Minot 52, Williston 6

Nov. 21, 2017, 7 p.m. CT
Williston Jon Cole Gymnasium, Williston, N.D.

Minot 52, Williston 6
106: Davian Rios, M, over Wyatt Hansen, by pin 5:50
113: Kelby Armstrong, M, won by forfeit
120: Samuel Goodman, M, won by forfeit
126: Chase Burke, M, won by forfeit
132: Brody Armstrong, M, over Dalton McKenzie, by 11-3 major decision
138: Trevon McClaanahan, M, over Cutter Jones, by pin, 3:55
145: Triston Walsh, M, over Brandon Norpel, by pin, 3:08
152: Raif Horswill, W, over Levi Cope, by pin, :54
160: Jacob Mortensen, M, over Trevor Burgess, by pin, 1:50
170: Creighton Rudolph, M, over Comstock Krenz, by pin, 1:37
182: Tyler Thompson, M, over Colbey Deckard, by pin, :58
195: Jorge Talamantes, M, over Joe Pacheco, by pin, 4:33
220: Double forfeit
285: Elijah Huff, M, over Peters Welsch, by pin, 1:15
Notes: Minot won eight matches by pin…There was a double forfeit at 220.
Records: Minot, 1-0 Overall; 1-0 WDA; Williston, 0-1 Overall; 0-1 WDA

​​​Overall: 17-4 / Conference: 8-1       Home: 3-1 / Away: 5-1/ Neutral: 9-2


Minot 36, TMCHS 32

Feb. 1, 2018, 7 p.m. CT
TMCHS Gymnasium, Belcourt, N.D.

Minot 36, TMCHS 32
106: Kelby Armstrong, M, won by forfeit
113: Samuel Goodman, M, over Frank Chapman by 7-1 decision
120: Wyatt Goulet, TM, over Victor Garcia by pin, :55
126: Chase Burke, M, over Keon Laducer by pin, 1:27
132: Brody Armstrong, M, over Tate Laducer by pin, 2:46
138: Dawson Zerr, TM, over Trevon McClaanahan by 7-1 decision
145: Clay LaRocque, TM, over Tristan Walsh by 10-4 decision
152: Jacob Mortensen, M, over Chance Brunelle by pin, 1:36
160: Nolen Demery, TM, over Michael Gleason by 13-0 major decision
170: Jacob Carmichael, M, over Levin LeFountain by 7-4 decision
182: Trevis LaRocque, TM, over Jorge Talamantes by 16-7 major decision
195: Roland Wilkie III, TM, over Preston Jones by pin, 1:20
220: Marcus Goulet, TM, over Wyatt Willenbring by pin, 4:52
285: Elijah Huff, M, over Cole DeCoteau pin, 1:36
Notes: Minot and TMCHS each won seven matches.
Records: Minot, 15-3 Overall; 8-1 WDA; TMCHS, 13-6 Overall; 5-4 WDA

Minot Early Bird

Nov. 18, 2017, 9:30 a.m. CT

Magic City Campus, Minot, N.D.

No team scores kept

Event Winners
106A: Kelby Armstrong, Minot
113A: Gunnar Mogen, Velva
113B: Reece Barnhardt, St. Mary’s
126A: Chase Burke, Minot
126B: Corey Hooker, Minot
132: Brody Armstrong,  Minot
138A: Trevon McClaanahan, Minot
138B: Lucas Geiszler, Carrington
145A: Chance Davis, Legacy
145B: Zach Broadwell, Carrington
152: Austin Hendrickson, Carrington
160A: Christian Hanson, St. Mary’s
160B: Jacob Mortensen, Minot
170: Levi LaFountain, TMCHS
182A: Tyler Thompson, Minot
182B: Thomas Leintz, Beulah-Hazen
195: Ronald Wilkie III, TMCHS
220A: Matthew Kaylor, Legacy
220B: George DeMarce, Devils Lake
285A: Chandler Brandner, Legacy
285B: Elijah Huff, Minot
Minot results
106A: 1. Kelby Armstrong; 2. Davian Rios
126A: 1. Chase Burke
132: 1. Brody Armstrong
138. 1. Trevon McClaanahan
145A: 3. Triston Walsh
145B: 3. Levi Cope
160B: 1. Jacob Mortensen
182A: 1. Tyler Thompson
182B: 3. Jorge Talamantes
285A: 3. Preston Jones
28B: 1. Elijah Huff


Notes: No team scores kept...Five WDA teams took part in the tournament (Minot, TMCHS, Williston, St. Mary's and Legacy)

Minot 49, Mandan 21

Jan. 18, 2018, 7 p.m. CT
Magic City Campus, Minot, N.D.

