1991

Mandan wins WDA/West Region Meet, 138 points

WDA/West Region order of finish: Mandan, Minot, Bismarck High, Dickinson, St. Mary’s, Century, Minot Bishop Ryan, Williston, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – Tiffany Long, Min., :12.36; 200 Meters – T. Long, Min., :25.33; 400 Meters – Gerene Sayler, SM, :57.71; 800 Meters – Faye Person, BHS, 2:27.2; 1600 Meters – Becki Wells, Dick., 5:09.05; 3200 Meters – B. Wells, Dick., 11:14.06; 100 Hurdles – Denise Barnhardt, Man, :14.90; 300 Hurdles – D. Barnhardt, Man., :45.50; High Jump – Cindy Leingang, Man., 5-4; Long Jump – Tracy Brandt, Man., :17.3; Shot Put – Andrea Charlebois, Min., 38-5.5; Discus – Tracy Gillings, Min. Ryan, 123-3; Javelin – Jennifer Leddon, Min., 136-8; 400 Relay – Mandan, :50.37 (Stephanie Schoch, D. Barnhardt, Kristi Olmsted, Dee Dee Matthiesen); 800 Relay – Bismarck High, 1:46.60 (Missy Fode, Heidi Thurlby, Jillian Barbie, Dierdra Renner); 1600 Relay – Bismarck High, 4:07.25 (D. Renner, Chantel Hoff, J. Barbie, H. Thurlby); 3200 Relay – Dickinson, 10:10.42 (Tiffany Staudinger, Michelle Buresh, Kristen Hestdahlen, Chantel Moore).

Minot wins state A title, 105 points

State champions: 100 Meters – T. Long, Min., :12.87; 200 Meters – T. Long, Min., :25.98; 400 Meters – G. Sayler, SM, :57.79; 800 Meters – *Jennifer Schmeichel, Jam., 2:14.50; 1600 Meters – B. Wells, Dick., 4:58.21; 3200 Meters – B. Wells, Dick., 11:04.30; 100 Hurdles – D. Barnhardt, Man., :15.04; 300 Hurdles – D. Barnhardt, Man., :44.17; High Jump – Jessica Deremer, BHS, 5-6; Long Jump – Tina Faydo, Min., 17-9.25; Javelin – J. Leddon, Min., 140-4; 400 Relay – Minot, :50.53 (T. Faydo, Jayme Mello, T. Long, Jenna Mikkelson); 800 Relay – Minot, 1:45.25 (T. Faydo, Tanya Green, J. Mello, Taryn Cummings); 3200 Relay – Bismarck High, 9:38.44 (Faye Person, Janell Olson, Jenny Japel, H. Thurlby).

1992

Triple Jump event added

Minot wins WDA/West Region Meet, 207 points; and state A title, 157 points

WDA/West Region order of finish: Minot, Mandan, Bismarck High, Dickinson, Century, St. Mary’s, Williston

WDA champions: 100 Meters – Jerica Holwegner, Min., :12.55; 200 Meters – Dee Dee Mathiesen, Man., :25.56; 400 Meters – D.D. Mathiesen, Man., :59.78; 800 Meters – Becki Wells, Dick., 2:11.27; 1600 Meters – Jenny Japel, BHS, 5:22.81; 3200 Meters – Janelle Olson, BHS, :12.03.84; 100 Hurdles – Mandy Schroeder, Man, :15.42; 300 Hurdles – D.D. Mathiesen, Man., :46.09; High Jump – Cindy Leingang, Man., 5-6.5; Long Jump – Tina Faydo, Min., 17-1.25; Triple Jump – T. Faydo, Min., 35-2; Shot Put – Andrea Charlelbois, Min., 40-7.5; Discus – A. Charlebois, Min., 125-8; Javelin – Alicia Olson, Min., 132-10; 400 Relay – Bismarck High, :49.81 (Missy Fode, Sarah Schumacher, Anne Fiechtner, Deirdra Renner); 800 Relay – Minot, 1:45.73 (T. Faydo, Jayme Mello, Tracy Kraft, J. Holwegner); 1600 Relay – (tie) Minot, 4:07.47 (Taryn Cummings, J. Mello, Renee Sisco, Tanya Green); Bismarck High, 4:07.47 (D. Renner, Missy Fode, Kelly Polfsfuss, H. Thurlby); 3200 Relay – Minot, 9:51.66 (Renee Kalmbach, Teri Johnson, Naomi Erdahl, R. Sisco).

State champions: 100 Meters – Tiffany Long, Min., :12.18; 200 Meters – T. Long, Min., :25.74; 800 Meters – T. Long, Min., :58.49; 800 Meters -- *Jennifer Schmeichel, Jam., 2:18.89; 1600 Meters – B. Wells, Dick., 5:06.69; 3200 Meters – B. Wells, Dick., 10:53.68; 100 Meter Hurdles – M. Schroeder, Man., :15.58; High Jump – C. Leingang, Man., 5-6; Long Jump – T. Faydo, Min., 17-5; Triple Jump – T. Kraft, Min., 35-9; 400 Meter Relay – Minot, :50.57 (J. Mello, J. Holwegner, T. Cummings, T. Faydo); 800 Meter Relay – Minot, 1:48.30 (T. Faydo, J. Mello, T. Kraft, J. Holwegner); 1600 Meter Relay – Minot, 4:05.68 (T. Cummings, R. Sisco, T. Green, T. Long); 3200 Meter Relay – *Jamestown, 9:45.97 (Leta Prochnow, Laurie Fox, Mandy Zimney, J. Schmeichel).

1993

Minot wins WDA/West Region Meet, 176 points; and state A title, 139 points

WDA/West Region order of finish: Minot, Bismarck High, Mandan, Dickinson, Century, Williston, St. Mary’s, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – Tiffany Long, Min., :11.83; 200 Meters – T. Long, Min., :24.87; 400 Meters – Becki Wells, Dick., :58.2; 800 Meters – B. Wells, Dick., 2:16.21; 1600 Meters – Janelle Olson, BHS, 5:21.12; 3200 Meters – Jenny Japel, BHS, 11:57.34; 100 Hurdles – Mandy Schroeder, Man., :14.75; 300 Hurdles – M. Schroeder, Man., :47.33; High Jump – M. Schroeder, Man., 5-6.75; Long Jump – Cindy Leingang, Man., 17-7; Triple Jump – Renee Sisco, Min., 34-11.5; Shot Put – Andrea Charlebois, Min., 40-9; Discus – Aimee Leingang, Man., 135-0; Javelin – Kara Auch, Min., 123-4; 400 Relay – Bismarck High, :51.16 (Kyna Wagner, Anne Feichtner, S. Schumacher, Deirdra Renner); 800 Relay – Minot, 1:47.01 (Jerica Holwegner, Ashley Holwegner, Jaime Larson, Taryn Cummings); 1600 Relay – Dickinson, 4:05.04 (Sara Hoerner, Kim Frey, Kirsten Hestdalen, B. Wells); 3200 Relay – Minot, 10:06.03 (Renee Kalmbach, R. Sisco, Brenna Speiser, Naomi Erdahl).

State champions: 100 Meters – T. Long, Min., :12.72; 200 Meters – T. Long, Min.,:25.99; 400 Meters – T. Long, Min., :57.36; 800 Meters – B. Wells, Dick., 2:13.19; 1600 Meters – B. Wells, Dick., 4:44.44; 3200 Meters – B. Wells, Dick., 11:09.29; 100 Meter Hurdles – M. Schroeder, Man., :15.11; 300 Meter Hurdles – M. Schroeder, Man., :45.87; Javelin -- *Sarah Schauer, Jam. 124-11; High Jump – C. Leingang, Man., 5-8.25; Long Jump – C. Leingang, Man., 17-7.5; 400 Meter Relay – Bismarck High, :50.53 (K. Wagner, Anne Feichtner, Sarah Schumacher, Deirdra Renner); 800 Meter Relay – Minot, 1:44.93 (J. Holwegner, A.Holwegner, Jaime Larson, Taryn Cummings); 1600 Meter Relay – Minot, 4:04.38 (T. Cummings, R. Sisco, B. Speiser, T. Long); 3200 Meter Relay -- * Jamestown, 9:30.74 (Mandi Zimney, Karen Greenwood, Kim Fox, Leta Prochnow).

1994

Mandan wins WDA/West Region Meet, 170 points WDA/West Region order of finish: Mandan, Minot, Bismarck High, Dickinson, Williston, Century, St. Mary’s, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – Taryn Cummings, Min., :12.22; 200 Meters – T. Cummings, Min., :25.46; 400 Meters – Sara Hoerner, Dick., :58.80; 800 Meters – Janelle Olson, BHS, 2:21.10; 1600 Meters – J. Olson, BHS, 5:12.99; 3200 Meters – Jenny Japel, BHS, 11:43.63; 100 Hurdles – Mandy Schroeder, Man., :14.45; 300 Hurdles – M. Schroeder, Man., :44.84; High Jump – M. Schroeder, Man., 5-7; Long Jump – Lacy Hinzpeter, Min., 17-8; Triple Jump – Katja Lamm, BHS, 36-11; Shot Put – Carrie Fleck, Man., 36-10-5; Discus – Jen Swenson, BHS, 123-4.5; Javelin – Alicia Olson, Min., 121-1; 400 Relay – Bismarck, :49.97; 800 Relay – Minot, 1:46.16; 1600 Relay – Dickinson, 4:06.02 (Kim Frey, Rachel Kraft, Christee Wagner, S. Hoerner).

Minot wins state A title, 124 points

State champions: 100 Meters – T. Cummings, Min., :13.03; 200 Meters – T. Cummings, Min., :26.26; 400 Meters – S. Hoerner, Dick., :59.14; 1600 Meters – J. Olson, BHS, 5:06.91; 3200 Meters – J. Olson, BHS, 11:28.19; 100 Meter Hurdles – M. Schroeder, Man., :15.39; Javelin – A. Olson, Min., 122-10; High Jump – Cindy Leingang, Man., 5-4; Long Jump – L. Hinzpeter, Min., 17-10.25; 400 Meter Relay – Minot, :50.03 (Ashley Holwegner, T. Cummings, Jaime Larson, Jerica Holwegner); 800 Meter Relay – Bismarck High, 1:45.66 (Jennie Jacobson, Kelly Polsfuss, Sarah Schumacher, Deirdra Renner); 3200 Meter Relay -- *Jamestown, 9:34.86 (Leta Prochnow, Laurie Fox, Karen Greenwood, Mandi Zimney).

