Century 46, TMCHS 24

Jan. 26, 2018, 4:30 p.m. CT
St. Mary’s High School, Bismarck, N.D.

Century 46, TMCHS 24
106: Hayden Johnsrud, C, over, Frank Chapman by injury default
113: Clay Radenz, C, over Josiah Marcellais by pin, :43
120: Devin Schulz, C, won by forfeit
126: Dylan Barchenger, C, over Keon Laducer by pin, :47
132: Izaiah Bitz, C, over Tate Laducer by pin, :44
138: Dawson Zerr, TM, over Noah Jones by pin, 1:20
145: Shane Fleck,, C, over Clay LaRocque by 9-0 major decision
152: Clint Coleman, C, over Chance Brunelle by pin, 5:10
160: Nolen Demery, TM, over Matthew Rader by 7-2 decision
170: Levi LaFountain, TM, over Bryant Nelson by 10-8 decision
182: Oliver Nelson, C, over Melvin Nadeau by 1-0 decision
195: Ronald Wilkie III, TM, over Malikai Rivera by pin, 4:24
220: Marcus Goulet, TM, over Nick Brennan by pin, :40
285: Riley Roesler, C, over Seth Baker, by 2-1 OT decision
Notes: Century won nine matches.
Records: Century, 16-6 Overall; 4-2 WDA; TMCHS, 11-5 Overall; 4-3 WDA

2017-18 Record

Date/Time
Opponent/Event
W/L/Finish
Score
Record
Nov. 18/9:30 a.m. CT
Minot Early Bird
No Scores


Nov. 30/6 p.m. CT
WILLISTON
W
63-9
1-0
Dec. 1-2/9 a.m. CT
Mandan Lions Tourn.
11th
110

Dec. 8-9/9 a.m. CT
GF Sertoma Duals
WLWL
7th
3-2
Dec. 15/7 p.m. CT
@Jamestown
W
42-31
4-2
Dec. 16/9 a.m. CT
Valley City Invite
7th
113

Dec. 19/5 p.m. CT
LEGACY*, RUGBY (nc)
LW
34-34, 48-28
5-3
Dec. 21/3 p.m. CT
MANDAN**
W
36-36
6-3
Dec. 29/3 p.m. CT
Rumble on the Red
64th
23

Jan. 4-6/10 a.m. CT
Bismarck Rotary
22nd
48

Jan. 11/7 p.m.  CT
WATFORD CITY (nc)
W
60-18
7-3
Jan. 12-13/9 a.m. CT
Rugby Panther Meet
2nd
191.5

Jan. 18/7 p.m. CT
@Bismarck High
L
22-43
7-4
Jan. 19/4 p.m. CT
#Dickinson
W
42-40
8-4
Jan. 19/4 p.m. CT
East-West Duals
WWWW

12-4
Jan. 26/4:30 p.m. CT
Century
L
24-46
12-5
Jan. 26/6 p.m. CT
@St. Mary's
W
46-29
13-5
Feb. 1/7 p.m. CT
MINOT
L
32-36
13-6
Feb. 10/9:30 a.m. CT
West Region Tournament
5th
144.5

Feb. 15-17
Class A Tournament
6th
123

* Lost tie-break to Legacy  ** Won tie-break over Mandan

# In Fargo

Bismarck High 43, TMCHS 22

Jan. 18, 2018, 7 p.m. CT
BHS Karlgaard Gymnasium, Bismarck, N.D.

Bismarck High 43, TMCHS 22
106: Brock Fettig, B, over Frank Chapman by 6-3 decision
113: Preston Fettig, B, over Peter Mcleod by 11-0 major decision
120: Laken Boese, B, over Wyatt Goulet by technical fall, 3:31
126: Ryan Ripplinger, B, over Tate Laducer by pin, 1:17
132: Adam DeBoer, B, over Keon Laducer by 12-2 major decision
138: Dawson Zerr, TM over Jared Honeyman by 10-2 major decision
145: Jaden Schmidt, B, over Chance Brunelle by 5-3 decision
152: Devin Steidler, B, won by forfeit
160: Nolen Demery, TM, over Gage Roaldson by 6-3 decision
170: Parker Wahl, B, over Levi LaFountain by pin, 2:28
182: Trevis LaRocque, TM, over Jordan Schumacher by pin, :14
195: Ronald Wilkie III, TM, over Connor McGregor by 10-4 decision
220: Chase Dockter, B, over Marcus Goulet by pin, 3:29
285: Koby Brunelle, TM, won by forfeit
Notes: Bismarck High won nine matches and remained unbeaten in WDA dual competition.
Records: TMCHS, 7-4 Overall; 3-2 WDA; Bismarck High, 5-0 Overall; 5-0 WDA


Valley City Holiday Invite
Dec. 16, 2017, 9 a.m. CT
Valley City High School, Valley City, N.D.

