No. 2 Doubles Record

3-0: Schaeffer-McLean, MIN

3-2: Ruff-Kalb, LEG,

2-0: Diehl-McLean, MIN

2-1: Kleinjan-Kandooru, CEN

2-1: Higgs-B. Borreson,, WIL



 


No. 4 Singles Record

4-0: B. McLean, MIN

4-1: C. Johnson, LEG

3-3: A. Kozojed, MAN





Third Place
(3E) WF Sheyenne 4, (2E) Fargo South 1
Championship
(1E) GF Red River 4, (1W) Minot High

Oct. 1

West Region Individual Tournament

Singles (Top 8/State qualifiers)

1. Anthony Janes, Legacy; 2. Hunter Rice, Minot High; 3. Tyler Wahl, Bismarck High; 4. Mason Lunzman, Jamestown; 5. Drew Beasley, Legacy; 6. Josh Hegstad, Minot High; 7. Gabe Hanson, Bismarck High; 8. Caleb Johnson, Legacy

Doubles (Top 8/State qualifiers)

1. K. Hatzenbuhler-B. Helbling, Mandan; 2. G. Schaeffer-B. McLean, Minot High; 3. J. Pitcher-B. Zander, Century; 4. A-Diehl-S. Griffith, Minot High; 5. B. Ruff-J. Kalb, Legacy; 6. T. Kleinjan-S. Kandooru, Century; 7. K. Backen-Luke LeFevre, Jamestown; 8. N. Mathern-C. Miller, Legacy

Sept. 29

West Region Team Tournament, Minot

Quarterfinals
(2) Legacy 4, (7) Jamestown 1

(3) Century 5, (6) Bismarck High 0

(4) Mandan 4, (5) Williston 1

Semifinals

(1) Minot High 4, (4) Mandan 1

(2) Legacy 3, (3) Century 2

Loser-out

(7) Jamestown 3, (6) Bismarck High 2

State Qualifiers
(3) Century 5, (5) Williston 0
(4) Mandan 4, (7) Jamestown 1

Championship

(1) Minot High 4, (2) Legacy 1



 

No. 2 Singles Record

6-0: B. Helbling, MAN

4-1: B. Zander, CEN

3-1: G. Schaeffer, MIN

3-2: B. Ruff, LEG



 

No. 1 Singles Record-

6-0: A. Janes, LEG

4-2: H. Rice, MIN

4-2: J. Pitcher, CEN

3-1: D. Munoz, WIL





 The official site of the Western Dakota Association

Minot High reached the ND state team dual tournament final for the first time since 2012. The Magicians finished runner-up. Minot High also had an all-state finisher in singles in  Hunter Rice.

Previous week:  Minot High, Legacy

Upcoming matches

2022 Season complete

Previous results

Oct. 7-8

ND State Individual Tournament, Minot

Singles (Top 5/All-State)

1. Ethan Raan, WF Sheyenne; 2. Espen Schneider, GF Red River;  3. Saylor Kuenzel, GF Red River; 4. Hunter Rice, Minot High; 5. Anthony Janes, Legacy

Doubles (Top 5/All-State)

1. Evan Panzer-Cole Wilber, GF Central; 2. Karter Hatzenbuhler-Brady Helbling, Mandan; 3. Asher Green-Lucas Bydal, GF Red River; 4. Aidan Bourke-Chase Bry, Fargo South 5. Kai Kringlie-Treylan Cope, Valley City

Oct. 6

ND State Team Tournament, Minot

Quarterfinals

(1E) GF Red River 5, (4W) Mandan 0

(3E) WF Sheyenne 3, (2W) Legacy 2

(1W) Minot High 4, (4E) Fargo Davies 1

(2E) Fargo South 3, (3W) Century 2

Consolation

(2W) Legacy 3, (4W) Mandan 2

(4E) Fargo Davies 3, (3W) Century 1

Semifinals

(1E) GF Red River 4, (1W) WF Sheyenne 1

(1W) Minot High 4, (2E) Fargo South 2

Fifth Place

(2W) Legacy 3, (4E) Fargo Davies 2






Team of the Week

 

