2001

Bismarck High wins WDA/West Region Meet, 168.5 points

WDA/West Region order of finish: Bismarck High, Dickinson, Minot, Century, Mandan, Beulah, Williston, St. Mary’s, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – Casey Carlson, Dick., :11.58; 200 Meters – Terrance Wolbaum, BHS, :22.55; 400 Meters – Derrick Moore, Min., :48.22; 800 Meters – Keenan O’Callaghan, BHS, 1:59.46; 1600 Meters – Vince Miller, Will., 4:31.08; 3200 Meters – Bradley Wells, Dick., 9:40.5; 110 Hurdles – Tavis Freidt, Man., :15.22; 300 Hurdles – T. Freidt, Man., :39.57; High Jump – Brock Heinert, Dick., 6-4; Long Jump – Jake Pfau, Beu., 21-4.5; Triple Jump – Chad Oukrop, Dick., 46-4.5; Shot put – Chris Olheiser, Cent. 55-9; Discus – Greg Eslinger, BHS, 154-10; Javelin – C. Oukrop, Dick., 191-4; Pole Vault – Chris Kisse, Dick., 14-0; 400 Relay – Minot, :43.77 (Danny Carlson, Noriel Igama, J. Alishouse, Charod Moore); 800 Relay – Bismarck High, 1:30.07 (T. Wolbaum, Kevin Voss, Andrew Steiger, Patrick Koski); 1600 Relay – Bismarck High, 3:26.78 (Tyler Woeste, T. Wolbaum, A. Staiger, P. Koski); 3200 Relay – Bismarck High, 8:21.91 (Andy Nielsen, Robby Meland, Weston Dressler, Blaine Williams).

Minot wins state A title, 115 points

State champions: 100 Meters – Thomas Jones, Min., :11.03; 200 Meters – T. Jones, Min., :22.17; 400 Meters – Derrick Moore, Min., :48.27; 800 Meters – T. Wolbaum, BHS, 1:57.36; 1600 Meters – Keenan O’Callaghan, BHS, 4:25.20; 3200 Meters – V. Miller, Will., 9:43.56; 300 Hurdles – James Alishouse, Min., :39.64; High Jump – Chad Oukrop, Dick., 6-4; Triple Jump – C. Oukrop, Dick., 46-4.75; Shot Put – C.Olheiser, Cent., 56-0; Pole Vault – C. Kisse, Dick., 14-8; 800 Relay – Minot, 1;28.62 (D. Carlson, Preston Epps, T. Jones, D.Moore); 1600 Relay – Bismarck High, 3:22.17 (T.r Woeste, T Wolbaum, Andrew Steiger, K. Voss); 3200 Relay – Dickinson, 8:06.66 (Troy Ott, Daniel Schwartz, B. Wells, Tim Kraft).

2002

Minot wins WDA/West Region Meet, 194.5 points and state A title, 126 points

WDA/West Region order of finish: Minot, Dickinson, Bismarck High, Mandan, Williston, Century, Beulah, St.Mary’s, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – Thomas Jones, Min., :10.67; 200 Meters – T. Jones, Min., :21.48; 400 Meters – Derrick Moore, Min., :49.23; 800 Meters – Marcus Knutson, Will., 1:58.94; 1600 Meters – Jory Zunich, Will., 4:36.16; 3200 Meters – Alex Beach, Min., 10:10.10; 110 Hurdles – Jack Schuh, Man., :14.75; 300 Hurdles – Tavis Friedt, Man., :39.21; High Jump – Kelly Greer, Dick., 6-5; Long Jump – Eric Sheppard, Min., 21-1.75; Triple Jump – Brent Nelson, BHS, 42-6; Pole Vault – T. Friedt, Man., 13-0; Shot Put – Clint Schilke, Beu., 59-11; Discus – C. Schilke, Beu., 167-6; Javelin – Nick Horo Will., 159-10; 400 Meter Relay – Minot, :43.35; 800 Meter Relay – Minot, 1:29.69; 1600 Meter Relay – Minot, 3:26.09; 3200 Meter Relay – Bismarck High, 8:18.66

State champions: 100 Meters – T. Jones, Min., :10.64; 200 Meters – T. Jones, Min., :22.21; 400 Meters – D. Moore, Min., :49.98; 300 Meter Hurdles – T. Freidt, Man., :38.74; Shot Put – C. Schilke, Beu., 60-10; Pole Vault – T. Freidt, Man., 13-0.6; 800 Meter Relay – Minot, 1:28.60 (Charod Moore, D. Moore, Danny Carlson, T. Jones); 1600 Meter Relay – Minot, 3:23.37 (Cody Hiller, C. Moore, Aaron Weeks, D. Moore); 3200 Meter Relay – Bismarck High, 8:00.09 (Weston Dressler, Robby Meland, Nick Clausnitzer, Andrew Staiger).

2003

Bismarck High wins WDA/West Region with 210 points WDA/West Region order of finish: Bismarck High, Minot, Dickinson, Century, Mandan, Williston, Beulah, TMCHS, St. Mary’s

WDA champions: 100 Meters – Ryan Miller, BHS, :11.00; 200 Meters – Charod Moore, Min., :22.22 400 Meters – C. Moore, Min., :49.72; 800 Meters – Troy Ott, Dick., 2:00.27; 1600 Meters – James Schanandore, Man., 4:34; 3200 Meters – Jory Zunich, Will., 9:59.00; 110 Hurdles – Brandon Yates, Min., :14.36; 300 Hurdles -- Kiel Holwegner, BHS, :40.07; High Jump – Brock Schauer, Man., 6-4; Long Jump – Eric Sheppard, Min., 21-6.5; Triple Jump – Dave Ralph, BHS, 43-11.5; Pole Vault – Denver Dietrich, BHS, 13-0; Shot Put – Kade Olson, Min., 53-11.5; Discus – Matt Wanner, Man., 153-8; Javelin – Rob Borr, BHS, 171-9; 400 Relay – Bismarck High, :44.22 (Brandon Solemsaas, Keil Holwegner, Ran Fettig, R.Miller); 800 Relay – Minot, 1:31.09 (Eric Sheppard, Brad Boutlilier, Nick Rausch, C. Moore); 1600 Relay – Minot, 3:26.07 (Ryan Thiel, Chris Maey, Devin Hiller, C. Moore); 3200 Meter Relay – Dickinson, 8:07.78 (Daniel Schwartz, Josh Krieg, Bo Hochhalter, Scott Docker).

State champions: 3200 Meters – J. Zunich, Will., 9:38.52; 110 Hurdles – B. Yates, Min., :14.95; Chris Massey, Min., :39.29; Shot Put – Justin Hoag, Cent., 52-5; Long Jump – Nick Tews, Jam., 21-9; 1600 Relay – Bismarck High, 3:25.64 (W. Dressler, Ryan Miller, Rob Deringer, Jordan Engelhardt)

2004

Bismarck High wins WDA/West Region, 209 points; and state A title, 148 points

WDA/West Region order of finish: Bismarck High, Century, Mandan, Minot, Dickinson, Williston, Beulah, TMCHS, St. Mary’s

WDA champions: 100 Meters – Weston Dressler, BHS, :10.62; 200 Meters – W. Dressler, BHS, :21.98; 400 Meters – W. Dressler, BHS, :49:07; 800 Meters – James Schanandore, Man., 1:57.24; 1600 Meters – Jory Zunich, Will., 4:24.43; 3200 Meters – J. Zunich, Will., 9:51.41; 110 Hurdles – Kiel Holwegner, BHS, :14:59; 300 Hurdles – K. Holwegner, BHS, :39.09; High Jump – Dewey Russell, Man., 6-0; Long Jump – Ryan Miller, BHS, 21-7.5; Triple Jump – Brent Nelson, BHS, 44-11.75; Pole Vault – Derik Brugger, Dick., 14-6; Shot Put – Josh Obrigewitch, BHS, 55-7; Discus – Andrew Haak, Man., 164-10; Javelin – Kyle Quist, Min., 167-1; 400 Relay – Century, :43.42 (Gareth Fyfe, Weston Leutz, Alex Gilbertson, Spencer Wagner); 800 Relay – Century, 1:30.87 (Levi Leingang, W. Leutz, Bill Reim, A. Gilbertson); 1600 Relay – Century, 3:29.92 (Josh Davis, A. Gilbertson, Dana Roller, Adam Gabbert); 3200 Relay – Mandan, 8:09.76 (Charlie Bair, Tom Schanandore, Brock Schauer, Brandon Aune).

State champions: 100 Meters – W. Dressler, BHS, :10.66; 200 Meters – W. Dressler, BHS, :21.83; 400 Meters – W. Dressler, BHS, :48.48; 3200 Meters – J. Zunich, Will., 9:38.61; 110 Meter Hurdles – K. Holwegner, BHS, :14.53; Long Jump – B. Nelson, BHS, 22-5.5; Triple Jump – Luke Holden, Cent., 45-1.50; Shot Put – J. Obrigewitch, BHS, 54-11; Pole Vault – D. Brugger, Dick., 15-1.50; 400 Relay – Bismarck High, :43.24 (G. Fyfe, W. Leutz, A. Gilbertson, S. Wagner); 800 Relay – Bismarck High, 1:30.45 (Jordan Puhalla, Phil Niemann, Brandon Solemsaas, Robert Deringer). 2005

Bismarck High wins WDA/West Region Meet, 175 points, and state A title, 107 points

WDA/West Region order of finish: Bismarck High, Minot, Century, Dickinson, Mandan, Williston, Beulah, St. Mary’s, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – Spencer Wagner, Cent., :10.75; 200 Meters – Mitch Kudrna, Dick., :22.31; 400 Meters – Devin Hiller, Min., :49.96; 800 Meters – Eric Stroh, BHS, 2:01.55; 1600 Meters – Jory Zunich, Will., 4:29.80; 3200 Meters – J. Zunich, Will., 10:01.87; 110 Meter Hurdles – Weston Leutz, Cent., :14.34; 300 Hurdles – W. Leutz, Cent., :40.01; High Jump – W. Leutz, Cent., 6-4; Long Jump – Nick Wilken, BHS, 20-10.25; Triple Jump – Grant Sundquist, Cent., 42-8.5; Shot Put – Alex Boyeff, Min., 57-1; Discus – Ben Jacobson, BHS, 167-5; Javelin – Brian Haustad, Beu., 165-1; Pole Vault – Joe Bredahl, BHS, 13-0; 400 Relay – Century, :44.77 (Chris Witkowski, Levi Leingang, Alex Gilbertson, S. Wagner); 800 Relay – Minot, 1:33.48 (Joel Igama, Nick Rausch, Marcus Blythe, Devin Miller); 1600 Relay – Century, 3:32.15 (A. Gilbertson, W. Leutz, Brett Ehrhardt, Josh Lloyd); 3200 Relay – Mandan, 8:32.98 (Charlie Bair, Kyle Hertz, Ryan Klemisch, Tom Schanandore).

State champions: 400 Meters – D. Hiller, Min., :49.69; 800 Meters – Eric Stroh, BHS, 1:56.52; 1600 Meters – Sam Larson, Jam., 4:21.10; 3200 Meters – J. Zunich, Will., 9:26.39; High Jump – W. Leutz, Cent., 6-2; Triple Jump – G. Sundquist, Cent.., 42-10.75; Discus – A. Haak, 182-1; 400 Relay – Bismarck High, :43.98; 3200 Relay – 8:00.39 (Eric Stroh, Matt Binegar, Rob Field, Jamie Sigl).

2006

Bismarck High wins WDA/West Region Meet, 245.5 points; and state A title, 187.5 points

WDA/West Region order of finish: Bismarck High, Century, Minot, Dickinson, Mandan, Beulah, St.Mary’s, Williston, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – Weston Leutz, Cent., :10:80; 200 Meters – W. Leutz, Cent., :21.98; 400 Meters – Mitch Kudrna, Dick., :49.25; 800 Meters – Eric Stroh, BHS, 1:56.97; 1600 Meters – Tom Wagner, BHS, 4:28.44; 3200 Meters – T. Wagner, BHS, 9:50.52; 110 Hurdles – W. Leutz, Cent., :14.27; 300 Hurdles – Justin Belohlavek, Man., :39.89; High Jump – John Peabody, Beu., 6-7; Long Jump – Kyle Joritz, Cent., 21-9; Triple Jump – Tyler Zacher, Beu., 42-11.75; Pole Vault – Joe Bredahl, BHS, 14-6; Shot Put – Alex Boyeff, Min., 57-5; Discus – Ben Jacobson, BHS, 173-10; Javelin – Jerad Aasen, Min., 169-10; 400 Relay – Bismarck High, :44.33 (Chris Faller, Brandon Solemsaas, Jordan Puhulla, Dirk Churchill); 800 Relay – Bismarck High, 1:31.12 (C. Faller, B. Solemsaas, J. Puhulla, D. Churchill); 1600 Relay – Dickinson, 3:24.64 (Taylor Bruhschwein, M.Kudrna, Skyler Beaudoin, Nakoa Baker); 3200 Relay – Bismarck High, 7:51.83 (Jamie Sigl, Matt Binegar, Andrew Reichenberger, E. Stroh). State champions: 100 Meters – W. Leutz, Cent., :10.91; 200 Meters – W. Leutz, Cent., :22.00; 400 Meters – M. Kudrna, Dick., :50.03; 800 Meters – E. Stroh, BHS, 1:53.74; 1600 Meters --* Sam Larson, Jam., 4:24.55; 3200 Meters -- *S. Larson, Jam., 9:38.66; 110 Meter Hurdles – W. Leutz, Cent., :13.97; 300 Meter Hurdles – K. Joritz, Cent., :38.99; High Jump – J. Peabody, Beu., 6-8.25; Long Jump – K. Joritz, Cent., 22-5.5; Triple Jump – Nick Wilkens, BHS, 43-10; Shot Put – Alex Boyeff, Min., 55-1; Discus – B.Jacobson, BHS, 173-10; Pole Vault – J. Bredahl, BHS, 14-9; 400 Relay – Bismarck High, :42.98 (Dirk Churchill, Chris Faller, Jordan Puhalla, Brandon Solemsaas); 1600 Relay – Dickinson, 3:21.81 (Taylor Bruhschwein, M. Kudrna, Skyler Beaudoin, Nakoa Baker); 3200 Relay – Bismarck High, 7:58.58 (Jamie Sigl, Matt Binegar, Andrew Reichenberger, E. Stroh).