Minot 49, Mandan 21
106: Kelby Armstrong, Min, over Ben Kleinknecht by pin, 1:22
113: Samuel Goodman, Min, over Devon Johnson by pin, 3:53
120: Corey Hooker, Min, over Trevin Yeoman by pin, 1:08
126: Chase Burke, Min, over Kage Ekstrom by pin, 1:19
132: Brody Armstrong, Min, over Ethan Fleck by 7-4 decision
138: Trevon McClaanahan, Min over Seth Berg by technical fall, 4:38
145: Konner Nelson, Man over Triston Walsh by 7-5 decision
152: Kolten Reisenauer, Man, won by forfeit
160: Isaac Berger, Man, over Michael Gleason by pin, 1:49
170: Jacob Mortensen, Min, over Dylan Fleck by 10-1 major decision
182: Jacob Carmichael, Min, over Isaac Watson by 11-3 major decision
195: Jacob Boehm, Man over Preston Jones by pin, 1:50
220: Hunter Swartwout, Min over Adam Boehm by 10-4 decision
285: Elijah Huff, Min, over Noah Gerhardt by pin, :28
Notes: Minot won 10 matches and remained in second place in the WDA with the win…Mandan has just one more WDA match remaining
Records: Mandan, 5-3 Overall; 5-3 WDA; Minot, 7-3 Overall; 5-1 WDA

West Region Tournament

Feb. 10, 2018, 9:30 a.m. CT
Minot State University Dome, Minot, N.D.

Team totals
1. Bismarck High, 260.5; 2. Minot, 208.5; 3. Mandan, 159; 4. Century, 152; 5. TMCHS Belcourt, 144.5; 6. Dickinson, 135; 7. Legacy, 105.5; 8. St. Mary’s, 70; 9. Jamestown, 64; 10. Williston, 42.5

Individual Champions
106: Kelby Armstrong, MIN, over Hayden Johnsrud, CEN by 12-2 major decision
113: Reece Barnhardt, SM, over Clay Radenz, CEN by 9-1 major decision
120: Laken Boese, BHS, over Corey Hooker, MIN, by pin :50
126: Ryan Ripplinger, BHS, over Drew Steidler, SM, by medical forfeit
132: Brody Armstrong, MIN, over Ethan Fleck, MAN by 8-5 decision
138: Dawson Zerr, TM, over Trevor McClaanahan, MIN by 7-0 decision
145: Devin Steidler, BHS, over Raif Horswill, WIL by pin, 3:27
152: Isaac Berger, MAN, over Matthew Rader, CEN by pin :46
160: Thomas Scheet, LEG, over Dylan Fleck, MAN by 5-0 decision
170: Parker Wahl, BHS, over Creighton Rudolph, MIN, medical forfeit
182: Trevis LaRocque, TM, over Jacob Boehm, MAN by 3-2 decision
195: Matt Kaylor, LEG, over Ronald Wilkie III, TM, by pin, 5:54
220: Chase Dockter, BHS, over Adam Boehm, MAN by 9-5 decision
285: Elijah Huff, MIN, over Koby Brunelle, TM by 4-1 decision

Minot results
106: Davian Rios, DNP
Round: Lost by 6-5 decision; Cons. 1: Lost by Utlimate Tie-Break, 6-5
106: Kelby Armstrong, 1st
Round 1: Won by pin, 3:29; Quarterfinal: Won by 12-0 major decision; Semifinal: Won by pin, :34; Championship: Won by 12-2 major decision
113: Samuel Goodman, 4th
Round 1: Won by pin, 2:55; Quarterfinal: Won by 5-3 decision; Semifinals: Lost by pin, 2:52; Cons. Semifinal: Won by 1-0 decision; Third Place: Lost by 4-1 decision
120: Corey Hooker, 2nd
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by 3-1 decision; Semifinal: Won by 6-4 OT decision; Championship: Lost by pin, :50
126: Chase Burke, 7th
Round 1: Won by pin, 1:10; Quarterfinal; Lost by 15-4 major decision; Cons. 2: Bye; Cons. 3: Lost by 4-1 decision; Seventh Place: Won by 1-0 decision
132: Brody Armstrong, 1st
Round 1: Won by 16-4 major decision; Quarterfinal: Won by pin, 1:34; Semifinal: Won by 11-2 major decision; Championship: Won by 8-5 decision
138: Trevon McClaanahan, 2nd
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by pin, 5:25; Semifinal: Won by 4-2 decision; Championship: Lost by 7-0 decision
145: Triston Walsh, DNP
Round 1: Lost by 4-3 decision; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by 9-0 major decision
152: Jacob Mortensen, 3rd
Round 1: Won by pin, 1:14; Quarterfinal: Won by pin, 4:54; Semifinal: Lost by 3-2 decision; Cons. Semifinal: Won by pin, 3:48; Third Place: Won by pin, 2:29
160: Luke Tyler Nathe, DNP
Round 1: Lost by pin, 1:47; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by 8-0 major decision
170: Creighton Rudolph, 2nd
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by 11-1 major decision; Semifinal: Won by 12-7 decision; Championship: Lost by medical forfeit
170: Jacob Carmichael, 6th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by 3-1 decision; Semifinal: Lost by pin, 3:20; Cons. Semifinal: Lost by 6-2 decision; Fifth Place: Lost by 11-4 decision
182: Jorge Talamantes, 5th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by 5-1 decision; Cons. 2: Won by 4-3 decision; Cons. 3: Won by 3-0 decision; Cons. Semifinal: Lost by pin, 2:34; Fifth Place: Won by Tiebreak, 2-1
195: Preston Jones, 6th
Round 1: Won by 4-3 decision; Quarterfinal: Won by 3-0 decision; Semifinal: Lost by pin, 2:00; Cons. Semifinal: Lost by 1-0 decision; Fift Place: Lost by pin, 2:47
220: Wiley Willenbring, 4th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by 6-1 decision; Cons. 2: Bye; Cons. 3: Won by pin, 1:35; Cons. Semifinal; Won by injury default; Third Place: Lost by 7-3 decision
220: Hunter Swartwout, 6th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by technical fall, 5:58; Semifinal: Lost by injury default; Cons. Semifinal: Lost by injury default; Fifth Place: Lost by medical forfeit
285: Elijah Huff, 1st
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by pin, 1:55; Semifinal: Won by pin, 4:52; Championship: Won by 4-1 decision
Notes:
Bismarck High won its 19th West Region Tournament title…Six WDA teams had at least one individual region champion…Bismarck High had five…Minot’s Brody Armstrong was named region senior athlete of the year…Bismarck High’s Jeff Schumacer and Mark Lardy were named region coaches of the year