1995

Minot wins WDA/West Region Meet, 245.5 points

WDA/West Region order of finish: Minot, Mandan, Dickinson, Williston, Century, Bismarck High, St. Mary’s

WDA champions: 100 Meters – Denae Dorval, Dick., :12.59; 200 Meters – Lacy Hinzpeter, Min., :26.61; 400 Meters – Sara Hoerner, Dick., :59.22; 800 Meters – Carly Black, Will., 2:23.46; 1600 Meters – Hayley Blonder, Will., 5:22.92; 3200 Meters – H. Blonder, Will., 11:47.30; 100 Hurdles – Mandy Schroeder, Man., :15.24; 300 Hurdles – M. Schroeder, Man., :46.39; High Jump – M. Schroeder, Man., 5-5; Long Jump – L. Hinzpeter, Min., 17-3.25; Triple Jump – Yurissa Mitchell, 36-9.75; Shot Put – Carrie Fleck, Man., 41-1.5; Discus – Cindy Leingang, Man., 127-0; Javelin – Kasey Kottsick, Man, 120-10; 400 Relay – Minot, :52.11 (A. Holwegner, Jamie Larson, Sarah Strom J. Holwegner); 800 Relay – Minot, 1:40.13 (A. Holwegner, L. Hinzpeter, J. Larson, J. Holwegner); 1600 Relay – Minot, 4:11.25 (Brenna Speiser, Sarah Bibow, Heidi Brenden, Heather Brenden); 3200 Relay – Minot, 9:52.46 (B. Speiser, Courtney Martin, Renee Sisco, H. Brenden).

State champions: 200 Meters – L. Hinzpeter, Min., :25.16; 800 Meters – C. Black, Will., 2:17.79; 1600 Meters – C. Black, Will., 5:06.96; 3200 Meters – *Jessica Neva, Jam., 11:12.00; High Jump – Amy Dillard, Min., 5-5; Triple Jump – Y. Mitchell, Min., 37-1.25; 3200 Meter Relay – Minot, 9:39.60 (Renee Kalmbach, R. Sisco, Jill Zander, H. Brenden).

1996

Minot wins WDA/West Region Meet, 234 points; and state A title, 120 points

WDA/West Region order of finish: Minot, Century, Mandan, Dickinson, Bismarck High, Williston, St. Mary’s, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – Kristen Bachmeier, Cent., :12.84; 200 Meters – Lacy Hinzpeter, Min., :26.06; 400 Meters – Sara Hoerner, Dick., :59.34; 800 Meters – Carly Black, Will., 2:21.48; 1600 Meters – Heidi Brenden, Min., 5:16.71; 3200 Meters – Hayley Blonder, Will., 11:44.92; 100 Hurdles – Erin Morrell, Man., :15.66; 300 Hurdles – E. Morrell, Man., :45.15; High Jump – Tina Kirkpatrick, BHS, 5-3; Long Jump – L. Hinzpeter, Min., 17-8; Triple Jump – Yurissa Mitchell, Min., 36-2; Shot Put – Lisa Glasser, SM, 39-2; Discus – Jessica White, Min., 122-11; Javelin – L. Glasser, SM, 120-8; 400 Relay – Century, :50.76 (Patzman, K. Bachmeier, Suzie Salak, Anne Jorgenson); 800 Relay – Minot, 1:48.16 (Jehowski, Sarah Strom, Helm, L. Hinzpeter); 1600 Relay – Minot, 4:10.30 (Heidi Brenden, Jehowski, Jill Zander, Heather Brenden); 3200 Relay – Dickinson, 10:05.00 (Turnbow, Leier, Hunke, Poisfuss).

State champions: 100 Meters – Crystal Engstrom, Man., :12.58; 200 Meters – L.Hinzpeter, Min., :26.01; 1600 Meters – Heidi Brenden, Min., 5:04.06; 3200 Meters -- * Jessica Neva, Jam., 11:02.49; 100 Meter Hurdles – Michelle Boyeff, Min., :15.40; 300 Meter Hurdles – E. Morrell, Man., :46.60; Long Jump – L. Hinzpeter, Min., 17-8.75; 400 Meter Relay – Century, :50.20 (Anna Lettenmaier, Kristen Bachmeier, Suzie Salak, Anne Jorgenson); 800 Meter Relay – Century, 1:44.03 (S. Salak, K. Bachmeier, Jody Moldenhauer, A. Jorgenson); 3200 Meter Relay – Jamestown, 9:35.30 (Trisha Steinborn, Kim Fox, Karen Greenwood, Kendra Lee).

1997

Minot wins WDA/West Region title with 187.5 points; and state A title

WDA/West Region order of finish: Minot, Mandan, Century, Bismarck High, Dickinson, Williston, St. Mary’s, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – Kristen Bachmeier, Cent., :12.39; 200 Meters – Lacy Hinzpeter, Min., :25.43; 400 Meters – Amanda Dietrich, Man., :59.14; 800 Meters – Beth Hoge, Cent., 2:20.93; 1600 Meters – Heidi Brenden, Min., 5:22.20; 3200 Meters – Penny Splichal, Dick., 11:36.20; 100 Hurdles – Michelle Boyeff, Min., :15.19; 300 Hurdles – Kenna Yates, Dick., :46.29; High Jump – Tina Kirkpatrick, BHS, 5-3; Long Jump – L. Hinzpeter, Min., 19-3; Triple Jump – Kari House, Man., 36-5.5; Shot Put – Carrie Fleck, Man., 43-1; Discus – C. Fleck, Man., 124-7; Javelin – Cassie Felber, Min., 113-7; 400 Relay – Century, :50.83 (Juanita Braun, Suzie Salak, K. Bachmeier, Anne Jorgenson); 800 Relay – Century, 1:45.14 (Jody Moldenhauer, S. Salak, K. Bachmeier, A. Jorgenson); 1600 Relay – Mandan, 4:07.50 (A. Dietrich, Mary Perrizo, Leslie Suchy, Kim Miller); 3200 Relay – Century, 10:05.40 (Melissa Jacobson, Deb Rickhard, Jessie Kindschi, Katie Reim).

State champions: 100 Meters – Crystal Engstrom, Man., :12.20; 200 Meters – L. Hinzpeter, Min., :25.46; 400 Meters – L. Hinzpeter, Min., :58.29; 800 Meters – A. Dietrich, Man., 2:18.19; 1600 Meters – Heidi Brenden, Min., 5:06.07; 3200 Meters – B. Hoge, Cent., 11:25.31; Shot Put – C. Fleck, Man., 48-8.75; High Jump – T. Kirkpatrick, BHS, 5-5; Long Jump – L. Hinzpeter, Min., 18-6.25; Triple Jump – *Lesley Splonskowski, Jam., 35-0.5; 400 Meter Relay – Century, :49.83 (J. Braun, S. Salak, K. Bachmeier, A. Jorgenson); 800 Meter Relay – Century, 1:44.70 (S. Salak, K. Bachmeier, Jody Moldenhauer, A. Jorgenson); 1600 Meter Relay – Mandan, 4:05.27 (A. Dietrich, M.Perizzo, L. Suchy, K. Miller); 3200 Meter Relay – Century, 9:37.00 (M. Jacobson, J. Kindschi, K. Reim, B. Hoge).

1998

Minot wins WDA/West Region Meet, 160 points WDA/West Region order of finish: Minot, Century, Mandan, Dickinson, Bismarck High, Williston, St. Mary’s, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – Crystal Engstrom, Man., :12.39; 200 Meters – Sarah Niemann, BHS, :25.63; 400 Meters – Rachel Kraft, Dick., :56.85; 800 Meters – Amanda Dietrich, Man., 2:13.53; 1600 Meters – Beth Hoge, Cent., 5:06.26; 3200 Meters – Jessie Kindschi, Cent., 11:14.37; 100 Hurdles – Mary Perrizo, Man., :15.58; 300 Hurdles – Kiley Mack, Min., :45.93; High Jump – S. Niemann, BHS, 5-3; Long Jump – Lacy Hinzpeter, Min., 18-4.25; Triple Jump – L. Hinzpeter, Min., 35-1.75; Shot Put – Carrie Fleck, Man., 45-2; Discus – Jessie Miller, Cent., 133-1; Javelin – Lisa Parisien, TMCHS, 119-3; 400 Relay – Century, :50.66; 800 Relay – Century, 1:44.18; 1600 Relay – Minot, 4:02.84; 3200 Relay – Minot, 9:44.07.

