The official site of the Western Dakota Association

Class A Tournament

Feb. 15-17, 2018

Fargodome, Fargo N.D.

 
Team totals
1. Bismarck High, 216; 2. Minot, 205; 3. Valley City, 140; 4. Mandan, 133.5; 5. West Fargo, 127; 6. TMCHS, 123; 7. Dickinson, 110; 8. Century, 104; 9. Legacy, 104; 10. Fargo Davies, 83; 11. St. Mary’s, 64.5; 12. Jamestown, 59; 13. Williston, 50; 14. Devils Lake, 43; 15. GF Central, 41; 16. Wahpeton, 28.5; 17. Fargo South, 25; 18. WF Sheyenne, 19.5; 19. Fargo North, 19; 20. GF Red River, 15

Individual champions
106: Kelby Armstrong, Minot, over Jacob Thomas, F South, by 5-4 decision
113: Reece Barnhardt, St. Mary’s,  over Clay Radenz, Century, by 8-1 decision
120: Ethan Bowman, Jamestown, over Corey Hooker, Minot, by 5-2 decision
126: Ryan Ripplinger, Bismarck High, over Drew Steidler, St. Mary’s, by 10-2 major decision
132: Brody Armstrong, Minot, over Adam DeBoer, Bismarck High, by 5-0 decision
138: Dawson Zerr, TMCHS, over JJ Harms, West Fargo, by 5-4 decision
145: Devin Steidler, Bismarck High, over Gavin LeNoue, Wahpeton, by 5-2 decision
152: Isaac Berger, Mandan, over Jaden Mairs, Fargo Davies, by 11-0 major decision
160: Jared Franek, West Fargo, over David Peterson, Valley City, by pin, 1:34
170: Parker Wahl, Bismarck High, over Creighton Rudolph, Minot, by 1-0 decision
182: Logan Erlandson, Valley City over Trevis LaRocque, TMCHS by pin, :48
195: Matt Kaylor, Legacy, over Jake Tangen, Valley City, by 12-0 major decision
220: Chase Dockter, Bismarck High, over Hunter Swartwout, Minot, by 1-0 decision
285: Andre Baguma, Fargo Davies, over Elijah Huff, Minot, by 4-3 decision

Williston results
126: Dalton McKenzie, 3rd, 4-1
145: Raif Horswill, 3rd, 4-1
152: Comstock Krenz, DNP, 1-2
160: Boan Teah, 4th, 4-2
182: Joe Pacheco, DNP, 1-2

Notes: Bismarck High won its 36th state title…Five WDA teams finished in the top 10…Eleven WDA wrestlers won individual titles, representing seven different teams...BHS coaches Jeff Schumacher and Mark Lardy were named state coach of the year...Ryan Ripplinger of BHS and Brody Armstrong of Minot became three-time champions...Matt Kaylor became Legacy's first-ever state champion

Legacy 51, Williston 21

Jan. 12, 2018, 6 p.m. CT
Jon Cole Gymnasium, Williston, N.D.

Legacy 51, Williston 21
106: Tim Kadrmas, L, over Wyatt Hansen by pin, 1:59
113: Bristol Kelley, L, over Claudia PromSchmidt by pin, :21
120: Jakob Blumhagen, L, won by forfeit
126: Dalton McKenzie, W, over Maverick Martin by 7-2 decision
132: Cutter Jones, W, over Harrison Fuller by 2-0 decision
138: Draken Stugelmeyer, L, over Brandon Norpel by 8-2 decision
145: Riley Martin, L, won by forfeit
152: Comstock Krenz, W, over Henrik Jacobsen by pin, :48
160: Thomas Scheet, L, over Trevor Burgess by pin, 5:16
170: Boan Teah, W, over Bryce Gartner by pin, 1:45
182: Joe Pacheco, W, over Joshua Haag by 7-0 decision
195: Matthew Kaylor, L, over Gavin Days by pin, :41
220: Chandler Brandner, L, over Chris Laducer by pin, 2:39
285: Seth Thomsen, L, won by forfeit
Notes: Legacy won nine matches, three by forfeit
Records: Legacy, 3-4 Overall; 2-4 WDA; Williston, 0-5 Overall; 0-5 WDA

