2018-19

The official site of the Western Dakota Association

St. Mary's 45, Legacy 36

Dec. 15, 2017, 7 p.m. CT
Legacy Haussler Gymnasium, Bismarck, N.D.

St. Mary’s 45, Legacy 36
106: Logan Heen, SM, won by forfeit
113: Jaxyn Richter, SM, over Amir Murad by pin, 6:00
120: Reece Barnhardt, SM, over Jakob Blomhagen by technical fall, 4:40
126: Matthew Scheer, SM, over Caedmon Marx by pin, 2:51
132: Maverick Martin, L, over Logan Weisler by pin, 5:09
138: Drew Steidler, SM, over Harrison Fuller by pin, 3:06
145: Noah Zander, SM, over Riley Martin by 17-9 major decision
152: Christian Hanson, SM, won by forfeit
160: Thomas Scheet, L, won by forfeit
170: Branden Franchuk, SM, over Brent Myers by pin, 1:27
182: De’Vaughn Porter, L, won by forfeit
195: Matthew Kaylor, L, won by forfeit
220: Chandler Brandner, L, won by forfeit
285: Seth Thomsen, L, won by forfeit
Notes: Seven of the 14 matches were decided by forfeit…St. Mary’s won all seven contested matches.
Records: St. Mary’s, 1-6 Overall; 1-1 WDA; Legacy, 0-3 Overall; 0-3 WDA

Minot Early Bird

Nov. 18, 2017, 9:30 a.m. CT

Magic City Campus, Minot, N.D.

No team scores kept

Event Winners
106A: Kelby Armstrong, Minot
113A: Gunnar Mogen, Velva
113B: Reece Barnhardt, St. Mary’s
126A: Chase Burke, Minot
126B: Corey Hooker, Minot
132: Brody Armstrong,  Minot
138A: Trevon McClaanahan, Minot
138B: Lucas Geiszler, Carrington
145A: Chance Davis, Legacy
145B: Zach Broadwell, Carrington
152: Austin Hendrickson, Carrington
160A: Christian Hanson, St. Mary’s
160B: Jacob Mortensen, Minot
170: Levi LaFountain, TMCHS
182A: Tyler Thompson, Minot
182B: Thomas Leintz, Beulah-Hazen
195: Ronald Wilkie III, TMCHS
220A: Matthew Kaylor, Legacy
220B: George DeMarce, Devils Lake
285A: Chandler Brandner, Legacy
285B: Elijah Huff, Minot
St. Mary’s results
113B: 1. Reece Barnhardt
126B: 2. Logan Weiler
132: 2. Drew Steidler
160A: 1. Christian Hanson
182A: 3. Brandon Franchuk


Notes: No team scores kept...Five WDA teams took part in the tournament (Minot, TMCHS, Williston, St. Mary's and Legacy)

Williston 36, St. Mary's 25

Jan. 27, 2018, 2 p.m. CT
Jon Cole Gymnasium, Williston, N.D.

Williston 36, St. Mary’s 25
106: Jaxyn Richter, SM, over Wyatt Hansen by 8-7 decision
113: James Richter, SM, over Claudia PromSchmidt by pin, 5:36
120: Reece Barnhardt, SM, won by forfeit
126: Dalton McKenzie, W, over Matthew Scheer by pin, 2:24
132: Logan Weiler, SM, over Cutter Jones by pin, 1:33
138: Noah Zander, SM, over Brandon Norpel by 12-4 major decision
145: Double Forfeit
152: Raif Horswill, W, over Christian Hanson by 11-6 decision
160: Boan Teah, W, won by forfeit
170: Trevor Burgess, W, over Branden Franchuk by 6-2 decision
182: Double Forfeit
195: Gavin Days, W, won by forfeit
220: Chris Laducer, W, won by forfeit
285: Van Smith, W, won by forfeit
Notes: Williston won its first WDA dual match of the season…St. Mary’s won four of the seven competitive matches…Williston won four matches by forfeit
Records: St. Mary’s, 1-13 Overall; 1-8 WDA; Williston, 3-9 Overall; 1-7 WDA

Bismarck High 71, St. Mary's 4

Jan. 23, 2018, 7 p.m. CT
BHS Karlgaard Gymnasium, Bismarck, N.D.