Team totals (Top 10/WDA results)
1. Bismarck High, 264.5; 2. Lisbon, 151; 3. Mandan, 133.5; 4. Fargo Davies, 127.5; 5. Dickinson, 125; 6. Valley City, 124.5; 7. TMCHS, 113; 8. Legacy, 106.5; 9. St. Mary’s, 88; 10. Jamestown, 77.5; 17. Williston, 35

Event winners
106: Boeden Greenley, Lisbon; 113: Chase DeBlaere, WF Sheyenne; 120: Laken Boese, BHS; 126: Ryan Ripplinger, BHS; 132: Adam DeBoer, BHS; 138: Dawson Zerr, TMCHS; 145: Drew Steidler, BHS; 152: Jaden Maris, F Davies; 160: Thomas Scheet, Legacy; 170: Parker Wahl, BHS; 182: Jacob Boehm, Mandan; 195: Matthew Kaylor, Legacy; 220: Jordan Urbach, Lisbon; 285: Andre Baguma, F Davies

TMCHS results
106: Frank Chapman, DNP, 1-2; Tristin LaRocque, 0-2
120: Wyatt Goulet, 8th, 2-3
126: Peter Mcleod, DNP, 1-2
138: Dawson Zerr, 1st, 4-0; Clay LaRocque, 4th, 2-2
145: Chance Brunelle, DNP, 1-2
152: Cody Peltier, DNP, 1-2
160: Nolen Demery, 4th, 2-2
170:  Levi LaFountain, 4th, 2-2
182: Melvin Nadeau, DNP, 1-2
195: Ronald Wilkie III, 2nd, 3-1; Louis DeCoteau, DNP, 1-2
220: Marcus Goulet, 4th, 2-2; Cole DeCoteau, DNP, 1-2
285: Seth Baker, 7th, 3-2
Notes: Bismarck High won the team title…Nine of the 14 individual titles were won by a WDA wrestler…4 WDA teams had at least one champion.

Minot 36, TMCHS 32

Feb. 1, 2018, 7 p.m. CT
TMCHS Gymnasium, Belcourt, N.D.

Minot 36, TMCHS 32
106: Kelby Armstrong, M, won by forfeit
113: Samuel Goodman, M, over Frank Chapman by 7-1 decision
120: Wyatt Goulet, TM, over Victor Garcia by pin, :55
126: Chase Burke, M, over Keon Laducer by pin, 1:27
132: Brody Armstrong, M, over Tate Laducer by pin, 2:46
138: Dawson Zerr, TM, over Trevon McClaanahan by 7-1 decision
145: Clay LaRocque, TM, over Tristan Walsh by 10-4 decision
152: Jacob Mortensen, M, over Chance Brunelle by pin, 1:36
160: Nolen Demery, TM, over Michael Gleason by 13-0 major decision
170: Jacob Carmichael, M, over Levin LeFountain by 7-4 decision
182: Trevis LaRocque, TM, over Jorge Talamantes by 16-7 major decision
195: Roland Wilkie III, TM, over Preston Jones by pin, 1:20
220: Marcus Goulet, TM, over Wyatt Willenbring by pin, 4:52
285: Elijah Huff, M, over Cole DeCoteau pin, 1:36
Notes: Minot and TMCHS each won seven matches.
Records: Minot, 15-3 Overall; 8-1 WDA; TMCHS, 13-6 Overall; 5-4 WDA

Head Coach: Derrick Dixon

Assistants: Kyle Hardy, Ike Trottier, Travis LaRocque

2016-17 Season: 3-6 Overall; 3-6 WDA, (6th)

2016-17 West Region Tournament: 7th

2016-17 Class A Tournament: 10th

WDA championships: None 

State championships: None 

Home Field: TMCHS Gymnasium

TMCHS official website

WDA Wrestling Main Page


TMCHS 63, Williston 9

Nov. 30, 2017, 6 p.m. CT
TMCHS Gymnasium, Belcourt, N.D.