Beulah returns to Class B

2007

Jamestown rejoins the WDA

Bismarck High wins WDA/West Region Meet, 200 points; and state A title, 143.5 points

WDA/West Region order of finish: Bismarck High, Dickinson, Minot, Century, Jamestown, St. Mary's, Mandan, Williston

WDA champions: 100 Meters – Jason Duchscherer, BHS, :11.07; 200 Meters – J. Duchscherer, BHS, :22.05; 400 Meters – J. Duchscherer, BHS, :49.87; 800 Meters – Sam Larson, Jam., 1:56.34; 1600 Meters – S. Larson, Jam., 4:15.89; 3200 Meters – Joash Osoro, SM, 9:40.41; 110 Hurdles – Ty Martin, Min., :15.08; 300 Hurdles – Weston Leutz, Cent., :38.31; High Jump – W. Leutz, Cent., 6-6; Long Jump – John Welk, SM, 21-3.5; Triple Jump – Doug Bradford, BHS, 42-4.75; Shot Put – Brent Qvale, Will., 53-1; Discus – A.J. Tuck, Cent., 164-3; Javelin – Kyle Schatz, Min., 174-8; Pole Vault – Joe Bredahl, BHS, 14-0; 400 Relay – Bismarck High, :43.54 (Chris Faller, Cory Ploof, J. Duchscherer, Dirk Churchill); 800 Relay – Dickinson, 1:31.74 (Calen Beaudoin, Nakoa Baker, Challis Williams, Skyler Beaudoin); 1600 Relay – Dickinson, 3:24.43 (Taylor Bruhschwein, Mitch Kudrna, S. Beaudoin, N. Baker); 3200 Relay – Minot, 8:13.55 (Chris Johnson, Josh Beaudoin, Richard Fuller, Nathan Christensen).

State champions: 100 Meters – D. Churchill, BHS, :11.62; 200 Meters – W. Leutz, Cent., ;22.71; 400 Meters – J. Duchscherer, BHS, :49.44; 800 Meters – S. Larson, Jam., 1:56.80; 1600 Meters – S. Larson, Jam., 4:20.25; 3200 Meters -- S. Larson, Jam., 9:24.18; 110 Hurdles – W. Leutz, Cent., :14.71; 300 Hurdles – W. Luetz, Cent., :38.20; High Jump – W. Luetz, Cent., 6-3; Shot Put – Brent Qvale, Will, 54-3; Discus – A.J. Tuck, Cent., 156-6; 400 Relay – Bismarck High, :43.25 (C. Faller, C.Ploof, J. Duchscherer, D. Churchill); 800 Relay – Bismarck High, 1:29.04 (D. Churchill, Rob Field, C. Ploof, C. Faller); 1600 Relay – Dickinson, 3:21.92 (Taylor Bruhschwein, M. Kudma, S. Beaudoin, N. Baker); 3200 Relay – Minot, 8:17.25 (N. Christensen, Richard Fuller, J. Beaudoin, Gary Heitkamp).

2008

Bismarck High wins WDA/West Region Meet, 187.5 points and state A title, 140 points

WDA/West Region order of finish: Bismarck High, Minot, Dickinson, Century, Jamestown, Mandan, St. Mary’s, Williston, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – Jason Duchscherer, BHS, :10.79; 200 Meters – J. Duchscherer, BHS, :21.69; 400 Meters – J. Duchscherer, BHS, :49.10; 800 Meters – Jake Miller, BHS, 2:01.38; 1600 Meters – Joash Osoro, SM, 4:31.82; 3200 Meters – J. Osoro, SM, 9:49.30; 110 Hurdles –Lee Gruel, Min., :15.33; 300 Hurdles – Taylor Bruhschwein, Dick., :40.83; Long Jump – Andy Lillejord, Jam., 21-3.75; Triple Jump – Mark Larson, Min., 42-5; High Jump – Brian Sinner, Jam., 6-3; Pole Vault – Alex Koppy, Man., 13-6; Shot Put – Brent Qvale, Will., 56-5; Discus – Jerad Aasen, Min., 171-6; Javelin – J. Aasen, Min., 192-4; 400 Relay – Bismarck High, :44.09 (Shane Kuntz, Cory Ploof, Channing Mann, Justin Fisher); 800 Relay – Bismarck High, 1:30.46 (Johnny Marquez, C. Ploof, C. Mann, J. Duchscherer); 1600 Relay – Dickinson, 3:24.13 (Challis Williams, Skyler Beaudoin, Sam Ingman, Clark Weiser); 3200 Relay – Minot, 8:22.19 (Nathan Christensen, Gary Heitkamp, Chris Johnson, Taylor Richards).

State champions: 100 Meters – Cory Ploof, BHS, :10.90; 200 Meters – C. Ploof, BHS, :21.81; 400 Meters -- J. Duchscherer, BHS, :50.01; 800 Meters – G. Heitkamp, Min., 1:57.29; 1600 Meters – J. Osoro, SM, 4:27.38; 300 Meter Hurdles – T. Bruhschwein, Dick., :38.33; High Jump – Karl Effertz, Cent., 6-3; Shot Put – B. Qvale, Will., 56-4.50; Discus – Mitch Haugeberg, Min., 167-3; Javelin – J. Aasen, Min., 176-0; 400 Relay – Bismarck High, :43.36 (S. Kuntz, C. Ploof, Troy Vossler, J. Fisher); 800 Relay – Bismarck High, 1:29.82 (Johnny Marquez, C. Ploof, Taylor Schwede, J. Duchscherer); 1600 Relay – Minot, 3:26.00 (N. Christensen, Alex Wohl, J. Beaudoin, G. Heitkamp); 3200 Relay – Minot, 8:05.58 (N. Christensen, A. Wohl, J. Beaudoin, G. Heitkamp).

2009

Bismarck High wins WDA/West Region Meet, 169.5 points and state A title, 125.5 points

WDA/West Region order of finish: Bismarck High, Minot, Century, Dickinson, Jamestown, St. Mary’s, Williston, Mandan, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – Done Smart, Min., :11.01; 200 Meters – D. Smart, Min., :22.17; 400 Meters – D. Smart, Min., :49.19; 800 Meters – Alex Wohl, Min., 2:00.81; 1600 Meters – Joash Osoro, SM, 4:18.80; 3200 Meters – J. Osoro, SM, 9:22.67; 110 Hurdles – Lee Greul, Min., :15.58; 300 Hurdles – L. Greul, Min., :40.46; High Jump – Taylor Stein, Cent., 6-4.; Long Jump – Andy Lillejord, Jam., 22-1-75; Triple Jump – A. Lillejord, Jam., 43-7.25; Shot Put – Brent Qvale, Will., 57-0; Discus – Tyler Bradley, BHS, 156-3; Javelin – Esley Thorton, BHS, 183-6; Pole Vault – A. Lillejord, Jam., 14-0; 400 Relay – Bismarck High, :43.43 (Jordan Walth, Channing Mann, Shane Kuntz, Randy Tardif); 800 Relay – Bismarck High, 1:30.73 (Johnny Marquez, J. Walth, S. Kuntz, R. Tardif; 1600 Relay – Dickinson, 3:29.26 (Nathan Magstadt, Kaleb Hutchens, Jeremy Shypkowski, Sam Ingman); 3200 Relay – Dickinson, 8:23.99 (Austin Simonieg, K. Hutchens, Zachary Davis, Michael Porter). State champions: 200 Meters – John Welk, SM, :22.39; 400 Meters – D. Smart, Min., :48.92; 800 Meters – Brandon Barnes, BHS, 1:57.60; 1600 Meters – J. Osoro, SM, 4:16.41; 3200 Meters – J. Osoro, SM, 9:12.49; High Jump – T. Stein, Cent., 6-3; Long Jump – A. Lillejord, Jam., 22-2.50; Triple Jump – A. Lillejord, Jam., 43-3; Shot Put – B. Qvale, Will., 56-0.5; Discus – T. Bradley, BHS, 152-7; Javelin – E. Thorton, BHS, 182-9; 1600 Relay – Century, 3:25.09 (Mitch Olhauser, Houston Bashus, Matt Woehl, Jordan Davis); 3200 Relay – Bismarck High, 8:03.10 (Mark Hovland, Lucas Degree, Josh Hintz, Devin Huizenga)

2010

Bismarck High wins WDA/West Region Meet, 247 points and state A title, 185 points

WDA/West Region order of finish: Bismarck High, Century, Dickinson, Minot, Mandan, Jamestown, St. Mary’s, Williston

WDA champions: 100 Meters – John Welk, SM, :10.72; 200 Meters – J. Welk, SM, :21.96; 400 Meters – Donte Smart, Min., :48.54; 800 Meters – Brandon Barnes, BHS, 1:57.29; 1600 Meters – B. Barnes, BHS, 4:18.44; 3200 Meters – Jake Leingang, BHS, 9:34.84; 110 Hurdles – Nathan Magstadt, Dick., :15.27; 300 Hurdles – Devin Coyle, Man., :38.99; High Jump – Brian Sinner, Jam., 6-6; Long Jump – Devin Schirado, BHS, 22-5.25; Triple Jump – Shivam Patel, Dick., 44-0; Pole Vault – Jordan Buechler, Cent., 13-6; Shot Put – Conrad Schwarzkopf, Cent., 53-8; Discus – Bryan Kielpinski, Man., 161-3; Javelin – Kevin Poitra, BHS, 172-9; 400 Relay – Bismarck High, :43.37 (DeWayne Liggins, Channing Mann, Eliot Axvig, Tyler Unruh); 800 Relay – Bismarck High, 1:30.60 (Johnny Marquez, C. Mann, E. Axvig, T. Unruh); 1600 Relay – Bismarck High, 3:22.25 (Johnny Marquez, Jake Miller, Josh Hintz, B. Barnes); 3200 Relay – Bismarck High, 8:15.14 (Cody Humann, Derek Trom, Bryce Rohrich, Sean Hintz). State champions: 100 Meters – J. Welk, SM, :11.09; 200 Meters – J. Welk, SM, :49.24; 400 Meters – D. Smart, Min., :47.88; 800 Meters – B. Barnes, BHS, 1:57.90; 1600 Meters – B. Barnes, BHS, 4:18.33; 3200 Meters – J. Leingang, BHS, 9:27.16; 110 Meter Hurdles – N. Magstadt, Dick., :15.27; 300 Meter Hurdles – N. Magstadt, Dick., :38.58; High Jump – B. Sinner, Jam., 6-4; Triple Jump – Taylor Stein, Cent., 43-4.50; Shot Put – C. Schwarzkopf, Cent., 53-6; Discus – B. Kielpinski, Man., 174-1; Javelin – Phillip Streccius, Min., 185-2; 1600 Relay – Bismarck High, 3:25.80 (J. Miller, J. Hintz, B. Barnes, J. Marquez); 3200 Relay – Bismarck High, 8:00.32 (Lucas Degree, J. Miller, J. Hintz, Alex Huizenga).

2011

Bismarck High wins WDA/West Region Meet, 269.5 points and state A title, 194 points

WDA/West Region order of finish: Bismarck High, Century, Dickinson, Mandan, Minot, Jamestown, Williston, St. Mary’s, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – John Welk, SM, :10.74; 200 Meters – J. Welk, SM, :21.94; 400 Meters – Channing Mann, BHS, :49.78; 800 Meters – Levi Sether, Cent., 1:58.66; 1600 Meters – Jake Leingang, BHS, 4:20.46; 3200 Meters – J. Leingang, BHS, 9:48.56; 110 Hurdles – Michael Nelson, Min., :15.24; 300 Hurdles – Drew Wiseman, Cent., :39.70; High Jump – Kendall Kautz, BHS, 6-4; Long Jump – Alex Neumiller, BHS, 22-7; Triple Jump – Devin Schirado, BHS, 43-7; Pole Vault – Alex Koppy, Man., 14-1; Shot Put – Conrad Schwarzkopf, Cent., 51-10; Discus – C. Schwarzkopf, Cent., 153-4; Javelin – Devin Coyle, Man., 171-8; 400 Relay – Century, :44.18 (Jordan Sperle, Dalton Weisz, Taylor Daniel, Ben Kraft); 800 Relay – Bismarck High, 1:31.14 (Dewayne Liggins, Jesse McCormick, Eliot Axvig, Layne Johs); 1600 Relay – Bismarck High, 3:24.87 (Randy Tardif, Alex Neumiller, Cody Humann, Channinig Mann); 3200 Relay – Williston, 8:31.44 (Aaron Monson, Nathan Donnelly, Lucas Maul, Caleb Shaffer).

State champions: J. Welk, SM, :11.24; 200 Meters – J. Welk, SM, :22.15; 1600 Meters – J. Leingang, BHS, 4:19.24; 3200 Meters – J. Leingang, BHS, 9:43.15; 300 Hurdles – D. Wiseman, Cent., :38.74; High Jump – K.l Kautz, BHS, 6-6; Long Jump – A. Neumiller, BHS, 22-2.75; Shot Put – Justin Dvorak, Dick., 54-8.5; Discus – C. Schwarzkopf, Cent., 159-7; 400 Relay – Bismarck High, :42.77 (Dewayne Liggins, Channing Mann, A. Neumiller, Randy Tardif); 800 Relay – Bismarck High, 1:29.14 (D. Liggins, Jesse McCormick, Eliot Axvig, R. Tardif); 3200 Relay – Bismarck High, 8:06.22 (Sean Hintz, Carl Sheldon, Dylan Werner, Josh Seibel)

2012

Bismarck wins WDA/West Region Meet, 309.5 points and state A title, 220 points

WDA/West Region order of finish: Bismarck High, Century, Dickinson, Minot, Mandan, Jamestown, St. Mary’s, Williston

WDA champions: 100 Meters – Brett Braunagel, Dick., :10.86; 200 Meters – Drew Wiseman, Cent., :21.64; 400 Meters – Alex Neumiller, BHS, :50.23; 800 Meters – Josh Seibel, BHS, 1:58.84; 1600 Meters – Jake Leingang, BHS, 4:25.82; 3200 Meters – J. Leingang, BHS, 9:07.58; 110 Hurdles – Dylan Leutz, Cent., :14.89; 300 Hurdles – D. Wiseman, Cent., :39.16; High Jump – Joe Berger, Man., 6-4; Long Jump – Devin Schirado, BHS, 21-8.75; Triple Jump – Bronte Liggins, BHS, 42-9.5; Shot Put – Conrad Schwarzkopf, Cent., 55-11; Discus – C. Schwarzkopf, Cent., 179-11; Javelin – Dexter Werner, BHS, 179-9; Pole Vault – D. Leutz, Cent., 13-0; 400 Relay – Century, :43.72 (Jordan Sperle, D. Leutz, Taylor Daniel, Erik Morrell); 800 Relay – Century, 1:30.40 (J. Sperle, D. Leutz, T. Daniel, Dalton Weisz); 1600 Relay – Century, 3:23.25 (D. Weisz, Landon Jochim, T. Daniel, D. Wiseman); 3200 Relay – Dickinson, 8:15.12 (Austin Mack, Dallas Zastoupil, Joseph Sickler, Mike Porter).

