Century 69, Legacy 12

Nov. 30, 2017, 7:30 p.m. CT
Legacy Haussler Gymnasium, Bismarck, N.D.

Century 69, Legacy 12
106: Hayden Johnsrud, C, won by forfeit
113: Ben Weigum, C, over Amir Murad by pin, :48
120: Clay Radenz, C, over Jakob Blumhagen by 11-8 decision
126: Devin Schulz, C, over Caedmom Marx by pin, :35
132: Izaiah Bitz, C, over Maverick Martin by pin, 1:15
138: Chance Davis, L, over Trevor Choukalos by pin, 1:15
145: Clint Coleman, C, over Riley Martin by pin, 1:34
152: Drew Geiger, C, over Hunter Sabot by pin, 1:13
160: Matthew Rader, C, over Bryce Gartner by pin, 3:13
170: Andrew Walter, C, over Henrik Jacobsen by pin, 3:13
182: Oliver Nelson, C, over Joshua Haag by pin, 3:50
195: Malikai Rivera, C, over De’Vaughn Porter by pin, 2:26
220: Matthew Kaylor, L, over Nick Brennan by pin, :41
285: Riley Roesler, C, over Chandler Brandner by pin 1:45
Notes: Twelve of the 14 matches were decided by pin.
Records: Century, 2-1 Overall; 2-1 WDA; Legacy, 0-2 Overall; 0-2 WDA

Team Leaders (As of Feb. 7)

Wins: 9: M. Kaylor

Pins: 7: M. Kaylor

Decisions: 2: D. Stugelmeyer,

Major Decisions-T. Falls: 2: T. Scheet; C. Davis


WDA matches only








2017-18 Record​​

Legacy 51, Williston 21

Jan. 12, 2018, 6 p.m. CT
Jon Cole Gymnasium, Williston, N.D.

Legacy 51, Williston 21
106: Tim Kadrmas, L, over Wyatt Hansen by pin, 1:59
113: Bristol Kelley, L, over Claudia PromSchmidt by pin, :21
120: Jakob Blumhagen, L, won by forfeit
126: Dalton McKenzie, W, over Maverick Martin by 7-2 decision
132: Cutter Jones, W, over Harrison Fuller by 2-0 decision
138: Draken Stugelmeyer, L, over Brandon Norpel by 8-2 decision
145: Riley Martin, L, won by forfeit
152: Comstock Krenz, W, over Henrik Jacobsen by pin, :48
160: Thomas Scheet, L, over Trevor Burgess by pin, 5:16
170: Boan Teah, W, over Bryce Gartner by pin, 1:45
182: Joe Pacheco, W, over Joshua Haag by 7-0 decision
195: Matthew Kaylor, L, over Gavin Days by pin, :41
220: Chandler Brandner, L, over Chris Laducer by pin, 2:39
285: Seth Thomsen, L, won by forfeit
Notes: Legacy won nine matches, three by forfeit
Records: Legacy, 3-4 Overall; 2-4 WDA; Williston, 0-5 Overall; 0-5 WDA

2017-18 Record

Date/Time
Opponent/Event
W/L/Finish
Score
Record
Nov. 18/9:30 a.m. CT
Minot Early Bird
No Scores


Nov. 30/6 p.m. CT
MANDAN
L
23-58
0-1
Nov. 30/7:30 p.m. CT
CENTURY
L
12-69
0-2
Dec. 1-2/9 a.m. CT
Mandan Lions Tourn.
10th
113

Dec. 2 /11 a.m. CT
Jamestown KC Meet
9th
11

Dec. 8-9/9 a.m. CT
Rapid City SD Invite
14th
83.5

Dec. 15/7 p.m. CT
ST. MARY'S
L
36-45
0-3
Dec. 16/9 a.m. CT
Valley City Invite
8th
106.5

Dec. 19/5 p.m. CT
@TMCHS*
W
34-34
1-3
Dec. 19/6 p.m. CT
Rugby (nc)
W
52-29
2-3
Dec. 29/10 a.m. CT
Rumble on the Red
30th
60

Jan. 4/7 p.m. CT
BISMARCK HIGH
L
16-59
2-4
Jan. 5-6/10 a.m. CT
Bismarck Rotary
12th
101

Jan. 12/6 p.m. CT
@Williston
W
51-21
3-4
Jan. 19-20/4 p.m. CT
East-West Duals
WWWWW

8-4
Jan. 26/7 p.m. CT
MINOT
L
12-55
8-5
Jan. 27/10 a.m. CT
@Lee Wolf Invite
11th
66

Jan. 30/7 p.m. CT
@Dickinson
L
20-51
8-6
Feb. 2/4:30 p.m. CT
JAMESTOWN, VALLEY CITY (nc)
WW
45-20, 47-25
10-6

Feb. 10/9:30 a.m. CT

Feb. 15-17

West Region Tournament

Class A Tournament

7th

9th

105.5

104


* Legacy won-tie-break over TMCHS

​​​Overall: 10-6 / Conference: 3-6 /      Home: 2-5 / Away: 2-1 / Neutral: 6-0


Dickinson 51, Legacy 20

Jan. 30, 2018 7 p.m. CT
Dickinson High School Gymnasium, Dickinson, N.D.