State champions: 100 Meters – C. Engstrom, Man., :12.48; 400 Meters – A. Dietrich, Man., :57.51; 800 Meters – A. Dietrich, Man., 2:12.92; 1600 Meters – B. Hoge, Cent., 5;06.74; 3200 Meters -- * Jessica Neva, Jam., 10:58.35; 3200 Meter Relay -- * Jamestown, 9:30.62 (Tonya Steinborn, Talli Schatz, J. Neva, Trisha Steinborn)

1999

Beulah joins the WDA

Pole Vault event added

Bismarck High wins WDA/West Region Meet, 159 points

WDA/West Region order of finish: Bismarck High, Century, Minot, Mandan, Dickinson, TMCHS, Beulah, St. Mary’s, Williston

WDA champions: 100 Meters – Crystal Engstrom, Man., :12.19; 200 Meters – Sarah Niemann, BHS, :24.88; 400 Meters – DaNae Carlson, Min., :59.89; 800 Meters – Beth Hoge, Cent., 2:19.86; 1600 Meters – B. Hoge, Cent., 5:09.22; 3200 Meters – Penny Splichal, Dick., 11:00.8; 100 Hurdles -- Jaime Anderson, Man., :15.02; 300 Hurdles – J. Anderson, Man., :45.84; High Jump – Jenna Shelbourn, BHS, 5-1; Long Jump – S. Niemann, BHS, 18-3.5; Triple Jump – Jami Glick, Min., 35-11.75; Shot Put – Lorna Meidinger, Cent., 38-9; Discus – Jessie Miller, Cent., 132-0; Javelin – Lisa Parisien, TMCHS, 120-7; Pole Vault – Juanita Braun, Cent., 11-0. Century wins state A title, 121 points

State champions: 200 Meters – S. Niemann, BHS, :25.36; 400 Meters – D. Carlson, Min., :58.10; 800 Meters – B. Hoge, Cent., 2:17.34; 1600 Meters – B. Hoge, Cent., 4:58.65; 3200 Meters – B. Hoge, Cent., 10:48.54; 300 Hurdles – Stephanie Huffman, Dick., :45.15; Triple Jump – J.Glick, Min., 37-1.5; Pole Vault – Shelley Borchert, BHS, 10-6; 800 Relay – Bismarck High, 1:44.79 (S. Niemann, LaRae Bush, Beth Holwegner, Briann Kirchoffner); 1600 Relay – Century, 4:01.69 (Lesley Heidt, Melissa Jacobson, Katie Reim, Anne Jorgenson); 3200 Meter Relay – Century, 9:29.79 (Jessie Kindschi, M. Jacobson, K. Reim, B. Hoge).

2000

Minot wins WDA/West Region Meet, 209.75 points WDA/West Region order of finish: Minot, Mandan, Dickinson, Bismarck High, Century, Williston, Beulah, St. Mary’s, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – DaNae Carlson, Min., :12.13; 200 Meters – D. Carlson, Min., :25.19; 400 Meters – D. Carlson, Min., :56.67; 800 Meters – Leslie Suchy, Man., 2:21.81; 1600 Meters – Carly Emil, Man., 5;08.35; 3200 Meters – C. Emil, Cent., 10:51.97; 100 Hurdles – Steph Huffman, Dick., :15.15; 300 Hurdles – S. Huffman, Dick., :45.44; High Jump – Amanda Borseth, Will., 5-3; Long Jump – Jami Glick, Min., 17-6.25; Triple Jump – Tressa Ricks, Min., 36-11; Shot Put – Missy Erhardt, Cent., 38-0; Discus – Sarah Graves, Min., 124-0; Javelin – Sara Ellis, Will., 113-5; Pole Vault – Breyann Sturlaugson, BHS, 9-6; 400 Relay – Minot, :50.36 (Michaela Schwan, Juanice Anderson, LaCrea Bucknell, Alisha Lewis); 800 Relay – Dickinson, 1:45.84 (Beth Elkins, S. Huffman, Alyson Saville, Holly Kadrmas); 1600 Relay – Mandan, 4;02.98 (Jenny Bachmeier, L. Suchy, Jaime Anderson, Megan Luther); 3200 Relay – Mandan, 9:56.61 (Kim Emil, Chana Ereth, Lindsey Voigt, Jenny Lewis).

State champions: 200 Meters – D. Carlson, Min., :25.63; 400 Meters – D. Carlson, Min., :56.34; 800 Meters – B. Hoge, Cent., 2:17.69; 1600 Meters – B. Hoge, Cent., 4:55.67; 3200 Meters – C. Emil, Man., 10:37.14; High Jump – A. Borseth, Will., 5-4; Triple Jump – T. Ricks, Min., 36-9; 1600 Relay – Minot, 4:01.44 (Sarah Graner, Lydia Gokey, Erin Sisco, D. Carlson).

 2001

Minot wins WDA/West Region Meet, 198.33 points WDA/West Region order of finish: Minot, Mandan, Dickinson, Bismarck High, Century, Williston, Beulah, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – Heather Zander, Man., :12.63; 200 Meters -- H. Zander, Man., :25.57; 400 Meters – DaNae Carlson, Min., :56.78; 800 Meters – Linzey Bachmeier, Man., 2:23.64; 1600 Meters – Carly Emil, Man., 5:10.68; 3200 Meters – C. Emil, Man., 11:28.85; 100 Hurdles – H. Zander, Man., :15.33; 300 Hurdles – Heidi Zander, Man., :44.62; High Jump – Rheannon Backes, Cent., 5-4; Long Jump – Jami Glick, Min., 17-9.75; Triple Jump – J. Glick, Min., 36-5; Shot Put – Janelle Geiser, Min., 37-6; Discus – Sarah Graves, Min., 117-9; Javelin – Lacy DeWall, BHS, 121-5.75; Pole Vault – Jodi Rosborough, BHS, 10-3; 400 Relay – Minot, :50.17 (Darlene Moore, Michaela Schwan, Juanice Anderson, Emily Tollefson); 800 Relay – Mandan, 1:46.24 (Pam Jochim, Jenny Bachmeier, Megan Luther, Jenny Kranda); 1600 Relay – Dickinson, 4:05.48 (Molly Schwartz, Steph Huffman, Alyson Saville, Holly Kadrmas); 3200 Relay – Mandan, 10:01.65 (L. Bachmeier, Mandy Johnson, Cassie Blazer, Lindsey Voigt).

State champions: 400 Meters – D. Carlson, Min., :56.79; 800 Meters – C. Emil, Man., 2:17.05; 1600 Meters – C. Emil, Man., 4:56.19; 3200 Meters – C. Emil, Man., 10:52.68; 300 Hurdles – D. Carlson, Min., :44.06; High Jump – R. Backes, Cent., 5-2; Pole Vault – J. Rosborough, BHS, 11-0; 3200 Relay -- *Jamestown, 9:36.55 (Jennifer Falk, Maggie Conlon, Melissa Falk, Amber Flaig).
















Note: State Champions listed are only from WDA teams; and/or Jamestown, who was both a member of the WDA and EDC


1979

Dickinson wins WDA Meet, 113 points

WDA order of finish: Dickinson, Bismarck High, Minot, Century, Dick. Trinity, Williston, Mandan, St. Mary’s

WDA champions: 100 Yards – Sonja Kuhl, Dick., :11.6; 220 Yards – S. Kuhl, Dick., :27.2; 440 Yards – Michelle Gab, Dick., 1:00.3; 880 Yards – Leslie Randich, Cent., 2:27.9; Mile Run – L. Randrich, Cent., 5:28.3; 110 Hurdles – Becky Markel, Min., :15.8; High Jump – Roxy Nelson, BHS, 5-0; Long Jump – Judi Gartner, Cent., 15-11.5; Discus – Terry Eslinger, BHS, 112-0; Shot Put – Karla Monson, BHS, 27-2.5; Javelin – Kelley Owen, Cent., 122-0; 440 Relay – Dickinson, :52.2 (Connie Pasicznyk, Deb Hesier, Bobbi Woehl, S. Kuhl) 880 Relay – Dickinson, 1:52.0 (D. Heiser, Janelle Hauck, LaVonne Grau, S. Kuhl); Mile Relay – Century, 4:15.3 (J. Gartner, Tammy Anderson, Jackie Nagel, Roxanne Brown).

State champions: 100 Yards – S. Kuhl, Dick., :12.07; 220 Yards – S. Kuhl, Dick., :27.2; 440 Yards – M. Gab, Dick., :58.4; High Jump – Tammy Gerhart, BHS, 5-4; Javelin – K. Owen, Cent., 134-1; 440 Relay – Dickinson, :51.04 (C. Pasicznyk, D. Heiser, B. Woehl, S. Kuhl); 880 Relay -- *Jamestown, 1:48.5 (Alecia Collins, Brenda Dahl, Kay Mansavage, Judy Mogck).

1980

Minot wins WDA Meet, 120 points

WDA order of finish: Minot, Bismarck High, Dickinson, Williston, Century, Dick. Trinity, Mandan, St. Mary’s

WDA champions: 100 Yards – Michele Gab, Dick., :11.64; 220 Yards – M. Gab, Dick., :26.26; 440 Yards – Renee Olson, Will., 1:01.34; 880 Yards – Leslie Randich, Cent., 2:24.44; Mile Run – L. Randich, Cent., 5:17.53; Mile and Half Run – Joan Hammeren, BHS, 8:50.60; 110 Hurdles – Becky Markle, Min., :15.95; 220 Hurdles – Kris Tollefson, Min., :31.94; High Jump – Roxi Nelson, BHS, 5-5; Long Jump – Betsy Harrington, Min., 16-9; Shot Put – Kelly Owen, Cent., 37-10.5; Discus – Terry Eslinger, BHS, 113-1.5; Javelin – Karyn Szarkowski, SM, 139-2; 440 Relay – Dick. Trinity, :51.72 (Cher Privratsky, Karen Bergantine, Mary Pat Biel, Darcy Ficek); 880 Relay – Minot, 1:47.80 (Betsy Harrington, Tammi Hambek, Maria Kelly, Melanie Miller) Mile Relay – Minot, 4:11.04 (T. Hambek, Candy Aberle, Mary McMahon, Kari Bergh; 880 Medley Relay – Dickinson, 1:55.04 (Bobbi Woehl, Deb Heiser, Janelle Hauck, LaVonne Grau).