TMCHS 63, Williston 9
106: Wyatt Hanson, W, over Stephen Leonard by 7-3 decision
113: Frank Chapman, TM, over Claudia Prom Schmidt by pin, 1:21
120: Josiah Marcellais, TM, won by forfeit
126: Peter Mcleod, TM, over Nicholas Sewell by 6-3 decision
132: Tate Laducer, TM, over Cutter Jones by 10-6 decision
138: Dawsen Zerr, TM, over Dalton McKenzie by 8-2 decision
145: Clay LaRocque, TM over Brandon Norpel by pin, 1:28
152: Raif Horswill, W, over Chance Brunelle by pin, :55
160: Nolen Demery, TM, over Trevor Burgess by pin, 2:27
170: Levi LaFountain, TM, over Comstock Krenz by pin, 3:20
182: Hunter Harviell, TM, over Jarek Anderson by pin, :57
195: Ronald Wilkie III, TM, over Joe Pacheco by pin, 1:56
220: Marcus Goulet, TM, won by forfeit
285: Seth Baker, TM, over Van Smith by pin, :40
Notes: TMCHS won 12 matches, two by forfeit.
Records: Williston, 0-2 Overall; 0-2 WDA; TMCHS, 1-0 Overall; 1-0 WDA

​​Overall: 13-6 / Conference: 5-4   Home: 4-2 / Away: 2-1  / Neutral: 7-3


The official site of the Western Dakota Association

Legacy 34 TMCHS Belcourt 34

TMCHS 48, Rugby 24 (nc)

Dec. 19, 2017, 5 p.m. CT
TMCHS Gymnasium, Belcourt, N.D.

Legacy 34, TMCHS 34
106: Tim Kadrmas, L, over Stephen Leonard by technical fall, 4:57
113: Josiah Marcellais, TM, won by forfeit
120: Jakob Blumhagen, L, over Frank Chapman by 9-1 major decision
126: Tanner Nein, L, over Wyatt Goulet by 23-10 major decision
132: Maverick Martin, L, won by forfeit
138: Dawson Zerr, TM over Chance Davis by 7-4 decision
145: Clay LaRocque, TM, over Riley Martin by pin, :54
152: Chance Brunelle, TM, over Hunter Sabot by pin, :33
160: Thomas Scheet, L, over Nolen Demery by 8-2 decision
170: Bryce Gartner, L over Levi LaFountain by disqualification
182: Melvin Nadeau, TM, over De’Vaughn Porter by 7-3 decision
195: Matthew Kaylor, L, over Ronald Wilkie III by pin, 5:49
220: Marcus Goulet, TM, over Chandler Brander by 14-6 major decision
285: Seth Baker, TM over Seth Thomsen by pin, 2:50


TMCHS 48, Rugby 24
106: Ridley Odden, R, over Stephen Leonard by technical fall, 5:29
113: Frank Chapman, TM, won by foreit
120: Wyatt Goulet, TM, won by forfeit
126: Riley Zachmeier, R, won by technical fall, 5:14
132: Double Forfeit
138: Dawson Zerr, TM, over Jayden Mack by pin, :28
145: Joey Berg, R, over Chance Brunelle by technical fall, 5:19
152: Brady Volk, R, over Cody Peltier by 14-10 decision
160: Nolen Demery, TM, over Dylan Grove by pin, 4:50
170: Levi Lafountain, TM, won by forfeit
182: Melvin Nadeau, TM, won by forfeit
195: Ronald Wilkie III, TM, won by forfeit
220: Marcus Goulet, TM, won by forfeit
285: David Jr. Schneibel, R, over Seth Baker by pin, 4:59
Notes: Legacy won tie-break to earn the conference dual win....TMCHS defeated Class B Rugby in the nightcap.
Records: Legacy 1-3 Overall; 1-3 WDA; TMCHS 4-3 Overall; 2-1 WDA

Minot Early Bird

Nov. 18, 2017, 9:30 a.m. CT

Magic City Campus, Minot, N.D.

No team scores kept

Event Winners
106A: Kelby Armstrong, Minot
113A: Gunnar Mogen, Velva
113B: Reece Barnhardt, St. Mary’s
126A: Chase Burke, Minot
126B: Corey Hooker, Minot
132: Brody Armstrong,  Minot
138A: Trevon McClaanahan, Minot
138B: Lucas Geiszler, Carrington
145A: Chance Davis, Legacy
145B: Zach Broadwell, Carrington
152: Austin Hendrickson, Carrington
160A: Christian Hanson, St. Mary’s
160B: Jacob Mortensen, Minot
170: Levi LaFountain, TMCHS
182A: Tyler Thompson, Minot
182B: Thomas Leintz, Beulah-Hazen
195: Ronald Wilkie III, TMCHS
220A: Matthew Kaylor, Legacy
220B: George DeMarce, Devils Lake
285A: Chandler Brandner, Legacy
285B: Elijah Huff, Minot
TMCHS results
113A: 2. Frank Chapman
113B: 3. Peter Mcleod
132: 5. Terrance Champagne
138A: 3. Clay LaRocque
138B: 2. Tate Laducer
152: 2. Chance Brunelle
160B: 2. Nolen Demery
170: 1. Levi LaFountain
182A: 4. Hunter Harviell
195: 1. Ronald Wilkie III; 4. Melvin Nadeau
220A: 2. Cole DeCoteau; 4. Louis DeCoteau
285A: 2. Marcus Goulet
285B: 3. Dylan Short


Notes: No team scores kept...Five WDA teams took part in the tournament (Minot, TMCHS, Williston, St. Mary's and Legacy)

West Region Tournament

Feb. 10, 2018, 9:30 a.m. CT
Minot State University Dome, Minot, N.D.