Dickinson 51, Legacy 20
106: Henry Nelson, D, over Tim Kadrmas by pin, :10
113: Bristol Kelley, L, over Warrick Morel by 4-2 decision
120: Jaren Berger, D, over Jakob Blumhagen by 12-4 major decision
126: Brendan Johnson, D, over Maverick Martin by 14-1 major decision
132: Koletan Hafey, D, over Caedmon Marx by pin, 1:06
138: Todd Irwin, D, over Harrison Fuller by  6-3 decision
145: Mathew Meschke, D, over Riley Martin by technical fall, 4:00
152: Tate Nordby, D, over Henrik Jacobsen by technical fall, 4:25
160: Thomas Scheet, L, over Caleb Usher by technical fall, 4:07
170: Tanner Jarrett, D, over Brent Myers, L, by pin, 3:14
182: Kameron Clark, D, over De’Vaughn  Porter by pin, :31
195: Matthew Kaylor, L, over Harley Mischel by pin, :45
220: Chandler Brandner, L, over Garrett Usher by pin, 1:10
285: Hunter Wilson, D, over Seth Thomsen by pin, 3:14
Notes: Dickinson remained undefeated at home with the win…10 matches were decided by pin or technical fall.
Records: Legacy, 8-6 Overall; 2-6 WDA; Dickinson, 9-4 Overall; 4-4 WDA


East-West Duals
Jan. 19-20, 2018
Fargo, N.D.

Legacy, 5-0
Legacy 34, West Fargo 33
Legacy 48, GF Central 24
Legacy 60, Fargo South 21
Legacy 42, Fargo Davies 36
Legacy 57, Devils Lake 18

Legacy Sabers Wrestling

St. Mary's 45, Legacy 36

Dec. 15, 2017, 7 p.m. CT
Legacy Haussler Gymnasium, Bismarck, N.D.

St. Mary’s 45, Legacy 36
106: Logan Heen, SM, won by forfeit
113: Jaxyn Richter, SM, over Amir Murad by pin, 6:00
120: Reece Barnhardt, SM, over Jakob Blomhagen by technical fall, 4:40
126: Matthew Scheer, SM, over Caedmon Marx by pin, 2:51
132: Maverick Martin, L, over Logan Weisler by pin, 5:09
138: Drew Steidler, SM, over Harrison Fuller by pin, 3:06
145: Noah Zander, SM, over Riley Martin by 17-9 major decision
152: Christian Hanson, SM, won by forfeit
160: Thomas Scheet, L, won by forfeit
170: Branden Franchuk, SM, over Brent Myers by pin, 1:27
182: De’Vaughn Porter, L, won by forfeit
195: Matthew Kaylor, L, won by forfeit
220: Chandler Brandner, L, won by forfeit
285: Seth Thomsen, L, won by forfeit
Notes: Seven of the 14 matches were decided by forfeit…St. Mary’s won all seven contested matches.
Records: St. Mary’s, 1-6 Overall; 1-1 WDA; Legacy, 0-3 Overall; 0-3 WDA

Legacy 34 TMCHS Belcourt 34

Legacy 52, Rugby 29 (nc)

Dec. 19, 2017, 5 p.m. CT
TMCHS Gymnasium, Belcourt, N.D.

Legacy 34, TMCHS 34
106: Tim Kadrmas, L, over Stephen Leonard by technical fall, 4:57
113: Josiah Marcellais, TM, won by forfeit
120: Jakob Blumhagen, L, over Frank Chapman by 9-1 major decision
126: Tanner Nein, L, over Wyatt Goulet by 23-10 major decision
132: Maverick Martin, L, won by forfeit
138: Dawson Zerr, TM over Chance Davis by 7-4 decision
145: Clay LaRocque, TM, over Riley Martin by pin, :54
152: Chance Brunelle, TM, over Hunter Sabot by pin, :33
160: Thomas Scheet, L, over Nolen Demery by 8-2 decision
170: Bryce Gartner, L over Levi LaFountain by disqualification
182: Melvin Nadeau, TM, over De’Vaughn Porter by 7-3 decision
195: Matthew Kaylor, L, over Ronald Wilkie III by pin, 5:49
220: Marcus Goulet, TM, over Chandler Brander by 14-6 major decision
285: Seth Baker, TM over Seth Thomsen by pin, 2:50