Dickinson wins State A title, 77 points

State champions: 100 Meters – M. Gab, Dick., :12.62; 400 Meters – M. Gab, Dick., :58.05; 1600 Meters – L. Randich, Cent., 5:07.5; 2400 Meters – L. Randich, Cent., 8:03.70; High Jump – Tammy Gerhart, BHS, 5-4; Long Jump – M. Gab, Dick., 17-1; Shot Put – K. Owen, Cent., 38-6; Javelin – K. Owen, Cent., 135-9; 400 Relay -- *Jamestown, :50.73 (Alicia Collins, Brenda Dahl, Kay Mansavage, Judy Mogck); 800 Relay -- *Jamestown, 1:44.80 (Ruth Derheim, B. Dahl, K. Mansavage, J. Mogck);

1981

Minot wins WDA Meet, 149.5 points; and state A title, 86 points

WDA order of finish: Minot, Bismarck High, Dickinson, Dick. Trinity, Williston, St. Mary’s, Century, Mandan WDA champions: 100 Meters – Mary Pat Biel, Dick. Trinity, :13.11; 200 Meters – Paula Schwab, SM, :27.84; 400 Meters – Joan Hammeren, BHS, 1:01.58; 800 Meters – J. Hammeren, BHS, 2:32.43; 1600 Meters – Leslie Randich, Cent., 5;09.31; 2400 Meters – L. Randich, Cent., 8:24.78; 100 Hurdles – Becki Markle, Min., :15.81; 200 Hurdles – B. Markle, Min., :30.80; High Jump – Roxi Nelson, BHS, 5-4; Long Jump – R. Nelson, BHS, 15-11; Shot Put – Sally Tillema, Min., 26-9; Discus – Karyn Szarkowski, SM, 117-2; Javelin – K. Szarkowski, SM, 128-4; 400 Relay – Minot, :51.58 (Tammy Hambeck, Darcy Burkhart, Laurie Selk, Janis Thompson); 800 Relay – Minot, 1:51.32 (T. Hambeck, Renee Newman, Melanie Miller, J.. Thompson); 1600 Relay – Minot, 4:14.86 (T. .Hambeck, Sheryle Sheldon, M. Miller, Mary McMahon); 800 Medley Relay – Minot, 1:55.96 (T. Hambeck, R. Newman, L. Selk, M. McMahon).

State champions: 100 Hurdles – B. Markle, Min., :15.24; 200 Meters -- *Brenda Dahl, Jam., :25.85; 400 Meters -- *J. Mogck, Jam., :57.81; 800 Meters – J. Hammeren, BHS, 2:15.41; 1600 Meters – L. Randich, Cent., 4:58.15; 2400 Meters – L. Randich, Cent., 8:05.15; Long Jump – R. Nelson, BHS, 17-0; Shot Put – Dana Fiedler, Min., 37-7; Discus – Korreena Lyons, BHS, 124-5; Javelin – K. Szarkowski, SM, 140-1; 400 Relay -- *Jamestown, :50.37 (Ruth Derheim, B. Dahl, Sandy Bauer, Judy Mogck); 800 Relay – Minot, 1:45.00 (Tammy Hembeck, Renae Newman, Melanie Miller, Janis Thompson); 800 Medley Relay – Bismarck High, 1:52.39 (R. Nelson, Liz Gefroh, Brenda Abel, J. Hammeren).

1982

Bismarck High wins WDA Meet, 135 points

WDA order of finish: Bismarck High, Minot, Mandan, Dickinson, Dick. Trinity, Century, St. Mary’s, Williston

WDA champions: 100 Meters – Janis Thompson, Min., :12.85; 200 Meters – Liz Chommie, BHS, :26.21; 400 Meters – Joan Hammeren, BHS, :58.82; 800 Meters – J. Hammeren, BHS, 2:19.55; 1600 Meters – J. Hammeren, BHS, 5:04.32; 3200 Meters – Leslie Randich, Cent., 11:30.21; 100 Hurdles – Laurie Sautner, Mandan, :16.02; 300 Hurdles – Melanie Miller, Min., :46.56; High Jump – Roxi Nelson, BHS, 5-6; Long Jump – Karen Bergantine, Dick. Trinity, 16-8; Shot Put – Annette Sabot, Cent., 38-0; Discus – Korreena Lyons, BHS, 118-0; Javelin – Karyn Szarkowski, SM, 146-1; 400 Relay – Minot, :51.02 (Darcy Burkhart, Beth Nelson, Chris Landsiedel, M. Miller); 800 Relay – Minot, 1:48.0 (Tammy Hambeck, D. Burkhart, R. Newman, J. Thompson); 1600 Relay – Minot, 4:07.99 (C. Landsiedel, T. Hambeck, J. Thompson, M. Miller); 3200 Relay – Bismarck High, 10:04.07 (Cheryl Krien, Fawn Hammeren, Cheri Gallagher, Karin Kadrmas).

State champions: 100 Meters – J. Thompson, Min., :13.10; 200 Meters – J. Thompson, Min., :26.27; 800 Meters – J. Hammeren, BHS, 2:15.50; 1500 Meters – J. Hammeren, BHS, 5:10.99; 3200 Meters – J. Hammeren, BHS, 11:10.79; 300 Hurdles – LaRae Wanner, Dick. Trinity, :46.51; Javelin – K. Szarkowski, SM, 151-9;

1983

Minot wins WDA Meet , 147.5 points

WDA order of finish: Minot, Bismarck High, Mandan, Dickinson, St. Mary’s, Dick. Trinity, Century, Williston

WDA champions: 100 Meters – Janis Thompson, Min., :12.5; 200 Meters – Christy Mueller, Dick., :26.60; 400 Meters – J. Thompson, Min., 1:01.1; 800 Meters – Joan Hammeren, BHS, 2:23.4; 1600 Meters 00 J. Hammeren, BHS, 5:28.3; 3200 Meters – Donna Boehm, Man., 11:31.6; 100 Hurdles – Laurie Sautner, Man., :15.3; 300 Hurdles – Tracy Hambeck, Min., :49.8; High Jump – Roxi Nelson, BHS, 5-2; Long Jump – R. Nelson, 18-2; Shot Put – Karyn Szarkowski, SM, 40-0; Discus – K. Szarkowski, SM, 121-8; Javelin – K. Szarkowski, SM, 154-0; 400 Relay – Minot, :51.3 (Darcy Burkhart, Renee Newman, Beth Nelson, J. Thompson); 800 Relay – Bismarck High, 1:49.9 (Janell Twite, Jennifer Graf, Brenda Abel, Liz Gefroh); 1600 Relay – Bismarck High, 4:12.8 (J. Graf, Laura Leifur, B. Abel, J. Hammeren); 3200 Relay – Bismarck High, 10:02.6 (Fawn Hammeren, Karin Kadrmas, Lori Donald, Laura Leifur).

Bismarck High wins state A title, 86 points

State champions: 200 Meters – J. Thompson, Min., :25.71; 800 Meters – J. Hammeren, BHS, 2:13.22; 1600 Meters – J. Hammeren, BHS, 5:15.10; 3200 Meters – J. Hammeren, 11:11.15; Javelin – K. Szarkowski, SM, 162-8; High Jump – R. Nelson, BHS, 5-6; 400 Meter Relay – Minot, :51.11 (Darcy Burkhart, Renee Newman, Beth Nelson, J. Thompson); 1600 Meter Relay – Bismarck High, 4:02.16 (Fawn Hammeren, Jennifer Graf, Brenda Abel, J. Hammeren)

1984

Minot wins WDA Meet, 168 points; and state A title, 93 points

WDA order of finish: Minot, Mandan, Bismarck High, Dickinson, Williston, Century, St. Mary’s, Dick. Trinity

WDA champions: 100 Meters – Christy Mueller, Dick., :12.66; 200 Meters – C. Mueller, Dick., :26.17; 400 Meters – C. Mueller, Dick., :58.69; 800 Meters – Joan Hammeren, BHS, 2:20.11; 1600 Meters – J. Hammeren, BHS, 5:03.22; 3200 Meters – Donna Boehm, Man., 11:09.82; 100 Hurdles – Michelle Belohlavek, Man., :16.11; 300 Hurdles – M. Belohlavek, Man., :46.75; High Jump – Tammie Littler, Min., 5-3; Long Jump – Brenda Beechie, Man., 16-9.25; Shot Put – Sheila Sauvageau, Dick., 38-3.75; Discus – S. Sauvageau, Dick., 119-0; Javelin – Barb Walker, Min., 118-4; 400 Relay – Minot, :50.43 (Audrey Swan, Vicky Pomaville, Renae Newman, Paula Perkins); 800 Relay – Bismarck High, 1:45.27 (Jennifer Graf, Janelle Hammeren, Lisa Aman, Brenda Abel); 1600 Relay – Mandan, 4:05.72 (Chris O’Conner, Dawn Guenther, Cheryl Leingang, Tammi Barth); 3200 Relay – Dickinson, 9:41.92 (Nancy Finck, Yvette Wanner, Linette Lasater, Mary Altringer).

State champions: 100 Meters – C. Mueller, Dick., :13.18; 200 Meters – C. Mueller, Dick., :26.20; 400 Meters – C. Mueller, Dick., :57.96; 1600 Meters – J. Hammeren, BHS, 5:08.27; 3200 Meters – D. Boehm, Man., 11:08.88; 100 Meter Hurdles – M. Belohlavek, Man., :15.51; 300 Meter Hurdles – M. Belohlavek, Man., :45.34; Javelin – Lori Tellehey, Min., 123-10; Long Jump – *Sherry Adams, Jam., 17-3.5; 400 Meter Relay – Minot, :50.24 (A. Swan, V. Pomaville, R. Newman, P. Perkins); 800 Meter Relay – Minot, 1:45.73 (Chris Landsiedel, Beth Nelson, R. Newman, A. Swan); 1600 Meter Relay – Dickinson, 4:04.81 (N. Finck, Trudy Fraase, M. Altringer, C. Mueller); 3200 Meter Relay – Mandan, 9:41.54 (C. O’Connor, Kris Boehm, Shawn Broeckel, D. Boehm).

