Bismarck High 43, Mandan 22

Nov. 21, 2017, 7 p.m. CT
BHS Karlgaard Gymnasium, Bismarck, N.D.

Bismarck High 43, Mandan 22
106: Wilfried Tanefeu, B, over Ben Kleinknecht by 8-6 decision
113: Preston Fettig, B, over Devon Johnson by pin, 1:22
120: Laken Boese, B, won by forfeit
126: Will Kleinknecht, M,, over Jordan Schmidt by 12-5 decision
132: Adam DeBoer, B, over Seth Berg, by 9-3 decision
138: Jaden Schmidt, B, over Ethan Fleck, 6-2 decision
145: Devin Steidler, B, over Konner Nelson, by pin 3:04
152: Kolten Reisenauer, M, over Gage Roaldson, by 6-2 decision
160: Isaac Berger, M, over Brandt Kringlie, by pin 1:08
170: Parker Wahl, B, over Dylan Fleck by 12-2 major decision
182: Connor McGregor, B, over Isaac Watson, by pin, 2:25
195: Jacob Boehm, M, over Mason Steckler, by 16-4 major decision
220: Chase Dockter, B, over Danek Vega, by pin, 4:51
285: Adam Boehm, M, over Skyler Wilkens, by pin, :53
Notes: Bismarck High won nine matches, four by pin…Mandan won two by pin

Records: Mandan, 0-1 Overall; 0-1 WDA; Bismarck High, 1-0 Overall; 1-0

West Region Tournament

Feb. 10, 2018, 9:30 a.m. CT
Minot State University Dome, Minot, N.D.

Team totals
1. Bismarck High, 260.5; 2. Minot, 208.5; 3. Mandan, 159; 4. Century, 152; 5. TMCHS Belcourt, 144.5; 6. Dickinson, 135; 7. Legacy, 105.5; 8. St. Mary’s, 70; 9. Jamestown, 64; 10. Williston, 42.5

Individual Champions
106: Kelby Armstrong, MIN, over Hayden Johnsrud, CEN by 12-2 major decision
113: Reece Barnhardt, SM, over Clay Radenz, CEN by 9-1 major decision
120: Laken Boese, BHS, over Corey Hooker, MIN, by pin :50
126: Ryan Ripplinger, BHS, over Drew Steidler, SM, by medical forfeit
132: Brody Armstrong, MIN, over Ethan Fleck, MAN by 8-5 decision
138: Dawson Zerr, TM, over Trevor McClaanahan, MIN by 7-0 decision
145: Devin Steidler, BHS, over Raif Horswill, WIL by pin, 3:27
152: Isaac Berger, MAN, over Matthew Rader, CEN by pin :46
160: Thomas Scheet, LEG, over Dylan Fleck, MAN by 5-0 decision
170: Parker Wahl, BHS, over Creighton Rudolph, MIN, medical forfeit
182: Trevis LaRocque, TM, over Jacob Boehm, MAN by 3-2 decision
195: Matt Kaylor, LEG, over Ronald Wilkie III, TM, by pin, 5:54
220: Chase Dockter, BHS, over Adam Boehm, MAN by 9-5 decision
285: Elijah Huff, MIN, over Koby Brunelle, TM by 4-1 decision
Mandan results
106: Ben Kleinknecht, DNP
Round 1: Lost by 9-1 major decision; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by pin, 1:34
113: Devon Johnson, DNP
Round 1: Lost by pin, 2:55; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by pin, 4:00
120: Will Kleinknecht, 4th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by 3-1 decision; Cons. 2: Won by pin, 2:00; Cons. 3: Won by 14-3 major decision; Cons. Semifinal: Won by 4-2 decision; Third Place: Lost by 4-3 decision
126: Trevin Yeoman, DNP
Round 1: Lost by pin, 1:37; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by pin, 1:00
132: Ethan Fleck, 2nd
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by pin, 1:46; Semifinal: Won by 6-4 decision; Championship: Lost by 8-5 decision
138: Konner Nelson, 8th
Round 1: Lost by 7-0 decision; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Won by 8-1 decision; Cons. 2: Lost by 9-2 decision; Seventh Place: Lost by 8-2 decision
138: Seth Bergh, DNP
Round 1: Won by 7-5 decision; Quarterfinal: Lost by pin, 5:25; Cons. 2: Lost by 8-1 decision
145: Kolten Reisenauer, 3rd
Round 1: Bye; Quarterfinals: Won by 5-3 decision; Semifinal: Lost by pin, 5:44; Cons. Semifinal: Won by 8-7 decision; Third Place: Won by 4-3 decision
152: Isaac Berger, 1st
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by pin, 3:28; Semifinal: Won by 11-0 major decision; Championship: Won by pin, :46
160: Jake Pullrabek, 8th
Round 1: Won by pin, 1:34; Quarterfinal: Lost by pin, 3:31; Cons. 2: Won by 8-0 major decision; Cons. 3: Lost by 7-4 decision; Seventh Place: Lost by 3-1 decision
170: Isaac Watson, DNP
Round 1: Lost by pin, 2:57; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by 5-2 decision
182: Jacob Boehm, 2nd
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by pin, :37; Semifinal: Won by pin, 5:02; Championship: Lost by 3-2 decision
195: Danek Vega, 4th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by 8-2 decision; Cons. 2: Won by 4-3 decision; Cons. 3: Won by 5-2 decision; Cons. Semifinal: Won by 1-0 decision; Third Place: Lost by pin, 2:17
220: Adam Boehm, 2nd
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by pin, 4:50; Semifinal: Won by injury default; Championship: Lost by 9-5 decision
285: Levi Haugen, 5th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by 5-2 decision; Cons. 2: Bye; Cons. 3: Won by 5-3 decision; Cons. Semifinal: Lost by 3-1 decision; Fifth Place: Won by pin, 3:38
285: Noah Gerhardt, 8th
Round 1: Lost by 4-3 decision; Cons. 1: Bye; Cons 2: Won by 6-4 OT decision; Cons. 3: Lost by 5-3 decision; Seventh Place: Lost by pin, 1:18
Notes:
Bismarck High won its 19th West Region Tournament title…Six WDA teams had at least one individual region champion…Bismarck High had five…Minot’s Brody Armstrong was named region senior athlete of the year…Bismarck High’s Jeff Schumacer and Mark Lardy were named region coaches of the year