Legacy 52, Rugby 29
106: Tim Kadrmas, L, over Ridley Odden by 11-3 major decision
113: Brenden Kleespie, R, won by forfeit
120: Jakob Blumhagen, L, won by forfeit
126: Caedmon Marx, L, won by forfeit
132: Riley Zachmeier, R, over Maverick Martin by pin, 5:08
138: Chance Davis, L, over Jayden Mack by pin, :23
145: Joey Berg, R, over Riley Martin by technical fall, 4:35
152: Brady Volk, R, over Hunter Sabot by pin, 3:40
160: Thomas Scheet, L, over Dylan Grove by pin, 2:19
170: Bryce Gartner, L, won by forfeit
182: De’Vaughn Porter, L, won by forfeit
195: Matthew Kaylor, L, won by forfeit
220: Chander Brandner, L, won by forfeit
285: David Jr. Schneibel, R, over Seth Thomsen by pin, 1:59

Notes: Legacy won tie-break over TMCHS to earn the conference dual win...The win over Class B Rugby was the Sabers' first non-conf. win of the season.
Records: Legacy 1-3 Overall; 1-3 WDA; TMCHS 4-3 Overall; 2-1 WDA

Head Coach: Lars Jacobsen

Assistant Coaches: Kurt Mueller,Steven Monk, Andrew Voorhees,

2016-17 Season: 1-11 Overall; 1-8 WDA (9th)

2016-17 West Region Tournament: 9th

2016-17 Class A Tournament: 14th

WDA championships: None

State championships: None

​​Home Gym: Haussler Gymnasium

Legacy Wrestling official website

WDA Wrestling Main Page


Bismarck High 59, Legacy 16

Jan. 4, 2018, 7 p.m. CT
Legacy Gymnasium, Bismarck, N.D.

Bismarck High 59, Legacy 16
106: Brock Fettig, B, over Tim Kadrmas by 9-3 decision
113: Preston Fettig, B, over Bristol Kelley by 7-1 decision
120: Laken Boese, B, over Jakob Blumhagen by technical fall, 4:20
126: Ryan Ripplinger, B, over Maverick Martin by pin, 1:16
132: Adam DeBoer, B, over Harrison Fuller by pin, 3:31
138: Chance Davis, L, over Jaden Schmidt by 8-0 major decision
145: Devin Steidler, B, over Riley Martin by pin, 1:34
152: Gage Roaldson, B, over Henrik Jacobsen by pin, 1:07
160: Thomas Scheet, L, over Cullen Glatt by pin, 3:43
170: Paker Wahl, B, over Brent Myers by pin, 1:18
182: Jordan Schumacher, B, over De’Vaughn Porter by pin, 3:50
195: Matthew Kaylor, L, over Connor McGregor by pin, 1:44
220: Chase Dockter, B, over Chandler Brandner by pin, 2:20
285: Bennett Beehler, B, over Seth Thomsen by 9-3 decision
Notes: Bismarck High is unbeaten in dual competition…BHS won 11 of 14 matches…Nine matches were decided by pin.
Records: Bismarck High, 3-0 Overall; 3-0 WDA; Legacy, 2-4 Overall; 1-4 WDA

Mandan 58, Legacy 23

Nov. 30, 2017, 6 p.m. CT
Legacy Haussler Gymnasium, Bismarck, N.D.

Mandan 58, Legacy 23
106: Ben Kleinknecht, M, won by forfeit
113: Devon Johnson, M, over Amir Murad by pin :25
120: Jakob Blumhagen, C, over Trevin Yeoman by pin, 1:17
126: Will Kleinknecht, M, over Caedmon Marx by pin 1:14
132: Ethan Fleck, M, over Maverick Martin by 10-2 major decision
138: Chance Davis, L, over Seth Berg by technical fall, 4:20
145: Kolten Reisenauer, M, over Riley Martin by pin, 1:32
152: Isaac Berger, M, over Devon Rempel by pin, 2:43
160: Dylan Fleck M, over Bryce Gartner by pin, 2:00
170: Isaac Watson, M, over Henrik Jacobsen by pin 2:29
182: Jacob Boehm, M over Joshua Haag by pin, :43
195: Dank Vega, M, over De’Vaughn Porter by pin, 1:15
220: Matthew Kayler, L, over Adam Boehm by pin, 1:23
285: Chandler Brandner, L, over Kordell Myers by pin, 3:05

Notes: Mandan won 10 of 14 matches, including eight by pin.
Records: Mandan, 2-1 Overall; 2-1 WDA; Legacy, 0-1 Overall; 0-1 WDA

Lee Wolf Invite

Jan. 27, 2018, 10 a.m. CT
Aberdeen, S.D.