1985

Mandan wins WDA Meet, 150 points; and state A title, 79 points

WDA order of finish: Mandan, Minot, Bismarck High, Dickinson, Century, Williston, St. Mary’s, Dick. Trinity

WDA champions: 100 Meters – Lisa Aman, BHS, :13.0; 200 Meters – L. Aman, BHS, :26.6; 400 Meters – Tammi Barth, Man., 1:01.2; 800 Meters – Chris O’Conner, Man., 2:24.9; 1600 Meters – Kris Boehm, Man., 5:27.1; 3200 Meters – Nancy Kostelecky, Dick., 11:38.7; 100 Hurdles – Michele Belohlavek, Man., :15.8; 300 Hurdles – M. Belohlavek, Man., :47.1; High Jump – Kathy Tracy, Min., 5-4; Long Jump – Brenda Beechie, Man., 16-9; Shot Put – Kristi Olthoff, Min., 38-10; Discus – Leslie Olson, Will., 127-8; Javelin – Twila Wolf, BHS, 127-6; 400 Relay – Minot, :50.2 (Paula Perkins, Michelle Berg, Yulonda Bryant Vicky Pomaville); 800 Relay – Minot, 1:45.7 (M. Berg, V. Pomaville, Beth Nelson, P. Perkins); 1600 Relay – Mandan, 4:11.2 (T. Barth, C. O’Conner, Dawn Guenther, Cindy Stroh); 3200 Relay – Century, 9:46.9 (Nancy Kostelecky, Danna Baker, Tina Thompson, Julie Liffrig).

State champions: 100 Meters – L. Aman, BHS, :12.65; 200 Meters – M. Belohlavek, Man., :26.66; 1600 Meters – N. Kostelecky, Cent. 5:23.22; 3200 Meters – N. Kostelecky, Cent., 11:22.59; 100 Meter Hurdles – M. Belohlavek, Man., :46.14; Long Jump – Julie Winje, Min., 17-0.5; 400 Meter Relay – Minot, :49.94 (M. Berg, Y. Bryant, V. Pomaville, P. Perkins); 800 Meter Relay – Bismarck High, 1:47.36 (Cammy Brink, Becky Twite, Janelle Hammeren, L. Aman)

1986

Minot wins WDA Meet, 153 points

WDA order of finish: Minot, Bismarck High, Mandan, Dickinson, St. Mary’s, Century, Dick. Trinity, Williston

WDA champions: 100 Meters -- Melissa Lambert, Min., :12.74; 200 Meters – Michelle Belohlavek, Man., :27.17; 400 Meters – Heidi Haas, Min., 1:01.27; 800 Meters – Cindy Ziegler, SM, 2:22.22; 1600 Meters – Shanda Lund, Min., 5:22.63; 3200 Meters – Julie Nelson, BHS, 11:47.55; 100 Hurdles – M. Belohlavek, Man., :14.90; 300 Hurdles – M. Belohlavek, Man., :45.95; High Jump – Tammi Littler, Min., 5-4; Long Jump – Beth Klecker, BHS, 16-10; Shot Put – Kandee Schacher, Man., 37-7.5; Discus – Kathy Lynch, Cent., 123-1; Javelin – Twila Wolf, BHS, 128-10; 400 Relay – Dickinson, :51.28 (Becky Schmidt, Lori Kilwein, Shelly Steckler, Nancy Oster); 800 Relay – Minot, 1:47.38 (Tausha Volk, Vicky Pomaville, Michelle Berg, Shelly Simon); 1600 Relay – Dickinson, 4:13.42 (Tammy Lupfak, Dana Wanner, Cammy Brink, Patti Pfau); 3200 Relay – Minot, 9:40.41 (Shanda Lund, Julie Haas, Shelly Amberg, Heidi Haas).

State champions: 200 Meters – M. Belohlavek, Man., :26.68; 100 Hurdles – M. Belohlavek, Man., :15.50; 300 Hurdles – M. Belohlavek, Man., :45.88; Discus – K. Lynch, Cent., 131-9; Javelin – T. Wolf, BHS, 133-4.

1987

Minot wins WDA Meet, 146 points

WDA order of finish: Minot, Mandan, Bismarck High, St. Mary’s, Dickinson, Century, Williston, Dick. Trinity

WDA champions: 100 Meters – Cammy Brink, BHS, :12.68; 200 Meters – Gerene Sayler, SM, :26.42; 400 Meters – Cindy Ziegler, SM, :59.55; 800 Meters – C. Ziegler, SM, 2:20.52; 1600 Meters – Heidi Haas, Min., 5:24.62; 3200 Meters – Amy Stockert, Man., 11:49.65; 100 Hurdles – Michelle Behloavek, Man., :15.26; 300 Hurdles – Mary Sand, Min., :47.47; High Jump – Tammi Littler, Min., 5-4; Long Jump – Heather Holm, Man., 171-0; Shot Put – Shea Smirl, Min., 41-5.5; Discus – Kathy Lynch, Cent., 131-6; Javelin – Twila Schumacher, BHS, 141-4; 400 Relay – Minot, :50.84 (Kari Drevecky, M. Sand, Tausha Volk, M. Lambert); 800 Relay – St. Mary’s, 1:46.41 (G. Sayler, C. Ziegler, Katie O’Connell, Brooke Pace); 1600 Relay – St. Mary’s, 4:10.94 (Wendy Smith, G. Sayler, B. Pace, C. Ziegler); 3200 Relay – Dickinson, 9:57.28 (Patti Pfau, Cammy Brink, Roberta Murphy, Cami Wells). State champions: 800 Meters -- *Jenny Schmeichel, Jam., 2:16.41; 1600 Meters -- *J. Schmeichel, Jam., 5:12.06; 100 Meter Hurdles – M. Belohlavek, Man., :15.78; 300 Meter Hurdles – M. Belohlavek, Man., :44.70; Shot Put – S. Smirl, Min., 42-6; Discus – K. Lynch, Cent., 134-4; Javelin – Twila Wolf, BHS, 136-10; 3200 Meter Relay – Minot, 9:42.07 (Diane Volk, Shanda Lund, Heidi Haas, Julie Haas).

1988

Minot wins WDA Meet, 164 points; and state A title, 76 points

WDA order of finish: Minot, Mandan, Dickinson, Bismarck High, St. Mary’s, Century, Williston, Dick. Trinity

WDA champions: 100 Meters – Melissa Lambert, Min., :12.99; 200 Meters – M. Lambert, Min., :25.84; 400 Meters – Rosalind Williams, Min., 1:00.22; 800 Meters – Cami Wells, Dick., 2:18.46; 1600 Meters – Tara Bohnenblust, Cent., 5:18.94; 3200 Meters – T. Bohnenblust, Cent., 11:31.35; 100 Hurdles – Tammi Kittmer, Min., :15.88; 300 Hurdles – Jillian Barbie, BHS, :47.58; High Jump – Tasha Greer, Min., 5-4; Long Jump – Tracie Freadrich, Cent., 16-6.75; Shot Put – Jeanette Fox, Man, 37-6.5; Discus – Dawn Mattern, Min., 124-4; Javelin – J. Fox, Man., 128-4; 400 Relay – Dickinson, :50.80 (Becky Shwindt, Shawn Rydberg, Danielle Mosbrucker, Shelly Steckler); 800 Relay – Minot, 1:47.49 (Tricia Hale, M. Lambert, Wendy White, Tracy Kraft); 1600 Relay – Minot, 4:10.64 (Julie Haas, Heidi Haas, Shila Bartsch, R. Williams); 3200 Relay – Dickinson, 9:47.07 (Patti Pfau, Tiffany Staudinger, DeAnna Murphy, C. Wells).

State champions: 100 Meters – M. Lambert, Min., :12.75; 200 Meters – M. Lambert, Min., :26.63; 400 Meters – R. Williams, Min., :58.52; 800 Meters – C. Wells, Dick., 2:18.42; 100 Hurdles – J. Barbie, BHS, :16.16; Javelin – J. Fox, Man., 134-1; 400 Relay – St. Mary’s, :50.70 (Sandy Kraft, Brooke Pace, Gerene Sayler, Katie O’Connell).

1989

Minot wins WDA Meet, 157 points; and state A title, 87 points

WDA order of finish: Minot, Mandan, Bismarck High, Dickinson, Century, St. Mary’s, Dick. Trinity, Williston

WDA champions: 100 Meters – Melissa Lambert, Min., :12.32; 200 Meters – Rosalind Williams, Min., :25.87; 400 Meters – Tammy Mudder, Man., :59.13; 800 Meters – Cami Wells, Dick., 2:21.37; 1600 Meters – C. Wells, Dick., 5:21.17; 3200 Meters – Jennifer Japel, BHS, 11:41.38; 100 Hurdles – Jillian Barbie, BHS, :15.39; 300 Hurdles – J. Barbie, BHS, :45.51; High Jump – Penny Ensrud, BHS, 5-4; Long Jum- -- P. Ensrud, BHS, 17-4.25; Shot Put – Sarah Olson, Min., 38-2.5; Discus – Dawn Mattern, Min., 117-10; Javelin – Jeanette Fox, Man., 122-7; 400 Relay – Minot, ;50.99 (Tricia Hale, Tina Faydo, Nadine Anderson, M. Lambert); 800 Relay – Mandan, 1:47.67 (Steph Schock, Trina Cook, Kristi Olmsted, Holly Voight); 1600 Relay – Mandan, 4:07.62 (H. Voight, Nora Beehler, Julie Braun, T. Mudder); 3200 Relay – Dickinson, 10:12.13 (Jenny Hamann, Kirsten Hestdalen, Tiffany Staudinger, DeAnna Murphy).

State champions: 100 Meters – M. Lambert, Min., :13.27; 200 Meters – G. Sayler, SM, :26.97; 800 Meters -- *Jennifer Schmeichel, Jam., 2:20.35; 400 Meter Relay – Minot, :50.55 (T. Hale, T. Faydo, N. Anderson, M. Lambert); 3200 Meter Relay – Mandan, 9:39.16 (Jodi Fox, N. Beeher, Amy Stockert, T. Madder).