Bismarck High 71, St. Mary’s 4
106: Kaden Renner, B, over Jaxyn Richter by pin, 1:44
113: Reece Barnhardt, SM, over Preston Fettig by 16-4 major decision
120: Parker Benz, B, over Matthew Scheer by pin, 1:19
126: Ryan Ripplinger, B, over William Langenfelder by pin, :36
132: Adam DeBoer, B, over Logan Weiler by pin, 1:13
138: Jared Honeyman, B, won by forfeit
145: Brand Kringlie, B, won by forfeit
152: Gage Roaldson, B, over Christian Hanson by pin, 5:04
160: Cullen Glatt, B, won by forfeit
170: Parker Wahl, B, over Branden Franchuk by technical fall, 3:23
182: Mason Steckler, B, won by forfeit
195: Connor McGregor, B, won by forfeit
220: Chase Dockter, B, won by forfeit
285: Double Forfeit
Notes: Bismarck High remained unbeaten in dual play…BHS won six matches by forfeit
Records: St. Mary’s 1-10 Overall; 1-5 WDA; Bismarck High, 11-0 Overall; 6-0 WDA

​​Overall: 1-13 / Conference: 1-8 / Home: 0-4 / Away: 1-3 / Neutral: 0-6


2016-17 Results

Date

OpponentScoreRecord

11-22

12-3

12-8

12-10

12-15

12-20

1-3

1-8

1-13

1-14

1-21

1-27

1-27

2-3

2-11

2-18





@TMCHS

Mandan Lions

@Legacy

GF Sertoma 

@Minot

​DICKINSON

@Century

@Bismarck. Rot

@Mandan

Beulah Invite

Storhaug Invite

WILLISTON

BISMARCK

@Jamestown

@W Region Meet

@Class A Meet





39-37W 

11th

43-31W

5th

16-57L

6-67L

15-53L

20th

19-48L

6th

2nd

L

12-56L

58-15W

8th

11th





1-0 

--

2-0

4-2

4-3

​4-4

4-5

​--

4-6

--

​--

​4-7

4-8

​5-8

​--

​--





Home games in All CAPS

​​​​​​​Proud Sponsors of

St. Mary's Athletics and the WDA

Minot 54, St. Mary's 21

Dec. 14, 2017, 7 p.m. CT
St. Mary's High School Gymnasium, Bismarck, N.D.

Minot 54, St. Mary’s 21
106: Kelby Armstrong, M, over Jaxyn Richter by pin, 2:25
113: Reece Barnhardt, SM won by forfeit
120: Matthew Scheer, SM, won by forfeit
126: Drew Steidler, SM, over Corey Hooker by pin, 3:34
132: Brody Armstrong, M, over Logan Weiler by pin, 3:05
138: Trevon McClaanahan, M, won by forfeit
145: Carter Peterson, M, won by forfeit
152: Double Forfeit
160: Jacob Mortensen, M, over Christian Hanson by pin, 3:43
170: Branden Franchuk, SM, over Michael Gleason by 3-0 decision

182 Luke Tyler Nathe, M, won by forfeit
195: Jacob Carmichael, M, won by forfeit
220: Hunter Swartwout, M, won by fofeit
285: Elijah Huff, M, won by forfeit
Notes: The dual featured eight forfeits (Minot won five)…The WDA dual was the first of the season for St. Mary’s
Records: Minot, 5-2 Overall; 3-0 WDA; St. Mary’s, 0-6 Overall; 0-1 WDA

​St. Mary's Saints Wrestling


Rumble on the Red
Dec. 28-29, 2017, 10 a.m. CT
Fargodome, Fargo, N.D.