Team totals (Top 5/WDA finishers)
1. Canton, SD, 192; 2. Mandan, 167; 3. Watertown, SD, 163; 4. Winner, SD, 141.5; 5. Huron, SD, 140; 8. Century, 101; 11. Legacy, 66; 13. Jamestown, 50


Legacy results
106: Tim Kadrmas, DNP, 0-2
113: Briston Kelley, DNP, 0-2
120: Jakob Blumhagen, DNP, 1-2
126: Maverick Martin, 6th, 2-3
132: Harrison Fuller, DNP, 0-2
138: Draken Stugelmeyer, DNP, 0-2
145: Riley Martin, DNP, 0-2
152: Henrik Jacobsen, DNP, 0-2
160: Thomas Scheet, 3rd, 3-1
182: De’Vaughn Porter, DNP, 0-2
195: Matthew Kaylor, 1st, 3-0
220: Chandler Brandner, 5th, 3-2
285: Seth Thomsen, DNP, 1-2

Notes: Canton, SD won the team title…Four WDA teams participated (Mandan, Century, Legacy, Jamestown).


Rumble on the Red
Dec. 28-29, 2017, 10 a.m. CT
Fargodome, Fargo, N.D.

Team totals (Top 10/WDA finishers)
1. Scott West, MN, 186.5; 2. Willmar, MN, 142.5; T3. Albert Lea, MN, 135.5; T3. Perhman, MN, 135.4; 5. Soughton, WI, 132; 6. Rapid City, SD Stevens, 125.5; 7. Waconia, MN, 116; 8. Fairmount-Martin Co. West, MN, 115.5; 9. St. Cloud, MN Tech, 107; 10. Minot, 104.5; 11. Bismarck High, 104; 30. Legacy, 60; 40. Century, 50; 43. St. Mary’s, 47.5; 48. Mandan, 41; 65. TMCHS, 23; T73. Jamestown, 13

Legacy results
120: Jakob Blumhagen, DNP, 0-2
126: Maverick Martin, 1-2, DNP
138: Chance Davis, DNP, 2-2
160: Thomas Scheet, DNP, 3-2
195: Matthew Kaylor, 3rd, 5-1
220: Chandler Brandner, DNP, 1-2
285: Seth Thomsen, DNP, 2-2
Notes
: Bismarck High’s Ryan Ripplinger (126) and Minot’s Kelby Armstrong (106) won individual titles.

Bismarck Rotary

Jan. 5-6, 2018, 10 a.m.

Bismarck Event Center, Bismarck, N.D


Team totals (Top 10 and WDA finishers)

Rapid City (S.D.) Stevens 211.5; 2. Bismarck High, 192.5; 3. Pierre (S.D.) 186. 4. Sidney (Mont.) 163.5; 5. Rapid City (S.D.) Central, 157.5; 6. West Fargo 135; 7. Minot, 135. 8. Watertown (S.D.), 130; 9. Aberdeen (S.D.) Central, 127; 10. Mandan 119; 12. Legacy, 101; 17. Dickinson, 75; 18. Century, 74.5; 20. St. Mary's, 64; 22. TMCHS, 48; 23. Jamestown, 44; 26. Williston, 28

Legacy results
106: Tim Kadrmas, DNP, 2-2
113: Bristol Kelley, DNP, 0-2; Shaydon Auck, DNP, 1-2
120: Jakob Blumhagen, DNP, 1-2
126: Maverick Martin, 8th, 2-3
132: Harrison Fuller, DNP, 1-2; Draken Stugelmeyer, 1-2
138: Chance Davis, 2nd, 4-1
145: Riley Martin, DNP, 1-2
152: Henrik Jacobsen, DNP, 1-2
160: Thomas Scheet, DNP, 1-2
170: Brent Myers, DNP, 1-2
182: De’Vaughn Porter, DNP, 1-2
195: Matthew Kaylor, 1st, 5-0
220: Chandler Brandner, DNP, 1-2
285: Seth Thomsen, DNP, 1-2
Notes: Five WDA wrestlers won their divisions…Rapid City SD Stevens won the meet…32 teams participated.

Minot 55, Legacy 12

Jan. 26, 2018, 7 p.m. CT
Legacy Haussler Gymnasium, Bismarck, N.D.

