The official site of the Western Dakota Association

​​​​​​​​Proud Sponsors of

Legacy Athletics and the WDA

Date/Time
Event
Place
Top 5 Runners

Aug. 27/6 p.m.
Bismarck Rusty Bucket
2nd
2. Eva Selensky, 15:30; 9. Alayna Vallejo, 16:52; 10. Isabelle Simonson, 16:55; 11. Abby Eberle, 17:03; 22. Aubrey Rost, 18:21

Sept. 3/11 a.m.
Mandan Kiwanis
2nd
2. E. Selensky, 19:26; 14. A. Eberle, 21:06; 15. I. Simonson, 21:06; 23. A. Vallejo, 22:01; 28. Bre Axt, 22:11

Sept. 11/1 p.m.
Anderson-Stavn
6th
20. E. Selensky, 20:46; 27. I. Simonson, 21:11; 43. A. Eberle, 21:49; 49. A. Valleyjo, 21:52; 42. B. Axt, 21:54

Sept. 17/11 a.m.
Becki Wells
3rd
9. E. Selensky, 19:50; 21. McKenzie Hildremyr, 20:21; 23. I. Simonson, 20:24; 26. Abby Eberle, 20:41; 30. Lauren Woeste, 20:52

Sept. 24/10 a.m.
RM Stoudt Invite
3rd
4. E. Selensky, 20:04; 24. I. Simonson, 21:10; 30. A. Eberle, 21:30; 33. McKenzie Hildremyr, 21:40; 55. L. Woeste, 22:08

Oct. 2/11 a.m.
Minot Invite
1st
5. E. Selensky, 20:31; 7. A. Eberle, 20:33; 9. I. Simonson, 20:44; 10. L. Woeste, 20:47; 11. M. Hildremyr, 20:57

Oct. 9/2 p.m.
WDA Championships
4th
7. A. Eberle, 19:47; 14. M. Hildremyr, 20:14; 22. I. Simonson, 20:37; 29. A. Vallejo, 20:50; 32. Brynn Crane, 21:05

Oct. 14/4:30 p.m.
River City Classic
NS
5. A. Eberle, 11:43; 6. E. Selensky, 12:03; 7. M. Hildremyr, 12:03; 8. I. Simonson, 12:04; 10. A. Vallejo, 12:06
















Notes: Meets are Central Time  NS: No Scores Kept


​​Meet Finishes: 2nd, 2nd, 6th, 3rd, 3rd, 1st, 4th


Previous Meet: Home/McDowell Dam

Oct. 14

No scores kept, River City Classic


Click on above tab

Next Meet: Away/Jamestown

Saturday, Oct. 23, 2 p.m.

Class A Meet

2021 Results

2021 Varsity Schedule/Results

Head Coach:  Kelsey Reimnitz

Assistant coach: Casie Rossman

2020 WDA Finish: 5th

2020 Class A Finish: 11th

WDA championships: None

State championships: None

Legacy cross country website

WDA Year-by-Year Results

WDA Cross Country Main Page



Click on above tab

Legacy Sabers Girls' Cross Country