Bismarck Rotary

Jan. 5-6, 2018, 10 a.m.

Bismarck Event Center, Bismarck, N.D


Team totals (Top 10 and WDA finishers)

Rapid City (S.D.) Stevens 211.5; 2. Bismarck High, 192.5; 3. Pierre (S.D.) 186. 4. Sidney (Mont.) 163.5; 5. Rapid City (S.D.) Central, 157.5; 6. West Fargo 135; 7. Minot, 135. 8. Watertown (S.D.), 130; 9. Aberdeen (S.D.) Central, 127; 10. Mandan 119; 12. Legacy, 101; 17. Dickinson, 75; 18. Century, 74.5; 20. St. Mary's, 64; 22. TMCHS, 48; 23. Jamestown, 44; 26. Williston, 28

Mandan results
106: Ben Kleinknecht, DNP, 0-2
113: Devon Johnson, DNP, 0-2
120: Will Kleinknecht, 4th, 4-2
126: Kage Ekstrom, DNP, 0-2
132: Ethan Fleck, 6th, 4-3
138: Seth Berg, DNP, 3-2; Konner Nelson, DNP, 2-2
145: Kolten Reisenauer, 8th, 2-3
152: Isaac Berger, 2nd, 4-1
160: Dylan Fleck, 8th, 4-3; Jake Pulkrabek, DNP, 2-2
170: Isaac Watson, DNP, 1-2
182: Jacob Boehm, 7th, 4-2
195: Danek Vega, DNP, 1-2
220: Adam Boehm, 3rd, 4-1
285: Levi Haugen, DNP, 0-2; Noah Gerhardt, DNP, 0-2
Notes: Five WDA wrestlers won their divisions…Rapid City SD Stevens won the meet…32 teams participated.

Team Leaders (As of Feb. 7)

Wins: 9:W. Kleinknecht, K. Reisenauer, J. Boehm, I. Berger

Pins: 6: I. Berger

Decisions: 2: K. Reisenauer; E. Fleck; W. Kleinknecht

Major Decisions-T. Falls: 3: E. Fleck; J. Boehm

WDA matches only



2017-18 Record

Date/Time
Opponent/Event
W/L/Finish
Score
Record
Nov. 21/7 p.m. CT
@Bismarck High
L
22-43
0-1
Nov. 30/4:30 p.m. CT
Century
W
41-25
1-1
Nov. 30/6 p.m. CT
@Legacy
W
58-23
2-1
Dec. 1-2/9 a.m. CT
MANDAN LIONS TOURN.
5th
189

Dec. 7/7 p.m. CT
DICKINSON
W
43-21
3-1
Dec. 8-9/9 a.m. CT
Rapid City SD Invite
13th
85.5

Dec. 16/9 a.m. CT
Valley City Invite
3rd
133.5

Dec. 21/3 p.m CT
@TMCHS*
L
36-36
3-2
Dec. 29/10 a.m. CT
Rumble on the Red
48th
41

Jan. 4/7 p.m. CT
WILLISTON
W
71-6
4-2
Jan. 5-6/10 a.m. CT
Bismarck Rotary
10th
119