State champions: 200 Meters – D. Wiseman, Cent., :21.76; 400 Meters – D. Wiseman, Cent., :48.82; 1600 Meters – J. Leingang, BHS, 4:13.62; 3200 Meters – J. Leingang, BHS, 9:34.19; 300 Hurdles – D. Wiseman, Cent., :37.06; High Jump – J. Berger, Man., 6-4; Shot Put – C. Schwarzkopf, Cent., 56-9; 400 Relay – Bismarck High, :42.93 (Layne Johs, Randy Tardif, A. Neumiller, Tyler Unruh); 1600 Relay – Century, 3:26.78 (Dalton Weisz, Landon Jochim, Troy Dewey, D. Wiseman); 3200 Relay – Bismarck High, 7:55.15 (Bryce Rohrich, Dylan Werner, J. Leingang, Josh Seibel).

2013

Bismarck High wins WDA/West Region Meet, 259 points and state A title, 190 points

WDA/West Region order of finish: Bismarck High, Century, Dickinson, Minot, Jamestown, Mandan, St. Mary’s, Williston, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – Karter Gorney, Min., :11.03; 200 Meters – Drew Wiseman, Cent., :21.64; 400 Meters – Isaac Walth, BHS, :50.27; 800 Meters – Jake Leingang, BHS, 1:56.68; 1600 Meters – J. Leingang, 4:05.63; 3200 Meters – Brandon Berg, BHS, 9:44.25; 110 Meter Hurdles – Dylan Leutz, Cent., :15.04; 300 Meters – D. Wiseman, Cent., :37.96; High Jump – Ben Joliffe, BHS, 6-2; Pole Vault – Ben Love, Min., 13-3; Long Jump – Bronte Liggins, BHS, 21-4.5; Triple Jump – A. Yanosko, Min., 43-8.5; Shot Put – Jon Tharaldsen, BHS, 55-4; Discus – Stanley Jones, BHS, 152-9; Javelin – Nolan Love, Jam., 160-3; 400 Relay – Century, :43.12 (Leutzz, Andrew Steinwand, Ben Hess, D. Wiseman); 800 Relay – Minot, 1:29.81 (R.J. Barker, K. Gorney, Dylan Jechort, Alex Yanosko); 1600 Relay – Century, 3:20.21 (Landon Jochim, Richter, Dominic Neameyer, D. Wiseman); 3200 Relay – Century, 8:12.10 (J. Richter, Carl Wahlin, D. Sether, Jeff Gendreau).

State champions: 100 Meters – K. Gorney, Min., :10.85; 200 Meters – D.Wiseman, Cent., :21.69; 400 Meters – D. Wiseman, Cent., :48.38; 800 Meters – J. Leingang, BHS, 1:57.25; 1600 Meters – J. Leingang, BHS, 4:13.69; 3200 Meters – J. Leingang, BHS, 9:24.48; 300 Meter Hurdles – D. Wiseman, Cent., :37.19; Triple Jump – B. Liggins, BHS, 46-1.75; Shot Put – J. Tharaldsen, BHS, 57-6.25; 400 Relay – Minot, :43.16 (Josh Pizzo, Dylan Jechort, A. Yanosko, K. Gorney); 1600 Relay – Century, 3:26.50 (Landon Jochim, J. Richter, Dominic Neameyer, D. Wiseman); 3200 Relay – Bismarck High, 8:05.92 (Josh Seibel, Dylan Werner, Sam Markle, J. Leingang).

2014


*Jamestown was a member of the Eastern Dakota Conference (EDC)


Boys Track Year-by-Year results


The official site of the Western Dakota Association


Note: State champions listed are only WDA athletes/teams and/or Jamestown which was a member of both the WDA and EDC.
1962

Dickinson wins WDA Meet, 35.75 points WDA order of finish: Dickinson, Bismarck High, Williston, Jamestown, Mandan, Minot, Minot Bishop Ryan, Harvey, Rugby, St. Mary’s

WDA champions: 100 Yards – John Longmuir, BHS, :10.1; 220 Yards – Bruce Whiting, Dick., :22.3; 440 Yards – Whiting, Dick., :49.6; 880 Yards – Totdahl, Will., 2:04.5; Mile Run – Mike Lenhardt, Dick., 4:45.1; High Hurdles – Pete Porinsh, Will., :15.3; Low Hurdles – Stan Wright, Will., :44.7; High Jump – (tie) Christenson, BHS, 5-8; Graham, BHS, 5-8; Long Jump – J. Longmuir, BHS, 21-3; Shot Put – Gustin, Man., 47-11.5; Discus – Harold Doerr, BHS, 136-6; Javelin – Don Kostelecky, Dick., 163-9; 440 Relay – Dickinson, :44.7 (Frenzel, Hurick, Marck, B. Whiting); 880 Relay – Dickinson, 1:32.8 (Terry Mack, Ron Tuhy, Dewey Hurick, B. Whiting); Mile Relay – Dickinson, 3:31.9 (Dave Stockert, R. Tuhy, Frank. Hartwig, T. Mack). State champions: 100 Yards – J. Longmuir, BHS, :10.5; 220 Yards – B. Whiting, Dick., :22.5; 440 Yards – B. Whiting, Dick., :49.3; 880 Yards – Totdahl, Will., 2;01.9; Mile Run – M. Lenhardt, Dick., 4:39.7; High Hurdles – Paul Presthus, Rug., :15.8; Low Hurdles – S. Wright, Will., :21.1; Long Jump – J. Longmuir, BHS, 21-8.75; Pole Vault – Gunn, Min., 11-1; 880 Relay – Dickinson, 1:32.2 (T. Mack, R. Tuhy, D. Hurick, B. Whiting); Mile Relay – Dickinson, 3:30.9 (D. Stockert, F. Hartwig, R. Tuhy, T. Mack)

1963

Bismarck High wins WDA Meet, 54.3 points

WDA order of finish: Bismarck High, Dickinson, Minot Bishop Ryan, Jamestown, Williston, Rugby, Mandan, Minot, Harvey, St. Mary’s

WDA champions: 100 Yards – John Longmuir, BHS, :9.85; 220 Yards – J. Longmuir, BHS, :22.1; 440 Yards – Terry Mack, Dick., :53.0; 880 Yards – Bob Fruh, BHS, 2:10.1; Mile Run – Dennis Boyd, BHS, 4:52.6; High Hurdles – Paul Presthus, Rug., :15.0; Low Hurdles – J. Longmuir, BHS, :20.1; High Jump – Haakenson, Will., 5-8; Long Jump – J. Longmuir, BHS, 19-0; Shot Put – Gustin, Man., 50-4; Discus – Harold Doerr, BHS, 151-10.5; Javelin – Anderson, Jam., 160-4; Pole Vault – H. Doerr, BHS, 12-1.5; 440 Relay – Dickinson, :45.8 (Ryan, Hurick, Everett, Mack); 880 Relay – Minot Ryan, 1:37.8; Mile Relay – Dickinson, 3:42.

State champions: 100 Yards – J. Longmuir, BHS, :10.6; 880 Yards – B. Fruh, BHS, 2:02.6; Mile Run – D. Boyd, BHS, 4:42.8; High Hurdles – P. Presthus, Rug., :15.8; Low Hurdles – J. Longmuir, BHS, :20.6; Pole Vault – H. Doerr, BHS, 11-8.

Rugby, Harvey, Jamestown leave WDA

1964

No WDA Meet held

State champions: 440 Yards – Terry Mack, Dick., :51.4; High Hurdles – Vern Praus, Dick., :15.2; Low Hurdles – V. Praus, Dick., :20.3; Long Jump – Ken Reinke, Min., 20-0.75; Javelin – Tom Hublou, SM, 174-0; Pole Vault -- *Bob Dockter, Jam., 12-6. 1965

Minot Bishop Ryan wins WDA Meet, 53 points WDA order of finish: Minot Bishop Ryan, Minot, Dickinson, Bismarck High, Williston, Mandan, St. Mary’s

WDA champions: 100 Yards – Ken Reinke, Min., :10.5; 220 Yards – K. Reinke, Min., :23.7; 440 Yards – Flom, Min. Ryan, :52.2; 880 Yards – Hillstrom, Man., 2:10.9; Mile Run – Davidson, Min., 4:52.9; High Hurdles – Vern Praus, Dick., :10.5; Low Hurdles – Sims Walker, Min. Ryan, :20.2; High Jump – Dahl, Will., 5-8; Long Jump – K. Reinke, Min., 21-1.5; Shot Put – V. Praus, Dick., 52-0.5; Discus – V. Praus, Dick., 141-8; Javelin – Miller, Dick., 161-3; Pole Vault – Wade Hopkins, BHS, 12-9.5; 440 Relay – Minot Ryan, :44.9; 880 Relay – Minot Ryan, 1:35.2; Mile Relay – Minot Ryan, 3:36.7.

State champions: High Hurdles – V. Praus, Dick., :15.0; Long Jump – K. Reinke, Min., 21-10.25; Discus – V. Praus, Dick., 154.6.5;

1966

Minot wins WDA Meet, 75.25 points

WDA order of finish: Minot, Bismarck High, Minot Bishop Ryan, Dickinson, Mandan, St. Mary’s

WDA champions: 100 Yards – Huntley, Min., :10.4; 220 Yards – Mike Addington, BHS, :23.6; 440 Yards – Al Thorstad, Dick., :53.95; 880 Yards – Rolfson, BHS, 2:06.5; Mile Run – Hoopes, Min., 4:46.5; High Hurdles – Muss, Min. Ryan, :16.1; Low Hurdles – Buerkle, Min., :21.3; High Jump – Esterby, Min., 5-4.5; Long Jump – Arlie Bailey, BHS, 20-3; Shot Put – Borkhuls, Min., 47-5.5; Discus – Farrell, SM, 137-5; Javelin – Genesen, Min., 157-10; 440 Relay – Bismarck High, :46.1 (Mark Thompson, M. Addington, Chuck Dahl, Gary Olmsted); 880 Relay – Bismarck High, 1:36.6 (M. Thompson, M. Addington, C. Dahl, G.Olmsted); Mile Relay – Minot Bishop Ryan, 3:41.

State champions: 220 Yards – M. Addington, BHS, :23.7; 440 Yards – A. Thorstad, Dick., :51.8; 880 Relay – Bismarck High, 1:32.4 (M. Thompson, C. Dahl, G. Olmsted, M. Addington).

1967

Minot wins WDA Meet, 68.5 points

WDA order of finish: Minot, Bismarck High, Dickinson, Minot Bishop Ryan, Mandan, Williston, St. Mary’s

WDA champions: 100 Yards – Rick Buerkle, Min., :10.6; 220 Yards – Gerry Caya, Man., :24.2; 440 Yards – Chuck Dahl, BHS, :52.4; 880 Yards – Don Yellow Bird, Min., 2:03.6; Mile Run – Randy Lussenden, BHS, 4:36.1; 120 High Hurdles – John Muus, M. Ryan, :16.22; 180 Low Hurdles – Buerkle, Min., :21.3; High Jump – Joel Wood, Min., 5-10; Long Jump – Larry Dykema, BHS, 20-8; Shot Put – Wally Kalmbach, Min., 51-9; Discus – Harold Salak, BHS, 163-11; Javelin – Tim Zastoupil, Dick., 162-6.5; Pole Vault – Gerald Burgard, M. Ryan, 11-4; 440 Relay – Mandan, 1:35.0; 880 Relay – Mandan, 1:35; Mile Relay – Bismarck High, 3:33.9.

State champions: 880 Yards – D. Yellow Bird, Min., 2:00.5; 120 High Hurdles – J. Muus, Min. Ryan, :14.9; Mile Relay – Bismarck High, 3:29.6 (Steve Merkel, Casey Chapman, Larry Rolfson, C. Dahl).

1968

Bismarck High wins WDA Meet, 89.5 points ; and state A title, 59 points

WDA order of finish: Bismarck High, Minot, Mandan, Minot Bishop Ryan, Dickinson, Williston, St. Mary’s

WDA champions: 100 Yards – Gerry Caya, Man., :10.4; 220 Yards – G. Caya, Man., :23.6; 440 Yards – NA; 880 Yards – Ron McClure, BHS, Mile Run – Leon Conitz, BHS, 4:26.5; 180 Low Hurdles – Bruce Iverson, Will., :21.3; 120 High Hurdles – Sorenson, BHS, :15.8; High Jump – Craig Rostvedt, Min., 6-2; Long Jump – Larry Dykema, BHS, 21-1.5; Shot Put – Steve Mayer, BHS, 54-0; Discus – Harold Salak, BHS, 158-5; Javelin – Brett White, Min., 162-0; Pole Vault – Steve Loeppke, BHS, 12-1; 440 Relay – Mandan, :44.2; 880 Relay – Minot, 1:32.4; Mile Relay – Bismarck High, 3:29.6.

State champions: 220 Yards – G. Caya, Man., :23.1; 880 Yards – R. McClure, BHS, 2:00.6; Mile Run – Randy Lussenden, BHS, 4:20.4; High Jump – C. Rostevedt, Min., 6-0.5; Discus – H. Salak, BHS, 167-8; Javelin – B. White, Min., 170-1; 440 Relay – Mandan, :44.6; 880 Relay – Minot, 1:33.0. 1969

Bismarck High wins WDA Meet, 107.6 points and state A title, 49 points

WDA order of finish: Bismarck High, Minot Bishop Ryan, Minot, Dickinson, Mandan, Williston, St. Mary’s

WDA champions: 100 Yards – Dale Schlag, M. Ryan, :10.4; 220 Yards – Keary Krause, BHS, :23.5; 440 Yards – Steve Merkel, BHS, :52.0; 880 Yards – Jim Foss, Dick., 2:01.1; Mile Run – J. Foss, Dick., 4:27.2; 180 Low Hurdles – D. Schlag, M. Ryan, :21.0; 120 High Hurdles – Bruce Loeppke, Min., :15.6; High Jump – Stan Peterson, M. Ryan, NA; Long Jump – Bruce Iverson, Will., 21-3.25; Shot Put – Mark Bougle, SM, 57-11.5; Discus – M. Bougle, SM, 143-7; Javelin – Rod Barth, SM, 173-9; Pole Vault – Foster, Dick., 12-3; 440 Relay – Bismarck High, :45.5 (K. Krause, Jeff Lunn, Russ Henegar, Jerry Froeschle); 880 Relay – Bismarck High, 1:34.4 (K. Krause, D. Sande, J. Froeschle, S. Merkel); Mile Relay – Bismarck High, 3:33.5 (Doug Porter, Dave Sande, Walt Wheeler, S. Merkel); Sprint Medley Relay – Bismarck High, 3:43.3 (D. Porter, J. Froeschle, S. Merkel, Leon Conlitz).