Next Match: Neutral

Feb. 15-17

13th, Class A Tournament



Rapid City Invite
Dec. 8-9, 2017, 9 a.m. CT
Rapid City, SD

Team totals (Top 5/WDA finishers)
1. Pierre, SD, 214; 2. Rapid City, SD Stevens, 211; 3. Rapid City, SD Central, 169.5; 4. Bismarck High, 166; 5. Aberdeen, SD Central, 157; 13. Mandan, 85.5; 14. Legacy, 83.5; 15. Dickinson, 75; 35. Williston, 8

Williston results
106: Wyatt Hansen, DNP, 2-2
113: Claudia Promschmidt, DNP, 1-2
126: Nicholas Sewell, DNP, 0-2
132: Dalton McKenzie, DNP, 1-2; Cutter Jones, DNP, 2-2
138: Brandon Norpel, DNP, 0-2
160 Trevor Burgess, DNP, 1-2; Boan Teah, DNP, 3-2
170: Comstock Krenz, DNP, 0-2; Jarek Anderson, DNP, 1-2
182: Colbey Deckard, DNP, 0-2; Joe Pacheco, DNP, 1-2

Notes: Thirty-five teams participated, including five from the WDA…Bismarck High was the top North Dakota finisher, placing fourth.

DNP: Did Not Place

2017-18 Varsity Schedule/Results

Minot 52, Williston 6

Nov. 21, 2017, 7 p.m. CT
Williston Jon Cole Gymnasium, Williston, N.D.

Minot 52, Williston 6
106: Davian Rios, M, over Wyatt Hansen, by pin 5:50
113: Kelby Armstrong, M, won by forfeit
120: Samuel Goodman, M, won by forfeit
126: Chase Burke, M, won by forfeit
132: Brody Armstrong, M, over Dalton McKenzie, by 11-3 major decision
138: Trevon McClaanahan, M, over Cutter Jones, by pin, 3:55
145: Triston Walsh, M, over Brandon Norpel, by pin, 3:08
152: Raif Horswill, W, over Levi Cope, by pin, :54
160: Jacob Mortensen, M, over Trevor Burgess, by pin, 1:50
170: Creighton Rudolph, M, over Comstock Krenz, by pin, 1:37
182: Tyler Thompson, M, over Colbey Deckard, by pin, :58
195: Jorge Talamantes, M, over Joe Pacheco, by pin, 4:33
220: Double forfeit
285: Elijah Huff, M, over Peters Welsch, by pin, 1:15
Notes: Minot won eight matches by pin…There was a double forfeit at 220.
Records: Minot, 1-0 Overall; 1-0 WDA; Williston, 0-1 Overall; 0-1 WDA

Head Coach: Shawn Sneva

Assistants: 

2016-17 Season: 3-8 Overall; 2-7 WDA (8th)

2016-17 West Region Tournament: 6th

2016-17 Class A Tournament: 7th

WDA championships: Two (Last, 1999)

State championships: None

​​Home Gym: Williston High School Gym

Williston official website

WDA Wrestling Main Page


Dickinson 66, Williston 7
Dec. 15, 2017, 8 p.m. CT

Dickinson High School Gymnasium, Dickinson, N.D.

Dickinson 66, Williston 7
106: Henry Nelson, D, over Wyatt Hansen by pin, 5:53

113: Rigquelmy Barrera, D, over Claudi PromSchmidt by 12-1 major decision
120: Brendan Johnson, D, won by forfeit
126: Jaren Berger, D, over Nicholas Sewell by technical fall, 4:00
132: Dalton McKenzie, W, over Cody Booth by 10-1 major decision
138: Koletan Hafey, D, over Brandon Norpel by pin, :59
145: Todd Irwin, D, by forfeit
152: Raif Horswill, W, over Tate Nordby by 1-0 decision
160: Caleb Usher, D, over Trevor Burgess by 11-8 decision
170: Tanner Jarrett, D, over Jarek Anderson by pin, 1:29
182: Kameron Clark, D, over Joe Pacheco by pin, 2:43
195: Harley Mischel, D, over Gavin Days by pin, :49
220: Garrett Usher, D, over Chris Laducer by pin 2:48
285: Hunter Wilson, D, over Van Smith by pin, :26
Notes: Dickinson won its first dual match of the season…Dickinson won 12 of 14 matches.
Records: Williston, 0-3 Overall; 0-3 WDA; Dickinson, 1-1 Overall; 1-1 WDA

Williston Coyotes Wrestling

2016-17 Results

Date

OpponentScoreRecord

11-22

12-1

12-3

12-10

12-15

1-5

1-5

1-8

1-12

1-21

1-21

1-24

1-27

2-4

2-11

2-18





@Minot

TMCHS

@Sidey, MT Mt.