Team totals (Top 10/WDA finishers)
1. Scott West, MN, 186.5; 2. Willmar, MN, 142.5; T3. Albert Lea, MN, 135.5; T3. Perhman, MN, 135.4; 5. Soughton, WI, 132; 6. Rapid City, SD Stevens, 125.5; 7. Waconia, MN, 116; 8. Fairmount-Martin Co. West, MN, 115.5; 9. St. Cloud, MN Tech, 107; 10. Minot, 104.5; 11. Bismarck High, 104; 30. Legacy, 60; 40. Century, 50; 43. St. Mary’s, 47.5; 48. Mandan, 41; 65. TMCHS, 23; T73. Jamestown, 13
 
St. Mary’s results
113: Reece Barnhardt, 2nd, 4-1
120: Matthew Scheer, DNP, 0-2; William Langenfelder, DNP, 0-2
126: Drew Steidler, 6th, 5-3
145: Christian Hanson, DNP, 1-2
170: Branden Franchuk, DNP, 1-2
Notes
: Bismarck High’s Ryan Ripplinger (126) and Minot’s Kelby Armstrong (106) won individual titles.

2017-18 Varsity Schedule/Results

Century 60, St. Mary's 8

Jan. 26, 2018, 7:30 p.m. CT
St. Mary’s High School, Bismarck, N.D.

Century 60, St. Mary's 8
106: Hayden Johnsrud, C, over Jaxyn Richter by pin, :43
113: Reece Barnhardt, SM, over Clay Radenz by 12-4 major decision
120: Devin Schulz, C, over Matthew Scheer by pin, 1:21
126: Dylan Barchenger, C, over William Langenfelder by technical fall, 4:00
132: Izaiah Bitz, C, over Logan Weiler by pin, 1:11
138: Shane Fleck, C, over Noah Zander, by 12-0 major decision
145: Clint Coleman, C, won by forfeit
152: Matthew Rader, C, over Christian Hanson by 6-2 decision in OT
160: Bryant Nelson, C, won by forfeit
170: Branden Franchuk, SM, over Oliver Nelson by 11-2 major decision
182: Double Forfeit
195: Malikai Rivera, C, won by forfeit
220: Nick Brennan, C, won by forfeit
285: Riley Roesler, C, won by forfeit
Notes: Century won 11 matches, including five by forfeit.
Records: Century, 17-6 Overall; 5-2 WDA; St. Mary’s, 1-12 Overall; 1-7 WDA

2017-18 Record​​

Bismarck Rotary

Jan. 5-6, 2018, 10 a.m.

Bismarck Event Center, Bismarck, N.D


Team totals (Top 10 and WDA finishers)

Rapid City (S.D.) Stevens 211.5; 2. Bismarck High, 192.5; 3. Pierre (S.D.) 186. 4. Sidney (Mont.) 163.5; 5. Rapid City (S.D.) Central, 157.5; 6. West Fargo 135; 7. Minot, 135. 8. Watertown (S.D.), 130; 9. Aberdeen (S.D.) Central, 127; 10. Mandan 119; 12. Legacy, 101; 17. Dickinson, 75; 18. Century, 74.5; 20. St. Mary's, 64; 22. TMCHS, 48; 23. Jamestown, 44; 26. Williston, 28


St. Mary’s results
106: Jaxyn Richter, DNP, 0-2; Logan Heen, 0-2
113: Reece Barnhardt, 1ST, 5-0; James Richter, DNP, 0-2
120: William Lagenfelder, DNP, 1-2; Matthew Scheer, DNP, 2-2
126: Drew Steidler, 3rd, 5-1; Logan Weiler, DNP, 1-2
152: Christian Hanson, DNP, 3-2
160: Branden Franchuk, DNP, 0-2
Notes: Five WDA wrestlers won their divisions…Rapid City SD Stevens won the meet…32 teams participated.

Mandan 51, St. Mary's 26

Jan. 12, 2018, 7 p.m. CT
St. Mary's High School Gymnasium, Bismarck, N.D.