State champions: 880 Yards -- *Dan Cichos, Jam., 1:56.2; Mile Run – L. Conitz, BHS, 4:21.7; Shot Put – Mike Evenson, Min. Ryan, 57-5.5; Javelin – R. Barth, SM, 171-0; 440 Relay – Minot, :44.0 (Jim Veach, Dave Ford, B. Loeppke, Wayne Marshall); 880 Relay – Bismarck High, 1:31.5 (D. Sande, J. Lunn, J. Froeschle, S. Merkel).

1970

Bismarck High wins WDA Meet, 113.5 points; and state A title, 55 points

WDA order of finish: Bismarck High, Minot, Dickinson, Minot Ryan, St. Mary’s, Mandan, Dickinson Trinity

WDA champions: 100 Yards – Keary Krause, BHS, :10.2; 200 Yards – Dave Sande, BHS, :23.2; Javelin – Rod Barth, SM, 179-7; Low Hurdles – Mike Swanson, BHS, :21.9; High Jump – Dave Brintnel, BHS; and Bob Walsh, Ryan, 5-8; Discus – Brian Cook, Dick., 147-0; Mile—Bruce Morrison, Min., 4:44.7; 2 Mile – Milo Register, Min., 10:50.0; 440 Yard – D. Sande, BHS, :52.5; Long Jump – Bob Aspaas, Min., 20-6.5; 880 Yard – Mike Anderson, Min., 2:06.1; High Hurdles – Doug Bacon, Ryan, :15.3; Shot Put – Dennis Kruse, Min., 50-6.75; Pole Vault – Mark Aide, BHS, 12-8; 440 Relay – Bismarck High, :45.7; 880 Relay – Bismarck High, 1:34.8; Sprint Relay – Bismarck High, 3:47.3; Mile Relay – Minot, 3:41.4.

State champions: High Jump – D. Brintnel, BHS, 6-0; Discus – Steve Dentz, Ryan, 140-0; Javelin – R. Barth, SM, 180-3; Pole Vault – M. Aide, BHS, 13-0; Shot Put – *Mark Buchholtz, Jam., 52-9; 100 Yards –* Dana Banning, Jam., :10.1; 440 Yards – Tom Seaworth, SM, :51.0; 200 Yards – K. Krause, BHS, :22.5; Mile Run – Bob Dahl, BHS, 4:26.8; 440 Relay – *Jamestown, :44.6 (D. Banning, Doug Klaudt, Doug Gushwa, Paul Berger); 880 Relay –* Jamestown, 1:32.2 (D. Banning, D. Gushwa, P. Berge, D. Klaudt); Mile Relay – Bismarck High, 3:29.5 (Paul Puffe, Larry Nayes, D. Sande, Jeff Garske).

1971

Bismarck High wins WDA Meet, 116.5 points; and state A title, 67 points

WDA order of finish: Bismarck High, Minot, Minot Ryan, Mandan, Dickinson, Williston, St. Mary’s WDA champions: 100 Yards – Keary Krause, BHS, :10.7; 220 Yards – K. Krause, BHS, :23.0; 440 Yards – Dave Sande, BHS, :51.5; 880 Yards – Tom Petrik, BHS, 2:02.7; Mile – Bryan Guler, BHS, 4:40.5; 2 Mile – Roger Dick, Dick., 10:13.5; High Hurdles – Gref Sjaastad, Min., :15.5; Low Hurdles – Doug Arnes, Min., :21.4; High Jump – Doyle Hughs, Will., 5-10; Long Jump – Tim Bodine, Ryan, 21-7.5; Pole Vault – Mark Aide, BHS, 14-1; Shot Put – Dennis Kruse, Min., 53-6.5; Discus – Ed Brezinski, Ryan, 163-0; Javelin – Russ Henager, BHS; 440 Relay – Bismarck High, :44.5 (Terry Kringstad, Bruce Perry, D. Sande, K. Krause); 880 Relay – Bismarck High, 1:34.2 (T. Kringstad, B. Perry, D. Sande, K. Krause); Mile Relay – Bismarck High, 3:31.9 (Jeff Garske, Paul Gess, Gary Bracht, M. Aide); Sprint Relay – Bismarck High, 3.44.5 (P. Gess, Bob King, Mike Eman, Bryan Guler).

State champions: 100 Yards – K. Krause, BHS, :09.8; 220 Yards – K. Krause, BHS, :22.4; 440 Yards – D. Sande, BHS, :49.5; 880 Yards – *Jon Gossett, Jam., 1:58.3; Mile – *Rollie Greeno, Jam., 4:29.4; 2 Mile – R. Dick, Dick., 9:59.5; Shot Put – Don Tyner, Min., 53-3; Pole Vault – M. Aide, BHS, 14-0; Discus – E. Brezinski, Ryan, 173-5; Long Jump – R. Henegar, BHS, 21-7.5; Javelin – Jeff Burgess, BHS; Mile Relay – Bismarck High, 3:28.8 (Bruce Perry, Paul Gess, Terry Kringstad, Gary Bracht); 440 Relay – Bismarck High, :43.6 (T. Kringstad, B. Perry, D. Sande, K. Krause); 880 Relay – Bismarck High, 1:30.1 (T. Kringstad, B. Perry, D. Sande, K. Krause).

1972

Bismarck High wins WDA Meet, 121 points; and state A title, 63 points

WDA order of finish: Bismarck High, Minot, Dickinson, Minot Ryan, Mandan, St. Mary’s, Williston, Dickinson Trinity

WDA champions: 100 Yards – Bruce Perry, BHS, :10.4; 220 Yards – B. Perry, BHS, :22.9; 440 Yards – B. Perry, BHS, :51.5; 880 Yards – Jim Rowell, Min., 2:02.1; Mile – Tom Petrik, BHS, 4:33.5; Shot Put -- Dan Tyner, Min., 57-4; Javelin – Don Dentz, Ryan, 160-2.5; Discus – D. Tyner, Min., 140-10; Long Jump – Dale Grinsteiner, BHS, 21-1.5; Low Hurdles – D. Grinsteiner, BHS, :20.8; 2 Mile – John Lange, BHS, 9:55.2; Pole Vault – Mark Aide, BHS, 15-2; High Jump – Spivey, Min., 5-8; 440 Relay – Bismarck High, :45.9; 880 Relay – Bismarck High, 1:34.8; Medley Relay – Bismarck High, 3:48.2; Mile Relay – Bismarck High, 3:34.5. State champions: 100 Yards – B. Perry, BHS, :10.3; 220 Yards – B. Perry, BHS, :22.5; 440 Yards – Chuck Rodgers, Ryan, :50.0; Mile – *Rollie Greeno, Jam., 4:19.1; 2 Mile – *R. Greeno, Jam., 9:28.6; High Hurdles – D. Grinsteiner, BHS, :15.5; Long Hurdles – Craig Hougen, BHS, :20.5; Long Jump – *Bart Carlascio, Jam., 21-5.5; Shot Put – D. Tyner, Min., 57-11.75; Pole Vault – M. Aide, BHS, 14-0; 880 Relay – Bismarck High, 1:31.3 (Steve Graner, C. Hougen, Steve Luther, B. Perry); Mile Relay – Bismarck High, 3:27.1 (Paul Gress, Gary Bracht, Tim Clausnitzer, S. Luther). 1973

Bismarck wins WDA Meet, 120 points and state A title, 61 points

WDA order of finish: Bismarck High, Dickinson, Minot, Minot Ryan, St. Mary’s, Mandan, Dickinson Trinity, Williston

WDA champions: 100 Yards – Bruce Perry, BHS, :09.9; 220 Yards – Chuck Rodgers, Ryan, :22.8; 440 Yards – B. Perry, BHS, :48.9; 880 Yards – Tim Clausnitzer, BHS, 2:01.3; 2 Mile – Brian Beattie, BHS, 9:52.4; Mile – Tom Petrik, BHS, 4:33.4; Javelin – Wade Schatz, BHS, 175-6.5; Shot Put – Ted Hausauer, SM, 56-5; Discus – Clem Clooten, SM, 161-1; Pole Vault – Layne Johnson, Min., 13-0; High Jump – John Holt, BHS, 6-4; High Hurdles – Al Bergan, Dick., :15.2; 330 Hurdles – Craig Hougen, BHS, :41.8; Low Hurdles – Ken Schneider, BHS, :20.6; Mile Relay – Bismarck High, 3:32.8 (Steve Luther, Jim Armstrong, T. Clausnitzer, C. Hougen); 440 Relay – Bismarck High, :44.3 (Tony Tello, S. Luther, K. Schneider, B. Perry); 880 Relay – Bismarck High, 1:31.5 (K. Schneider, Bob Shultz, S. Luther, B. Perry); Sprint Medley Relay – Bismarck High, 3:41.1 (J. Armstrong, Steve Graner, Dan Herman, T. Petrik); Weightman’s 440 Relay – Bismarck High, :47.9 (Howard Palmer, Tom Thompson, J. Holt, Merle Adams)

State champions: Shot Put – T. Hausauer, SM, 59-0.5; Mile – T. Petrik, BHS, 4:18.6; Pole Vault – L. Johnson, Min., 14-7.75; 2 Mile – T. Petrik, BHS, 9:22.4; High Jump – J. Holt, BHS, 6-6.5; Long Jump – *Bart Carlascio, Jam., 22-8.5; 440 Yards – B. Perry, BHS, :49.3; 440 Relay – Bismarck High, :44.1 (Kevin Schramm, Steve Graner, Tony Tello, Ken Schneider); Mile Relay – Bismarck High, 3:22.7 (S. Luther, T. Clausnitzer, B. Perry, C. Hougen); 880 Relay – Dickinson, 1:32.7 (Jay Gibson, Clay Meduna, Garry Heinle, Tim Cuskelly).

1974

Bismarck High wins WDA Meet, 110 points

WDA order of finish: Bismarck High, Minot, Dickinson, Minot Ryan, Mandan, St. Mary’s, Dickinson Trinity, Williston

WDA champions: 100 Yards – Tim Cuskelly, Dick., :09.8; 220 Yards – T. Cuskelly, Dick., :23.3; 880 Yards – Tim Clausnitzer, BHS, 2:01.5; 440 Yards – Blake Derhak, Ryan, :50.3; Mile – Curt Bacon, Ryan, 4:25.4; 2 Mile – Lyle Witham, Min., 9:48.8; Long Jump – Tony Tello, 29-7.4; High Jump – Ned Culver, Dick., 5-10; Javelin – Tom Hankins, Trinity, 175-6; Discus – Clem Clooten, SM, 162-8.75; Pole Vault – Glenn Wolf, BHS, 12-3; Shot Put – Jim Pence, Min., 53-9; 120 High Hurdles – Brad Ellison, Dick., :15.3; 180 Low Hurdles – John Fowler, Min., :22.0; 330 Int. Hurdles – J. Fowler, Min., :42.3; 440 Relay – Bismarck High, :45.0 (Jim Wrangham, Kevin Schramm, Jeff Rauser, T. Tello); 880 Relay – Dickinson, 1:32.6 (Galen Heinle, Gary Heinle, Jay Gibson, T. Cuskelly) Mile Relay – Bismarck High, 3:30.7 (John Hill, Wayne Krause, Greg Meske, J. Rauser); 2 Mile Relay – Bismarck High, 8:27.3 (Marty Green, Tim Pull, Bob Ehli, Greg Bailey); Medley Relay – Minot, 3:46.0 (Tim Reitan, Fred Allen, Dan Bredig, Jeff Foughner). Minot wins state A title, 38.5 points

State champions: 100 Yards – T. Cuskelly, Dick., :10.5; 220 Yards – T. Tello, BHS, :23.0; 440 – B. Derhak, Ryan, :51.0; Mile – Curt Bacon, Ryan, 4:26.5; 2 Mile – L. Witham, Min., 9:33.5; Shot Put – J. Pence, Min., 57-8.5; 440 Relay – Dickinson, :45.0 (Galen Heinle, Grant Privartsky, J. Gibson, T. Cuskelly); 880 Relay – Bismarck High, 1:32.1 (J. Wrangham, W. Krause, J. Rauser, T. Tello).



1975

Minot wins WDA Meet, 103 points; and state A title, 45.5 points

WDA order of finish: Minot, Bismarck High, Dickinson, Mandan, Dickinson Trinity, Williston, Minot Ryan, St. Mary’s

WDA champions: 100 Yards – Jim Wrangham, BHS, :10.3; 220 Yards – J. Wrangham, BHS, :23.1; 440 – Greg Gavitt, Min., :51.5; 880 – Mark Weeks, Min., 2:01.6; Mile – John Morrison, Min., 4:20.8; 2 Mile – J. Morrison, Min., 9:25.8; Shot Put – Jeff Heidt, Trinity, 53-7; Javelin – Tom Hankins, Trinity, 187-5.5; Pole Vault – Glenn Wolf, BHS, 13-0; High Jump – Jim Banna, Min., :51.5; Long Jump – Mitch Rose, BHS, 21-8; 120 High Hurdles – Dan MacIver, Min., :14.9; 180 Low Hurdles – Jay Gibson, Dick., :20.1; 440 Relay – Mandan, :44.5; 880 Relay – Dickinson, 1:32.2; Mile Relay – Dickinson, 3:31.6; Two Mile Relay – Bismarck High, 8:14.6;

State champions: 100 Yards – J. Gibson, Dick., :10.4; Mile – Curt Bacon, Ryan, 4:18.6; 2 Mile – J. Morrison, Min., 9:29.6; Shot Put –* Doug Hogan, Jam., 56-9; Discus – *D. Hogan, Jam., 167-0; Long Jump – John Broker, Min., 21-11.5; Low Hurdles – J. Gibson, Dick., :20.2; High Jump – J. Banna, Min., 6-5; Pole Vault – Mike Kristner, Dick., 13-0; 440 Relay – Dickinson, :43.9 (J. Gibson, Clarence Rank, Clay Meduna, Brad Ellison); 880 Relay – Dickinson, 1:31.8 (J. Gibson, C. Meduna, Ron Christensen, Ken Steier).