Minot 54, St. Mary's 21

Dec. 14, 2017, 7 p.m. CT
St. Mary's High School Gymnasium, Bismarck, N.D.

Minot 54, St. Mary’s 21
106: Kelby Armstrong, M, over Jaxyn Richter by pin, 2:25
113: Reece Barnhardt, SM won by forfeit
120: Matthew Scheer, SM, won by forfeit
126: Drew Steidler, SM, over Corey Hooker by pin, 3:34
132: Brody Armstrong, M, over Logan Weiler by pin, 3:05
138: Trevon McClaanahan, M, won by forfeit
145: Carter Peterson, M, won by forfeit
152: Double Forfeit
160: Jacob Mortensen, M, over Christian Hanson by pin, 3:43
170: Branden Franchuk, SM, over Michael Gleason by 3-0 decision

182 Luke Tyler Nathe, M, won by forfeit
195: Jacob Carmichael, M, won by forfeit
220: Hunter Swartwout, M, won by fofeit
285: Elijah Huff, M, won by forfeit
Notes: The dual featured eight forfeits (Minot won five)…The WDA dual was the first of the season for St. Mary’s
Records: Minot, 5-2 Overall; 3-0 WDA; St. Mary’s, 0-6 Overall; 0-1 WDA

Columbia, ID 43, Minot 27 (nc)

Dec. 1, 2017, 3:15 p.m. CT
Sidney HS Gymnsium, Sidney, MT

Columbia 43, Minot 27
103: Kelby Armstrong, M, over Coby Armstrong by pin
113: Josh Scott, C, won by pin
120: Levi Cuff, C, over Samuel Goodman by 4-2 decision
126: Corey Hooker, M, over Skylar Watson by pin, 2:00
132: Brody Armstrong, M, over Angel Rios by 5-4 decision
138: Kade Grigsby, C, over Trevon McClanahan, by technical fall
145: Kakana Fouret, C, won by forfeit
152: Jacob Mortensen, M, over Kristopher Perez by pin
160: Alamar Alexander, C, over Creighton Rudolph, injury
170: Luis Cerrantes, C, over Tyler Thompson by pin
182: Michael Cox, C, over Jacob Carmichael won by technical fall
205: Skylar Huges, C, won by forfeit
285: Elijah Huff, M, over Bailey Bringham by pin

Notes: Columbia is from Idaho...Minot won five matches.

Records: Minot, 1-1 Overall; 1-0 WDA

Minot 40, Century 33

Dec. 7, 2017, 7 p.m. CT
Magic City Campus, Minot, N.D.