Jan. 12/7 p.m. CT
@St. Mary's
W
51-26
5-2
Jan. 18/7 p.m. CT
Minot
L
21-49
5-3
Jan. 19-20/4 p.m. CT
East-West Duals
WWLWW

9-4
Jan. 26/6 p.m. CT
JAMESTOWN
W
41-28
10-4
Jan. 27/10 a.m. CT
@Lee Wolf Invite
2nd
167

Feb. 10/9:30 a.m. CT
West Region Tournament
3rd
159

Feb. 15/16/12:30 p.m. CT
Class A Dual Tournament
WLL

11-6
Feb.15/17
Class A Tournament
4th
133.5






* TMCHS wins tie-break

Mandan 43, Dickinson 21

Dec. 7, 2017, 7 p.m. CT
Mandan High School Gymnasium, Mandan, N.D.

Mandan 43, Dickinson 21
106: Henry Nelson, D, over Ben Kleinknecht by 9-0 major decision
113: Devon Johnson, M, over Warrick Morel by pin, 1:39
120: Brendan Johnson, D, over Trevin Yeoman by pin, 2:49
126: Will Kleinknecht, M, over Jaren Berger by 6-4 decision
132: Ethan Fleck, M over Koletan Hafey by 4-3 decision
138: Jaxin Torgerson, D, over Seth Berg by 8-4 decision
145: Kolten Reisenauer, M, over Troy Berg by 13-5 major decision
152: Isaac Berger, M, won by forfeit
160: Caleb Usher, D, over Dylan Fleck by 6-3 decision
170: Tanner Jarrett, D, over Isaac Watson by pin, 3:27
182: Jacob Boehm, M, over Kameron Clark by 8-2 decision
195: Danek Vega, M, won by forfeit
220: Adam Boehm, M, won by forfeit
285: Kordell Myers, M, over Hunter Wilson by pin, 3:37
Notes: Five of the 14 matches were decisions (Mandan won 3)…Mandan won its third straight dual…Dickinson was competing in its first WDA dual of the season…Dual started at 113
Records: Dickinson, 0-1 Overall; 0-1 WDA; Mandan, 3-1 Overall; 3-1 WDA

2016-17 Results

Date

OpponentScoreRecord

11-22

12-3

12-10

12-16

12-17 

1-3

1-8

1-12

1-13

1-17

1-17

1-19

1-21

1-26

1-28

2-11

2-16

2-17

2-17

2-18






BISMARCK HIGH

Mandan Lions

Rapid City, SD 

@Dickinson

@Valley City Mt. 

TMCHS

@Bismarck Rot.

@Williston

ST. MARY'S

@Century

Legacy

MINOT

@GF Multi Dual

@Jamestown

@Lee Wolf Inv.

@W Region Meet

West Fargo$

Century $$

Minot !

Class A Meet






30-39L

4th

12th

43-12W

1st

53-16W

7th

48-12W

48-19W

21-42L

57-21W

28-37L

WWW

69-4W

2nd

4th

41-32W

21-39L

45-28W

​4th






0-1

--

--

1-1

--

​2-1

​--

​3-1

​4-1

​4-2

5-2

​5-3

​8-3

​9-3

​--

​--

​10-3

10-4

​11-4

--






Home games in All CAPS

$ ND Dual Quarterfinal

Mandan Lions Tournament

Dec. 1-2, 2017, 9 a.m. CT
Mandan High School-Middle School, Mandan, N.D.                                

Team totals
1. Bismarck High, 289.5; 2. Rapid City, SD Central, 270; 3. Rapid City, SD Stevens, 220.5; 4. Sturgis, SD, 199; 5. Mandan, 189; 6. Century, 178.5; 7. West Fargo, 151.5; 8. Dickinson, 121.5; 9. Hettinger, 119; 10. Legacy, 113; 11. TMCHS, 110; 12. St. Marys, 92


Mandan results

113: Devon Johnson, 1-4, 12th
120: Trevin Yeoman, 0-5, 12th
126: Will Kleinknecht, 4-3, 4th
132: Ethan Fleck, 4-3, 4th
138: Seth Berg, 1-4, 12th
145: Kolten Reisenauer, 5-2, 2nd
152: Isaac Berger, 6-1, 2nd
160: Dylan Fleck, 5-2, 5th
170: Isaac Watson, 0-5, 12th
182: Jacob Boehm, 5-2, 3rd
195: Danek Vega, 3-4, 6th
220: Adam Boehm, 5-2, 3rd
285: Kordell Myers, 2-4, 8th; Levi Haugen, 2-4, 8th


Mandan Braves Wrestling

The official site of the Western Dakota Association

2017-18 Season​

Lee Wolf Invite

Jan. 27, 2018, 10 a.m. CT
Aberdeen, S.D.