1976

Bismarck Century joins the WDA

Minot wins WDA Meet, 102 points

WDA order of finish: Minot, Dickinson, Bismarck High, Mandan, Dickinson Trinity, Williston, St. Mary’s, Minot Bishop Ryan, Century

WDA champions: 100 Yards – Dave Derhak, M. Ryan, :10.2; 220 Yards – D. Derhak, M. Ryan, :23.2; 440 Yards – Greg Gavitt, Min., :52.1; 880 Yards – Tim Wheeler, Dick., 2:02.5; Mile – T. Wheeler, Dick., time unavailable; Two Mile – Bob Cameron, Min., 9:53.8; Low Hurdles – John Broker, Min., :21.1; High Hurdles – Bryant Fuhrman, BHS, :15.3; Long Jump – J. Broker, Min., 21-11.5; High Jump – Mike Haupf, Min., 6-3; Discus – Doug Schlosser, Man, 155-2; Javelin – D. Schlosser, Man., 179-6; Shot Put – Cliff Frey, Min., 54.2.5; Pole Vault – Glenn Wolf, BHS, 13-0; 440 Relay – Dick. Trinity, :45.3 (Jay Kopel, Sid Stephen, Tom Willer, Gary Wolburg); 880 Relay – Minot, 1:33.8 (Brian Burnham, G. Gavitt, J. Broker, Wayde Nelson); Mile Relay – Bismarck High, 3:31.7 (Greg Meske, Kent Tardif, Mark Bailey, Steve Van Voorhis); Two Mile Relay – Minot, 8:24.4 (Tracy Witham, Warren Rowell, Bob Clark, Art Parker); Sprint Relay – Minot, 3:46.9 (Tom Nutter, Scott Eide, M. Haupf, T. Witham).

State Champions:

1977

Minot wins WDA Meet, 78 points; and state A title, 68 points WDA order of finish: Minot, Bismarck High, Dickinson, Mandan, Century, Dickinson Trinity, Williston, Minot Bishop Ryan, St. Mary’s

WDA champions: 100 Yards – Greg Meske, BHS, :10.2; 220 Yards – G. Meske, BHS, :22.3; 440 Yards – Greg Gavitt, Min., :50.5; 880 Yards – Tim Wheeler, Dick., 2:00.9; Mile – T. Wheeler, Dick., 4:30.8; Two Mile – Cal Utke, Min., 9:46.3; Low Hurdles – Tim Schroeder, D. Trin., :20.7; Hurdles – Kevin Gabbert, Dick., :14.9; Shot Put – Cliff Frey, Min., 54-1; High Jump – Doug Schweigert, BHS, 6-0; Long Jump – D Schweigert, BHS, 20-9; Pole Vault – Keith Burwick, Dick., 13-9; Javelin – Doug Schlosser, Man., 185-2; Discus – D. Schlosser, Man., 164-6; 440 Relay – Minot, :44.4 (Tony Washington, Wayde Nelson, Carlos Laird, G. Gavitt); 880 Relay – Minot, 1:33.4 (W. Nelson, T. Washington, C. Laird, G. Gavitt); Mile Relay – Mandan, 3:30.4 (Mike Schlosser, Mike Morrell, Scott Wilkerson, Perrie Schaefer); Two Mile Relay – Bismarck High, 8:19 (Jay Cripe, Jeff Chapman, Brian Mohler, Darwin Mann).

State champions: 100 Yards – W. Nelson, Min., :10.5; 220 Yards – G. Meske, BHS, :23.0; 440 Yards – G. Gavitt, Min., :49.8; High Jump –* Brian Hogan, Jam., 6-6; Long Jump – D. Schweigert, BHS, 22-0; Shot Put – Tim Joersz, Man., 56-6.5; Javelin -- *John Leininger, Jam., 195-6; Discus – C. Frey, Min., 153-0; Pole Vault – K. Burwick, Dick., 14-0; 440 Relay – Minot, :43.8 (T. Washington, W. Nelson, C. Laird, G. Gavitt); 880 Relay – Minot, 1:31.9 (W. Nelson, T. Washington, Scott Eide, G. Gavitt); Mile Relay – *Jamestown, 3:29.5 (Miles Pederson, Corey Knoblich, Byron Schlager, Dana Stoudt); Two Mile Relay – Minot, 7:57.7 (Art Parker, Tom Nutter, Bob Clark, Warren Rowell).

1978

Minot wins WDA Meet, 179 points; and state A title, 134 points

WDA/West Region order of finish: Minot, Dickinson, Bismarck High, Century, Williston, Mandan, Minot Bishop Ryan, St. Mary’s, Dick. Trinity

WDA champions: 100 Yards – Doug Black, Will., :10.6; 220 Yards – D. Black, Will., :23.0; 440 Yards – Scott Wilkinsin, Man., :52.0; 880 Yards – Tim Wheeler, Dick., 1:58.8; Mile Run – T. Wheeler, Dick., 4:24.0; Two Mile – Lance Oakes, Dick., 9:53.4; 120 High Hurdles – Jim Massey, Min., :15.8; 330 Intermediate Hurdles – Rick Leach, Dick., :41.3; Long Jump – Doug Schweigert, BHS, 22-5.5; High Jump – John Hendrich, Cent., 6-2; Shot Put – Kurt Lesser, Min., 56-2.5; Discus – Dave Antil, Cent., 159-2; Javelin – Mark Waldera, Dick., 190-5; Pole Vault – Tim Olson, Min., 13-0; 440 Relay – Minot, :44.1 (Tim Lawson, Carlos Laird, Tony Washington, J. Massey); 880 Relay – Minot, 1:33.0 (T. Lawson, T. Washington, J. Massey, Scott Eide); Mile Relay – Mandan, 3:30.4 (S. Wilkinsin, Brad Zander, Perrie Schafer, John Thilmony); Two Mile Relay – Dickinson, 8:09.9 (Steve Biel, Mark Jeske, L. Oakes, Arlys Sayler).

State champions: 440 Yards – S. Wilkinsin, Man., :51.14; 880 Yards – T. Wheeler, Dick., 1:58.42; Mile Run – T. Wheeler, Dick., 4:20.3; Long Jump – D. Schweigert, BHS, 21-11; Pole Vault – Brad Zastrow, Min., 13-6; High Jump – *Brian Hogan, Jam., 6-9; Shot Put – K. Lesser, Min., 59-1.5; Discus – K. Lesser, Min., 154-5; Javelin – M. Waldera, Dick., 205-4; 440 Relay – Minot, :43.89 (Gerald Forest, Carlos Laird, Kevin Bachmeier, Tim Lawson); 880 Relay – Minot, 1:32.22 (C. Laird, Scott Eide, Tony Washington, T. Lawson); Mile Relay – Mandan, 3:26.75 (S. Wilkinsin, P. Schafer, B. Zander, J. Thilmony); Two Mile Relay – Dickinson, 7:57.9 (Lance Oakes, Stacy Biel, Mark Jeske, T. Wheeler).

1979

Minot wins WDA Meet, 118 points; and state A title, 123 points

WDA order of finish: Minot, Dickinson, Bismarck High, Century, Mandan, Williston, St. Mary’s, Dick. Trinity

WDA champions: 100 Yards – Tim Lawson, Min., :10.4; 220 Yards – T. Lawson, Min., :23.3; 440 Yards – Scott Wilkinsin, Man, :49.6; 880 Yards – S. Wilkinsin, Man. 1:57.9; Mile Run – Greg Rhode, Cent., 4:23.5; Two Mile Run – Sean Peck, Cent., 9:53.3; 120 High Hurdles – Jim Massey, Min., :15.1; 330 Intermediate Hurdles – J. Massey, Min., :40.9; High Jump – Eric LarsEn, Dick., 6-1; Long Jump – Doug Schweigert, BHS, 21-0; Shot Put – Bob Holmen, Min., 49-7.5; Discus – Andy Plank, Min., 139-10; Pole Vault – Todd Kostelecky, Dick., 13-6; 440 Relay – Minot, :45.1 (Jim Elhardt, Carlos Laird, Paul Samuelson, J. Massey); 880 Relay – Minot, 1:33.3 (P. Samuelson, C. Laird, Terry Gough, T. Lawson); Mile Relay – Minot, 3:30.6 (T. Lawson, T. Gough, Jack Wilson, Scott Eide); 2 Mile Relay – Century, 8:21.4 (Paul Kohler, Scott Ziegler, Sean Peck, Tim Kringstad).

State champions: 100 Yards – T. Lawson, Min., :10.5; 220 Yards – T. Lawson, Min., :23.14; 440 Yards – S. Wilkinsin, Man., :49.24; 880 Yards – Tim Wheeler, Dick., 1:56.2; Mile Run – T. Wheeler, Dick., 4:19.28; Two Mile – G. Rohde, Cent., 9:25.9; 330 Int. Hurdles – S. Wilkinsin, :39.9; 120 High Hurdles – J. Massey, Min., :15.1; Long Jump – D. Schweigert, BHS, 22-8; High Jump – E. Larsen, Dick., 6-5; Javelin – A. Plank, Min., 191-6; Pole Vault – Tim Olson, Min., 13-6; 440 Relay – Minot, :49.3 (J. Elhardt, C. Laird, P. Samuelson, J. Massey); 880 Relay – Minot, 1:32.94 (P. Samuelson, T. Gough, C. Laird, T. Lawson); Mile Relay – Minot, 3:26.82 (Jack Wilson, T. Lawson, T. Gough, Jeff Bredahl); Two Mile Relay – *Jamestown, 8:02.96 (Brad Braunberger, Bill Dabill, Tim Dabill, Mike Grenz).

1980

Dickinson wins WDA Meet, 115 points

WDA order of finish: Dickinson, Bismarck High, Williston, Century, Minot, Mandan, Dick. Trinity, St. Mary’s

WDA champions: 100 Meters – Doug Hushka, D. Trinity, :11.12; 200 Meters – T. Cheever, Dick., :22.74; 400 Meters – James Molstre, Dick., :51.22; 800 Meters – Dave Pasicznyk, Dick., 1:59.69; 1600 Meters – Greg Rohde, Cent., 4:13.9; 3200 Meters – G. Rohde, Cent., 9:28.18; 110 Hurdles – Dan Gwin, Min., :15.34; 300 Hurdles – Jim Neubauer, Man., :39.52; High Jump – Bob Baltzell, Dick., 6-5; Long Jump – D. Hushka, D. Trinity, 20-5; Shot Put – Jeff Bawdon, Will., 53-0; Discus – J. Bawdon, Will., 146-11; Javelin – Jeff Meland, BHS, 188-8; Pole Vault – Todd Kostelecky, Dick., 12-9; 400 Relay – Bismarck High, :44.37 (Todd Jueth, Forest, Kevin Riskevich, Lindstrom); 800 Relay – Bismarck High, 1:32.83 (Jueth, Forest, Auch, Lindstrom); 1600 Relay – Mandan, 3.28.64 (Terry Glaser, Mike Kautzman, Thilmony, Jim Neubauer); 3200 Relay – Mandan, 8:02.48 (Norton, Thilmony, Sterna, Heck).

Minot wins state A title, 79 points

State Champions: 1600 Meters – G. Rohde, Cent., 4:12.85; 3200 Meters – G. Rohde, Cent., 9:16.19; Long Jump – D. Hushka, D. Trinity, 20-10; 800 Relay – Minot, 1:31.56 (P. Samuelson, Dexter Blue, Pat Landsiedel, T. Lawson); 1600 Relay – Minot, 3:25.98 (Ken Clark, Jeff Bredahl, Dan Gwin, T. Lawson); 3200 Relay – Century, 7:56.92 (Craig Goetz, Tom Kringstad, Sean Peck, G. Rohde).

1981

Bismarck High wins WDA Meet, 139 points     WDA order of finish: Bismarck High, Dickinson, Minot, Century, Williston, Mandan, St. Mary’s, Dick. Trinity

WDA champions: 100 Meters – James Molstre, Dick., 11:55; 200 Meters – J. Molstre, Dick., :23.90; 400 Meters – J. Molstre, Dick., :52.12; 800 Meters – Lance Bauer, BHS, 1:59.71; 1600 Meters – Tom Kringstad, Cent., 4:28.77; 3200 Meters – Craig Kadrmas, Dick., 9:46.35; 110 Hurdles – Jay Yeager, BHS, :15.45; 300 Hurdles – Jim Neubauer, Man., :40.08; Shot Put – Jeff Bawdon, Will., 54-3.5; Discus – J. Bawdon, Will., 155-2; Javelin – J. Bawdon, Will., 195-9; High Jump – Doug Schmidt, Dick., 6-1; Long Jump – Gerald Bezdicek, Dick., 19-7; Pole Vault – Allen Beckert, Dick., 12-9; 400 Relay – Minot, :45.52 (Sheldon Haas, Barry Holmen, Charlie Lawson, Andy Patzner); 800 Relay – Bismarck High, 1:35.92 (Lance Kramer, Todd Jueth, Blaine Clausnitzer, Kevin Riskevich); 1600 Relay – Mandan, 3:30.62 (Terry Glaser, Mike Kautzman, J. Neubauer, Ken Norton); 3200 Relay – Bismarck High, 8:07.57 (Lars Smeenk, Lance Bauer, John Berger, Byron Weichel).

Dickinson wins state A title, 84 points

State champions: 100 Meters – David Horner, SM, :11.16; 200 Meters – J. Molstre, Dick., :22.70; 400 Meters – J. Molstre, Dick., :49.16; 800 Meters – Jon Boughner, Min., 1:57.03; 1600 Meters – T. Kringstad, Cent., 4:22.94; 3200 Meters – Doug Smith, Will., 9:26.19; 110 Hurdles – J. Neubauer, Man., :15.07; 300 Hurdles – J. Neubauer, Man., :38.54; Long Jump – *Matt Pederson, Jam., 22-2.25; Pole Vault – A. Beckert, Dick., 13-9; 400 Relay – Dickinson, :44.00 (Ken Nelson, J. Molstre, Marc Heintz, Kerry Neske); 800 Relay – Mandan, 1:31.75 (Jim Hatzenbuehler, T. Glaser, M. Kautzman, J. Neubauer); 1600 Relay – Mandan, 3:24.32 ( J. Hatzenbuehler, T. Glaser, M. Kautzman, J. Neubauer); 3200 Relay – Minot, 7:54.52 (Joe Carlson, Ken Clark, Robbi Buchholz, J. Boughner)

Missing High Jump winner

1982

Dickinson wins WDA Meet, 125 points

WDA order of finish: Dickinson, Bismarck High, Mandan, Minot, Century, St. Mary’s, Williston, Dick. Trinity

WDA champions: 100 Meters – James Molstre, Dick., :11.21; 200 Meters – Ken Nelson, Dick., :23.12; 400 Meters – J. Molstre, Dick., :49.27; 800 Meters – Dave Pasicznyk, Dick., 1:56.69; 1600 Meters – Lars Smeenk, BHS, 4:25.88; 3200 Meters – Con Leifur, BHS, 9:39.25; 110 Hurdles – Jim Wangler, Man., :15.32; 300 Hurdles – Charlie Lawson, Min., :39.95; High Jump – Andy Patzner, Min., 6-6; Long Jump – Paul Keidel, Man., 19-11; Shot Put – Joe Vicha, Min., 53-7.5; Discus – Mike Faller, Dick., 149-6; Javelin – Dan Gannon, Man., 189-4; Pole Vault – Dean Kautzman, Man., 13-6; 400 Relay – Dickinson, :43.51 (K. Nelson, Kerry Meske, J. Molstre, Bill Altringer); 800 Relay – Dickinson, 1:32.18 (K. Nelson, B. Altringer, J. Molstre, Steve Doolittle); 1600 Relay – Bismarck High, 3:28.55 (Pete Christianson, John Berger, L. Smeenk, Kevin Riskevich); 3200 Relay – Minot, 8:04.72 (Dennis O’Dell, John Gray, Jeff VanGrinsven, Duane Lund).