Team totals
1. Bismarck High, 260.5; 2. Minot, 208.5; 3. Mandan, 159; 4. Century, 152; 5. TMCHS Belcourt, 144.5; 6. Dickinson, 135; 7. Legacy, 105.5; 8. St. Mary’s, 70; 9. Jamestown, 64; 10. Williston, 42.5

Individual Champions
106: Kelby Armstrong, MIN, over Hayden Johnsrud, CEN by 12-2 major decision
113: Reece Barnhardt, SM, over Clay Radenz, CEN by 9-1 major decision
120: Laken Boese, BHS, over Corey Hooker, MIN, by pin :50
126: Ryan Ripplinger, BHS, over Drew Steidler, SM, by medical forfeit
132: Brody Armstrong, MIN, over Ethan Fleck, MAN by 8-5 decision
138: Dawson Zerr, TM, over Trevor McClaanahan, MIN by 7-0 decision
145: Devin Steidler, BHS, over Raif Horswill, WIL by pin, 3:27
152: Isaac Berger, MAN, over Matthew Rader, CEN by pin :46
160: Thomas Scheet, LEG, over Dylan Fleck, MAN by 5-0 decision
170: Parker Wahl, BHS, over Creighton Rudolph, MIN, medical forfeit
182: Trevis LaRocque, TM, over Jacob Boehm, MAN by 3-2 decision
195: Matt Kaylor, LEG, over Ronald Wilkie III, TM, by pin, 5:54
220: Chase Dockter, BHS, over Adam Boehm, MAN by 9-5 decision
285: Elijah Huff, MIN, over Koby Brunelle, TM by 4-1 decision
TMCHS results
106: Frank Chapman, 8th
Round 1: Won by 9-1 major decision; Quarterfinal: Lost by pin, 1:13; Cons. 2: Won by 6-4 decision; Cons. 3: Won by 7-3 decision; Seventh Place: Lost by 5-2 decision
113: Peter Mcleod, 8th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by technical fall, 4:47; Cons. 2: Won by 4-0 decision; Cons. 3: Lost by 5-0 decision; Seventh Place: Lost by 4-0 decision
120: Wyatt Goulet, DNP
Round 1: Lost by 7-5 decision; Quarterfinal: Bye; Cons. 2: Lost by pin, 4:03
126: Keon Goulet, DNP
Round 1: Lost by pin, 1:10; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by pin, 2:31
132: Tate Laducer, 7th
Round: 1: Lost by 12-10 decision; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Won by 12-6 decision; Cons. 3: Lost by pin, 4:29;
Seventh Place: Won by 4-2 decision
138: Clay LaRoque, DNP
Round 1: Lost by 7-5 decision; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by 7-0 decision
138: Dawson Zerr, 1st
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by pin, :43; Semifinal: Won by technical fall, 4:18; Championship: Won By 7-0 decision
145: Chance Brunelle, 7th
Round 1: Won by pin, 1:38; Quarterfinal: Lost by pin, 2:46; Cons. 2: Won by 9-0 major decision; Cons. 3: Lost by pin, 3:56; Seventh Place: Won by pin, 3:43
160: Nolen Demery, 6th
Round 1: Won by 7-4 decision; Quarterfinal: Lost by 9-8 decision; Cons. 2: Won by pin, 1:23; Cons. 3: Won by 7-4 decision; Cons. Semifinal: Lost by 7-6 decision; Fifth Place: Lost by RULE
170: Levi Lafountain, 5th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by 3-1 decision; Cons. 2: Won by 11-10 decision; Cons. 3: Won by 10-5 decision; Cons. Semifinal: Lost by pin, 2:33; Fifth Place: Won by 11-4 decision
182: Melvin Nadeau, 6th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by pin, 2:46; Cons. 2: Bye; Cons. 3: Won by 4-2 decision; Cons. Semifinal: Lost by pin, 2:35; Fifth Place: Lost tie-break
182: Trevis LaRocque, 1st
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by 12-2 major decision; Semifinal: Won by 14-12 decision; Championship: Won by 3-2 decision
195: Ronald Wilkie III, 2nd
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by pin, 1:11; Semifinal: Won by pin, 2:00; Lost by pin, 5:54
195: Louis DeCoteau, 5th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by pin, 1:11; Cons. 2: Bye; Cons. 3: Won by 10-2 major decision; Cons. Semifinal: Lost by 8-1 decision; Fifth Place: Won by pin, 2:47
220: Marcus Goulet, 3rd
Round 1: Won by pin, :58; Quarterfinal: Won by 6-1 decision; Semifinal: Lost by pin, 4:35; Cons. Semifinal; Won by 7-3 decision; Third Place: Won by 7-3 decision
285: Koby Brunelle, 2nd
Round 1: Bye; Quarterfinal; Won by pin, 5:52; Semifinal: Won by 7-5 decision; Championship: Lost by 4-1 decision
Notes:
Bismarck High won its 19th West Region Tournament title…Six WDA teams had at least one individual region champion…Bismarck High had five…Minot’s Brody Armstrong was named region senior athlete of the year…Bismarck High’s Jeff Schumacer and Mark Lardy were named region coaches of the year