Mandan 51, St. Mary’s 26
106: Jaxyn Richter, SM, over Ben Kleinknecht by 3-0 decision
113: James Richter, SM, over Devon Johnson by pin, 5:28
120: Reece Barnhardt, SM, over Trevin Yeoman by technical fall, 2:15
126: Matthew Scheer, SM, won by forfeit
132: Ethan Fleck, M, over Logan Weiler by technical fall, 4:00
138: Seth Berg, M, over Noah Zander by pin, 4:52
145: Kolten Reisenauer, M, won by forfeit
152: Isaac Berger, M, over Christian Hanson by 16-3 major decision
160: Dylan Fleck, M, won by forfeit
170: Branden Franchuk, SM, over Isaac Watson by pin, :56
182: Jacob Boehm, M, won by forfeit
195: Danek Vega, M, won by forfeit
220: Adam Boehm, M, won by forfeit
285: Noah Gerhardt, M, won by forfeit
Notes: Mandan won nine matches, five by forfeit
Records: Mandan, 5-2 Overall; 5-2 WDA; St. Mary’s, 1-4 Overall; 1-9 WDA


Valley City Holiday Invite
Dec. 16, 2017, 9 a.m. CT
Valley City High School, Valley City, N.D.

Team totals (Top 10/WDA results)
1. Bismarck High, 264.5; 2. Lisbon, 151; 3. Mandan, 133.5; 4. Fargo Davies, 127.5; 5. Dickinson, 125; 6. Valley City, 124.5; 7. TMCHS, 113; 8. Legacy, 106.5; 9. St. Mary’s, 88; 10. Jamestown, 77.5; 17. Williston, 35

Event winners
106: Boeden Greenley, Lisbon; 113: Chase DeBlaere, WF Sheyenne; 120: Laken Boese, BHS; 126: Ryan Ripplinger, BHS; 132: Adam DeBoer, BHS; 138: Dawson Zerr, TMCHS; 145: Drew Steidler, BHS; 152: Jaden Maris, F Davies; 160: Thomas Scheet, Legacy; 170: Parker Wahl, BHS; 182: Jacob Boehm, Mandan; 195: Matthew Kaylor, Legacy; 220: Jordan Urbach, Lisbon; 285: Andre Baguma, F Davies

St. Mary’s results
106: Jaxyn Richter, DNO, 0-2
113: Reece Barnhardt, 2nd, 3-1
120: Adam Richter, DNP, 1-2; Matthew Scheet, 1-2
126: Drew Steidler, 2nd, 3-1; Logan Weiler, 5th, 4-1
138: Noah Zander, 7th, 2-2
152: Christian Hanson, 6th, 3-2
170: Branden Franchuk, 2nd, 3-1
Notes: Bismarck High won the team title…Nine of the 14 individual titles were won by a WDA wrestler…4 WDA teams had at least one champion.

2017-18 Record

Date/Time
Opponent/Event
W/L/Finish
Score
Record
Nov. 18/9:30 a.m.
@Minot Early Bird
No Scores


Dec. 1-2/9 a.m.
Mandan Lions Tourn.
12th
92

Dec. 8-9/9 a.m.
GF Sertoma Dual
LLLLL
12th
0-5
Dec. 14/7 p.m.
MINOT
L
21-54
0-6
Dec 15/7 p.m.
@Legacy
W
45-36
1-6
Dec. 16/9 a.m.
Valley City Invite
9th
88

Dec. 19/6:30 p.m.
Jamestown^
L
18-48
1-7
Dec. 19/7:30 p.m.
Dickinson
L
14-63
1-8
Dec. 29/10 a.m.
Rumble on the Red
43rd
47.5

Jan. 5-6/10 a.m.
Bismarck Rotary
20th
64

Jan. 12/7 p.m.
MANDAN
L
26-51
1-9
Jan. 23/7 p.m.
@Bismarck High
L
4-71
1-10
Jan. 26/4:30 p.m.
TMCHS BELCOURT
L
29-46
1-11
Jan. 26/7:30 p.m.
CENTURY
L
8-60
1-12
Jan. 27/2 p.m.
@Williston
L
25-36
1-13
Feb. 10/9:30 a.m.
West Region Tournament
8th
70

Feb. 15-17
Class A Tournament
11th
64.5
















^ In Dickinson

Team Leaders (As of Feb. 7)

Wins: 8: R. Barnhardt

Pins: 3: J. Richter; D. Steidler; B. Franchuk

Decisions: 3: B. Franchuk

Major Decisions-T. Falls: 5: R. Barnhardt


WDA matches only



Previous Match: Neutral

Feb. 15-17

11th, Class A Tournament


Mandan Lions Tournament

Dec. 1-2, 2017, 9 a.m. CT
Mandan High School-Middle School, Mandan, N.D.                                

