The official site of the Western Dakota Association

Previous Match: Neutral

Feb. 15-17

12th, Class A Tournament



Jamestown 51, Fargo North 30; Devils Lake 43, Jamestown 26


Dec. 14, 2017, 5 p.m. CT and 7:30 p.m.
Devils Lake High School, Devils Lake, N.D.


Jamestown 51, Fargo North 30
106: Joel Bowman, J, won by forfeit
113: Talor Huebner, J, won by forfeit
120: Danny Monatukwa, FN, won by forfeit
126: Ethan Bowman, J, over Chase Hansen by pin, 2:55
132: Braden Hatcher, J, won by forfeit
138: Andrew Naylor, FN, won by forfeit
145: Joshua Worral, FN, won by forfeit
152: Noah Braun, J, over Calvin Johnson by pin, 1:22
160: Johnny Browning, J, won by forfeit
170: Aaron Mack, J, over Thomas Zopfi by pin, :55
182: Tyler Magnasco, J, over Junior Surpris by 7-4 decision
195: Double forfeit
220: Paul VanDal, J, over Joseph Casanova by pin, :11
285: Braden Jongeward, FN, over Damien Krebs by pin, 2:54

Devils Lake 43, Jamestown 26
106: Joel Bowman, J, over Colton Young by pin, 2:20
113: Brant Fisk, DL, over Talor Huebner, by decision, 6-4
120: Cali Olson, DL, won by forfeit
126: Ethan Bowman, J, over Sam Shomento, by 16-4 major decision
132: Braden Hatcher, J, over Brayden Gerhardt by 17-4 major decision
138: Novell Jackson, DL, won by forfeit
145: Dylon Littlewind, won by forfeit
152: Noah Braun, J, over Parker Vilandre by 4-1 decision
160: Colby Rance, DL, over Johnny Browning by 15-7 major decision
170: Aaron Mack, J, over Cody Bjornson by 5-3 decision
182: Luke Knowski, DL, over Tyler Magnasco by pin, 3:49
195: Robert Serumgard, DL, won by forfeit
220: George DeMarce, DL, over Paul VanDal, by pin, :32
285: Damien Krebs, J, over Shane Cavanaugh by pin, :41
Notes: Devils Lake went 2-0 in the non-conf. triangular...Jamestown's Ethan Bowman, Noah Braun and Aaron Mack won both competitive matches.

​​​Overall: 9-15 / Conference: 2-7     Home: 0-4 / Away: 2-4 / Neutral: 7-7


Gadberry Duals

Jan. 13, 2018, 9 a.m. CT

Moorhead, MN


Fargo Davies 35, Jamestown 33
106: Aden Braun, J, over Clayton Nissko by pin, 3:25
113: Talor Huebner, J, over Sayer Frie by 8-4 decision
120: Colton Mewes, J, over David Fry by 6-2 decision
126: Ethan Bwoman, J, over Hunter Barth by pin, 1:52
132: Braden Hatcher, J, over Ty Weber by 9-4 decision
138: Connor Chloupek, FD, won by forfeit
145: Brody Mohr, FD, over Coty Huebner by pin, 1:37
152: Jaden Mairs, FD, won by forfeit
160: Johnny Browning, J, over Cole Friedrichs by pin, :48
170: Innoncent Nsengiyuma, FD, over Aaron Mack by 6-2 decision
182: Johnson Jones, FD, over Tyler Magnasco by 7-2 decision
195: Paul VanDal, J, over Firas Omar by pin, :49
220: Caleb Sjostrom, FD, won by forfeit
285: Andre Baquma, FD, over Damien Krebs by pin, 2:00


Jamestown 69, Fargo South 5
106: Aden Braun, J, over Ashise Gurung by 6-0 decision
113: Jacob Thomas, FS, over Joel Bowman by pin, :58
120: Talor Huebner, J, won by forfeit
126: Ethan Bowman, J, over Blake Fraase by pin, :38
132: Double Forfeit
138: Braden Hatcher, J, over Brysom Davis-Jones by pin, 4:48
145: Coty Huebner, J, won by forfeit
152: Johnny Browning, J, won by forfeit
160: Noah Braun, J, won by forfeit
170: Austin Kessler, J, won by forfeit
182: Aaron Mack, J, over Sean Thompson by pin, :52
195: Tyler Magnasco, J, over Jacob Mitsche by pin, 5:45
220: Paul VanDal, J, won by forfeit
285: Damien Krebs, J, over Isaiah Gates by pin, 2:36

West Region Tournament

Feb. 10, 2018, 9:30 a.m. CT
Minot State University Dome, Minot, N.D.