Minot 40, Century 33
106: Kelby Armstrong, M, over Hayden Johnsrud by 11-2 major decision
113: Clay Radenz, C, over Davian Rios by pin, 1:27
120: Devin Schulz, C, over Chase Burke, by 5-2 decision
126: Corey Hooker, M, over Dylan Barchenger by pin, 5:50
132: Brody Armstrong, M, over Izaiah Bitz by technical fall, 5:49
138: Trevon McClaanahan, M, over Shane Fleck by 16-5 major decision
145: Clint Coleman, C, over Carter Peterson by pin, 1:05
152: Matthew Rader, C, won by forfeit
160: Jacob Mortensen, M, over Bryant Nelson by pin, 3:19
170: Andrew Walter, C, over Michael Gleason by pin, 5:29
182: Oliver Nelson, C, over Luke Tyler Nathe, by pin, 3:08
195: Jacob Carmichael, M, over Malikai Rivera by pin, 1:45
220: Hunter Swartwout, M, over Nick Brennan by pin, :11
285: Elijah Huff, M, over Riley Roesler by 3-2 decision
Notes: Minot led 34-33 when it came down to the final match at 160 (A Minot pin)… The dual started at 170.
Records: Century, 2-2 Overall; 2-2 WDA; Minot, 2-1 Overall, 2-1 WDA

Minot 55, Legacy 12

Jan. 26, 2018, 7 p.m. CT
Legacy Haussler Gymnasium, Bismarck, N.D.

Minot 55, Legacy 22
106: Kelby Armstrong, M, over Tim Kadrmas by technical fall, 5:14
113: Samuel Goodman, M, over Bristol Kelley by 5-0 decision
120: Corey Hooker, M, over Jakob Blumhagen, by 11-2 major decision
126: Maverick Martin, L, over Chase Burke by 9-5 decision
132: Brody Armstrong, M, over Mason Fuller by pin, 2:57
138: Draken Stugelmeyer, L, over Carter Peterson by 12-7 decision
145: Trevon McClaanahan, M, over Riley Martin by pin, 1:49
152: Jordan Lennon, M, over Henrik Jacobsen by 16-6 major decision
160: Jacob Mortensen, M, over Thomas Scheet by pin, 5:23
170: Jacob Carmichael, M, over Bryce Gartner by pin, 3:05
182: Jorge Talamantes, M, over De’Vaughn Porter by pin, 3:59
195: Matthew Kaylor, L, over Preston Jones by pin, 1:49
220: Wyatt Willenbring, M, over Chandler Brandner by 5-1 decision
285: Elijah Huff, M, over Seth Thomsen by pin, :23
Notes: Minot clinched a Class A dual tournament berth with the win.
Records: Minot, 14-3 Overall; 7-1 WDA; Legacy, 8-5 Overall; 2-5 WDA


Rumble on the Red
Dec. 28-29, 2017, 10 a.m. CT
Fargodome, Fargo, N.D.

Team totals (Top 10/WDA finishers)
1. Scott West, MN, 186.5; 2. Willmar, MN, 142.5; T3. Albert Lea, MN, 135.5; T3. Perhman, MN, 135.4; 5. Soughton, WI, 132; 6. Rapid City, SD Stevens, 125.5; 7. Waconia, MN, 116; 8. Fairmount-Martin Co. West, MN, 115.5; 9. St. Cloud, MN Tech, 107; 10. Minot, 104.5; 11. Bismarck High, 104; 30. Legacy, 60; 40. Century, 50; 43. St. Mary’s, 47.5; 48. Mandan, 41; 65. TMCHS, 23; T73. Jamestown, 13

Minot results
106: Kelby Armstrong, 1st, 5-0
113: Samuel Goodman, DNP, 1-2
120: Corey Hooker, DNP, 3-2; Chase Burke, DNP, 3-2
132: Brody Armstrong, 7th, 5-2
138: Trevon McClaanahan, DNP, 3-2
220: Hunter Swartwout, 4th, 4-2; Wyatt Willenbring, DNP, 2-2
285: Elijah Huff, 7th, 6-2
Notes
: Bismarck High’s Ryan Ripplinger (126) and Minot’s Kelby Armstrong (106) won individual titles.

Bismarck Rotary

Jan. 5-6, 2018, 10 a.m.

Bismarck Event Center, Bismarck, N.D


Team totals (Top 10 and WDA finishers)

Rapid City (S.D.) Stevens 211.5; 2. Bismarck High, 192.5; 3. Pierre (S.D.) 186. 4. Sidney (Mont.) 163.5; 5. Rapid City (S.D.) Central, 157.5; 6. West Fargo 135; 7. Minot, 135. 8. Watertown (S.D.), 130; 9. Aberdeen (S.D.) Central, 127; 10. Mandan 119; 12. Legacy, 101; 17. Dickinson, 75; 18. Century, 74.5; 20. St. Mary's, 64; 22. TMCHS, 48; 23. Jamestown, 44; 26. Williston, 28

Minot results
106: Kelby Armstrong, 3rd, 5-
113: Samuel Goodman, 7th, 4-2
120: Corey Hooker, 6th, 4-3; Chase Burke, DNP, 3-2
132: Brody Armstrong, 2nd, 4-1
138: Trevon McClaanahan, 5th, 4-2; Triston Walsh DNP, 1-2
170: Jacob Carmichael, DNP, 2-2
182: Jorge Talamantes, DNP, 1-2
195: Preston Jones, DNP, 0-2
220: Hunter Swartwout, 2nd, 4-1; Wyatt Willenbring, 6th, 3-3
285: Elijah Huff, 5th, 4-2
Notes: Five WDA wrestlers won their divisions…Rapid City SD Stevens won the meet…32 teams participated.