State champions: 100 Meters – James Molstre, Dick., :11.36; 200 Meters – D. Molstre, Dick., :22.61; 800 Meters – Dave Pasicznyk, Dick., 1:56.60; 1600 Meters – L. Smeenk, BHS, 4:23.91; High Jump – Andy Pantzer, Min., 6-5; Shot Put – J. Vicha, Min., 55-4.5; Pole Vault – D. Kautzman, Man., 13-10; 400 Relay – Dickinson, :44.39 (K. Nelson, K. Meske, D. Molstre, B. Altringer); 1600 Relay – Bismarck High, 3:28.45 (John Weber, John Berger, L. Smeenk, Kevin Riskavich); 3200 Relay – Dickinson, 7:57.15 (Dave Knoll, Monty Meduna, Shawn Leiss, D. Pasicznyk).

1983

Minot wins WDA Meet with 120.5 points

WDA order of finish: Minot, Bismarck High, Mandan, Dickinson, St. Mary’s, Century, Dick. Trinity, Williston

WDA champions: 100 Meters – Andy Patzner, Min., :10.8; 200 Meters – A. Patzner, Min., :22.3; 400 Meters – Mike Braun, Man., :51.8; 800 Meters – Lars Smeenk, BHS, 2:03.1; 1600 Meters – (tie) Con Leifur, BHS, 4:40.7; L. Smeenk, BHS, 4:40.7; 3200 Meters – C. Leifur, BHS, 9:56.3; 110 Hurdles – Jim Wangler, Man., :14.3; 300 Hurdles – Dave Pasicznyk, Dick., :40.6; High Jump – A. Patzner, Min., 6-4; Long Jump – Darin Johnson, BHS, 21-2.5; Shot Put – Joe Vicha, Min., 53-7; Discus – Russ Kovash, D. Trinity, 150-1; Javelin – Jon Claymore, SM, 197-0; Pole Vault – (tie) Steve Waib, Man, 12-9; Stacy Lehteidt, Man., 12-9; 400 Relay – Dickinson, :44.5 (Doug Dukart, Kerry Meske, D. Pasicznyk, Steve Molstre); 800 Relay – Minot, 1:33.6 (David Lawson, John Samuelson, Tom Washington, A. Patzner); 1600 Relay – Century, 3:32.8 (Randy Palmer, Troy Delzer, Vance Reinbold, Pat Volk); 3200 Relay – Century, 8:17.4 (Tom Van Sickle, P. Volk, Pete Beal, R. Palmer).

State champion: 800 Meters – L. Smeenk, BHS, 1:58.85; 1600 Meters – L. Smeenk, BHS, 4:25.06; 3200 Meters – *Jeff Dick, Jamestown, 9:49.16; 110 Meter Hurdles – J. Wangler, Man., :14.80; Shot Put – J. Vicha, Min., 56-8; Discus – John Apland, Min., 154-11; Javelin – J. Claymore, SM, 216-11; 400 Meter Relay – Century, :45.05 (T. Delzer, V. Reinbold, Rob Keen, Greg Nagel); 800 Meter Relay – Bismarck High, 1:33.28 (Wayne Yeager, Mickey Shumaker, Eric Binegar, Lance Kramer); 1600 Meter Relay – Century, 3:28.54 (R.Palmer, V. Reinbold, T. Delzer, P. Volk); 3200 Meter Relay – Dickinson, 8:02.28 (Dave Knoll, Brent Schank, Shawn Leiss, D. Pasicznyk)

1984

Mandan wins WDA Meet with 156 points

WDA order of finish: Mandan, Minot, Century, Bismarck High, Dickinson, St. Mary’s, Williston, Dick. Trinity

WDA champions: 100 Meters – David Lawson, Min., :11.13; 200 Meters – Tom Landsiedel, Min., :22.97; 400 Meters – Mike Braun, Man., :50.18; 800 Meters – John Gray, Min., 1:58.87; 1600 Meters – Mark Unterseher, Man, 4:27.08; 3200 Meters – Dave Muechel, Man., 9:43.59; 110 Hurdles – Jim Wangler, Man., :14.83; 300 Hurdles – J. Palmer, Man., :39.85; High Jump – Steve Sanders, Cent., 6-4; Long Jump – Rick Smith, SM, 21-7;Shot Put – John Apland, Min., 53-4; Discus – Chuck Clairmont, BHS, 159-9; Javelin – Monte Meyers, Man., 194-5; Pole Vault – Troy Boehm, Man., 13-3; 400 Relay -- Minot, :43.73 (Pete Vaughn, D. Lawson, T. Landseidel, Stacey Lawson); 800 Relay – Mandan, 1:31.75 (Corey Nicolson, Jason Jablonski, Larry Schafer, M. Braun); 1600 Relay – Mandan, 3:25.54 (C. Nicolson, M. Unterseher, L. Schafer, M. Braun); 3200 Relay – Minot, 8:05.98 (Dave Lawson, Paul Berg, Tom Landsiedel, Leo Markel).

Mandan and Minot share state A title

State champions: 100 Meters – D. Lawson, Min., :11.51; 200 Meters – T. Landsiedel, Min., :22.89; 1600 Meters -- *Jeff Dick, Jam., 4:22.39; 3200 Meters -- *Jeff Dick, Jam., 9:10.98; 300 Meter Hurdles – J. Wangler, Man., :39.96; Discus – John Apland, Min., 162-6; Long Jump – Shayne Walth, St. Mary’s, 22-1.25; Pole Vault – T. Boehm, Man., 13-0; 400 Meter Relay – Minot, :43.50 (P. Vaughn, D. Lawson, T. Landsiedel, S. Lawson); 800 Meter Relay – Minot, 1:30.81 (D. Lawson, P. Berg, T. Landsiedel, S. Lawson); 3200 Meter Relay – Minot, 8:01.35 (John Naranjo, Curt Halgrimson, Steve Winge, J. Gray).

1985

Minot wins WDA Meet with 153 points; and state A title, 87 points

WDA order of finish: Minot, Mandan, Dickinson, Bismarck High, Century, Williston, St. Mary’s, Dick. Trinity

WDA champions:100 Meters – Steve Molstre, Dick., :11.3; 200 Meters – Darcy Neigum, Dick., :22.8; 400 Meters – Jon Bryant, Min., :51.0; 800 Meters – Brent Schank, Dick., 2:00.19; 1600 Meters – Darrin Boehm, Man., 4:29.9; 3200 Meters – D. Boehm, Man., 9:57.4; 110 Hurdles – J. Bryant, Min., :15.2; 300 Hurdles – J. Bryant, Min., :39.5; High Jump – Brian Nelson, Min., 6-4; Long Jump – Rick Smith, SM, 21-10.5; Shot Put – Steve Zorn, Min., 54-11; Discus – Chuck Clairmont, Min., 170-1; Javelin – Monte Myers, Man., 196-0; Pole Vault – Lonnie Weiand, Man,, 14-6; 400 Relay – Dickinson, :44.0 (Randy Holland, S. Molstre, D. Neigum, Jay Schobinger); 800 Relay – Minot, 1:31.1 (Paul Berg, Todd Schreiner, Steve Wood, Tom Landseidel); 1600 Relay – Bismarck High, 3:27.2 (Shane Brink, Troy Barker, Jeff Keller, Mark Riskedahl); 3200 Relay – Dickinson, 8:13.0 (Jeff Braun, Brent Wasem, Dave Ouelette, Jason Frueh).

State champions: 200 Meters – J. Bryant, Min., :22.60; 400 Meters – *Jim Kropp, Jam., :49.83; 800 Meters – Dave Ouelette, Dick., 2:00.12; 110 Meter Hurdles – J. Bryant, Min., :14.74; 300 Meter Hurdles – J. Bryant, Min., :39.78; Shot Put – C. Clairmont, BHS, 55-6; Discus – C. Clairmont, BHS, 167-2; Javelin – *Dave Fogelson, Jam., 195-6; High Jump – Steve Sanders, Cent., 6-5; Long Jump – R. Smith, SM, 21-6; Pole Vault – Lonnie Weiand, Man., 14-3; 400 Meter Relay – Dickinson, :43.52 (R. Holland, D. Neigum, S. Molstre, J. Schobinger); 800 Meter Relay – Mandan, 1:31.91 (Stacy Fitterer, Jason Jablonski, Don Hilfer, Brian Biberdorf); 3200 Meter Relay – Dickinson, 7:59.92 (Jeff Braun, Brent Wasem, Brent Schank, D. Ouelette).

1986

Bismarck High and Minot share WDA Meet title, 105 points

WDA order of finish: Bismarck High, Minot, Dickinson, Williston, Mandan, Century, Dick. Trinity, St. Mary’s

WDA champions: 100 Meters – Darcy Neigum, Dick., :10.99; 200 Meters -- D. Neigum, Dick., :22.37; 400 Meters – D. Neigum, Dick., :50.61; 800 Meters – Brent Schank, Dick., 1:57.49; 1600 Meters – Rob Heen, Will., 4:22.30; 3200 Meters – R. Heen, Will., 9:43.73; 110 Hurdles – Troy Barker, BHS, :14.99; 300 Hurdles – T. Barker, :40.70; High Jump – Brian Nelson, Min., 6-8; Long Jump – Shawn Kordonowy, Dick., 20-9.5; Shot Put – Howard Hausauer, BHS, 61-3; Discus – Bob Skabo, Will., 158-1; Javelin – John Jensen, Man., 185-1; Pole Vault – Andy Shafer, Cent., 13-3; 400 Relay – Minot, :44.14 (Carlyle Hartlieb, Stacy Lawson, Bruce Klein, Tom Landsiedel); 800 Relay – Bismarck High, 1:32.27 (Dave Bauer, Jeff Keller, Torey Hornbacher, Scott Weigum); 1600 Relay – Bismarck High, 3:27.50 (Shawn Brink, Troy Barker, J. Keller, Warren Schatz); 3200 Relay – Dickinson, 8:09.20 (Troy Geisler, Shannon Holland, Jason Fruh, Jeff Braun).

State champions: 100 Meters – Mike Eckroth, Man., :11.22; 200 Meters – D. Neigum, Dick., :22.94; 800 Meters – B. Schank, Dick., 1:57.35; 1600 Meters – R. Heen, Will., 4:21.30; 3200 Meters – R. Heen, Will., 9:19.54; High Jump – B. Nelson, Min., 6-6; Shot Put – H. Hausauer, BHS, 59-7.5; Discus – Guy Chase, BHS, 155-7; Pole Vault – A. Shafer, Cent., 14-0; 3200 Relay – Dickinson, 8:04.37 (Troy Giesler, J. Fruh, Kent Biel, Jeff Braun)






























1987

Minot wins WDA Meet with 125 points

WDA order of finish: Minot, Dickinson, Bismarck High, Mandan, Williston, Century, Dick. Trinity, St. Mary’s

WDA champions: 100 Meters – Mike Eckroth, Man., :10.78; 200 Meters – Darcy Neigum, Dick., :22.35; 400 Meters – D. Neigum, Dick., :48.85; 800 Meters – Marcus Mata, Min., 1:58.18; 1600 Meters – Rob Heen, Will., 4:15.55; 3200 Meters – R. Heen, Will., 9:21.96; 110 Hurdles – Clint Leingang, Man., :15.22; 300 Hurdles – Del Armstrong, Min., :41.50; High Jump – John Nessen, Dick., 6-4; Long Jump – C. Leingang, Man., 22-2; Shot Put – Howard Hausauer, BHS, 64-7; Discus – H. Hausauer, BHS, 179-9; Javelin – Chris Carlson, Dick., 180-0; Pole Vault – C. Carlson, Dick., 13-9; 400 Relay – Minot, :43.50 (Carlyle Hartlieb, D. Armstrong, Matt Kelly, Tom Landseidel); 800 Relay – Minot, 1:30.23 (Brian Erickson, C. Hartlieb, M. Kelly, T. Landseidel); 1600 Relay – Dickinson, 3:25.12 (D. Neigum, Kent Biel, Kyle Carlson, Jeff Braun); 3200 Relay – Minot, 8:13.39 (Jay Ostner, Eric Upton, Chris Milbrath, Chris Chiles).

State champions: 100 Meters – M. Eckroth, Man., :11.21; 200 Meters – D. Neigum, Dick., :22.43; 400 Meters -- *Carsten Wulf, Jam., :48.73; 800 Meters – R. Heen, Will., 1:54.89; 1600 Meters – R. Heen, Will., 4:12.76; 3200 Meters – R. Heen, Will., 9:19.84; 110 Meter Hurdles – C. Leingang, Man., :15.16; 300 Meter Hurdles -- *C. Wulf, Jam., :39.23; Shot Put – H. Hausauer, BHS, 64-1; Discus – H. Hausauer, BHS, 175-7; High Jump – Brian Nelson, Min., 6-6; Long Jump – M.Kelly, Min., 22-0.5; Pole Vault – Keith Dukart, Dick., 13-9; 1600 Meter Relay – Dickinson, 3:23.55 (D. Neigum, K. Biel, K. Carlson, J. Braun); 3200 Meter Relay – Williston, 7:59.46 (Benji McIver, Brian Moen, Derek Kirchmeier, R. Heen).