Team totals
1. Bismarck High, 260.5; 2. Minot, 208.5; 3. Mandan, 159; 4. Century, 152; 5. TMCHS Belcourt, 144.5; 6. Dickinson, 135; 7. Legacy, 105.5; 8. St. Mary’s, 70; 9. Jamestown, 64; 10. Williston, 42.5

Individual Champions
106: Kelby Armstrong, MIN, over Hayden Johnsrud, CEN by 12-2 major decision
113: Reece Barnhardt, SM, over Clay Radenz, CEN by 9-1 major decision
120: Laken Boese, BHS, over Corey Hooker, MIN, by pin :50
126: Ryan Ripplinger, BHS, over Drew Steidler, SM, by medical forfeit
132: Brody Armstrong, MIN, over Ethan Fleck, MAN by 8-5 decision
138: Dawson Zerr, TM, over Trevor McClaanahan, MIN by 7-0 decision
145: Devin Steidler, BHS, over Raif Horswill, WIL by pin, 3:27
152: Isaac Berger, MAN, over Matthew Rader, CEN by pin :46
160: Thomas Scheet, LEG, over Dylan Fleck, MAN by 5-0 decision
170: Parker Wahl, BHS, over Creighton Rudolph, MIN, medical forfeit
182: Trevis LaRocque, TM, over Jacob Boehm, MAN by 3-2 decision
195: Matt Kaylor, LEG, over Ronald Wilkie III, TM, by pin, 5:54
220: Chase Dockter, BHS, over Adam Boehm, MAN by 9-5 decision
285: Elijah Huff, MIN, over Koby Brunelle, TM by 4-1 decision

Jamestown results
106: Aden Braun, DNP
Round 1: Won by 6-5 decision; Quarterfinal: Lost by pin, 3:15; Cons. 2: Lost by 8-2 decision
106: Joel Bowman, DNP
Round 1: Lost by pin, 3:29; Cons. 1: Won by pin, 1:50; Cons. 2: Lost by 6-4 decision
113: Talor Huebner, 6th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by 16-5 major decision; Cons. 2: Won by 14-3 major decision; Cons. 3: Won by 8-6 decision; Cons. Semifinal: Lost by 1-0 decision; Fifth Place: Lost by 3-1 decision
120: Ethan Bowman, 3rd
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by 7-1 decision; Semifinal: Lost by 6-4 OT decision; Cons. Semifinal: Won by 8-1 decision; Third Place: Won by 4-3 decision
132: Braden Hatcher, 6th
Round 1: Won by pin, 6:00; Quarterfinal: Lost by pin, 1:46; Cons. 2: Won by pin, 2:17; Cons. 3: Won by pin, 4:53; Cons. Semifinal: Lost by pin, 1:13; Fifth Place: Lost by RULE
145: Noah Braun, 5th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by 6-0 decision; Cons. 2: Bye; Cons. 3: Won by pin, 3:56; Cons. Semifinal: Lost by 8-7 decision; Fifth Place: Won by 8-6 decision
152: Coty Huebner, DNP
Round 1: Lost by pin, 3:37; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by pin, 4:31
160: Austin Kessler, DNP
Round 1: Lost by technical fall, 4:54; Cons. 1: Won by 6-5 decision; Cons. 2: Lost by pin, 1:31
160: Johnny Browning, 7th
Round 1: Won by pin, 1:47; Quarterfinal: Lost by 13-4 major decision; Cons. 2: Won by pin, 1:31; Cons. 3: Lost by 3-2 decision; Seventh Place: Won by 3-1 decision
170: Aaron Mack, 8th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by 7-3 decision; Cons. 2: Bye; Cons. 3: Lost by 5-1 decision; Seventh Place: Lost by 6-3 decision
182: Tyler Magnasco, DNP
Round 1 : Lost by pin, :28; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by 4-3 decision
195: Paul Vandal, 7th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by 3-0 decision; Cons. 2: Bye; Cons. 3: Lost by 10-2 major decision; Seventh Place: Won by 5-1 decision
220: Samuel Krebs, 7th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by pin, 4:50; Cons. 2: Won by pin, :47; Cons. 3: Lost by 5-4 decision; Seventh Place: Won by pin, 1:50
285: Damien Krebs, DNP
Round 1: Bye: Quarterfinal: Lost by pin, 1:55; Cons. 2: Lost by 6-5 OT decision
Notes:
Bismarck High won its 19th West Region Tournament title…Six WDA teams had at least one individual region champion…Bismarck High had five…Minot’s Brody Armstrong was named region senior athlete of the year…Bismarck High’s Jeff Schumacer and Mark Lardy were named region coaches of the year


Valley City Holiday Invite
Dec. 16, 2017, 9 a.m. CT
Valley City High School, Valley City, N.D.