Team totals
1. Bismarck High, 289.5; 2. Rapid City, SD Central, 270; 3. Rapid City, SD Stevens, 220.5; 4. Sturgis, SD, 199; 5. Mandan, 189; 6. Century, 178.5; 7. West Fargo, 151.5; 8. Dickinson, 121.5; 9. Hettinger, 119; 10. Legacy, 113; 11. TMCHS, 110; 12. St. Marys, 92


St. Mary’s results
113: Reece Barnhardt, 7-0, 1st
120: Matthew Scheer, 24, 8th
126: Adam Richter, 0-5, 12th; Drew Steidler, 5-2, 3rd
132: Noah Zander, 0-5, 12th
152: Christian Hanson, 4-3, 5th
170: Branden Franchuk, 1-4, 12th


Head Coach: Jayden Richter

Assistants: Jake Mellmer, Collin Engelhardt, Andrew Beine

2016-17 Season: 5-8 Overall; 3-6 WDA (7th)

2016-17 West Region Tournament: 8th

2016-17 Class A Tournament: 11th

WDA championships: None

State championships: One (1964)

​​Home Gym: St. Mary's High School Gym

St. Mary's official website

WDA Wrestling Main Page


Class A Tournament

Feb. 15-17, 2018

Fargodome, Fargo N.D.

 
Team totals
1. Bismarck High, 216; 2. Minot, 205; 3. Valley City, 140; 4. Mandan, 133.5; 5. West Fargo, 127; 6. TMCHS, 123; 7. Dickinson, 110; 8. Century, 104; 9. Legacy, 104; 10. Fargo Davies, 83; 11. St. Mary’s, 64.5; 12. Jamestown, 59; 13. Williston, 50; 14. Devils Lake, 43; 15. GF Central, 41; 16. Wahpeton, 28.5; 17. Fargo South, 25; 18. WF Sheyenne, 19.5; 19. Fargo North, 19; 20. GF Red River, 15

Individual champions
106: Kelby Armstrong, Minot, over Jacob Thomas, F South, by 5-4 decision
113: Reece Barnhardt, St. Mary’s,  over Clay Radenz, Century, by 8-1 decision
120: Ethan Bowman, Jamestown, over Corey Hooker, Minot, by 5-2 decision
126: Ryan Ripplinger, Bismarck High, over Drew Steidler, St. Mary’s, by 10-2 major decision
132: Brody Armstrong, Minot, over Adam DeBoer, Bismarck High, by 5-0 decision
138: Dawson Zerr, TMCHS, over JJ Harms, West Fargo, by 5-4 decision
145: Devin Steidler, Bismarck High, over Gavin LeNoue, Wahpeton, by 5-2 decision
152: Isaac Berger, Mandan, over Jaden Mairs, Fargo Davies, by 11-0 major decision
160: Jared Franek, West Fargo, over David Peterson, Valley City, by pin, 1:34
170: Parker Wahl, Bismarck High, over Creighton Rudolph, Minot, by 1-0 decision
182: Logan Erlandson, Valley City over Trevis LaRocque, TMCHS by pin, :48
195: Matt Kaylor, Legacy, over Jake Tangen, Valley City, by 12-0 major decision
220: Chase Dockter, Bismarck High, over Hunter Swartwout, Minot, by 1-0 decision
285: Andre Baguma, Fargo Davies, over Elijah Huff, Minot, by 4-3 decision

St. Mary’s results
113: Reece Barnhardt, 1st, 4-0
120: William Langenfelder, DNP, 1-2
126: Logan Weiler, DNP, 1-2
126: Drew Steidler, 2nd, 3-1
152: Christian Hanson, 7th, 3-2
170: Branden Franchuk, 6th, 3-3