Rapid City Meet

DICKINSON

@Bismarck

@Legacy

@Bismarck Rot.

MANDAN

Jamestown#

@GF Duals

Killdeer^

@St. Mary's

CENTURY

@W. Region Meet

@Class A Meet





11-59L

28-37L

10th

11th

24-48L

12-59L

38-41L

​24th

12-48L

48-24W

W

12-51L

W

9-52L

6th

7th





0-1

0-2

​--

--

0-3

​0-4

0-5

--

0-6

​1-6

2-6

2-7

3-7

​3-8

​--

​--





Home games in All CAPS

# In Grand Forks

^ In Dickinson

Bismarck Rotary

Jan. 5-6, 2018, 10 a.m.

Bismarck Event Center, Bismarck, N.D


Team totals (Top 10 and WDA finishers)

Rapid City (S.D.) Stevens 211.5; 2. Bismarck High, 192.5; 3. Pierre (S.D.) 186. 4. Sidney (Mont.) 163.5; 5. Rapid City (S.D.) Central, 157.5; 6. West Fargo 135; 7. Minot, 135. 8. Watertown (S.D.), 130; 9. Aberdeen (S.D.) Central, 127; 10. Mandan 119; 12. Legacy, 101; 17. Dickinson, 75; 18. Century, 74.5; 20. St. Mary's, 64; 22. TMCHS, 48; 23. Jamestown, 44; 26. Williston, 28

Williston results
106: Wyatt Hansen, DNP, 0-2
126: Dalton McKenzie, 5th, 5-2
132: Cutter Jones, DNP, 1-2
138: Brandon Norpel, DNP, 1-2
152: Comstock Krenz, DNP, 1-2
160: Trevor Burgess, DNP, 0-2
170: Colbey Deckard, DNP, 0-2
182: Joe Pacheco, DNP, 2-2
285: Van Smith, DNP, 0-2
Notes: Five WDA wrestlers won their divisions…Rapid City SD Stevens won the meet…32 teams participated.


Jamestown 54, Williston 13

Jan. 19, 2018, 4 p.m. CT
Fargo, N.D.

Jamestown 54, Williston 13
106: Aden Braun, J, over Wyatt Hansen by pin, 1:31
113: Joel Bowman, J, over Claudia PromSchmidt by technical fall, 4:13
120: Colton Mewes, J, won by forfeit
126: Ethan Bowman, J, over Dalton McKenzie by 4-3 decision
132: Braden Hatcher, J, over Cutter Jones by 15-6 major decision
138: Brandon Norpel, W, won by forfeit
145: Coty Huebner, J, won by forfeit
152: Johnny Browning, J, over Comstock Krenz by 9-8 decision
160: Trevor Burgess, W, over Austin Kessler by 13-3 major decision
170: Boan Teah, W, over Aaron Mack by 6-4 decision
182: Tyler Magnasco, J, over Joe Pacheco by 9-5 decision
195: Paul VanDal, J, over Gavin Days by pin, :49
220: Sam Krebs, J, over Chris Laducer by pin, :32
285: Damien Krebs, J, over Van Smith by pin, :58
Notes: WDA dual was held in Fargo as part of the East-West Duals…Jamestown won 11 matches, including four by pin
Records: Jamestown, 7-11 Overall; 2-5 WDA; Williston, 0-6 Overall; 0-6 WDA

West Region Tournament

Feb. 10, 2018, 9:30 a.m. CT
Minot State University Dome, Minot, N.D.