Team totals (Top 10/WDA results)
1. Bismarck High, 264.5; 2. Lisbon, 151; 3. Mandan, 133.5; 4. Fargo Davies, 127.5; 5. Dickinson, 125; 6. Valley City, 124.5; 7. TMCHS, 113; 8. Legacy, 106.5; 9. St. Mary’s, 88; 10. Jamestown, 77.5; 17. Williston, 35

Event winners
106: Boeden Greenley, Lisbon; 113: Chase DeBlaere, WF Sheyenne; 120: Laken Boese, BHS; 126: Ryan Ripplinger, BHS; 132: Adam DeBoer, BHS; 138: Dawson Zerr, TMCHS; 145: Drew Steidler, BHS; 152: Jaden Maris, F Davies; 160: Thomas Scheet, Legacy; 170: Parker Wahl, BHS; 182: Jacob Boehm, Mandan; 195: Matthew Kaylor, Legacy; 220: Jordan Urbach, Lisbon; 285: Andre Baguma, F Davies

Jamestown results
106: Aden Braun, 6th, 3-1; Joel Bowman, 8th, 2-2
113: Talor Huebner, 6th, 3-1
120: Colton Mewes, 6th, 3-2
132: Braden Hatcher, 6th, 3-1
152: Noah Braun, 7th, 3-2
160: Johnny Browning, 6th, 3-2
170: Aaron Mack, 7th, 3-2
182: Tyler Magnasco, DNP, 0-2
195: Paul Vandal, 7TH, 3-2
Notes: Bismarck High won the team title…Nine of the 14 individual titles were won by a WDA wrestler…5 WDA teams had at least one champion.

2017-18 Season​

Lee Wolf Invite

Jan. 27, 2018, 10 a.m. CT
Aberdeen, S.D.

Team totals (Top 5/WDA finishers)
1. Canton, SD, 192; 2. Mandan, 167; 3. Watertown, SD, 163; 4. Winner, SD, 141.5; 5. Huron, SD, 140; 8. Century, 101; 11. Legacy, 66; 13. Jamestown, 50

Jamestown results
106: Aden Braun, 7th, 3-2; Joel Bowman, DNP, 1-2
113: Talor Huebner, DNP, 0-2
120: Ethan Bowman, 3rd, 4-1
145: Coty Huebner, DNP, 0-2
160: Austin Kessler, DNP, 0-2; Johnny Browning, DNP, 0-2
170: Aaron Mack, 7th, 1-2
182: Tyler Magnasco, DNP, 0-2
195: Paul VanDal, 4th, 3-2
220: Samuel Krebs, DNP, 1-2
285: Damien Krebs, DNP, 0-2

Notes: Canton, SD won the team title…Four WDA teams participated (Mandan, Century, Legacy, Jamestown).


Bismarck High 48, Jamestown 27

Dec. 7, 2017, 7 p.m. CT
Jerry Meyer Arena, Jamestown, N.D.

Bismarck High 48, Jamestown 27
106: Joel Bowman, J, over Wilfried Tanefeu by pin, 3:18
113: Preston Fettig, B, over Talor Huebner, by technical fall, 5:45
120: Laken Boese, B, won by forfeit
126: Ryan Ripplinger, B, over Ethan Bowman by technical fall, 6:00
132: Adam DeBoer, B, won by forfeit
138: Jaden Schmidt, B, won by forfeit
145: Devin Steidler, B, won by forfeit
152: Noah Bruan, J, over Gage Roaldson by 9-3 decision
160: Johnny Browning, J, over Cullen Glatt by pin, 3:32
170: Parker Wahl, B, over Aaron Mack by 9-0 major decision
182: Tyler Magnasco, J, over Jordan Schumacher by pin, 4:36
195: Connor McGregor, B, won by forfeit
220: Chase Dockter, B, over Sam Krebs by 16-4 major decision
285: Paul VanDal, J, over Skyler Wilkens, by pin, 4:52
Notes: Bismarck High won nine matche, five by forfeit…The dual started at 160.
Records:
Bismarck High, 2-0 Overall; 2-0 WDA; Jamestown, 0-2 Overall; 0-2 WDA


TMCHS Belcourt 42, Jamestown 31
Dec. 15, 2017, 7 p.m. CT
Jerry Meyer Arena, Jamestown, N.D.

