The official site of the Western Dakota Association


No. 5 Singles Record

Gwen Mathews, MIN    6-2
Emily Savageau, CEN   5-0
Maria Fleck, SM    4-3
Delaney Scanson, BHS   4-4
Karissa Albaugh, LEG    4-2
Malayna Schneider, DCK    3-0
Evelina Tyan, WIL    3-4
Sierra Knoll, LEG    2-0
Natasha Mosbrucker, MAN   2-0
Blaike Zander, CEN    1-2
Alexa Cofer, DCK    1-4
Maggie Borseth, WIL    0-1
Anna Braun, SM    0-1
Olivia Listul, JAM    0-2
Kylie Wieland, MAN    0-3
Anne Kesler, MAN    0-3
Annie Johnson    , JAM    0-6










No. 1 Singles Record
Jamie Stoppler , CEN    8-0
Haya Dodin, MIN   7-1
Lauryn Andre BHS  6-2
Elizabeth Felderman, MAN 5-3

Kaitlin Mullowney, JAM    4-4
Brianna Metzger, LEG    3-4
Lauren Botsford, SM    2-5
Abby McPherson, LEG    0-1
Vanessa Monsalve, WIL    1-7
Mallory Donlin, SM    0-1
Halie Karlen, DCK    0-8

 






Finally!

The WDA finally can call itself girls' tennis champions again. Minot edged WF Sheyenne, 3-2, in the championship of the ND State team tennis tournament. Its the first crown for the WDA since 2001 (Century). Minot last won a title in 1991. Century, meanwhile, finished fifth, topping Mandan. BHS also compete.

For the team tournament bracket, click Here 

For the individual tournament brackets, click Here

​Photos courtesy of the WDA SID, Bismarck Tribune, Fargo Communications Inc., Minot Daily News, Jamestown Sun


Team
MP
Conf.
Streak
SW-SL
Overall
Minot
8
8-0
W8
63-9
20-1
Century
8
7-1
L1
50-22
14-5
Legacy
8
6-2
W5
43-29
11-6
Bismarck High
8
5-3
L2
36-36
9-8
Mandan
8
3-5
W1
34-38
11-9
Jamestown
8
3-5
W3
23-49
4-11
St. Mary's
8
2-6
L3
27-45
3-12
Williston
8
1-7
L6
27-45
4-14
Dickinson
8
1-7
L7
21-51
2-9

Streak and Sets Won-Sets Loss (SW-WL) is only for WDA regular season 6-3 dual matches


No. 4 Singles Record
Katie Pitcher, CEN    6-2
Sierra Knoll, LEG    6-0
Kali Askvig, MIN    5-0
Morgan Fisher, BHS    4-4
Alyssa Henson, MIN    3-0
Lauren Leidenix, SM    3-4
Payton Hoggarth, JAM    2-2
Ellie Schmit, WIL    2-5
Emma Dazell, DCK    2-6
Courtney Peterson, JAM    1-0
Phoebe Olson, JAM    1-0
Natasha Mosbrucker, MAN  1-5
Evelina Tyan, WIL    0-1
Maria Fleck, SM    0-1
Annie Johnson, JAM    0-2
Karissa Albaugh, LEG    0-2
Kylie Wieland, MAN    0-2








No. 2 Singles Record

Raquel Egge, MIN    8-0
Taylor Richter, BHS    7-1
Sophia Holmen, CEN    5-3
Abby McPherson, LEG   5-2
Courtney Peterson, JAM   3-1
Lizzie Allan, MAN   3-5
Miranda Barraza, WIL   2-6
Lauren Jorda, DCK    2-6
Mallory Donlin, SM    1-6
Brianna Metzger, LEG    0-1
Jenna Stiegelmeier, SM 0-1  
Payton Hoggarth, JAM    0-4














No. 1 Doubles Record

Andre-Richter, BHS  8-0
Felderman-L. Allan, MAN   4-1
Hoggarth-Mullowney, JAM  4-3
Stoppler-Lembke, CEN    3-1
Dodin-K. Askvig, MIN     3-3
Felderman-Vogel, MAN   3-0
Stoppler-Zander, CEN   2-1
Monsalve-Schmit, WIL  2-2
Metzger-Felt, LEG     2-5





Team of the Week

   

 

No. 6 Singles Record

Eden Olson, MIN    8-0
Alexis Ness, LEG    6-2
Malayna Schneider, DCK   4-1
Natalie Schuh, BHS    3-3
Anna Braun, SM    3-3
Riley Lembke, CEN    2-1
Chesni Strand, WIL    3-3
Lauryn Hoesel, SM    2-0
Alexa Cofer, DCK    1-2
Anne Kesler, MAN    1-3
McKenzie Ulrich, MAN    1-3
Jessica Keller, CEN    1-4
Cora Wolsky, JAM    1-6
Olivia Listul, JAM    0-1
Mia Steffes, BHS    0-2
Maggie Borseth, WIL    0-2