Class A Tournament

Feb. 15-17, 2018

Fargodome, Fargo N.D.

 
Team totals
1. Bismarck High, 216; 2. Minot, 205; 3. Valley City, 140; 4. Mandan, 133.5; 5. West Fargo, 127; 6. TMCHS, 123; 7. Dickinson, 110; 8. Century, 104; 9. Legacy, 104; 10. Fargo Davies, 83; 11. St. Mary’s, 64.5; 12. Jamestown, 59; 13. Williston, 50; 14. Devils Lake, 43; 15. GF Central, 41; 16. Wahpeton, 28.5; 17. Fargo South, 25; 18. WF Sheyenne, 19.5; 19. Fargo North, 19; 20. GF Red River, 15

Individual champions
106: Kelby Armstrong, Minot, over Jacob Thomas, F South, by 5-4 decision
113: Reece Barnhardt, St. Mary’s,  over Clay Radenz, Century, by 8-1 decision
120: Ethan Bowman, Jamestown, over Corey Hooker, Minot, by 5-2 decision
126: Ryan Ripplinger, Bismarck High, over Drew Steidler, St. Mary’s, by 10-2 major decision
132: Brody Armstrong, Minot, over Adam DeBoer, Bismarck High, by 5-0 decision
138: Dawson Zerr, TMCHS, over JJ Harms, West Fargo, by 5-4 decision
145: Devin Steidler, Bismarck High, over Gavin LeNoue, Wahpeton, by 5-2 decision
152: Isaac Berger, Mandan, over Jaden Mairs, Fargo Davies, by 11-0 major decision
160: Jared Franek, West Fargo, over David Peterson, Valley City, by pin, 1:34
170: Parker Wahl, Bismarck High, over Creighton Rudolph, Minot, by 1-0 decision
182: Logan Erlandson, Valley City over Trevis LaRocque, TMCHS by pin, :48
195: Matt Kaylor, Legacy, over Jake Tangen, Valley City, by 12-0 major decision
220: Chase Dockter, Bismarck High, over Hunter Swartwout, Minot, by 1-0 decision
285: Andre Baguma, Fargo Davies, over Elijah Huff, Minot, by 4-3 decision

TMCHS results
106: Frank Chapman, DNP, 02
113: Peter Mcleod, DNP, 1-2
132: Tate Laducer, 6th, 3-3
138: Dawson Zerr, 1st, 4-0
145: Chance Brunelle, DNP, 1-2
160: Nolen Demery, 7th, 3-2
170: Levi LaFountain, 8th, 2-3
182: Trevis LaRocque, 2nd, 3-1
182: Melvin Nadeau, DNP, 0-2
195: Louis DeCoteau, 5th, 4-2
195: Ronald Wilkie III, 3rd, 4-1
220: Marcus Goulet, 4th, 3-2
285: Koby Brunelle, 6th, 3-3

Notes: Bismarck High won its 36th state title…Five WDA teams finished in the top 10…Eleven WDA wrestlers won individual titles, representing seven different teams...BHS coaches Jeff Schumacher and Mark Lardy were named state coach of the year...Ryan Ripplinger of BHS and Brody Armstrong of Minot became three-time champions...Matt Kaylor became Legacy's first-ever state champion

TMCHS 60, Watford City 18 (nc)

Jan. 11, 2017, 6:30 p.m. CT
TMCHS Gymnasium, Belcourt, N.D.