Minot 55, Legacy 22
106: Kelby Armstrong, M, over Tim Kadrmas by technical fall, 5:14
113: Samuel Goodman, M, over Bristol Kelley by 5-0 decision
120: Corey Hooker, M, over Jakob Blumhagen, by 11-2 major decision
126: Maverick Martin, L, over Chase Burke by 9-5 decision
132: Brody Armstrong, M, over Mason Fuller by pin, 2:57
138: Draken Stugelmeyer, L, over Carter Peterson by 12-7 decision
145: Trevon McClaanahan, M, over Riley Martin by pin, 1:49
152: Jordan Lennon, M, over Henrik Jacobsen by 16-6 major decision
160: Jacob Mortensen, M, over Thomas Scheet by pin, 5:23
170: Jacob Carmichael, M, over Bryce Gartner by pin, 3:05
182: Jorge Talamantes, M, over De’Vaughn Porter by pin, 3:59
195: Matthew Kaylor, L, over Preston Jones by pin, 1:49
220: Wyatt Willenbring, M, over Chandler Brandner by 5-1 decision
285: Elijah Huff, M, over Seth Thomsen by pin, :23
Notes: Minot clinched a Class A dual tournament berth with the win.
Records: Minot, 14-3 Overall; 7-1 WDA; Legacy, 8-5 Overall; 2-5 WDA

2017-18 Varsity Schedule/Results

Mandan Lions Tournament

Dec. 1-2, 2017, 9 a.m. CT
Mandan High School-Middle School, Mandan, N.D.                                

Team totals
1. Bismarck High, 289.5; 2. Rapid City, SD Central, 270; 3. Rapid City, SD Stevens, 220.5; 4. Sturgis, SD, 199; 5. Mandan, 189; 6. Century, 178.5; 7. West Fargo, 151.5; 8. Dickinson, 121.5; 9. Hettinger, 119; 10. Legacy, 113; 11. TMCHS, 110; 12. St. Marys, 92

Legacy results
120: Jakob Blumhagen, 3-3, 8th
132: Maverick Martin, 2-4, 8TH
138: Chance Davis, 7-0, 1st
145: Riley Martin, 1-4, 12th
160: Bryce Gartner, 0-5, 12th
195: Matthew Kaylor, 7-0, 1st
220: Chandler Brandner, 3-4, 6th


Notes: Bismarck High won the meet…This was the 47th annual event…Six WDA teams took part…Tourney awards: Zachmeier Award: Jared Franek, W. Fargo; Most Pins: J. Franek, W. Fargo; Outstanding Wrestler: Chance Davis, Legacy

2016-17 Results

Date

OpponentScoreRecord

12-2 

12-8

12-10

12-20

12-22

1-5

1-5

1-8

1-13

1-13

1-14

1-17

1-17

1-21

1-28

1-31

2-11

2-18







Mandan Lions

@St. Mary's

Rapid City Meet

TMCHS 

@Minot

@Bismarck High

Williston

BISMARCK ROT

@Jamestown

Valley City

@Beulah Meet

@Century

Mandan

@GF Duals

@Lee Wolf Inv.

DICKINSON

@W Region Meet

@Class A Meet







10th

31-43L

20th

18-60L

6-67L

9-65L

41-38W

21st

30-40L

24-53L

2nd

6-72L

21-57L

LL

11th

21-52L

9th

14th







--

0-1

--

0-2

​0-3

​0-4

​1-4

​--

1-5

​1-6

​--

​1-7

​1-8

​1-10

​--

​1-11

​--

​--







Home games in All CAPS

Class A Tournament

Feb. 15-17, 2018

Fargodome, Fargo N.D.

 
Team totals
1. Bismarck High, 216; 2. Minot, 205; 3. Valley City, 140; 4. Mandan, 133.5; 5. West Fargo, 127; 6. TMCHS, 123; 7. Dickinson, 110; 8. Century, 104; 9. Legacy, 104; 10. Fargo Davies, 83; 11. St. Mary’s, 64.5; 12. Jamestown, 59; 13. Williston, 50; 14. Devils Lake, 43; 15. GF Central, 41; 16. Wahpeton, 28.5; 17. Fargo South, 25; 18. WF Sheyenne, 19.5; 19. Fargo North, 19; 20. GF Red River, 15