TMCHS 42, Jamestown 31
106: Joel Bowman, J, won by forfeit
113: Talor Huebner, J, over Frank Chapman, 18-14 decision
120: Colton Mewes, J, over Wyatt Goulet by pin, 5:32
126: Ethan Bowman, J, over Peter Mcleod by 17-5 major decision
132: Braden Hatcher, J, over Ethan Martin by pin, 1:17
138: Dawson Zerr, TM, won by forfeit
145: Cody Peltier, TM, won by forfeit
152: Noah Braun, J, over Chance Brunelle by pin, 4:47
160: Nolen Demery, TM over Johnny Browning by pin, 3:53
170: Levi LaFountain, TM, over Aaron Mack by 7-4 decision
182: Melvin Nadeau, TM, Tyler Magnasco by 8-6 decision
195: Ronald Wilkie III, TM, over Paul VanDall by pin, 3:02
220: Marcus Goulet, TM, won by forfeit
285: Seth Baker, TM, over Damien Krebs by pin, 3:46
Notes: TMCHS won eight matches, three by forfeit…TMCHS is 2-0 in WDA duals.
Records: TM, 4-2 Overall; 2-0 WDA; Jamestown, 4-6 Overall; 0-3 WDA


Minot 56, Jamestown 13

Jan. 4, 2018, 7 p.m. CT
Jerry Meyer Arena, Jamestown, N.D.

Minot 56, Jamestown 13
106: Kelby Armstrong, M, over Aden Braun by pin, 5:02
113: Samuel Goodman, M, over Joel Bowman by pin, 3:30
120: Chase Burke, M, over Colton Mewes by 6-3 decision
126: Corey Hooker, M, over Ethan Bowman by 4-2 decision
132: Brody Armstrong, M, over Braden Hatcher by pin, 5:23
138: Triston Walsh, M, won by forfeit
145: Trevor McClaanahan, M, over Coty Huebner by pin, 1:39
152: Jacob Mortensen, M, over Noah Braun, by 9-1 major decision
160: Johnny Browning, J, over Michael Gleason by 10-0 major decision
170: Aaron Mack, J, over Jacob Carmichael by 1-0 decision
182: Jorge Talamantes, M, over Tyler Magnasco by 9-1 major decision
195: Paul VanDal, J, won by forfeit
220: Hunter Swartwout, M, won by forfeit
285: Elijah Huff, M, over Damien Krebs by pin, :18
Notes: Minot won 11 of 14 matches…Minot is remains unbeaten in WDA matches (4-0)…Three matches were decided by three or less points.
Records: Minot, 6-2 Overall; 4-0 WDA; Jamestown, 5-8 Overall; 1-5 WDA

Head Coach: Larry Eslick

Assistant coach: Brent Mittleider, Eathan Gumke, Shane Gallagher, Mason Krumweide, Richard Markavart, Jessie Barabas

2016-17 Season: 5-16 Overall; 1-8 WDA (9th)

2016-17 West Region Tournament Finish: 10th

2016-17 ND State Tournament: 16th

WDA championships: None

State championships: None

Home Arena: Jerry Meyer Arena

Jamestown Wrestling Website

WDA Wrestling Main Page



Jamestown 48, St. Mary's 18; Dickinson 37, Jamestown 30
Dec. 19,  2017, 5:30 p.m. CT
Dickinson High School Gymnasium, Dickinson, N.D.

Dickinson 37, Jamestown 30
106: Henry Nelson, D, over Aden Braun by pin, 1:33
113: Talor Huebner, J, over Warrick Morel by pin, 5:20
120: Brendan Johnson, D, over Colton Mewes by 14-3 major decision
126: Ethan Bowman, J, over Jaren Berger by 8-4 decision
132: Braden Hatcher, J, over Cody Booth by 7-4 decision
138: Jaxin Torgerson, D, won by forfeit
145: Todd Irwin, D, won by forfeit
152: Noah Braun, J, over Tate Nordby by 4-3 decision
160: Johnny Browning, J, won by forfeit
170: Aaron Mack, J, over Tanner Jarrett by 5-3 decision
182: Kameron Clark, D, won by forfeit
195: Harley Mischel, D, over Tyler Magnusco by 11-9 SV decision
220: Paul VanDal, J, over Garrett Usher by pin, 3:44
285: Hunter Wilson, D, over Sam Krebs by pin, 1:23