Team totals (Top 5/WDA finishers)
1. Canton, SD, 192; 2. Mandan, 167; 3. Watertown, SD, 163; 4. Winner, SD, 141.5; 5. Huron, SD, 140; 8. Century, 101; 11. Legacy, 66; 13. Jamestown, 50


Mandan results
106: Ben Kleinknect, DNP, 1-2
120: Will Kleinknecht, 4th, 2-2
126: Kage Ekstrom, 7th, 1-2
132: Ethan Fleck, 1st, 4-0
138: Seth Berg, 6th, 2-3
145: Kolten Reisenauer, 2nd, 2-1
152: Isaac Berger, 1st, 4-0
160: Dylan Fleck, 4th, 2-2; Jake Pulkrabek, 8th, 2-3
170: Isaac Watson, 4th, 3-2
182: Jacob Boehm, 2nd, 2-1
220: Adam Boehm, 2nd, 2-1; Kordell Myers, DNP, 1-2
285: Levi Haugen, DNP, 0-2; Noah Gerhardt, DNP, 1-2

Notes: Canton, SD won the team title…Four WDA teams participated (Mandan, Century, Legacy, Jamestown).

Mandan 41, Century 25

Nov. 30, 2017, 4:30 p.m. CT
Legacy Haussler Gymnasium, Bismarck, N.D.

Mandan 41, Century 25
106: Hayden Johnsrud, C, over Ben Kleinknecht by 11-2 major decision
113: Clay Radenz, C, over Devon Johnson, by pin, 1:47
120: Devin Schulz, C, over Trevin Yeoman, by pin, 5:29
126: Will Kneinknecht, M, won by forfeit
132: Ethan Fleck, M, over Izaiah Bitz, by 1-0 decision
138: Seth Berg, M, over Trevor Choukalos by pin, :52
145: Kolten Reisenauer, M, over Clint Coleman, by 5-1 decision
152: Isaac Berger, M, over Drew Geiger by technical fall, 5:13
160: Matthew Rader, C, over Dylan Fleck by 4-2 decision
170: Andrew Walter, C, over Isaac Watson by 12-10 decision
182: Jacob Boehm, M, over Oliver Nelson by pin, 3:11
195: Danek Vega, M, over Malikai Rivera by pin, 2:00
220: Adam Boehm, M, over Nick Brennan, by :46 pin
285: Riley Roesler, C, over Kordell Myers by 4-0 decision
Notes: Mandan won eight matches
Records: Mandan, 1-1 Overall; 1-1 WDA; Century, 1-1 Overall; 1-1 WDA

TMCHS 36, Mandan 36

Dec. 21, 2017, 3 p.m. CT
TMCHS Gymnasium, Belcourt, N.D.

Mandan 36, TMCHS 36
106: Ben Kleinknecht, M, over Tristan LaRocque by 14-1 major decision
113: Frank Chapman, TM, over Devon Johnson by pin, 5:12
120: Wyatt Goulet, TM, won by forfeit
126: Will Kleinknecht, M, over Peter Mcleod by pin, 5:00
132: Ethan Fleck, M, over Tate Laducer by 12-4 major decision
138: Dawson Zerr, TM, over Seth Berg by pin, 3:58
145: Kolten Reisenauer, M, over Chance Brunelle by pin, 2:36
152: Isaac Berger, M, over Cody Peltier by pin, 1:29
160: Nolen Demery, TM, over Jake Pullkrabek by 5-1 SV
170: Levi LaFountain, TM, over Isaac Watson by 6-4 SV
182: Jacob Boehm, M, over Melvin Nadeau by pin, :59
195: Ronald Wilkie III , TM, over Danek Vega by pin, 2:31
215: Adam Boehm, M, over Marcus Goulet by 10-2 major decision
285: Seth Baker, TM, over Noah Gerhardt by pin, :29
Notes: TMCHS won tie-break…Each team won seven matches
Records: Mandan, 3-2 Overall; 3-2 WDA; TMCHS, 6-3 Overall; 3-1 WDA

Mandan 58, Legacy 23

Nov. 30, 2017, 6 p.m. CT
Legacy Haussler Gymnasium, Bismarck, N.D.