Previous Match: Away

Feb. 15-17

2nd, Class A Tournament



Proud sponsors of Minot High Athletics and the WDA


Fertile-Beltrami Invite
Feb. 3, 2018, 9 a.m. CT

Fertile High School, Fertile, MN


Team totals (Top 5)
1 Minot, 172; 2. Thief River Falls, MN, 136.5; 3. United Clay, MN, 131; 4. West Fargo, 130; 5. Crookston, MN, 105

Minot results
106: Kelby Armstrong, 1st
126: Chase Burke, 3rd
132: Brody Armstrong, 1st
138: Trevon McClaanahan, 2nd
145: Carter Peterson, 5th
152: Jacob Mortensen, 1st
160: Luke Tyler Nathe, 6th
170: Jacob Carmichael, 3rd
182: Jorge Talamantes, 4th
195: Preston Jones, 4th
220: Wyatt Willenbring, 3rd
285: Elijah Huff, 1st

Team Leaders (As of Feb. 7)

Wins: 9:K. Armstrong, B. Armstrong,  J. Mortensen, E. Huff

Pins: 6: E. Huff

Decisions: 3: B. Armstrong

Major Decisions-T. Falls: 3: K. Armstrong, T. McClaanahan


WDA matches only



2017-18 Season​

Head Coach: Justin Racine

Assistant coaches: Mike Stien, Derek Bischoff, Sam Goodman

2016-17 Season: 14-2 Overall; 9-0 WDA (1st)

2016-17 West Region Tournament Finish: 2nd

2016-17 ND State Tournament: Champion

2016-17 ND Dual Tournament: 4th

WDA championships: 3 (Last, 2017)

State championships: 7 (Last, 2017)

Home Arena: Magic City Campus Gym

​​WDA Wrestling Main Page



Minot 56, Jamestown 13

Jan. 4, 2018, 7 p.m. CT
Jerry Meyer Arena, Jamestown, N.D.

Minot 56, Jamestown 13
106: Kelby Armstrong, M, over Aden Braun by pin, 5:02
113: Samuel Goodman, M, over Joel Bowman by pin, 3:30
120: Chase Burke, M, over Colton Mewes by 6-3 decision
126: Corey Hooker, M, over Ethan Bowman by 4-2 decision
132: Brody Armstrong, M, over Braden Hatcher by pin, 5:23
138: Triston Walsh, M, won by forfeit
145: Trevor McClaanahan, M, over Coty Huebner by pin, 1:39
152: Jacob Mortensen, M, over Noah Braun, by 9-1 major decision
160: Johnny Browning, J, over Michael Gleason by 10-0 major decision
170: Aaron Mack, J, over Jacob Carmichael by 1-0 decision
182: Jorge Talamantes, M, over Tyler Magnasco by 9-1 major decision
195: Paul VanDal, J, won by forfeit
220: Hunter Swartwout, M, won by forfeit
285: Elijah Huff, M, over Damien Krebs by pin, :18
Notes: Minot won 11 of 14 matches…Minot is remains unbeaten in WDA matches (4-0)…Three matches were decided by three or less points.
Records: Minot, 6-2 Overall; 4-0 WDA; Jamestown, 5-8 Overall; 1-5 WDA


Class A Dual Tournament
Feb. 15-16, 2018
Fargodome, Fargo, N.D


Championship

Bismarck High 32, Minot 20
152: Devin Steidler, B, over Carter Peterson by pin, 2:13
160: Gage Roaldson, B, over Jacob Mortensen by 4-2 OT decision
170: Parker Wahl, B, over Jacob Carmichael by 13-2 major decision
182: Creighton Rudolph, M, over Mason Steckler by 5-3 decision
195: Connor McGregor, B, over Jorge Talamantes by 5-3 OT decision
220: Chase Dockter, B, over Hunter Swartwout by 9-4 decision
285: Elijah Huff, M, over Nolan Hintz by pin, 3:28
106: Kelby Armstrong, M, over Brock Fettig by 5-2 decision
113: Samuel Goodman, M, over Preston Fettig by 2-1 decision
120: Lake Boese, B, over Corey Hooker, by 2-1 decision
126: Ryan Ripplinger, B, over Chase Burke by pin, 2:41
132: Brody Armstrong, M, over Adam DeBoer by 5-0 decision
138: Trevon McClaanahan, M, over Brandt Kringlie by 7-4 decision
145: Jaden Schmidt, B, over Triston Walsh by 14-0 major decision
Notes: Bismarck High defeated Minot for a second time this season…Seven of the results were by decision (Minot won 5)…Minot’s was deducted one team point for unsportsmanlike conduct…Dual started at 152