Team totals
1. Bismarck High, 260.5; 2. Minot, 208.5; 3. Mandan, 159; 4. Century, 152; 5. TMCHS Belcourt, 144.5; 6. Dickinson, 135; 7. Legacy, 105.5; 8. St. Mary’s, 70; 9. Jamestown, 64; 10. Williston, 42.5

Individual Champions
106: Kelby Armstrong, MIN, over Hayden Johnsrud, CEN by 12-2 major decision
113: Reece Barnhardt, SM, over Clay Radenz, CEN by 9-1 major decision
120: Laken Boese, BHS, over Corey Hooker, MIN, by pin :50
126: Ryan Ripplinger, BHS, over Drew Steidler, SM, by medical forfeit
132: Brody Armstrong, MIN, over Ethan Fleck, MAN by 8-5 decision
138: Dawson Zerr, TM, over Trevor McClaanahan, MIN by 7-0 decision
145: Devin Steidler, BHS, over Raif Horswill, WIL by pin, 3:27
152: Isaac Berger, MAN, over Matthew Rader, CEN by pin :46
160: Thomas Scheet, LEG, over Dylan Fleck, MAN by 5-0 decision
170: Parker Wahl, BHS, over Creighton Rudolph, MIN, medical forfeit
182: Trevis LaRocque, TM, over Jacob Boehm, MAN by 3-2 decision
195: Matt Kaylor, LEG, over Ronald Wilkie III, TM, by pin, 5:54
220: Chase Dockter, BHS, over Adam Boehm, MAN by 9-5 decision
285: Elijah Huff, MIN, over Koby Brunelle, TM by 4-1 decision
Williston results
106: Wyatt Hansen, DNP
Round 1: Lost by pin, 3:16; Cons. 1: Won by Ultimate Tie-Break, 6-5; Cons. 2: Lost by 12-4 major decision
113: Claudia PromSchmidt, DNP
Round 1: Lost by technical fall, 2:00; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by 14-3 major decision
126: Dalton McKenzie, 5th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by 7-3 decision; Cons. 2: Won by technical fall, 3:00; Cons. 3: Won by 4-1 decision; Cons. Semifinal: Lost by 4-1 decision; Fifth Place: Won by 8-4 decision
132: Cutter Jones, DNP
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by pin, 1:34; Cons. 2: Lost by 12-6 decision
138: Brandon Norpel, DNP
Round 1: Lost by pin, 1:22; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by pin, :47
145: Raif Horswill, 2nd
Round 1: Bye; Quarterfinal: Won by pin, 1:31; Semifinal: Won by pin, 5:44; Championship: Lost by pin, 3:27
152: Comstock Krenz, 7th
Round 1: Won by pin, 3:37; Quarterfinal: Lost by pin, 3:28: Cons. 2: Won by 13-0 major decision; Cons. 3: Lost by 11-1 major decision; Seventh Place: Won by pin, :27
160: Boan Teah, 3rd
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by 6-2 decision; Cons. 2: Won by 4-2 decision; Cons. 3: Won by 3-2 decision; Cons. Semifinal: Won by Ultimate Tie Break, 5-4; Third Place: Won by 7-2 decision
160: Trevor Burgess, DNP
Round 1: Lost by 7-4 decision; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by 4-2 decision
182: Joe Pacheco, 8th
Round 1: Bye; Quarterfinal: Lost by 12-2 major decision; Cons. 2: Bye; Cons. 3: Lost by 4-2 decision; Seventh Place: Lost by 4-3 decision
220: Chris Laducer, DNP
Round 1: Lost by pin, 1:04; Cons. 1: Bye; Cons. 2: Lost by pin, 2:30
Notes:
Bismarck High won its 19th West Region Tournament title…Six WDA teams had at least one individual region champion…Bismarck High had five…Minot’s Brody Armstrong was named region senior athlete of the year…Bismarck High’s Jeff Schumacer and Mark Lardy were named region coaches of the year

​​Overall: 3-10 / Conference: 1-8 / Home: 1-3 / Away: 0-4 / Neutral: 2-3


Team Leaders (As of Feb. 7)

Wins: 5: R. Horswill

Pins: 3: D. McKenzie

Decisions: 3: R. Horswill

Major Decisions-T. Falls: 1: T. Burgess, D. McKenzie


WDA matches only



Williston 36, St. Mary's 25

Jan. 27, 2018, 2 p.m. CT
Jon Cole Gymnasium, Williston, N.D.