Mandan 58, Legacy 23
106: Ben Kleinknecht, M, won by forfeit
113: Devon Johnson, M, over Amir Murad by pin :25
120: Jakob Blumhagen, C, over Trevin Yeoman by pin, 1:17
126: Will Kleinknecht, M, over Caedmon Marx by pin 1:14
132: Ethan Fleck, M, over Maverick Martin by 10-2 major decision
138: Chance Davis, L, over Seth Berg by technical fall, 4:20
145: Kolten Reisenauer, M, over Riley Martin by pin, 1:32
152: Isaac Berger, M, over Devon Rempel by pin, 2:43
160: Dylan Fleck M, over Bryce Gartner by pin, 2:00
170: Isaac Watson, M, over Henrik Jacobsen by pin 2:29
182: Jacob Boehm, M over Joshua Haag by pin, :43
195: Dank Vega, M, over De’Vaughn Porter by pin, 1:15
220: Matthew Kayler, L, over Adam Boehm by pin, 1:23
285: Chandler Brandner, L, over Kordell Myers by pin, 3:05

Notes: Mandan won 10 of 14 matches, including eight by pin.
Records: Mandan, 2-1 Overall; 2-1 WDA; Legacy, 0-1 Overall; 0-1 WDA


East-West Duals
Jan. 19-20, 2018
Fargo, N.D.

Mandan, 4-1
Mandan 54, Fargo South 21
West Fargo 54, Mandan 24
Mandan 51, Fargo Davies 30
Mandan 57, Fargo North 18
Mandan 39, Carrington 37


Class A Dual Tournament
Feb. 15-16, 2018
Fargodome, Fargo, N.D



Third Place

Century 35, Mandan 30
152: Isaac Berger, M, over Mason Burke, C, by pin, 5:49
160: Matthew Rader, C, over Dylan Fleck by 3-1 decision
170: Bryant Nelson, C, over Isaac Watson by 5-3 decision
182: Jacob Boehm, M, won by forfeit
195: Danek Vega, M, over Malikai Rivera by pin, 3:57
220: Adam Boehm, M, over Nick Brennan by pin, :19
285: Riley Roesler, C, over Levi Haugen by 4-2 decision
106: Hayden Johnsrud, C, over Ben Kleinknecht by 15-5 major decision
113: Clay Radenz, C, over Devon Johnson by pin, 1:38
120: Devin Schulz, C, over Trevin Yeoman by pin, 1:31
126: Will Kleinknecht, M, over Noah Jones by 11-4 decision
132: Izaiah Bitz, C, over Ethan Fleck by pin, 2:30
138: Shane Fleck, M, over Konner Nelson by 9-1 major decision
145: Kolten Reisenauer, M, over Clint Coleman by 3-2 decision
Notes: The teams split their two matches this season…The dual began at 152

Semifinals
Bismarck High 54, Mandan 9
152: Isaac Berger, M, over Zachary Burr by pin, :37
160: Gage Roaldson, B, over Dylan Fleck by 9-8 decision
170: Parker Wahl, B, over Isaac Watson by pin, :52
182: Jacob Boehm, M, over Mason Steckler by 10-3 decision
195: Conner McGregor, B, over Danek Vega by pin, 4:27
220: Chase Dockter, B, over Adam Boehm by 6-0 decision
285: Nolan Hintz, B, over Levi Haugen by pin, 3:29
106: Brock Fettig, B, over Ben Kleinknecht by 14-2 major decision
113: Preston Fettig, B, over Devon Johnson by pin, 1:31
120: Laken Boese, B, over Will Kleinknecht by 2-1 decision
126: Ryan Ripplinger, B, over Trevin Yeoman by pin, :24
132: Adam DeBoer, B, over Ethan Fleck by 3-1 OT decision
138: Jaden Schmidt, B, over Seth Berg by 8-0 major decision
145: Devin Steidler, B, over Kolten Reisenauer by 9-0 major decision
Notes: Bismarck High has reached the championship ever since the Class A Dual Tournament was established in 2000…The dual began at 152

Quarterfinals

3W Mandan 40, 2E Valley City 31
285: Jaden Oestern, VC, over Levi Haugen by pin, 1:00
106: Koye Grebel, VC, over Ben Kleinknecht by 8-3 decision
113: Austin Rogelstad, VC, over Devon Johnson by pin, 4:53
120: Will Kleinknecht, M, over Jonah Schuldheisz by 12-0 major decision
126: Parker Larson, VC, over Trevin Yeoman by pin, 1:04
132: Ethan Fleck, M, over Evan Meilke by pin, 1:55
138: Jonathon Langer, VC, over Konner Nelson by pin, 1:26
145: Kolten Reisenauer, M, over Ezra Hanse by pin, 1:43
152: Isaac Berger, M, over Jonathan Redfearn by pin, :39
160: Dylan Fleck, M, over David Peterson by 6-5 decision
170: Jared Undem, VC, over Isaac Watson by 8-0 major decision
182: Jacob Boehm, M, over Benjamin Schuldheisz by pin, :47
195: Danek Vega, M, over Jake Tangen by 6-4 decision
220: Adam Boehm, M, over Cade Powers by pin, :34
Notes: For just the second time, Mandan advanced to the semifinal of the state dual tournament…Mandan won eight matches...Dual started at 285

Mandan 41, Jamestown 28

Jan. 26, 2018, 7 p.m. CT
Mandan Middle School, Mandan, N.D.