1988

Mandan and Dickinson share WDA Meet title, 113 points

WDA order of finish: Mandan, Dickinson, Bismarck High, Williston, Century, St. Mary’s, Dick. Trinity, Minot

WDA champions: 100 Meters – Brian Bergantine, D. Trinity, :11.21; 200 Meters – B. Bergantine, D. Trinity, :22.63; 400 Meters – Kyle Carlson, Dick., :50.58; 800 Meters – Pat Mahoney, SM, 1:59.89; 1600 Meters – Scott Reichenberger, BHS, 4:31.12; 3200 Meters – Colin Klipfel, BHS, 9:57.88; 110 Hurdles – Clint Leingang, Man., :15.11; 300 Hurdles – Kevin Brown, Dick., :40.50; High Jump – C. Leingang, Man., 6-6; Long Jump – C. Leingang, Man., 21-7; Shot Put – Dave Marion, Cent., 59-4.5; Discus – D. Marion, Cent., 175-6; Javelin – Steve Haman, SM, 198-5; Pole Vault – Billy Weiand, Man., 13-6; 400 Relay – Bismarck High, :44.19 (Jeff Holly, Scott Weigum, Cory Waither, Paul Sanford) 800 Relay – D. Trinity, 1:30.62 (Pat Schmitz, Pat Murtha, Allen Ewoniuk, B. Bergantine); 1600 Relay – Dickinson, 3:28.34 (K. Carlson, Troy Stone, K. Brown, Jay Nelson); 3200 Relay – Dickinson, 8:16.31 (Greg Gawryluk, Jason Burget, Barry Fisher, J. Nelson).

State champions: 100 Meters – Don McKoy, Min., :11.62; 200 Meters – Mike Blair, Dick., :23.03; High Jump – Dean Johnson, Man., 6-7; Long Jump – Corey Walther, BHS, 22-2.5; Pole Vault – B. Weiand, Man, 14-0; Shot Put – D. Marion, Cent., 58-6.5; Discus – D. Marion, Cent., 172-6; 400 Relay – Dickinson, :43.50(Kyle Carlson, John Jessen, Chris Carlson, M. Blair);

1989

Dickinson wins WDA Meet with 134 points; and state A title, 92 points

WDA order of finish: Dickinson, Bismarck High, Century, Williston, Mandan, St. Mary’s, Minot, Dick. Trinity

WDA champions: 100 Meters – Russ Wescott, SM, :10.81; 200 Meters – Kyle Carlson, Dick., :22.39; 400 Meters – K. Carlson, Dick., :49.73; 800 Meters – Ben Danielson, BHS, 1:59.68; 1600 Meters – B. Danielson, BHS, 4:38.81; 3200 Meters – Joe Mahoney, SM, 9:56.17; 110 Hurdles 00 Mitch Morrell, Man., :14.92; 300 Hurdles – Jason LaBatte, BHS, :39.85; High Jump – Charles Pokladnik, BHS, 6-5; Long Jump – Corey Walther, BHS, 22-3; Shot Put – Will Meeks, Cent., 54-8.5; Discus – Dave Bergloff, Cent., 158-7; Javelin – Chad Rodvold, Will., 205-1; Pole Vault – Chad Ohly, Min., 14-0; 400 Relay -- Dickinson, :43.65 (K. Carlson, John Jessen, Chris Carlson, Mike Blair); 800 Relay – Williston, 1:32.04 (Duane Kimball, David Kimball, Andy Wilder, Shane Tangedahl); 1600 Relay – Dickinson, 3:27.27 (Shon Fondrich, Troy Stone, Tim Jacobsen, Jason Lantz); 3200 Relay – Dickinson, 8:18.49 (Greg Gawryluk, Ryan Saville, Jason Burget, Andy Westfall).

State champions: 100 Meters – R. Wescott, SM, :11.68; 200 Meters – R. Wescott, SM, :22.91; 400 Meters – K. Carlson, Dick., :50.68; 800 Meters – B. Danielson, BHS, 1:56.30; 3200 Meters -- *Bryan Guthmiller, Jam., 9:44.05; High Jump – C. Pokladnik, BHS, 6-6; Pole Vault – C. Ohly, Min., 14-6; 400 Meter Relay – Dickinson, :43.74 (K. Carlson, J. Jessen, C. Carlson, M. Blair); 800 Meter Relay – Dickinson, 1:31.84 (T. Jacobsen, J. Jessen, M. Blair, C. Carlson); 1600 Meter Relay – Williston, 3:28.41 (Ben McIvor, Russ Schwehr, Ron Bisbee, S. Tangedahl); 3200 Meter Relay --* Jamestown, 8:03.15 (Shawn Knutson, Karl Norton, Don Schmeichel, B. Guthmiller).

1990

Dickinson wins WDA Meet, 151 points; and state A title, 72.5 points

WDA order of finish: Dickinson, Bismarck High, Minot, Williston, Century, Mandan, St. Mary’s, Dick. Trinity

WDA champions: 100 Meters – Kyle Carlson, Dick., :10.68; 200 Meters – K. Carlson, Dick., :22.64; 400 Meters – K. Carlson, Dick., :50.27; 800 Meters – Cory Burchill, Will., 2:01.7; 1600 Meters – Corey Ihmels, Will., 4:31.05; 3200 Meters – Joe Mahoney, SM, 9:52.02; 110 Hurdles – Jason LaBatte, BHS, :14.44; 300 Hurdles – Shon Fandrich, Dick., :39.70; High Jump – Charles Pokladnik, BHS, 6-9; Long Jump – John Fults, Min., 21-3; Shot Put – Glenn Hardy, Min., :55-6.5; Discus – Dave Bergloff, Cent., 184-6; Javelin – Jim Helsene, Min., 167-8; Pole Vault – Chad Ohly, Min., 15-3; 400 Relay – Dickinson, :43.52 (K. Carlson, Stone, Dave Silkey, Tim Jacobsen); 800 Relay – Dickinson, 1:32.83 (Jason Lantz, Jason Karn, S. Fandrich, Stone); 1600 Relay – Dickinson, 3:29.29 (S. Fandrich, Stone, T. Jacobsen, J. Lantz); 3200 Relay – Dickinson, 8:25.36 (Andy Westfall, Wade Christenson, Greg Gawryluk, Arlen Sayler).

State champions: 100 Meters – Kyle Carlson, Dick.,:11.20; 200 Meters – Bob Klooster, SM, :23.23; 400 Meters – K. Carlson, Dick.,:49.53; 110 Meter Hurdles – Jason LaBatte, BHS, :14.94; 300 Meter Hurdles – J. LaBatte, BHS, :38.96; Shot Put – Jon Tharaldsen, SM, 54-11; Discus – Ryan Leingang, Man., 173-2; High Jump – Charles Pokladnik, BHS, 6-10; Long Jump – J. Fults, Min., 21-7.25; Pole Vault – C. Ohly, Min., 15-3; 3200 Relay – Williston, 8:03.43 (Scot t Heller, Corey Burchill, Bill Thomas, Corey Ihmels).

1991

Minot Bishop Ryan and TMCHS joins WDA

Bismarck High wins WDA/West Region Meet, 122 points

WDA/West Region order of finish: Bismarck High, Dickinson, Minot, Mandan, Minot Bishop Ryan, Williston, Dick. Trinity, St. Mary’s, Century, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – John Fults, Min., :10.91; 200 Meters – Tim Jacobsen, Dick., :22.36; 400 Meters – T. Jacobsen, Dick., :49.75; 800 Meters – Corey Ihmels, Will., 1:56.22; 1600 Meters – C. Ihmels, Will., 4:19.40; 3200 Meters – Joel Hash, Will., 9:55.54; 110 Hurdles – Jason Karn, Dick., :14.74; 300 Hurdles – Jason LaBatte, BHS, :39.04; High Jump – Charles Pokladnik, BHS, 6-6; Long Jump – J. Fults, Min., 21-5.5; Shot Put – Glen Hardy, Min., 55-5; Discus – G. Hardy, Min., 167-4; Javelin – Jim Helense, Min., 189-1; Pole Vault – Jason Brintnell, Min. Ryan, 14-0; 400 Relay – Dickinson, :43.48 (Stacy Kadrmas, Josh Praus, Mike Kardrmas, T. Jacobsen); 800 Relay – Dickinson, 1:31.55 (S. Kadrmas, J. Praus, Scott Ficek, Brent Selle); 1600 Relay – Bismarck High, 3:28.53 (James Schock, Darrin Schock, Jason Gusaas, Jamie Sprynczynatyk); 3200 Relay – Dickinson, 8:16.07 (Ryan Burich, Darin Nester, Wade Christianson, Greg Gawryluk).

State champions: 400 Meters – T. Jacobsen, Dick., :49.21; 800 Meters – J. Karlgaard, BHS, 1:56.43; 1600 Meters – C. Ihmels, Will., 4:18.86; 3200 Meters – C. Ihmels, Will., 9:26.31; 300 Hurdles – T. Jacobsen, Dick., :38.79; High Jump – C. Pokladnik, BHS, 6-6; Long Jump – J. Fults, Min., 22-9-75; Discus – Glen Hardy, Min., 168-7; Javelin – Mike Tschider, SM, 188-9.

Dickinson Trinity and Minot Bishop Ryan move to Class B

1992

Triple Jump event is added

Bismarck High wins WDA/West Region Meet, 136.5 points

WDA/West Region order of finish: Bismarck High, Minot, Mandan, Dickinson, St. Mary’s, Century, Williston

WDA champions: 100 Meters – Bob Klooster, SM, :10.91; 200 Meters – B. Klooster, SM, :22.13; 400 Meters – James Schock, BHS, :50.60; 800 Meters – Joe Karlgaard, BHS, 1:57.49; 1600 Meters – Corey Ihmels, Will., 4:09.27; 3200 Meters – C. Ihmels, Will., 9:13.6; 110 Hurdles – Calvin Edwards, Min., :14.72; 300 Hurdles – K.C. Homiston, Dick., :39.41; High Jump – Darin Berger, SM, 6-4; Long Jump – Will Ripley, BHS, 21-8.5; Triple Jump –W. Ripley, BHS, 42-2.5; Shot Put – Brad Leingang, Man., 54-4; Discus – B. Leingang, Man., 146-6; Javelin – Jim Helsene, Min., 181-5; Pole Vault – Ryan Struck, Cent., 13-6; 400 Relay – Dickinson, :43.65 (Stacy Kadrmas, Josh Praus, Brent Selle, Mike Kadrmas); 800 Relay – Dickinson, 1:32.06 (S. Kadrmas, J. Praus, K.C. Homiston, M. Kadrmas); 1600 Relay – Bismarck High, 3:23.48 (Sean Anderson, J. Karlgaard, Darin Schock, J. Schock); 3200 Relay – Bismarck High, 8:07.73 (Steve Frey, J. Karlgaard, Terry Trottier, Mike Carmen).

State champions: 800 Meters – C. Ihmels, Will., 1:55.56; 1600 Meters – C. Ihmels, Will, 4:16.58; 3200 Meters – C. Ihmels, Will., 9:03.65; 110 Meter Hurdles -- *Darin Erstad, Jam., :14.53; 300 Meter Hurdles – *D. Erstad, Jam., :38.85; High Jump – D. Berger, SM, 6-5; Pole Vault – R. Struck, Cent., 13-6; 1600 Relay – Bismarck High, 3:26.16 (S. Anderson, J. Karlgaard, D. Schock, J. Schock); 3200 Relay – Bismarck High, 8:12.88 (T. Trottier, J. Karlgaard, Cory Helm, Tony Layon).

1993

Bismarck High wins WDA/West Region Meet, 158 points; and state A title, 99 points

WDA/West Region order of finish: Bismarck High, Dickinson

WDA champions: 100 Meters – Joe Koch, Man., :10.85; 200 Meters – Jason Breitzman, BHS, :21.66; 400 Meters – J. Breitzman, BHS, :49.84; 800 Meters – Randy Kjorstad, Will., 1:59.81; 1600 Meters – Ryan Zunich, Will., 4:34.84; 3200 Meters – Cory Helm, BHS, 10:04.98; 110 Hurdles – Calvin Edwards, Min., :14.27; 300 Hurdles – K.C. Homiston, Dick., :39.16; High Jump – C. Edwards, Min., 6-4; Long Jump – Ryan Kraft, SM, 22-8.5; Triple Jump – Jermaine Farria, Min., 43-5; Shot Put – Darren Hoffman, Cent., 54-5.5; Discus – D. Hoffman, Cent., 168-3; Javelin – Shawn Weekes, Cent., 197-2; Pole Vault – Jim Wright, Dick., 15-1; 400 Relay – Minot, :43.96 (Casey Jackson, J. Farria, Tom Philion, Jeff Senger); 800 Relay – Bismarck High, 1:30.76 (Ryan Dietrich, J. Breitzman, Cory Werner, Darin Schock); 1600 Relay – Bismarck High, 3:28.11 (D. Shock, R. Dietrich, Shannon Peterson, J. Breitzman); 3200 Relay – Bismarck High, 8:28.23 (Steve Frey, Sam Severin, Kerry Collins, Todd Potter).

State champions: 200 Meters – J. Breitzman, BHS, :22.48; 1600 Meters – Cory Helm, BHS, 4:23.19; 3200 Meters – C. Helm, BHS, 9:35.36; 110 Meter Hurdles – C. Edwards, Min., :14.89; 300 Meter Hurdles – K.C. Homiston, Dick., :38.49; Shot Put – D. Hoffman, Cent., 56-10; Discus – D. Hoffman, Cent., 167-10; High Jump – Mitch Henke, Man., 6-5; Pole Vault – J. Wright, Dick., 14-0; 400 Relay – Mandan, :43.58 (Brad Voigt, Billy Willson, Josh Walz, Joe Koch); 800 Relay – Bismarck High, 1:30.09 (R. Dietrich, D. Schock, C. Werner, J. Breitzman); 1600 Relay – Bismarck High, 3:23.82 (D. Schock, R. Dietrich, Shannon Peterson, J. Breitzman); 3200 Relay – Williston, 7:58.56 (David William, Taner Ohlsen, Ryan Zunich, Randy Kjorstad).

1994

Bismarck wins WDA/West Region Meet, 191 points; and state A title, 140 points

WDA/West Region order of finish: Bismarck High, Dickinson, Mandan, Century, Minot, Williston, St. Mary’s, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – Jason Breitzman, BHS, :10.88; 200 Meters – J. Breitzman, BHS, :21.77; 400 Meters – J. Breitzman, BHS, :48.98; 800 Meters – Ryan Zunich, Will., 1:58.02; 1600 Meters – Cory Helm, BHS, 4:25.58; 3200 Meters – Shawn Beitelspacher, Dick., 9:55.20; 110 Hurdles – Gabe Iverson, Min., :14.52; 300 Hurdles – G. Iverson, Min., :38.40; High Jump – Justin Hall, Dick., 6-6; Long Jump – Steve Bryson, Man., 22-0; Triple Jump – J. Hall, Dick., 43-9; Shot Put – Jason Faller, Dick., 52-7; Discus – Bill Feser, Man., 142-1; Javelin – Jon Buehler, Dick., 192-8; Pole Vault – Brandon Helbling, Man., 14-0; 400 Relay – Bismarck High, :43.31 (Seibel, C. Werner, Luke Shafer, Dominic Simnioniw); 800 Relay – Bismarck High, 1:29.66 (D. Simnioniw, C. Werner, L. Schafer, J. Breitzman); 1600 Relay – Century, 3:26.99 (Ryan Dietrich, Reed Dietrich, Bob Penny, Ryan Feland); 3200 Relay – Bismarck High, 8:01.52 (Kerry Collins, Dave Eustice, T. Potter, Steve Frey).