TMCHS 60, Watford City 18
106: Frank Chapman, TM, over Tel Sorenson by pin, 3:27
113: Josiah Marcellais, TM, won by forfeit
120: Wyatt Goulet, TM, won by forfeit
126: Braedon Gumke, WC, over Keon Laducer by pin, 3:22
132: Liam Shannon, WC, over Tate Laducers by pin, 2:43
138: Dawson Zerr, TM over Beau Matson by default
145: Clay LaRocque, TM over Antonio Garcia by 8-5 decision
152: Chance Brunelle, TM, over Nick Fiedler by pin, 1:33
160: Nolen Demery, TM, over Hunter Schwartzenberger by pin, 3:49
170: Levi LaFountain, TM over Joshua Duckworth, by pin, 3:48
182: Louis DeCoteau, won by forfeit
195: Ronald Wilkie III over Connor Dennis by 10-7 decision
220: Cole DeCoteau, TM over Brett Rowe by pin, 1:08
285: Jackson Faller, WC, over Marcus Goulet by pin, 1:20
Notes: TMCHS won 11 of 14 matches, including three by forfeit.
Records: TMCHS 7-3 Overall; 3-1 WDA

Mandan Lions Tournament

Dec. 1-2, 2017, 9 a.m. CT
Mandan High School-Middle School, Mandan, N.D.                                

Team totals
1. Bismarck High, 289.5; 2. Rapid City, SD Central, 270; 3. Rapid City, SD Stevens, 220.5; 4. Sturgis, SD, 199; 5. Mandan, 189; 6. Century, 178.5; 7. West Fargo, 151.5; 8. Dickinson, 121.5; 9. Hettinger, 119; 10. Legacy, 113; 11. TMCHS, 110; 12. St. Marys, 92


TMCHS results
113: Frank Chapman, 1-4, 12th
120: Peter Mcleod, 1-4, 12th
132: Tate Laducer, 1-4, 12th
138: Clay LaRocque, 3-4, 6th
145: Chance Brunelle, 4-3, 6th; Terrance Champagne’s, 2-4, 8th
160: Nolen Demery, 4-3, 6th
170: Levi LaFountain, 4-3, 6th
182: Hunter Harviell, 1-5, 8th; Melvin Nadeau, 1-4, 12th
195: Ronald Wilkie III, 6-1, 2nd; Louis DeCoteau, 1-4, 12th
220: Marcus Goulet, 3-3, 8th; Cole DeCouteau, 1-4, 12th
285: Seth Baker, 5-2, 5th

TMCHS 46, St. Mary's 28

Jan. 26, 2018, 6 p.m. CT
St. Mary’s High School, Bismarck, N.D.

TMCHS 46, St. Mary’s 28
106: Jaxyn Richter, SM, won by forfeit
113: James Richter, SM, over Josiah Marcellais by pin, 1:45
120: Matthew Scheer, SM, won by forfeit
126: William Langenfelder, SM, over Keon Laducer by 14-0 major decision
132: Tate Laducers, TM, over Logan Weiler by 15-2 major decision
138: Dawson Zerr, TM, over Noah Zander by pin, 2:50
145: Clay LaRocque, TM won by forfeit
152: Christian Hanson, SM, over Chance Brunelle by 8-4 decision
160: Nolen Demery, TM, won by forfeit
170: Branden Franchuk, SM, over Levi LaFountain by 14-8 decision
182: Melvin Nadeau, TM, won by forfeit
195: Ronald Wilkie III, TM, won by forfeit
220: Marcus Goulet, TM, won by forfeit
285: Seth Baker, TM, won by forfeit
Notes: TMCHS won eight matches, six by forfeit
Records: TMCHS, 13-5 Overall; 5-3 WDA; St. Mary’s, 1-11 Overall; 1-6 WDA

Next Match: Neutral

Feb. 15-17

6th, Class A Tournament



East-West Duals
Jan. 19-20, 2018
Fargo, N.D.

TMCHS, 4-0
TMCHS Belcourt 69, Fargo North 9
TMCHS Belcourt 63, WF Sheyenne 12
TMCHS (Belcourt) 69, Fargo South 11
TMCHS (Belcourt) 51, GF Central 14

Bismarck Rotary

Jan. 5-6, 2018, 10 a.m.