Individual champions
106: Kelby Armstrong, Minot, over Jacob Thomas, F South, by 5-4 decision
113: Reece Barnhardt, St. Mary’s,  over Clay Radenz, Century, by 8-1 decision
120: Ethan Bowman, Jamestown, over Corey Hooker, Minot, by 5-2 decision
126: Ryan Ripplinger, Bismarck High, over Drew Steidler, St. Mary’s, by 10-2 major decision
132: Brody Armstrong, Minot, over Adam DeBoer, Bismarck High, by 5-0 decision
138: Dawson Zerr, TMCHS, over JJ Harms, West Fargo, by 5-4 decision
145: Devin Steidler, Bismarck High, over Gavin LeNoue, Wahpeton, by 5-2 decision
152: Isaac Berger, Mandan, over Jaden Mairs, Fargo Davies, by 11-0 major decision
160: Jared Franek, West Fargo, over David Peterson, Valley City, by pin, 1:34
170: Parker Wahl, Bismarck High, over Creighton Rudolph, Minot, by 1-0 decision
182: Logan Erlandson, Valley City over Trevis LaRocque, TMCHS by pin, :48
195: Matt Kaylor, Legacy, over Jake Tangen, Valley City, by 12-0 major decision
220: Chase Dockter, Bismarck High, over Hunter Swartwout, Minot, by 1-0 decision
285: Andre Baguma, Fargo Davies, over Elijah Huff, Minot, by 4-3 decision

Legacy results
106: Tim Kadrmas, 7th, 3-2
120: Jakob Blumhagen, 7th, 3-2
126: Maverick Martin, 7th, 3-2
126: Tanner Nein, DNP, 1-2
160: Thomas Scheet, 3rd, 4-1
170: Brent Myers, DNP, 1-2
182: DeVaughn Porter, DNP, 0-2
195: Matt Kaylor, 1ST, 4-0
220: Chandler Brandner, 6th, 3-3
285: Seth Thomsen, DNP, 1-2

Notes: Bismarck High won its 36th state title…Five WDA teams finished in the top 10…Eleven WDA wrestlers won individual titles, representing seven different teams...BHS coaches Jeff Schumacher and Mark Lardy were named state coach of the year...Ryan Ripplinger of BHS and Brody Armstrong of Minot became three-time champions...Matt Kaylor became Legacy's first-ever state champion

Minot Early Bird

Nov. 18, 2017, 9:30 a.m. CT

Magic City Campus, Minot, N.D.

No team scores kept

Event Winners
106A: Kelby Armstrong, Minot
113A: Gunnar Mogen, Velva
113B: Reece Barnhardt, St. Mary’s
126A: Chase Burke, Minot
126B: Corey Hooker, Minot
132: Brody Armstrong,  Minot
138A: Trevon McClaanahan, Minot
138B: Lucas Geiszler, Carrington
145A: Chance Davis, Legacy
145B: Zach Broadwell, Carrington
152: Austin Hendrickson, Carrington
160A: Christian Hanson, St. Mary’s
160B: Jacob Mortensen, Minot
170: Levi LaFountain, TMCHS
182A: Tyler Thompson, Minot
182B: Thomas Leintz, Beulah-Hazen
195: Ronald Wilkie III, TMCHS
220A: Matthew Kaylor, Legacy
220B: George DeMarce, Devils Lake
285A: Chandler Brandner, Legacy
285B: Elijah Huff, Minot
Legacy results
126A: 3. Jakob Blumhagen
132: 4. Maverick Martin
145: Chance Davis
220A: 1. Matthew Kaylor
285A: 1. Chandler Brandner


Notes: No team scores kept...Five WDA teams took part in the tournament (Minot, TMCHS, Williston, St. Mary's and Legacy)

The official site of the Western Dakota Association

West Region Tournament

Feb. 10, 2018, 9:30 a.m. CT
Minot State University Dome, Minot, N.D.

Team totals
1. Bismarck High, 260.5; 2. Minot, 208.5; 3. Mandan, 159; 4. Century, 152; 5. TMCHS Belcourt, 144.5; 6. Dickinson, 135; 7. Legacy, 105.5; 8. St. Mary’s, 70; 9. Jamestown, 64; 10. Williston, 42.5

Individual Champions
106: Kelby Armstrong, MIN, over Hayden Johnsrud, CEN by 12-2 major decision
113: Reece Barnhardt, SM, over Clay Radenz, CEN by 9-1 major decision
120: Laken Boese, BHS, over Corey Hooker, MIN, by pin :50
126: Ryan Ripplinger, BHS, over Drew Steidler, SM, by medical forfeit
132: Brody Armstrong, MIN, over Ethan Fleck, MAN by 8-5 decision
138: Dawson Zerr, TM, over Trevor McClaanahan, MIN by 7-0 decision
145: Devin Steidler, BHS, over Raif Horswill, WIL by pin, 3:27
152: Isaac Berger, MAN, over Matthew Rader, CEN by pin :46
160: Thomas Scheet, LEG, over Dylan Fleck, MAN by 5-0 decision
170: Parker Wahl, BHS, over Creighton Rudolph, MIN, medical forfeit
182: Trevis LaRocque, TM, over Jacob Boehm, MAN by 3-2 decision
195: Matt Kaylor, LEG, over Ronald Wilkie III, TM, by pin, 5:54
220: Chase Dockter, BHS, over Adam Boehm, MAN by 9-5 decision
285: Elijah Huff, MIN, over Koby Brunelle, TM by 4-1 decision
Legacy results
106: Tim Kadrmas, 5th

Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by 6-0 decision; Semifinal: Lost by pin, :34; Cons. Semifinal: Lost by pin, 4:59; Fifth Place: Won by RULE
113: Shaydon Auck, DNP
Round 1: Lost by 7-1 decision; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by 4-0 decision
120: Jakob Blumhagen, 7th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by technical fall, 4:00; Cons. 2: Won by pin, 4:03; Cons. 3: Lost by 16-5 major decision; Seventh Place: Won by 7-6 decision
126: Tanner Nein, DNP
Round 1: Lost by pin, 1:26; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by technical fall, 3:00
126: Maverick Martin, 6th
Round 1: Won by pin, 1:37; Quarterfinal: Won by 7-3 decision Semifinal: Lost by 18-5 major decision; Cons. Semifinal: Lost by pin, 1:32; Fifth Place: Lost by 8-4 decision
132: Harrison Fuller, DNP
Round 1: Won by 12-10 decision; Quarterfinal: Lost by pin, 1:26; Cons. 2: Lost by 8-4 decision
132: Caedmon Marx, DNP
Round 1: Lost by pin, :12; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by pin, 2:17
145: Riley Martin, DNP
Round 1: Lost by pin, 1:38; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by 7-0 decision
152: Henrik Jacobsen, DNP
Round 1: Lost by pin, 1:14; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by 13-0 major decision
160: Bryce Gartner, DNP
Round 1: Lost by pin, 1:58; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by pin, 1:23
160: Thomas Scheet, 1st
Round 1: Won by technical fall, 4:54; Quarterfinal: Won by pin, 3:31; Semifinal: Won by 11-2 major decision; Championship: Won by 5-0 decision
170: Brent Myers, 7th
Round 1: Won by pin, 2:57; Quarterfinals: Lost by pin, 1:05; Cons. 2: Bye; Cons. 3: Lost by 10-5 decision; Seventh Place: Won by 6-3 decision
182: De’Vaughn Porter, 7th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by pin, :37; Cons. 2: Bye; Cons. 3: Lost by 3-0 decision; Seventh Place: Won by 4-3 decision
195: Matthew Kaylor, 1st
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by pin, 1:21; Semifinal: Won by pin, 1:37; Championship: Won by pin, 5:54
220: Chandler Brandner, 5th
Round 1: Won by pin, 1:04; Quarterfinal: Lost by technical fall, 5:58; Cons. 2: Bye; Cons. 3: Won by 5-4 decision; Cons. Semifinal: Lost by 7-3 decision; Fifth Place: Won by medical forfeit
285: Seth Thomsen, 7th
Round 1: Won by 4-3 decision; Quarterfinal: Lost by pin, 2:45; Cons. 2: Bye; Cons. 3: Lost by pin, 3:00; Seventh Place: Won by pin, 1:18
Notes:
Bismarck High won its 19th West Region Tournament title…Six WDA teams had at least one individual region champion…Bismarck High had five…Minot’s Brody Armstrong was named region senior athlete of the year…Bismarck High’s Jeff Schumacer and Mark Lardy were named region coaches of the year

Legacy 45, Jamestown 20
Feb. 1, 2018, 7:30 p.m. CT
Legacy Haussler Gymnasium, Bismarck, N.D.

106:
Tim Kadrmas, L, over Aden Braun by 4-2 OT decision
113: Talor Huebner, J, over Bristol Kelley by 9-4 decision
120: Ethan Bowman, J, over Jakob Blumhagen by technical fall, 4:22
126: Maverick Martin, L, won by forfeit
132: Mason Filler, L, won by forfeit
138: Draken Stugelmeyer, L, won by forfeit
145: Noah Braun, J, over Devon Rempel by pin, 1:15
152: Coty Huebner, J, over Henrik Jacobsen by 5-0 decision
160: Thomas Scheet, L, over Johnny Browning by 11-1 major decision
170: Aaron Mack, J, over Brent Myers by 10-5 decision
182: De’Vaughn Porter, L, won by forfeit
195: Matthew Kaylor, L, won by forfeit
220: Chandler Brandner, L, over Paul VanDal by 12-0 major decision
285: Seth Thomsen, L, over Sam Krebs by 9-1 major decision
Notes: Legacy won nine matches, including four by forfeit.
Records: Jamestown, 9-15 Overall; 2-7 WDA; Legacy, 10-6 Overall; 3-6 WDA

Previous Match: Neutral

Feb. 15-17

9th, Class A Tournament

Legacy 47, Valley City 25 (nc)
Feb. 2, 2018, 4:30 p.m. CT
Legacy Haussler Gymnasium, Bismarck, N.D.