Jamestown 48, St. Mary’s 18
106: Aden Braun, J, over Jaxyn Richter by pin, 1:11
113: Reece Barnhardt, SM, over Talor Huebner by pin, 3:51
120: Colton Mewes, J, over Matthew Scheer by 8-2 decision
126: Ethan Bowman, J, over William Lagenfelder by pin, 5:40
132: Drew Steidler, SM, won by forfeit
138: Braden Hatcher, J, over Noah Zander by 8-6 decision
145: Double Forfeit
152: Christian Hanson, SM, over Noah Braun by 8-3 decision
160: Johnny Browning, J, won by forfeit
170: Branden Franchuk, SM, over Aaron Mack by 5-3 decision
182: Tyler Magnusco, J, won by forfeit
195: Paul VanDal, J, won by forfeit
220: Sam Krebs, J, won by forfeit
285: Damien Krebs, won by forfeit
Notes: Of the 10 contested matches, Jamestown won six….Dickinson earned three wins by forfeit.

Records: Jamestown, 5-7 Overall; 1-4 WDA; St. Mary's, 1-3 Overall; 1-3 WDA

Mandan 41, Jamestown 28

Jan. 26, 2018, 7 p.m. CT
Mandan Middle School, Mandan, N.D.

Mandan 41, Jamestown 28
106: Aden Braun, J, over Ben Kleinknecht, by 12-1 major decision
113: Talor Huebner, J, won by forfeit
120: Will Kleinknecht, M, won by forfeit
126: Ethan Bowman, J, over Kage Ekstrom by pin, 1:01
132: Ethan Fleck, M, won by forfeit
138: Seth Berg, M, won by forfeit
145: Kolten Reisenauer, M, over Coty Huebner by technical fall, 2:00
152: Isaac Berger, M, won by forfeit
160: Dylan Fleck, M, over Johnny Browning by 9-1 major decision
170: Aaron Mack, J, over Isaac Watson by 5-4 decision
182: Tyler Magnasco, J, over Caleb McDonald by pin, 3:47
195: Jacob Boehm, M, over Paul VanDal by 9-0 major decision
220: Adam Boehm, M, over Sam Krebs by 10-0 major decision
285: Damien Krebs, J, over Noah Gerhardt by 2-1 decision
Notes: Mandan won eight matches, including four by forfeit…Mandan completed its WDA regular season dual schedule.
Records: Jamestown, 9-13 Overall; 2-6 WDA; Mandan, 10-4 Overall; 6-3 WDA

Team Leaders (As of Feb. 7)

Wins: 7: E. Bowman

Pins: 4: P. VanDal

Decisions: 5: A. Mack

Major Decisions-T. Falls: 2: E. Bowman


WDA matches only


Bismarck Rotary

Jan. 5-6, 2018, 10 a.m.

Bismarck Event Center, Bismarck, N.D


Team totals (Top 10 and WDA finishers)

Rapid City (S.D.) Stevens 211.5; 2. Bismarck High, 192.5; 3. Pierre (S.D.) 186. 4. Sidney (Mont.) 163.5; 5. Rapid City (S.D.) Central, 157.5; 6. West Fargo 135; 7. Minot, 135. 8. Watertown (S.D.), 130; 9. Aberdeen (S.D.) Central, 127; 10. Mandan 119; 12. Legacy, 101; 17. Dickinson, 75; 18. Century, 74.5; 20. St. Mary's, 64; 22. TMCHS, 48; 23. Jamestown, 44; 26. Williston, 28

Jamestown results
106: Joel Bowman, DNP, 2-2
120: Ethan Bowman, 3rd, 5-1; Colton Mewes, DNP, 2-2
132: Braden Hatcher, DNP, 1-2
145: Coty Huebner, DNP, 0-2
152: Noah Braun, DNP, 1-2
160: Johnny Browning, DNP, 1-2
170: Aaron Mack, DNP, 2-2; Austin Kessler, DNP, 1-2
182: Tyler Magnasco, DNP, 0-2
195: Paul VanDal, DNP, 2-2
285: Damien Krebs, DNP, 1-2
Notes: Five WDA wrestlers won their divisions…Rapid City SD Stevens won the meet…32 teams participated.

2017-18 Varsity Schedule/Results

Legacy 45, Jamestown 20
Feb. 1, 2018, 7:30 p.m. CT
Legacy Haussler Gymnasium, Bismarck, N.D.