Semifinal

Minot 45, Century 20
152: Jacob Mortensen, M, over Jacob Boehm, C, by pin, 1:20
160: Bryant Nelson, C, over Luke Tyler Nathe by pin, 5:06
170: Creighton Rudolph, M, won by forfeit
182: Jorge Talamantes, M, won by forfeit
195: Malikai Rivera, C, over Preston Jones by 3-2 decision
220: Hunter Swartwout, M, over Nick Brennan by pin, :19
285: Elijah Huff, M, over Riley Roesler by pin, 4:28
106: Kelby Armstrong, M, over Hayden Johnsrud by 14-5 major decision
113: Clay Radenz, C, over Samuel Goodman by 3-0 decision
120: Corey Hooker, M, over Ben Weigum by 14-3 major decision
126: Chase Burke, M, over Noah Jones by 9-0  major decision
132: Brody Armstrong, M, over Izaiah Bitz by 5-1 decision
138: Shane Fleck, C, over Triston Walsh by 11-0 major decision
145: Clint Coleman, C, over Carter Peterson by 10-2 major decision
Notes: Minot reaches the state title for…The dual began at 152

Quarterfinals

2W Minot 63, 3E Fargo Davies 16
285: Elijah Huff, M, over Caleb Sjostrom by pin, :36
106: Kelby Armstrong, M, won by forfeit
113: Samuel Goodman, M, over David Fry by pin, 1:55
120: Corey Hooker, M, over Jacob Karla by pin, :57
126: Chase Burke, M, over Hunter Barth by pin, 5:28
132: Brody Armstrong, M, over Ryan Barth by pin, 1:37
138: Trevor McClaanahan, M, over Conner Chloupek by pin, 3:35
145: Brody Mohr, FD, over Carter Petersonn by pin, 2:12
152: Jacob Mortensen, M, over Moctar Diop by pin, :37
160: Cole Friederichs, FD, over Luke Tyler Nathe by 11-2 major decision
170: Innocent Nsengiyumva, FD, over Jacob Carmichael by pin, 3:23
182: Jorge Talamantes, M, over Truman Werremeyer, by 7-4 decision
195: Preston Jones, M, over Johnson Jones, by pin, :06
220: Wyatt Willenbring, M, over Andrew Teigen by pin, :57
Notes: Minot won 11 matches, including five by pin in under one minute..Dual started at 285

2017-18 Varsity Schedule/Results

Minot 47, Dickinson 22

Jan. 25, 2018, 7 p.m. CT
Magic City Campus, Minot, N.D.

Minot 47, Dickinson 22
106: Kelby Armstrong, M, over Henry Nelson by technical fall, 5:40
113: Samuel Goodman, M, over Warrick Morel by pin, :43
120: Corey Hooker, M, won by forfeit
126: Brendan Johnson, D, over Chase Burke by 11-3 major decision
132: Brody Armstrong, M, over Koletan Hafey by 10-4 decision
138: Trevor McClaanahan, M, over Todd Irwin by 3-2 decision
145: Mathew Meschke, D, over Carter Peterson by pin, 3:35
152: Jacob Mortensen, M, over Tate Nordby by 6-1 OT decision
160: Caleb Usher, D, over Luke Tyler Nathe by pin, 3:11
170: Jacob Carmichael, M, over Tanner Jarrett by 8-6 decision
182: Kameron Clark, D, over Jorge Talamantes by pin, 1:43
195: Preston Jones, M, over Nicholas Maya by pin, 1:39
220: Wyatt Willenbring, M, over Garrett Usher, by pin, 2:18
285: Elijah Huff, M, over Hunter Wilson by pin, :59
Notes: Minot won 10 matches…Minot went 4-0 in decisions.
Records:
Dickinson, 7-5 Overall; 3-4 WDA; Minot, 13-3 Overall; 6-1 WDA

Minot High Magicians Wrestling

Class A Tournament

Feb. 15-17, 2018

Fargodome, Fargo N.D.