Mandan 41, Jamestown 28
106: Aden Braun, J, over Ben Kleinknecht, by 12-1 major decision
113: Talor Huebner, J, won by forfeit
120: Will Kleinknecht, M, won by forfeit
126: Ethan Bowman, J, over Kage Ekstrom by pin, 1:01
132: Ethan Fleck, M, won by forfeit
138: Seth Berg, M, won by forfeit
145: Kolten Reisenauer, M, over Coty Huebner by technical fall, 2:00
152: Isaac Berger, M, won by forfeit
160: Dylan Fleck, M, over Johnny Browning by 9-1 major decision
170: Aaron Mack, J, over Isaac Watson by 5-4 decision
182: Tyler Magnasco, J, over Caleb McDonald by pin, 3:47
195: Jacob Boehm, M, over Paul VanDal by 9-0 major decision
220: Adam Boehm, M, over Sam Krebs by 10-0 major decision
285: Damien Krebs, J, over Noah Gerhardt by 2-1 decision
Notes: Mandan won eight matches, including four by forfeit…Mandan completed its WDA regular season dual schedule.
Records: Jamestown, 9-13 Overall; 2-6 WDA; Mandan, 10-4 Overall; 6-3 WDA


Rapid City Invite
Dec. 8-9, 2017, 9 a.m. CT
Rapid City, SD

Team totals (Top 5/WDA finishers)
1. Pierre, SD, 214; 2. Rapid City, SD Stevens, 211; 3. Rapid City, SD Central, 169.5; 4. Bismarck High, 166; 5. Aberdeen, SD Central, 157; 13. Mandan, 85.5; 14. Legacy, 83.5; 15. Dickinson, 75; 35. Williston, 8

Mandan results
106: Ben Kleinknecht, DNP, 2-2
113: Devon Johnson, DNP, 1-2
120: Trevin Yeoman, DNP, 0-2
126: Will Kleinknecht, 4th, 5-2
132: Ethan Fleck, 7th, 4-2
138: Konner Nelson, DNP, 1-2
138: Seth Berg, DNP, 1-2
145: Kolten Reisenauer, DNP, 2-2
152: Isaac Berger, 3rd, 5-1
160: Dylan Fleck, DNP, 1-2
170: Isaac Watson, DNP, 2-2
182: Jacob Boehm, DNP, 2-2
195: Danek Vega, DNP, 1-2
220: Kordell Myers, DNP, 1-2
285: Levin Haugen, 2-2
Notes: Thirty-five teams participated, including five from the WDA…Bismarck High was the top North Dakota finisher, placing fourth.

DNP: Did Not Place

​​​​​​​​Proud Sponsors of

Mandan Athletics and the WDA

Head Coach: Luke Mellmer

Assistant coach: Taylor Hellman, Tyler Steinwand, Jordan Henrickson

2016-17 Season: 11-4 Overall; 6-3 WDA (4th)

2016-17 West Region Tournament Finish: 4th

2016-17 ND State Tournament: 4th

2016-17 ND Dual Tournament: 3rd

WDA championships: None

State championships: One (1977)

Home Arena: Mandan Middle School

​​WDA Wrestling Main Page



Valley City Holiday Invite
Dec. 16, 2017, 9 a.m. CT
Valley City High School, Valley City, N.D.

Team totals (Top 10/WDA results)
1. Bismarck High, 264.5; 2. Lisbon, 151; 3. Mandan, 133.5; 4. Fargo Davies, 127.5; 5. Dickinson, 125; 6. Valley City, 124.5; 7. TMCHS, 113; 8. Legacy, 106.5; 9. St. Mary’s, 88; 10. Jamestown, 77.5; 17. Williston, 35

Event winners
106: Boeden Greenley, Lisbon; 113: Chase DeBlaere, WF Sheyenne; 120: Laken Boese, BHS; 126: Ryan Ripplinger, BHS; 132: Adam DeBoer, BHS; 138: Dawson Zerr, TMCHS; 145: Drew Steidler, BHS; 152: Jaden Maris, F Davies; 160: Thomas Scheet, Legacy; 170: Parker Wahl, BHS; 182: Jacob Boehm, Mandan; 195: Matthew Kaylor, Legacy; 220: Jordan Urbach, Lisbon; 285: Andre Baguma, F Davies

Mandan results
106: Ben Kleinkneht, DNP, 2-2
113: Devon Johnson, DNP, 1-2
120: Trevin Yeoman, DNP, 0-2
126: Will Kleinknecht, 3rd, 3-1
132: Ethan Fleck, 3rd, 3-1
138: Seth Berg, 6th, 3-2; Konner Nelson, 1-2
145: Kolten Reisenauer, 2nd, 3-1
170: Isaac Watson, DNP, 1-2
182: Jacob Boehm, 1ST, 4-0
195: Danek Vega, 6th, 3-2
220: Adam Boehm, 3rd, 3-1
285: Noah Gerhardt, DNP, 1-2
Notes: Bismarck High won the team title…Nine of the 14 individual titles were won by a WDA wrestler…5 WDA teams had at least one champion.