106:
Tim Kadrmas, L, over Aden Braun by 4-2 OT decision
113: Talor Huebner, J, over Bristol Kelley by 9-4 decision
120: Ethan Bowman, J, over Jakob Blumhagen by technical fall, 4:22
126: Maverick Martin, L, won by forfeit
132: Mason Filler, L, won by forfeit
138: Draken Stugelmeyer, L, won by forfeit
145: Noah Braun, J, over Devon Rempel by pin, 1:15
152: Coty Huebner, J, over Henrik Jacobsen by 5-0 decision
160: Thomas Scheet, L, over Johnny Browning by 11-1 major decision
170: Aaron Mack, J, over Brent Myers by 10-5 decision
182: De’Vaughn Porter, L, won by forfeit
195: Matthew Kaylor, L, won by forfeit
220: Chandler Brandner, L, over Paul VanDal by 12-0 major decision
285: Seth Thomsen, L, over Sam Krebs by 9-1 major decision
Notes: Legacy won nine matches, including four by forfeit.
Records: Jamestown, 9-15 Overall; 2-7 WDA; Legacy, 10-6 Overall; 3-6 WDA


Century 54, Jamestown 12
Nov. 21, 2017, 7 p.m. CT
Jerry Meyer Arena, Jamestown, N.D.

Century 54, Jamestown 12
106: Hayden Johnsrud, C, over Joel Bowman by 6-2 decision
113: Neal Bohrer, C, over Talor Huebner by 17-10 decision
120: Ben Weigum, C, won by forfeit
126: Ethan Bowman, J, over Clay Radenz, by 9-3 decision
132: Izaiah Bitz, C, over Braden Hatcher, 11-2 major decision
138: Shane Fleck, C, won by forfeit
145: Clint Coleman, C, won by forfeit
152: Drew Geiger, C, over Coty Huebner, 6-5 decison
160: Matthew Rader, C, over S. Hutstedde by pin, :21
170: Aaron Mack, J, over Bryant Nelson, 10-3 decision
182: Andrew Walter, C, over Tyler Magnasco, tech. fall, 4:54
195: Oliver Nelson, C, over Austin Kessler, by pin, :44
220: Paul VanDal, J, over Malikai Rivera, by pin, 3:18
285: Riley Roesler, C, over Sam Krebs, by pin, 1:00
Notes: Century picked up three wins by forfeit…Two of three Jamestown wins came by decision
Records: Century, 1-0 Overall; 1-0 WDA; Jamestown, 0-1 Overall; 0-1 WDA


Jamestown KC Tournament
Dec. 2, 2017, 10 a.m. CT
Jerry Meyer Arena, Jamestown, N.D.

Team totals
1. Moorhead, MN, 142.5; 2. Valley City, 129; 3. Fargo Davies, 121; 4. Jamestown, 98.5; 5. Fargo South, 68; 6. Des Lacs-Burlington, 58; 7. Century, 52; 8. G.F. Red River, 35; 9. Legacy, 11

Jamestown results
113: Talor Huebner, 3-1, 2nd
126: Ethan Bowman, 3-0, 1st
132: Braden Hatcher, 3-1, 2nd
152: Johnny Browning, 2-2, 4th; Coty Huebner, 1-3, 6th
170: Aaron Mack, 1-3, 4th
182: Tyler Magnasco, 1-3, 7th
220: Samuel Krebs, 3-1, 3rd
285: Braidy Otterson, 0-3, 4th

Notes: Moorhead. MN won the event…Jamestown, Century and Legacy and wrestlers compete.

Class A Tournament

Feb. 15-17, 2018

Fargodome, Fargo N.D.

 
Team totals
1. Bismarck High, 216; 2. Minot, 205; 3. Valley City, 140; 4. Mandan, 133.5; 5. West Fargo, 127; 6. TMCHS, 123; 7. Dickinson, 110; 8. Century, 104; 9. Legacy, 104; 10. Fargo Davies, 83; 11. St. Mary’s, 64.5; 12. Jamestown, 59; 13. Williston, 50; 14. Devils Lake, 43; 15. GF Central, 41; 16. Wahpeton, 28.5; 17. Fargo South, 25; 18. WF Sheyenne, 19.5; 19. Fargo North, 19; 20. GF Red River, 15