 
Team totals
1. Bismarck High, 216; 2. Minot, 205; 3. Valley City, 140; 4. Mandan, 133.5; 5. West Fargo, 127; 6. TMCHS, 123; 7. Dickinson, 110; 8. Century, 104; 9. Legacy, 104; 10. Fargo Davies, 83; 11. St. Mary’s, 64.5; 12. Jamestown, 59; 13. Williston, 50; 14. Devils Lake, 43; 15. GF Central, 41; 16. Wahpeton, 28.5; 17. Fargo South, 25; 18. WF Sheyenne, 19.5; 19. Fargo North, 19; 20. GF Red River, 15

Individual champions
106: Kelby Armstrong, Minot, over Jacob Thomas, F South, by 5-4 decision
113: Reece Barnhardt, St. Mary’s,  over Clay Radenz, Century, by 8-1 decision
120: Ethan Bowman, Jamestown, over Corey Hooker, Minot, by 5-2 decision
126: Ryan Ripplinger, Bismarck High, over Drew Steidler, St. Mary’s, by 10-2 major decision
132: Brody Armstrong, Minot, over Adam DeBoer, Bismarck High, by 5-0 decision
138: Dawson Zerr, TMCHS, over JJ Harms, West Fargo, by 5-4 decision
145: Devin Steidler, Bismarck High, over Gavin LeNoue, Wahpeton, by 5-2 decision
152: Isaac Berger, Mandan, over Jaden Mairs, Fargo Davies, by 11-0 major decision
160: Jared Franek, West Fargo, over David Peterson, Valley City, by pin, 1:34
170: Parker Wahl, Bismarck High, over Creighton Rudolph, Minot, by 1-0 decision
182: Logan Erlandson, Valley City over Trevis LaRocque, TMCHS by pin, :48
195: Matt Kaylor, Legacy, over Jake Tangen, Valley City, by 12-0 major decision
220: Chase Dockter, Bismarck High, over Hunter Swartwout, Minot, by 1-0 decision
285: Andre Baguma, Fargo Davies, over Elijah Huff, Minot, by 4-3 decision

Minot results
106: Kelby Armstrong, 1st, 4-0
113: Samuel Goodman, 5th, 4-2
120: Corey Hooker, 2nd, 3-1
126: Chase Burke, 6th, 3-3
132: Brody Armstrong, 1st, 4-0
138: Trevon McClaanahan, 3rd, 4-1
152: Jacob Mortensen, 3rd, 4-1
160: Luke Tyler Nathe, DNP, 0-2
170: Creighton Rudolph, 2nd, 3-1
170: Jacob Carmichael, DNP, 0-2
182: Jorge Talamantes, DNP, 1-2
195: Preston Jones, DNP, 1-2
220: Wyatt Willenbring, 8th, 2-3
220: Hunter Swartwout, 2nd, 3-1
285: Elijah Huff, 2nd, 3-1

Notes: Bismarck High won its 36th state title…Five WDA teams finished in the top 10…Eleven WDA wrestlers won individual titles, representing seven different teams...BHS coaches Jeff Schumacher and Mark Lardy were named state coach of the year...Ryan Ripplinger of BHS and Brody Armstrong of Minot became three-time champions...Matt Kaylor became Legacy's first-ever state champion

2017-18 Record

Date/Time
Opponent/Event
W/L/Finish
Score
Record
Nov. 18/9:30 a.m. CT
Minot Early Bird
No Scores


Nov. 21/7 p.m. CT
@Williston
W
52-6
1-0
Dec. 1/3:15 p.m. CT
Columbia, ID
L
27-43
1-1
Dec. 2/8 a.m. CT
Sidney Eagles Invite
5th
132.5

Dec. 7/7 p.m. CT
CENTURY
W
40-33
2-1
Dec. 8/5 p.m. CT
Carrington Duals
LWW

4-2
Dec. 9/9 am. CT
Al Larsen Invite
2nd
166.5

Dec. 14/7 p.m. CT
@St. Mary's
W
54-21
5-2
Dec. 29/10 a.m. CT
Rumble on the Red
10th
104.5

Jan. 4/7 p.m. CT
@Jamestown
W
56-13
6-2
Jan. 11/7 p.m. CT
BISMARCK HIGH
L
23-37
6-3
Jan. 18/7 p.m. CT
MANDAN
W
49-21
7-3
Jan. 19-20/4 p.m. CT
East-West Duals
WWWWW

12-3
Jan. 25/7 p.m. CT
DICKINSON
W
47-22
13-3
Jan. 26/7 p.m. CT
@Legacy
W
55-12
14-3
Feb. 1/7 p.m. CT
@TMCHS
W
36-32
15-3
Feb. 3/10 a.m. CT
Fertile-Beltrami, MN Meet
1st
172

Feb. 10/9:30 a.m. CT
West Region Tournament
2nd
208.5

Feb. 15-16/12:30 p.m. CT
Class A Dual Tournament
WW

17-4
Feb. 15-17
Class A Tournament
2nd
205



Eagle Invite
Dec. 1-2, 2017, 9 a.m. CT
Sidney, MT High School, Sidney, MT

Team totals (Top 10)
1. Post Falls, 186; 2. Columbia, ID, 170; 3. Bozeman, 160.5; 4. Lake Stevens, 137.5; 5. Minot, 132.5; 6. Billings Skyview, 124.5; 7. Sidney, MT, 115; 8. Costrip, 110.5; 9. Billings Senior, 102; 10. Hardin, 96.5