Notes: Bismarck High won its 36th state title…Five WDA teams finished in the top 10…Eleven WDA wrestlers won individual titles, representing seven different teams...BHS coaches Jeff Schumacher and Mark Lardy were named state coach of the year...Ryan Ripplinger of BHS and Brody Armstrong of Minot became three-time champions...Matt Kaylor became Legacy's first-ever state champion


Jamestown 48, St. Mary's 18; Dickinson 63, St. Mary's 14
Dec. 19,  2017, 5:30 p.m. CT
Dickinson High School Gymnasium, Dickinson, N.D.

Dickinson 63, St. Mary’s 14
106: Henry Nelson, D, over Jaxyn Ricter by pin, 1:59
113: Reece Barnhardt, SM, over Warrick Morel by technical fall, 1:55
120: Brendan Johnson, D, over Matthew Scheer by pin, 2:21
126: Jaren Berger, D, over William Langenfelder by pin, 5:34
132: Drew Steidler, SM, over Cody Booth by pin, 2:58
138: Jaxin Torgerson, D, over Noah Zander by 13-7 decision
145: Todd Irwin, D, won by forfeit
152: Tate Nordby, D, won by forfeit
160: Jake Wolf, D, won by forfeit
170: Branden Franchuk, SM, over Tanner Jarrett by 7-5 SV decision
182: Kameron Clark, D, won by forfeit
195: Harley Mischel, D, won by forfeit
220: Garrett Usher, D, won by forfeit
285: Hunter Wilson, D, won by forfeit


Jamestown 48, St. Mary’s 18
106: Aden Braun, J, over Jaxyn Richter by pin, 1:11
113: Reece Barnhardt, SM, over Talor Huebner by pin, 3:51
120: Colton Mewes, J, over Matthew Scheer by 8-2 decision
126: Ethan Bowman, J, over William Lagenfelder by pin, 5:40
132: Drew Steidler, SM, won by forfeit
138: Braden Hatcher, J, over Noah Zander by 8-6 decision
145: Double Forfeit
152: Christian Hanson, SM, over Noah Braun by 8-3 decision
160: Johnny Browning, J, won by forfeit
170: Branden Franchuk, SM, over Aaron Mack by 5-3 decision
182: Tyler Magnusco, J, won by forfeit
195: Paul VanDal, J, won by forfeit
220: Sam Krebs, J, won by forfeit
285: Damien Krebs, won by forfeit
Notes: Dickinson won 11 matches, including seven by forfeit…The win was Dickinson’s third straight dual win.

Records: Jamestown, 5-7 Overall; 1-4 WDA; Dickisnon, 3-1 Overall; 3-1 WDA; St. Mary's, 1-3 Overall; 1-3 WDA


West Region Tournament

Feb. 10, 2018, 9:30 a.m. CT
Minot State University Dome, Minot, N.D.

Team totals
1. Bismarck High, 260.5; 2. Minot, 208.5; 3. Mandan, 159; 4. Century, 152; 5. TMCHS Belcourt, 144.5; 6. Dickinson, 135; 7. Legacy, 105.5; 8. St. Mary’s, 70; 9. Jamestown, 64; 10. Williston, 42.5