Individual champions
106: Kelby Armstrong, Minot, over Jacob Thomas, F South, by 5-4 decision
113: Reece Barnhardt, St. Mary’s,  over Clay Radenz, Century, by 8-1 decision
120: Ethan Bowman, Jamestown, over Corey Hooker, Minot, by 5-2 decision
126: Ryan Ripplinger, Bismarck High, over Drew Steidler, St. Mary’s, by 10-2 major decision
132: Brody Armstrong, Minot, over Adam DeBoer, Bismarck High, by 5-0 decision
138: Dawson Zerr, TMCHS, over JJ Harms, West Fargo, by 5-4 decision
145: Devin Steidler, Bismarck High, over Gavin LeNoue, Wahpeton, by 5-2 decision
152: Isaac Berger, Mandan, over Jaden Mairs, Fargo Davies, by 11-0 major decision
160: Jared Franek, West Fargo, over David Peterson, Valley City, by pin, 1:34
170: Parker Wahl, Bismarck High, over Creighton Rudolph, Minot, by 1-0 decision
182: Logan Erlandson, Valley City over Trevis LaRocque, TMCHS by pin, :48
195: Matt Kaylor, Legacy, over Jake Tangen, Valley City, by 12-0 major decision
220: Chase Dockter, Bismarck High, over Hunter Swartwout, Minot, by 1-0 decision
285: Andre Baguma, Fargo Davies, over Elijah Huff, Minot, by 4-3 decision

Jamestown results
113: Talor Huebner, DNP, 1-2
120: Ethan Bowman, 1st, 4-0
132: Braden Hatcher, 7th, 3-2
145: Noah Braun, 6th, 3-3
170: Aaron Mack, DNP, 1-2
195: Paul Vandal, 6th, 3-3
220: Samuel Krebs, DNP, 1-2

Notes: Bismarck High won its 36th state title…Five WDA teams finished in the top 10…Eleven WDA wrestlers won individual titles, representing seven different teams...BHS coaches Jeff Schumacher and Mark Lardy were named state coach of the year...Ryan Ripplinger of BHS and Brody Armstrong of Minot became three-time champions...Matt Kaylor became Legacy's first-ever state champion

Jamestown Blue Jays Wrestling


Jamestown 54, Williston 13

Jan. 19, 2018, 4 p.m. CT
Fargo, N.D.

Jamestown 54, Williston 13
106: Aden Braun, J, over Wyatt Hansen by pin, 1:31
113: Joel Bowman, J, over Claudia PromSchmidt by technical fall, 4:13
120: Colton Mewes, J, won by forfeit
126: Ethan Bowman, J, over Dalton McKenzie by 4-3 decision
132: Braden Hatcher, J, over Cutter Jones by 15-6 major decision
138: Brandon Norpel, W, won by forfeit
145: Coty Huebner, J, won by forfeit
152: Johnny Browning, J, over Comstock Krenz by 9-8 decision
160: Trevor Burgess, W, over Austin Kessler by 13-3 major decision
170: Boan Teah, W, over Aaron Mack by 6-4 decision
182: Tyler Magnasco, J, over Joe Pacheco by 9-5 decision
195: Paul VanDal, J, over Gavin Days by pin, :49
220: Sam Krebs, J, over Chris Laducer by pin, :32
285: Damien Krebs, J, over Van Smith by pin, :58
Notes: WDA dual was held in Fargo as part of the East-West Duals…Jamestown won 11 matches, including four by pin
Records: Jamestown, 7-11 Overall; 2-5 WDA; Williston, 0-6 Overall; 0-6 WDA


Rumble on the Red
Dec. 28-29, 2017, 10 a.m. CT
Fargodome, Fargo, N.D.

Team totals (Top 10/WDA finishers)
1. Scott West, MN, 186.5; 2. Willmar, MN, 142.5; T3. Albert Lea, MN, 135.5; T3. Perhman, MN, 135.4; 5. Soughton, WI, 132; 6. Rapid City, SD Stevens, 125.5; 7. Waconia, MN, 116; 8. Fairmount-Martin Co. West, MN, 115.5; 9. St. Cloud, MN Tech, 107; 10. Minot, 104.5; 11. Bismarck High, 104; 30. Legacy, 60; 40. Century, 50; 43. St. Mary’s, 47.5; 48. Mandan, 41; 65. TMCHS, 23; T73. Jamestown, 13

Jamestown results
120: Ethan Bowman, DNP, 2-2
132: Braden Hatcher, DNP, 2-2
170: Aaron Mack, DNP, 0-2
196: Paul VanDal, DNP, 1-2
Notes
: Bismarck High’s Ryan Ripplinger (126) and Minot’s Kelby Armstrong (106) won individual titles.