Bismarck Event Center, Bismarck, N.D


Team totals (Top 10 and WDA finishers)

Rapid City (S.D.) Stevens 211.5; 2. Bismarck High, 192.5; 3. Pierre (S.D.) 186. 4. Sidney (Mont.) 163.5; 5. Rapid City (S.D.) Central, 157.5; 6. West Fargo 135; 7. Minot, 135. 8. Watertown (S.D.), 130; 9. Aberdeen (S.D.) Central, 127; 10. Mandan 119; 12. Legacy, 101; 17. Dickinson, 75; 18. Century, 74.5; 20. St. Mary's, 64; 22. TMCHS, 48; 23. Jamestown, 44; 26. Williston, 28

TMCHS results
106: Frank Chapman, DNP, 1-2
120: Wyatt Goulet, DNP, 0-2
132: Tate Laducer, DNP, 2-2
138: Clay LaRocque, DNP, 2-2
145: Chance Brunelle, DNP, 0-2
170: Levi LaFountain, DNP, 3-2
182: Louis DeCoteau, DNP, 1-2; Melvin Nadeau, DNP, 0-2
195: Ronald Wilkie III, 7th, 4-2
220: Marcus Goulet, 8th, 3-3; Cole DeCoteau, DNP, 2-2
285: Seth Baker, DNP, 2-2
Notes: Five WDA wrestlers won their divisions…Rapid City SD Stevens won the meet…32 teams participated.

TMCHS (Belcourt) Braves Wrestling

2017-18 Varsity Schedule/Results

​2017-18 Record​​

TMCHS 42, Dickinson 30

Jan. 19, 2018, 4 p.m. CT
Fargo, N.D.

TMCHS 42, Dickinson 30
106: Tristin LaRocque, TM won by forfeit
113: Frank Chapman, TM, over Warrick Morel by pin, 1:35
120: Jaren Berger, D, over Wyatt Goulet by pin, 3:04
126: Brendan Johnson, D, over Keon Laducer by pin, 3:26
132: Koletan Hafey, D, over Tate Laducers by pin, 1:49
138: Dawson Zerr, TM over Troy Berg by 13-3 major decision
145: Todd Irwin, D, over Clay LaRocque by 5-2 decision
152: Mathew Meschke, D over Chance Brunelle by pin, 2:24
160: Tate Nordby, D, over Nolen Demery by 5-4 decision
170: Levi LaFountain, TM over Jacob Alexander by 5-4 decision
182: Trevis LaRocque, TM over Tanner Jarrett by pin, 1:18
195: Ronald Wilkie III TM, over Kameron Clark by technical fall, 5:24
220: Marcus Goulet, TM, over Garrett Usher by pin, :38
285: Seth Baker, TM, over Hunter Wilson by pin, 1:16
Notes: The WDA match was held in Fargo during the East-West Duals…Three duals were decided by two three or less points.
Records: Dickinson, 3-3 Overall; 3-3 WDA; TMCHS, 8-4 Overall; 4-2 WDA


TMCHS Belcourt 42, Jamestown 31
Dec. 15, 2017, 7 p.m. CT
Jerry Meyer Arena, Jamestown, N.D.

TMCHS 42, Jamestown 31
106: Joel Bowman, J, won by forfeit
113: Talor Huebner, J, over Frank Chapman, 18-14 decision
120: Colton Mewes, J, over Wyatt Goulet by pin, 5:32
126: Ethan Bowman, J, over Peter Mcleod by 17-5 major decision
132: Braden Hatcher, J, over Ethan Martin by pin, 1:17
138: Dawson Zerr, TM, won by forfeit
145: Cody Peltier, TM, won by forfeit
152: Noah Braun, J, over Chance Brunelle by pin, 4:47
160: Nolen Demery, TM over Johnny Browning by pin, 3:53
170: Levi LaFountain, TM, over Aaron Mack by 7-4 decision
182: Melvin Nadeau, TM, Tyler Magnasco by 8-6 decision
195: Ronald Wilkie III, TM, over Paul VanDall by pin, 3:02
220: Marcus Goulet, TM, won by forfeit
285: Seth Baker, TM, over Damien Krebs by pin, 3:46
Notes: TMCHS won eight matches, three by forfeit…TMCHS is 2-0 in WDA duals.
Records: TM, 4-2 Overall; 2-0 WDA; Jamestown, 4-6 Overall; 0-3 WDA

Team Leaders (As of Feb. 7)

Wins: 8: D. Zerr; Ronald Wilkie III

Pins: 5: S. Baker

Decisions: 4: L. LaFountain

Major Decisions-T. Falls: 2: D. Zerr

WDA matches only



Panther Booster Tournament

Jan. 12-13, 2018, 9 a.m. CT
Charles Hanneman Gymnasium, Rugby, N.D.