Individual Champions
106: Kelby Armstrong, MIN, over Hayden Johnsrud, CEN by 12-2 major decision
113: Reece Barnhardt, SM, over Clay Radenz, CEN by 9-1 major decision
120: Laken Boese, BHS, over Corey Hooker, MIN, by pin :50
126: Ryan Ripplinger, BHS, over Drew Steidler, SM, by medical forfeit
132: Brody Armstrong, MIN, over Ethan Fleck, MAN by 8-5 decision
138: Dawson Zerr, TM, over Trevor McClaanahan, MIN by 7-0 decision
145: Devin Steidler, BHS, over Raif Horswill, WIL by pin, 3:27
152: Isaac Berger, MAN, over Matthew Rader, CEN by pin :46
160: Thomas Scheet, LEG, over Dylan Fleck, MAN by 5-0 decision
170: Parker Wahl, BHS, over Creighton Rudolph, MIN, medical forfeit
182: Trevis LaRocque, TM, over Jacob Boehm, MAN by 3-2 decision
195: Matt Kaylor, LEG, over Ronald Wilkie III, TM, by pin, 5:54
220: Chase Dockter, BHS, over Adam Boehm, MAN by 9-5 decision
285: Elijah Huff, MIN, over Koby Brunelle, TM by 4-1 decision
St. Mary’s results
106: Jaxyn Richter, DNP
Round 1: Lost by pin, 3:02; Cons. 1: Lost by pin, 1:50
113: Reece Barnhardt, 1st
Round 1: Won by technical fall, 2:00; Quarterfinal: Won by technical fall, 4:47; Semifinal: Won by pin, 2:52; Championship: Won by 9-1 major decision
113: James Richter, 7th
Round 1: Won by 7-1 decision; Quarterfinals: Lost by pin, 1:06; Cons. 2: Won by pin, 4:00; Cons. 3: Lost by 8-6 decision; Seventh Place: Won by 4-0 decision
120: William Langenfelder, 8th
Round 1: Won by 7-5 decision; Quarterfinal: Lost by 7-1 decision; Cons. 2: Bye; Cons. 3: Lost by 14-3 major decision; Seventh Place: Lost by 7-6 decision
120: Adam Richter, DNP
Round 1: Lost by pin, 4:11; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by pin, 2:00
126: Drew Steidler, 2nd
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by 15-4 major decision; Semifinal: Won by 18-5 major decision; Championship: Lost by medical forfeit
126: Logan Weiler, 8th
Round 1: Bye; Quarterfinal Lost by pin, :59; Cons. 2: Won by pin, 2:11; Cons. 3: Lost by pin, 2:08; Seventh Place: Lost by 1-0 decision
138: Noah Zander, DNP
Round 1: Lost by 13-4 major decision; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by 4:20 pin
152: Christian Hanson, 6th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by 4-3 decision Cons. 2: Bye; Cons. 3: Won by 11-1 major decision; Cons. Semifinal: Lost by pin, 3:48; Fifth Place: Lost by 10-8 decision
170: Branden Franchuk, 3rd
Round 1: Won by 9-8 decision; Quarterfinal: Won by 7-3 decision; Semifinal: Lost by 12-7 decision; Cons. Semifinal: Won by pin, 2:33; Third Place: Won by 12-5 decision
Notes:
Bismarck High won its 19th West Region Tournament title…Six WDA teams had at least one individual region champion…Bismarck High had five…Minot’s Brody Armstrong was named region senior athlete of the year…Bismarck High’s Jeff Schumacher and Mark Lardy were named region coaches of the year

TMCHS 46, St. Mary's 28

Jan. 26, 2018, 6 p.m. CT
St. Mary’s High School, Bismarck, N.D.

TMCHS 46, St. Mary’s 28
106: Jaxyn Richter, SM, won by forfeit
113: James Richter, SM, over Josiah Marcellais by pin, 1:45
120: Matthew Scheer, SM, won by forfeit
126: William Langenfelder, SM, over Keon Laducer by 14-0 major decision
132: Tate Laducers, TM, over Logan Weiler by 15-2 major decision
138: Dawson Zerr, TM, over Noah Zander by pin, 2:50
145: Clay LaRocque, TM won by forfeit
152: Christian Hanson, SM, over Chance Brunelle by 8-4 decision
160: Nolen Demery, TM, won by forfeit
170: Branden Franchuk, SM, over Levi LaFountain by 14-8 decision
182: Melvin Nadeau, TM, won by forfeit
195: Ronald Wilkie III, TM, won by forfeit
220: Marcus Goulet, TM, won by forfeit
285: Seth Baker, TM, won by forfeit
Notes: TMCHS won eight matches, six by forfeit
Records: TMCHS, 13-5 Overall; 5-3 WDA; St. Mary’s, 1-11 Overall; 1-6 WDA