1990

Bismarck High wins WDA Meet, 119 points

WDA order of finish: Bismarck High, Mandan, Dickinson, Minot, St. Mary’s, Century, Williston, Dick. Trinity

WDA champions: 100 Meters – Shelly Steckler, Dick., :12.32; 200 Meters – Gerene Sayler, SM, :25.84; 400 Meters – G. Sayler, SM, :58.56; 800 Meters – Cami Wells, Dick., 2:21.57; 1600 Meters – Jody Fox, Man., 5:13.74; 3200 Meters – Becki Wells, Dick., 11:30.55; 100 Hurdles – Denise Barnhardt, Man., :15.12; 300 Hurdles – Jillian Barbie, BHS, :45.99; High Jump – Jessica DeRemer, BHS, 5-2; Long Jump – Candy Miller, Will., :16.9; Shot Put – Sarah Olson, Min., 37-7.5; Discus – Erin Peck, Cent., 115-7; Javelin – Jennifer Leddon, Min., 124-5; 400 Relay – Dickinson, :50.51 (Danielle Mosbrucker, Tiffany Jacobsen, Junelle Hoerner, S. Steckler); 800 Relay – Dickinson, 1:46.7 (J. Hoerner, T. Jacobsen, D. Mosbrucker, S. Steckler); 1600 Relay – Bismarck High, 4:06.91 (Heidi Thurlby, Lisa Nagel, Jillian Barbie, Lesley Jacobson); 3200 Relay – Bismarck High, 9:55.44 (Lyla Tennison, Molly Kennedy, Janell Olson, H. Thurlby).

Dickinson wins state A title, 97 points

State champions: 100 Meters – G. Sayler, SM, :12.99; 200 Meters – G. Sayler, SM, :26.39; 400 Meters – G. Sayler, SM, :58.45; 800 Meters – C. Wells, Dick., 2:16.01; 1600 Meters – B. Wells, Dick., 5:01.09; 3200 Meters – B. Wells, Dick., 10:46.17; 400 Meter Relay – Dickinson, :51.18 (D. Mosbrucker, T. Jacobsen, J. Hoerner, S. Steckler); 800 Meter Relay – Dickinson, 1:46.19 (D. Mosbrucker, T. Jacobsen, J. Hoerner, S. Steckler); 1600 Meters – Bismarck High, 4:03.79 (H.Thurlby, Jenny Japel, J. Barbie, L. Jacobson); 3200 Meters – Bismarck High, 9:37.68 (H. Thurlby, J. Barbie, Janell Olson, J. Japel)












Girls Track Year-by-Year results


The official site of the Western Dakota Association

2002

Mandan wins WDA/West Region Meet, 217 points and state A title, 124 points

WDA/West Region order of finish: Mandan, Minot, Century, Dickinson, Bismarck High, Williston, St. Mary’s, Beulah, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – Heather Zander, Man., :12.50; 200 Meters – H. Zander, Man., :25.58; 400 Meter – DaNae Carlson, Min., :58.05; 800 Meters – Allison Pritchard, Dick., 2:22.36; 1600 Meters – Carly Emil, Man., 4:56.55; 3200 Meters – C. Emil, Man., 10:53.83; 100 Hurdles – H. Zander, Man., :15.08; 300 Hurdles – Heidi Zander, Man., :45.28; High Jump – Ashley Linnertz, Min., 5-1; Pole Vault – Dana Dassinger, Dick., 10-3; Long Jump – Jamie Glick, Min., 16-10.5; Triple Jump – Jessica Deringer, BHS, 35-11.75; Shot Put – Laura Turner, Cent., 39-11; Discus – Amanda Solberg, Min., 124-7; Javelin – Alexis Nider, Man., 120-10.5; 400 Relay – Bismarck High, :50.00; 800 Relay – Mandan, 1:45.41; 1600 Relay – Mandan, 4:06.65; 3200 Relay – Mandan, 9:59.00.

State champions: 100 Meters – H. Zander, Man., :12.21; 200 Meters – H. Zander, Man., :25.59; 400 Meters – D. Carlson, Min., :56.32; 800 Meters – C. Emil, Man., 2:17.76; 1600 Meters – C. Emil, Man., 4:57.16; 3200 Meters – C. Emil, Man., 11:04.73; 100 Meter Hurdles – H. Zander, Man., :14.57; 300 Meter Hurdles – D. Carlson, Min., :43.30; 400 Relay – Mandan, :49.90 (Pam Jochim, Megan Luther, Jenny Bachmeier, H. Zander); 800 Relay – Mandan, 1:45.31 (P. Jochim, J. Bachmeier, Stephanie Schmidt, M. Luther); 3200 Relay – Mandan, 9:47.21 (Cassie Blazer, Kaitlin Streyle, C. Emil, Lindsey Voigt).

2003

Mandan wins WDA/West Region Meet, 197 points WDA/West Region order of finish: Mandan, Dickinson, Minot, Century, Bismarck High, Williston, Beulah, TMCHS, St. Mary’s

WDA champions: 100 Meters – Kacie Sweep, BHS, :12.06; 200 Meters – Heather Zander, Man., :25.09; 400 Meters – Megan Luther, Man., :59.73; 800 Meters – Kelci Guenther, Will., 2:22.09; 1600 Meters – Allison Prichard, Dick., 5:12.25; 3200 Meters – A. Pritchard, Dick., 11:45.77; 100 Hurdles – H. Zander, Man., :14.61; 300 Hurdles – Anna Taylor, Man., :45.17; High Jump – Rheannon Backes, Cent., 5-3; Long Jump – Brooke Wehri, Man., 16-5.5; Triple Jump – Lindsay Fischer, Man., 36-4.25; Pole Vault – B. Wehri, Man., 10-9; Shot Put – Erika Schroeder, Cent., 41-4; Discus – Miranda Boepple, Dick., 128-6; Javelin – M. Boepple, Dick., 126-4; 400 Meter Relay – Mandan, :49.39 (Alison Streyle, H. Zander, Jenny Bachmeier, Brooke Wehri); 800 Meter Relay – Mandan, 1:45.25 (M. Luther, Kaitlin Streyle, Anna Taylor, A. Streyle); 1600 Meter Relay – Mandan, 4:03.15 (M. Luther, K. Streyle, A. Taylor, A. Streyle); 3200 Meter Relay – Mandan, 9:54.18 (Linzey Bachmeier, Cassie Balzer, Christina Belohlavek, Lindsey Voight).

State champions: Discus – Erika Schroeder, Cent., 140-3; 3200 Meter Relay – Dickinson, 9:43.05 (Kristal Wolf, Kodi Klatt, Hayley Herauf, Allison Pritchard).

2004

Bismarck High wins WDA/West Region Meet, 151 points WDA/West Region order of finish: Bismarck High, Century, Minot, Mandan, Dickinson, Williston, Beulah, St. Mary’s, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – Heather Zander, Man., :12.12; 200 Meters – H. Zander, Man., :25.49; 400 Meters – Jessica Mapes, Min., :58.05; 800 Meters – Cassie Blazer, Man., 2:22.22; 1600 Meters – Melanie Funke, Min., 5:19.17; 3200 Meters – M. Funke, Min., 11;52.39; 100 Hurdles – H. Zander, Man., :14.48; 300 Hurdles – Devon Wentz, BHS, :45.62; High Jump – Katelyn Steffan, Dick., 4-11; Long Jump – H. Zander, Man., 17-0; Triple Jump – Destineer Keller, Beu., 36-0.5; Pole Vault – Jade Beattie, BHS, 10-0; Shot Put – Erika Schroeder, Cent., 41-11; Discus – E. Schroeder, Cent., 140-10; Javelin – Amanda Solberg, Min., 128-9; 400 Meter Relay – Bismarck High, :51.03 (Shalee Schoch, D. Wentz, Kayla Tardif, K. Sweep); 800 Meter Relay – Bismarck High, 1:48.02 (Liz Wamsley, D. Wentz, A. Schoch, K. Sweep); 1600 Meter Relay – Mandan, 4:05.54 (Kaitlin Streyle, Heather Nuss, Alison Streyle, C. Blazer); 3200 Meter Relay – Century, 9:50.07 (Michelle Bosch, Courtney Crevier, Hattie Ternes, Katie Weinberg).

State champions: 100 Meters – Kacie Sweep, BHS, :12.27; 3200 Meters – M. Funke, Min., 11:21.37; Shot Put – Abbey Effertz, Cent., 42-2; Discus – Erika Schroeder, Cent., 148-3; Pole Vault – Jessica Clausnitzer, Cent., 10-3; High Jump – Katelyn Steffen, Dick., 5-6.25; 800 Meter Relay – Bismarck High, 1:43.51 (Kelsey Reiminitz, Devon Wentz, Shalee Schoch, K. Sweep); 1600 Meter Relay – Bismarck High, 4:01.08 (Liz Wamsley, D. Wentz, Mandy Gefroh, K. Reiminitz)

2005

Century wins WDA/West Region Meet, 136 points; and state A title 109 points

WDA/West Region order of finish: Century, Dickinson, Bismarck High, Mandan, Minot, Beulah, Williston, St. Mary’s

WDA Champions: 100 Meters – Heather Zander, Man., :11.79; 200 Meters – H. Zander, Man., :24.60; 400 Meters – Cassie Blazer, Man., 1:00.14; 800 Meters – Tari Helmers, Min., 2:24.50; 1600 Meters – Melanie Funke, Min., 12;)6.06; 100 Meter Hurdles – H. Zander, Man., :14.39; 300 Meter Hurdles – Devon Wentz, BHS, :45.28; High Jump – Katelyn Steffan, Dick., 5-7.5; Long Jump – H. Zander, Man., 17-8; Triple Jump – K. Steffan, Dick., 36-0.25; Pole Vault – Jessica Clausnitzer, Cent., 10-6; Shot Put – Abbey Effertz, Cent., 43-0.5; Discus – Amanda Solberg, Min., 161-10; Javelin – A. Solberg, Min., 142-2; 400 Meter Relay – Bismarck High, :50.52 (Liz Wamsley, Kelsey Reiminitz, Megan Meyer, Kacie Sweep); 800 Meter Relay -- Bismarck High, 1:48.72 (L. Wamsley, K. Reiminitz, M. Meyer, K. Sweep); 1600 Meter Relay – Bismarck High, 4:11.93 (L. Wamsley, Devon Wentz, Mandy Gefroh, K. Reiminitz); 3200 Meter Relay – Mandan, 10:16.08 (Andrea Hetzel, Michaela Kraft, Linzey Bachmeier, C. Blazer).