Minot 49, Mandan 21

Jan. 18, 2018, 7 p.m. CT
Magic City Campus, Minot, N.D.

Minot 49, Mandan 21
106: Kelby Armstrong, Min, over Ben Kleinknecht by pin, 1:22
113: Samuel Goodman, Min, over Devon Johnson by pin, 3:53
120: Corey Hooker, Min, over Trevin Yeoman by pin, 1:08
126: Chase Burke, Min, over Kage Ekstrom by pin, 1:19
132: Brody Armstrong, Min, over Ethan Fleck by 7-4 decision
138: Trevon McClaanahan, Min over Seth Berg by technical fall, 4:38
145: Konner Nelson, Man over Triston Walsh by 7-5 decision
152: Kolten Reisenauer, Man, won by forfeit
160: Isaac Berger, Man, over Michael Gleason by pin, 1:49
170: Jacob Mortensen, Min, over Dylan Fleck by 10-1 major decision
182: Jacob Carmichael, Min, over Isaac Watson by 11-3 major decision
195: Jacob Boehm, Man over Preston Jones by pin, 1:50
220: Hunter Swartwout, Min over Adam Boehm by 10-4 decision
285: Elijah Huff, Min, over Noah Gerhardt by pin, :28
Notes: Minot won 10 matches and remained in second place in the WDA with the win…Mandan has just one more WDA match remaining
Records: Mandan, 5-3 Overall; 5-3 WDA; Minot, 7-3 Overall; 5-1 WDA

2017-18 Varsity Schedule/Results


Rumble on the Red
Dec. 28-29, 2017, 10 a.m. CT
Fargodome, Fargo, N.D.

Team totals (Top 10/WDA finishers)
1. Scott West, MN, 186.5; 2. Willmar, MN, 142.5; T3. Albert Lea, MN, 135.5; T3. Perhman, MN, 135.4; 5. Soughton, WI, 132; 6. Rapid City, SD Stevens, 125.5; 7. Waconia, MN, 116; 8. Fairmount-Martin Co. West, MN, 115.5; 9. St. Cloud, MN Tech, 107; 10. Minot, 104.5; 11. Bismarck High, 104; 30. Legacy, 60; 40. Century, 50; 43. St. Mary’s, 47.5; 48. Mandan, 41; 65. TMCHS, 23; T73. Jamestown, 13


Mandan results
106: Ben Kleinknecht, DNP, 0-2
113: Devon Johnson, DNP, 0-2
120: Will Kleinknecht, DNP, 3-2
126: Kage Eckstrom, DNP, 0-2
132: Ethan Fleck, DNP, 3-2
152: Isaac Berger, 3rd, 6-1
285: Noah Gerhardt, DNP, 0-2; Levi Haugen, DNP, 0-2
Notes
: Bismarck High’s Ryan Ripplinger (126) and Minot’s Kelby Armstrong (106) won individual titles.

Previous Match: Away

Feb. 15-17

4th, Class A Tournament



​​​Overall: 11-6 / Conference: 6-3      Home: 3-0 / Away: 2-3 / Neutral: 6-3


Class A Tournament

Feb. 15-17, 2018

Fargodome, Fargo N.D.

 
Team totals
1. Bismarck High, 216; 2. Minot, 205; 3. Valley City, 140; 4. Mandan, 133.5; 5. West Fargo, 127; 6. TMCHS, 123; 7. Dickinson, 110; 8. Century, 104; 9. Legacy, 104; 10. Fargo Davies, 83; 11. St. Mary’s, 64.5; 12. Jamestown, 59; 13. Williston, 50; 14. Devils Lake, 43; 15. GF Central, 41; 16. Wahpeton, 28.5; 17. Fargo South, 25; 18. WF Sheyenne, 19.5; 19. Fargo North, 19; 20. GF Red River, 15