Legacy 47, Valley City 25
106:
Tim Kadrmas, L, over Koye Grebel by 11-0 major decision
113: Briston Kelley, L, over Austin Rogelstad by 11-3 major decision
120: Tyson Hovland, VC, over Jakob Blumhagen by 8-5 decision
126: Maverick Martin, L, over Jonah Schuldheisz by technical fall, 5:13
132: Harrison Fuller, L, over Evan Mielka by pin, 4:26
138: Draken Stugelmeyer, L, over Ezra Hanse by pin, 4:54
145: Jonathon Langer, VC, over Devon Rempel by 16-2 major decision
152: David Peterson, VC, over Henrik Jacobsen by pin, :59
160: Bryce Gartner, L, won by forfeit
170: Thomas Scheet, L, over Benjamin Schuldheisz by pin, 2:58
182: Jared Undem, VC, over Brent Myers by pin, 1:30
195: Matthew Kaylor, L, over Cade Powers by pin, :30
220: Chandler Brandner, L, over Jake Tangen by 8-0 major decision
285: Jaden Oestren, VC, over Seth Thomsen by pin, 2:16
Notes: Legacy won its seventh non-conference dual of the season…Legacy won nine matches.
Records: Legacy, 9-6 Overall; 3-5 WDA

​​​​​​​Proud Sponsors of

Legacy Athletics and the WDA


Rapid City Invite
Dec. 8-9, 2017, 9 a.m. CT
Rapid City, SD

Team totals (Top 5/WDA finishers)
1. Pierre, SD, 214; 2. Rapid City, SD Stevens, 211; 3. Rapid City, SD Central, 169.5; 4. Bismarck High, 166; 5. Aberdeen, SD Central, 157; 13. Mandan, 85.5; 14. Legacy, 83.5; 15. Dickinson, 75; 35. Williston, 8

Legacy results
120: Jakob Blumhagen, DNP, 1-2
132: Maverick Martin, DNP, 1-2
138: Chance Davis, 4th, 6-2
145: Riley Martin, DNP, 1-2
160: Bryce Gartner, DNP, 0-2; Thomas Scheet, 6th, 5-2
195: Matthew Kaylor, 2nd,  4-1
220: Chandler Brandner, 8th, 4-3
285: Seth Tomsen, DNP, 2-2
Notes: Thirty-five teams participated, including five from the WDA…Bismarck High was the top North Dakota finisher, placing fourth.

DNP: Did Not Place


Valley City Holiday Invite
Dec. 16, 2017, 9 a.m. CT
Valley City High School, Valley City, N.D.

Team totals (Top 10/WDA results)
1. Bismarck High, 264.5; 2. Lisbon, 151; 3. Mandan, 133.5; 4. Fargo Davies, 127.5; 5. Dickinson, 125; 6. Valley City, 124.5; 7. TMCHS, 113; 8. Legacy, 106.5; 9. St. Mary’s, 88; 10. Jamestown, 77.5; 17. Williston, 35

Event winners
106: Boeden Greenley, Lisbon; 113: Chase DeBlaere, WF Sheyenne; 120: Laken Boese, BHS; 126: Ryan Ripplinger, BHS; 132: Adam DeBoer, BHS; 138: Dawson Zerr, TMCHS; 145: Drew Steidler, BHS; 152: Jaden Maris, F Davies; 160: Thomas Scheet, Legacy; 170: Parker Wahl, BHS; 182: Jacob Boehm, Mandan; 195: Matthew Kaylor, Legacy; 220: Jordan Urbach, Lisbon; 285: Andre Baguma, F Davies

Legacy results
113: Amr Murad, DNP, 0-2
120: Jakob Blumhagen, 3rd, 3-1
126: Alfredo Jimenez, DNP, 0-2
132: Maverick Martin, 7th, 3-2
145: Riley Martin, DNP, 0-2
160: Thomas Scheet, 1st, 4-0; Bryce Gartner, DNP, 1-2; Henrik Jacobsen, DNP, 0-2
170: Brent Myers, 6th, 3-2
195: Matthew Kaylor, 1st, 4-0
220: Chanderl Brandner, 6th, 3-2
285: Seth Thomsen, 8th, 2-3
Notes: Bismarck High won the team title…Nine of the 14 individual titles were won by a WDA wrestler…5 WDA teams had at least one champion.