Williston 36, St. Mary’s 25
106: Jaxyn Richter, SM, over Wyatt Hansen by 8-7 decision
113: James Richter, SM, over Claudia PromSchmidt by pin, 5:36
120: Reece Barnhardt, SM, won by forfeit
126: Dalton McKenzie, W, over Matthew Scheer by pin, 2:24
132: Logan Weiler, SM, over Cutter Jones by pin, 1:33
138: Noah Zander, SM, over Brandon Norpel by 12-4 major decision
145: Double Forfeit
152: Raif Horswill, W, over Christian Hanson by 11-6 decision
160: Boan Teah, W, won by forfeit
170: Trevor Burgess, W, over Branden Franchuk by 6-2 decision
182: Double Forfeit
195: Gavin Days, W, won by forfeit
220: Chris Laducer, W, won by forfeit
285: Van Smith, W, won by forfeit
Notes: Williston won its first WDA dual match of the season…St. Mary’s won four of the seven competitive matches…Williston won four matches by forfeit
Records: St. Mary’s, 1-13 Overall; 1-8 WDA; Williston, 3-9 Overall; 1-7 WDA


Eagles Invite
Dec. 1-2, 2017, 9 a.m. CT
Sidney, MT High School, Sidney, MT

Team totals (Top 10)
1. Post Falls, 186; 2. Columbia, ID, 170; 3. Bozeman, 160.5; 4. Lake Stevens, 137.5; 5. Minot, 132.5; 6. Billings Skyview, 124.5; 7. Sidney, MT, 115; 8. Costrip, 110.5; 9. Billings Senior, 102; 10. Hardin, 96.5; DNP. Williston

Williston results
103: Wyatt Hansen, 1-2, DNP
132: Dalton McKenzie, 3-3, 6th; Cutter Jones, 1-2, DNP
152: Raif Horswill, 3-2, 7th
160: Trevor Burgess, 3-3, 8th; Comstock Krenz, 0-2, DNP
182: Joe Pacheco, 0-2, DNP

Notes: Minot and Williston were the only WDA teams competing…Teams were from  North Dakota, Montana, Idaho, Wyoming.

Minot Early Bird

Nov. 18, 2017, 9:30 a.m. CT

Magic City Campus, Minot, N.D.

No team scores kept

Event Winners
106A: Kelby Armstrong, Minot
113A: Gunnar Mogen, Velva
113B: Reece Barnhardt, St. Mary’s
126A: Chase Burke, Minot
126B: Corey Hooker, Minot
132: Brody Armstrong,  Minot
138A: Trevon McClaanahan, Minot
138B: Lucas Geiszler, Carrington
145A: Chance Davis, Legacy
145B: Zach Broadwell, Carrington
152: Austin Hendrickson, Carrington
160A: Christian Hanson, St. Mary’s
160B: Jacob Mortensen, Minot
170: Levi LaFountain, TMCHS
182A: Tyler Thompson, Minot
182B: Thomas Leintz, Beulah-Hazen
195: Ronald Wilkie III, TMCHS
220A: Matthew Kaylor, Legacy
220B: George DeMarce, Devils Lake
285A: Chandler Brandner, Legacy
285B: Elijah Huff, Minot
Williston results
126B: 3. Cutter Jones
132: 3. Dalton McKenzie
138: 4. Brandon Norpel
160B: 4. Trevor Burgess
170: 4. Comstock Krenz
195: 3. Joe Pacheco; 5. Colbey Deckard
220B: 3. Peter Welsch


Notes: No team scores kept...Five WDA teams took part in the tournament (Minot, TMCHS, Williston, St. Mary's and Legacy)


2017-18 Record

Date/Time
Opponent/Event
W/L/Finish
Score
Record
Nov. 18/9:30 a.m. CT
Minot Early Bird
No Scores


Nov. 21/7 p.m. CT
MINOT
L
6-52
0-1
Nov. 30/6 p.m. CT
@TMCHS
L
9-63
0-2
Dec. 1-2/9 a.m. CT
Sidney Eagles Invite
DNP


Dec. 8-9/9 a.m. CT
Rapid City SD Invite
35th
8

Dec. 15/8 p.m. CT
@Dickinson
L
7-66
0-3
Dec. 16/9 a.m. CT
Valley City Invite
17th
35