Individual champions
106: Kelby Armstrong, Minot, over Jacob Thomas, F South, by 5-4 decision
113: Reece Barnhardt, St. Mary’s,  over Clay Radenz, Century, by 8-1 decision
120: Ethan Bowman, Jamestown, over Corey Hooker, Minot, by 5-2 decision
126: Ryan Ripplinger, Bismarck High, over Drew Steidler, St. Mary’s, by 10-2 major decision
132: Brody Armstrong, Minot, over Adam DeBoer, Bismarck High, by 5-0 decision
138: Dawson Zerr, TMCHS, over JJ Harms, West Fargo, by 5-4 decision
145: Devin Steidler, Bismarck High, over Gavin LeNoue, Wahpeton, by 5-2 decision
152: Isaac Berger, Mandan, over Jaden Mairs, Fargo Davies, by 11-0 major decision
160: Jared Franek, West Fargo, over David Peterson, Valley City, by pin, 1:34
170: Parker Wahl, Bismarck High, over Creighton Rudolph, Minot, by 1-0 decision
182: Logan Erlandson, Valley City over Trevis LaRocque, TMCHS by pin, :48
195: Matt Kaylor, Legacy, over Jake Tangen, Valley City, by 12-0 major decision
220: Chase Dockter, Bismarck High, over Hunter Swartwout, Minot, by 1-0 decision
285: Andre Baguma, Fargo Davies, over Elijah Huff, Minot, by 4-3 decision

Mandan results
113: Devon Johnson, DNP, 0-2
120: Will Kleinknecht, 5th, 3-2
132: Ethan Fleck, 3rd, 4-2
138: Konner Nelson, DNP, 0-2
145: Kolten Reisenauer, 4th, 3-2
152: Isaac Berger, 1st, 4-0
160: Dylan Fleck, 5th, 3-2
160: Jake Pulkrabek, 8th, 2-3
182: Jacob Boehm, 4th, 4-2
195: Danek Vega, DNP, 1-2
220: Adam Boehm, 3rd, 4-1
285: Levi Haugen, 8th, 2-3
285: Noah Gerhardt, DNP, 0-2

Notes: Bismarck High won its 36th state title…Five WDA teams finished in the top 10…Eleven WDA wrestlers won individual titles, representing seven different teams...BHS coaches Jeff Schumacher and Mark Lardy were named state coach of the year...Ryan Ripplinger of BHS and Brody Armstrong of Minot became three-time champions...Matt Kaylor became Legacy's first-ever state champion

Mandan 71, Williston 6

Jan. 4, 2018, 6 p.m. CT
Mandan High School Gymnasium, Mandan, N.D.

Mandan 71, Williston 6
106: Ben Kleinknecht, M, over Wyatt Hansen by 3-2 decision
112: Devon Johnson, M, over Claudia PromSchmidt by pin, :18
120: Will Kleinknecht, M, won by forfeit
126: Dalton McKenzie, W, over Kage Ekstrom by pin, 3:07
132: Ethan Fleck, M, over Cutter Jones by pin, 1:55
138: Seth Berg, M, over Brandon Norpel by pin, :47
145: Kolten Reisenauer, M, won by forfeit
152: Isaac Berger, M, over Comstock Krenz by pin, 1:40
160: Dylan Fleck, M, over Trevor Burgess by 11-7 decision
170: Isaac Watson, M, over Boan Teah by pin, :20
182: Jacob Boehm, M, over Joe Pecheco by technical fall
195: Danek Vega, M, won by forfeit
220: Adam Boehm, M, won by forfeit
285: Levi Haugen, M, over Van Smith by pin, 2:35
Notes: Mandan won 13 of 14 matches, including three by forfeit
Records: Williston, 0-4 Overall; 0-4 WDA; Mandan, 4-2 Overall; 4-2 WDA

Mandan 51, St. Mary's 26

Jan. 12, 2018, 7 p.m. CT
St. Mary's High School Gymnasium, Bismarck, N.D.

Mandan 51, St. Mary’s 26
106: Jaxyn Richter, SM, over Ben Kleinknecht by 3-0 decision
113: James Richter, SM, over Devon Johnson by pin, 5:28
120: Reece Barnhardt, SM, over Trevin Yeoman by technical fall, 2:15
126: Matthew Scheer, SM, won by forfeit
132: Ethan Fleck, M, over Logan Weiler by technical fall, 4:00
138: Seth Berg, M, over Noah Zander by pin, 4:52
145: Kolten Reisenauer, M, won by forfeit
152: Isaac Berger, M, over Christian Hanson by 16-3 major decision
160: Dylan Fleck, M, won by forfeit
170: Branden Franchuk, SM, over Isaac Watson by pin, :56
182: Jacob Boehm, M, won by forfeit
195: Danek Vega, M, won by forfeit
220: Adam Boehm, M, won by forfeit
285: Noah Gerhardt, M, won by forfeit
Notes: Mandan won nine matches, five by forfeit
Records: Mandan, 5-2 Overall; 5-2 WDA; St. Mary’s, 1-4 Overall; 1-9 WDA