Previous results

May 24
West Region Team Tournament, Minot
Quarterfinals
No. 1 Minot 5, No. 8 Williston 0
No. 5 Mandan 3, No. 4 Bismarck High 2
No. 3 Legacy 5, No. 6 Jamestown 0
No. 2 Century 4, No. 7 St. Mary's 1
Semifinals
Minot 5, Mandan 0
Century 3, Legacy 2
Loser-out
Bismarck High 5, Williston 0
Jamestown 3, St. Mary's 2
State qualifiers
Mandan 4, Jamestown 1
Bismarck High 3, Legacy 2
Championship
Minot 5, Century 0

May 21

West Region Play-in

Williston 3, Dickinson 2

May 19

Jamestown 5, Dickinson 4

May 18

Mandan 5, Dickinson 4

Jamestown 5, Williston 4

May 17

Minot 6, Century 3

Legacy 8, St. Mary's 1

May 15

Minot 7, Mandan 2

Century 6, Bismarck High 3

Jamestown 5, St. Mary's 4

May 14

Legacy 5, Bismarck High 4







2018 WDA/West Region Standings/Schedule

No. 3 Doubles Record

Albaugh-Ness, LEG   7-0
Rose-Tyan, WIL   4-0
Mathews-Joelle Fettig, MIN   3-1
N. Mosbrucker-A. Kesler, MAN    2-2
Davis-Pitcher, CEN    2-2
Fisher-Scanson, BHS   2-3
Allerdings-Cofer, DCK  2-3






No. 2 Doubles Record

McPherson-Camaryn Beasley, LEG 5-1
R. Egge-Henson, MIN    4-0
Holmen-Pitcher, CEN    3-0
Barraza-Rachel Anfinson, WIL   3-1
K. Vogel-K. Wieland, MAN    3-2
Jorda-Dazell, DCK      3-2
Leidenix-Donlin, SM     2-1




2018 Coaches Poll


WDA Tie-Break Criteria


Year-By-Year WDA results


2018 West Region Tournament

May 24-26, Minot Hammond Park



2018 ND State Tournament

May 31-June 2, Choice Health and Fitness Center, Grand Forks

Team Bracket

Individual Bracket


Upcoming matches

2018 Season Complete

Previous results

May 31

ND State Tournament, Grand Forks

Quarterfinals

1W Minot 5, 4E Fargo Davies 0

2E GF Red River 5, 3W Mandan 0

1E WF Sheyenne 4, 4W Bismarck High 1

3E Fargo Shanley 3, 2W Century 2

Loser-Out

Century 4, Bismarck High 1

Mandan 3, Fargo Davies 2

Semifinals

Minot 4, GF Red River 1

WF Sheyenne 5, Fargo Shanley 0

Fifth Place

Century 4, Mandan 1

Third Place

GF Red River 4, Fargo Shanley 1

Championship

Minot 3, WF Sheyenne 2







Fargo North @ Century, 5 p.m. CT

West Fargo @ Bismarck High, 7:15 p.m. CT​

Notre Dame Academy, SK @ Williston, 7:30 p.m. CT


No. 3 Singles Record

Kenna Vogel, MAN    8-0
Jenna Stiegelmeier, SM 5-2
Alyssa Henson, MIN    4-1
Phoebe Olson, JAM    4-3
Heather Davis, CEN    4-4
Sophia Rose, WIL    4-4
Hannah Felt, LEG    3-5
Kali Askvig, MIN   2-1
Courtney Peterson, JAM 1-0  
Marcail Allerdings, DCK 1-7
Lauren Leidenix, SM    0-1
Sydney Helgeson,  BHS    0-8











​​   

Minot won it's first Class A team title since 1991, edging WF Sheyenne, 3-2, in the championship dual. It was the first time since 2001 that a WDA team won the crown.

Previous week: Mandan

Head-to-Head Comparison Grid


BHS
CEN
DCK
JAM
LEG
MAN
MIN
STM
WIL
BHS
--
3-6L
6-3W
7-2W
4-5L
5-4W
1-8L
5-4W
5-4W
CEN
6-3W
--
7-2W
8-1W
6-3W
6-3W
3-6L
7-2W
7-2W
DCK
3-6L
2-7L
--
4-5L
1-8L
4-5L
0-9L
5-4W
2-7L
JAM
2-7L
1-8L
5-4W
--
4-5L
1-8L
0-9L
5-4W
5-4W
LEG
5-4W
3-6L
8-1W
5-4W
--
6-3W
1-8L
8-1W
7-2W
MAN
4-5L
3-6L
5-4W
8-1W
3-6L
--
2-7L
4-5L
5-4W
MIN
8-1W
6-3W
9-0W
9-0W
8-1W
7-2W
--
7-2W
9-0W
STM
4-5L
2-7L
4-5L
4-5L
1-8L
5-4W
2-7L
--
5-4W
WIL
4-5L
2-7L
7-2W
4-5L
2-7L
4-5L
0-9L
4-5L
--

WDA teams play a single round robin schedule of doubleheaders, weather permittiing

Team of the Week

 

 WDA Conference Statistical Leaders (As of May 17/WDA matches only)