State champions: 100 Meters – Joe Koch, Man., :11.53; 200 Meters – J.Breitzman, BHS, :22.89; 400 Meters – J. Breitzman, BHS, :48.95; 800 Meters – R. Zunich, Will., 1:56.99; 1600 Meters – C. Helm, BHS, 4:21.29; 3200 Meters – C. Helm, BHS, 9:39.04; 110 Meter Hurdles – G. Iverson, Min., :15.14; 300 Meter Hurdles – G. Iverson, Min., :38.87; Shot Put – J. Faller, Dick., 54-6.75; High Jump – Darin Berger, SM, 6-7; Pole Vault – Jim Wright, Dick., 14-0; 400 Meter Relay – Williston, :43.79 (Justin Winkler, Matt Kasowski, Paul Clark, Keith Jorgenson); 800 Meter Relay – Bismarck High, 1:30.90 (D. Simnioniw, C.Werner, L. Shafer, J. Breitzman); 1600 Meter Relay – Minot, 3:26.34 (Taylor Joyal, James Williams, Chris Trosen, G. Iverson); 3200 Meter Relay – Bismarck High, 7:59.29 (Kerry Collins, Steve Frey, Sam Severin, C. Helm).

1995

Bismarck High wins WDA/West Region Meet, 199 points

WDA/West Region order of finish: Bismarck High, Century, Minot, Dickinson, Williston, St. Mary’s, Mandan, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – Luke Shafer, SM, :11.31; 200 Meters – Jason Breitzman, BHS, :22.01; 400 Meters – J. Breitzman, BHS, :49.69; 800 Meters – Sam Severin, BHS, 1:57.66; 1600 Meters – Mike Lindquist, Cent., 4:27.75; 3200 Meters – Jim Mallory, BHS, 10:04.16; 110 Hurdles – Ryan Feland, Cent., :15.33; 300 Hurdles – R. Feland, Cent., :40.50; High Jump – Brad Fairchild, Cent., 6-6; Long Jump – Kelly Howe, Cent., 21-3.5; Triple Jump – Jay Greenwood, Dick., 43-5.5; Shot Put – Jim O’Brien, Cent., 56-2; Discus – Ben Ricks, Min., 169-2; Javelin – Derek Dunlop, Cent., 175-3; Pole Vault – Lance Kalberer, BHS, 13-6; 400 Relay – Bismarck High, :44.09; 800 Relay – Minot, 1:33.73 (Dan Geller, Corey Gartner, James Williams, Keith Cole); 1600 Relay – Bismarck High, 3:27.78 (S. Severin, Dominic Simnioniw, Todd Potter, J. Breitzman); 3200 Relay – Williston, 8:44.33.

State champions: 200 Meters – J. Breitzman, BHS, :22.18; 400 Meters – J. Breitzman, BHS, :48.95; 3200 Meters – M. Lindquist, Cent., 9:33.15; Shot Put – J. O’Brien, Cent., 55-8.25; High Jump – B. Fairchild, Cent., 6-8.5.

1996

Dickinson wins WDA/West Region Meet, 66 points WDA/West Region order of finish: Dickinson, Bismarck High, Century, Minot, Mandan, St. Mary’s, Williston, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – Reed Dietrich, Cent., 11.19; 200 Meters – Re. Dietrich, :22.37; 400 Meters – Sam Severin, BHS, :50.34; 800 Meters – S. Severin, BHS, 1:57.68; 1600 Meters – Mike Lindquist, Cent., 4:34.90; 3200 Meters – Mark Neset, Min., 10:12.08; 110 Hurdles – Marcus Austin, BHS, :14.99; 300 Hurdles – Eric Schmidt, Man., :40.31; High Jump – Brad Fairchild, Cent., 6-8; Long Jump – Rob Renschler, BHS, 22-0; Triple Jump – Brandon Schaible, BHS, 44-9; Shot Put – James Springer, Min., 50-7.5; Discus – Jason Harmon, Cent., 161-6; Javelin – Brian Bonicelli, Dick., 167-0; Pole Vault – Rocky Thompson, Cent., 14-6; 400 Relay – Century, :44.48 (Sabo, Dave Colberg, R. Thompson, Cory Ghering); 800 Relay – Century, 1:31.24 (Sabo, Reed Dietrich, Colberg, C. Ghering); 1600 Relay – Minot, 3:26.68 (Schwartz, Chris Trosen, Corey Gartner, Aaron Klingbeil); 3200 Relay – Minot, 8:27.62 (Jahowski, Dan Rogers, Graves, Klingbeil).

State champions: 100 Meters – Ryan Dietrich, Cent., :11.16; 200 Meters – Ry. Dietrich, Cent., :22.74; 400 Meters – S. Severin, BHS, :50..11; 110 Meter Hurdles – M. Austin, BHS, :14.89; High Jump – B.Fairchild, Cent., 6-8; Long Jump – Brandon Schaible, BHS, 21-7; Triple Jump – R. Renschler, BHS, 43-11-.75; Pole Vault – R. Thompson, Cent., 14-0; 800 Meter Relay – Century, 1:29.40 (Dave Colberg, Reed Dietrich, R. Dietrich, Cory Gehring).

1997

Dickinson wins WDA/West Region Meet, 174.5.6 points; and state A title, 105.5 points

WDA/West Region order of finish: Dickinson, Minot, Bismarck High, Century, Mandan, St. Mary’s, Williston, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – Jason Moore, Dick., :10.94; 200 Meters – J. Moore, Dick., :22.10; 400 Meters – Kelly Ebach, Dick., :50.97; 800 Meters – Aaron Klingbeil, Min., 2:01.02; 1600 Meters – Mark Neset, Min., 4:34.90; 3200 Meters – M. Neset, Min., 10:07.30; 110 Hurdles – Rob Renschler, BHS, :15.01; 300 Hurdles – Eric Schmidt, Man., :40.88; High Jump – Shane Yates, Min., 6-6; Long Jump – Andy Severin, BHS, 21-9.5; Triple Jump – R. Renschler, BHS, 44-11; Shot Put – Brandon Ralph, Min., 55-9; Discus – Jason Harmon, Cent., 170-8; Javelin – Jason Mazigian, Cent., 177-8; Pole Vault – Kurt Fitterer, Man., 13-0; 400 Relay – Century, :44.14 (Jesse Moser, Dave Colberg, Fred Martin, Joe Brandner); 800 Relay – Dickinson, 1:31.56 (J. Moore, Josh Steier, Brick Thompson, K. Ebach); 1600 Relay – Dickinson, 3:24.47 (Matt Kostelecky, Nathan Dvorak, Dallas Pasicznyk, K. Ebach); 3200 Relay – Century, 8:38.15 (Chad Johnson, Brett Anderson, Tom Headrick, Darik Hoff).

State champions: 400 Meters – K. Ebach, Dick., :50.05; 800 Meters – A. Klingbeil, Min., 1:57.07; 1600 Meters – *Justin Schweitzer, Jam., 4:20.89; 3200 Meters – *J. Schweitzer, Jam., 9:34.31; 110 Hurdles – R. Renschler, BHS, :14.82; 300 Hurdles – E. Schmidt, Man., :40.16; Shot Put – Kirby Fleck, Man., 56-3; High Jump – S. Yates, Min., 6-7; Triple Jump – R. Renschler, BHS, 44-10.5; 400 Meter Relay – Century, :44.20 (J. Moser, D. Colberg, F. Marin, J. Brandner); 800 Meter Relay – Dickinson, 1:30.33 (J. Moore, J. Steier, B. Thompson, K. Ebach); 1600 Meter Relay – Dickinson, 3:25.56 (M. Kostelecky, Jason Dinius, D. Pasicznyk, K. Ebach). 1998

Dickinson wins WDA/West Region Meet, 209 points; and state A title, 130.5 points

WDA/West Region order of finish: Dickinson, Bismarck High, Century, Minot, Williston, Mandan, St. Mary’s, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – Andy Severin, BHS, :10.94; 200 Meters –A. Severin, BHS, :22.12; 400 Meters – Kelly Ebach, Dick., :49.14; 800 Meters – Darik Hoff, Cent., 1:57.83; 1600 Meters – D. Hoff, Cent., 4:30.52; 3200 Meters – Brett Anderson, Cent., 10:05.08; 110 Hurdles – Kurtis Karn, Dick., :14.84; 300 Hurdles – Jason Dinius, Dick., :39.57; High Jump – Shawn Gabbert, Dick., 6-9.25; Long Jump – Steve Paul, Cent., 22-7; Triple Jump – S. Gabbert, Dick., 45-9; Shot Put – Brandon Ralph, Minot, 56-2; Discus – Seth Helgeson, BHS, 159-6; Javelin – Seth Sandness, BHS, 186-7; Pole Vault – Kyle Herman, Cent., 13-0; 400 Relay – Dickinson, :43.38; 800 Relay – Dickinson, 1:29.48 (Brad Decker, Allan Schafer, N. Dvorak, Jason Kukla); 1600 Relay – Bismarck High, 3:28.97; 3200 Relay – Bismarck High, 8:16.56. State champions: High Jump – S. Gabbert, Dick., 6-6; Pole Vault – K.Herman, Cent., 13-9; 800 Relay – Bismarck High, 1:30.48 (Trevor White, Jordan Roberdeau, Ryan Schafer, Andy Severin)

1999

Dickinson wins WDA/West Region Meet, 231.5 points; and state A title, 141 points

WDA/West Region order of finish: Dickinson, Bismarck High, Century, Minot, Williston, Mandan, Beulah, St. Mary’s, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – Ryan Schafer, BHS, :10.67; 200 Meters – Jason Kukla, Dick., :21.75; 400 Meters – Terrance Wolbaum, BHS, :50.37; 800 Meters – Darik Hoff, Cent., 2:00.05; 1600 Meters – D. Hoff, Cent., 4:37.89; 3200 Meters –Nick Hillman, BHS, 10:24.79; 110 Hurdles – Eric Skow, Will., :14.45; 300 Hurdles – E. Skow, Will., :39..75; High Jump – Shawn Gabbert, Dick., 6-6; Long Jump – S. Gabbert, Dick., 22-11; Triple Jump – S. Gabbert, Dick., 44-9.75; Shot Put – Seth Helgeson, BHS, 56-11; Discus – S. Helgeson, BHS, 166-7; Javelin – Brock Oukrop, Dick., 210-4; Pole Vault – Kyle Herman, Cent., 14-0; 400 Relay – Bismarck High, :42.96; 800 Relay – Bismarck High, 1:30.30; 1600 Relay – Century, 3:30.29; 3200 Relay – Williston, 8:26.25.

State champions: 100 Meters – R. Schafer, BHS, :10.99; 200 Meters – Trevor White, BHS, :22.60; 800 Meters – D. Hoff, Cent., 1:56.25; 110 Hurdles – *Bryan Erstad, Jam., :14.29; 300 Hurdles – *B. Erstad, Jam., :39.18; Shot Put – Lemar Williams, Min., 55-3.25; Discus – S. Helgeson, BHS, 185-7; Javelin – B. Oukrop, Dick., 199-7; High Jump – S. Gabbert, Dick., 23-1.5; Triple Jump – S. Gabbert, Dick., 44-8; Pole Vault – K. Herman, Cent., 14-7; 400 Relay – Bismarck High, :43.42 (Nathan Engel, T. White, Justin Puhalla, R. Schafer); 800 Relay – Dickinson, 1:30.60 (Brad Decker, Brandon Deavy, Kelly Ebach, Collin Wehner); 1600 Relay – Dickinson, 3:22.41 (K. Ebach, Jeremy Popiel, B. Decker, J. Kukla).

2000

Dickinson wins WDA/West Region, 171.5 points WDA/West Region order of finish: Dickinson, Bismarck High, Minot, Mandan, Century, Williston, Beulah, St. Mary’s, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – Jason Kukla, Dick., :10.66; 200 Meters – J. Kukla, Dick., :22.01; 400 Meters – J. Kukla, Dick., :49.19; 800 Meters – David Witham, BHS, 1:59.42; 1600 Meters – Luke Splichal, Dick., 4:30.93; 3200 Meters – Vince Miller, Will., 10:01.87; 110 Hurdles – Tavis Friedt, Man., :39.90; 300 Hurdles – T. Friedt, Man., :39.90; High Jump – Derrick Roller, BHS, 6-3; Long Jump – Jake Pfau, Beu., 21-1.5; Triple Jump – Justin Riveland, BHS, 42-3.5; Shot Put – Derek Lorenz, Min., 53-11; Discus – D. Lorenz, Min., 157-0; Javelin – Zac Sandness, BHS, 164-6; Pole Vault – Kyle Herman, Cent., 15-3.75; 400 Relay – Dickinson, :43.79 (Brandon Deavy, Chris Beaudoin, J. Kukla, Casey Carlson); 800 Relay – Bismarck High, 1:31.61 (J. Riveland, Kevin Voss, Andrew Steiger, Terrance Wolbaum); 1600 Relay – Bismarck High, 3:27.17 (Tyler Woeste, Aaron Klein, T. Wolbaum, Matt Thorton); 3200 Relay – Century, 8:20.94 (Tyler Nelson, Ben Cox, B.J. Ugland, Chris Holzer).

State champions: 100 Meters – Thomas Jones, Min., :11.33; 200 Meters – J. Kukla, Dick., :22.71; 400 Meters – J. Kukla, Dick., :49.34; 800 Meters – T. Wolbaum, BHS, 1:55.77; 110 Meter Hurdles – K. Herman, Cent., :15.77; Shot Put – D. Lorenz, Min., 55-4.75; Discus – D. Lorenz, Min., 166-10; High Jump – Darren Zaun, Min., 6-4; Pole Vault – K. Herman, Cent., 15-0; 400 Relay – Bismarck High, :43.91 (Justin Puhalla, K. Voss, Chad Fetzer, Pat Koski); 800 Relay – Minot, 1:29.97 (Casey Larson, Derrick Moore, Brian Danielson, Thomas Jones); 1600 Relay – Minot, 3:26.12 (B. Danielson, Danny Carlson, Charod Moore, D. Moore); 3200 Relay – Bismarck High, 8:03.61 (David Witham, Keenan O’Callaghan, Jon Huey, T. Wolbaum).