 WDA Conference Statistical Leaders (WDA matches only/Final)

No. 6 Singles Record

4-2: N. Mathern, LEG

3-1: S. Griffith, MIN

3-1: C. Holzer, CEN

3-2: B. Borreson, WIL




Team
Conf.
Winning Pct.
MW-ML
Overall
Minot High
6-0
1.000
47-7
19-3
Legacy
5-1
.833
39-11
16-9
Century
4-2
.667
33-21
10-12
Mandan
3-3
.500
26-38
9-10
Williston
2-4
.333
15-35
3-13
Bismarck High
1-5
.167
12-32
3-14
Jamestown
0-6
.000
9-44
2-15


Teams play a single round-robin schedule.    MW-ML is individual matches won-loss during WDA play


No. 3 Doubles Record

5-1: Hegstad-Griffith, MIN

3-0: Beasley-Cooper, LEG

3-1: Ellertson-Karalus, BHS








   


BHS
CEN
JAM
LEG
MAN
MIN
WIL
BHS
--
1-8L
6-2W*
0-9L
4-5L
1-8L
3-6L
CEN
8-1W
--
8-1W
2-7L
6-3W
1-8L
8-1W
JAM
2-6L*
1-8L
--
1-8L
2-7L
0-9L
3-6L
LEG
9-0W
-
8-1W
--
7-2W
3-6L
5-0W
MAN
5-4W
3-6L
7-2W
2-7L
--
2-7L
7-2W
MIN
8-1W
8-1W
9-0W
6-3W
7-2W
--
9-0W
WIL
6-3W
1-8L
6-3W
0-5L*
2-7L
0-9L
--

Notes: Teams play a round robin schedule ; *Match shortened due to rain


2022 Coaches' Poll


2022 All-WDA Team


2022 All-State Team


Year-by-Year  WDA results


2022 West Region Tournament

Sept 29-0ct. 1, Hammond Park, Minot

BRACKET

INDIVIDUAL BRACKET


2022 ND State Tournament
Oct. 6-8, Hammond Park, Minot

DUAL BRACKET

INDIVIDUAL BRACKET





Team of the Week

Fargo North @ Century, 5 p.m. CT

West Fargo @ Bismarck High, 7:15 p.m. CT​

Notre Dame Academy, SK @ Williston, 7:30 p.m. CT

   

WDA Head to Head Record Comparison Grid

No. 3 Singles Record

5-0: D. Beasley, LEG

4-0: A. Diehl, MN

4-2: J. Christen, MAN

3-2: M. Fronk, JAM




2022 WDA/West Region Standings/Schedule

That's a wrap

The 2022 boys' tennis season came to a close in Minot on Saturday, Oct. 8. A handful of WDA players earned all-state honors. Minot High's Hunter Rice finished fourth in singles and Legacy's Anthony Janes was fifth. In doubles play, Mandan's Karter Hatzenbuhler and Brady Helbling were runner-up.

TEAM BRACKET      INDIVIDUAL BRACKET
Photos courtesy of the Loralyn Joyce, WDA SID, Bismarck Tribune, Fargo Communications Inc., Minot Daily News, Jamestown Sun,  NDHSAA


No. 1 Doubles Record

3-1: Janes-Johnson, LEG

2-0: Rice-Schaeffer, MIN

2-1: Hatzenbuhler-Helbling, MAN

2-1: Rice-Diehl, MIN

2-2: Pitcher-Walth, CEN



Click on each respective team name below to view team pages


No. 5 Singles Record

5-1: J. Kalb, LEG

4-1: J. Hegstad, MIN

3-3: A. Ellertson, BHS


Team of the Week

Click the above tabs