2017-18 Record

Date/Time
Opponent/Event
W/L/Finish
Score
Record
Nov. 21/7 p.m. CT
CENTURY
L
12-54
0-1
Dec. 2/11 a.m. CT
KC INVITE
4th
98.5

Dec. 7/7 p.m. CT
BISMARCK HIGH
L
27-48
0-2
Dec. 8-9/9 a.m.. CT
GF Sertoma Dual
LWWLW
10th
3-4
Dec. 14/5 p.m. CT
Fargo North (nc)
W
51-30
4-4
Dec. 14/7:30 p.m. CT
@Devils Lake (nc)
L
26-43
4-5
Dec. 15/7 p.m. CT
TMCHS BELCOURT
L
31-42
4-6
Dec. 16/9 a.m. CT
Valley City Invite
10th
77.5

Dec. 19/5:30 p.m. CT
@Dickinson, St. Mary's^
LW
30-37, 48-18
5-7
Dec. 2J9/6:30 p.m. CT
Rumble on the Red
73rd
13

Jan. 4/7 p.m. CT
MINOT
L
13-56
5-8
Jan. 5-6/10 a.m. CT
Bismarck Rotary
23rd
44

Jan. 12-13/9 a.m. CT
Gadberry Relays
LWLL

6-11
Jan. 19/4 p.m. CT
#Williston
W
54-13
7-11
Jan. 19/4 p.m. CT
East-West Duals
LWWW

9-12
Jan. 26/7 p.m. CT
@Mandan

28-41
9-13
Jan. 27/10 a.m. CT
@Lee Wolf Invite
13th
50

Feb. 2/4:30 p.m. CT
@Legacy, Valley City (nc)
LL
20-45, 30-40
9-15
Feb. 10/9:30 a.m. CT
West Region Tournament
9th
64

Feb. 15-17
Class A Tournament
12th
59

^ In Dickinson # In Fargo


East-West Duals
Jan. 19-20, 2018
Fargo, N.D.

Jamestown, 2-1
Jamestown 49, WF Sheyenne 21
Jamestown 39, Carrington 38
West Fargo 39, Jamestown 36

​​​​​​​Proud Sponsors of

Jamestown Athletics and the WDA

2016-17 Results

Date

OpponentScoreRecord

11-22

12-3

12-8

12-10

12-15

12-16

12-17

1-5

1-8

1-13

1-13

1-19

1-21

1-21

1-26

1-28

2-3

2-11

2-18









@Century

JAMESTOWN KC 

@Bismarck High

GF Sertoma Duals

@TMCHS

DEVILS LAKE

@Valley City Meet

@Minot

@Bismarck Rot.

LEGACY

VALLEY CITY

DICKINSON

Williston

GF Mult Duals

MANDAN

@Lee Wolf Inv.

ST MARY'S

@W Region Meet

@Class A Meet









6-70L

4th

12-66L

5th

21-45L

25-51L

6th

5-77L

28th

40-30W

26-49L

11-58L

24-48L

W

4-69L

18th

15-58L

10th

16th









0-1

--

1-5

1-6

--

1-7

--

​1-8

--

2-8

2-9

​2-10

​2-11

​3-11

3-12

​--

​3-13

​--

​--









Home games in All CAPS

Valley City 40, Jamestown 30 (nc)
Feb. 1, 2018, 6 p.m. CT
Legacy Haussler Gymnasium, Bismarck, N.D.

Valley City 40, Jamestown 30
106: Aden Braun, J, over Koye Grebel by technical fall, 5:30
113: Talor Huebner, J, over Austin Rogelstad by 10-8 OT decision
120: Ethan Bowman, J, over Tyson Hovland by 13-2 major decision
126: Jonah Schuldheisz, VC, won by forfeit
132: Evan Meilka, VC, won by forfeit
138: Ezra Hanse, VC, won by forfeit
145: Noah Braun, J, over Jonathon Langer by 7-4 decision
152: David Peterson, VC, over Coty Huebner by pin, :31
160: Johnny Browning, J, won by forfeit
170: Aaron Mack, J, over Benjamin Schuldheisz by 4-1 decision
182: Jared Undem, VC, over Tyler Magnasco by pin, :53
195: Paul VanDal, J, over Cade Powers by pin, 2:28
220: Jake Tangen, VC, over Sam Krebs by 11-2 major decision
285: Jaden Oestern, VC, over Damien Krebs by pin, :12
Notes: Jamestown won seven matches.
Records: Jamestown, 9-14 Overall; 2-6 WDA