan Invite
344 (8th)
311  (1st)
313 (2nd)
338 (5th)
360 (7th)
338 (5th)
316 (3rd)
357 (6th)
Inc.
413 (10th)
373 (9th)
St. Mary's Invite
DNF
DNF
DNF
DNF
DNF
DNF
DNF
DNF
DNF
DNF
DNF
Century-Legacy Invite
343 (6th)
296 (1st)
324 (3rd)
342 (5th)
334 (4th)
348 (8th)
318 (2nd)
347 (7th)
DNC
Inc.
353 (9th)
Bismarck High  Invite
339 (4th)
302 (1st)
330 (3rd)
348 (7th)
344 (5th)
350 (8th)
325 (2nd)
345 (6th)
DNC
392 (10th)
361 (9th)
Jamestown Invite
364 (6th)
328 (1st)
DNC
360 (4th)
359 (3rd)
363 (5th)
332 (2nd)
366 (7th)
DNC
DNC
368 (8th)
Watford City Invite
339 (3rd)
299 (1st)
360 (8th)
DNC
356 (6th)
359 (7th)
313 (2nd)
343 (4th)
DNC
387 (9th
353 (5th)
Minot Invite
369 (9th)
307 (1st)
347 (4th)
358 (6th)
357 (5th)
340 (3rd)
314 (2nd)
358 (7th)
Inc.
396 (10th)
367 (8th)
West Region Invite
362 (7th)
331 (1st)
343 (4th)
373 (9th)
360 (6th)
362 (8th)
338 (2nd)
342 (3rd)
461 (11th)
394 (10th)
353 (5th)
Class A Meet
DNC
633 (5th)
663 (9th)
DNC
701 (10th)
DNC
640 (6th)
707 (11th)
DNC
DNC
775 (12th)
Scoring Avg.
353.7
307.5
334.8
350.0
355.1
349.0
320.8


356.2


Inc.

401.0

363.1

Notes: Scoring average determines conference champion only   East-West Classic hosted by Jamestown   DNC: Did Not Compete  DNP: Did Not Place 

DNF: Did Not Finish

Inc.: Incomplete scores

2022 WDA/West Region Schedule/Results