Jan. 4/6 p.m. CT
@Mandan
L
6-71
0-4
Jan. 5-6/10 a.m. CT
Bismarck Rotary
26th
28

Jan. 12/6 p.m. CT
LEGACY
L
21-51
0-5
Jan.. 19/4 p.m. CT
#Jamestown
L
13-54
0-6
Jan. 19-20/4 p.m. CT
East-West Duals
LWLW

2-8
Jan. 26/7 p.m. CT
BISMARCK HIGH
L
9-64
2-9
Jan. 27/2 p.m. CT
ST. MARY'S
W
36-25
3-9
Feb. 3/1 p.m. CT
@Century
L
6-60
3-10
Feb. 10/9:30 a.m. CT
West Region Tournament
10th
42.5

Feb. 15-17
Class A Tournament
13th
50

















Century 60, Williston 6

Feb. 3, 2018, 1 p.m. CT
Century Olson Gymnasium, Bismarck, N.D.

Century 60, Williston 6
106: Neal Bohrer, C, over Wyatt Hansen by technical fall, 5:31
113: Clay Radenz, C, over Claudia PromSchmidt by pin, :02
120: Devin Schulz, C, won by forfeit
126: Dylan Barchenger, C, won by forfeit
132: Izaiah Bitz, C, over Cutter Jones by 12-1 major decision
138: Shane Fleck, C, over Brandon Norpel by pin, 1:21
145: Raif Horswill, W, over Clint Coleman by 1-0 decision
152: Matthew Rader, C, over Comstock Krenz by 5-2 decision
160: Trevor Burgess, W, over Mason Burke by 8-1 decision
170: Bryant Nelson, C, over Boan Teah by 3-0 decision
182: Oliver Nelson, C, over Joe Pacheco by 10-8 OT decision
195: Malikai Rivera, C, won by forfeit
220: Nick Brennan, C, won by forfeit
285: Riley Roesler, C, won by forfeit
Notes: Century won 12 matches, including five by forfeit
Records: Williston, 3-10 Overall; 1-8 WDA; Century, 19-6 Overall; 6-3 WDA


Valley City Holiday Invite
Dec. 16, 2017, 9 a.m. CT
Valley City High School, Valley City, N.D.

Team totals (Top 10/WDA results)
1. Bismarck High, 264.5; 2. Lisbon, 151; 3. Mandan, 133.5; 4. Fargo Davies, 127.5; 5. Dickinson, 125; 6. Valley City, 124.5; 7. TMCHS, 113; 8. Legacy, 106.5; 9. St. Mary’s, 88; 10. Jamestown, 77.5; 17. Williston, 35

Event winners
106: Boeden Greenley, Lisbon; 113: Chase DeBlaere, WF Sheyenne; 120: Laken Boese, BHS; 126: Ryan Ripplinger, BHS; 132: Adam DeBoer, BHS; 138: Dawson Zerr, TMCHS; 145: Drew Steidler, BHS; 152: Jaden Maris, F Davies; 160: Thomas Scheet, Legacy; 170: Parker Wahl, BHS; 182: Jacob Boehm, Mandan; 195: Matthew Kaylor, Legacy; 220: Jordan Urbach, Lisbon; 285: Andre Baguma, F Davies

Williston results
113: Claudia PromSchmidt, DNP, 0-2
126: Nicholas Sewell, DNP, 0-2
132: Dalton McKenzie, 4th, 2-2
138: Brandon Norpel, DNP, 1-2
152: Raif Horswill, 5th, 4-1
160: Comstock Krenz, DNP, 2-2; DNP, 1-2
170: Jarek Anderson, DNP, 0-2
182: Joe Pacheco, DNP, 1-2
195: Gavin Days, DNP, 0-2
285: Van Smith, DNP, 1-2
Notes: Bismarck High won the team title…Nine of the 14 individual titles were won by a WDA wrestler…4 WDA teams had at least one champion.


East-West Duals
Jan. 19-20, 2018
Fargo, N.D.