State champions: 100 Meters – H. Zander, Man., :12.20; 200 Meters – H. Zander, Man., :25.05; 800 Meters – T. Helmers, Min., 2:15.53; 1600 Meters – M. Funke, Min., 5:03.29; 3200 Meters – M. Funke, Min., 11:15.95; 100 Hurdles – H. Zander, Man., :14.68; High Jump – K. Steffan, Dick., 5-3; Pole Vault – J. Clausnitzer, Cent., 10-6; Shot Put – A. Effertz, Cent., 45-0.5; Javelin – A. Solberg, Min., 134-6; Discus – Erika Schroder, Cent., 148-2; 400 Meter Relay – Bismarck High, :49.93 (K. Reiminitz, D. Wentz, Amanda Schreiber, K. Sweep); 1600 Meter Relay – Bismarck High, 4:00.94 (L. Wamsley, D. Wentz, M. Gefroh, K. Reiminitz); 3200 Meter Relay – Jamestown, 9:33.48 (Madey Hornung, Lori Benke, Beth McMillan, Katie Conlon).

2006

Bismarck High wins WDA/West Region, 167 points; and state A title, 115 points

WDA/West Region order of finish: Bismarck High, Minot, Dickinson, Century, Mandan, Beulah, Williston, St. Mary’s, TMCHS

WDA champions: 100 Meters – Mishay Weber, Beu., :12.20; 200 Meters – Devon Wentz, BHS, :25.60; 400 Meters – Whitney Fridley, Dick., 1:00.44; 800 Meters – Tari Helmers, Min., 2:21.50; 1600 Meters – Melanie Funke, Min., 5:20.56; 3200 Meters – Brecca Wahlund, Min., 11:45.83; 100 Hurdles – D. Wentz, BHS, :14.87; 300 Hurdles – D. Wentz, BHS, :45.94; High Jump – Paige Nash, Dick., 5-3; Long Jump – Rheanda Jangula, Will., 17-9.25; Triple Jump – R. Jangula, Will., 37-0.5; Shot Put – Erika Schroeder, Cent., 46-9; Discus – E. Schroeder, Cent., 132-1; Javelin – Kayla Rogers, Man., 122-4; Pole Vault – Kayla Pfau, Min., 10-6; 400 Meter Relay – Bismarck High, :50.28 (Haley Stewart, Megan Meyer, Twila Moser, Kelsey Reiminitz); 800 Meter Relay – Bismarck High, 1:46.37 (Liz Wamsley, M. Meyer, Jessica Wills, K. Reiminitz); 1600 Meter Relay – Dickinson, 4:08.79 (Kayla Messer, Jessica Herauf, Brienna Lynch, W. Fridley); 3200 Meter Relay – Bismarck High, 9:57.12 (Alex Feeney, Taylor Pintar, Brooklyn Beehler, Sam Stock).

State champions: 1600 Meters --*Katie Conlon, Jam., 5:16.05; 3200 Meters – M.Funke, Min., 11:32.83; 300 Meter Hurdles – D. Wentz, BHS, :43.31; High Jump – Katelyn Steffen, Dick., 5-7; Shot Put – E. Schroeder, Cent., 43-3; Discus – E. Schroeder, Cent., 139-9.;800 Meter Relay – Bismarck High, 1:44.52 (M. Meyer, K. Reimnitz, L.Wamsley, J. Wills); 1600 Meter Relay – Century, 4:04.71 (Kaylee Townsend, Sharon Boots, Brea Sandness, Paige Thiele); 3200 Meter Relay -- *Jamestown, 9:37.27 (Madey Hornung, Lori Benke, Kelsei Manley, K. Conlon)

Beulah returns to Class B

2007 

Jamestown joins WDA

Bismarck High wins WDA/West Region Meet, 155 points;

WDA/West Region order of finish: Bismarck High, Century, Minot, Dickinson, Mandan, Jamestown, Williston, St. Mary’s

WDA champions: 100 Meters – Kelsey Reimnitz, BHS, :12.44; 200 Meters – K. Reimnitz, BHS, :25.50; 400 Meters – K. Reimnitz, BHS, :57.53; 800 Meters – Tari Helmers, Min., 2:21.93; 1600 Meters – Melanie Funke, 5:12.22; 3200 Meters – M. Funke, Min., 11:32.49; 100 Hurdles – Twila Moser, BHS, :15.85; 300 Hurdles -- :46.74; High Jump – Sarah Gilbert, Min., 5-1; Long Jump – Mikaela Hirst, Cent., 17-2.75; Triple Jump – M. Hirst, Cent., 36-0.5; Shot Put – Eliza Neigum, 40-0; Discus – Nicole Ennen, Cent., 135-10; Javelin – Britlyn Sturlaugson, BHS, 126-1; Pole Vault – Brittney Daniel, Cent., 11-0.5; 400 Relay – Century, :50.59 (Sharon Boots, Jill Steinwand, Bre Schuster, Annah Rodenburg); 800 Relay – Bismarck High, 1:46.48; (Chelsey Yantzer, Megan Meyer, Joslin Seidel, Kelsey Reimnitz); 1600 Meters – Minot, 4:07.34 (Morgan Ihmels, M. Funke, Kelsey Beck, T. Helmers); 3200 Relay – Bismarck High, 9:53.69 (Brooklyn Beehler, Taylor Pintar, Alexa Wachter, Amanda Love).

State champions: 1600 Meters – M. Funke, Min., 5:19.77; 3200 Meters – M. Funke, Min., 11:03.63; Shot Put – Eliza Neigum, BHS, 42-6; Discus – N. Ennen, Cent., 137-7; Javelin – B. Sturlaugson, BHS, 133-11; Pole Vault – B. Daniel, Cent., 10-6; 1600 Relay – Bismarck High, 4:06.20 (Alexa Wachter, Sarah Feeney, Alex Feeney, Kelsey Reimnitz); 3200 Relay – Minot, 9:48.22 (M. Funke, Stephanie Greer, Victoria Poole, Tari Helmers).

2008 

Bismarck High wins WDA/West Region Meet, 213.5 points and state A title, 138 points

WDA/West Region order of finish: Bismarck High, Century, Dickinson, Minot, Jamestown, Mandan, Williston, St. Mary’s, TMCHS

WDA champions: 100 Meters Kelsey Reimnitz, BHS, :12.23; 200 Meters – K. Reimnitz, BHS, :25.15; 400 Meters – K. Reimnitz, BHS, :57.83; 800 Meters – Melanie Funke, Min., 2:24.93; 1600 Meters – Katie Conlon, Jam., 5:19.03; 3200 Meters – Dakota Wolf, Dick., 12:06.93; 100 Hurdles – Twila Moser, BHS, :15.43; 300 Hurdles – T. Moser, BHS, :47.72; Long Jump – Nikki Iverson, Jam., 17-7; High Jump – Ann Govig, Cent., 5-1; Triple Jump – Mikaela Hirst, Cent., 36-6.75; Pole Vault –Megan Meyer, BHS, 10-6; Shot Put – Brooke Biederstedt, Dick., 40-7; Discus – Nicole Ennen, Cent., 137-9; Javelin – Kaitlyn Sturlagson, BHS, 121-9; 400 Meter Relay – Bismarck High, :50.29 (Chelsey Yantzer, K. Reimnitz, Twila Moser, Joslin Seidel); 800 Meter Relay – Dickinson, 1:50.76 (Lexi Stickel, Nicole Messer, Brie Lynch, Jess Herauf); 1600 Meter Relay – Dickinson, 4:06.81 (N. Messer, Haley Fong, B. Lynch, J. Herauf); 3200 Meter Relay – Minot, 9:58.98 (Brecca Wahlund, Kelsey Beck, Stephanie Greer, M. Funke)

State champions: Discus – N. Ennen, Cent., 134-06; 400 Meter Relay – Bismarck High, :50.05 (C. Yantzer, K. Reimnitz, T. Moser, J. Seidel); 800 Meter Relay – Minot, 1:46.98 (Morgan Ihmels, Kelsey Braunberger, Teresa Vetter, Kayla Montgomery); 1600 Meter Relay – Century, 4:02.60 (Sharon Boots, Hannah Jeske, Nikki Huelsman, Jill Steinwand); 3200 Meter Relay – Minot, 9:42.01 (B. Wahlund, K. Beck, S. Greer, M. Funke)

2009

Bismarck High wins WDA/West Region Meet with 206 points and state A title, 169 points

WDA/West Region order of finish: Bismarck High, Century, Minot, Dickinson, Mandan, Jamestown, Williston, St. Mary’s

WDA champions: 100 Meters – Jill Steinwand, Cent., :12.54; 200 Meters – J. Steinwand, Cent., :25.80; 400 Meters – J. Steinwand, Cent, :56.67; 800 Meters – Kayla Schuh, BHS, 2:20.36; 1600 Meters – Brecca Wahlund, Min., 5:10.90; 3200 Meters – B. Wahlund, Min., 11:38.78; 100 Hurdles – Twila Moser, BHS, :15.49; 300 Hurdles – T. Moser, BHS, :45.87; High Jump – Amanda Bennes, BHS, 5-4; Long Jump – A. Bennes, BHS, 18-6; Triple Jump – Nikki Iverson, Jam., 36-1; Shot Put – Heather Schulz, BHS, 39-4; Discus – Katie Weigel, BHS, 126-5; Javelin – Jess Herauf, Dick., 123-1; Pole Vault – Megan Meyer, BHS, 11-1; 400 Relay – Dickinson, :49.66 (Nicole Messer, Leslie Beaudoin, Brie Lynch, Amity Lantz; 800 Relay – Minot, 1:45.89 (Jamie VanderVorste, Kelsey Braunberger, Morgan Ihmels, Morgan Milbrath; 1600 Relay – Dickinson, 3:59.05 (Brie Lynch, Jess Herauf, Leslie Beaudoin, Nicole Messer); 3200 Relay – Century, 10:03.63 (Taylor Hovland, Tana Grenz, Jenna Goecke, Nikki Huelsman).