Minot place winners
103: Kelby Armstrong, 9-0, 1st; Davian Rios, 6-5, 6th
120: Samuel Goodman, 5-4, 6th; Chase Burke, 3-2, DNP
126: Corey Hooker, 4-2, 5th
132: Brody Armstrong, 9-0, 1st
138: Trevon McClaanahan, 8-2, 5th
152: Jacob Mortensen, 6-3, 6yh
160: Creighton Rudolph, 1-2, DNP
170: Tyler Thompson, 4-2, DNP
182: Jacob Carmichael, 3-3, DNP
285: Elijah Huff, 8-0, 1st

Notes:
Minot and Williston were the only WDA teams competing…Teams were from  North Dakota, Montana, Idaho, Wyoming.


East-West Duals
Jan. 19-20, 2018
Fargo, N.D.

Minot, 5-0
Minot 54, West Fargo 22
Minot 51, Devils Lake 16
Minot 60, WF Sheyenne 18
Minot 57, GF Central 12
Minot 50, Fargo Davies 18

Bismarck High 37, Minot 23

Jan. 11, 2018, 7 p.m. CT
Magic City Campus, Minot, N.D.

Bismarck High 37, Minot 23
106: Kelby Armstrong, M, over Brock Fettig by 7-3 decision
113: Preston Fettig, B, over Samuel Goodman by 5-1 decision
120: Laken Boese, B, won by forfeit
126: Ryan Ripplinger, B, over Chase Burke by pin, :50
132: Brody Armstrong, M, over Adam DeBoer by 3-0 decision
138: Trevon McClaanahan, M, over Jaden Schmidt by 12-4 major decision
145: Brandt Kringlie, B, over Carter Peterson, by 7-1 decision
152: Drew Steidler, B, won by forfeit
160: Jacob Mortensen, M, over Gage Roaldson by 6-3 decision
170: Parker Wahl, B, over Michael Gleason by pin, 1:25
182: Jacob Carmichael, M, over Jordan Schumacher by 17-6 major decision
195: Connor McGregor, B, over Jorge Talamantes by 10-2 major decision
220: Chase Docter, B, over Hunter Swartwout by 8-3 decision
285: Elijah Huff, M, won by forfeit
Notes: Bismarck High took over sole possession of first place in the WDA standings…The match featured three forfeits (Minot lost two).
Records: Bismarck High, 4-0 Overall; 4-0 WDA; Minot, 6-3 Overall; 4-1 WDA

The official site of the Western Dakota Association

Al Larsen Invite
Dec. 9, 2017, 9 a.m. CT
Carrington High School, Carrington, N.D.


Team totals

1. Velva, 188; 2. Minot, 166.5; 3. Carrington, 163; 4. Napoleon, 142; 5. Pembina Co. North, 112; 10. BHS JV, 40; 11. Mandan, JV, 32; 12. Legacy, JV, 23

Minot results
106: Kelby Armstrong, 1st, 3-0; Davian Rios, 2nd, 2-1
106B: Paden Combs, 1st, 4-0
120: Chase Burke, 1st, 4-0
126: Corey Hooker, 2nd; 2-1
132: Brody Armstrong, 1st, 3-0
138: Trevon McClaanahan, 2nd, 2-1; Carter Peterson, DNP, 1-2
170: Michael Gleason, DNP, 1-2; Luke Tyler Nathe, DNP, 0-2
182: Jacob Carmichael, 3rd, 4-1; Blake McRae, DNP, 0-2
220: Preston Jones, 5th, 2-2; JR Erickson, DNP, 0;2
285: Elijah Huff, 1st, 3-0

Notes: Minot had five individual winners...Velva won the meet.

DNP: Did Not Place

2016-17 Results

Date

OpponentScoreRecord

11-22

12-3

12-8

12-9

12-10

12-15

12-22

1-5

1-8

1-13

1-19

1-21

1-26

2-2

2-11

2-16

2-17

2-17

2-18









WILLISTON

Sidney, MT Invite

@Century

@Carrington

Carrington Meet

ST. MARY'S

LEGACY

JAMESTOWN

@Bismarck. Rot.

@Bismarck High

@Mandan

@GF Duals

@Dickinson

TMCHS

@W Region Meet

Valley City$

Bismarck$$

Mandan!

Class A Meet









59-11W

6th 

37-31W

50-21W

1st

57-16W

67-6W

77-5W

5th

30-27W

37-28W

WWW

43-25W

61-3W

2nd

66-9W

26-28L

28-45L

1st









1-0 

--

2-0

3-0

--

4-0

​5-0

​6-0

--

7-0

8-0

​11-0

12-0

​13-0

​--

14-0

14-1

14-2

--









Home games in All CAPS

$ ND Dual Quarterfinal

$$ ND Dual Semifinals

! ND Dual Third Place