Williston, 2-2
Williston 43, Devils Lake 20
Carrington 43, Williston 33
Williston 40, Fargo North 39
Fargo Davies 49, Williston 27

​​​​​​​Proud Sponsors of

Williston Athletics and the WDA

Bismarck High 64, Williston 9

Jan. 26, 2018, 7 p.m. CT
Jon Cole Gymnasium, Williston, N.D.

Bismarck High 64, Williston 9
106: Brock Fettig, B, over Wyatt Hansen by 14-1 major decision
113: Preston Fettig, B, over Claudia PromSchmidt by pin, 1:31
120: Nate Savageau, B, won by forfeit
126: Dalton McKenzie, W, over Ben Nagel by pin, 5:30
132: Cutter Jones, W, over Austin Miller by 6-0 decision
138: Jaden Schmidt, B, over Brandon Norpel by pin, 1:59
145: NA
152: Devin Steidler, B, over Raif Horswill by pin, 4:50
160: Gage Roaldson, B, over Trevor Burgess by pin, 2:44
170: Parker Wahl, B, over Boan Teah by pin, 4:32
182: Mason Steckler, B, over Joe Pacheco by pin, 4:29
195: Connor McGregor, B, over Gavin Days by pin, 1:23
220: Tyler Schmidt, B, over Chris Laducer by pin, 3:01
285: Chase Dockter, B, over Van Smith by pin, :6
Notes: Bismarck High clinched a Class A dual tournament berth with the win.
Records: Bismarck High, 12-0 Overall; 7-0 WDA; Williston, 2-9 Overall; 0-7 WDA

Mandan 71, Williston 6

Jan. 4, 2018, 6 p.m. CT
Mandan High School Gymnasium, Mandan, N.D.

Mandan 71, Williston 6
106: Ben Kleinknecht, M, over Wyatt Hansen by 3-2 decision
112: Devon Johnson, M, over Claudia PromSchmidt by pin, :18
120: Will Kleinknecht, M, won by forfeit
126: Dalton McKenzie, W, over Kage Ekstrom by pin, 3:07
132: Ethan Fleck, M, over Cutter Jones by pin, 1:55
138: Seth Berg, M, over Brandon Norpel by pin, :47
145: Kolten Reisenauer, M, won by forfeit
152: Isaac Berger, M, over Comstock Krenz by pin, 1:40
160: Dylan Fleck, M, over Trevor Burgess by 11-7 decision
170: Isaac Watson, M, over Boan Teah by pin, :20
182: Jacob Boehm, M, over Joe Pecheco by technical fall
195: Danek Vega, M, won by forfeit
220: Adam Boehm, M, won by forfeit
285: Levi Haugen, M, over Van Smith by pin, 2:35
Notes: Mandan won 13 of 14 matches, including three by forfeit
Records: Williston, 0-4 Overall; 0-4 WDA; Mandan, 4-2 Overall; 4-2 WDA

TMCHS 63, Williston 9

Nov. 30, 2017, 6 p.m. CT
TMCHS Gymnasium, Belcourt, N.D.


TMCHS 63, Williston 9
106: Wyatt Hanson, W, over Stephen Leonard by 7-3 decision
113: Frank Chapman, TM, over Claudia PromSchmidt by pin, 1:21
120: Josiah Marcellais, TM, won by forfeit
126: Peter Mcleod, TM, over Nicholas Sewell by 6-3 decision
132: Tate Laducer, TM, over Cutter Jones by 10-6 decision
138: Dawsen Zerr, TM, over Dalton McKenzie by 8-2 decision
145: Clay LaRocque, TM over Brandon Norpel by pin, 1:28
152: Raif Horswill, W, over Chance Brunelle by pin, :55
160: Nolen Demery, TM, over Trevor Burgess by pin, 2:27
170: Levi LaFountain, TM, over Comstock Krenz by pin, 3:20
182: Hunter Harviell, TM, over Jarek Anderson by pin, :57
195: Ronald Wilkie III, TM, over Joe Pacheco by pin, 1:56
220: Marcus Goulet, TM, won by forfeit
285: Seth Baker, TM, over Van Smith by pin, :40
Notes: TMCHS won 12 matches, two by forfeit.
Records: Williston, 0-2 Overall; 0-2 WDA; TMCHS, 1-0 Overall; 1-0 WDA

2017-18 Record​​