State champions: 3200 Meters – B. Wahlund, BHS, 11:00.47; Long Jump – A. Bennes, BHS, 18-0; Triple Jump – N. Iverson, Jam., 36-6.50; Shot Put – Heather Schulz, BHS, 38-6; Discus – Beth Gordon, 125-04; Javelin – Kaitlyn Sturlagson, BHS, 126-0; Pole Vault – Megan Meyer, BHS, 10-9; 400 Relay – Bismarck High, :49.60 (Chelsey Yantzer, Amanda Bennes, Twila Moser, Joslin Seidel); 800 Relay – Minot, 1:43.60 (Jamie VanderVorste, Kelsey Braunberger, Morgan Ihmels, Morgan Milbrath); 1600 Relay – Bismarck High, 4:00.11 (M. Meyer, Kayla Schuh, Caitlyn Carlson, Shantel Schuh).

2010 

Bismarck High wins WDA/West Region Meet and state A title, 141.5 points

WDA/West Region order of finish: Bismarck High, Minot, Century, Dickinson, Mandan, Williston, Jamestown, St. Mary’s

WDA Champions: 100 Meters – Morgan Milbrath, Min., :12.32; 200 Meters – M. Milbrath, Min., :24.98; 400 Meters – M. Milbrath, Min., :56.27; 800 Meters – Kayla Schuh, BHS, 2:20.58; 1600 Meters -- Brecca Wahlund, Min., 5:13.47; 3200 Meters – Taylor Pintar, BHS, 11:48.76; 100 Hurdles – Twila Moser, BHS, :14.92; 300 Hurdles – T. Moser, BHS, :44.71; High Jump – Ann Govig, Cent., 5-3; Long Jump -- Bailey Reiner, BHS, 17-9; Triple Jump – Nikki Iverson, Jam., 36-4.75; Pole Vault – A. Govig, Cent., 10-6; Shot Put – Katie Weigel, BHS, 41-5.5; Discus – Jayd Eggert, Min., 121-5; Javelin – JessHerauf, Dick., 134-8. 400 Relay – Bismarck High, :49.17 (Katelyn Friedt, Amanda Bennes, T. Moser, B. Reiner); 800 Relay Minot, 1:45.42 (Loni Bryantt, Teresa Vetter, Kelsey Braunberger, Morgan Ihmels); 1600 Relay – Bismarck High, 4:03.42 (K. Schuh, Caitlyn Carlson, McKenzie Enderson, Shantel Schuh); 3200 Relay – Minot, 9:59.64 (Jaime Vander Vorste, Aliah Poole, Kristin Ziegler, Sam Huether).

State champions: 100 Meters – M. Milbrath, Min., :12.35; 1600 Meters – B. Wahlund, Min., 5:10.71; 3200 Meters – B. Wahlund, Min., 11:07.65; High Jump – Hannah Larson, Cent., 5-6; Long Jump –Amanda Bennes, BHS, 18-8.25; Shot Put – K. Weigel, BHS, 41-5; Discus – K. Weigel, BHS, 128-8; Javelin – J. Herauf, Dick., 139-6; 400 Relay – Bismarck High, :49.86 (K. Friedt, A. Bennes, T. Moser, Bailey Reiner). 2011

Century wins WDA/West Region Meet, 221 points and state A title, 102.5 points

WDA/West Region order of finish: Century, Minot, Bismarck High, Dickinson, Mandan, Jamestown Williston, St. Mary’s

WDA champions: 100 Meters – Morgan Milbrath, Min., :12.24; 200 Meters – M. Milbrath, Min., :24.94; 400 Meters – M. Milbrath, Min., :57.78; 800 Meters -- Brie Lynch, Cent., 2:20.35; 1600 Meters – Brecca Wahlund, Min., 5:11.83; 3200 Meters – B. Wahlund, Min., 10:45.98; 100 Hurdles – Jessica Herauf, Dick., :15.64; 300 Hurdles – M. Milbrath, Min., :44.98; High Jump – Hannah Larson, Cent., 5-1; Long Jump – J. Herauf, Dick., 17-5.5; Triple Jump – Hannah Jeske, Cent., 35-1.5; Pole Vault – Hailey Horbo, Will., 10-0; Shot Put – Danielle Smith, Cent., 39-1; Discus – Danielle Clarke, Will., 135-3; Javelin – J. Herauf, Dick., 134-1; 400 Relay – Century, :50.23 (Lexi Ely, Lily Obrigewitch, Maria Hoff, Kylie Yineman); 800 Relay – Century, 1:48.58 (L. Ely, Sierra Link, K. Yineman, Andrea Kelsch); 1600 Relay – Century, 4:06.58 (S. Link, Jessie Steinwand, M. Hoff, Alexis Jacobs); 3200 Relay – Century, 10:07.06 (Alicia Fettig, Andrea Markwart, Jen Benz, Chelsea Boger).

State champions: 100 Meters – M. Milbrath, Min., :13.02; 200 Meters – M. Milbrath, Min., :25.82; 400 Meters – M. Milbrath, Min., :56.02; 1600 Meters – Alison Allmer, Jam., 5:13.00; 3200 Meters – B. Wahlund, Min., 11:12.13; 100 Meter Hurdles – J. Herauf, Dick., :16.37; 300 Hurdles – M. Milbrath, Min., :44.14; Pole Vault – H. Horab, Will., 10-0; Discus – D. Clarke, Will., 134-6; Javelin – J. Herauf, Dick., 135-7; 3200 Relay – Century, 9:35.74 (J. Steinwand, C. Boger, Megan Sanford, B. Lynch)

2012

Century wins WDA/West Region Meet, 224 points and state A title, 129 points

WDA/West Region order of finish: Century, Bismarck High, Minot, Mandan, Jamestown, Dickinson, Williston, St. Mary’s

WDA champions: 100 Meters – Morgan Milbrath, Min., :11.98; 200 Meters – M. Milbrath, Min., :24.35; 400 Meters – M. Milbrath, Min., :56.63; 800 Meters – Alison Allmer, Jam., 2:19.24; 1600 Meters – A. Allmer, Jam., 5:29.43; 3200 Meters – Lexis Zeis, BHS, 11:36.42; 100 Hurdles – Chelsea Peterson, Man., :15.62; 300 Hurdles – M. Milbrath, Min., :44.70; High Jump – Hannah Larson, Cent., 5-2; Long Jump – Bailey Reiner, BHS, 17-4; Triple Jump – H. Larson, Cent., 36-1.5; Shot Put – Maggie Schwarzkopf, Cent., 39-7; Discus – Danielle Clarke, Will., 135-8; Javelin – Jayde Eggert, Min., 133-5; Pole Vault – Sierra Kreft, Cent., 11-1; 400 Relay – Century, :50.05 (Myranda Merkel, Lexi Ely, Maria Hoff, Kylie Yineman); 800 Relay – Mandan, 1:46.23 (Kayla Helbling, Alison Froelich, Carli Defoe, C. Peterson); 1600 Relay – Minot, 4:03.80 (Jamie Vander Vorste, Madison Milbrath, Sierra Duttenhefer, Sophie Bengson); 3200 Relay – Bismarck High, 9:52.84 (Libby Fontenot, Melissa Stewart, Angie Balliet, Brittany Brownotter)

State champions: 100 Meters – M. Milbrath, Min., :12.10; 200 Meters – M. Milbrath, Min., :24.33; 400 Meters – M. Milbrath, Min., :55.36; 1600 Meters – A. Allmer, Jam., 5:05.83; 3200 Meters – B. Brownotter, BHS, 11;)5.55; 300 Meter Hurdles – M. Milbrath, Min., :44.19; Long Jump – B. Reiner, BHS, 18-4.75; Shot Put – Naomi Rust, BHS, 40-6; Discus – D. Clarke, Will., 130-11; Javelin – D. Clarke, Will., 130-11; Pole Vault – Lauren Gietzen, Cent., 11-0.

2013 

Century wins WDA/West Region Meet, 263 points and state A title, 177.5 points

WDA/West Region order of finish: Century, Bismarck High, Minot, Mandan, Jamestown, Dickinson, Williston, St. Mary’s

WDA champions: 100 Meters – Haley Smith, Cent., :12.49; 200 Meters – Andrea Kelsch, Cent., :26.17; 400 Meters – A. Kelsch, Cent., :57.91; 800 Meters – Sierra Link, Cent., 2:18.13; 1600 Meters – Brittany Brownotter, BHS, 5:04.34; 3200 Meters – Jordan Jacob, Cent., 11:20.86; 100 Hurdles – Chelsea Peterson, Man., :15.49; 300 Hurdles – C. Peterson, Man., :15.49; High Jump – Hannah Larson, Cent., 5-3; Pole Vault – Lauren Gietzen, Cent., 11-2; Long Jump – Bailey Reiner, BHS, 16-11.5; Triple Jump – Natalee Todd, BHS, 37-1.5; Shot Put – Kelsie Hall, Cent., 40-0; Discus – K. Hall, Cent., 120-8; Javelin – Rachel Schroeder, Dick., 115-0; 400 Relay – Century, :50.47 (Myranda Merkel, Haley Smith, Lindsey Mcginnis, Kylie Yineman); 800 Relay – Century, 1:46.76 (Sierra Link, K. Yineman, Katie Scherr, L. Mcginnis); 1600 Relay – Minot, 4:04.67 (Madison Milbrath, Loni Bryantt, Kylie Alexander, Stephanie Huether); 3200 Relay – Minot, 10:02.38 (Jayden Moum, Meg Super, Elizabeth Rohrer, S. Huether).

State champions: 1600 Meters – B. Brownotter, BHS, 5:08.02; 3200 Meters – B. Brownotter, BHS, :11.10.80; 300 Meter Hurdles – C. Peterson, Man., :44.28; Triple Jump – N. Todd, BHS, 38-5.5; Shot Put – Maggie Schwarzkopf, Cent., 40-2.75; Pole Vault – Haley Moch, Cent., 11-3; 400 Relay – Century, :49.74 (Myranda Merkel, H. Smith, Lindsey McGinnis, Kylie Yineman); 3200 Relay – Bismarck High, 9:33.03 (Libby Fontenot, Caitlyn Carlson, Lexi Zeis, B. Brownotter).


*Jamestown was a member of the EDC