Team totals
1 Century, 199; 2. TMCHS, 191.5; 3. Minot Bisop Ryan, 189.5; 4. New Salem, 176.5; T5. Napoleon, 160.5; T5. Velva, 160.5

TMCHS results
106: Frank Chapman, 2nd, 4-1; Tristin LaRocque, DNP, 1-2
113: Josiah Marcellais, DNP, 1-2
120: Wyatt Goulet, 6th, 3-3
126: Nicholas DeCoteau, DNP, 0-2; Keon Laducer, 3-2
132: Tate Laducer, 5th, 4-2; Ethan Martin, DNP, 0-2
138: Dawson Zerr, 1st, 4-0; Clay LaRocque, DNP, 1-2
145: Chance Brunelle, DNP, 2-2
160: Nolen Demery, 4th, 3-2
170: Levi LaFountain, 5th, 3-2
182: Melvin Nadeau, 4Th, 2-2; Louis DeCoteau, 5th, 3-2
195: Ronald Wilkie III, 2nd, 3-1; Ronnie LaVallie, DNP, 0-2
220: Marcus Goulet, 1st, 4-0; Cole DeCoteau, 5Th, 4-2
Notes: Century won the tournament…There were 20 teams competing…TMCHS also competed..

TMCHS 36, Mandan 36

Dec. 21, 2017, 3 p.m. CT
TMCHS Gymnasium, Belcourt, N.D.

Mandan 36, TMCHS 36
106: Ben Kleinknecht, M, over Tristan LaRocque by 14-1 major decision
113: Frank Chapman, TM, over Devon Johnson by pin, 5:12
120: Wyatt Goulet, TM, won by forfeit
126: Will Kleinknecht, M, over Peter Mcleod by pin, 5:00
132: Ethan Fleck, M, over Tate Laducer by 12-4 major decision
138: Dawson Zerr, TM, over Seth Berg by pin, 3:58
145: Kolten Reisenauer, M, over Chance Brunelle by pin, 2:36
152: Isaac Berger, M, over Cody Peltier by pin, 1:29
160: Nolen Demery, TM, over Jake Pullkrabek by 5-1 SV
170: Levi LaFountain, TM, over Isaac Watson by 6-4 SV
182: Jacob Boehm, M, over Melvin Nadeau by pin, :59
195: Ronald Wilkie III , TM, over Danek Vega by pin, 2:31
215: Adam Boehm, M, over Marcus Goulet by 10-2 major decision
285: Seth Baker, TM, over Noah Gerhardt by pin, :29
Notes: TMCHS won tie-break…Each team won seven matches
Records: Mandan, 3-2 Overall; 3-2 WDA; TMCHS, 6-3 Overall; 3-1 WDA


Rumble on the Red
Dec. 28-29, 2017, 10 a.m. CT
Fargodome, Fargo, N.D.

Team totals (Top 10/WDA finishers)
1. Scott West, MN, 186.5; 2. Willmar, MN, 142.5; T3. Albert Lea, MN, 135.5; T3. Perhman, MN, 135.4; 5. Soughton, WI, 132; 6. Rapid City, SD Stevens, 125.5; 7. Waconia, MN, 116; 8. Fairmount-Martin Co. West, MN, 115.5; 9. St. Cloud, MN Tech, 107; 10. Minot, 104.5; 11. Bismarck High, 104; 30. Legacy, 60; 40. Century, 50; 43. St. Mary’s, 47.5; 48. Mandan, 41; 65. TMCHS, 23; T73. Jamestown, 13

TMCHS results
106: Frank Chapman, DNP, 2-2
132: Tate Laducer, DNP, 0-2
138: Dawson Zerr, DNP, 3-2
145: Chance Brunelle, DNP, 2-2
160: Nolen Demery, DNP, 1-2
170: Levi LaFountain, DNP, 0-2
195: Ronald Wilkie III, DNP, 2-2
220: Marcus Goulet, DNP, 0-2
Notes
: Bismarck High’s Ryan Ripplinger (126) and Minot’s Kelby Armstrong (106) won individual titles.

​​​​​​​Proud Sponsors of

TMCHS Athletics and the WDA

2016-17 Results

Date

OpponentScoreRecord

11-22

12-1

12-2 

12-15

12-20

1-5

1-8

1-14

1-19

1-20

1-26

2-2

2-11

2-18




ST. MARY'S

@Williston

Mandan Lions

JAMESTOWN

@Legacy

@Mandan

@Bismarck Rot.

​@Rugby Meet

BISMARCK

DICKINSON

CENTURY

@Minot

@W. Region Meet

@Class A Meet




37-39L

37-28W

8th

45-21W

60-18W

16-53L

16th

5th

22-44L

31-33L

10-60L

3-61L

7th

10th




0-1

1-1

​--

2-1

​3-1

​3-2

--

--

3-3

​3-4

​3-5

​3-6

​--

​--




Home games in All CAPS